Příbalový Leták

Caltrate 600 Mg/400 Iu D3 Potahovaná Tableta

Sp.zn.sukls133154/2013

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1. NÁZEV PŘÍPRAVKU

Caltrate 600mg / 400 IU D3 potahovaná tableta

2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jedna tableta obsahuje:

600 mg calcium (ve formě calcii carbonas)

10 mikrogramů colecalciferolum (odpovídá 400 I.U. vitamínu D3) Pomocné látky: sacharosa, částečně hydrogenovaný sojový olej.

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3. LÉKOVÁ FORMA

Potahovaná tableta.

Šedé/béžové tablety ve tvaru tobolek. Na jedné straně půlicí rýha a vyraženo „D“ na levé straně od rýhy a „600“ na pravé straně. Na druhé straně je vyraženo „Caltrate“.

Půlicí rýha má pouze usnadnit dělení tablety pro snazší polykání, nikoliv za účelem dělení dávky.

4.    KLINICKÉ ÚDAJE

4.1.    Terapeutické indikace

Korekce kombinovaného deficitu vitamínu D a kalcia u starších osob.

Suplementace vitamínu D a kalcia při specifické léčbě osteoporózy u pacientů, u nichž byla stanovena diagnóza kombinovaného deficitu vitamínu D a kalcia nebo u pacientů, u nichž existuje vysoké riziko takového deficitu.

4.2.    Dávkování a způsob podání Dospělí a starší osoby

Jedna tableta dvakrát denně (např. jedna tableta ráno a jedna tableta večer). Po sledování hladin kalcia podle bodu 4.4 a 4.5 je třeba zvážit snížení dávky dle potřeby.

Těhotné ženy

Jedna tableta denně (viz bod 4.6).

Dávkování v případech jaterní nedostatečnosti

Dávku není třeba upravovat.

Tabletu je třeba zapít velkou sklenicí vody.

4.3. Kontraindikace

•    Hypersenzitivita na kteroukoli léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku.

•    Přípravek obsahuje částečně hydrogenovaný olej ze sojových bobů a je kontraindikován u pacientů s hypersenzitivitou na arašídy či sóju.

•    Selhání ledvin.

•    Hyperkalciurie a hyperkalcémie a choroby či stavy vedoucí k hyperkalcémii a/nebo hyperkalciurii (např. myelom, kostní metastázy, primární hyperparatyreóza).

•    Ledvinové kameny (nefrolitiáza, nefrokalcinóza).

•    Hypervitaminóza D.

4.4. Zvláštní upozornění a opatření pro použití

V případě déle trvající léčby je oprávněná kontrola kalcémie a funkce ledvin stanovením obsahu kreatininu v séru. Toto sledování je zvlášť důležité u starších osob, v případech kombinované léčby kardioglykosidy či diuretiky (viz bod 4.5) a u pacientů náchylných k časté tvorbě ledvinových kamenů. Objeví-li se hyperkalcémie nebo známky problémů v činnosti ledvin, dávka musí být snížena nebo léčba přerušena.

Caltrate 600 mg / 400 IU D3 musí být předepisován s opatrností pacientům, kteří jsou nepohybliví a současně trpí osteoporózou, neboť je zde zvýšené riziko hyperkalcémie.

Než předepíšete Caltrate 600 mg / 400 IU D3, zvažte příjem vitamínu D a kalcia ze všech ostatních zdrojů. Vzhledem k tomu, že tento přípravek již obsahuje vitamín D, je třeba, aby na další podávání vitamínu D či kalcia bedlivě dohlížel lékař a aby byla pravidelně sledována kalcémie a kalciurie. Pokud hladina kalcia v moči přesáhne hodnotu 7,5 mmol/24 h (300 mg/24 h), doporučuje se dočasně snížit či přerušit léčbu.

Caltrate 600 mg / 400 IU D3 se musí používat s opatrností u pacientů trpících sarkoidózou, neboť je zde možnost zvýšení metabolizace vitamínu D3 na jeho aktivní formu. U těchto pacientů je třeba sledovat kalcémii a kalciurii.

Caltrate 600 mg / 400 IU D3 se musí používat s opatrností u pacientů, u nichž se projevuje snížená funkce ledvin, a je třeba u nich sledovat hladiny fosforečnanů a kalcia. Je potřeba vzít v úvahu riziko kalcifikace měkkých tkání. U pacientů s těžkou insuficiencí ledvin se vitamín D3 ve formě cholekalciferolu nemetabolizuje běžným způsobem a je nutno použít jiné formy vitamínu D3 (viz bod 4.3).

Po uvedení přípravku na trh byly hlášeny případy asfyxie způsobené zaskočením tablety. Vždy se doporučuje zapíjet tablety velkou sklenicí vody (200 ml). Aby se pacientům, zvláště starším osobám nebo pacientům se známými obtížemi při polykání, usnadnilo užívání přípravku, lze rozlomitelnou tabletu rozdělit na dvě části předtím, než bude užita a zapita velkou sklenicí vody.

Tento přípravek obsahuje sacharózu, a proto by pacienti se vzácnou vrozenou intolerancí fruktózy, glukózo-galaktózovou malabsorpcí nebo insuficiencí enzymu sacharóza-izomaltáza neměli tento lék užívat.

Tento léčivý přípravek obsahuje částečně hydrogenovaný olej ze sojových bobů a může způsobit některé hypersenzitivní reakce (kopřivka, anafylaktický šok). Je proto kontraindikován u pacientů s hypersenzitivitou na arašídy či sóju (viz bod 4.3).

Caltrate 600 mg / 400 IU D3 není určen pro podávání dětem a dospívajícím.

4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Thiazidová diuretika snižují vylučování kalcia do moči. Vzhledem ke zvýšenému riziku hyperkalcémie se doporučuje sledovat hladinu kalcia v případech, kdy se souběžně podávají thiazidová diuretika.

Systémové kortikosteroidy snižují absorpci kalcia. V případě současného podávání kortikosteroidů může být nutné zvýšit dávku přípravku Caltrate 600 mg / 400 IU D3.

Orlistat, kombinovaná léčba pryskyřicí s výměnou iontů jako např. cholestyramin či laxativa, jako je parafínový olej, mohou snižovat vstřebávání vitamínu D3 v zažívacím traktu.

Uhličitan vápenatý může měnit vstřebávání tetracyklinu, pokud se podává současně. Doporučuje se načasovat užívání tetracyklinu tak, aby k němu docházelo nejméně 2 hodiny před perorálním užitím kalcia nebo 4 až 6 hodin po něm.

Hyperkalcémie může zvyšovat toxicitu kardioglykosidů v případě současného podávání s kalciem a vitamínem D. Následně je třeba pacienty pravidelně sledovat (kontrolní EKG a kalcémie).

Fenytoin nebo barbituráty mohou snižovat aktivitu vitamínu D3, neboť urychlují jeho metabolismus.

Soli kalcia mohou snižovat vstřebávání železa, zinku či stroncia. Proto je třeba přípravky obsahující železo, zinek nebo stroncium užívat ve dvouhodinových odstupech od přípravků obsahujících kalcium.

Soli kalcia mohou snižovat vstřebávání estramustinu nebo hormonů štítné žlázy. Doporučuje se dodržet alespoň dvouhodinový interval mezi užitím těchto léků a přípravku Caltrate 600 mg / 400 IU D3.

V případě souběžného podávání bisfosfonátů, fluoridu sodného nebo fluorochinolonu se doporučuje alespoň tříhodinový interval od užití přípravku Caltrate 600 mg / 400 IU D3, neboť jejich absorpce během zažívání se může snižovat.

Kyselina šťavelová (která se nachází ve špenátu a v reveni) a kyselina fytová (nachází se v celozrnných cereáliích) může inhibovat vstřebávání kalcia tím, že tvoří nerozpustné sloučeniny s ionty kalcia. Pacienti nesmějí dvě hodiny po požití potravin s vysokým obsahem kyseliny šťavelové a kyseliny fytové užívat přípravky obsahující kalcium.

4.6 Těhotenství a kojení

Těhotenství

Caltrate 600 mg / 400 IU D3 může být podáván v těhotenství v případech deficitu kalcia a vitamínu D3.

Denní dávka v těhotenství by neměla přesáhnout 1500 mg kalcia a 600 m.j. vitamínu D. Studie na zvířatech prokázaly toxické účinky na reprodukci při vysokých dávkách vitamínu D. U těhotných žen je nutné vyhnout se jakémukoliv předávkování kalciem nebo vitamínem D, neboť déle trvající hyperkalcémie v těhotenství může vést k retardaci tělesného a duševního vývoje, supravalvární aortální stenóze a retinopatii u dítěte. Nic nenaznačuje tomu, že vitamín D3 je v terapeutických dávkách teratogenní pro člověka.

Kojení

Caltrate 600 mg / 400 IU D3 lze používat během kojení. Kalcium a vitamín D3 přecházejí do mateřského mléka. Toto je třeba brát v úvahu, pokud se vitamín D3 podává souběžně dítěti.

4.7    Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Nejsou k dispozici žádné údaje vztahující se k účinkům tohoto léčivého přípravku na schopnost řídit vozidla. Výskyt těchto účinků je nicméně málo pravděpodobný.

4.8    Nežádoucí účinky

Nežádoucí reakce jsou uvedeny níže, v řazení podle systému, orgánu, třídy a frekvence. Frekvence jsou definovány následovně: méně časté (>1/1 000 až <1/100) nebo vzácné (>1/10 000 až <1/1 000).

Poruchy metabolismu a výživy

Méně časté: hyperkalcémie a hyperkalciurie.

Gastrointestinální poruchy

Vzácné: zácpa, nadýmání, nevolnost, bolesti břicha a průjem.

Poruchy kůže a podkožní tkáně

Vzácné: pruritus, vyrážka a kopřivka.

Poruchy ledvin a močových cest

Není známo: nefrolitiáza.

4.9 Předávkování

Předávkování může mít za následek hypervitaminózu a hyperkalcémii. Symptomy hyperkalcémie mohou zahrnovat: anorexii, žízeň, nevolnost, zvracení, zácpu, bolesti břicha, svalovou slabost, únavu, duševní poruchy, polydipsii, polyurii, bolesti kostry, renální kalcinózu, ledvinové kameny a v závažných případech srdeční arytmii, „Burnettův syndrom“. Extrémní hyperkalcémie může vést ke kómatu a smrti. Trvale vysoké hladiny kalcia mohou mít za následek nevratné poškození ledvin a kalcifikaci měkkých tkání.

Léčba hyperkalcémie: Je nutno vysadit veškerou léčbu kalciem a vitamínem D3. Dále je třeba vysadit léčbu thiazidovými diuretiky, lithiem, vitamínem A a kardioglykosidy. U pacientů s problémy postihujícími vědomí je třeba provést výplach žaludku. Je třeba uvážit doplnění tekutin a - podle závažnosti - izolovanou či kombinovanou léčbu kličkovými diuretiky, bisfosfonáty, kalcitoninem a kortikosteroidy. Je nutné sledovat elektrolyty v séru, funkci ledvin a diurézu. V závažných případech by mělo být sledováno EKG a kalcémie.

5.    FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1    Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Vápník, kombinace s jinými léčivy, ATC kód: A12 AX.

Suplementace vitamínem D zajišťuje korekci nedostatečného příjmu vitamínu D. Ten zvyšuje vstřebávání kalcia ve střevech. Optimální dávka vitamínu D u starších subjektů představuje 500 -1000 mj. denně. Suplementací kalciem se vyvažuje nedostatečný příjem kalcia stravou. Běžná potřeba kalcia u starších osob je 1500 mg/denně. Suplementací vitamínem D a kalciem se koriguje sekundární senilní hyperparatyreóza.

Osmnáctiměsíční dvojitě zaslepená studie kontrolovaná placebem prováděná na 3270 ženách, které žily v ústavech a byly ve věku 84 ± 6 let a které užívaly vitamín D3 jako doplněk (800 mj ./denně) a fosforečnan vápenatý (odpovídající 1200 mg elementárního kalcia denně), vykázala významné snížení sekrece PTH. Po 18 měsících, po analýze podle léčebného záměru (intention-to-treat, ITT), bylo ve skupině užívající kalcium a vitamín D3 zjištěno 80 zlomenin krčku a ve skupině užívající placebo 110 zlomenin krčku (p=0,004). Ve studii následného sledování po 36 měsících byla ve skupině užívající kalcium a vitamín D3 zjištěna minimálně jedna zlomenina krčku u 137 žen (n = 1176) oproti 178 ženám ve skupině užívající placebo (n = 1127) (p <0,02).

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Kalcium

Absorpce: Uhličitan vápenatý v žaludku uvolňuje ionty kalcia v závislosti na pH. Množství kalcia absorbovaného v trávicím traktu představuje řádově 30 % požité dávky.

Distribuce a metabolismus: 99 % kalcia se ukládá do tvrdé kostní a zubní hmoty. Zbývající procento se nachází v nitrobuněčných a mezibuněčných tekutinách. Přibližně 50 % celkového kalcia v krvi se nachází ve fyziologicky aktivní ionizované podobě, z čehož přibližně 10 % je v komplexech s citrátovými a fosfátovými a dalšími aniony a zbývajících 40 % zůstává navázáno na proteiny, především na albumin.

Eliminace: Kalcium se vylučuje stolicí, močí a potem. Exkrece ledvinami závisí na glomerulární filtraci a na reabsorpci kalcia v tubulech.

Vitamín D

Absorpce: Vitamín D se snadno vstřebává v tenkém střevu.

Distribuce a metabolismus: Cholekalciferol a jeho metabolity cirkulují v krvi navázané na specifický alfa-globulin. Cholekalciferol se metabolizuje v játrech hydroxylací na svoji aktivní formu, 25-hydroxycholekalciferol. Poté se metabolizuje v ledvinách na 1,25-dihydroxycholekalciferol. 1,25-dihydroxycholekalciferol je metabolit, který odpovídá za zvýšenou absorpci kalcia. Ten vitamín D3, který se nemetabolizuje, se uchovává v tukové a svalové tkáni.

Eliminace: Vitamín D3 se vylučuje stolicí a močí.

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Uhličitan vápenatý ani cholekalciferol nevykazovaly in vitro mutagenní potenciál (Ames test).

Teratogenní účinek byl pozorován ve studiích na zvířatech při mnohem vyšších dávkách, než jsou terapeutické dávky u lidí.

6.    FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1.    Seznam pomocných látek

Jádro tablety:

Mikrokrystalická celulosa Povidon K30 Krospovidon typ A Natrium-lauryl-sulfát Sodná sůl kroskarmelosy Magnesium-stearát

Tokoferol alfa

Částečně hydrogenovaný sojový olej Sacharosa

Hydrolyzovaná bovinní želatina Kukuřičný škrob Oxid křemičitý

Potah tablety:

Lehký tekutý parafín

Mastek

Potahová soustava OPADRY OY-S-27203 béžová: hypromelosa oxid titaničitý (E171) lehký tekutý parafín natrium-lauryl-sulfát červený oxid železitý (E172) černý oxid železitý (E172) žlutý oxid železitý (E172)

6.2.    Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3.    Doba použitelnosti

2 roky

6.4.    Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte při teplotě do 25 °C. Uchovávejte lahvičku pevně zavřenou, aby byl přípravek chráněn

před vlhkostí.

6.5.    Druh obalu a velikost balení

Lahvičky z matně bílého polyetylénu s vysokou hustotou (HDPE) s polypropylénovým (PP) víčkem

a zatavenou indukční foliovou vložkou.

Lahvičky obsahují 20, 30, 60, 90 nebo 180 tablet.

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

6.6.    Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku (a pro zacházení s ním)

Žádné zvláštní požadavky.

7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Pfizer Corporation Austria GmbH Floridsdorfer Hauptstrasse 1 1210 Vídeň Rakousko

Pro získání jakýchkoli informací o tomto přípravku se, prosím, obraťte na místní zastoupení držitele rozhodnutí o registraci:

Pfizer spol.s.r.o.

Stroupežnického 17 150 00 Praha 5 +420 283 004 111

8.    REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)

39/609/09-C

9.    DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

19.8.2009

10.    DATUM REVIZE TEXTU

27.6.2014

7