Betapres 10 Mg/75 Mg Tobolky
Sp.zn.sukls170424/2013 a sp.zn.sukls159375/2013, sukls170425/2013
SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU
1. NÁZEV PŘÍPRAVKU
Betapres 10 mg/75 mg tobolky Tvrdé tobolky
2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
Jedna tvrdá tobolka obsahuje 10 mg bisoprololi fumaras a 75 mg acidum acetylsalicylicum. Pomocné látky se známým účinkem: Lecithin (Sója)
Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.
3. LÉKOVÁ FORMA
Tvrdá tobolka
Bílá tobolka s potiskem 10/75, velikost 1
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikace
Léčba hypertenze u pacientů již dříve stabilizovaných pomocí jednotlivých složek přípravku.
Léčba anginy pectoris u pacientů již dříve stabilizovaných pomocí jednotlivých složek přípravku.
4.2 Dávkování a způsob podání Dávkování
Tobolky k perorálnímu podání.
Každý den se užívá jedna tobolka.
Zvláštní skupiny pacientů
Starší pacienti: Obyčejně není nutná žádná úprava dávkování; u některých pacientů však může stačit podání 5 mg bisoprololu denně.
Zhoršená funkce ledvin nebo jater:
U pacientů s těžkou jaterní nebo ledvinovou insuficiencí je přípravek Betapres 10mg/75mg, tvrdé tobolky kontraindikován kvůli obsahu kyseliny acetylsalicylové (viz bod 4.3). Opatrnost je nezbytná u pacientů s lehkou nebo středně závažnou ledvinovou nebo jaterní insuficiencí (viz bod 4.4 a 5.2).
Pediatrická populace: Bezpečnost a účinnost bisoprololu u dětí a dospívajících se neověřovala. Proto by se kombinace bisoprololu a kyseliny acetylsalicylové v tobolkách u dětí nebo dospívajících užívat neměla.
Délka léčby:
Léčba pomocí bisoprololu je obecně dlouhodobá.
Léčení pomocí bisoprololu se nesmí ukončit náhle, neboť by to mohlo vést k přechodnému zhoršení zdravotního stavu pacienta. Takové náhlé vysazení léčby je pak nepřípustné zvláště u pacientů s ischemickou chorobou srdeční. Proto se doporučuje postupné snižování denní dávky.
4.3 Kontraindikace
Tento léčivý přípravek je kontraindikován u pacientů s:
• hypersenzitivitou na bisoprolol a/nebo kyselinu acetylsalicylovou nebo na pomocné látky uvedené v bodě 6.1;
• hypersenzitivitou na sloučeniny obsahující kyselinu salicylovou nebo inhibitory syntézy prostaglandinu (například u některých pacientů s astmatem, u nichž se může rozvinout záchvat nebo mohou omdlít);
• akutním srdečním selháním nebo probíhající epizodou srdeční dekompenzace vyžadující i.v. inotropní terapii;
• kardiogenním šokem;
• sinoatriální blokádou;
• sick sinus syndromem
• AV blokem druhého nebo třetího stupně (bez pacemakeru);
• symptomatickou bradykardií;
• symptomatickou hypotenzí;
• těžkým bronchiálním astmatem nebo těžkým chronickým obstrukčním onemocněním plic;
• těžkými formami periferního arteriálního okluzívního onemocnění nebo Raynaudovým syndromem;
• neléčeným feochromocytomem (viz bod 4.4);
• metabolickou acidózou;
• žaludečními obtížemi nebo u pacientů, kteří při předchozím užívání tohoto léčivého přípravku trpěli bolestmi žaludku;
• anamnézou mozkové příhody s krvácením do mozku;
• akutním peptickým vředem popřípadě krvácením v oblasti žaludku a střev (viz bod 4.4);
• těžkou jatemí nebo ledvinovou insuficiencí;
• hemoragickou diatézou nebo poruchami srážlivosti jako hemofilie nebo hypoprotrombinemie;
• nedostatkem glukózo-6-fosfátdehydrogenázy (deficitem G6Pd);
• metotrexát užívaný v dávkách > 15mg týdně;
• alergií na burské ořechy nebo sóju.
4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití Bisoprolol
Bisoprolol se musí používat s opatrností v případě následujících onemocnění:
• diabetes mellitus s velkými výkyvy hodnot glukózy v krvi; může totiž docházet k maskování symptomů hypoglykémie (což jsou například tachykardie, palpitace nebo pocení;
• přísné hladovění;
• probíhající desenzibilizační terapie. Stejně jako jiné beta-blokátory také bisoprolol může zvyšovat jak citlivost na alergeny, tak závažnost anafylaktických reakcí. Podání epinefrinu pak nemusí vždy vést k očekávanému terapeutickému účinku;
• A V blokáda prvního stupně;
• Prinzmetalova angína;
• okluzní choroba periferních artérií. Zhoršení symptomů se může vyskytovat zvláště při zahájení léčby.
Bisoprolol se musí užívat s opatrností u pacientů s hypertenzí nebo angínou pectoris doprovázenými srdečním selháním.
Pacientům s lupenkou nebo s anamnézou lupenky se beta-blokátory (např. bisoprolol) podávají teprve po pečlivém zvážení přínosů a rizik takového podávání.
Léčba pomocí bisoprololu může maskovat symptomy tyreotoxikózy.
U pacientů s feochromocytomem se bisoprolol smí podávat až po alfa-receptorové blokádě.
U pacientů podrobujících se celkové narkóze snižuje beta-blokáda výskyt arytmií a ischémii srdečního svalu při jejím vyvolání a intubaci i v období po chirurgickém zákroku. Doporučuje se pokračovat v udržování beta-blokády i v peri-operačním období. Anesteziolog si musí být této skutečnosti vědom kvůli možným interakcím s jinými léky, které by mohly vést k brady-arytmiím, oslabení reflexní tachykardie a snížení reflexní schopnosti kompenzovat ztrátu krve. Pokud se považuje za nezbytné léčbu pomocí beta-blokátoru před chirurgickým zákrokem vysadit, mělo by být takové vysazování postupné a mělo by skončit asi 48 hodin před anestézií.
U průduškového astmatu nebo jiného chronického obstrukčního onemocnění plic vyvolávajícího obtíže se doporučuje souběžná bronchodilatační terapie. Občas se může u astmatických pacientů vyskytnout zvýšení rezistence dýchacích cest, a proto bude nutné zvýšit dávku beta2-stimulantů.
Kombinace bisoprololu s kalciovými antagonisty typu verapamilu nebo diltiazemu či s centrálně účinnými antihypertenzivy se obecně nedoporučuje - podrobné informace viz bod 4.5.
Sportovci: Sportovci musí být upozorněni na skutečnost, že tento přípravek obsahuje léčivou látku, která může vyvolávat pozitivní reakci při dopingových testech.
Kyselina acetvlsalicvlová
Souběžná léčba antikoagulanty (deriváty kumarinu, heparin) se nedoporučuje a obecně se jí vyhýbáme. Jestliže to však není možné, indikuje se časté monitorování hodnoty INR (Mezinárodního normalizačního poměru) a pacienty je nutné upozornit, aby si hlídali případné příznaky krvácení, zvláště do gastrointestinálního traktu.
Pečlivé sledování zdravotního stavu je též nutné u pacientů s průduškovým astmatem nebo alergickou rýmou (kyselina acetylsalicylová totiž může vyvolat těžkou kopřivku, angioedém či bronchospazmus).
Užívání kyseliny acetylsalicylové se musejí vyhnout pacienti s anamnézou peptické vředové choroby, popřípadě krvácení do zažívacího traktu (kyselina může totiž vyvolat podráždění žaludeční sliznice a krvácení). Jestliže příznaky a známky krvácení kvůli obsahu kyseliny acetylsalicylové přetrvávají, lékař může užívání tohoto přípravku ukončit.
Opatrnost je také nutná u pacientů s jaterní insuficiencí (kyselina acetylsalicylová se totiž metabolizuje hlavně játry, viz bod 5.2) a u pacientů se selháním ledvin.
Souběžné podávání této léčivé látky s urikosurickými látkami jako benzbromaron, probenecid či sulfinpyrazon se nedoporučuje (viz bod 4.5).
Opatrně se musí kyselina acetylsalicylová používat v případech velmi závažného menstruačního krvácení.
Kvůli nebezpečí delší doby krvácení nebo kvůli riziku zesíleného krvácení se raději užívání kyseliny acetylsalicylové před chirurgickým zákrokem (a to včetně extrakce zubu) přeruší. Délka takového přerušení léčby se stanoví případ od případu, obvykle to však bude jeden týden.
Tento léčivý přípravek obsahuje sójový lecithin a je kontraindikován u pacientů s alergií na arašídy nebo sóju.
4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
Nebyla realizována žádná sledování interakcí.
Bisoprolol
Nedoporučované kombinace.
Antagonisté kalcia verapamilového typu a v menší míře diltiazemového typu: negativní účinek na kontraktilitu a atrio-ventrikulámí vedení. Intravenózní podání verapamilu u pacientů léčených beta-blokátory může vést k výrazné hypotenzi a atrio-ventrikulárnímu bloku.
Centrálně působící antihypertenziva (např. klonidin, metyldopa, moxonidin, rilmenidin): souběžné užívání centrálně působících antihypertenziv může dále snižovat centrální tonus sympatiku, a tak může vést ke snížení srdeční frekvence a srdečního výdeje a k vazodilataci. Náhlé vysazení, zvláště před ukončením užívání beta-blokátoru, může zvýšit riziko „opětovné hypertenze“ („rebound hypertension“).
Kombinace, které se mají užívat s opatrností.
Antiarytmika třídy I (např. chinidin, disopyramid; lidokain, fenytoin; flekainid, propafenon): účinek na dobu atrioventrikulárního převodu se může umocňovat a negativní inotropní účinek se může zvyšovat.
Antagonisté kalcia dihydropyridinového typu jako felodipin a amlodipin: Souběžné užívání může zvyšovat riziko hypotenze a nelze vyloučit vyšší nebezpečí dalšího zhoršení funkce ventrikulární pumpy u pacientů se srdečním selháním.
Antiarytmika třídy III (např. amiodaron): Vlivem bisoprololu se zvyšuje jejich účinek na délku atrioventrikulárního převodu.
Parasympatomimetické léky: Souběžné užívání může zvyšovat dobu atrioventrikulárního převodu a riziko bradykardie.
Topické beta-blokátory (např. oční kapky k léčení glaukomu) mohou potencovat systémové účinky bisoprololu.
Insulin a perorální léčivé přípravky proti diabetu: Zvyšují dopad na snížení hladiny cukru v krvi. Blokáda beta-adrenoreceptorů může maskovat symptomy hypoglykémie.
Anestetika: Paralelní podání může oslabit reflexní tachykardii a zvýšit riziko hypotenze. Další informace o celkové anestézii - viz bod 4.4.
Srdeční glykosidy (např. digoxin): Snížení srdeční frekvence, prodloužení doby atrioventrikulárního převodu.
Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID): NSAID mohou snižovat hypotenzní účinek bisoprololu.
Beta-sympatomimetické látky (např. izoprenalin, dobutamin): Kombinace s bisoprololem může účinek obou látek snižovat.
Sympatomimetika aktivizující j ak beta-adrenoceptory, tak alfa-adrenoceptory (např. noradrenalin, adrenalin): Kombinace s bisoprololem může odmaskovat vazokonstrikční účinky těchto látek zprostředkované alfa-adrenoceptory, které vedou ke zvýšení krevního tlaku a zhoršení intermitentních klaudikací. Má se za to, že takové interakce jsou pravděpodobnější u neselektivních beta-blokátorů.
Souběžné užívání s antihypertenzivy i jinými látkami s potenciálem snižovat krevní tlak (např. tricyklická antidepresiva, barbituráty, fenothiaziny) může zvyšovat riziko hypotenze.
Kombinace ke zvážení
Meflochin: zvýšené riziko bradykardie.
Inhibitory monoaminooxidázy (s výjimkou MAO-B inhibitorů): Současné podávání zvyšuje hypotenzní účinek beta-blokátorů, ale rovněž zvyšuje riziko hypertenzní krize.
Rifampicin: Možné je mírné snížení poločasu bisoprololu díky indukci jaterních enzymů metabolizujících léčiva. Obvykle není nutná žádná úprava dávkování.
Deriváty ergotaminu: Zhoršení periferních oběhových poruch.
Kyselina acetvlsalicvlová
Užívání některých inhibitorů agregace destiček, tzn. k.acetylsalicylové, NSAID, tiklopidinu, klopidogrelu, tirofibanu, eptifibatidu, zvyšuje riziko krvácení stejně jako jejich kombinace s heparinem a jeho deriváty (hirudin, fondaparinux), perorální antikoagulancia a trombolytika. Klinické a biologické ukazatele hemostáze je třeba pravidelně kontrolovat.
Kontraindikované kombinace
Metotrexát (užívaný v dávkách >15 mg/týdně): kombinace metotrexátu a kyseliny acetylsalicylové zvyšují hematologickou toxicitu metotrexátu díky snížené ledvinové clearance metotrexátu v důsledku kyseliny acetylsalicylové. Souběžné užívání metotrexátu s tímto léčivým přípravkem je tudíž kontraindikováno (viz bod 4.3).
Nedoporučované kombinace
Urikosurické látky (benzbromaron, probenecid a sulfinpyrazon): snížený účinek exkrece kyseliny močové v důsledku kompetice při eliminaci kyseliny močové ledvinovými tubuly. Proto se souběžné užívání tohoto léčivého přípravku s urikosurickými látkami nedoporučuje (viz bod 4.4).
Kombinace vyžadující opatření při použití
Diuretika: Riziko akutního renálního selhání díky snížené glomerulární filtraci v důsledku snížené renální syntézy prostaglandinu. Hydratace pacienta a sledování jeho ledvinových funkcí na počátku léčby.
Kortikosteroidy: Souběžné podávání steroidů může zvyšovat riziko GI krvácení nebo ulcerace.
Metotrexát užívaný v dávkách nižších než 15 mg/týden: kombinace metotrexátu a kyseliny acetylsalicylové zvyšovalo hematologickou toxicitu metotrexátu v důsledku snížené renální clearance metotrexátu kyselinou acetylsalicylovou. Během prvních týdnů kombinace by se měly každý týden provádět kontroly krevního obrazu. Intenzivnější sledování se doporučuje v případě třeba i mírně zhoršené funkce ledvin a u starších osob.
Heparin užívaný v terapeutických dávkách nebo u starších pacientů: Při společném použití kyseliny acetylsalicylové s heparinem v terapeutickém dávkování nebo u starších pacientů existuje zvýšené riziko krvácení. V případě takového společného podání obou léčivých látek se musí provádět pečlivé monitorování hodnot INR, aPTT a popřípadě doby krvácení.
Srdeční glykosidy (např. digoxin): NSAID (včetně kyseliny acetylsalicylové) mohou zhoršit srdeční selhání, snížit GFR a zvýšit plazmatickou hladinu srdeční glykosidů.
Lithium: snížená eliminace lithia
Kombinace, které je nutno zohlednit
Jiné látky proti srážlivosti krve (deriváty kumarinu, heparin v preventivním dávkování), jiné látky proti shlukování destiček a jiná trombolytika: zvýšené riziko krvácení.
Nesteroidní protizánětlivé látky: zvýšené riziko krvácení a poškození sliznic zažívacího traktu a další prodlužování doby krvácení.
Antacida: antacida mohou zvyšovat renální exkreci kyseliny acetylsalicylové tím, že alkalizují moč. Alkohol: aditivní poškození sliznice zažívacího traktu a další prodlužování doby krvácení.
4.6 Fertilita, těhotenství a kojení
Tobolky přípravku Betapres 10mg/75mg se doporučují k užití během těhotenství pouze v případě, že je to nezbytně nutné.
Nejsou k dispozici žádné informace o užívání tobolek přípravku Betapres 10 mg/75 mg u těhotných žen.
Farmakologické účinky bisoprololu mohou negativně ovlivnit průběh těhotenství a/nebo plod/ novorozence (viz bod 5.3). Blokátory beta-adrenoceptorů obecně snižují placentární perfuzi, což může být spojeno se zpomalením růstu plodu, úmrtím v děloze, potratem nebo předčasným porodem. U plodu nebo novorozence se mohou vyskytnout nežádoucí reakce (např. bradykardie, hypoglykémie). Je-li léčba blokátory beta-adrenoceptorů u těhotné ženy bezpodmínečně nutná, musí být dána přednost betai-selektivním blokátorům adrenoceptorů.
Bisoprolol se nemá během těhotenství užívat, pokud to není nezbytně nutné. Je-li léčba pomocí bisoprololu považována za nutnou, je třeba monitorovat uteroplacentární průtok krve a růst plodu. Při zjištění jakýchkoliv negativních dopadů na těhotenství nebo na plod je třeba zvážit alternativní léčbu. Nejde-li léčbu přerušit, musí být novorozenec pečlivě monitorován. Příznaky hypoglykémie a bradykardie se obvykle objeví během prvních 3 dnů života.
Účinky kyseliny acetylsalicylové mohou zahrnovat inhibici porodu, předčasný (nitroděložní) uzávěr ductus arteriosus, plicní hypertenzi novorozence a nedostatečnost trojcípé chlopně, poškození ledvin s potenciální renální insuficiencí a oligohydramnion nebo krevní sraženiny.
Kojení
Není známo, zda bisoprolol přechází do mateřského mléka. Nepatrné množství salicylátů a jejich metabolitů přechází do mateřského mléka. Proto se při podávání tohoto přípravku kojit nedoporučuje.
Fertilita
Nejsou k dispozici žádné údaje o potenciálních účincích tohoto léčivého účinku na plodnost mužů či žen.
4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
Studie účinků na schopnost řídit motorová vozidla nebo obsluhovat stroje nebyly provedeny.
Ve studii s pacienty trpícími ischemickou chorobou srdeční neovlivnil bisoprolol schopnost řídit motorová vozidla. V důsledku individuálních reakcí na užívání bisoprololu však může být u některých pacientů schopnost řídit motorová vozidla nebo obsluhovat stroje snížena. Platí to zejména na počátku léčby, při její změně nebo při souběžném požití alkoholu.
4.8 Nežádoucí účinky
Tabulkové shrnutí nežádoucích účinků
Nežádoucí účinky jsou klasifikovány podle četnosti výskytu a tříd orgánových systémů.
Ohodnocení nežádoucích účinků je uvedeno na základě následujících údajů četnosti: velmi časté (>1/10); časté (>1/100 až 1/10); méně časté (>1/1 000 až 1/100); vzácné (>1/10 000 až 1/1 000); velmi vzácné (<1/10 000); neznámé (četnost nelze z dostupných údajů odhadnout).
Bisoprolol
Dále uváděné údaje byly hlášeny v souvislosti s užíváním bisoprololu :
Abnormální klinické a laboratorní nálezy nezařazené jinde:
Vzácné: Zvýšené hodnoty triglyceridů, zvýšené hodnoty jaterních enzymů (ALT, AST)
Srdeční poruchy:
Méně časté: Bradykardie, zhoršení již dříve existujícího srdečního selhání, poruchy AV-převodu
Poruchy ucha a labyrintu:
Vzácné: Poruchy sluchu
Poruchy oka:
Vzácné: Snížené slzení (nutno zohlednit v případech, kdy pacient nosí kontaktní čočky)
Velmi vzácné: Konjunktivitida
Gastrointestinální poruchy:
Časté: Gastrointestinální potíže jako nevolnost, zvracení, průjem, zácpa
Celkové a jinde nezařazené poruchy:
Časté: Únava*
Méně časté: Astenie
Poruchy jater a žlučových cest:
Vzácné: Hepatitida
Poruchy nervového systému:
Časté: Závratě*, bolest hlavy*
Vzácné: Synkopa
Poruchy reprodukčního systému a prsu:
Vzácné: Poruchy potence
Respirační, hrudní a mediastinální poruchy:
Méně časté: Bronchospazmus u pacientů s průduškovým astmatem nebo anamnézou obstrukční choroby dýchacích cest Vzácné: Alergická rýma
Poruchy kůže a podkožní tkáně:
Vzácné: Reakce z přecitlivělosti (jako svědění, zrudnutí, vyrážka)
Velmi vzácné: Beta-blokátory mohou vyvolávat nebo zhoršovat lupénku nebo vést k rozvoji lupénkovitých vyrážek nebo vypadávání vlasů
Poruchy pohybového systému a pojivové tkáně:
Méně časté: Svalová slabost, svalové křeče
Cévní poruchy:
Časté: Pocit chladných nebo necitlivých končetin Méně časté: Hypotenze.
Psychiatrické poruchy
Méně časté: Poruchy spánku, deprese
Vzácné: Noční můry, halucinace
* Tyto účinky se projevují především na počátku léčby, jsou obvykle mírné a během 1 - 2 týdnů užívání obvykle odezní.
Kyselina acetylsalicylová
Nežádoucí účinky často závisí na velikosti dávky a jsou vyvolány typickým farmakologickým účinkem kyseliny acetylsalicylové (viz bod 5.1). Ty nejnepříjemnější se obvykle projevují v oblasti gastrointestinálního traktu. Pacienti s alergií nebo astmatem jsou více ohroženi reakcemi z přecitlivělosti. Objevit se může zkřížená přecitlivělost na ostatní NSAID.
Poruchy krve a lymfatického systému:
Časté: Prodloužení doby krvácení. Tento nežádoucí účinek může přetrvávat ještě několik dní po ukončení léčby a v případě chirurgického zákroku může vést ke vzniku rizika krvácení nebo k silnější menstruaci.
Méně časté: Nitrolebeční krvácení, krev v moči
Vzácné: Hemoragický syndrom (krvácení z nosu, krvácení dásní, zvracení s příměsí krve a ztráta krve odcházející se stolicí, atd.).
Endokrinní poruchy:
Velmi vzácné: Hypoglykémie
Poruchy metabolismu a výživy:
Velmi vzácné: Kyselina acetylsalicylová v nízkých dávkách může snižovat exkreci kyseliny močové (což může u predisponovaných pacientů vést k akutní dně)
Poruchy nervového systému:
Vzácné: Závratě, bolest hlavy, hučení v uších. Tyto nežádoucí účinky jsou obvykle prvním signálem předávkování (viz bod 4.9)
Gastrointestinální poruchy:
Velmi časté: Žaludeční potíže jako překyselení žaludku a nevolnost
Časté: Zvracení, gastritida, lehké až středně závažné ztráty krve v oblasti gastrointestinálního traktu, průjem. Při dlouhodobém nebo opakovaném užívání může taková ztráta krve vést k anémii.
Méně časté: Žaludeční krvácení, žaludeční vředy Velmi vzácné: Gastrointestinální perforace
Poruchy jater a žlučových cest:
Velmi vzácné: Jaterní insuficience
Poruchy kůže a podkožní tkáně:
Velmi vzácné: Těžké kožní reakce (např. erythema exsudativum multiforme)
Poruchy ledvin a močových cest:
Velmi vzácné: Akutní renální insuficience, zvláště pak u pacientů s preexistující renální insuficiencí, srdeční dekompenzací, nefrotickým syndromem nebo souběžnou léčbou pomocí diuretik.
Reakce z přecitlivělosti:
Méně časté: Kopřivka, kožní vyrážka, angioedém, rýma, spasmy průdušek
Velmi vzácné: Anafylaktický šok, zhoršení alergických symptomů potravinové alergie.
Hlášení podezření na nežádoucí účinky
Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:
Státní ústav pro kontrolu léčiv Srobárova 48 100 41 Praha 10
Webové stránky: www .sukl .cz/nahlasit-nezadouci-ucinek
4.9 Předávkování
Bisoprolol
Mezi nejobvyklejší příznaky předávkování, které lze očekávat po předávkování beta-blokátory, patří bradykardie, hypotenze, bronchospazmus, akutní srdeční nedostatečnost a hypoglykémie. Dosud bylo hlášeno jen málo případů předávkování (maximální dávka: 2000 mg) bisoprololem. Zjištěna byla bradykardie, popřípadě hypotenze. Všichni pacienti se uzdravili. Existuje vysoká interindividuální variabilita v citlivosti na jednorázovou vysokou dávku bisoprololu a pacienti se srdečním selháním jsou pravděpodobně velmi citliví.
Obecně má být v případě předávkování léčba pomocí bisoprololu ukončena a přistupuje se k podpůrným a symptomatickým opatřením. Omezené informace svědčí o tom, že dialýzou se bisoprolol odvádí špatně. Na základě očekávaných farmakologických účinků a doporučení pro jiné B-blokátory je třeba v klinicky odůvodněných případech zvážit následující všeobecná opatření:
Bradykardie: Podáme intravenózně atropin. Jestliže odpověď není dostatečná, je možné opatrně podat isoprenalin nebo jinou látku s pozitivně chronotropními vlastnostmi. Za určitých okolností může být nutné zavést transvenózně pacemaker.
Hypotenze: Je třeba podat intravenózně tekutiny a vazopresorické látky. Užitečný může být i intravenózně podaný glukagon.
AV-blokáda (druhého a třetího stupně): Pacienty je třeba pečlivě monitorovat a léčit infuzí isoprenalinu anebo transvenózním zavedením srdečního pacemakeru.
Akutní zhoršení srdeční nedostatečnosti: Podáme i.v. diuretika, látky s pozitivně inotropním účinkem, vazodilatancia.
Bronchospazmus: Podáme bronchodilatátory, např. isoprenalin, beta2-sympatomimetika a/nebo aminofylin.
Hypoglykémie: Podáme i.v. glukózu.
Kyselina acetylsalicylová
Předávkování kyselinou acetylsalicylovou je vzhledem k jejímu nízkému množství obsaženému v tomto léčivém přípravku nepravděpodobné. Intoxikace (nechtěné předávkování) u velmi malých dětí nebo předávkování při léčbě starších pacientů však může vést k následujícím projevům: Projevy středně závažné intoxikace zahrnují: závratě, bolest hlavy, tinitus, zmatenost a gastrointestinální symptomy (nevolnost, zvracení a bolest žaludku).
Při těžké intoxikaci se mohou objevit závažné poruchy acidobazické rovnováhy. Počáteční hyperventilace vede k respirační alkalóze.
Následně se objevuje respirační acidóza, která je důsledkem útlumu respiračního centra. Metabolická acidóza vzniká také v důsledku přítomnosti salicylátu. Vzhledem ke skutečnosti, že u dětí, kojenců a batolat bývá intoxikace často zjištěna až v pozdní fázi, budou se obvykle nacházet již ve fázi acidózy. Objevit se mohou: hypertermie a pocení vedoucí k dehydrataci, neklid, konvulze, halucinace a hypoglykémie. Útlum nervové soustavy může vést ke kómatu, kardiovaskulárnímu kolapsu a zástavě dýchání. Smrtelná dávky kyseliny acetylsalicylové je 25-30 gramů. O intoxikaci svědčí plazmatické koncentrace salicylátu vyšší než 300 mg/l (1,67 mmol/l).
V případě požití toxické dávky je nutná hospitalizace. Při mírné intoxikaci lze učinit pokus o vyvolání zvracení; pokud je neúspěšný, indikuje se výplach žaludku. Pak se podá aktivní uhlí (adsorbent) a síran sodný (natrium sulfát, laxativum). Provádí se alkalizace moči (250 mmol NaHCO3 po dobu 3 hodin) a sleduje se hodnota jejího pH. Hemodialýza se uplatňuje v případě těžké intoxikace. Další příznaky intoxikace se léčí symptomaticky.
FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: beta-blokátory; kombinace bisoprololu, ATC kód: C07AB57
Bisoprolol je silný a vysoce betarselektivní blokátor adrenoreceptorů. Mechanizmus jeho působení u hypertenze není jasný, je však známo, že výrazně tlumí aktivitu plazmatického reninu. U pacientů s angínou pectoris snižuje blokáda Pi-receptorů srdeční aktivitu, a tak redukuje potřebu kyslíku. Proto je bisoprolol účinný při eliminaci nebo redukci symptomů.
Kyselina acetylsalicylová inhibuje aktivaci krevních destiček tím, že acetylací blokuje destičkovou cyklooxygenázu, inhibuje syntézu tromboxanu A2, což je fyziologická aktivační substance uvolňovaná krevními destičkami a hrající roli při komplikacích u ateromatozních lézí.
Opakované dávky od 20 do 325 mg vedou k inhibici enzymatické aktivity v rozsahu 30 až 95 %. Vzhledem k nevratné povaze vazby se účinek udržuje po celou dobu života trombocytu (7-10 dní). Při dlouhodobější léčbě se inhibiční účinek nevyčerpává a enzymatická aktivita tak při obnově krevních destiček postupně začíná znovu 24 až 48 hodin po přerušení léčby.
Kyselina acetylsalicylová prodlužuje dobu krvácení přibližně o 50 až 100%, existují však individuální odchylky.
Evropská agentura pro léčivé přípravky rozhodla o zproštění povinnosti předložit výsledky studií k léčivému přípravku Betapres u všech podskupin pediatrické populace u esenciální hypertenze (primární), sekundární hypertenze, anginy pectoris. Viz bod 4.2 použití u pediatrické populace.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti Bisoprolol
Bisoprolol se vstřebává a má po perorálním podání biologickou dostupnost přibližně 90 %. Plazmatická vazba bisoprololu na proteiny je asi 30 %. Distribuční objem je 3,5 l/kg. Celková clearance je přibližně 15 l/hod. Poločas plazmatické eliminace 10-12 hodin při dávkování jednou denně zajišťuje účinek po celých 24 hodin.
Vylučování bisoprololu probíhá dvěma způsoby. 50 % se metabolizuje játry na neaktivní metabolity, které se poté vylučují ledvinami. Zbývajících 50 % se vylučuje ledvinami v nemetabolizované formě. Vzhledem k tomu, že eliminace probíhá v játrech a ledvinách ve stejném rozsahu, není u pacientů se zhoršenou funkcí jater nebo s renální insuficiencí nutná žádná úprava dávkování. Farmakokinetika u pacientů se stabilizovaným chronickým selháním srdce a se zhoršenou činností jater nebo ledvin se nezkoumala.
Kinetika bisoprololu je lineární a nezávislá na věku.
U pacientů s chronickým srdečním selháním (NYHA fáze III) jsou plazmatické hladiny bisoprololu vyšší a poločas delší než u zdravých dobrovolníků. Při denní dávce 10 mg je maximální plazmatická koncentrace v ustáleném stavu 64±21 ng/ml a poločas je 17±5 hodin.
Kyselina acetylsalicylová
Vstřebávání
Maximální plazmatická koncentrace (Cmax) je dosažena asi po 50 minutách (tmax). Hlavním místem absorpce je proximální část tenkého střeva. Významná část dávky je však již během procesu vstřebávání ve střevní stěně hydrolyzována na kyselinu salicylovou.
Stupeň hydrolýzy odpovídá míře vstřebávání.
Současný příjem potravy vstřebávání kyseliny acetylsalicylové zpomaluje (nižší koncentrace v plazmě), neredukuje ho však.
Distribuce
Distribuční objem kyseliny acetylsalicylové je přibližně 0,16 l/kg tělesné hmotnosti. Kyselina salicylová, která je prvním produktem přeměny kyseliny acetylsalicylové, se váže na plazmatické proteiny (a to většinou na albumin) z více něž 90 %. Kyselina salicylová se pomalu šíří synoviální tekutinou. Přechází placentou a objevuje se v mateřském mléce.
Biotransformace
Hydrolýzou se acetylsalicylát primárně mění na kyselinu salicylovou.
Poločas kyseliny acetylsalicylové je krátký: okolo 15 - 20 minut.
Kyselina salicylová se následně mění na glycin a konjugáty kyseliny glukuronové a stopy kyseliny gentisové. Ve vyšších terapeutických dávkách je konverzní kapacita kyseliny salicylové překročena a farmakokinetika se stává nelineární.
Tato skutečnost vede k prodloužení zjevného poločasu eliminace kyseliny salicylové z několika hodin asi na 24-hodinové období.
Eliminace
Eliminace probíhá převážně ledvinami. Tubulární reabsorpce kyseliny acetylsalicylové odpovídá hodnotě pH. Alkalizací moče se může část nezměněné kyseliny acetylsalicylové v moči zvýšit z přibližně 10 % až na asi 80 %.
5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti Bisoprolol
Předklinické údaje získané na základě konvenčních farmakologických studií bezpečnosti, toxicity po opakovaném podávání, genotoxicity a hodnocení kancerogenního potenciálu neodhalily žádné zvláštní riziko pro člověka.
Podobně jako ostatní beta-blokátory vykazuje bisoprolol toxicitu pro matku (snížení příjmu potravy a snížení tělesné hmotnosti) a toxicitu pro zárodek i plod (zvýšený výskyt resorpcí, snížená porodní hmotnost novorozenců, zpomalený tělesný vývoj) při vysokých dávkách. Není však teratogenní.
Kyselina acetvlsalicvlová
Ve sledováních na potkanech byla u kyseliny acetylsalicylové zjištěna fetotoxicita a teratogenní účinky při dávkách toxických pro matku. Klinický význam této skutečnosti není znám, neboť dávky užívané v neklinických sledováních jsou mnohem vyšší (minimálně 7-násobné), než jsou maximální doporučované dávky pro cílové kardiovaskulární terapeutické indikace.
Ve sledováních u myší a potkanů nebyly zjištěny žádné karcinogenní účinky.
6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1 Seznam pomocných látek
Jádro tablety:
Kukuřičný škrob Mikrokrystalická celulosa Kyselina stearová
Potahová vrstva:
Polyvinylalkohol Oxid titaničitý (E171)
Mastek
Sójový lecithin (E322)
Xanthanová klovatina
Obsah tvrdé tobolky:
Mikrokrystalická celulosa Magnesium-stearát
Tobolka:
Želatina
Oxid titaničitý (E171)
Inkoust obsahující:
Šelak, černý oxid železitý (E172), propylenglykol, roztok amoniaku 30%.
6.2 Inkompatibility Neuplatňují se.
6.3 Doba použitelnosti
4 roky
6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání
Uchovávejte při teplotě do 25oC.
6.5 Druh obalu a velikost balení
Polychlorotrifluoroetylen/PVC/ blistr s Al /PVC folií Velikost balení: 7, 10, 14, 20, 28, 30, 50, 56, 84, 98 a 100 tobolek.
Na trhu nemusejí být všechny velikosti balení.
6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním
Veškerý nepoužitý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.
7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
Pharmaceutical Works POLPHARMA SA 19 Pelplinska Str., 83-200 Starogard Gdanski, Polsko
8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO
41/985/10-C
9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
15.12.2010
10. DATUM REVIZE TEXTU
8.8.2014
12/12