Příbalový Leták

Estrapatch 60 Mcg/24 Hodin


SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU


1.NÁZEV PŘÍPRAVKU


ESTRAPATCH 60 µg/24hodin


2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ PŘÍPRAVKU


Jedna transdermální náplast o účinné ploše 21,4 cm2obsahuje 1,90mg estradiolum (ve formě estradiolum hemihydricum).. Z náplastise v průběhu 24 hodin uvolní 60 µg estradiolu.


Úplný seznam pomocných látek, viz 6.1.


3. LÉKOVÁ FORMA


Transdermální náplast.


4. KLINICKÉ ÚDAJE


4.1 Terapeutické indikace


Hormonální substituční terapie (HST) pro léčbu deficitu estrogenů u žen po menopauze.

Zkušenosti s léčbou žen starších 65 let jsou omezené.


4.2 Dávkování a způsob podání


Transdermální náplast se aplikuje jednou týdně, tj. jednou za 7 dní.


K dostání jsou tři síly náplasti ESTRAPATCH: 40,60 a 80 µg/24 h.

Na počátku a v průběhu léčby postmenopauzálních příznaků by měla být používána nejnižší účinná dávka po co nejkratší dobu (viz rovněž bod 4.4).


Na počátku léčby se tedy doporučuje aplikovat náplasti ESTRAPATCH 40 µg/24 h.


Dávkování by mělo být upraveno individuálně na základě klinického průběhu potíží:

- Pokud se objeví příznaky předávkování jako například napětí v prsou, podrážděnost, prosáknutí (otoky) v oblasti břicha nebo pánve, jsou dávky pravděpodobně příliš vysoké a měly by být sníženy.


- Pokud nedojde k úpravě deficitu estrogenu, je možno aplikovanou dávku zvýšit.


Transdermální náplast ESTRAPATCH 60 µg/24 h je možné používat dvěma způsoby:

-cyklický režim léčby: Náplast je aplikována po dobu 21 dní, poté následuje 7 denní přestávka bez náplasti.

-nepřerušovaný (kontinuální) režim léčby: Náplast je aplikována a nošena neustále, bez přerušení. Pokud se při cyklickém režimu léčby v průběhu 7denní přestávky v aplikaci objevují silné příznaky nedostatku estrogenů, doporučuje se přejít na nepřerušovaný režim.


U žen, které nepodstoupily hysterektomiiby měla být léčba po dobu 12 až 14 dnů v rámci jednoho cyklu doplněna progestagenem, který omezuje riziko vzniku endometriální hyperplazie indukované estrogenem. Léčba by měla probíhat následovně:

- Pokud je hormonální substituční terapie estrogenem aplikována v cyklickémrežimu, progestagen by měl být užíván minimálně posledních 12 až 14 dní aplikace estrogenové léčby.

- Pokud je estrogenová léčba aplikována bez přerušení, progestagen by měl být užíván vždy 12 až 14 posledních dní v měsíci.

V obou případech může po ukončení užívání progestagenu dojít ke krvácení jako symptomu „vynechání“.


U žen, které podstoupily hysterektomii, se nedoporučuje doplnění léčby progestagenem s výjimkou případů, kdy byla u těchto pacientek diagnostikovaná endometrióza.


Vynechání aplikace náplasti: pokud pacientka zapomene náplast aplikovat, musí ji aplikovat ihned, jakmile si opomenutí uvědomí. Další náplasti je pak třeba aplikovat v souladu se stanoveným režimem léčby.


Vynechání dávky může zvýšit pravděpodobnost náhlého krvácení a špinění.


Způsob podání:

Po odstranění ochranné folie je třeba náplast ihned aplikovat na hýždě nebo na břicho, a to na místa, kde je povrch kůže hladký (bez “faldů”) a kde nedochází ke tření s oděvem.

Pokožka musí být suchá, nesmí být podrážděná nebo ošetřená mastnými přípravky.


Transdermální náplast ESTRAPATCH 60 µg/24 h nesmí být aplikována na prsa. Transdermální náplast nesmí být aplikována na stejné místo dvakrát po sobě.

Pacientky, které nosí náplast, se mohou koupat nebo sprchovat.

Pokud se náplast odlepí (stává se to zřídka, příčinou může být příliš horká voda, nadměrné pocení nebo tření o oděv), aplikujte novou náplast a odstraňte ji v den, kdy měla být odstraněna předchozí-odlepená náplast. Poté aplikujte novou náplast v souladu s režimem léčby (cyklický, nepřerušovaný).


Kontraindikace:


-Diagnostikovaná (současně či v minulosti) nebo suspektní rakovina prsu;

-Estrogen-dependentní zhoubný nádor nebo suspektní estrogen-dependentní zhoubný nádor (např. karcinom endometria);

-Nediagnostikované vaginální krvácení;

-Neléčená endometriální hyperplazie;

-Dřívější idiopatický nebo současně probíhající venózní tromboembolismus (hluboká žilní trombóza, plicní embolie);

-Aktivní nebo nedávno prodělaný arteriální tromboembolismus (např. angína pectoris nebo infarkt myokardu).

-Akutní nebo chronické onemocnění jater nebo jaterní onemocnění v anamnéze s neupravenými jaterními testy do normálu;

-Známá přecitlivělost na účinné složky nebo na některou z pomocných látek;

-Porfyrie.


4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití


Při léčbě postmenopauzálních příznaků by měla být HST zahájena pouze v případě, že příznaky negativně ovlivňují kvalitu života pacientky. V každém případě je třeba pravidelně, minimálně jednou ročně, vyhodnocovat rizika a pozitivní účinky léčby a pokračovat v HST pouze v případě, že pozitivní účinky převažují nad riziky.


Lékařská vyšetření/ kontroly:

Před zahájením nebo před opětným nasazením hormonální substituční terapie (HST) je třeba provést kompletní gynekologické a klinické vyšetření (včetně vyšetření pánve a prsou) a vyhodnotit osobní a rodinnou anamnézu. Při vyšetření je třeba zohlednit kontraindikace a opatrnost při užívání. V průběhu léčby se doporučuje provádět pravidelné kontroly, přičemž frekvenci kontrol a jejich náplň je třeba upravit individuálně v závislosti na stavu pacientky. Pacientky musí být poučeny o tom, které případné změny v oblasti hrudi a prsou mají oznámit svému lékaři nebo zdravotní sestře (viz odstavec „Rakovina prsu“). V případě potřeby a s ohledem na stav a klinické potřeby jednotlivých pacientek může lékař předepsat provedení odborných vyšetření a kontrol, včetně mamografie.


Zdravotní problémy, které si vyžadují zvýšený dohled:

Pokud se u pacientky dostaví některé z níže uvedených zdravotních potíží nebo pokud se u pacientky tyto potíže dostavovaly v minulosti a/nebo pokud došlo ke zhoršení uvedených potíží v průběhu těhotenství nebo předchozí hormonální léčby, musí být pacientka pod zvýšeným lékařským dohledem. Je třeba brát ohled na to, že tyto obtíže se mohou v průběhu léčby transdermálními náplastmi ESTRAPATCH objevit znovu nebo se jejich průběh může zhoršit. Jedná se zejména o:

- Leiomyom (děložní fibroid) nebo endometrióza.

- Tromboembolické poruchy v anamnéze nebo rizikový faktor tromboembolických poruch (viz níže).

- Riziko estrogen-dependentních nádorů (např. 1. stupeň v dědičnosti rakoviny prsu).

- Hypertenze

- Onemocnění jater (např. adenom jater)

- Diabetes mellitus s nebo bez cévních změn

- Cholelitiáza

- Migréna nebo (silné) bolesti hlavy

- Systémový lupus erythematodes

- Epilepsie

- V anamnéze léčená endometriální hyperplazie

- Astma

- Otoskleróza.


Důvody pro okamžité ukončení léčby:


Léčba musí být ukončena v případě, že se v jejím průběhu objeví kontraindikované zdravotní problémy nebo následující zdravotní komplikace:


- Žloutenka nebo zhoršení jaterních funkcí

- Významné zvýšení krevního tlaku

- Nástup migrén a silných bolestí hlavy

- Těhotenství


Endometriální hyperplazie:


- V případě dlouhodobého užívání samotného estrogenu se zvyšuje riziko endometriální hyperplazie a karcinomu endometria (viz bod 4.8.). Doplnění estrogenové terapie progestagenem, a to minimálně 12 dní v průběhu cyklu u žen, které nepodstoupily hysterektomii, toto riziko výrazně snižuje.


V případě transdermálně aplikovaných dávek estradiolu přesahujících 50µg/24 h nebyl zkoumán vliv doplňkového podávání progestagenu na vznik endometriální hyperplazie.


- V průběhu prvních měsíců léčby může dojít k náhlému krvácení nebo špinění. Pokud se krvácení nebo špinění dostaví až v průběhu léčby nebo pokračuje i po jejím ukončení, je třeba provést vyšetření, včetně případné endometriální biopsie, aby se vyloučil vznik endometriálního zhoubného nádoru.


- Z důvodu stimulačního účinku samotného estrogenu, který může vést k premaligním nebo maligním transformacím ve zbytkových ložiscích endometriózy, by u žen, které podstoupily hysterektomii z důvodu endometriózy, mělo být zváženo doplnění estrogenové terapie progestagenem v případě, že se u těchto žen prokazatelně vyskytují ložiska endometriózy.


Rakovina prsu:


Na základě randomizované studie proti placebu provedené asociací Women´s Health Initiative (WHI) a epidemiologických studií, včetně Million Woman Study (MWS) bylo zaznamenáno zvýšené riziko rakoviny prsu u žen, kterým jsou v rámci HST podávány estrogeny, kombinace estrogen-progestagen nebo tibolon po dobu několika let (viz bod 4.8). U všech HST se zvýšené riziko projeví několik let po zahájení léčby a zvyšuje se spolu s trváním léčby, avšak vrací se do normálu do několika (nejpozději do 5) let po ukončení léčby.


V případě studie MWS bylo zaznamenané relativní riziko vzniku rakoviny prsu u léčby konjugovanými koňskými estrogeny (CEE) nebo estradiolem (E2) vyšší v případě, že byl doplňkově podáván progestagen, a to jak v případě následného nebo současného podávání a bez ohledu na typ progestagenu.

Nebyl prokázán žádný vliv způsobu podávání nebo aplikace na zvýšení nebo snížení rizika vzniku rakoviny prsu.


Ve studii WHI je nepřerušované podávání kombinace konjugovaných koňských estrogenů a medroxyprogesteron acetátu (CEE+MPA) spojováno se vznikem rakoviny prsu, přičemž nádory jsou v tomto případě větší a jsou častěji provázeny metastázami v lymfatických uzlinách (ve srovnání s placebem).


HST, zejména pak kombinovaná léčba na bázi estrogenu-progestagenu, může mít za následek zvýšenou hustotu mamografických snímků, což má negativní dopad na detekci rakoviny prsu.


Venózní tromboembolismus (VTE):


- HST je spojována s vyšším rizikem vzniku venózního tromboembolismu (hluboká žilní trombóza, plicní embolie). Jedna randomizovaná klinická studie a další epidemiologické studie prokázaly dvoj až trojnásobně vyšší riziko při srovnání žen užívajících HST a žen, které HST neužívají. V případě žen, které HST neužívají, je odhadovaný výskyt případů VTE v průběhu 5 let přibližně 3 z 1000 žen ve věkové skupině 50-59 let a 8 žen z 1000 ve věkové skupině 60-69 let. Odhaduje se, že u zdravých žen, které užívají HST po dobu 5 let, vzroste výskyt případů VTE v průběhu 5 let o 2 až 6 případů (průměr = 4) z 1000 žen ve věkové skupině 50 až 59 let a o 5 až 15 případů (průměr=9) z 1000 žen ve věkové skupině 60-69 let. Výskyt venózního tromboembolismu je pravděpodobnější v průběhu prvního roku léčby HST než později.


- Všeobecně známé rizikové faktory pro vznik venózního tromboembolismu jsou pozitivní osobní nebo rodinná anamnéza, silná obezita (BMI > 30kg/m2) a systémový lupus erythematodes (SLE). Vliv křečových žil na vznik venózního tromboembolismu dosud není jednoznačně prokázán.


-U pacientek s předchozí anamnézou venózního tromboembolismu nebo se známými trombofilními stavy hrozí vyšší riziko výskytu venózního tromboembolismu. Pacientky s pozitivní osobní nebo rodinnou anamnézou tromboembolismu nebo opakovaných samovolných potratů musí být důkladně vyšetřeny, aby se vyloučila trombofilní predispozice. Dokud není provedeno důkladné vyhodnocení trombofilních faktorů nebo zahájena léčba antikoagulanty, je používání HST u těchto pacientek kontraindikováno. U žen, které již užívají antikoagulanty, je třeba opatrně vyhodnotit přínos a rizika případné HST.


- Riziko venózního tromboembolismu se může dočasně zvýšit v případě dlouhodobé nehybnosti pacientky po úrazu nebo po větším chirurgickém zákroku. Podobně jako u všech pacientů po operaci je třeba zajistit preventivní opatření proti vzniku pooperačního tromboembolismu. Pokud je po plánovaném chirurgickém zákroku, zejména v oblasti břicha, nebo po ortopedickém zákroku v oblasti dolních končetin nutný klid a znehybnění pacientky, je vhodné dočasně přerušit HST, pokud možno 4 až 6 týdnů před zákrokem. V HST je možné pokračovat až poté, co je pacientka schopná pohybu.


-V případě výskytu venózního tromboembolismu po zahájení HST je třeba léčbu HST ukončit. Pacientky musí být rovněž poučeny o tom, že mají okamžitě kontaktovat lékaře v případě, že zpozorují možné příznaky tromboembolismu, např. bolestivý otok nohou, náhlou bolest v oblasti hrudníku, dýchavičnost.


Kardiovaskulární onemocnění- onemocnění koronárních tepen:


Randomizované klinické studie neprokázaly účinky podávání konjugovaných koňských estrogenů v kombinaci s medroxyprogesteron acetátem (MPA) na vznik kardiovaskulárních onemocnění. Dvě rozsáhlé klinické zkoušky (WHI a HERS, tj. Heart and Estrogen/Progestin Replacement Study) prokázaly možné zvýšení kardiovaskulární morbidity v průběhu prvního roku léčby a žádné pozitivní účinky. U ostatních přípravků podávaných v rámci HST jsou k dispozici pouze omezená data z randomizovaných klinických studií, které zkoumaly vliv na kardiovaskulární morbiditu a mortalitu. Není tedy dosud jisté, zda je možné závěry z uvedených studií rozšířit i na další přípravky používané v rámci HST.


Cévní mozková příhoda (mrtvice)

Na základě rozsáhlých randomizovaných klinických studií (WHI studie) bylo zjištěno (jednalo se o vedlejší výsledek zkoušek) zvýšené riziko ischemické cévní mozkové příhody, a to u zdravých žen v průběhu léčby konjugovanými koňskými estrogeny v kombinaci s MPA. U žen, které HST neužívají, se odhaduje, že ve věkové skupině 50-59 let je v období 5 let zaznamenán případ cévní mozkové příhody přibližně u 3 žen z 1000 žen a u 11 žen z 1000 žen ve věkové skupině 60-69 let. Odhaduje se, že u zdravých žen, které užívají konjugované estrogeny kombinované s MPA po dobu 5 let, vzroste výskyt případů cévní mozkové příhody v průběhu těchto 5 let o 0 až 3 případy (průměr = 1) z 1000 žen ve věkové skupině 50 až 59 let a o 1 až 9 případů (průměr=4) z 1000 žen ve věkové skupině 60-69 let. Dosud není prokázáno, zda je možné tyto závěry rozšířit i na ostatní přípravky podávané v rámci HST.


Rakovina vaječníků


Některé epidemiologické studie dlouhodobé (minimálně po dobu 5-10 let) užívání HST na bázi estrogenů u žen po hysterektomii spojují se zvýšeným rizikem rakoviny vaječníků. Je však nejisté, zda dlouhodobé užívání kombinovaných přípravků pro HST má jiný vliv a rizika než užívání přípravků na bázi samotného estrogenu.


Jiné zdravotní problémy:

- Estrogeny mohou způsobovat zadržování tekutin v těle, a proto je třeba u pacientek se srdečními dysfunkcemi nebo dysfunkcemi ledvin zajistit zvýšený lékařský dohled. Pacientky v terminálním stadiu selhání ledvin musí být pod zvlášť intenzivním dohledem, protože se předpokládá zvýšená hladina účinné látky z transdermální náplasti ESTRAPATCH v oběhu.


- V průběhu hormonální substituční terapie musí být pod lékařským dohledem i ženy s hypertriglyceridemií v anamnéze, protože byly zaznamenány vzácné případy prudkého zvýšení hladiny triglyceridů v plazmě, které vyvolaly pankreatitidu.


- V průběhu léčby estrogeny je možné pozorovat zvýšenou hladinu globulinů navazujících tyroxin (TBG-thyroid binding globulin), což vede ke zvýšené hladině tyroxinu v oběhu, jak bylo naměřeno proteinem vázajícím jód (PBI), dále zvýšení hladiny T4 (měřeno sloupcovou metodou nebo metodou RIA) nebo hladiny T3 (měřeno metodou RIA). Absorbce T3 je snížena v důsledku zvýšené hladiny TBG. Koncentrace volných T3 a T4 zůstávají nezměněny. V séru je možné pozorovat zvýšenou hladinu ostatních navazujících proteinů, tj. transkortinů (CBG) a globulinů navazujících pohlavní hormony (SHBG), což má za následek zvýšené množství kortikosteroidů, resp. pohlavních steroidů v oběhu. Koncentrace volných nebo biologicky aktivních hormonů zůstávají nezměněny.

Mohou se zvýšit i hladiny jiných proteinů v plazmě (angiotenzinogen (AGT)/ reninový substrát, alfa-I-antitrypsin, ceruloplazmin).


Neexistují žádné důkazy vlivu přípravku na kognitivní funkce. WHI zkoušky prokázaly zvýšené riziko pravděpodobnosti vzniku demence u žen, které začaly užívat kombinovanou HST (CEE v kombinaci s MPA) po 65. roce věku. Není známo, zda se tyto závěry vztahují i na mladší postmenopauzální ženy nebo na jiné přípravky HST.


4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce


- Metabolismus estrogenů může být zvýšen současným užíváním látek, o nichž je známo, že indukují enzymy metabolizující léky, zejména enzymy cytochromu P450, např. antiepileptika (např. fenobarbital, fenytoin, karbamazepin) a antiinfektiva (např. rifampicin, rifabutin, nevirapin, efavirenz).

Ritonavir a nelfinavir, ačkoli jsou známy jako silné inhibitory enzymů, naopak vykazují enzym-indukční vlastnosti při současném užívání se steroidními hormony.

- Fytofarmaka obsahující třezalku tečkovanou (Hypericum perforatum) mohou mít účinek na metabolismus účinné látky obsažené v transdermální náplasti ESTRAPATCH.


- Při transdermální aplikaci přípravku je vyloučen tzv. first-pass effect (první průchod játry) a transdermálně aplikované estrogeny jsou tedy vystaveny účinku enzymových induktorů v omezenější míře než orálně podávané estrogeny.


-Z klinického hlediska může zvýšený metabolizmus estrogenů a progestagenů vést ke snížení účinku a změnám v profilu děložního krvácení.


4.6 Těhotenství a kojení


Těhotenství


Náplast ESTRAPATCH není indikována v průběhu těhotenství. Pokud v průběhu léčby transdermální náplastí ESTRAPATCH pacientka otěhotní, léčba musí být okamžitě vysazena.

Výsledky dosavadních epidemiologických studií zaměřených na neúmyslné vystavení plodu estrogenům neprokázaly žádné teratogenní ani fetotoxické účinky.


Kojení

Náplast ESTRAPATCH není indikována během kojení.


4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje


Nejsou známy žádné účinky náplasti ESTRAPATCH na schopnost řídit motorová vozidla a obsluhovat stroje.


4.8 Nežádoucí účinky


Nejčastějším nežádoucím účinkem zaznamenaným při klinických studiích prováděných s náplastmi ESTRAPATCH byly reakce v místě aplikace, jejich výskyt dosahoval 25% a ve většině případů byly hodnoceny jako mírné. Další nežádoucí účinky, které se mohou vyskytnout při léčbě transdermální náplastí ESTRAPATCH nebo při užívání jiného přípravku s obsahem estradiolu (v orální nebo neorální formě) jsou uvedeny v tabulce:


Orgánový systém


Časté nežádoucí účinky,

> 1/100; < 1/10



Méně časté nežádoucí účinky >1/1000; < 1/100


Poruchy reprodukčního systému a choroby prsů


Fibrocystosa prsu,

dysmenorhea,

menorhagie,

špinění,

poruchy menstruačního cyklu, poševní výtok( leukorhea),

napětí v prsou.


benigní nádory prsu, děložní polypy, exacerbace děložního fibromu,

endometrióza,

vaginální kandidóza,

zvětšení prsů


Gastrointestinální poruchy


bolesti břicha,

nadmutí břicha


zvracení,

zácpa,

průjem



Poruchy nervového systému


bolesti hlavy


migréna,

závrať


Poruchy pohybového systému a pojivové tkáně


křeče ve svalech, bolesti končetin


bolesti kloubů


Psychiatrické poruchy


nervozita, příznaky deprese




Kardiovaskulární poruchy




povrchová nebo hluboká žilní trombóza, tromboflebitida, hypertenze,

angina pectoris



Celkové a jinde nezařazené poruchy



periferní edém,

nárůst hmotnosti,

astenie,

zvýšení chuti k jídlu




Poruchy kůže a podkoží


akné,

kožní vyrážka,

svědění( pruritus),

alopecie,

seborrhea



Poruchy jater a žlučových cest



cholelithiáza

abnormální jaterní testy


* Rakovina prsu


Podle výsledků řady epidemiologických studií a jedné randomizované klinické zkoušky s kontrolou placeba WHI se celkové riziko vzniku rakoviny prsu zvyšuje společně s délkou trvání HST, a to jak u pacientek, které HST užívají v současnosti nebo ji užívaly v minulosti.


HST založená pouze na estrogenech: odhady relativního rizika (RR) založené na zpětné analýze původních údajů z 51 epidemiologických studií (při těchto studiích bylo více než 80% zkoumaných případů HST pouze na bázi estrogenů) a z epidemiologické studie provedené asociací Million Women (MWS) se blíží hodnotám 1,35 (95%CI 1,21-1,49), re p. 1,30 )95%CI. 1,21-1,40).


V případě kombinovaných HST na bázi estrogenu a progestagenuřada epidemiologických studií prokázala celkově vyšší riziko vzniku rakoviny prsu než při terapii založené pouze na estrogenech.


Studie MWS prokázala, že ve srovnání se ženami, které HST nikdy neužívaly, je užívání různých typů kombinovaných HST na bázi estrogen-progestagen spojeno s vyšším rizikem výskytu rakoviny prsu (RR=2,00, 95% CI: 1,88-2,12) než v případě podávání samotných estrogenů (RR=1,30, 95% CI 1,21-1,40) nebo tibolonu (RR=1,45, 95%CI 1,25-1,68).

Na základě výsledků zkoušky WHI bylo zaznamenáno relativní riziko 1,24 (95%CI 1,01-1,54) po 5,6 letech užívání kombinované HST (CEE +MPA) u všech pacientek, ve srovnání s placebem.


Absolutní rizika vypočtená na základě zkoušek MWS a WHI jsou uvedena dále:


Na základě známých průměrných hodnot výskytu rakoviny prsu ve vyspělých zemích studie MWS přinesla následující odhady:



Pacientky užívající kombinovanou HST (estrogen+ progestagen):


Na základě klinických zkoušek WHI bylo zjištěno, že po 5,6 letech sledování žen ve věku od 50 do 79 let věku vzroste počet případů invazivní rakoviny prsu, které lze přičíst kombinované HST (CEE+MPA) terapii, o 8 na každých 10 000 žen a rok.

Na základě výpočtů provedených v rámci zkoušek byly stanoveny tyto odhady:


Z 1000 žen ve skupině, která užívala placebo,

Byla v průběhu 5 let diagnostikována invazivní rakovina prsu u 16 žen

Z 1000 žen ve skupině, která užívala kombinovanou HST terapii (CEE + MPA) se za 5 let počet případů diagnostikované invazivní rakoviny prsu zvýšil o

0 až 9 (průměr =4)


Nárůst případů rakoviny prsu u žen, které užívají HST, je v zásadě stejný u všech žen užívajících HST bez ohledu na věk při zahájení HST (od 45 do 65 let věku)- viz bod 4.4.


Karcinom endometria:

U žen, které nepodstoupily zákroky v děloze ani hysterektomii, se riziko endometriální hyperplazie a karcinomu endometria zvyšuje spolu s délkou trvání léčby samotnými estrogeny. Na základě výsledků epidemiologických studií se odhaduje, že u žen, které HST neužívají, budou endometriální hyperplazie nebo karcinom endometria diagnostikovány přibližně u 5 žen z každého 1000 ve věku od 50 do 65 let. V závislosti na délce trvání léčby a na dávce estrogenů je riziko výskytu karcinomu endometria u žen užívajících samotné estrogeny 2x až 12x vyšší než u žen, které HST neužívají. Kombinace estrogenů s progestagenem toto zvýšené riziko výrazně snižuje.


Zaznamenané nežádoucí účinky v souvislosti s léčbou kombinovanými přípravky na bázi estrogen/progestagen (třídy účinků) :

Estrogen-dependentní benigní a maligní novotvary (např. karcinom endometria);


4.9 Předávkování


Mezi příznaky předávkování patří: napětí prsů, prosáknutí (otok) v oblasti břicha nebo pánve, nadýmání, úzkost, podráždění nebo krvácení.

Při předávkování není nutná zvláštní léčba. Stačí odstranit náplast nebo snížit dávkování.


5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI


5.1 Farmakodynamické vlastnosti


PŘIROZENÉ A POLO-SYNTETICKÉ ESTROGENY NEKOMBINOVANÉ

ATC skupina: G03CA03 (G: urogenitální systém a pohlavní orgány)

Přirozený estrogen pro transdermální použití.


Léčivá látka je syntetický 17-β estradiol, chemicky a biologicky identický s endogenním humánním estradiolem. Kompenzuje sníženou produkci estrogenů u menopauzálních žen a zmírňuje menopauzální příznaky.


Údaje z klinických zkoušek:

Zmírnění menopauzálních příznaků bylo dosaženo v průběhu několika prvních týdnů po zahájení léčby.


5.2 Farmakokinetické vlastnosti


Absorpce:

Transdermální náplast ESTRAPATCH umožňuje nepřerušované uvolňování estradiolu v kontrolovaném množství a zachování stejných hodnot koncentrace v průběhu celého období, kdy je náplast aplikována. Hladina estradiolu v séru je přímo úměrná aplikované dávce.

Ustálení plazmatické koncentrace estradiolu je dosaženo po 8-12 hodinách.


Průměrná koncentrace estradiolu uvolněného v průběhu 7 dní z transdermální náplasti ESTRAPATCH 40 µg/24h je 26 13 pg/ml; maximální koncentrace je 38 17 pg/ml.


Průměrná koncentrace estradiolu uvolněného v průběhu 7 dní z transdermální náplasti ESTRAPATCH 60 µg/24h je 39 16 pg/ml; maximální koncentrace je 58 32 pg/ml.


Průměrná koncentrace estradiolu uvolněného v průběhu 7 dní z transdermální náplasti ESTRAPATCH 80 µg/24h je 53,3 21 pg/ml; maximální koncentrace je 84 40 pg/ml.


Je třeba uvést, že stejně jako u všech transdermálních aplikací estradiolu mohou být pozorovány interiindividuální rozdíly v absorpci.


Distribuce:

Estradiol je v krevním oběhu vázán na albumin, na globuliny navazující pohlavní hormony (SHBG), na globuliny navazující kortizol a alfa 1-glykoprotein.


Biotransformace:

Estradiol je metabolizován především játry, hlavními metabolity jsou estriol, estron a jejich konjugované deriváty (glukuronidy, sulfáty), které jsou mnohem méně aktivní než estradiol.


Eliminace:

Poločas eliminace estradiolu z plazmy je přibližně 1 hodina bez ohledu na způsob podání. Přibližně 90% metabolitů je vylučováno močí (glukoronidy a sulfáty); 10% metabolitů prochází enterohepatální cirkulací.


5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti přípravku


Zkoušky s 17-β estradiolem na zvířatech prokázaly očekávaný estrogenní účinek. Nejsou k dispozici žádná další pro lékaře relevantní preklinická data, která by doplnila data již uvedená v jiných odstavcích Souhrnu údajů o přípravku.


Při zkouškách kožní tolerance na králících, kteří jsou vysoce citliví, byly zaznamenány jen velmi vzácné případy alergické kožní reakce v místě aplikace. Reakce byly plně reverzibilní po ukončení léčby.


6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE


6.1 Seznam pomocných látek


Diethyltoluamid

Adhezivní vrstva: kopolymer butylakrylátu s butylmethakrylem, kopolymer ethylakrylátu a akrylové kyseliny

Krycí vrstva:bezbarvá polyesterová folie

Ochranná vrstva snímatelná:metalizovaná a silikonizovaná polyesterová fólie


6.2 Inkompatibilita


Bezpředmětné.


6.3 Doba použitelnosti


3 roky.

6.4 Zvláštní upozornění pro uchovávání


Uchovávejte při teplotě do 25°C.

Chraňte před chladem a mrazem.

Uchovávejte v původním obalu.


6.5 Druh obalu a velikost balení


Každá transdermální náplast je uzavřena zvlášť ve vícevrstvém obalu- sáčku (Papír/hliníková folie/polyethylen), papírová krabička

4 náplasti


6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku

Žádné zvláštní pokyny.


7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

PIERRE FABRE MEDICAMENT

45, place Abel Gance, BOULOGNE, Francie


8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO

56/407/05-C


9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/ PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

16.11. 2005/ 21.6. 2006


10. DATUM REVIZE TEXTU

21.2.2007



KLASIFIKACE PRO VYDÁVÁNÍ PŘÍPRAVKU


Přípravek je vázaný na lékařský předpis.


11/11