Příbalový Leták

Dozotima 20 Mg/Ml + 5 Mg/Ml

Sp. zn. sukls32073/2016

PŘÍBALOVÁ INFORMACE: INFORMACE PRO UŽIVATELE

DOZOTIMA 20 mg/ml + 5 mg/ml Oční kapky, roztok

Dorzolamidum/timololum

Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek používat.

-    Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.

-    Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

-    Tento přípravek byl předepsán Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné příznaky jako Vy.

-    Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.

V příbalové informaci naleznete:

1.    Co je Dozotima a k čemu se používá

2.    Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Dozotima používat

3.    Jak se Dozotima používá

4.    Možné nežádoucí účinky

5    Jak přípravek Dozotima uchovávat

6.    Další informace

1.    CO JE DOZOTIMA A K ČEMU SE POUŽÍVÁ

Léčivý přípravek Dozotima je kombinací dvou léčivých látek: dorzolamidu a timololu.

-    Dorzolamid patří do skupiny léčiv zvaných „inhibitory karboanhydrázy“.

-    Timolol patří do skupiny léčiv zvaných „beta-blokátory“.

Přípravek Dozotima se předepisuje ke snížení zvýšeného tlaku při léčbě glaukomu (zeleného zákalu) v oku tehdy, když používání samotného beta-blokátoru v očních kapkách není dostatečné.

2. ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ ZAČNETE PŘÍPRAVEK DOZOTIMA POUŽÍVAT

Nepoužívejte přípravek Dozotima

-    jestliže jste alergický/á (přecitlivělý/á) na kteroukoli látku obsaženou v tomto roztoku,

-    jestliže máte v současnosti nebo jste měl(a) v minulosti dýchací potíže, jako astma nebo máte nebo jste měl(a) v minulosti těžký chronický obstrukční zánět průdušek (těžké onemocnění průdušek, které může způsobit dušnost, potíže při dýchání a/nebo dlouhotrvající kašel),

-    jestliže trpíte závažným onemocněním ledvin nebo jste někdy měl/a ledvinové kameny,

-    jestliže hodnota pH Vaší krve (rovnováha kyselost/zásaditost) není v rozmezí normálních hodnot,

-    jestliže trpíte jakýmkoli srdečním onemocněním, včetně určitých poruch srdečního rytmu, kdy je Váš srdeční rytmus abnormálně pomalý, a srdečního selhávání.

Pokud si myslíte, že se Vás cokoliv z výše uvedeného týká, poraďte se s lékařem dříve, než začnete přípravek Dozotima používat.

Zvláštní opatrnosti při použití přípravku Dozotima je zapotřebí

Pokud jste kdykoliv v minulosti prodělal(a) onemocnění srdce, Váš lékař bude v průběhu léčby přípravkem Dozotima kontrolovat Váš tep a jakékoliv známky srdečního onemocnění.

Pokud máte nebo jste měl(a) problémy s játry, trpíte svalovou slabostí nebo Vám byla diagnostikována myastenia gravis, sdělte to svému lékaři.

Musíte rovněž informovat lékaře o tom, že máte nebo jste měl(a) v minulosti dýchací potíže, astma nebo chronickou obstrukční plicní nemoc, Prinzmetalovu anginu (bolest na hrudi v klidu), jiné srdeční onemocnění (včetně poruch srdeční frekvence, jako je pomalý srdeční rytmus, a závažného selhávání srdce), koronární onemocnění srdce (onemocnění věnčitých cév se symptomy zahrnujícími bolest nebo tíseň na hrudi, dýchavičnost nebo dušnost), problémy krevního oběhu (jako je Raynaudův syndrom nebo Raynaudova nemoc), nízký krevní tlak, cukrovku (timolol může maskovat známky nebo příznaky nízké hladiny cukru v krvi), zvýšenou činnost štítné žlázy, protože timolol může maskovat projevy a příznaky této zvýšené činnosti, a alergickou reakci po podání jakéhokoliv léku.

Pokud se u Vás vyskytne zánět spojivek (zčervenání a podráždění oka/očí), otok očí nebo očních víček, vyrážka nebo svědění v očích nebo v jejich okolí, obraťte se okamžitě na svého lékaře. Tyto příznaky mohou být příznaky alergické reakce nebo mohou být nežádoucím účinkem přípravku Dozotima (viz „Možné nežádoucí účinky“).

Oznamte svému lékaři, že máte oční infekci, došlo k poranění oka, prodělal(a) jste operaci oka nebo se u Vás projevila jakákoliv reakce či došlo ke zhoršení příznaků.

Pokud používáte měkké kontaktní čočky, je nezbytné je před použitím kapek vyjmout a znovu je nasadit nejdříve 15 minut po podání. Konzervační látka benzalkonium-chlorid může Vaše kontaktní čočky obarvit.

Před chirurgickým zákrokem a anestezií (dokonce i u zubního lékaře), řekněte lékaři nebo zubaři, že užíváte přípravek Dozotima. Ve spojení s anestetiky může totiž dojít k náhlému poklesu krevního tlaku.

Použití u dětí

S použitím přípravku Dozotima u dětí jsou pouze velmi omezené zkušenosti.

Použití u starších pacientů

Účinnost přípravku Dozotima byla v klinických studiích u starších i mladších pacientů podobná. Vzájemné působení s dalšími léčivými přípravky

Prosím, informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte nebo jste užíval(a) v nedávné době, a to i o lécích, které jsou dostupné bez lékařského předpisu. Je zvláště důležité informovat lékaře o tom, že:

-    užíváte léky na snížení krevního tlaku nebo k léčbě onemocnění srdce, jako jsou blokátory kalciových kanálů, beta-blokátory nebo digoxin,

-    užíváte chinidin (používaný k léčbě onemocnění srdce a některých typů malárie) nebo digoxin,

-    používáte jiné oční kapky obsahující beta-blokátor,

-    užíváte jiný inhibitor karboanhydrázy, jako je acetazolamid. Tyto léky můžete užívat ústy, ve formě očních kapek nebo jinou cestou podání.

-    užíváte inhibitory monoaminooxidázy (MAOI), selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI), které se užívají k léčbě deprese i dalších onemocnění,

-    užíváte parasympatomimetika, která Vám mohla být předepsána jako pomoc při močení. Parasympatomimetika jsou rovněž zvláštní typ léků, které se někdy užívají k obnovení normálního pohybu střev.

-    užíváte narkotika, jako morfin, k léčbě středně silné a silné bolesti nebo užíváte velké dávky kyseliny acetylsalicylové. Ačkoliv neexistuje důkaz o interakci mezi kyselinou acetylsalicylovou a dorzolamid-hydrochloridem, je o některých látkách příbuzných dorzolamid-hydrochloridu užívaných ústy známo, že s kyselinou acetylsalicylovou reagují.

-    užíváte léky na cukrovku nebo zvýšenou hladinu cukru,

-    užíváte epinefrin (adrenalin),

-    užíváte antidepresiva, jako je fluoxetin a paroxetin.

-    Přípravek Dozotima může ovlivnit nebo být ovlivněný dalšími léky, které užíváte, včetně ostatních očních kapek k léčbě glaukomu.

Těhotenství a kojení

Poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete užívat jakýkoliv lék.

Nepoužívejte přípravek Dozotima, když jste těhotná, pokud to Váš lékař nepovažuje za nezbytné.

Pokud jste těhotná nebo těhotenství plánujete, řekněte to svému lékaři.

Nepoužívejte přípravek Dozotima, jestliže kojíte. Léčivé látky se mohou vstřebávat do Vašeho mléka.

Požádejte svého lékaře o radu předtím, než začnete užívat jakýkoli léčivý přípravek v období kojení.

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů

Přípravek Dozotima může u některých pacientů způsobit nežádoucí účinky, jako je rozmazané vidění.

Neřiďte a neobsluhujte žádné stroje, dokud tyto příznaky nevymizí.

Důležité informace o některých složkách přípravku Dozotima

Přípravek Dozotima obsahuje konzervační látku benzalkonium-chlorid.

-    Benzalkonium-chlorid může způsobit podráždění očí.

-    Benzalkonium-chlorid může obarvit měkké kontaktní čočky. Zabraňte styku s měkkými kontaktními čočkami. Před použitím vyjměte kontaktní čočky a poté vyčkejte 15 minut, než je znovu nasadíte.

3. JAK SE PŘÍPRAVEK DOZOTIMA POUŽÍVÁ

Vždy používejte přípravek Dozotima přesně podle pokynů svého lékaře. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.

Vhodnou dávku a délku léčby určí Váš lékař.

Obvyklá dávka je jedna kapka do postiženého oka (očí) dvakrát denně, například ráno a večer.

Jestliže používáte přípravek Dozotima společně s jinými očními kapkami, zachovávejte nejméně 10 minut odstup mezi použitím přípravku Dozotima a dalších očních kapek.

Neměňte dávkování bez porady se svým lékařem. Pokud musíte léčbu ukončit, obraťte se neprodleně na svého lékaře.

Zabraňte dotyku kapacího konce lahvičky s okem nebo okolím oka. Mohlo by to vést ke kontaminaci bakteriemi, která by mohla způsobit oční infekci vedoucí k těžkému poškození oka nebo dokonce ke ztrátě zraku. Aby se zabránilo kontaminaci lahvičky, chraňte kapací konec lahvičky před stykem s jakýmkoliv povrchem.

Pro zajištění správného dávkování se nesmí konec kapacího uzávěru zvětšovat.

Návod k použití:

Před každým použitím si umyjte ruce.

Může být pro Vás snadnější vkapávat oční kapky před zrcadlem.


1.    Před prvním použitím se ujistěte, že je kontrolní proužek na hrdle lahvičky neporušen. U neotevřené lahvičky je mezi hrdlem a uzávěrem mezera.

2.    Odšroubujte uzávěr z lahvičky.

3.    Zakloňte hlavu a jemně stáhněte spodní víčko směrem dolů, aby vznikla malá kapsa mezi Vaším okem a spodním víčkem.

4.    Otočte lahvičku dnem vzhůru, jemně ji stiskněte, až se aplikuje jedna kapka podle pokynu lékaře. NEDOTÝKEJTE SE KAPACÍM KONCEM LAHVIČKY OKA ANI OČNÍHO VÍČKA

5.    Pokud to máte lékařem předepsáno, opakujte kroky 3 & 4 do druhého oka.

6.    Ihned po použití zašroubujte uzávěr lahvičky.

Po vkápnutí přípravku Dozotima stiskněte prstem vnitřní oční koutek proti nosu na 2 minuty. To

pomůže, aby se dorzolamid/timolol nedostaly do zbytku těla.


Jestliže jste použil(a) více přípravku Dozotima, než jste měl(a)

Je důležité dodržovat dávkování, které Vám předepsal lékař. Jestliže jste si vkápl(a) do oka příliš mnoho kapek, nebo požil(a) obsah lahvičky, může se Vám udělat nevolno, například se Vám může točit hlava, můžete mít potíže s dechem nebo mít zpomalený tep. Pokud se u Vás taková reakce projeví, vyhledejte ihned lékařskou pomoc.

Jestliže jste zapomněl(a) použít přípravek Dozotima

Je důležité užívat přípravek Dozotima tak, jak Vám lékař předepsal.

Pokud jste vynechal(a) dávku, aplikujte ji ihned, jak je to možné. Pokud je však již téměř čas na další, vynechejte zapomenutou dávku a pokračujte v obvyklém režimu dávkování.

Nezdvojujte následující dávku, abyste nahradil(a) vynechanou dávku.

Jestliže jste přestal(a) používat přípravek Dozotima

Chcete-li přestat s používáním tohoto léku, informujte o tom nejprve svého lékaře.

Máte-li jakékoli další otázky, týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

4. MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY

Podobně jako všechny léky, může mít i přípravek Dozotima nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.

Obvykle můžete pokračovat v léčbě, když nežádoucí účinky nejsou závažné. Jestli Vás některé nežádoucí účinky znepokojují, řekněte o tom lékaři nebo lékárníkovi. Neukončujte léčbu přípravkem Dozotima, aniž byste se poradil/a s lékařem.

Jako ostatní lokálně aplikované oční léčivé přípravky, i dorzolamid a timolol jsou vstřebávány do krve. Frekvence výskytu nežádoucích účinků po očním podání je nižší než například po podání ústy nebo po injekčním podání. Níže uvedené nežádoucí účinky zahrnují reakce, které se vyskytly po podání betablokátorů při léčbě očních onemocnění. To může způsobit podobné nežádoucí účinky, jaké byly pozorovány u betablokátorů podávaných injekčně nebo ústy.

Pokud se u Vás projeví generalizovaná alergická reakce včetně kopřivky (nebo svědící vyrážky), lokalizovaná nebo generalizovaná vyrážka, svědění, těžká život ohrožující alergická reakce, otok pod kůží (může se projevit v takových místech, jako je obličej a končetiny a může vytvořit překážku v dýchacích cestách, která může způsobitpotíže při dýchání nebo polykání), přestaňte přípravek Dozotima používat a informujte o tom ihned svého lékaře.

Při používání přípravku Dozotima se mohou se objevit následující nežádoucí účinky:

Velmi časté (postihují více než 1 uživatele z 10):

Pálení a štípání v očích, porucha chuti Časté (postihují 1 až 10 uživatelů ze 100):

Zarudnutí oka a okolí oka/očí, slzení nebo svědění oka/očí, účinky na povrchu oka/očí, otok a/nebo podráždění oka/očí a jeho okolí, pocit něčeho v oku (eroze rohovky), snížená citlivost rohovky (můžete mít něco v oku a necítit bolest), bolest oka, suché oči, rozostřené vidění, bolest hlavy, zánět vedlejších nosních dutin (pocit tlaku nebo plného nosu), nevolnost (rovněž zvaná nauzea) a únava.

Méně časté (postihují 1 až 10 uživatelů z 1 000):

Závratě, deprese, zánět duhovky, rozostřené vidění (v některých případech v důsledku vysazení léčby přílišného zúžení oční zornice), pomalý srdeční tep, mdloby, porucha trávení, ledvinové kameny (často doprovázené náhlou, nesnesitelnou a svíravou bolestí v dolní části zad a/nebo boku, genitálií a třísel nebo břicha).

Vzácné (postihují 1 až 10 uživatelů z 10 000):

Systémový lupus erythematodes (imunitní onemocnění, které může způsobit zánět vnitřních orgánů), brnění nebo znecitlivění rukou a nohou (Raynaudů fenomén), neobvyklé pocity (jako píchání a bodání), problémy se spánkem (nespavost), noční můry, ztráta paměti, svalová slabost, poruchy sexuálních funkcí, snížené libido, cévní mozková příhoda, přechodná krátkozrakost, která může po vysazení léčby vymizet, odchlípení vrstvy pod sítnicí, která obsahuj e cévy, po filtrační operaci, což může způsobit poruchy vidění, pokles horního víčka (oko zůstává napůl zavřené), dvojité vidění, tvorba strupů na očním víčku, otoky rohovky (s příznaky poruch vidění), nízký tlak v oku, ušní šelest, nízký krevní tlak, nepravidelný srdeční tep, bolest na prsou, palpitace (zrychlený a/nebo nepravidelný srdeční tep), srdeční záchvat, snížené zásobování mozku krví, městnavé srdeční selhání (srdeční onemocnění spojené s dušností a otoky nohou nebo chodidel v důsledku hromadění tekutin), studené ruce a nohy, snížený průtok krve v rukách a nohách, křeče v nohách a/nebo bolest nohou při chůzi (kulhání), dýchavičnost, pocit nedostatku dechu, plný nos nebo rýma, krvácení z nosu, obtížné dýchání, kašel, podráždění hrdla, sucho v ústech, průjem, kontaktní dermatitida, ztráta vlasů, lupénka nebo zhoršení lupénky, Peyronieho choroba (která může způsobit zakřivení penisu), svalová slabost/únava, alergické reakce, jako je kožní vyrážka, kopřivka, svědění, ve vzácných případech možný otok rtů, očí a úst, dušnost.

Není známo (z dostupných dat nelze určit):

Nízká hladina cukru v krvi, otoky (hromadění tekutin), náhlé těžké život ohrožující alergické reakce, zhoršení příznaků myastenie gravis (svalové onemocnění), zúžení průdušek (především u nemocných s již existujícím onemocněním), bolest svalů, která není způsobena cvičením, kožní vyrážka se stříbřitobílými projevy (psoriásiformní vyrážka), srdeční selhání, bolest břicha, zvracení.

Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Platí to zvláště v případech, že zpozorujete změny nebo poruchy vidění při používání přípravku Dozotima po očním chirurgickém zákroku.

5. JAK PŘÍPRAVEK DOZOTIMA UCHOVÁVAT

Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.

Přípravek Dozotima nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti, uvedené na štítku lahvičky za „EXP“ a na krabičce za „Použitelné do:“. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.

Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní teplotní podmínky uchovávání.

Přípravek Dozotima se musí spotřebovat do 28 dnů po prvním otevření lahvičky. Musíte proto vyhodit lahvičku po 4 týdnech po prvním otevření, a to i v případě, že v ní zůstal zbytek roztoku. Pro lepší zapamatování si na volné místo krabičky zapište datum, kdy jste lavičku poprvé otevřel/a.

Léčivé přípravky se nesmí vyhazovat do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak máte likvidovat přípravky, které již nepotřebujete. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

6. DALŠÍ INFORMACE

Co přípravek Dozotima obsahuje

-    Léčivými látkami jsou dorzolamidum a timololum. Jeden ml obsahuje dorzolamidum 20 mg (což odpovídá dorzolamidi hydrochloridum 22,26 mg) a timololum 5 mg (což odpovídá timololi maleas 6,83 mg).

-    Pomocnými látkami jsou mannitol (E421), hyetelosa, benzalkonium-chlorid (jako konzervační látka), dihydrát natrium-citrátu (E331), hydroxid sodný (E524) pro úpravu pH a voda na injekci

Jak přípravek Dozotima vypadá a co obsahuje toto balení

Tento přípravek je sterilní, čirý, lehce viskózní, bezbarvý vodný roztok pro oční kapky.

Přípravek Dozotima je dostupný v bílé neprůhledné lahvičce z polyethylenu střední hustoty s kapací

koncovkou se zatavenou LDPE špičkou a HDPE šroubovacím uzávěrem s pojistným kroužkem.

Lahvička obsahuje 5 ml očních kapek, roztoku.

Velikost balení: 1, 3 nebo 6 lahviček po 5 ml.

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

Držitel rozhodnutí o registraci

PharmaSwiss Česká republika s.r.o.

Jankovcova 1569/2c 170 00 Praha 7 Česká republika

Výrobci

Pharmaten S.A.

Pallini, Attikis, Řecko a

Famar S.A

Alimos, Athény, Řecko a

ICN Polfa Rzeszów S.A. Rzeszów, Polsko

Tento léčivý přípravek je v členských státech EHP registrován pod těmito názvy:

Bulharsko:

Estonsko:

Itálie:

Island:

Litva:

Lotyšsko:

Maďarsko:

Polsko:

Velká Británie:


Dozopres Combi (20 mg + 5 mg)/ml, eye drops, solution Dorzolamide/Timolol ELVIM

Dorzolamide e Timolol DOC Generici 2% + 0.5% collirio 5 ml Dorzolamide/Timolol Portfarma (20+5) mg/ml eye drops solution Dorzolamide/Timolol ELVIM 20 mg/5mg/ml aki^ lašai, tirpalas Dorzolamide/Timolol ELVIM 20+5 mg/ml acu pilieni, škidums Dozopres Combi 20 mg/ml + 5 mg/ml Oldatos szemcsepp Dozopres Combi

Dorzolamide/Timolol 20 mg/ml + 5 mg/ml

Tato příbalová informace byla naposledy revidována 18.3.2016

7/7