Příbalový Leták

Betalmic 0,5%

sp.zn.: sukls59875/2012 a k sp.zn.: sukls58444/2012

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1.    NÁZEV PŘÍPRAVKU

BETALMIC 0,5%

Oční kapky, roztok

2.    KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Léčivá látka: betaxololi hydrochloridum 5,6 mg, odpovídá betaxololum 5 mg (0,5%) v 1 ml vodného roztoku. 1 ml = 34 kapek

Pomocná látka: benzalkonium-chlorid 0,05mg v 1ml (0,005%)

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3.    LÉKOVÁ FORMA

Oční kapky, roztok

Čirý, bezbarvý až slabě nažloutlý roztok

4.    KLINICKÉ ÚDAJE

4.1    Terapeutické indikace

BETALMIC 0,5% se používá k léčbě zvýšeného nitroočního tlaku. Indikací je především primární glaukom s otevřeným úhlem nebo oční hypertenze. Lék se používá buď samostatně, nebo v kombinaci s jinými léky, které snižují nitrooční tlak.

BETALMIC 0,5% je indikován k léčbě dospělých a dětí ve věku od 8 let.

4.2    Dávkování a způsob podání

Dávkování

Přesné dávkování a délku léčby určí lékař. Obvykle se léčba zahajuje vkápnutím 1-2 kapek do spojivkového vaku 2krát denně, nejlépe v intervalu 12 hodin. Podle účinnosti přípravku může lékař dávkování upravit. Pokud BETALMIC 0,5% sám nedostatečně snižuje nitrooční tlak, je možné jej úspěšně kombinovat s dalšími antiglaukomatiky z jiné farmakodynamické skupiny např. pilokarpinem, dipivefrinem, s inhibitory karboanhydrázy nebo dalšími. Přípravek se používá dlouhodobě. Při současném používání více druhů očních kapek se doporučuje dodržet minimálně pětiminutový interval mezi jednotlivými aplikacemi.

Vzhledem k tomu, že odpověď oka na terapii betablokátory se může měnit, je třeba u pacientů pravidelně sledovat nitrooční tlak, a taktéž i stav rohovky.

Pediatrická populace

BETALMIC 0,5% je u dětí ve věku 1 roku kontraindikován (viz bod 4.3). Zvlášť závažné důvody musí být pro podávání očních kapek dětem od 1 do 8 let.

Systémovou absorbci lze snížit použitím nasolakrimální okluze nebo zavřením víček po aplikaci na dobu 2 minut. Toto opatření vede ke snížení systémových nežádoucích účinků a ke zvýšení místního účinku léčiva.

Po otevření je léčivo připraveno k instilaci do spojivkového vaku.

Pacient odšroubuje ochranný uzávěr, mírně zakloní hlavu, obrátí lahvičku dnem vzhůru a lehkým stlačením plastové lahvičky vkápne předepsaný počet kapek do spojivkového vaku. Při této činnosti se nemá koncem kapátka dotknout oka, víčka ani ničeho jiného, aby nedošlo ke kontaminaci kapek.

Ihned po použití je potřebné nasazením a zašroubováním ochranného uzávěru na kapátko lahvičku dobře uzavřít. Lahvička se uchovává ve svislé poloze.

4.3 Kontraindikace

Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1 Sinusová bradykardie, sick sinus syndrom, sinoatrialní blokáda, AV blok 2. nebo 3. stupně nekontrolovaný pacemakerem, klinicky zjevné srdeční selhání, kardiogenní šok.

Reaktivní onemocnění dýchacích cest včetně těžké formy astma bronchiale nebo těžká forma astma bronchiale v anamnéze, těžká forma chronické obstrukční plicní nemoci.

Oční kapky BETALMIC 0,5% nesmějí být podávány dětem do 1 roku. Zvlášť závažné důvody musí být pro podávání očních kapek dětem od 1 do 8 let.

4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Stejně jako ostatní lokálně aplikované látky používané v oftalmologii, i betaxolol je absorbován systematicky. Vzhledem k adrenergnímu účinku betaxololu se mohou vyskytnout stejné typy kardiovaskulárních, plicních a ostatních nežádoucích účinků jako u systémových betablokátorů. Incidence systémových účinků v souvislosti s lokálním očním podáním je nižší než u systémového podání. Opatření ke snížení systémové absorpce (viz bod 4.2)

Oční:

U některých pacientů se může působení betaxololu na nitrooční tlak stabilizovat až po několika týdnech používání léku. U nemocných s glaukomem uzavřeného úhlu je bezprostředním předmětem léčby znovuotevření úhlu. To vyžaduje stažení zornice miotikem. BETALMIC 0,5% má malý nebo žádný vliv na šíři zornice. Má-li se použít BETALMIC 0,5% ke snížení zvýšeného nitroočního tlaku při glaukomu s uzavřeným úhlem, je nutno jej použít spolu s miotikem a nikoliv samotně.

Korneální poruchy

Oční betablokátory mohou vyvolat suchost očí. Pacienti s korneálním onemocněním mají být léčeni s opatrností.

Odchlípení chorioidey

Bylo hlášeno odchlípení chorioidey po filtračním zákroku při současném podání léků potlačujících tvorbu komorové tekutiny (např. timolol a acetazolamid).

Přípravek obsahuje benzalkonium-chlorid. Ten může způsobit dráždění očí.

Vyvarujte se kontaktu přípravku s měkkými kontaktními čočkami. Odstraňte kontaktní čočky z oka před aplikací kapek a počkejte nejméně 15 minut před opětovným nasazením. Obarvuje měkké kontaktní čočky.

Celkové:

Před zahájením léčby je nutné stanovit celkový zdravotní stav pacienta a v průběhu léčby je nutné pravidelně sledovat nitrooční tlak a stav rohovky.

Srdeční poruchy:

U pacientů s kardiovaskulárním onemocněním (např. koronární onemocnění srdce, Prinzmetalova angina a srdeční selhání) a s antihypertenzní terapií systémovými betablokátory má být kriticky posouzena nutnost léčby očními betablokátory a má být zvážena terapie jinou léčivou látkou. U pacientů s kardiovaskulárním onemocněním mají být sledovány projevy zhoršení onemocnění a výskyt nežádoucích účinků. Kvůli nežádoucímu vlivu betablokátorů na převodní čas se pacientům s AV blokem 1. stupně mají podávat betablokátory vždy s opatrností.

Cévní poruchy:

Pacienti s těžkou periferní cirkulační poruchou/nemocí (např. těžká forma Raynaudovy nemoci anebo Raynaudova syndromu) mají být léčeni s opatrností.

Hypoglykemie / diabetes mellitus

Pacientům se spontánní hypoglykemií nebo pacientům s labilním diabetem mají být podávány oční betablokátory s opatrností, protože mohou maskovat příznaky a známky akutní hypoglykemie.

Hypertyreóza

Betablokátory mohou rovněž maskovat příznaky hyperthyroidismu.

Respirační poruchy:

U pacientů s astmatem byly v souvislosti s používáním některých očních betablokátorů hlášeny respirační nežádoucí účinky včetně úmrtí při bronchospasmu.

Pacienti s mírnou/středně těžkou formou bronchiálního astmatu, s mírnou nebo těžkou formou bronchiálního astmatu v anamnéze a s mírnou nebo středně těžkou formou chronické obstrukční plicní nemoci mají být léčeni s opatrností.

Chirurgická anestezie

Oční betablokátory mohou blokovat systémový účinek beta agonistů (např. adrenalinu). Anesteziolog má být informován, jestli pacient používá betaxolol.

Další betablokátory

Vliv na nitrooční tlak nebo známé účinky na systémovou betablokádu mohou být zesíleny v případě, že se betaxolol podá pacientům kteří již užívají systémové betablokátory. Klinická odpověď u těchto pacientů má být důkladně sledována. Používání 2 topických betablokátorů současně se nedoporučuje. (viz bod 4.5).

Anafylaktické reakce

Pacienti s atopií v anamnéze nebo těžkou formou anafylaktické reakce na různé alergeny v anamnéze, kterým byly podány betablokátory, mohou být zvýšeně reaktivní při opakovaném vystavení působení těchto alergenů a nemusí odpovídat na obvyklou léčbu anafylaktické reakce adrenalinem.

Pediatrická populace

Účinnost a bezpečnost u dětí nebyla dosud stanovena.

Podávání malým dětem se doporučuje jenom pod ambulantním dohledem dětského oftalmologa, po pečlivém zvážení pravděpodobného prospěchu a možného rizika. Je potřebné aplikovat nejnižší účinné koncentrace a monitorovat zda se nevyvíjejí příznaky blokády adrenergních beta-receptorů.

4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Žádné specifické klinické studie zaměřené na interakce s léčivou látkou nebyly provedeny.

Existuje možnost vzniku aditivního účinku vedoucího k hypotenzi a/nebo k výrazné bradykardii v případě současného podávání očních betablokátorů a perorálních blokátorů kalciových kanálů, betablokátorů, antiarytmik (včetně amiodaronu), digitalisových glykosidů, parasympatomimetik a guanethidinu.

Příležitostně byly hlášeny případy mydriázy, když byly oční betablokátory používány spolu s adrenalinem.

4.6    Fertilita, těhotenství a kojení

Těhotenství

Nejsou k dispozici dostatečné údaje o podávání betaxololu těhotným ženám. Betaxolol nemá být podáván v těhotenství, pokud to není nezbytně nutné. Opatření ke snížení systémové absorpce, viz bod 4.2.

Epidemiologické studie s perorálně podávanými betablokátory neprokázaly malformativní účinky, ale bylo pozorováno riziko zpomalení intrauterinního růstu v případě perorálního podání betablokátorů. Navíc byly symptomy systémové blokády (tj. bradykardie, hypotenze, respirační tíseň, hypoglykemie) pozorovány u novorozenců, když byly betablokátory podávány matce až do doby porodu. Pokud je betaxolol podáván matce až do doby porodu, novorozenci mají být první den po narození pečlivě monitorováni.

Kojení

Betablokátory se vylučují do mateřského mléka. Avšak, při terapeutických dávkách betaxololu v očních kapkách je nepravděpodobné, že by bylo v mateřském mléce přítomno takové množství účinné látky, aby vyvolalo klinické projevy systémové betablokády u kojence. Opatření ke snížení systémové absorpce, viz bod 4.2

4.7    Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

BETALMIC 0,5% má mírný vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje.

Přípravek může zhoršit ostrost vidění, a tak nepříznivě ovlivnit schopnost reagovat při řízení motorového vozidla, při obsluze strojů nebo při vykonávaní jiných rizikových činností vyžadujících zvýšenou pozornost, soustředění a koordinaci pohybů.

Pokud se po aplikaci přípravku dostaví u pacienta rozmazané vidění nebo některý z níže uvedených nežádoucích účinků, nesmí řídit motorové vozidlo, obsluhovat stroje nebo pracovat ve výškách. Pokud se žádný z níže popsaných nežádoucích účinků nedostaví, smí pacient vykonávat tyto činnosti nejdříve po dvaceti minutách od aplikace přípravku.

4.8 Nežádoucí účinky

Stejně jako ostatní lokálně aplikované látky používané v oftalmologii, i betaxolol je absorbován do systémového oběhu. Proto může působit podobné nežádoucí účinky, jako byly zaznamenány u systémových betablokátorů. Incidence systémových nežádoucích účinků v souvislosti s lokálním očním podáním je nižší než u systémového podání. Mezi očekávané nežádoucí účinky patří nežádoucí účinky pozorované u celé třídy očních betablokátorů.

Podle četnosti výskytu jsou nežádoucí příhody rozděleny následujícím způsobem:

Velmi časté (>1/10)

Časté (>1/100 až <1/10)

Méně časté (>1/1 000 až <1/100)

Vzácné (>1/10 000 až <1/1 000)

Velmi vzácné (<1/10000)

Není známo (nelze je z dostupných údajů odhadnout)

Další nežádoucí účinky byly pozorovány u očních betablokátorů a mohou se vyskytnout po podání léku BETALMIC 0,5%:

Poruchy imunitního systému:

Vzácné: systémové alergické reakce, včetně angioedému, urtikarie, lokalizovaného nebo generalizovaného exantému, pruritu, anafylaktické reakce.

Poruchy metabolismu a výživy:

Vzácné: hypoglykemie

Psychiatrické poruchy:

Méně časté: deprese

Vzácné: nespavost, noční můry, ztráta paměti,

Poruchy nervového systému:

Časté: bolesti hlavy Méně časté: závratě, synkopa

Vzácné: cerebrovaskulární příhoda, mozková ischemie, parestézie, zvýšený výskyt známek a příznaků myasthenia gravis, bolesti hlavy

Poruchy oka:

Časté: Příznaky a známky podráždění očí: tj pálení, píchání, svědění, slzení, zarudnutí, blefaritida, keratitida, snížená citlivost rohovky, pocit suchého oka.

Méně časté: rozmazané vidění, ptóza, diplopie

Vzácné: odchlípení chorioidey po filtračním zákroku (viz bod 4.4), korneální eroze

Srdeční poruchy:

Méně časté: bradykardie

Vzácné: bolest na hrudi, palpitace, otoky, arytmie, kongestivní srdeční selhání, atrioventrikulární blok, srdeční zástava, srdeční selhání

Cévní poruchy:

Vzácné: hypotenze, Raynaudův fenomén, syndrom studených rukou a nohou

Respirační, hrudní a mediastinální poruchy:

Vzácné: bronchospasmus (především u pacientů s neexistující bronchospastickou chorobou), dušnost, kašel

Gastrointestinální poruchy:

Velmi časté: dysgeuzie Méně časté: nauzea, dyspepsie

Vzácné: průjem, sucho v ústech, bolest břicha, zvracení

Poruchy kůže a podkožní tkáně:

Vzácné: alopecie, psoriaziformní exantém nebo exacerbace psoriázy, kožní vyrážka

Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně:

Vzácné: myalgie

Poruchy reprodukčního systému a prsu:

Vzácné: sexuální dysfunkce, snížené libido

Celkové poruchy a reakce v místě aplikace: Málo časté: astenie/únava

4.9 Předávkování

Při dodržení správného dávkování se předávkování nezjistilo.

Při náhodném předávkování vzniká hypotenze, výrazná bradykardie, srdeční insuficience až akutní srdeční selhání, dýchací obtíže, poruchy vědomí a generalizované křeče. Při náhodném požití celého obsahu lékovky 5ml (10 ml) celková dávka betaxololu představuje 25mg (50mg). Doporučená denní dávka perorálně podávaného betaxololu k léčbě hypertenze je 10 až 20 mg.

Terapie intoxikace:

Průběžně je třeba sledovat základní životní funkce a podle potřeby je upravovat. Jako farmakoterapii je možné použít:

Atropin-sulfát v dávce 0,5-2 mg i.v. k navození vagové blokády.

Glukagon zpočátku 1-10 mg i.v., pak 2-2,5 mg/h v dlouhodobé infuzi.

P agonisté (např. dobutamin, izoprenalin, orciprenalin) nebo i adrenalin v závislosti na míře intoxikace a tělesné hmotnosti.

P2 agonisté v aerosolu nebo i.v. - při bronchospasmu. Aminofylin při bronchospasmu.

Při těžké bradykardii, nereagující na farmakoterapii, je možné uvažovat o použití transvenózního kardiostimulátoru.

Při křečích se doporučuje pomalá i.v. injekce diazepamu.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1    Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Oftalmologika, antiglaukomatika a miotika ATC kód: S01ED02

Mechanismus účinku

Betaxolol je kardioselektivní betal-adrenergní blokátor bez signifikantního působení ve smyslu stabilizace membrán (lokálně anestetický účinek) a bez vnitřní sympatomimetické aktivity.

Po nakapání do spojivkového vaku betaxolol snižuje zvýšený i normální nitrooční tlak snížením tvorby komorové tekutiny. Mimoto blokuje vápníkové kanály v cévách a v gangliových buňkách sítnice, což působí příznivě neuroprotektivně.

Farmakodynamické účinky

Perorálně podávané beta-adrenergní blokátory snižují výkon srdce u zdravých jedinců a u pacientů s onemocněním srdce. U pacientů se závažným zhoršením funkce myokardu může antagonista beta-adrenergních receptorů inhibovat sympatický účinek, potřebný k udržování přiměřené funkce srdce. Betaxolol nemá žádný signifikantní účinek na pulmonální funkci, což se stanovilo měřením FEV, nucené vitální kapacity (Forced Vital Capacity, FVC), poměru FEV/FVC, a po čas pohybové zátěže nebyla pozorována kardiovaskulární beta-adrenergní blokáda.

Periferní vazorelaxační účinek betaxololu byl pozorován v in vivo studii na psech. Vazorelaxační účinek a účinek blokády vápníkových kanálů vlivem betaxololu byl pozorován v několika in vitro studiích za použití jak neočních tak i očních cév z potkaních, morčecích, králičích, psích, vepřových a hovězích modelů. Neuroprotektivní účinek betaxololu byl prokázán jak v in vitro, tak i v in vivo experimentech na sítnici králíků, a na kortikálních kulturách potkanů.

5.2    Farmakokinetické vlastnosti

Absorpce

Betaxolol dobře proniká rohovkou. Účinek na nitrooční tlak se vyvíjí rychle, dostavuje se do 30 minut po aplikaci do spojivkového vaku. Maximálního účinku je dosaženo do 2 hodin. Zřetelné snížení nitroočního tlaku po vkápnutí 0,5% betaxololu se udrží po dobu 12 hodin.

Distribuce v organismu

Po lokální aplikaci do spojivkového vaku se betaxolol absorbuje do krevního oběhu přes konjunktivální a nazální sliznici. I po místní aplikaci může dojít k jeho systémové absorbci a ke vzniku stejných nežádoucích účinků jako po jeho perorální aplikaci (viz nežádoucí účinky).

Biotransformace

V organizmu se většina betaxololu metabolizuje na inaktivní produkty.

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

a)    Akutní toxicita

Hodnoty LD50 betaxololu byly zjištěny po perorální aplikaci u potkanů a myší. Akutní perorální toxicita byla u myší 350-920 mg/kg a u potkanů 860-1050 mg/kg.

b)    Karcinogenita

Perorální aplikace betaxololu po dobu života myším v dávce 6,20 nebo 60 mg/kg/den a potkanům v dávce 3,12 nebo 48 mg/kg/den neměla žádné kancerogenní účinky.

c)    Mutagenita

V řadě in vitro a in vivo testů, provedených s bakteriálními a savčími buňkami, nevykázal betaxolol žádné mutagenní působení.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1    Seznam pomocných látek

Benzalkonium-chlorid (0,005% konzervační látka), dihydrát dinatrium-edetátu, chlorid sodný, hydroxid sodný (k úpravě pH), voda na injekci.

6.2    Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3    Doba použitelnosti

V neporušeném obalu: 2 roky Po prvním otevření: 28 dní

6.4    Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte při teplotě do 25 oC, lahvičku v krabičce, aby byl přípravek chráněn před světlem. Chraňte před chladem a mrazem.

6.5 Druh obalu a obsah balení

LDPE lahvička s kapátkem, PP šroubovací uzávěr s pojistným PE kroužek modré barvy, krabička.

Velikost balení: 1 x 10 ml

1 x 5 ml 3 x 5 ml

Na trhu nemusí být k dispozici všechny velikosti balení.

6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku

Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Název a adresa:

UNIMED PHARMA s. r. o.

Oriešková 11

821 05 Bratislava, Slovenská republika Tel.: +421 2 4333 3786 Fax: +421 2 4363 8743 e-mail: info@unimedpharma.cz

8.    REGISTRAČNÍ ČÍSLO

64/548/07-C

9.    DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

5.9. 2007 / 12.6.2013

10.    DATUM REVIZE TEXTU

12.6.2013

8/8