Ferro-Folgamma
sp.zn. sukls198246/2014
SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU
1. NÁZEV PŘÍPRAVKU
FERRO-FOLGAMMA
Měkké tobolky
2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
Léčivé látky:
Jedna měkká tobolka obsahuje:
Ferrosi sulfas hydricus 111,8 -117,0 mg - odpovídá 37 mg elementárního železa Acidum folicum (kyselina listová) 5,0 mg Cyanocobalaminum (vitamin B12) 0,0100 mg
Pomocné látky se známým účinkem: sójový lecithin (E322), krystalizující sorbitol (70%).
3. LÉKOVÁ FORMA
Měkké tobolky.
Popis přípravku: podlouhlé, měkké, želatinové tobolky, podélně zbarvené hnědě a cihlově červeně, obsahující žlutozelenou pastu.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikace
- Profylaxe a terapie anémie z nedostatku železa a kyseliny listové v těhotenství, v šestinedělí a při kojení.
- U dialyzovaných pacientů se sideropenií a současným nedostatkem kyseliny listové a u nemocných s jaterní cirhozou se současným nedostatkem kyseliny listové (tito pacienti mohou krvácením z jícnových varixů ztrácet i železo).
Přípravek je určen k léčbě dospělých a dětí od 12 let.
4.2 Dávkování a způsob podání
Dávkování je vždy individuální, závisí na hloubce sideropenie, anémie a na snášenlivosti léku: děti nad 12 let a dospělí užívají z preventivních důvodů 1 až 3 tobolky denně, pro terapii sideropenické anémie je třeba užívat 3x 1 až 3x 2 tobolky denně do normalizace hodnot hemoglobinu. Po dosažení normálních hodnot krevního obrazu lze dávku snížit, ale je zpravidla třeba pokračovat v užívání přípravku ještě asi 2-3 měsíce pro doplnění zásob železa. Nejlepší kontrolou je normalizace hladiny feritinu v séru.
Způsob podání
Tobolky se užívají celé, nerozkousané, vždy nalačno (nejméně 1/2-1 hodinu před jídlem nebo 2 hodiny po jídle). Nezapíjet pravým čajem, protože obsahuje tanin, který vytváří se železem nerozpustný, a proto nevstřebatelný komplex.
4.3 Kontraindikace
Hypersenzitivita na léčivé látky nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.
Přípravky obsahující železo se nesmí podávat nemocným se zvýšenou kumulací železa v organismu: u hemochromatózy, hemosiderózy, u vrozených a získaných hemolytických anémií (kromě paroxysmální noční hemoglobinurie). Železo se nesmí podávat u talasémie, aplastické anémie, u myelodysplastického syndromu a u anémie z otravy olovem.
Podávání železa je kontraindikováno po opakovaných krevních transfúzích a při současné parenterální léčbě železem.
Kontraindikací podávání listové kyseliny je perniciózní anémie.
4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití
Léčba tímto přípravkem vyžaduje vždy pravidelné lékařské kontroly, které odhalí event. účinnost nebo neúčinnost léčby, snášenlivost či nesnášenlivost železa, event. odmítání či špatnou spolupráci nemocného.
Vitamin B12 po p.o. podání může odejít střevem nevyužit u atrofické gastritidy a parciální gastrektomie, protože zde schází tzv. vnitřní faktor. Dále může být spotřebován bakteriemi u syndromu slepé kličky, u striktur, střevních píštělí a u divertikulózy. Může být rovněž vzácně spotřebován při infestaci střeva škulovcem (Diphyllobothrium latum).
Přípravek obsahuje krystalizující sorbitol (70%). Pacienti se vzácnými dědičnými problémy s intolerancí fruktosy by tento přípravek neměli užívat.
Přípravek obsahuje sójový lecitin (E322). Sójový lecithin může obsahovat rezidua sójových proteinů a tudíž pacienti hypersenzitivní na sóju nebo arašídy nesmí užívat tento přípravek.
4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
Resorpci železa snižují antacida obsahující magnézium, vápník, hliník, natriumhydrokarbonát, dále oxaláty, fytáty a fosfáty, pravý čaj (jeho tanin vyvolává se železem tvorbu nerozpustného a nevstřebatelného tanátu železa), dále vejce, mléko, penciliamin, dimerkaprol, cimetidin, ranitidin, famotidin, omeprazol, pantoprazol a zejména desferioxamin. Minimální snížení vyvolává i kyselina listová. Přítomnost jídla v žaludku a duodenu sníží resorpci rychle rozpustného železa až 8krát, proto se má železo užívat 1/2 hodiny až 1 hodinu před jídlem nebo za 2 hodiny po jídle. Nesmí se podávat p.o. současně s injekční terapií železem.
Železo snižuje resorpci ciprofloxacinu, etidronátu a tetracyklinů.
Některé léky - antifoláty, jako metotrexát, triamteren a trimetoprim blokují enzym dihydrofolátreduktázu a tím znemožňují redukci kyseliny listové na účinnou kyselinu tetrahydrolistovou. Hladinu kyseliny listové snižují i chronicky užívaná antiepileptika a orální kontraceptiva. Zato kyselina listová může snižovat hladinu antiepileptik (fenytoinu) a tím vést ke zvýšené frekvenci záchvatů.
Vitamín B12 může být oxidován při delší inhalaci oxidu dusnatého N2O, kdy vzniká akutní megaloblastová anémie.
4.6 Fertilita, těhotenství a kojení
Přípravek může být podáván těhotným a kojícím ženám.
4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje Nejsou známy žádné takové účinky.
4.8 Nežádoucí účinky
Přípravek občas vyvolává u některých jedinců pocit tlaku a plnosti v nadbřišku, protože po rozpuštění v žaludeční šťávě může ionizované železo svou lokální koncentrací někdy mírně dráždit žaludeční a duodenální sliznici, vyvolává i bolesti břicha, pálení žáhy, nauzeu a zvracení. U starších jedinců vede užívání železa někdy k zácpě, u mladších spíše k průjmům. Je třeba vždy najít optimální poměr mezi snášenlivostí a dávkou železa. Stále platí, že čím je přípravek rozpustnější, tím je účinnější v terapii, ale současně se tím hůře snáší. Plná biologická dostupnost železa a plná snášenlivost se vzájemně vylučují.
Hlášení podezření na nežádoucí účinky
Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:
Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48 100 41 Praha 10
Webové stránky: http: //www .sukl .cz/nahlasit-nezadouci-ucinek
4.9 Předávkování
K předávkování resp. k akutní intoxikaci může dojít u dětí po náhodném požití léku pro dospělé.
Časné příznaky akutní intoxikace: zvracení do jedné hodiny po požití léku, hematemesis, meléna, neklid, hypotenze, tachypnoe s cyanózou. Za několik hodin se může objevit kóma a smrt.
Léčba
Začít se musí okamžitým vyprázdněním žaludku, což lze doma docílit tak, že se vyvolá zvracení drážděním uvuly prstem.
Pak se podá vlažný roztok zažívací sody (natriumhydrogenkarbonát, soda-bikarbona), který způsobí jednak zvracení, jednak vytvoří se železem komplex a zpomalí jeho resorpci. Téměř vždy je indikován převoz do nemocnice, protože často není jasné kolik železa dítě požilo.
Na oddělení intenzivní péče se zavede žaludeční sonda a provede se laváž žaludku, nejlépe roztokem 4 g natriumhydrokarbonátu ve 100 ml vody. Před vytažením žaludeční sondy se podá roztok obsahující 5 až 10 g desferioxaminu (přípravek Desferal) nebo 60 ml 4% natriumhydrokarbonátu do žaludku. Další podpůrná terapie závisí na stavu dítěte (šok, metabolická acidóza). Desferioxamin je lékem volby specifické terapie hyperferémie. Podává se většinou 1 g i.m., další 0,5 g za 4 a 8 hodin, a pak ve 12 hodinových intervalech podle klinického stavu. Má-li dítě hypotenzi, podává se dávka desferioxaminu i.v. a jednotlivá dávka by neměla být větší než 15 mg/kg hmotnosti za 1 hodinu do celkové dávky 1 g. Tato dávka by se měla opakovat za 4 až 12 hodin. Ke zlepšení dochází za několik hodin (až dnů) od začátku intoxikace.
Pozdní komplikace (pneumonitis, jaterní a neurologické léze) jsou možné. Dítě, které přežije 3-4 dny, vyvázne většinou bez následků.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: antianemikum, ATC kód: B03AE01
Jedná se kombinovaný přípravek železa, kyseliny listové a vitamínu B12. Pokud dojde k úbytku těchto látek, např. krvácením (úbytek železa), dialýzou, zvýšenou krvetvorbou nebo u některých chorob (jaterní cirhóza) jejich nedostatečnou retencí v organismu (úbytek kyseliny listové) nebo nedostatečným přívodem těchto substancí v potravě, např. u nutričních anémií, mohou se zásoby těchto látek doplnit.
Železo je nutné pro tvorbu hemoglobinu, myoglobinu a řady metaloenzymů.
Kyselina listová je nutná pro přeměnu uridylátu na tymidylát a tymin, který je součástí DNA. Vitamín B12 umožňuje demetylaci kyseliny listové na její aktivní formu (5-metyltetrahydrofolátu na účinný tetrahydrofolát). Kyselina listová se nesmí podávat nemocným s perniciózní anémií: zlepší sice jejich erytropoezu, ale výrazně zhorší neuroanemický syndrom zadních a postranních provazců.
Kyselina listová zlepšuje resorpci železa: tvoří cheláty se železem uvolněným z potravy kyselinou chlorovodíkovou. Takto vázané železo zůstane v rozpustné, a tedy vstřebatelné formě, i v duodenu za alkalického pH, zatímco nevázané trojmocné železo zůstane nerozpustným, a proto nevstřebatelným. Průměrný muž přijímá denně asi 15 mg železa, žena asi 8-10 mg. Fyziologické ztráty u mužů jsou asi 1,3 mg denně, u žen totéž plus menstruační ztráty, což může dosáhnout ztráty 2 až 3 mg železa denně. Z hemového železa se vstřebá až 35%, ale jeho podíl ve stravě je jen asi 10%. Z nehemového železa, kterého je asi 85-95% se vstřebá jen 1-5% železa. Z podaných 150-200 mg prvkového anorganického železa (4-6 tobolek Ferro-Folgamma) se u nemocného s hodnotou hemoglobinu pod 100 g/l vstřebá 40-50 mg železa použitelného pro erytropoezu.
V těhotenství se zvyšuje objem krve matky o 20-30%, značná část železa se odsouvá do plodu a placenty. Denní potřeba železa v graviditě je asi 2 mg (z potravy se vstřebává méně). Další ztráty železa znamenají porodní krvácení a kojení.
V těhotenství se spotřeba kyseliny listové zvyšuje z obvyklých 50 až na 500 mikrogramů denně a její nedostatek je příčinou těhotenské megaloblastové anémie, a proto je přívod kyseliny listové v graviditě plně indikován zejména v zimních měsících, kdy je nedostatek listové zeleniny.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Železo vstřebané v duodenu a horním jejunu přechází do krve, kde je vázáno specifickým nosičem -transferinem. Ten je přenese do kostní dřeně a předá vyzrávajícím erytroblastům, které mají specifické receptory na svém povrchu. Komplex receptor-transferin je internován, železo se použije k syntéze hemu, zatímco apotransferin s receptorem se vrátí na povrch buňky. Poločas železa vázaného na transferin je asi 90 minut.
Zásobní železo je uskladněno v organismu jako feritin nebo jako nerozpustný a barvitelný hemosiderin. Tyto dvě formy zásobního železa jsou v rovnováze. Feritin přítomný v plazmě se dá kvantitativně změřit a jeho hladina velmi dobře koreluje s množstvím zásobního železa: normální hodnota je 12-200 mikrogramů/l, což odpovídá 120-2000 mg zásobního železa. Hodnota feritinu pod 12 mikrogramů je spolehlivým ukazatelem sideropenie.
Foláty (pteroylglutamáty) jsou extrémně termolabilní a jsou destruovány vaří-li se déle než 15 minut. Lidský organismus je odkázán na jejich zevní přívod s minimální potřebou 50 mikrogramů/den. Resorpce folátů v tenkém střevě se děje pomocí pteroylglutamát hydrolázy a do krve se vstřebává pasivní difuzí stěnou tenkého střeva a dále se dostává enterohepatální cirkulací. K dramatickému poklesu hladiny folátů dochází po biliární drenáži.
Významnou roli v metabolismu DNA má polyglutamátová forma tetrahydrofolátu (H4PteGlun) působící jako koenzym, který zprostředkovává jednouhlíkový metabolismus. Nedostatek folátů je v graviditě často sdružen s nedostatkem železa.
V kostní dřeni se hromadí jako 5-metyl-tetrahydrofolát a teprve vitamin B12- dependentní enzym methioninsyntetáza jej přemění na aktivní tetrahydrofolát.
5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti
Při studiích chronické orální toxicity a při studiích teratogenity nedošlo k žádnému patologickému poškození orgánů ani ke změnám biochemických a hematologických hodnot, ani k poškození organismu matky či embrya.
6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE 6.1 Seznam pomocných látek
Kyselina askorbová, sójový lecithin (E322), krystalizující sorbitol 70%, glycerol 85%, ethylvanilin, želatina, ztužený tuk, čištěný řepkový olej, červený a černý oxid železitý (E172).
6.2 Inkompatibility
Neuplatňuje se.
6.3 Doba použitelnosti
2 roky
6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání
Uchovávejte při teplotě do 25°C v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem.
6.5 Druh obalu a velikosti balení Blistr, krabička.
20, 50, 100, 500 a 2500 tobolek.
Na trhu nemusí být k dispozici všechny velikosti balení.
6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku
Žádné zvláštní požadavky.
7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
Worwag Pharma GmbH and Co.
Calwer Str. 7 71034 Boblingen Německo
8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO
12/582/94-C
9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
Datum první registrace: 11.05.1994
Datum posledního prodloužení registrace: 1.6.2011
10. DATUM REVIZE TEXTU
12.1.2015
5/5