Příbalový Leták

Doxipan 200.0 Mg/G


SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU


1. NÁZEV VETERINÁRNÍHO LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

DOXIPAN 200 mg/g prášek pro perorální roztok pro brojlery, krůty, prasata a neruminující telata


2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Léčivá látka:

Přípravek obsahuje v 1 g:

Doxycyclini hydrochloridum 200 mg (odpovídá 184,862 mg doxycyclinum)


Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.


3. LÉKOVÁ FORMA

Prášek pro perorální roztok.

Žlutý prášek.


4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1 Cílové druhy zvířat

Brojleři kura domácího, krůty, prasata, neruminující telata.


4.2 Indikace s upřesněním pro cílový druh zvířat

Brojleři kura domácího:

Léčba chronických respiratorních onemocnění způsobených bakteriemi citlivými na doxycyklin, jako jsou Pasteurella multocida, Mycoplasma gallisepticum, Mycoplasma synoviae.


Krůty: Léčba bakteriálních infekcí způsobených grampozitivními a gramnegativními bakteriemi citlivými na doxycyklin, jako jsou Staphylococcus aureus, Pasteurella multocida, Mycoplasma gallisepticum, Mycoplasma synoviae, zvláště respiratorní a artikulární syndrom způsobený kmeny rodů Mycoplasma spp. a/nebo Staphylococcus spp..


Prasata:

Léčba infekcí způsobených grampozitivními a gramnegativními bakteriemi citlivými na doxycyklin jako jsou: bronchitidy, pneumonie, bakteriální komplikace u virových respiratorních chorob, pasteurelóza, gastroenteritida, enteritida, kolibacilóza, vyvolané citlivými kmeny druhů Erysipelothrix rhusiopathiae, Listeria monocytogenes, Streptococcus spp., Actinobacillus spp., Bordetella spp., Brachyspira spp., Haemophilus spp. a Pasteurella multocida.

V případě závažných infekcí jako jsou septická polyartritida a septické rány, je možné přípravek použít jako následnou léčbu po iniciální terapii injekčními přípravky.


Neruminující telata:

Léčba infekcí způsobených grampozitivními a gramnegativními bakteriemi citlivými na doxycyklin jako jsou: bronchitidy, pneumonie, bakteriální komplikace u virových respiratorních chorob, pasteurelózy, infekční bovinní keratokonjunktivitidy a enteritidy vyvolané citlivými kmeny Haemophilus spp., Pasteurella multocida, Moraxella bovis a E.coli.

V případě závažných infekcí jako jsou septická polyartritida a septické rány, je možné přípravek

použít jako následnou léčbu po iniciální terapii injekčními přípravky.



4.3 Kontraindikace

Nepoužívat v případě přecitlivělosti na doxycyklin, nebo na některou z pomocných látek nebo u zvířat s ledvinovou nebo jaterní nedostatečností.


4.4 Zvláštní upozornění pro každý cílový druh

Nepoužívat u telat s funkčním bachorem.

Nepoužívat u nosnic, jejichž vejce jsou určena pro lidskou spotřebu.

Nedostatečné dávkování a/nebo léčba po nedostatečnou dobu mohou způsobit bakteriální rezistenci, a proto je nutno se jim vyvarovat.


4.5 Zvláštní opatření pro použití

Zvláštní opatření pro použití u zvířat

Vzhledem k variabilitě (časové, zeměpisné) citlivosti bakterií na doxycyklin, důrazně doporučujeme odebrat bakteriologické vzorky z nemocných zvířat na farmě a otestovat citlivost mikroorganismů z nemocných zvířat v chovu.


V minulosti byla zaznamenána vysoká míra odolnosti E. coli vůči tetracyklinům u kura domácího a telat. Proto by tento přípravek měl být používán k léčbě infekcí způsobených E. coli až po testování citlivosti. Rezistence vůči tetracyklinům byla také hlášena v některých zemích EU u respiračních patogenů prasat (A. pleuropneumoniae, S. suis) a u patogenů telat (Pasteurella spp).


Vzhledem k tomu, že eradikace cílových patogenů nemusí být dosaženo, měla by léčba probíhat v kombinaci s osvědčenými zoohygienickými postupy, např. dodržování správné hygieny, dostatečného větrání a prostoru pro zvířata.


V případě závažných infekcí s těžkým průběhem by měly být použity injekční formy antimikrobik.


Zvláštní opatření určené osobám, které podávají veterinární léčivý přípravek zvířatům

Po použití přípravku si důkladně umyjte ruce vodou a mýdlem.

Při manipulaci s přípravkem nekuřte, nejezte a nepijte.

Lidé se známou přecitlivělostí na tetracykliny by se měli vyhnout kontaktu s veterinárním léčivým přípravkem.

Při nakládání s veterinárním léčivým přípravkem by se měly používat osobní ochranné prostředky skládající se z nepropustných latexových nebo gumových rukavic a jednorázového respirátoru, aby se zamezilo inhalaci a kontaktu přípravku s pokožkou.

V případě zasažení pokožky omyjte potřísněné části kůže vodou. Při zasažení očí je třeba zasažené oko ihned důkladně vypláchnout proudem čisté vody. Pokud se u vás projeví postexpoziční příznaky, jako např. kožní vyrážka, vyhledejte lékařskou pomoc a ukažte příbalovou informaci nebo etiketu praktickému lékaři. Otok obličeje, rtů, očí nebo potíže s dýcháním jsou vážné symptomy a je doporučeno v těchto případech vyhledat pomoc lékaře.


4.6 Nežádoucí účinky (frekvence a závažnost)

U telat byl zaznamenán plicní edém, degenerace a nekróza myokardu.

Použití v průběhu březosti, laktace nebo snášky

Přípravek je určen k podání neruminujícím telatům.

Podávání přípravku březím nebo mladým zvířatům může způsobit změnu barvy zubů, hypoplazii a zpomalení podélného růstu kostí a plodu, protože tetracykliny mají afinitu ke kostní tkáni a k zubovině, kde se mohou ukládat a mohou rovněž ovlivňovat stavbu kostí.

Používejte pouze na základě posouzení prospěchu a rizika odpovědným veterinárním lékařem.

Použití není povoleno u zvířat, která produkují vejce pro lidskou spotřebu.


4.8 Interakce s dalšími léčivými přípravky a další formy interakce

Protože tetracykliny jsou antimikrobiální látky s bakteriostatickým účinkem a interakce s baktericidními antibiotiky, například peniciliny, může způsobit snížení terapeutické aktivity, současné podávání se nedoporučuje.

Doxycyklin zvyšuje účinek antikoagulancií. Rozpustnost veterinárního přípravku je závislá na pH a snižuje se v zásaditém prostředí s rizikem vzniku sraženiny.

Absorpce doxycyklinu se může snížit v přítomnosti vysokého množství vápníku, železa, hořčíku a hliníku v potravě.

Nepodávejte současně s antacidy, kaolinem a přípravky s obsahem železa.


4.9 Podávané množství a způsob podání

Brojler kura domácího, krůta, prasata - podává se v pitné vodě.

Neruminující telata - podává se v mléce nebo v pitné vodě s rekonstituovaným sušeným mlékem.


Brojler kura domácího: 10 mg doxycyklinu/kg živé hmotnosti/den (ekvivalent 10,82 mg doxycyklin hydrochloridu/kg živé hmotnosti/den), což odpovídá 54,1 mg přípravku DOXIPAN/kg živé hmotnosti, po dobu 5 po sobě jdoucích dnů.


Krůta: 10-20 mg doxycyklinu/kg živé hmotnosti/den (ekvivalent 10,82 - 21,64 mg doxycyklin hydrochloridu/kg živé hmotnosti/den), což odpovídá 54,1 - 108,2 mg přípravku DOXIPAN/kg živé hmotnosti, po dobu 5 po sobě jdoucích dnů.


Prasata a neruminující telata: 10 mg doxycyklinu/kg živé hmotnosti (ekvivalent 10,82 mg doxycyklin hydrochloridu/kg živé hmotnosti/den), což odpovídá 0,541 g přípravku DOXIPAN na 10 kg živé hmotnosti, po dobu 5 po sobě jdoucích dnů.


Na základě doporučené dávky, počtu a hmotnosti léčených zvířat se přesná denní dávka Doxipanu vypočítá podle následujícího vzorce:


mg Doxipan/kg živé hmotnosti/den

X

průměrná živá hmotnost (kg) léčených zvířat

= mg Doxipanu na litr pitné vody

Průměrná denní spotřeba vody (l) na zvíře


Pro zajištění správného dávkování je třeba stanovit živou hmotnost co nejpřesněji.

Příjem medikované vody je závislý na klinickém stavu zvířat a rovněž na klimatických podmínkách. Pro získání správného dávkování může být nutné upravit koncentraci přípravku v pitné vodě.

Při použití části balení se doporučuje použít vhodně kalibrované váhy. Denní množství se přidá do pitné vody tak, aby se veškerá medikovaná voda spotřebovala během 24 hodin.Medikovanou pitnou vodu je třeba připravovat čerstvou každých 24 hodin. Doporučuje se připravit koncentrovaný výchozí roztok - přibližně 100 gramů přípravku na litr pitné vody - a tento dále v případě potřeby zředit na terapeutické koncentrace. Alternativně se může použít koncentrovaný roztok v proporcionálním vodním medikátoru. Během období medikace by zvířata neměla mít přístup k jiným zdrojům vody než k vodě obsahující léčivý přípravek.


4.10 Předávkování (symptomy, první pomoc, antidota), pokud je to nutné

Symptomy předávkování nejsou známy. Nepřekračujte doporučenou dávku.


4.11 Ochranné lhůty

Brojleři kura domácího: maso: 5 dnů

Krůty: maso: 10 dnů

Nepoužívat u nosnic, jejichž vejce jsou určena pro lidskou spotřebu.

Prasata: maso: 21 dnů

Neruminující telata: maso: 13 dnů


5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

Farmakoterapeutická skupina: tetracykliny - doxycyklin

ATCvet kód: QJ01AA02


5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Doxycyklin patří do skupiny tetracyklinů. Je to antibakteriální přípravek s bakteriostatickým účinkem, který inhibuje syntézu proteinů nevratnou vazbou na podjednotku bakteriálního ribozomu 30S, kde interferuje s vazbou akceptorového místa aminoacil transferázy na RNA v komplexu ribozom-mRNA.

Tato vazba zabraňuje navázání aminokyselin do vytvářeného peptidového řetězce a blokuje syntézu bílkovin.

Spektrum účinku doxycyklinu zahrnuje grampozitivní bakterie, například zástupce rodů Listeria spp., Staphylococcus spp. a Streptococcus spp., a gramnegativní bakterie, například Actinobacillus spp., Bordetella spp., Brachispira spp., E. coli, Haemophilus spp., Ornithobacterium rhinotracheale, Pasteurella multocida, Salmonella spp. a mykoplazmata. Na základě těchto charakteristik můžeme pozorovat, že doxycyklin, a to i při nižších dávkách než strukturní analoga, má lepší antibakteriální aktivitu in vivo a vyšší léčebné a ochranné účinky proti propuklým a probíhajícím infekcím.


Drůbež


MIC (mg/l)

Původ izolátů

Izoláty z let

MIC50

MIC90

Staphylococcus aureus (10)

ČR

2008 - 2011

1

1

Avibacterium (Haemophilus) paragallinarum (10)

ČR

2008 - 2010

2

2

Pasteurella multocida*

EUCAST

2009 - 2011

0


Salmonella spp. (116)

ČR

2008 - 2010

4

4

Mycoplasma gallisepticum **

FR, NL

2000 - 2004


0,125

Mycoplasma synoviae **

FR, NL

2000 - 2004


0,125

* Pasteurella multocida ECOFF WT< 2 mg/l ; C < 2 mg/l (EUCAST, 2011)

** zdroj kmenů mimo ČR (Francie, Nizozemí)


Prasata

Původ izolátů

Izoláty z let

MIC (mg/l)

MIC50

MIC90

Erysipelothrix rhusiopathiae (10)

ČR

2008-2010

 0,25

2

Listeria monocytogenes (10)

ČR

2008-2010

 0,5

1

Streptococcus suis (20)

ČR

2009-2010

 0,25

8

A. pleuropneumonie (62)

ČR

2010

 0,5

32

Bordetella bronchiseptica (20)

ČR

2008-2010

 0,5

2

Brachyspira hyodysenteriae (20)

ČR

2008-2011

 0,25

0,5

Brachyspira pilosicoli (10)

ČR

2008-2011

 0,25

0,5

Haemophilus parasuis (83)

ČR

2007-2009


 0,5

16

Pasteurella multocida (77) + (65)

ČR

2009 , 2010

 0,5

16

Mycoplasma hyopneumoniae (5)

Itálie

2008-2010


0,5

0,5



Telata


MIC (mg/l)

Původ izolátů

Izoláty z let

MIC50

MIC90

Haemophilus spp. (20)

ČR

2008 - 2011

0,5

0,5

Moraxella bovis (10)

ČR

2008 - 2009

 0,25

0,5

Pasteurella multocida (40*) + (20)

ČR

2010

 0,5

2 (4*)

Escherichia coli (32*)

ČR

2010

32

> 128

* testován tetracyklin


Jsou popsány čtyři mechanismy získané rezistence mikroorganismů proti tetracyklinům obecně:
Snížená akumulace tetracyklinů (snížená propustnost bakteriální buněčné stěny a aktivní eflux), proteinová ochrana bakteriálního ribozomu, enzymatická inaktivace antibiotik a mutace rRNA (brání tetracyklinu navázat se na ribozom).
K přenosu rezistence na tetracykliny může docházet prostřednictvím plazmidů nebo jiných mobilních prvků (např. konjugativních transpozonů). Byla také popsána zkřížená rezistence v rámci tetracyklinové skupiny. Vzhledem k určitým vlastnostem doxycyklinu jako např. vyšší rozpustnosti v tucích, zvýšenému průniku do buněk a menší afinitě k dvojmocným kationtům (ve srovnání s tetracyklinem), si doxycyklin zachovává určitý stupeň účinnosti proti mikroorganismům i při získané rezistenci na tetracykliny.


5.2 Farmakokinetické údaje

Doxycyklin je polosyntetické antibiotikum patřící do skupiny tetracyklinů. Jeho vysoká rozpustnost v tucích usnadňuje průchod tkáněmi a tubulární reabsorpci a umožňuje rovnoměrné rozložení a vysoké koncentrace v téměř všech orgánech a systémech, se specifickou afinitou k plícím, játrům a ledvinám a pomalou eliminací. Při perorálním podání je doxycyklin úplně vstřebán a nevytváří neaktivní komplexy se solemi vápníku, což umožňuje podávat toto antibiotikum i s krmivem obohaceným vápníkem.


Druh

Cmax (µ/ml)

Tmax(h)

T1/2 (h)

AUC (mg*h/l)

Vd (l/kg)

Broiler

2,2





Krůta

2,45 – 6,12

4,17-7,50


33,34-54,40


4,9

72


431,9


12,3

81


1176,5


Prase

0,83-0,96

63

7,19

138,4

1,06

Tele

2,3


9,5


1,89


6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE


6.1 Seznam pomocných látek

Kyselina citronová

Koloidní bezvodý oxid křemičitý

Laktosa


6.2 Inkompatibility

Studie kompatibility nejsou k dispozici, a proto tento veterinární léčivý přípravek nesmí být mísen s žádnými dalšími veterinárními léčivými přípravky.


6.3 Doba použitelnosti

Doba použitelnosti veterinárního léčivého přípravku v neporušeném obalu: 2 roky

Doba použitelnosti po prvním otevření vnitřního obalu: 1 měsíc

Doba použitelnosti po rozpuštění nebo rekonstituci podle návodu: 12 hodin


6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte v dobře uzavřeném obalu.

Chraňte před světlem a vlhkostí.


6.5 Druh a složení vnitřního obalu

100 nebo 250g polyvinylchloridové těsně uzavřené nádoby

1000g vícevrstevné (PE/Al/PES/PE) sáčky


6.6 Zvláštní opatření pro zneškodňování nepoužitého veterinárního léčivého přípravku nebo odpadu, který pochází z tohoto přípravku

Všechen nepoužitý veterinární léčivý přípravek nebo odpad, který pochází z tohoto přípravku, musí být likvidován podle místních právních předpisů.


7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

INDUSTRIA ITALIANA INTEGRATORI TREI S.p.A.

Viale Corassori 62

41100 MODENA

Tel. +39 0522 640711

Fax +39 0522 649757.


8. Registrační číslo(a)

96/106/04-C


9. Datum registrace/ prodloužení registrace

datum registrace: 29/04/2004

datum prodloužení registrace: 21.5.2012


10. DATUM REVIZE TEXTU

Květen 2012


Další informace

VÝDEJ VETERINÁRNÍHO LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

Veterinární léčivý přípravek je vydáván pouze na předpis.