Příbalový Leták

Diafer 50 Mg/Ml Injekční Roztok

sp.zn. sukls57833/2014


SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

Tento léčivý přípravek podléhá dalšímu sledování. To umožní rychlé získání nových informací o bezpečnosti. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili jakákoli podezření na nežádoucí účinky. Podrobnosti o hlášení nežádoucích účinků viz bod 4.8.

1. NÁZEV PŘÍPRAVKU

Diafer 50 mg/ml injekční roztok

2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jeden ml roztoku obsahuje Ferrum 50 mg ve formě Ferri isomaltosidum 1000. Jedna 2 ml ampulka obsahuje Ferrum 100 mg ve formě Ferri isomaltosidum 1000. Jeden ml roztoku obsahuje až 4,6 mg (0,2 mmol) sodíku, viz bod 4.4.

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3. LÉKOVÁ FORMA

Injekční roztok.

Tmavě hnědý, neprůhledný roztok s pH 5,0 - 7,0 a s přibližnou osmolaritou 400 mOsm/l.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1    Terapeutické indikace

Diafer je indikován k léčbě deficitu železa u dospělých pacientů

s chronickým onemocněním ledvin vyžadujícím dialýzu pokud jsou perorální přípravky neúčinné nebo je nelze použít.

Diagnóza deficitu železa musí být stanovena příslušnými laboratorními testy (např. hladina feritinu a železa v séru, saturace transferinu nebo hypochromie červených krvinek).

4.2    Dávkování a způsob podání

Dávkování

Diafer může být podáván v dávkách až 200 mg s maximálním podáním 1000 mg týdně. Pokud jsou nutné dávky vyšší než 200 mg železa, je třeba použít jiné intravenózní léčivé přípravky s obsahem železa.

Dávka železa musí být stanovena individuálně na základě klinické odpovědi na léčbu, dále podle zjištěné hladiny hemoglobinu, feritinu a saturace transferinu při současné léčbě erytropoézu stimulující látkou (ESA). Stanovení dávky se může u jednotlivých pacientů lišit a záleží také na lokálních doporučeních.

Udržovací léčba intravenózně podávaným železem by měla být ve formě pravidelně podávaných malých dávek s cílem udržet stálou hladinu železa v určitém rozmezí, aby nedošlo k nedostatku železa v organizmu nebo k poklesu hodnot parametrů testů železa pod referenční hodnoty.

Pediatrická populace :

Podávání přípravku není doporučeno u dětí a dospívajících do 18 let vzhledem k nedostatečným údajům ohledně bezpečnosti a účinnosti u dětí.

Způsob podání

U pacientů je třeba pečlivě sledovat příznaky a projevy hypersenzitivity během každého podání přípravku Diafer a následně po něm.

Přípravek Diafer může být podán pouze personálem kvalifikovaným pro vyhodnocení a zvládnutí anafylaktických reakcí a v zařízení, ve kterém je zajištěno kompletní vybavení k resuscitaci. Pacienty je nutné sledovat z hlediska možnosti vzniku nežádoucích reakcí minimálně po dobu 30 minut od injekčního podání přípravku Diafer (viz bod 4.4).

Dospělí a starší pacienti:

Diafer může být podáván buď jako intravenózní injekční bolus, nebo během

dialýzy přímo do žilní části dialyzačního zařízení. Může být podáván neředěný nebo naředěný až ve 20 ml sterilního 0,9% roztoku chloridu sodného.

Diafer by neměl být podáván současně s perorálními přípravky obsahujícími železo, protože absorbce perorálně podávaného železa tím může být snížena (viz bod 4.5).

4.3    Kontraindikace

•    anemie, která není způsobena deficitem železa (např. hemolytická anemie)

•    nadbytek železa nebo porucha jeho utilizace (např. hemochromatóza, hemosideróza)

•    hypersenzitivita na léčivou látku, na přípravek Diafer nebo na kteroukoli pomocnou látku

uvedenou v bodě 6.1

•    známá závažná hypersenzitivita na jiné parenterální přípravky s obsahem železa

•    dekompenzovaná jaterní cirhóza a hepatitida

4.4    Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Přípravky s obsahem železa podávané parenterálně mohouzpůsobit hypersenzitivní reakce včetně závažných a potenciálně fatálních anafylaktických/anafylaktoidních reakcí. Byly hlášeny rovněž hypersenzitivní reakce po parenterálním podání přípravků s komplexy železa, které byly předtím bez problémů snášeny.

U pacientů se známými alergiemi, včetně alergií na léky, včetně pacientů se závažným astmatem, ekzémem nebo jinou atopickou alergií v anamnéze je riziko vyšší. Riziko hypersenzitivní reakce na parenterální podání přípravků s komplexy železa je vyšší rovněž v případě pacientů s poruchou imunity nebo záněty (např. systémový lupus erythematodes, revmatoidní artritida).

Přípravek Diafer může být podán pouze personálem kvalifikovaným pro vyhodnocení a zvládnutí anafylaktických reakcí a v zařízení, ve kterém je zajištěno kompletní vybavení nutné k resuscitaci. Pacienty je nutné sledovat z hlediska možnosti vzniku nežádoucích reakcí minimálně po dobu 30 minut od injekčního podání přípravku Diafer. Pokud se během podávání objeví hypersenzitivní reakce nebo příznaky intolerance, léčba musí být okamžitě ukončena. Musí být k dispozici vybavení pro kardiopulmonální resuscitaci a vybavení pro zvládnutí akutních anafylaktických/anafylaktoidních reakcí, včetně injekčního roztoku adrenalinu 1:1000. Doplňková léčba antihistaminiky a/nebo kortikosteroidy má být podávána podle potřeby.

Parenterální železo by mělo být podáváno s opatrností pacientům v případě akutní nebo chronické infekce.

Diafer by neměl být používán u pacientů s probíhající bakteriémií.

Hypotenzní stavy se mohou objevit, pokud je intravenózní injekce aplikována příliš rychle.

Jeden ml neředěného Diafer obsahuje až 4,6 mg (0,2 mmol) sodíku. Toto je nutné vzít v úvahu u pacientů s dietou omezující příjem sodíku.

4.5    Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Stejně jako u všech parenterálních přípravků s železem je snížena absorpce současně perorálně podávaného železa. Perorální léčba železem by neměla být zahájena dříve než 5 dní po poslední injekci přípravku Diafer.

Parenterálně podávané železo může způsobit falešně zvýšené hodnoty bilirubinu v séru a falešně snížené hodnoty sérového kalcia.

4.6    Fertilita, těhotenství a kojení

Těhotenství

Nebyly provedeny adekvátní a dobře kontrolované studie podávání přípravku Diafer těhotným ženám. Pro podání těhotným je třeba pečlivě vyhodnotit poměr rizika a přínosu a přípravek by neměl být použit během těhotenství, pokud to není zcela nezbytné (viz bod 4.4).

Anemie v důsledku nedostatku železa, která se vyskytuje během prvního trimestru těhotenství, lze ve většině

případů léčit perorálními přípravky s obsahem železa. Léčba přípravkem Diafer smí být použita během druhého a třetího trimestru pouze pokud přínos léčby převáží potenciální riziko pro matku a plod.

Kojení

Nej sou k dispozici žádné informace o vylučování přípravku Diafer do mateřského mléka.

Fertilita

Nejsou k dispozici žádné informace o možných účincích přípravku Diafer na fertilitu mužů a žen.

4.7    Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Diafer nemá žádný nebo má zanedbatelný vliv na schopnost řídit a obsluhovat stroje.

4.8    Nežádoucí účinky

Vzhledem k omezeným klinickým údajům o přípravku Diafer jsou uvedené nežádoucí účinky primárně založeny na údajích o bezpečnosti jiných parenterálních roztoků s obsahem železa.

U více než 1% pacientů lze očekávat nežádoucí účinky.

Akutní, závažné anafylaktoidní reakce se mohou objevit při parenterálním podání železa, ačkoli jsou méně časté. Obvykle se objevují během několika prvních minut po podání a jsou obecně charakterizovány náhlým nástupem respiračních obtíží a/nebo kardiovaskulárním kolapsem; byla hlášena úmrtí. Ostatní méně závažné projevy okamžité přecitlivělosti jsou také méně časté a patří k nim kopřivka, vyrážka, svědění, nauzea a třes. Pokud se objeví známky anafylaktoidní reakce, musí být podávání přípravku okamžitě ukončeno.

Při parenterálním podání se také mohou objevit opožděné reakce, které mohou být závažné. Jsou charakterizovány výskytem artralgií, myalgiemi a někdy horečkou. Jejich začátek kolísá od několika hodin do 4 dnů po podání. Symptomy trvají obvykle 2 až 4 dny a odeznívají spontánně nebo po podání běžných analgetik. Navíc může dojít k exacerbaci kloubních bolestí u revmatoidní artritidy a lokální reakce mohou způsobit bolest a zánět v místě vpichu a lokální flebitickou reakci.

Velmi časté (>1/10)

Časté (>1/100 až <1/10)

Méně časté (>1/1000 až <1/100)

Vzácné (>1/10000 až < 1/1000)

Velmi vzácné (< 1/10000)

Není známo (z dostupných údajů nelze určit)

Srdeční poruchy

Vzácné: Arytmie, tachykardie

Velmi vzácné: Fetální bradykardie, palpitace

Poruchy krve a lymfatického systému Velmi vzácné: Hemolýza

Poruchy nervového systému

Méně časté: Rozostřené vidění, pocit necitlivosti, dysfonie

Vzácné: Ztráta vědomí, záchvaty, závratě, neklid, třes, únava, alterace duševního stavu Velmi vzácné: Bolest hlavy, parestézie

Poruchy ucha a labyrintu Velmi vzácné: Přechodná hluchota

Respirační, hrudní a mediastinální poruchy Méně časté: Dyspnoe Vzácné: Bolest na hrudi

Gastrointestinální poruchy

Méně časté: Nauzea, zvracení, bolest břicha, zácpa Vzácné: průjem

Poruchy kůže a podkožní tkáně

Méně časté: Návaly horka, svědění, vyrážka

Vzácné: Angioedém, pocení

Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně Méně časté: Křeče Vzácné: Myalgie, artralgie

Cévní poruchy Vzácné: Hypotenze Velmi vzácné: Hypertenze

Celkové poruchy a reakce v místě aplikace

Méně časté: Anafylaktoidní reakce, návaly horka, horečka, bolest a zánět v místě vpichu, lokální flebitická reakce Vzácné: Únava

Velmi vzácné: Akutní závažné anafylaktické reakce Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48 100 41 Praha 10

Webové stránky: www .sukl .cz/nahlasit-nezadouci-ucinek

4.9 Předávkování

Komplex trojmocného železa s isomaltosidem 1000 v přípravku Diafer má nízkou toxicitu. Přípravek je dobře tolerován a riziko náhodného předávkování je minimální.

Bylo hlášeno, že velké dávky parenterálního železa (500 mg nebo více) způsobily hnědé zabarvení séra z krevního vzorku odebraného 4 hodiny po podání.

Předávkování může vést k akumulaci železa v zásobních místech v těle, což může způsobit hemosiderózu. Monitorování parametrů železa, jako je hladina feritinu v séru, může ukázat na akumulaci železa v organizmu. K léčbě předávkování mohou být použita podpůrná opatření, jako je podávání chelátových činidel.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1    Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Parenterální přípravky obsahující železo ATC kód: B03AC

Diafer je koloidní roztok se silně vázaným železem ve sféroidních částicích

komplexu železa a sacharidu. Sacharidovou část komplexu tvoří isomaltosid 1000, který je složen ze 3 až 5 glukózových jednotek s průměrnou molekulární hmotností přibližně 1000 kDa. Komplex tvoří stabilní matrixovou strukturu s asi 10 atomy trojmocného železa na jedné molekule pentametru isomaltosidu.

Isomaltosid 1000 neobsahuje žádná rezidua redukujících cukrů, která by se mohla účastnit redoxních reakcí.

Železo je k dispozici v neiontové formě rozpustné ve vodě s pH vodného roztoku mezi 5,0 a 7,0.

Důkazem terapeutické odpovědi je zvýšení počtu retikulocytů, které lze pozorovat během několika dnů po podání přípravku Diafer .

Sérový feritin dosahuje nejvyšších hladin přibližně 7 až 9 dnů po intravenózní dávce přípravku Diafer a pomalu se vrací k normálním hodnotám přibližně za 3 týdny.

5.2    Farmakokinetické vlastnosti

Pro Diafer nejsou k dispozici žádné farmakokinetické studie. Uváděné informace vycházejí z literatury pro jiné parenterální přípravky s obsahem železa.

Přípravek Diafer obsahuje železo v silně vázaném komplexu, který umožňuje kontrolované a pomalé uvolňování biologicky dostupného železa k železo vázajícím proteinům s malým rizikem přítomnosti volného železa.

Po intravenózním podání je komplex železa a isomaltosidu 1000 velmi rychle vychytáván buňkami retikuloendoteliálního systému (RES), zvláště v játrech a slezině, odkud je železo pomalu uvolňováno. Plazmatický poločas celkového železa (vázaného a cirkulujícího) je přibližně 1 den.

Cirkulující železo je z plazmy odstraňováno buňkami retikuloendoteliálního systému, které rozloží komplex na jeho složky, železo a isomaltosid 1000. Železo se okamžitě naváže na dostupné části proteinu za vzniku hemosiderinu nebo feritinu, fyziologických zásobních forem železa, nebo v menší míře na transportní molekuly transferinu. Toto železo, které podléhá fyziologické kontrole, doplňuje hemoglobin a vyčerpané zásoby železa.

Eliminace železa z těla není jednoduchá a akumulace může být toxická. Vzhledem k velikosti komplexu železa a isomaltosidu 1000 není vylučován ledvinami. Malé množství železa je vylučováno močí a stolicí.

Isomaltosid 1000 je buď metabolizován nebo vyloučen.

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Pro Diafer nejsou k dispozici žádné farmakokinetické studie. Uváděné informace vycházejí z literatury pro jiné parenterální přípravky s obsahem železa.

Bylo hlášeno, že komplexy s železem měly teratogenní a embryonální účinek u neanemických březích zvířat při podávání vysokých dávek nad 125 mg železa/kg tělesné hmotnosti. Nejvyšší dávka doporučená pro klinické užití je 20 mg železa/kg tělesné hmotnosti.

Nejsou žádné další dodatečné preklinické údaje významné pro předepisujícího lékaře než ty, které jsou již zahrnuty v jiných bodech SPC.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1    Seznam pomocných látek

Voda na injekci Chlorid sodný

Hydroxid sodný (k úpravě pH)

Kyselina chlorovodíková (k úpravě pH)

6.2    Inkompatibility

Studie kompatibility nejsou k dispozici, a proto nesmí být tento léčivý přípravek mísen s jinými léčivými přípravky s výjimkou těch, které jsou uvedeny v bodě 6.6.

6.3    Doba použitelnosti

30 měsíců

Doba použitelnosti po prvním otevření (neředěné):

Z mikrobiologického hlediska, má být přípravek použit okamžitě.

Doba použitelnosti po naředění sterilním 0,9% chloridem sodným:

Chemická a fyzikální stabilita byla prokázána po dobu 48 hodin při teplotě 30° C při ředění až do 20 ml sterilního 0,9% roztoku chloridu sodného.

Z mikrobiologického hlediska, pokud způsob otevření/rozpuštění/ředění nevyloučí riziko bakteriální kontaminace, má být přípravek použit okamžitě.

Není-li použit okamžitě, doba a podmínky uchovávání po otevření před použitím jsou v odpovědnosti uživatele

6.4    Zvláštní opatření pro uchovávání

Chraňte před mrazem.

Podmínky uchovávání tohoto léčivého přípravku po prvním otevření nebo po naředění jsou uvedeny v bodě 6.3.

6.5    Druh obalu a obsah balení

Ampulka ze skla třídy I.

Velikosti balení: 1 x 2 ml, 5 x 2 ml, 10 x 2 ml, 25 x 2 ml Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

6.6    Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Před použitím vizuálně zkontrolujte, zda ampulka neobsahuje sediment nebo není poškozena. Používejte pouze homogenní roztok bez sedimentu.

Diafer je určen pouze pro jednorázové použití a veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

Diafer smí být použit pouze ve směsi se sterilním 0,9% roztokem chloridu

sodného. Jiné intravenózní ředící roztoky nesmí být použity. Nesmí být přidány žádné jiné léčivé

přípravky. Pro návod na ředění viz bod 4.2.

Naředěný injekční roztok musí být před použitím vizuálně zkontrolován. Používejte pouze čisté roztoky bez sedimentu.

7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Pharmacosmos A/S Roervangsvej 30 DK-4300 Holbaek Dánsko

8.    REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)

12/255/14-C

9.    DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

Datum první registrace: 9.7.2014

10.    DATUM REVIZE TEXTU

6.8.2014

7