Příbalový Leták

Efloran


Souhrn údajů o přípravku


1. NÁZEV PŘÍPRAVKU

EFLORAN

infuzní roztok

2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

1 ml infuzního roztoku obsahuje metronidazolum 5 mg.

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.


3. LÉKOVÁ FORMA

Infuzní roztok.

Popis přípravku:čirý, bezbarvý až slabě nažloutlý roztok bez zápachu a mechanických nečistot.


4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1 Terapeutické indikace

Přípravek je určený pro děti i dospělé.


4.2 Dávkování a způsob podání

Léčba anaerobních infekcí: léčba obvykle začíná přerušovanou nebo kontinuální pomalou intravenózní infuzí. Jakmile je to možné, léčba by měla pokračovat perorálně.

Dospělí:500 mg metronidazolu každých 8 hodin v pomalé intravenózní infuzi nebo perorálně 400 mg metronidazolu 3x denně. Léčba trvá 7 dnů, avšak může být prodloužena, je-li to nezbytné nebo v závislosti na indikaci.

Děti mladší než 12 let: 7,5 mg/kg tělesné hmotnosti (1,5 ml/kg) každých 8 hodin v pomalé intravenózní infuzi nebo perorálně 7,5 mg/kg tělesné hmotnosti 3x denně.

Profylaxe před chirurgickými výkony v oblasti gastrointestinálního traktu a na pohlavních orgánech

V úvodu anestézie před chirurgickými výkony se dospělým podává metronidazol v jednotlivé dávce 500 mg v pomalé intravenózní infuzi. Tato dávka může být ještě 3x opakována. Profylaxe před chirurgickými výkony by neměla trvat déle než 24 hodin.

Dávka pro děti mladší než 12 letje 7,5 mg/kg tělesné hmotnosti v pomalé intravenózní infuzi ve stejném režimu jako u dospělých. Jestliže se vyskytne pooperační infekce, pokračuje léčba nejméně po dobu dalších 7 dnů.

Enterokolitida způsobená Clostridium difficile: 400 mg metronidazolu 3x denně perorálně po dobu 10 dnů. V případě toxického megakolonje doporučená dávka 500 mg metronidazolu intravenózně každých 8 hodin po dobu 10 dnů.

Bakteriální vaginitida:jednotlivá dávka 2 g metronidazolu nebo 400 mg metronidazolu 2x denně po dobu 7 dnů. Současná léčba partnera není nezbytná.

Eradikace bakterie Helicobacter pylori: 400 mg metronidazolu 2x denně po dobu 7 dnů v doporučené kombinaci s dalšími léčivy.

Infekce mikroorganismy Trichomonas:jednotlivá dávka 2 g metronidazolu nebo je možné dávku 2 g metronidazolu rozdělit do 2 dílčích dávek (2 tablety ráno a 3 tablety večer). Současně by měl být léčen i partner.

Lambliáza:u dospělých 400 mg metronidazolu dvakrát denně po dobu 5 dnů, dětemse podává 35 až 50 mg metronidazlu/kg tělesné hmotnosti denně rozdělených do 2 dílčích dávek, po dobu 5 dnů.

Amébiáza: 800 mg metronidazolu každých 8 hodin po dobu 5 dnů v případěintestinálních forem, při abscesu jater a v ostatních extraintestinálních formách amebiázy 800 mg metronidazolu každých 8 hodin po dobu 7 až 10 dnů.

Ulcerativní gingivitida:dospělí 2 g metronidazolu ve 3 až 4 dílčích dávkách po dobu 3 až 5 dnů.

K infuznímu roztoku s metronidazolem by neměla být přidávána žádná další léčiva.Také nesmí být podáván současně s jinými infuzními roztoky.


4.3 Kontraindikace

Přípravek se nesmí podávat nemocným přecitlivělým na metronidazol nebo na jiné analogy nitroimidazolové struktury a ostatní látky přípravku, u žen v prvním trimestru těhotenství.


4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Nemocným se závažným poškozením jater by měl být metronidazol podáván s opatrností, jelikož metabolizují přípravek pomalu, a proto se koncentrace metronidazolu a jeho metabolitů v krevní plasmě zvyšuje. Metronidazol by měl být podáván s opatrností také u nemocných s renálním selháním kvůli pomalejšímu vylučování léčivé látky. U těchto nemocných by měla být dávka snížena o polovinu.

U nemocných s poškozením kostní dřeně, centrální nervové soustavy a u starších nemocných by měl být metronidazol podáván velice opatrně. Pacientům s porfyrií by metronidazol neměl být podáván.

Při dlouhotrvající léčbě metronidazolem (více než 10 dnů) by měly být monitorovány jaterní funkce a krevní obraz.

Během léčby a nejméně další 3 dny po skončení léčby metronidazolem nesmí nemocní pít alkoholické nápoje, protože může dojít k reakci podobné antabusovému syndromu.

Nedoporučuje se dlouhodobá léčba metronidazolem, protože v literatuře lze nalézt údaje o možném kancerogenním účinku metronidazolu.


4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Metronidazol zesiluje účinek warfarinu a ostatních kumarinových antikoagulancií, a proto by dávka těchto léků měla být při souběžné léčbě adekvátně snížena.

V případě současného užívání metronidazolu a lithia může být zvýšena neurotoxicita lithia.

Fenytoin a barbituráty snižují účinnost metronidazolu; účinnost fenytoinu a barbiturátu může být přitom zvýšena.

Cimetidin prodlužuje poločas eliminace metronidazolu.

Současná léčba metronidazolem a disulfiramem se nepřipouští vzhledem k možnému rozvoji akutní psychózy. Dva týdny po skončení léčby disulfiramem nesmí být podán pacientům metronidazol.


4.6 Těhotenství a kojení

Přípravek je kontraindikován v prvním trimestru těhotenství. Ve druhém a třetím trimestru těhotenství může být přípravek užíván pouze v případě, že prospěch léčby matky vyváží riziko pro plod.

V průběhu léčby metronidazolem by mělo být přerušeno kojení.


4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Přípravek může ovlivnit psychofyzické schopnosti, schopnost řídit motorová vozidla nebo obsluhovat stroje, zejména jestliže je užíván současně s alkoholem. Pacient musí být na tuto skutečnost lékařem nebo lékárníkem upozorněn.


4.8 Nežádoucí účinky

Nežádoucí účinky, které se mohou objevit během používání přípravku Efloran jsou tříděné do následujících skupin podle frekvence výskytu:


V každé skupině četností jsou nežádoucí účinky seřazeny podle klesající závažnosti.


Frekvence nežádoucích účinků uvedená dle jednotlivých orgánových systémů:

Poruchy nervového systému

Pokud se vyskytnou nežádoucí účinky v oblasti CNS např. křeče, dezorientace, agitace, ataxie a obdobné, měli by pacienti okamžitě přestat lék užívat a kontaktovat svého lékaře.

Gastrointestinální poruchy

Poruchy imunitního systému

vzácné: reakce z přecitlivělosti (kožní vyrážka, urtikarie, anafylaktické reakce, angioedem), Herxheimerova reakce

Infekce a zamoření

méně časté: pomnožení Candidy v ústech nebo ve vagině

Poruchy ledvin a močových cest

vzácné: tmavá nebo červenohnědě zabarvená moč, pálení uretry nebo vaginy.

Poruchy jater a žlučových cest

vzácné: poškození jater.

Cévní poruchy

vzácné: tromboflebitida.

Srdeční poruchy

vzácné: změny na elektrokardiogramu.

Poruchy krve a lymfatického systému

vzácné: přechodná neutropenie.

Poruchy reprodukčního systému a prsu

- vzácné: gynekomastie.


Pokud se vyskytnou závažné nežádoucí účinky, léčba by měla být ukončena.

4.9 Předávkování

Nadměrné dávky mohou mít za následek nevolnost, zvracení a závratě, v závažnějších případech také ataxii, parestezii a křeče.

Neexistuje žádný specifický protijed. Léčba je symptomatická.


FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

Farmakodynamické vlastnosti


Farmakoterapeutická skupina: chemoterapeutikum, ATC kód: J01XD01


Metronidazol je syntetická antimikrobiální látka ze skupiny nitroimidazolů s účinkem především proti anaerobním gramnegativním a grampozitivním bakteriím, některým parazitárním infekcím; je velmi účinný vůči bakterii Trichomonas a lambliím.

Metronidazol působí v několika fázích: vstupuje do bakteriální buňky, kde následuje redukce nitroskupiny metronidazolu v poloze 5 a tímto způsobem přechází na krátkodobé aktivní metabolity nebo volné radikály s inhibičním nebo letálním účinkem na bakteriální DNA a ostatní makromolekuly. Cytotoxické metabolity se potom rozkládají na netoxické a neaktivní konečné metabolity.


5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Absorpce

Maximální koncentrace v krevním séru po intravenózním a perorálním podání jsou podobné. Jeho biologická dostupnost se pohybuje v rozmezí 90 až 100 %. Poločas eliminace metronidazolu je 8 hodin.

Distribuce

Metronidazol prochází dobře do všech tkání, orgánů a tělesných tekutin, jelikož má veliký objem distribuce dosahující 80 % tělesné hmotnosti. Po 4 až 6 hodinách činí koncentrace metronidazolu ve tkáních a tekutinách 80 až 90 % koncentrace v krevním séru. Na plasmatické bílkoviny se váže velice malým podílem, do 20 %.

Metabolismus

Metronidazol se metabolizuje hlavně v játrech.Zde se vytvářejí převážně oxidační metabolity, které jsou vylučovány jako konjugáty s kyselinou glukuronovou (glukuronidy) většinou močí.

Presystémový metabolizmus této látky je zanedbatelný. U nemocných s onemocněním jater je metabolizmus zpomalen. U nemocných s renálním selháním se metabolity mohou kumulovat.

Eliminace

Nezměněný metronidazol je převážně vylučován močí. Metabolity vzniklé během jeho metabolizmu v játrech jsou vylučovány také močí jako glukuronidy.

6 až 15 % podané dávky se vylučuje stolicí.

Metronidazol a jeho metabolity se rychle vylučují hemodialýzou.


Metronizadol není účinný na aerobní bakterie včetně mikroaerofilně rostoucích streptokoků a na aktinomycety.


5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Toxikologické studie ukázaly nízkou akutní toxicitu metronidazolu u laboratorních zvířat. Po perorálním podání této látky dosáhly hodnoty LD50u myší a potkanú více než 3000 mg/kg tělesné hmotnosti. Po intravenózním podání byly hodnoty LD50 větší než 100 mg/kg tělesné hmotnosti u myší a větší než 250 mg/kg tělesné hmotnosti u potkanů.

Toxikologické studie po dlouhodobém podávání ukázaly, že existují rozdíly mezi různými druhy laboratorních zvířat. Bylo uvedeno, že cílovým místem toxického působení je gastrointestinální trakt a nervová soustava.

Metronidazol vyvolává reverzibilní inhibici spermatogeneze, avšak nemá žádný teratogenní ani fetotoxický účinek.

Metronidazol vykazoval v několika in vitrostudiích mutagenní aktivitu, avšak ve studiích in vivo toto nebylo potvrzeno. V souladu s literaturou byly udávány druhové rozdíly, pokud šlo o karcinogenitu metronidazolu. Předpokládá se, že mutagenní účinek metronidazolu vyplývá z vytváření aktivního metabolitu, který interaguje s DNA.


6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE


6.1 Seznam pomocných látek

Dihydrát dinatrium-edetátu, chlorid sodný, voda na injekci.


6.2 Inkompatibility

K infuznímu roztoku s metronidazolem by neměla být přidávána žádná další léčiva.Také nesmí být podáván současně s jinými infuzními roztoky.


6.3 Doba použitelnosti

5 let


6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte při teplotě do 25 °C.

Uchovávejte vnitřní obal v krabičce, aby byl přípravek chráněn před světlem.

Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.


6.5 Druh obalu a velikost balení

Lahvička z bezbarvého skla, zapertlovaná (pryžová zátka, Al uzávěr, vnější kryt z plastické hmoty), krabička.

Velikost balení:100 ml infuzního roztoku

6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Intravenózní podání

Všechen nepoužitý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.


7. DRŽITELrozhodnutí o registraci

KRKA, d.d., Novo mesto, Slovinsko


8. registrační číslO

42/828/92-S/C


9. DATUM Prvníregistrace/ prodloužení registrace

18.12.1992/ 3.12. 2008


10. DATUM REVIZE TEXTU

3.12. 2008

5/5