Příbalový Leták

Dalacin Vaginální Krém

sp.zn. sukls244680/2015

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1. NÁZEV PŘÍPRAVKU

DALACIN vaginální krém

2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

100 g vaginálního krému obsahuje clindamycinum 2,0 g (jako clindamycini dihydrogenophosphas). Pomocné látky se známým účinkem:

100 g léčivého přípravku obsahuje 2 g sorbitan-stearátu a 5 g propylenglykolu.

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3. LÉKOVÁ FORMA

Vaginální krém

Popis přípravku: bílý polotuhý krém

4.    KLINICKÉ ÚDAJE

4.1.    Terapeutické indikace

Vaginálně podávaný vaginální krém s 2 % klindamycinu je účinný v léčbě bakteriální vaginózy (dříve označované termíny jako vaginitida hemofilová, gardnerelová, nespecifická, korynebakteriální či anaerobní vaginóza).

Vaginální krém s 2 % klindamycinu je účinným lékem pro netěhotné ženy a pro ženy ve druhém a třetím trimestru gravidity.

4.2.    Dávkování a způsob podání

Doporučená dávka je jeden plný aplikátor 2% klindamycinu (tj. jedna dávka 5 g obsahující přibližně 100 mg klindamycinu) intravaginálně, nejlépe před spaním, po dobu 3 nebo7 po sobě jdoucích dnů.

4.3.    Kontraindikace

Klindamycin je kontraindikován u pacientek s anamnézou přecitlivělosti na klindamycin, linkomycin, ztužený tuk (čípkový základ složený ze směsi glyceridů nasycených mastných kyselin) nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.

Klindamycin je rovněž kontraindikován u pacientek s anamnézou postantibiotické kolitidy.

4.4.    Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Před zahájením léčby klindamycinem může být nutné vyšetřit vhodnými laboratorními testy jiné infekce zahrnující Trichomonas vaginalis, Candida albicans, Chlamydia trachomatis a gonokokové infekce.

Použití klindamycinu může vést k přerůstání necitlivých mikroorganismů, zvláště kvasinek.

Během antimikrobiální terapie nebo po ní se mohou vyskytnout příznaky poukazující na pseudomembranózní kolitidu (viz bod 4.8). Pseudomembranózní kolitida byla hlášena u téměř všech antibakteriálních přípravků, včetně klindamycinu, a její závažnost se může pohybovat od mírné formy až po život ohrožující. Je proto důležité, aby se tato možnost zvážila u pacientek, u nichž se vyskytne po podání antibakteriální terapie průjem. Středně závažné případy se mohou po vysazení léku zlepšit.

Léčba klindamycinem se musí ukončit, pokud se objeví pseudomembranózní kolitida. Měla by se předepsat vhodná antibakteriální léčba. Léky inhibující peristaltiku jsou v této situaci kontraindikovány.

Pokud se klindamycin předepisuje pacientkám se zánětlivým onemocněním střev, jako je například Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida, doporučuje se opatrnost.

U všech vaginálních infekcí se pohlavní styk v průběhu léčby přípravkem DALACIN vaginální krém nedoporučuje.

Latexové kondomy a pesary mohou být zeslabeny, pokud jsou vystaveny čípkovému základu použitému ve vaginálním krému s klindamycinem. Použití těchto prostředků během 72 hodin po léčbě vaginálním krémem s klindamycinem se nedoporučuje, neboť by takové použití mohlo být spojeno se zmenšenou antikoncepční účinností či ochranou před pohlavně přenosnými chorobami.

Používání jiných vaginálních prostředků (jako jsou tampóny nebo výplachy) během léčby vaginálním krémem s klindamycinem se nedoporučuje.

Studie bezpečnosti a účinnosti vaginálního krému s klindamycinem nebyly provedeny u těchto populací: těhotné, kojící ženy, pacientky s poruchou funkce jater, imunodeficiencí nebo kolitidou.

Pediatrická populace:

Bezpečnost a účinnost přípravku u dětských pacientů nebyla hodnocena.

Přípravek obsahuje sorbitan-stearát, propylenglykol a cetylstearylalkohol, který může způsobit podráždění kůže.

4.5. Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Nejsou k dispozici žádné informace o souběžném používání jiných vaginálních léčiv s klindamycinem.

Ukázalo se, že systémově podávaný klindamycin má schopnost způsobovat neuromuskulární blokády, což může zvýšit účinek neuromuskulárních blokátorů. U pacientek užívajících tyto přípravky je proto třeba opatrnosti (viz bod 4.9).

4.6. Fertilita, těhotenství a kojení

Těhotenství

Použití klindamycinu se během prvního trimestru nedoporučuje, neboť neexistují žádné odpovídající a dobře kontrolované studie u těhotných žen v tomto období.

V klinických studiích nebylo intravaginální podání vaginálních přípravků s klindamycinem těhotným ženám během druhého trimestru a systémové podání klindamycinu během druhého a třetího trimestru spojeno s vrozenými vadami.

Klindamycin je možné použít k léčbě těhotných žen během druhého a třetího trimestru těhotenství, pokud je to nezbytně nezbytné.

Studie reprodukční toxicity provedené na potkanech a myších použitím perorálních a parenterálních dávek klindamycinu v rozsahu od 100 do 600 mg/kg/den neprokázaly poškození plodu klindamycinem. U jednoho kmene myší byly pozorovány rozštěpy pater u plodů ošetřených druhů. Tato odpověď se nevyskytla u ostatních kmenů myší, ani u jiných druhů, a proto se považuje za účinek specifický pro daný kmen. Na základě reprodukčních studií na zvířatech nelze vždy předpovědět odezvu u lidí.

Kojení

Není známo, zda se klindamycin vylučuje do lidského mateřského mléka po použití vaginálně podávaného vaginálního krému s klindamycinem. O perorálně a parenterálně podaném klindamycinu je však známo, že se v lidském mateřském mléce objevuje. Je proto třeba dobře vážit poměr mezi prospěchem a rizikem zvažuje-li se podánívaginálního krému s klindamycinem kojícím matkám.

Fertilita

Studie fertility u potkanů, kterým byl perorálně podáván klindamycin, neodhalily žádné účinky na fertilitu či schopnost páření. Nebyly provedeny žádné studie fertility na zvířatech při vaginální cestě podání.

4.7.    Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Klindamycin nemá žádný nebo má zanedbatelný vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje.

4.8.    Nežádoucí účinky

Nežádoucí účinky jsou uvedeny v tabulce, jsou tříděné podle orgánových systémů a četnosti. Četnosti jsou definované jako: velmi časté (> 1/10), časté (> 1/100, < 1/10), méně časté (> 1/1,000, < 1/100), vzácné (>1/10,000, <1/1,000); velmi vzácné (< 1/10,000) a není známo (není možné z dostupných dat určit). V každé skupině četností, jsou nežádoucí účinky uvedeny v pořadí podle klesající závažnosti.

Klinické studie:

Bezpečnost užití vaginálního krému s klindamycinem byla sledovaná u netěhotných i těhotných v průběhu druhého i třetího trimestru.

Následující nežádoucí účinky spojené s léčbou byla hlášeny u < 10% pacientek.

Tabulka nežádoucích účinků vaginálního krému s klindamycinem

Třída

orgánových

systémů

Velmi časté > 1/10

Časté

> 1/100 až < 1/10

Méně časté > 1/1000 až <1/100

Vzácné

>

1/10 000 až

<1/1000

Velmi

vzácné < 1/10 000

Frekvence není známa (z dostupných údajů nelze určit)

Infekce a infestace

vulvovaginál ní kandidóza,

vulvovaginitíd

a,

mykotické

infekce,

kandidové

infekce,

infekce horních

cest dýchacích,

infekce

močových cest

vaginální infekce, trichomonádová vulvovaginitida, bakteriální infekce

kožní kandidózy

Tabulka nežádoucích účinků vaginálního krému s klindamycinem

Třída

orgánových

systémů

Velmi časté > 1/10

Časté

> 1/100 až < 1/10

Méně časté > 1/1000 až <1/100

Vzácné

>

1/10 000 až

<1/1000

Velmi

vzácné < 1/10 000

Frekvence není známa (z dostupných údajů nelze určit)

Poruchy

imunitního

systému

hypersenzitivita

Endokrinní

poruchy

hypertyreóza

Poruchy

nervového

systému

bolest hlavy, závrať, poruchy chuti

Poruchy ucha a labyrintu

vertigo

Respirační, hrudní a mediastinální poruchy

epistaxe

Gastrointestináln í poruchy

bolest břicha, zácpa, průjem, nauzea, zvracení

distenze břicha, flatulence, zápach z úst, dyspepsie

pseudomembranózní

kolitida,

gastrointestinální

porucha,

Poruchy kůže a podkožní tkáně

svědění(ne v místě aplikace), vyrážka

kopřivka, erytém

makulopapulární vyrážka

Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně

bolest zad

Poruchy ledvin a močových cest

glykosurie,

proteinurie

dysurie

Stavy spojené s těhotenstvím, šestinedělím a perinatálním obdobím

abnormální

porod

Poruchy reprodukčního systému a prsu

vulvovaginální

porucha,

porucha

menstruace,

vulvovaginální

bolest,

metrorrhagie,

vaginální

výtok

pánevní bolest

endometrióza

Celkové poruchy a reakce v místě aplikace

zánět, bolest

Vyšetření

abnormální

mikrobiologické

testy

* Nežádoucí účinky zjištěné po uvedení přípravku na trh.

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48 100 41 Praha 10

Webové stránky: www .sukl .cz/nahlasit-nezadouci-ucinek

4.9. Předávkování

Vaginálně podaný klindamycin obsažený ve vaginálním krému přípravku DALACIN se může vstřebat v množství dostatečném na to, aby vyvolal systémové účinky. V případě předávkování se doporučuje podpůrná a symptomatická léčba dle potřeby.

Náhodného požití může vést k účinkům srovnatelným s těmi u perorálně podaného klindamycinu v terapeutických koncentracích.

5.    FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1.    Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: gynekologikum, ATC kód: G01AA10

Klindamycin inhibuje syntézu proteinů na úrovni bakteriálních ribozomů. Klindamycin se přednostně váže na 50S podjednotku ribozomu a ovlivňuje proces iniciace peptidového řetězce. Ačkoliv je klindamycin in vitro neúčinný, rychlou in vivo hydrolýzou se tato sloučenina mění na antibakteriálně aktivní klindamycin. Kultivace a testování citlivosti bakterií se za účelem stanovení diagnózy bakteriální vaginózy rutinně neprovádějí. Standardní postup pro určení citlivosti potenciálních patogenů bakteriální vaginózy Gardnerella vaginalis, Mobiluncus spp., nebo Mycoplasma hominis, nebyl definován.

Nicméně, klindamycin je antibiotikum, které vykazuje in vitro účinnost proti většině kmenů následujících mikrobiálních organismů, které byly hlášeny ve spojitosti s bakteriální vaginózou:

•    Bacteroides spp.

•    Gardnerella vaginalis

•    Mobiluncus spp.

•    Mycoplasma hominis

•    Peptostreptococcus spp.

Mezi klindamycinem a linkomycinem byla prokázána zkřížená rezistence.

Mezi klindamycinem a erythromycinem byl in vitro prokázán antagonismus. Klinický význam této interakce není znám.

5.2.    Farmakokinetické vlastnosti

Po vaginální aplikaci vaginálního krému obsahujícího 2 % klindamycinu 6 zdravým ženám po dobu 7 dnů v dávce 100 mg denně, se přibližně 4 % (rozptyl 0,6 až 11 %) podané dávky absorbuje systémově. Maximální koncentrace klindamycinu v séru pozorované první den činily průměrně 18 ng/ml (rozptyl 4 až 47 ng/ml) a sedmý den činily v průměru 25 ng/ml (rozptyl 6 to 61 ng/ml). Těchto maximálních hodnot bylo dosaženo přibližně 10 hodin po podání dávky (rozptyl 4-24 hodin).

Po vaginální aplikaci vaginálního krému obsahujícího 2 % klindamycinu 5 ženám s bakteriální vaginózou po dobu 7 po sobě následujících dnů v dávce 100 mg denně byla absorpce pomalejší a méně variabilní než u zdravých žen. Přibližně 4% (rozptyl 2% až 8%) dávky bylo absorbováno systémově. Maximální koncentrace klindamycinu v séru pozorované první den byly průměrně 13 ng/ml (rozptyl 6 až 34 ng/ml) a sedmý den byly v průměru 16 ng/ml (rozptyl 7 až 26 ng/ml). Těchto maximálních hodnot bylo dosaženo přibližně 14 hodin po podání dávky (rozptyl 4-24 hodin).

Po opakovaných dávkách vaginálního krému obsahujícího 2 % klindamycinu byla kumulace klindamycinu v organismu malá nebo žádná. Systémový poločas byl 1,5 až 2.6 hodin.

Užití u starších osob:

Klinické studie s vaginálním krémem s 2 % klindamycinu nezahrnovaly dostatečný počet subjektů ve věku 65 let a více, na to, aby bylo možné zhodnotit odlišnosti v odpovědi starších a mladších osob.

5.3. Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Karcinogenita:

Dlouhodobé studie na zvířatech ke zhodnocení karcinogenního potenciálu klindamycinu nebyly provedeny. Karcinogeneze/mutagenita:

Dlouhodobé studie s klindamycinem u zvířat k prokázání karcinogenního potenciálu se neprovedly. Mikronukleární a Amesové testy genotoxicity u potkanů byly negativní.

Reprodukce:

Studie fertility u potkanů léčených orálně dávkou klindamycinu až 300 mg/kg/den (odpovídá 31 násobku pro lidi, přepočteného na mg/m2) nemělo žádný účinek na plodnost nebo schopnost páření.

V embryo-fetálních vývojových studiích u laboratorních potkanů léčených perorálně a embryo-fetálních vývojových studiích u potkanů a králíků léčených subkutánně nebyla pozorována žádná vývojová toxicita kromě dávek toxických pro matku.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1.    Seznam pomocných látek

Sorbitan-stearát, polysorbát 60, propylenglykol, kyselina stearová, cetylstearylalkohol, cetylpalmitát, tekutý parafín, čištěná voda a benzylalkohol.

6.2.    Inkompatibility

Vaginální krém s klindamycinem obsahuje minerální olej v koncentraci 6,42 % w/w. Minerální olej může změkčit výrobky z latexu nebo gumy, jako jsou kondomy nebo vaginální antikoncepční pesary; proto se používání těchto výrobků po dobu aplikace vaginálního krému obsahujícího klindamycin nedoporučuje.

6.3.    Doba použitelnosti

2 roky

6.4.    Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte při teplotě do 25 °C.

6.5.    Druh obalu a obsah balení

Bílá PE/Al tuba se šroubovacím uzávěrem, 3 nebo 7 aplikátorů v sáčku, krabička

Balení: 20 g nebo 40 g

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

6.6. Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Návod k použití:

•    Odšroubujte víčko tuby a na závit tuby našroubujte aplikátor z umělé hmoty. Jemně tiskněte tubu od konce a naplňujte aplikátor krémem až ucítíte odpor. V tuto chvíli by měl čnít z aplikátoru celý píst.

•    Aplikátor odšroubujte a tubu opět uzavřete.

•    Lehněte si na záda, pevně uchopte válec aplikátoru a zaveďte jej co nejdále do pochvy, aniž by to vedlo k nepříjemným pocitům.

•    Pomalu tlačte na píst, až se sám zastaví.

•    Opatrně vyjměte aplikátor z pochvy. Aplikátor je určen k jednorázovému použití. Po použití jej vyhoďte.

Všechen nepoužitý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

7.    DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Pfizer, spol. s.r.o. Praha, Česká republika

8.    REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)

54/360/93-C

9.    DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

5.5.1993/10.8.2011

10.    DATUM REVIZE TEXTU

4.2.2016

- 7 -