Flavamed Forte 30 Mg/5 Ml
Sp.zn.sukls87118/2014
SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU
1. NÁZEV PŘÍPRAVKU
Flavamed forte 30 mg/5 ml, perorální roztok
2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
Jeden ml perorálního roztoku obsahuje ambroxoli hydrochloridum 6 mg.
Jedna odměrná lžička s 5 ml perorálního roztoku obsahuje ambroxoli hydrochloridum 30 mg.
Pomocná látka se známým účinkem Sorbitol 1,75 g/5 ml (0,35 g/ml)
Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.
3. LÉKOVÁ FORMA Perorální roztok
Čirý, bezbarvý až mírně nažloutlý roztok s ovocnou vůní malin
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikace
Mukolytická léčba produktivního kašle při akutních nebo chronických bronchopulmonálních onemocněních.
4.2 Dávkování a způsob podání
Dávkování
Doporučuje se následující dávkování přípravku Flavamed forte 30 mg/5 ml:
Dospělí a dospívající od 12 let věku:
V prvních dvou až třech dnech se užívá 1 odměrná lžička - 5 ml přípravku Flavamed forte 30 mg/5 ml třikrát denně (odpovídající 90 mg ambroxol-hydrochloridu/den), poté se užívá 1 odměrná lžička - 5 ml přípravku Flavamed forte 30 mg/5 ml dvakrát denně (odpovídající 60 mg ambroxol-hydrochloridu/den) .
Poznámka:
Je-li třeba, dávka může být zvýšena až na 60 mg ambroxol-hydrochloridu dvakrát denně (odpovídající až 120 mg ambroxol-hydrochloridu/den).
Pediatrická populace
Bezpečnost a účinnost přípravku Flavamed forte 30 mg/5 ml u dětí do 12 let věku nebyla dosud prokázána.
Způsob a délka podávání
Flavamed forte 30 mg/5 ml je určen pro perorální podání.
Flavamed forte 30 mg/5 ml se užívá po jídle pomocí odměmé lžičky.
Bez porady s lékařem nemá být Flavamed forte 30 mg/5 ml užíván déle než 4-5 dní.
Dávkování při onemocněních ledvin a jater viz bod 4.4.
4.3 Kontraindikace
Flavamed forte 30 mg/5 ml se nesmí užívat při hypersenzitivitě na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.
4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití
Byly hlášeny závažné kožní reakce související s podáním ambroxolu, jako je například erythema multiforme, Stevens-Johnsonův syndrom (SJS)/toxická epidermální nekrolýza (TEN) a akutní generalizovaná exantematózní pustulóza (AGEP). Pokud se objeví symptomy nebo známky progresivní kožní vyrážky (někdy ve formě puchýřů nebo slizničních lézí), je nutno neprodleně ukončit podávání ambroxolu a vyhledat lékařskou pomoc.
Při poruše bronchomotoriky a velkém množství hlenu (např. při vzácné primární ciliární dyskinezi) musí být Flavamed forte 30 mg/5 ml užíván s opatrností vzhledem k možnému hromadění hlenu.
V případě poruchy funkce ledvin nebo těžké hepatopatie může být přípravek Flavamed forte 30 mg/5 ml užíván pouze po konzultaci s lékařem.
Stejně tak jako u ostatních přípravků, které jsou metabolizovány v játrech a následně eliminovány ledvinami, lze u těžké renální nedostatečnosti očekávat kumulaci metabolitů ambroxolu vytvořených v játrech.
Protože mukolytika mohou poškozovat žaludeční sliznici, ambroxol musí být pacientům s peptickým vředem v anamnéze podáván s opatrností.
Tento léčivý přípravek obsahuje sorbitol. Pacienti se vzácnými dědičnými problémy s nesnášenlivostí fruktózy nesmí tento léčivý přípravek užívat.
Jedna odměrná lžička s 5 ml perorálního roztoku obsahuje 1,75 g sorbitolu (= 0,15 chlebových jednotek). Kalorická hodnota je 2,6 kcal/g sorbitolu.
U pacientů s nesnášenlivostí histaminu je třeba opatrnost. Tito pacienti nemají být dlouhodobě léčeni, neboť ambroxol ovlivňuje metabolismus histaminu a může vést ke vzniku příznaků nesnášenlivosti (např. bolest hlavy, příznaky rýmy, svědění).
4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
Nebyly hlášeny žádné klinicky významné nepříznivé interakce s jinými léčivými přípravky.
Při současném užívání přípravku Flavamed forte 30 mg/5 ml s antitusiky by z důvodu porušení reflexu kašle mohlo dojít k nebezpečnému hromadění hlenu, a proto indikace této kombinace léků musí být mimořádně pečlivě zvážena.
4.6 Fertilita, těhotenství a kojení
Ambroxol-hydrochlorid prochází placentární bariérou. Studie na zvířatech nenaznačují přímé ani nepřímé škodlivé účinky na těhotenství, embryonální/fetální vývoj, porod nebo postnatální vývoj.
Rozsáhlé klinické zkušenosti po 28. týdnu těhotenství neprokázaly žádný důkaz škodlivých účinků na plod. Přesto mají být dodržována obecná opatření užívání léků během těhotenství. Zvláště v 1. trimestru těhotenství se užívání přípravku Flavamed forte 30 mg/5 ml nedoporučuje.
Kojení
Ambroxol-hydrochlorid se vylučuje do mateřského mléka. Ačkoli se u kojených dětí nežádoucí účinky neočekávají, podávání přípravku Flavamed forte 30 mg/5 ml kojícím matkám se nedoporučuje.
Fertilita
Studie na zvířatech nenaznačují škodlivé účinky na fertilitu při dávkách překračujících terapeutickou dávku (viz bod 5.3).
4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
Flavamed forte 30 mg/5 ml nemá žádný nebo má zanedbatelný vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje.
4.8 Nežádoucí účinky
K hodnocení nežádoucích účinků se používají následující četnosti výskytu:
Velmi časté: >1/10
Časté: > 1/100 až < 1/10
Méně časté: > 1/1000 až < 1/100
Vzácné: > 1/10000 až < 1/1000
Velmi vzácné: < 1/10000
Není známo (z dostupných údajů nelze určit)
Poruchy imunitního systému Vzácné: hypersenzitivní reakce
Není známo: anafylaktické reakce včetně anafylaktického šoku, angioedému a pruritu
Poruchy nervového systému
Časté: dysgeuzie (např. poruchy chuti)
Gastrointestinální poruchy a respirační, mediastinální a hrudní poruchy Časté: nauzea, hypestezie v oblasti úst a hltanu
Méně časté: zvracení, průjem, dyspepsie, bolesti břicha a sucho v ústech
Není známo: sucho v hrdle
Poruchy kůže a podkožní tkáně
Vzácné: vyrážka, kopřivka
Není známo: závažné nežádoucí kožní reakce (včetně erythema multiforme, Stevens-Johnsonova syndromu/toxické epidermální nekrolýzy a akutní generalizované exantematózní pustulózy)
Celkové poruchy a reakce v místě aplikace Méně časté: horečka
Hlášení podezření na nežádoucí účinky
Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu: Státní ústav pro kontrolu léčiv, Šrobárova 48, 100 41 Praha 10, webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek.
4.9 Předávkování
Do současné doby nebyly hlášeny žádné specifické příznaky předávkování u člověka. Na základě zpráv o náhodném předávkování a/nebo chybách v léčbě jsou pozorované příznaky v souladu se známými nežádoucími účinky přípravku Flavamed forte 30 mg/5 ml v doporučených dávkách a mohou vyžadovat symptomatickou léčbu.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Léčiva proti nachlazení a kašli, mukolytika ATC kód: R05CB06
Ambroxol, substituovaný benzylamin, je metabolitem bromhexinu. Od bromhexinu se liší nepřítomností methylové skupiny a naopak přítomností hydroxylové skupiny v para-trans poloze na cyklohexylovém kruhu. I když mechanismus jeho účinku nebyl ještě plně objasněn, sekretolytické a sekretomotorické účinky byly prokázány v různých studiích.
Po perorálním podání nastupuje účinek v průměru po 30 minutách a v závislosti na velikosti jednotlivé dávky přetrvává 6-12 hodin.
V preklinických studiích ambroxol zvyšuje serózní podíl bronchiálního sekretu. Předpokládá se, že transport hlenu je podporován snížením viskozity a aktivací ciliárního epitelu.
Ambroxol indukuje aktivaci surfaktantového systému přímým působením na pneumocyty typu II v alveolech a Clara buňky v terminálních bronchiolech.
Ambroxol podporuje tvorbu a uvolňování povrchově aktivních látek v oblasti alveolů a průdušek, a to v plicích plodu i u dospělých jedinců. Tyto účinky byly prokázány na buněčných kulturách a in vivo na různých živočišných druzích.
U pacientů s CHOPN nebyl jednoznačně prokázán příznivý vliv na četnost exacerbací nebo na plicní funkce.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Ambroxol se po perorálním podání téměř úplně vstřebává. Tmax po perorálním podání je 1 -3 hodiny. Absolutní biologická dostupnost ambroxolu po perorálním podání je snižována přibližně o jednu třetinu first-pass efektem. V průběhu tohoto děje se tvoří metabolity vylučované ledvinami (např. dibromoantranilová kyselina, glukuronidy). Vazba na plasmatické bílkoviny činí přibližně 85 % (8090 %). Terminální poločas v plasmě je 7-12 hodin. Plasmatický poločas sumy ambroxolu a jeho metabolitů je přibližně 22 hodin.
Ambroxol prochází placentární bariérou a prostupuje do mozkomíšního moku i mateřského mléka.
Ledvinami se vylučuje 90 % ve formě metabolitů vytvořených v játrech. Nezměněný ambroxol tvoří méně než 10 % ambroxolu vyloučeného ledvinami.
Vzhledem k vysoké vazbě na bílkoviny, velkému distribučnímu objemu a také pomalé redistribuci z tkání do krve nelze očekávat významnější eliminaci ambroxolu dialýzou nebo forsírovanou diurézou.
Při závažných onemocněních jater se clearance ambroxolu snižuje o 20-40 %. Při závažné dysfunkci ledvin je třeba očekávat hromadění metabolitů ambroxolu.
5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti
Ambroxol-hydrochlorid má nízký index akutní toxicity. Ve studiích s opakovaným podáváním nebyly po perorálně podaných dávkách 150 mg/kg/den (myš, 4 týdny), 50 mg/kg/den (potkan, 52 a 78 týdnů), 40 mg/kg/den (králík, 26 týdnů) a 10 mg/kg/den (pes, 52 týdnů) pozorovány žádné nežádoucí účinky (NOAEL). Nebyl zjištěn žádný cílový orgán z hlediska toxicity. Ve čtyřtýdenních studiích intravenózní toxicity, v nichž byl použit ambroxol-hydrochlorid u potkanů (v dávce 4, 16 a 64 mg/kg/den) a u psů (v dávce 45, 90 a 120 mg/kg/den (infuze 3 hodiny denně)), se neprojevila žádná závažná lokální ani systémová toxicita včetně histopatologie. Všechny nežádoucí účinky byly reverzibilní.
Nebyly zjištěny embryotoxické ani teratogenní účinky při perorálních dávkách ambroxol-hydrochloridu až 3000 mg/kg/den u potkanů a až 200 mg/kg/den u králíků. Fertilita samců a samic potkanů nebyla ovlivněna až do dávky 500 mg/kg/den. Hodnota NOAEL byla ve studii peri- a postnatálního vývoje stanovena na 50 mg/kg/den.
Dávka ambroxol-hydrochloridu 500 mg/kg/den byla mírně toxická pro feny a štěňata, což se projevilo zpomalením hmotnostních přírůstků a snížením počtu mláďat ve vrhu.
Studie genotoxicity in vitro (Amesův test a test chromozomální aberací) a in vivo (mikronukleární test u myší) neodhalily žádný mutagenní potenciál ambroxol-hydrochloridu.
Ambroxol-hydrochlorid nevykázal tumorigenní vlastnosti ve studiích kancerogenity na myších (50, 200 a 800 mg/kg/den) po dobu 105 týdnů a potkanech (65, 250 a 1000 mg/kg/den) po dobu 116 týdnů.
6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1 Seznam pomocných látek
Sorbitol 70% (nekrystalující) (E420), kyselina benzoová (E210), glycerol (85%), hyetelosa, malinové aroma, čištěná voda
6.2 Inkompatibility
Neuplatňuje se.
6.3 Doba použitelnosti
3 roky
Po prvním otevření lahvičky: 6 měsíců.
6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání
Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní opatření pro uchovávání.
6.5 Druh obalu a obsah balení
Lahvička z hnědého skla (typ III) označená štítkem se šroubovacím uzávěrem a odměrnou lžičkou. Šroubovací uzávěr je vyroben z polypropylenu. Jako barvivo byl použit bílý koncentrát.
Odměrná lžička je vyrobena z polypropylenu.
Velikost balení: 100 ml perorálního roztoku
6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku
Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.
7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
BERLIN-CHEMIE AG, Glienicker Weg 125, 12489 Berlín, Německo
8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO
52/493/10-C
9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
Datum první registrace: 16.6.2010
Datum posledního prodloužení registrace: 24.6.2016
10. DATUM REVIZE TEXTU
14.9.2016
6/5