Příbalový Leták

Ceftiosan 50 Mg/Ml


PŘÍLOHA I


SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU


1. NÁZEV VETERINÁRNÍHO LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU


Ceftiosan, 50 mg/ml, injekční suspenze pro prasata a skot

Přípravek s indikačním omezením


2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ


Jeden ml obsahuje:

Léčivá látka:

Ceftiofurum (ut hydrochloridum) 50,0 mg


Pomocné látky:

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.


pp

3. LÉKOVÁ FORMA


Injekční suspenze

Bílá až krémově zbarvená suspenze


4. KLINICKÉ ÚDAJE


4.1 Cílové druhy zvířat


Prasata o hmotnosti do 125 kg

Skot


4.2 Indikace s upřesněním pro cílový druh zvířat


Infekce vyvolané baktériemi citlivými na ceftiofur:

U prasat:

- Léčba bakteriálních respiračních onemocnění vyvolaných druhy Pasteurella multocida, Actinobacillus pleuropneumoniae a Streptococcus suis.

Tento přípravek nesmí být používán u prasat o hmotnosti vyšší než 125 kg.

U skotu:

- Léčba bakteriálních respiračních onemocnění vyvolaných druhy Mannheimia haemolytica, Pasteurella multocida a Histophilus somni.

- Léčba akutní interdigitální nekrobacilózy (panaricium, degenerace prstů skotu) vyvolané druhy Fusobacterium necrophorum a Bacteroides melaninogenicus (Porphyromonas asaccharolytica).

- Léčba bakteriální složky akutní poporodní (puerperální) metritidy do 10 dnů po otelení vyvolané druhy Escherichia coli, Arcanobacterium pyogenes a Fusobacterium necrophorum, které jsou citlivé na ceftiofur. Indikace je omezena na případy, ve kterých léčba jinou antimikrobní látkou selhala.


4.3 Kontraindikace


Nepoužívat intravenózně.

Nepoužívat v případě přecitlivělosti na ceftiofur a další -laktamová antibiotika nebo na některou z pomocných látek.

Nepoužívejte u drůbeže (včetně vajec) vzhledem k riziku rozšíření rezistence na antimikrobika na

člověka.


4.4 Zvláštní upozornění pro každý cílový druh


Nepoužívejte v případě známé rezistence k léčivé látce.

Může být přítomna zkřížená rezistence k jiným laktamovým antibiotikům. Nepoužívejte v případě, že je známa přítomnost takové zkřížené rezistence.


4.5 Zvláštní opatření pro použití


Před použitím lahvičku řádně protřepejte, aby přípravek znovu vytvořil suspenzi.


Zvláštní opatření pro použití u zvířat

V případě výskytu alergické reakce je třeba léčbu přerušit.


Ceftiosan selektuje rezistentní kmeny, jako jsou bakterie produkující širokospektré beta-laktamázy

(ESBL), které mohou představovat riziko pro lidské zdraví, pokud dojde k jejich rozšíření na lidskou

populaci, např. prostřednictvím potravin. Z toho důvodu by měl být Ceftiosan vyhrazen pro léčbu klinických stavů, které měly slabou odezvu, nebo u nichž se očekává slabá odezva na léčbu první volby (týká se velmi akutních stavů, kde musí být léčba zahájena bez bakteriologické diagnózy).

Při použití tohoto přípravku je nutno zohlednit oficiální, národní a místní pravidla antibiotické politiky.

Zvýšené používání přípravku, včetně použití přípravku, které neodpovídá pokynům uvedeným v souhrnu údajů o přípravku, může zvýšit prevalenci rezistence.


Ceftiosan by se měl vždy, když je to možné, používat pouze na základě výsledků testů citlivosti.


Ceftiosan je určen pro léčbu jednotlivých zvířat. Nepoužívat pro účely prevence onemocnění nebo jako součást programů kontroly zdraví na úrovni stáda. Léčba skupin zvířat musí být přísně omezena na případy probíhajících onemocnění v souladu se schválenými podmínkami použití.


Nepoužívejte jako profylaxi v případě zadržené placenty.



Zvláštní opatření určené osobám, které podávají veterinární léčivý přípravek zvířatům


Peniciliny a cefalosporiny mohou po injekci, inhalaci, požití nebo po kožním kontaktu vyvolat hypersensitivitu (alergii). Hypersensitivita na peniciliny může vést ke zkříženým reakcím s cefalosporiny a naopak. Příležitostně mohou být alergické reakce na tyto látky i vážné.

Lidé se známou přecitlivělostí na peniciliny a/nebo cefalosporiny by se měli vyhnout kontaktu s veterinárním léčivým přípravkem. Manipulujte s přípravkem obezřetně, tak abyste se vyhnuli expozici přípravkem a dodržujte veškerá bezpečnostní opatření.

Pokud se rozvinou postexpoziční příznaky jako kožní vyrážka, vyhledejte lékařskou pomoc a ukažte příbalovou informaci nebo etiketu praktickému lékaři. Otok obličeje, rtů, očí nebo potíže s dýcháním jsou vážné symptomy a je doporučeno v těchto případech vyhledat lékařské ošetření.

Po manipulaci s přípravkem si umyjte ruce.


4.6 Nežádoucí účinky (frekvence a závažnost)

Mohou se vyskytnout reakce z přecitlivělosti nezávislé na velikosti dávky. Příležitostně se mohou objevit alergické reakce (např. kožní reakce, anafylaktická reakce). V případě výskytu alergické reakce je třeba léčbu přerušit.

U prasat byly u některých kusů pozorovány mírné reakce v místě injekčního podání, například změna zbarvení fascie nebo tuku, které se objevovaly nejdéle 20 dní po aplikaci injekce.


U skotu je možno pozorovat mírné zánětlivé reakce v místě injekčního podání, například tkáňový otok a změnu zbarvení podkožní tkáně a/nebo povrchové svalové fascie. Klinické projevy se u většiny zvířat objevují do 10 dnů po aplikaci injekce, přestože mírná změna zabarvení tkáně může přetrvávat 28 dnů nebo i déle.


4.7 Použití v průběhu březosti a laktace

I když studie na laboratorních zvířatech neprokázaly teratogenezi, fetotoxické nebo maternotoxické účinky, nebyla u cílových druhů zvířat bezpečnost přípravku v průběhu březosti a laktace stanovena.

Používejte pouze po zvážení terapeutického prospěchu a rizika příslušným veterinárním lékařem.


4.8 Interakce s dalšími léčivými přípravky a další formy interakce


Baktericidní vlastnosti cefalosporinů jsou antagonizovány souběžným užíváním bakteriostatických antibiotik (makrolidy, sulfonamidy a tetracykliny).


4.9 Podávané množství a způsob podání


Prasata:

Bakteriální respirační onemocnění: 3 mg ceftiofuru na kg živé hmotnosti a den po dobu 3 dnů intramuskulárně, tj. 1 ml přípravku na 16 kg živé hmotnosti v každé injekci.


Maximální objem podávaný injekčně do jednoho místa nesmí překročit 4 ml. Každá injekce musí být podána do jiného místa, při opakovaném podání se místa aplikace injekce nesmí překrývat.

Tento přípravek nesmí být používán u prasat o hmotnosti vyšší než 125 kg.


Skot:

Bakteriální respirační onemocnění: 1 mg ceftiofuru na kg živé hmotnosti a den po dobu 3 až 5 dnů subkutánně, tj. 1 ml přípravku na 50 kg živé hmotnosti v každé injekci.

Akutní interdigitální nekrobacilóza: 1 mg ceftiofuru na kg živé hmotnosti a den po dobu 3 dnů subkutánně, tj. 1 ml přípravku na 50 kg živé hmotnosti v každé injekci.

Akutní poporodní metritida do 10 dnů po otelení: 1 mg ceftiofuru na kg živé hmotnosti a den po dobu 5 po sobě následujících dnů subkutánně, tj. 1 ml přípravku na 50 kg živé hmotnosti v každé injekci.

V některých případech akutní poporodní metritidy může být zapotřebí doplňující podpůrná léčba.


Každá injekce musí být podána do jiného místa, při opakovaném podání se místa aplikace injekce nesmí překrývat.


Aby bylo dávkování správné, je nutno co nejpřesněji stanovit živou hmotnost, aby se zabránilo poddávkování. Před použitím protřepávejte lahvičku po dobu 15 sekund nebo do vytvoření homogenní suspenze přípravku.

Uživatel musí zvolit vhodnou velikost lahvičky, protože zátku lahvičky nelze propíchnout více než

40krát.


4.10 Předávkování (symptomy, první pomoc, antidota), pokud je to nutné


Nízká toxicita ceftiofuru byla prokázána u prasat při osminásobném překročení doporučených denních dávek ceftiofuru sodného podaného intramuskulárně po dobu 15 po sobě jdoucích dnů.

U skotu nebyly po významném parenterálním předávkování pozorovány žádné známky systémové toxicity.


4.11 Ochranné lhůty


Prasata:

Maso: 8 dnů

Skot:

Maso: 8 dnů

Mléko: bez ochranných lhůt


5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

Farmakoterapeutická skupina: Antibakteriální látky pro systémové použití,

ATCvet kód: QJ01DD90


5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Ceftiofur je cefalosporin vyšší generace, který je účinný proti mnoha grampozitivním a gramnegativním baktériím. Ceftiofur inhibuje syntézu bakteriální buněčné stěny, má tedy baktericidní vlastnosti.

Beta-laktamová antibiotika interferují se syntézou bakteriální buněčné stěny. Syntéza buněčné stěny je závislá na enzymech, které se nazývají penicilin vázající proteiny (PBP, penicillin-binding proteins). U bakterií se může vyvinout rezistence k cefalosporinům čtyřmi základními mechanismy: 1) změnou peniciliny vázajících proteinů nebo dosažením jejich necitlivosti vůči jinak účinnému -laktamu; 2) změnou propustnosti buňky vůči laktamům; 3) produkcí -laktamáz, které štěpí -laktamové jádro molekuly nebo 4) aktivním efluxem.

Některé -laktamázy, které byly zaznamenány u gramnegativních enterálních mikroorganizmů, mohou v kolísavém rozsahu zvyšovat MIC u třetí a čtvrté generace cefalosporinů, dále u penicilinů, ampicilinů, kombinací inhibitorů -laktamáz a u první a druhé generace cefalosporinů.

Ceftiofur je účinný vůči následujícím mikroorganizmům, které vyvolávají respirační onemocnění u prasat:Pasteurella multocida, Actinobacillus pleuropneumoniae a Streptococcus suis. Bordetella bronchisepticaje k ceftiofuru přirozeně rezistentní.

Ceftiofur je účinný rovněž vůči bakteriálním původcům respiračních onemocnění u skotu:Pasteurella multocida, Mannheimia haemolytica, Histophilus somni; bakteriálním původcům akutní degenerace prstů skotu (interdigitální nekrobacilózy): Fusobacterium necrophorum, Bacteroides melaninogenicus(Porphyromonas asaccharolytica); a bakteriálním původcům akutní poporodní (puerperální) metritidy u skotu: Escherichia coli, Arcanobacterium pyogenes aFusobacterium necrophorum.

U evropských izolátù cílových baktérií, které byly získány z nemocných zvířat, byly pro ceftiofur stanoveny následující minimální inhibiční koncentrace (MIC):

Prasata

Mikroorganizmus (počet izolátů)

Rozsah MIC (µg/ml)

MIC90 (µg/ml)

A. pleuropneumoniae (28)

0,03*

0,03

Pasteurella multocida (37)

0,03 – 0,13

0,03

Streptococcus suis (495)

0,03 – 0,25

0,03




Skot

Mikroorganizmus (počet izolátů)

Rozsah MIC (µg/ml)

MIC90 (µg/ml)

Mannheimia haemolytica (87)

0,03*

0,03

P. multocida (42)

0,03 – 0,12

0,03

H. somni (24)

0,03*

0,03

Arcanobacterium pyogenes (123)

0,03 – 0,5

0,25

Escherichia coli (188)

0,13 - > 32,0

0,5

Fusobacterium necrophorum (67)

(izoláty z případů degenerace prstů skotu)

0,06 – 0,13

NS

Fusobacterium necrophorum (2)

(izoláty z případů akutní metritidy)

0,03 – 0,06

NS

*Bez rozmezí; u všech izolátů byla detekována stejná hodnota. NS: Hodnota nebyla stanovena.

NCCLS doporučuje následující hraniční hodnoty (neboli break - pointy) pro respirační patogeny u prasat a skotu:


Průměr zóny (mm)

MIC (μg/ml)

Interpretace

≥ 21

≤ 2,0

(S) Citlivé

18 - 20

4,0

(I) Středně citlivé

≤ 17

≥ 8,0

(R) Rezistentní


Pro patogeny spojené s interdigitální nekrobacilózou a akutní poporodní metritidou u krav doposud nebyly stanoveny žádné hraniční hodnoty.


5.2 Farmakokinetické údaje


Po podání se ceftiofur rychle metabolizuje na desfuroylceftiofur, hlavní účinný metabolit.

Desfuroylceftiofur má proti bakteriálním původcům respiračních onemocnění u zvířat totožnou antimikrobiální aktivitu jako ceftiofur. Účinný metabolit se reverzibilně váže na plazmatické proteiny. Díky transportu těmito proteiny se metabolit koncentruje v místě infekce, je tam účinný a zůstává účinný i v přítomnosti nekrotické tkáně a tkáňového detritu.

U prasat, kterým byla podána jediná intramuskulární dávka 3 mg na kg živé hmotnosti, bylo maximálních plazmatických koncentrací 7,34 µg/ml dosahováno po 1,33 hodiny; konečný poločas eliminace (t½) desfuroylceftiofuru byl 10,9 hodiny. Po dávce 3 mg ceftiofuru na kg živé hmotnosti za den podávané denně po dobu 3 dnů nebyla pozorována akumulace desfuroylceftiofuru.

Eliminace probíhá především močí a částečně stolicí. Ceftiofur je po intramuskulárním podání plně biologicky dostupný.

Po jediné dávce 1 mg/kg podané subkutánně skotu bylo maximálních plazmatických koncentrací 2,87 µg/ml dosahováno za 4 hodiny po podání. Konečný poločas eliminace (t½) desfuroylceftiofuru u skotu je 10,0 hodin. Po každodenní léčbě po dobu 5 dnů nebyla pozorována žádná akumulace. Eliminace probíhá především močí a částečně stolicí.

Ceftiofur je po subkutánním podání zcela biologicky dostupný.


6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE


6.1 Seznam pomocných látek


Hydrogenovaný sójový lecithin

Sorbitan-oleát

Bavlníkový olej

Voda na injekci


6.2 Inkompatibility


Studie kompatibility nejsou k dispozici, a proto tento veterinární léčivý přípravek nesmí být mísen s žádnými dalšími veterinárními léčivými přípravky.


6.3 Doba použitelnosti


Doba použitelnosti veterinárního léčivého přípravku v neporušeném obalu:

100 ml, 250 ml: 3 roky;

50 ml: 18 měsíců.

Doba použitelnosti po prvním otevření vnitřního obalu: 28 dnů


6.4. Zvláštní opatření pro uchovávání


Chraňte před chladem nebo mrazem.


6.5 Druh a složení vnitřního obalu


1 skleněná injekční lahvička typu II o objemu 50 ml uzavřená bromobutylovou gumovou zátkou a hliníkovou pertlí v kartónové krabičce.

15 skleněných injekčních lahviček typu II o objemu 50 ml uzavřených brombutylovými gumovými zátkami a hliníkovými pertlemi v polystyrénové krabičce.

1 skleněná injekční lahvička typu II o objemu 100 ml uzavřená bromobutylovou gumovou zátkou a hliníkovou pertlí v kartónové krabičce.

12 skleněných injekčních lahviček typu II o objemu 100 ml uzavřených bromobutylovými gumovými zátkami a hliníkovými pertlemi v polystyrénové krabičce.

1 skleněná injekční lahvička typu II o objemu 250 ml uzavřená bromobutylovou gumovou zátkou a hliníkovou pertlí v kartónové krabičce.

6 skleněných injekčních lahviček typu II o objemu 250 ml uzavřených bromobutylovými gumovými zátkami a hliníkovými pertlemi v polystyrénové krabičce.

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.


6.6 Zvláštní opatření pro zneškodňování nepoužitého veterinárního léčivého přípravku nebo odpadu, který pochází z tohoto přípravku


Všechen nepoužitý veterinární léčivý přípravek nebo odpad, který pochází z tohoto přípravku, musí být likvidován podle místních právních předpisů.


7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI


Alfasan Nederland BV

Kuipersweg 9

3449 JA Woerden

Nizozemsko

Tel. : ++31348416945

Fax: ++31348483676


8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)

96/085/11-C


9. DATUM REGISTRACE / PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

5. 10. 2011


10 DATUM REVIZE TEXTU

Červen 2013


DALŠÍ INFORMACE


Veterinární léčivý přípravek je vydáván pouze na předpis.



1