Příbalový Leták

zastaralé informace, vyhledat novější

Calcichew D3 Lemon 800 Iu

zastaralé informace, vyhledat novější

Sp.zn. sukls213693/2014 SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1. NÁZEV PŘÍPRAVKU

CALCICHEW D3 Lemon 800 IU žvýkací tablety

2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jedna žvýkací tableta obsahuje:

Calcii carbonas odpovídá calcium 1000 mg

Colecalciferoli pulvis odpovídá Colecalciferolum (vitamin D3) 800 IU/20 mikrogramů Pomocné látky se známým účinkem:

Jedna žvýkací tableta obsahuje isomalt (E953) 88,7 mg (obsažený v příchuti), hydrogenovaný sójový olej, 0,6 mg a sacharózu 3,0 mg.

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3. LÉKOVÁ FORMA

Žvýkací tablety

Bílé, kulaté, bikonvexní nepotažené tablety o průměru 18 mm, které mohou mít malé skvrny.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1 Terapeutické indikace

Prevence a léčba při nedostatku vitaminu D a vápníku u starších pacientů.

Vitamin D a vápník slouží jako doplněk při specifické léčbě osteoporózy u pacientů, u nichž hrozí nedostatek vitaminu D a vápníku.

4.2 Dávkování a způsob podání

Dospělí a starší pacienti

Jednu žvýkací tabletu 1krát denně. Tableta může být rozžvýkána, nebo rozpuštěna na jazyku.

Dávkování při poruše funkce jater Není třeba upravovat dávku.

Dávkování při poruše funkce ledvin

Calcichew D3 Lemon 800 IU nemají být podávány pacientům s vážnou poruchou funkce ledvin. Calcichew D3 Lemon 800 IU nejsou určeny pro podávání dětem.

4.3 Kontraindikace

-    onemocnění a/nebo stavy způsobující hyperkalcémii a/nebo hyperkalciurii

-    závažná porucha funkce ledvin

-    nefrolitiáza

-    hypervitaminóza D

-    hypersenzitivita na sóju nebo arašídy

-    hypersenzitivita na účinnou látku nebo kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1

4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Při dlouhodobé léčbě je třeba sledovat hladinu kalcia v séru a monitorovat renální funkce měřením kreatininu v séru. Monitoring je důležitý zejména u starších pacientů při souběžné léčbě srdečními glykosidy nebo diuretiky (viz bod 4.5) a u pacientů s velkým sklonem k tvorbě kamenů. V případě hyperkalcémie nebo příznaků poruchy funkce ledvin by měla být snížena dávka, nebo přerušena léčba.

Při podání vitaminu D je třeba věnovat zvýšenou pozornost pacientům s poruchou funkce ledvin a sledovat hladiny kalcia a fosfátů. Riziko kalcifikace měkkých tkání je třeba vzít v úvahu. U pacientů se závažnou renální insuficiencí není vitamin D v podobě cholekalciferolu metabolizován normálně, proto by měly být podány jiné formy vitaminu D (viz bod 4.3).

Při předepisování Calcichew D3 Lemon 800 IU u pacientů trpících sarkoidózou je třeba opatrnosti z důvodu rizika zvýšeného metabolismu vitaminu D a jeho přeměny na aktivní formu.

U těchto pacientů by měl být sledován obsah kalcia v séru a moči.

Calcichew D3 Lemon 800 IU by měl být užíván opatrně u mobilizovaných pacientů s osteoporózou vzhledem k zvýšenému riziku hyperkalcémie.

V případě užívání dalších přípravků obsahujících vitamin D je třeba vzít v úvahu obsah vitaminu D (800 IU) v Calcichew D3 Lemon 800 IU. Další dávky kalcia nebo vitaminu D by měly být podávány pod přísným lékařským dohledem. V takových případech je nutné často monitorovat hladiny kalcia v séru a vylučování kalcia v moči. Pokud dojde k požití velkého množství kalcia se vstřebatelnou alkálií, může se rozvinout tzv. milk-alkali syndrom (Burnettův syndrom), tj. hyperkalcémie, alkalóza a porucha funkce ledvin.

Současné podávání tetracyklinových nebo chinolonových přípravků není obvykle doporučováno, nebo je třeba zvláštní pozornosti (viz bod 4.5).

Calcichew D3 Lemon 800 IU obsahuje isomalt (E953) a sacharózu, a neměl by být užíván pacienty s vzácnými dědičnými poruchami jako intolerance fruktózy, malabsorpce glukózy-galaktózy nebo nedostatečné vstřebávání sacharózy-izomaltázy.

4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Thiazidová diuretika snižují vylučování kalcia v moči, z důvodu zvýšeného rizika hyperkalcémie by proto mělo být v průběhu souběžného užívání thiazidových diuretik pravidelně sledováno kalcium v séru.

Calcii carbonas (uhličitan vápenatý) může zasahovat do absorpce souběžně podávaných tetracyklinových přípravků. Z tohoto důvodu by tetracyklinové přípravky měly být podávány nejméně dvě hodiny před nebo čtyři až šest hodin po perorálním podání calcii carbonas.

Hyperkalcémie může zvýšit toxicitu srdečních glykosidů během léčby kalciem a vitaminem D.

U pacientů by se měl sledovat elektrokardiogram (EKG) a hladina kalcia v séru.

Je-li současně užíván bisfosfonát, měl by být podán nejméně jednu hodinu před podáním Calcichew D3 Lemon 800 IU, protože může snižovat gastrointestinální absorpci.

Při souběžné léčbě levothyroxinem může být jeho účinek snížen souběžným užíváním kalcia, pravděpodobně snížením absorpce levothyroxinu. Této interakci lze předejít, pokud mezi dávkami dodržíme nejméně 4hodinovou prodlevu.

Při souběžné léčbě chinolonovými antibiotiky je třeba je podat nejméně 2 hodiny před nebo 6 hodin po podání Calcichew D3 Lemon 800 IU, aby se předešlo riziku snížení absorpce.

Soli vápníku mohou snižovat absorpci železa, zinku a stroncia ranelátu. Z tohoto důvodu se mají železo, zinek nebo stroncium ranelát užívat alespoň dvě hodiny před nebo dvě hodiny po podání Calcichew DLemon 800 IU.

Léčba orlistatem může potenciálně snížit vstřebávání liposolubilních vitaminů (např. vitamin D3).

4.6 Fertilita, těhotenství a kojení

Těhotenství

Během těhotenství by denní dávka neměla přesáhnout 1500 mg kalcia a 600 IU vitaminu D, proto užívání Calcichew D3 Lemon 800 IU během těhotenství není vhodné.

Studie na zvířatech prokázaly reprodukční toxicitu vysokých dávek vitaminu D. U těhotných žen by se mělo zabránit předávkování kalciem a vitaminem D, protože byla prokázána spojitost mezi trvalou hyperkalcémií a vznikem nežádoucích účinků pro vyvíjející se plod.

Kojení

Calcichew D3 Lemon 800 IU může být užíván během kojení. Kalcium a vitamin D přecházejí do mateřského mléka. Tuto skutečnost je třeba vzít v úvahu v případě, že má být dítěti podán další vitamin D.

4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Studie hodnotící účinky na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje nebyly provedeny, jakýkoliv účinek je však nepravděpodobný.

4.8 Nežádoucí účinky

Nežádoucí účinky jsou vyjmenovány níže podle systémově-orgánových tříd a frekvence. Frekvence je definována takto: Méně časté (>1/1 000 až <1/100); Vzácné (>1/10 000 až <1/1 000); Velmi vzácné (<1/10 000) .

Poruchy imunitního systému

Není známo: Hypersenzitivní reakce jako angioedém a edém laryngu

Poruchy metabolismu a výživy

Méně časté: hyperkalcémie a hyperkalciurie

Velmi vzácné: pozorován obvykle pouze při předávkování (viz bod 4.9) milk-alkali syndrom Gastrointestinální poruchy

Vzácné: zácpa, plynatost, nauzea, bolest břicha a průjem Velmi vzácné: dyspepsie

Poruchy kůže a podkožní tkáně

Velmi vzácné: pruritus, vyrážka a kopřivka

Jiná zvláštní populace

Pacienti s poruchou funkce ledvin: možné riziko hyperfosfatémie, nefrolithiázy a nefrokalcinózy. Viz bod 4.4.

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48 100 41 Praha 10

Webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek

4.9. Předávkování

Předávkování může způsobit hypervitaminózu a hyperkalcémii. Symptomy hyperkalcémie zahrnují anorexii, žízeň, nauzeu, zvracení, zácpu, bolest břicha, svalovou slabost, únavu, mentální poruchy, polydipsii, polyurii, bolest kostí, nefrokalcinózu, urolitiázu a ve vážných případech srdeční arytmii. Extrémní hyperkalcémie může vést ke kómatu a smrti. Trvale vysoké hladiny kalcia mohou způsobit nevratné poškození ledvin a kalcifikace měkkých tkání.

Milk-alkali syndrom může nastat u pacientů, kteří požívají velké množství kalcia a vstřebatelné alkálie. Symptomy jsou časté nucení na močení, neustávající bolest hlavy, přetrvávající ztráta chuti k jídlu, nauzea nebo zvracení, neobvyklá únava nebo slabost, hyperkalcémie, alkalóza a porucha funkce ledvin.

Léčba hyperkalcémie: léčba kalciem a vitaminem D musí být přerušena. Léčba thiazidovými diuretiky, lithiem, vitaminem A, vitaminem D a srdečními glykosidy musí být také přerušena (viz bod 4.5). Zajistit vyprázdnění žaludku u pacientů s poruchou vědomí. Rehydratace a, podle závažnosti stavu, izolovaná nebo kombinovaná léčba diuretiky Henleho kličky, bisfosfonáty, kalcitoninem a kortikosteroidy. Je třeba sledovat elektrolyty v séru, renální funkce a diurézu. V závažných případech je vhodné sledovat EKG a CVP (centrální žilní tlak).

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: kalcium, kombinace s dalšími léčivy ATC kód: A12AX

Vitamin D zvyšuje intestinální absorpci kalcia.

Podání kalcia a vitaminu D3 působí proti zvýšení hladiny hormonu příštítných tělísek (PTH), která je zvýšena následkem nedostatku kalcia a způsobuje zvýšenou resorpci kostí.

Klinická studie provedená u skupiny pacientů trpících nedostatkem kalcia prokázala, že denní příjem jedné tablety kalcia 1000 mg a vitaminu D 800 IU po dobu 6 měsíců normalizoval hodnoty 25-hydroxylovaného metabolitu vitaminu D3 a snížil sekundární hyperparathyroidismus a hladinu alkalické fosfatázy.

Dvojitě zaslepená 18měsíční placebem kontrolovaná studie provedená u 3270 žen ve věku 84 let (+/- 6 let), kterým byl podáván vitamin D (800 IU/den) a fosforečnan vápenatý (odpovídá 1200 mg/den elementárního kalcia), prokázala signifikantní pokles sekrece hormonu příštítných tělísek (PTH). Analýza původního léčebného záměru provedená po 18 měsících ukázala 80 fraktur krčku stehenní kosti ve skupině léčené kalciem a vitaminem D a 110 fraktur krčku stehenní kosti v placebo-skupině (p=0,004). Následná studie po 36 měsících ukázala 137 žen s alespoň jednou frakturou krčku stehenní kosti ve skupině léčené kalciem a vitaminem D (n=1176) a 178 případů ve skupině, které se podávalo placebo (n=1127) (p<0,02).

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Kalcium

Absorpce: Množství kalcia absorbovaného gastrointestinálním traktem je přibližně 30 % požité dávky.

Distribuce a biotransformace: 99 % kalcia v těle je soustředěno v pevné struktuře kostí a zubů. Zbývající 1 % se vyskytuje v intra- a extrabuněčných tekutinách. Asi 50 % z celkového obsahu kalcia v krvi je ve fyziologicky aktivní ionizované formě, z toho asi 10 % je vázáno v komplexu citrátů, fosfátů nebo jiných anionů, zbylých 40 % je vázáno na proteiny, hlavně albumin.

Eliminace: Kalcium je vylučováno stolicí, močí a potem. Vylučování ledvinami závisí na glomerulární filtraci a tubulární reabsorpci kalcia.

Vitamin D

Absorpce: Vitamin D se snadno vstřebává v tenkém střevě.

Distribuce a biotransformace: Cholekalciferol a jeho metabolity kolují v krvi vázány na specifický globulin. Cholekalciferol je v játrech přeměněn hydroxylací na aktivní formu 25-hydroxy cholekalciferol. V ledvinách je poté přeměněn na 1,25 hydroxycholekalciferol.

Metabolit 1,25 hydroxycholekalciferol je zodpovědný za zvýšenou absorpci kalcia. Nemetabolizovaný vitamin D3 je uchováván v tukové a ve svalové tkáni.

Eliminace: Vitamin D je vylučován stolicí a močí.

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

U dávek mnohem vyšších, než je terapeutický rozsah dávek u člověka, byla u zvířat pozorována teratogenicita. Kromě výše uvedených informací v SPC nejsou k dispozici žádné další relevantní údaje ve vztahu k bezpečnosti přípravku.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE 6.1 Seznam pomocných látek

Xylitol (E967), povidon, isomalt (E953), citronové aroma, magnesium-stearát, sukralóza (E955), směs mono- a diacylglycerolů, tokoferol alfa, hydrogenovaný sójový olej, sacharóza, želatina, kukuřičný škrob

6.2 Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3 Doba použitelnosti

HDPE obal na tablety: 3 roky Blistr: 2 roky

6.4    Zvláštní opatření pro uchovávání

HDPE obal na tablety: Uchovávejte při teplotě do 30°C. Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem. Uchovávejte obal na tablety pevně uzavřený, aby byl přípravek chráněn před vlhkostí.

Blistr: Uchovávejte při teplotě do 25°C. Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před vlhkostí. Uchovávejte blistr v krabičce, aby byl přípravek chráněn před světlem.

6.5    Druh obalu a obsah balení

Žvýkací tablety jsou dodávány v těchto baleních:

HDPE obal na tablety s HDPE šroubovacím uzávěrem:

Velikost balení: 15, 30, 40, 60 a 90 tablet.

Blistr (PV C/PE/PV dC/Al):

Velikost balení: 7, 14, 28, 50 x 1 tableta (jednotlivá dávka), 56, 84, 112, 140 a 168 tablet.

Na trhu nemusejí být všechny velikosti balení.

6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku

Žádné zvláštní požadavky na likvidaci.

7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Takeda Nycomed AS Postboks 205 NO-1372 Asker, Norsko

8.    REGISTRAČNÍ ČÍSLO

39/550/12-C

9.    DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

Datum první registrace: 19. 9. 2012

Datum posledního prodloužení registrace: 25.10.2013

10. DATUM REVIZE TEXTU

16.4.2015

6/6