Cyrdanax 20 Mg/Ml Prášek Pro Infuzní Roztok
sp. zn. sukls159488/2015
SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU
1. NÁZEV PŘÍPRAVKU
Cyrdanax 20 mg/ml prášek pro infuzní roztok
2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
1 ml rekonstituovaného roztoku obsahuje dexrazoxanum 20 mg (ve formě dexrazoxani hydrochloridum).
250 mg lahvička: Jedna injekční lahvička obsahuje dexrazoxanum 250 mg (ve formě dexrazoxani hydrochloridum) k rekonstituci v 12,5 ml vody na injekci.
500 mg lahvička: Jedna injekční lahvička obsahuje dexrazoxanum 500 mg (ve formě dexrazoxani hydrochloridum) k rekonstituci v 25 ml vody na injekci.
Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.
3. LÉKOVÁ FORMA
Prášek pro infuzní roztok.
Bílý až téměř bílý lyofilizovaný prášek
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikace
Prevence chronické kumulativní kardiotoxicity způsobené doxorubicinem nebo epirubicinem používanými u dospělých pacientů s pokročilým a/nebo metastazujícím nádorem prsu po předchozí kumulativní dávce 300 mg/m2 doxorubicinu nebo předchozí kumulativní dávce 540 mg/m2 epirubicinu, pokud je vyžadovaná další léčba antracyklinem.
4.2 Dávkování a způsob podání
Dávkování
Přípravek Cyrdanax je podáván formou krátkodobé intravenózní infuze (15 minut), podává se přibližně 30 minut před aplikací antracyklinu, v dávce odpovídající 10násobku ekvivalentu dávky doxorubicinu a 10násobku ekvivalentu dávky epirubicinu.
Doporučená dávka přípravku Cyrdanax tedy je 500 mg/m2 při obvykle používaném dávkovacím režimu doxorubicinu 50 mg/m2 nebo 600 mg/m2 , při obvykle používaném dávkovacím režimu epirubicinu 60 mg/m2.
Pediatrická populace
Přípravek Cyrdanax je kontraindikován u dětí a dospívajících do 18 let věku (viz bod 4.3).
Porucha funkce ledvin
U pacientů se středně závažnou nebo závažnou poruchou funkce ledvin (clearance kreatininu <40 ml/min) má být dávka dexrazoxanu snížena o 50 %.
Porucha funkce jater
Vzájemný poměr dávek musí být dodržen, tj. jestliže je snížena dávka antracyklinu, musí být úměrně snížena i dávka dexrazoxanu.
Způsob podání Intravenózní podání.
Návod k rekonstituci a naředění léčivého přípravku před jeho podáním viz bod 6.6.
4.3 Kontraindikace
- Děti a dospívající ve věku do 18 let (viz body 4.4 a 4.8)
- Pacienti hypersenzitivní na dexrazoxan.
- Kojení (viz bod 4.6)
- Konkomitantní vakcinace vakcínou proti žluté zimnici (viz bod 4.5).
4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití
Při léčbě přípravkem Cyrdanax byly hlášeny myelosupresivní účinky, které mohou být aditivní k myelosupresivním účinkům chemoterapie (viz bod 4.8). Spodní hranice počtu krevních buněk mohou být při léčbě dexrazoxanem nižší. Proto je nezbytné monitorovat krevní obraz. Po ukončení léčby přípravek Cyrdanax se leukopenie a trombocytopenie obvykle rychle upraví.
Při vyšších dávkách chemoterapeutik, kdy je dávka přípravku Cyrdanax vyšší než 1000 mg/m2, může myelosuprese signifikantně stoupat.
Porucha funkce jater
Protože u pacientů léčených přípravkem Cyrdanax byla příležitostně pozorována porucha funkce jater (viz bod 4.8), doporučuje se u pacientů se známými poruchami funkce jater provést před podáním a během podávání dexrazoxanu rutinní testy funkce jater.
Standardní monitorování srdečních funkcí, související s léčbou doxurubicinem nebo epirubicinem, má pokračovat.
Kombinace dexrazoxanu s chemoterapií
Protože je dexrazoxan cytotoxická látka, která inhibuje topoizomerázu II, může vést kombinace dexrazoxanu s chemoterapií ke zvýšenému riziku výskytu dalších primárních malignit.
V klinických studiích byly u pediatrických pacientů s Hodgkinovou chorobou a akutní lymfoblastickou leukemií, kteří užívali chemoterapeutické režimy zahrnující několik cytostatik (např. etoposid, doxorubicin, cyklofosfamid), hlášeny další primární malignity, zejména akutní myeloidní leukemie (AML) a myelodysplastický syndrom (MDS) (viz bod 4.8).
U dospělých pacientů s nádorem prsu byla v postmarketingovém období AML hlášena méně často (viz bod 4.8).
V některých studiích byl ve skupinách léčených současně dexrazoxanem a chemoterapií zjištěn vyšší výskyt úmrtí oproti skupinám léčeným pouze chemoterapií. Nelze vyloučit možnost, že dexrazoxan byl přispívajícím faktorem této nepříznivé bilance (viz bod 5.1).
V jedné studii bylo u pacientů s pokročilým nádorem prsu léčených doxorubicinem a dexrazoxanem hlášeno významné snížení míry odpovědi nádoru oproti pacientům léčeným doxorubicinem a placebem. Protože jsou dexrazoxan i doxorubicin inhibitory topoizomerázy, je možné že dexrazoxan může interferovat s protinádorovým účinkem doxorubicinu. Použití dexrazoxanu v kombinaci s adjuvantní léčbou nádoru prsu nebo chemoterapií s kurativním léčebným záměrem proto není doporučeno.
Kombinace dexrazoxanu s chemoterapií může mít za následek zvýšené riziko tromboembolismu (viz bod 4.8).
Porucha _ funkce ledvin
Clearance dexrazoxanu a jeho aktivních metabolitů může být u pacientů se sníženou clearance kreatininu snížena.
Pacienti s infarktem myokardu
Neexistují údaje, které by podporovaly použití dexrazoxanu u pacientů s infarktem myokardu během posledních 12 měsíců, s již dříve existujícím srdečním selháním (včetně sekundárního srdečního selhání po antracyklinové léčbě), nekontrolovanou anginou pectoris nebo symptomatickým onemocněním srdeční chlopně.
Sexuálně aktivní muži
Protože je dexrazoxan cytostatické agens, mají sexuálně aktivní muži používat účinnou metodu kontracepce, a to nejméně ještě 3 měsíce po skončení léčby dexrazoxanem (viz bod 4.6).
Pacienti s alergií na dexrazoxan nebo razoxan v anamnéze
Anafylaktické reakce zahrnující angioedém, kožní reakce, bronchospasmus, respirační tíseň, hypotenzi a ztrátu vědomí byly pozorovány u pacientů léčených dexrazoxanem a antracykliny (viz bod 4.8). Před podáním přípravku má být pečlivě uvážen předchozí výskyt alergických reakcí na dexrazoxan nebo razoxan.
4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
Současné používání je kontraindikováno:
Vakcína proti žluté zimnici: Riziko fatálního generalizovaného vakcinačního onemocnění (viz bod 4.3).
Současné používání se nedoporučuje:
• Další živé atenuované vakcíny: riziko možného fatálního celkového onemocnění. Toto riziko se zvyšuje u pacientů s imunosupresí v důsledku jejich primárního onemocnění. Kde je to možné, použijte inaktivovanou vakcínu, je-li k dispozici (poliomyelitida) (viz bod 4.4.).
• Fenytoin: cytotoxické látky mohou snížit absorpci fenytoinu, což může
mít za následek exacerbaci křečí. Dexrazoxan není doporučeno používat v kombinaci s fenytoinem.
Současné používání se zvýšenou pozorností:
• Cyklosporin, takrolimus: Excesivní imunosuprese s rizikem lymfoproliferativního onemocnění.
Cyrdanax může zvyšovat hematologickou toxicitu vyvolanou chemoterapií nebo ozařováním, vyžadující během prvních dvou cyklů léčby pečlivé monitorování hematologických parametrů (viz bod 4.4).
Studie interakcí s dexrazoxanem jsou omezené. Účinky na enzymy CYP450 nebo lékové transportéry nebyly studovány.
Cyrdanax nesmí být během infuze smíchán s žádným jiným léčivým přípravkem.
4.6 Fertilita, těhotenství a kojení
Ženy ve fertilním věku/antikoncepce u mužů a žen
Jak sexuálně aktivní muži, tak i ženy musí během léčby používat účinné metody antikoncepce. Muži musí pokračovat v používání antikoncepce ještě nejméně 3 měsíce po skončení léčby přípravekm Cyrdanax (viz bod 4.4).
Adekvátní údaje o podávání dexrazoxanu těhotným ženám nejsou k dispozici. Studie na zvířatech prokázaly embryotoxické a teratogenní účinky (viz bod 5.3). Potenciální riziko pro člověka není známé. Přípravek Cyrdanax nemá být podáván během těhotenství, pokud to není nezbytně nutné.
Kojení
Studie na zvířatech o přestupu léčivé látky nebo jejích metabolitů do mateřského mléka nejsou k dispozici. Není známo zda dexrazoxan a/nebo jeho metabolity přestupují do lidského mateřského mléka. Vzhledem k možným závažným nežádoucím účinkům u kojenců vystavených působení přípravku Cyrdanax, musí matky během léčby přípravkem Cyrdanax přerušit kojení (viz bod 4.3).
Fertilita
Účinky přípravku Cyrdanax na fertilitu lidí a zvířat nebyly studovány.
4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
Pacienti mají být upozorněni, aby byli,opatrní při řízení a obsluze strojů, pokud se u nich během léčby přípravkem Cyrdanax objeví únava.
4.8 Nežádoucí účinky
Přípravek Cyrdanax se podává společně s antracyklinovou chemoterapií a proto nemusí být relativní příspěvek antracyklinu a přípravku Cyrdanax v profilu nežádoucích účinků jasný. Nejčastější nežádoucí účinky jsou hematologické a gastroenterologické reakce, především anemie, leukopenie, nauzea, zvracení a stomatitida a také astenia a padání vlasů. Myelosupressivní účinky přípravku Cyrdanax mohou být aditivní k účinkům chemoterapie (viz bod 4.4). Bylo hlášené zvýšené riziko vzniku dalších primárních malignit, zejména AML.
Nežádoucí účinky
Tabulka níže zahrnuje nežádoucí účinky z klinických studií a postmarketingového používání. Z důvodu spontánního charakteru postmarketingového hlášení, jsou tyto nežádoucí účinky uvedené s četností výskytu “není známo”, pokud již nebyly popsány při klinických studiích.
Nežádoucí účinky jsou řazeny podle četnosti výskytu, s nejčetnějším jako prvním, podle následující konvence: velmi časté (> 1/10); časté (> 1/100 až < 1/10); méně časté ( > 1/1 000 až< 1/100); není známo (z dostupných údajů nelze určit).
Tabulka 1
Infekce a infestace
Méně časté Infekce, sepse
Novotvary benigní, maligní a blíže neurčené (zahrnující cysty a polypy)
Méně časté Akutní myeloidní leukemie
Poruchy krve a lymfatického systému
Velmi časté Anemie, leukopenie
Časté Neutropenie, trombocytopenie, febrilní neutropenie,
granulocytopenie
Méně časté Febrilní aplazie kostní dřeně, zvýšený počet eozinofilů, zvýšený
počet neutrofilů, zvýšený počet krevních destiček, zvýšený počet bílých krvinek, snížený počet lymfocytů, snížený počet monocytů.
Poruchy imunitního systému
Není známo Anafylaktická reakce, hypersenzitivita
Poruchy metabolismu a výživy
Časté Anorexie
Poruchy nervového systému
Parestezie, závrať, bolest hlavy, periferní neuropatie Synkopa
Časté
Méně časté Poruchy oka
Časté
Poruchy ucha a labyrintu
Méně časté Srdeční poruchy
Časté
Cévní poruchy
Časté
Méně časté Není známo
Konjunktivida
Vertigo, infekce ucha
Snížená ejekční frakce, tachykardie
Flebitida
Žilní trombóza, lymfedém Embolie
Respirační, hrudní a mediastinální poruchy
Časté
Méně časté Není známo
Gastrointestinální poruchy
Velmi časté Časté
Méně časté
Dušnost, kašel, faryngitida Infekce respiračního traktu Plicní embolie
Nauzea, zvracení, stomatitida Průjem, zácpa, bolesti břicha, dyspepsie Gingivitida, orální kandidóza
Poruchy jater a žlučových cest
Časté Zvýšená hladina transamináz
Poruchy kůže a podkožní tkáně Velmi časté Alopecie
Časté Porucha nehtů, erytém
Celkové poruchy a reakce v místě aplikace
Velmi časté Astenie
Časté |
Záněty sliznic, pyrexie, únava, malátnost, reakce v místě aplikace (zahrnující bolest, otok, pocity pálení, erytém, pruritus, trombózu) |
Méně časté |
Edém, žízeň |
Údaje z klinických studií
Nežádoucí účinky hlášené v klinických studiích, které mají důvodnou možnost příčinné souvislosti s dexrazoxanem jsou uvedené v tabulce výše. Tato data jsou získaná z klinických studií s pacienty s maligními nádory, kdy byl přípravek Cyrdanax podáván v kombinaci s antracyklinovou chemoterapií a kde byla v některých případech kontrolní skupina pacientů užívajících pouze samotnou chemoterapii.
Pacienti dostávající chemoterapii a dexrazoxan (n=375):
• 76 % bylo léčeno pro maligní nádor prsu a 24 % pro různé pokročilé nádory.
• Léčba přípravkem Cyrdanax: průměrná dávka 1010 mg/m2 (medián: 1000 mg/m2) v kombinaci s doxorubicinem a průměrná dávka 941 mg/m2 (medián: 997 mg/m2) v kombinaci s epirubicinem.
• Chemoterapeutická léčba podávaná pacientům léčeným pro maligní nádor prsu: 45 % kombinovaná léčba s doxorubicinem 50 mg/m2 (převážně s 5-fluorouracilem a cyklofosfamidem): 17 % s epirubicinem samotným; 14 % kombinovaná terapie
s epirubicinem 60 nebo 90 mg/m2 (převážně s 5-fluorouracilem a cyklofosfamidem).
Pacienti dostávající samotnou chemoterapii (n=157):
• Všichni léčeni pro rakovinu prsu
• Podávaná chemoterapeutická léčba: 43 % monoterapie 120 mg/m2 epirubicinu; 33 % kombinovaná terapie 50 mg/m2 doxorubicinu (převážně s 5-fluorouracilem a cyklofosfamidem); 24 % kombinovaná terapie 60 nebo 90 mg/m2 epirubicinu (převážně s 5-fluorouracilem a cyklofosfamidem).
Sekundární primární malignity
Sekundární akutní myeloidní leukemie (AML)/myelodysplastický syndrom (MDS) byl pozorován u pediatrických pacientů s Hodgkinovou chorobou nebo akutní lymfoblastickou leukemií, kterým byl podáván dexrazoxan v kombinaci s chemoterapií (viz bod 4.4). AML byla hlášena méně často u dospělých pacientů s nádorem prsu v postmarketingovém období.
Bezpečnostní profil a maximální tolerovaná dávka
Maximální tolerovaná dávka (MTD) dexrazoxanu, při podání v rámci monoterapie formou krátkodobé infuze každé tři týdny pro kardioprotekci, nebyla specificky studována. Ve studiích s dexrazoxanem, jako cytotoxickou látkou, se ukázalo, že jeho MTD je závislá na dávkování a dávkovacím režimu a kolísá od 3750 mg/m2, pokud jsou krátkodobé infuze podávány rozděleně po 3 dny, do 7420 mg/m2, jestliže je podáván jednou týdně po dobu 4 týdnů. Pro dávku je limitující myelosuprese a abnormální jaterní testy. MTD je nižší u pacientů, kteří byli intenzivně předléčeni chemoterapií a u pacientů s již existující imunosupresí (např. AIDS).
Pokud byl dexrazoxan podáván v dávkách blízkých MTD, byly hlášeny následující nežádoucí účinky: neutropenie, trombocytopenie, nauzea, zvracení a zvýšení hodnot jaterních testů. Dalšími toxickými účinky byly malátnost, zvýšená teplota, zvýšené vylučování železa a zinku močí, anemie, změny krevní srážlivosti, přechodné zvýšení hladin sérových triglyceridů a amylázy a přechodný pokles hladiny kalcia v séru.
Hlášení podezření na nežádoucí účinky
Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:
Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48 100 41 Praha 10
Webové stránky: http://www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek 4.9 Předávkování
Předávkování je pravděpodobně provázeno leukopenií, trombocytopenií, nauzeou, zvracením, průjmem, kožními reakcemi a alopecií. Specifické antidotum neexistuje. Má být poskytnuta symptomatická léčba.
Péče má zahrnovat profylaxi a léčbu infekcí, sledování bilance tekutin a podporu výživy.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Léčiva ke snížení toxicity protinádorové léčby ATC kód: V03AF02
Přesný mechanizmus, kterým dexrazoxan účinkuje kardioprotektivně, nebyl plně objasněn, avšak na základě dostupných důkazů se předpokládá následující mechanizmus účinku. Kardiotoxicita závislá na dávce, která je pozorovaná během podávání antracyklinu, je způsobena železo-dependentními volnými kyslíkovými radikály indukovanými antracyklinem, které nepříznivě působí na relativně nechráněný srdeční sval. Dexrazoxan, analog EDTA (kyseliny edetové), je hydrolyzován v buňkách srdce na metabolit s otevřeným kruhem ICRF-198. Jak dexrazoxan (ICRF-187), tak i ICRF-198 jsou schopny chelatace kovových iontů. Obecně se předpokládá, že kardioprotekci působí vychytáváním kovových iontů, tím zabraňují tvorbě Fe3+-antracyklinového komplexu z redukovaných kruhů a tvorbě reaktivních radikálů.
Údaje z dosud provedených klinických studií naznačují, že kardioprotektivní účinek dexrazoxanu narůstá se zvyšující se kumulativní dávkou antracyklinu.
Dexrazoxan nechrání proti nekardiologickým toxicitám vyvolaným antracykliny.
Většina kontrolovaných klinických studií byla provedena u nemocných s pokročilou rakovinou prsu. Byly hodnoceny údaje dospělých pacientů, léčených v 8 kontrolovaných randomizovaných klinických studiích; 780 pacientů dostávalo dexrazoxan plus chemoterapii a 789 pacientů dostávalo samotnou chemoterapii. Poměr úmrtí byl vyšší ve studii v kombinaci podávání dexrazoxanu a chemoterapie (5,0 %), srovnáváno s chemoterapií samotnou (3,4 %). Rozdíl nebyl statisticky významný a žádná konzistentní příčina nebyla patrná. Avšak příspěvek dexrazoxanu na diferenci nemohl být vyloučen.
Farmakokinetické vlastnosti
5.2
Po intravenózní aplikaci odpovídá u nemocných s nádorovým onemocněním sérová kinetika dexrazoxanu otevřenému dvoukompartmentovému modelu s eliminací prvního řádu. Maximální pozorovaná plazmatická koncentrace po 12-15minutové infuzi 1000 mg/m2 je okolo 80 gg/ml s plochou pod křivkou (AUC) 130 ± 15 mg.h/l. Plazmatická koncentrace potom klesá, s průměrnou hodnotou poločasu 2,2 ± 1,2 hodiny. Zdánlivý distribuční objem je 44,0 ± 3,9 l za předpokladu, že je dexrazoxan distribuován především do celotělového objemu. U dospělých byla celková clearance dexrazoxanu stanovena na 14,4 ± 1,6 l/h. Dexrazoxan a jeho metabolity byly detekovány v plazmě a moči zvířat a lidí. Převážná část aplikované dávky je vyloučena močí, především jako nezměněný dexrazoxan. Celkové množství dexrazoxanu vyloučeného močí je za normálních okolností 40 %. Vazba dexrazoxanu na proteiny plazmy je nízká (2 %) a dexrazoxan nepřestupuje v klinicky významném množství do cerebrospinálního moku. Clearance léčivé látky může být snížena u starších pacientů a u pacientů s nízkou clearance kreatininu. Údaje o farmakokinetických interakcích s jinými chemoterapeutiky než s doxorubicinem, epirubicinem, cyklofosfamidem, 5-fluorouracilem a paklitaxelem jsou omezené. Nebyly provedeny žádné studie u starších pacientů a u pacientů s poruchou funkce jater nebo ledvin.
5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti
Předklinické údaje naznačují, že při opakovaném podávání dexrazoxanu jsou cílovými orgány tkáně, ve kterých dochází k rychlému dělení buněk: kostní dřeň, lymfatická tkáň, varlata a sliznice zažívacího traktu. Dávkovací režim přípravku Cyrdanax je primárním faktorem stupně vyvolané tkáňové toxicity. Podání jedné vysoké dávky je tolerováno lépe, než stejná dávka několikrát denně. Byla prokázána mutagenní toxicita dexrazoxanu. Karcinogenní potenciál dexrazoxanu nebyl studován. Dlouhodobé podávání vysokých dávek razoxanu, racemické směsi, ve které dexrazoxan je S (+)-enantiomer, však bylo spojeno s rozvojem sekundárních malignit (primárně akutní myeloidní leukemie). V reprodukčních studiích bylo prokázáno, že razoxan je embryotoxický u myší, potkanů a králíků, teratogenní u potkanů a myší, avšak ve srovnání s lidmi byl použit jiný dávkovací režim.
6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1 Seznam pomocných látek
Neuplatňuje se.
6.2 Inkompatibility
Přípravek nesmí být smíchán s jinými léčivými přípravkys výjimkou těch, které jsou uvedeny v bodě 6.6.
6.3 Doba použitelnosti
Před otevřením:
500 mg: 4 roky 250 mg: 2 roky
Po rekonstituci a naředění:
Chemická a fyzikální stabilita je prokázána po dobu 8 hodin při 4° C.
Z mikrobiologického hlediska má být přípravek použit okamžitě. Není-li použit okamžitě, jsou doba a podmínky uchovávání před jeho použitím na odpovědnosti uživatele a doba uchovávání by neměla být delší než 4 hodiny při teplotě 2 - 8° C (v chladničce) a přípravek musí být chráněn před světlem.
6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání
Před otevřením: Uchovávejte při teplotě do 30° C. Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem.
Pro informaci o uchovávání rekonstituovaného/naředěného přípravku viz bod 6.3.
6.5 Druh obalu a velikost balení
Injekční lahvičky z hnědého skla typu I obsahující 500 mg (250 mg) prášku, uzavřené brombutylovou pryžovou zátkou a hliníkovým uzávěrem typu „flip-off ‘ s barevným polypropylenovým terčem (500mg lahvičky: bílý terč; 250mg lahvičky: žlutý terč). Přípravek je dále uzavřen v papírové krabičce.
Dodává se v balení s 1x1 nebo 1x4 injekčními lahvičkami.
Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.
6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním Doporučení pro bezpečné zacházení
Při používání přípravku Cyrdanax má uživatel dodržovat národní nebo uznávané předpisy pro zacházení s cytotoxickými látkami. Rekonstituce smí být prováděna pouze vyškolenými pracovníky a v místě určeném pro manipulaci s cytotoxickými látkami. S přípravkem nesmí zacházet těhotné ženy.
Doporučuje se používat rukavice a jiné ochranné oblečení, aby se zabránilo kontaktu s kůží.Při kontaktu dexrazoxanu s kůží byly hlášeny kožní reakce.
Pokud se prášek nebo roztok přípravku Cyrdanax dostane do kontaktu s kůží nebo sliznicí, musí se postižené místo okamžitě důkladně omýt vodou.
Příprava pro intravenózní aplikaci
Rekonstituce přípravku Cyrdanax
Obsah jedné500 mg (250 mg) injekční lahvičky musí být rekonstituován přidáním 25 ml (12,5 ml) vody na injekci. Obsah injekční lahvičky se rozpustí při jemném třepání během několika minut. Výsledný roztok má pH přibližně 1,8. Před aplikací pacientovi musí být tento roztok dále naředěn.
Ředění rekonstituovaného roztoku
Aby se zabránilo riziku tromboflebitidy v místě aplikace, musí být Cyrdanax před infuzí naředěn jedním z roztoků uvedených v tabulce níže. Přednostně mají být použity roztoky s vyšším pH. Konečný objem odpovídá počtu použitých injekčních lahviček přípravku Cyrdanax a množství infuzní tekutiny pro ředění, které může být mezi 12,5 ml a 100 ml na injekční lahvičku.
Tabulka, uvedená níže, sumarizuje konečný objem a přibližné pH rekonstituovaného a naředěného přípravku pro jednu a čtyři injekční lahvičky přípravku Cyrdanax. Minimální a maximální objemy infuzní tekutiny používané pro injekční lahvičku jsou uvedeny níže.
250 mg lahvičky: Cyrdanax 20 mg/ml prášek pro infuzní roztok
Infuzní tekutina používaná pro ředění |
Objem tekutiny používaný pro ředění 1 rekonstituované injekční lahvičky přípravku |
Konečný objem z 1 injekční lahvičky |
Konečný objem ze 4 injekčních lahviček |
pH (přibližné) |
Ringer-laktát |
12,5 ml |
25 ml |
100 ml |
2,4 |
50 ml |
62,5 ml |
250 ml |
3,5 | |
0,16M Natrium- |
12,5 ml |
25 ml |
100 ml |
2,9 |
laktát* |
50 ml |
62,5 ml |
250 ml |
4,6 |
* Natrium- laktát 11,2 % musí být naředěn s |
aktorem 6, aby |
bylo dosaženo koncentrace |
0,16M
Obvykle se doporučuje pro naředění použít větší objem (maximum 50 ml dodatečné infuzní tekutiny na 12,5 ml rekonstituovaného přípravku Cyrdanax), aby se zvýšilo pH roztoku. Podle hemodynamického stavu pacienta může být, pokud je to nutné, použit pro naředění menší objem (minimum 12,5 ml dodatečné infuzní tekutiny na 12,5 ml rekonstituovaného přípravkuCyrdanax).
500 mg lahvičky: Cyrdanax 20 mg/ml prášek pro infuzní roztok
Infuzní tekutina používaná pro ředění |
Objem tekutiny používaný pro ředění 1 rekonstituované injekční lahvičky přípravku |
Konečný objem z 1 injekční lahvičky |
Konečný objem ze 4 injekčních lahviček |
pH (přibližné) |
Ringer-laktát |
25 ml |
50 ml |
200 ml |
2,4 |
100 ml |
125 ml |
500 ml |
3,5 | |
0,16M Natrium |
25 ml |
50 ml |
200 ml |
3,9 |
laktát* |
100 ml |
125 ml |
500 ml |
4,6 |
Natrium laktát 11,2 % musí být naředěn s faktorem 6, aby bylo dosaženo koncentrace 0,16M
Obvykle se doporučuje pro naředění použít větší objem (maximum 100 ml dodatečné infúzní tekutiny na 25 ml rekonstituovaného přípravku Cyrdanax), aby se zvýšilo pH roztoku. Podle hemodynamického stavu pacienta může být, pokud je to nutné, použit pro naředění menší objem (minimum 25 ml dodatečné infuzní tekutiny na 25 ml rekonstituovaného přípravku Cyrdanax).
Cyrdanax je určen pouze k jednorázovému použití. Rekonstituovaný a následně naředěný přípravek má být použit okamžitě. Pokud není použit okamžitě,jsou doba a podmínky uchovávání před jeho použitím na odpovědnosti uživatele a doba uchovávání by neměla být delší než 4 hodiny při teplotě 2 °C až 8 °C (v chladničce) a přípravek musí být chráněn před světlem.
U parenterálně podávaného léčivého přípravku musí být zkontrolována vizuálně přítomnost částic, kdykoli to roztok a kontejner dovolují. Cyrdanaxje obvykle okamžitě po rekonstituci bezbarvý až žlutý roztok, ale s časem mohou být pozorovány určité změny zabarvení, které však, pokud je přípravek uchováván podle doporučení, nesignalizují ztrátu účinnosti. Pokud není přípravek okamžitě po rekonstituci bezbarvý až žlutý, doporučuje se přípravek zlikvidovat.
10
Likvidace
Všechen nepoužitý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními předpisy. Likvidaci předmětů použitých k rekonstituci a ředění přípravku Cyrdanax musí být věnována odpovídající pozornost a opatření.
7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
Pharmaselect International Beteiligungs GmbH, 1020 Vídeň, Rakousko
8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO
87/507/10-C
9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
30. 6. 2010/27. 3. 2013
10. DATUM REVIZE TEXTU
7.9.2015
11