Příbalový Leták

Bestin 8 Mg, Perorální Roztok

sp.zn.sukls239250/2015

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1.    NÁZEV PŘÍPRAVKU

Bestin 8 mg, perorální roztok

2.    KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

1 dávka odměrnou pumpičkou podá 0,8 ml roztoku, který obsahuje betahistini dihydrochloridum 8 mg.

Pomocná látka se známým účinkem: ethanol (96% obj.) 50 mg/ml.

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3.    LÉKOVÁ FORMA

Perorální roztok, čirá průzračná tekutina

4.    KLINICKÉ ÚDAJE

4.1    Terapeutické indikace

Bestin je indikován u dospělých k léčbě závratí spojených s funkčními poruchami vestibulárního ústrojí v rámci Menierova syndromu.

4.2    Dávkování a způsob podání

Dávkování

Pediatrická _ populace

Bestin 8 mg se nedoporučuje pro použití u dětí mladších 18 let z důvodu nedostatku údajů

0    bezpečnosti a účinnosti (viz bod 4.4).

Dávkování u dospělých

Obvyklá dávka je 24 - 48 mg betahistin-dihydrochloridu v průběhu dne:

3krát denně 1 - 2 dávky dávkovací pumpy (což odpovídá dávkování třikrát denně 8-16 mg betahistin-dihydrochloridu).

1    dávka dávkovací pumpy odpovídá 0,8 ml roztoku.

Denní dávka by neměla překročit 6 dávek dávkovací pumpou nebo 48 mg betahistin-dihydrochloridu.

Pacienti s _poruchou _ funkce _jater nebo ledvin

Nejsou k dispozici žádná data pro pacienty s poruchou funkce jater nebo ledvin.

U starších pacientů jsou k dispozici jenom omezené údaje, betahistin by proto měl být užíván v této populaci s opatrností.

Způsob podání:

Před prvním použitím se odšroubuje uzávěr a na lahvičku se našroubuje přiložená dávkovací pumpa.

Předepsaná dávka se z lahvičky natáhne dávkovací pumpou a rozředí se neutrální kapalinou (voda) (sklenice na pití s obsahem minimálně 100 ml vody).

Bestin 8 mg by se měl užívat spolu s jídlem nebo po jídle.

Trvání léčby

Trvání léčby závisí na klinickém obrazu a průběhu nemoci. Ve většině případů je nutné dlouhodobé podávání (trvající několik měsíců).

4.3    Kontraindikace

Bestin 8 mg je kontraindikován v následujících případech:

-    hypersezitivita na účinnou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku, uvedenou v bodě 6.1

-    během těhotenství a kojení (viz bod 4.6)

-    feochromocytom

4.4    Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Opatrnost je doporučována při léčbě pacientů:

-    s bronchiálním astmatem a s peptickým vředem (včetně případu výskytu peptických vředů v anamnéze, neboť u pacientů léčených betahistin-dihydrochloridem se může příležitostně vyskytnout dyspepsie), tito pacienti musí být během léčby pečlivě sledováni

-    s kopřivkou, vyrážkou nebo alergickou rýmou, protože tyto symptomy se mohou zhoršit,

-    se zjevnou hypotenzí,

-    kterým jsou zároveň podávána antihistaminika (viz bod 4.5.)

Bestin 8 mg obsahuje malé množství etanolu (alkoholu), méně než 100 mg v jednotlivé dávce.

Může způsobit alergické reakce (pravděpodobně zpožděné).

Náhodné vdechnutí Bestin 8 mg perorálního roztoku může teoreticky vyvolat bronchospasmus a pokles krevního tlaku.

Pediatrická populace

Bestin 8 mg není doporučen pro léčbu dětí a dospívajících pod 18 let věku. Bezpečnost a účinnost pro tyto skupiny nebyla prokázána studiemi (viz bod 4.4 a 5.2).

4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Nebyly provedeny žádné studie hodnotící lékové interakce, ani interakce s léky, které se často užívají společně s betahistinem ve výše uvedených léčebných indikacích, jako jsou vazodilatátory, psychofarmaka (sedativa, trankvilizéry, neuroleptika), parasympatolytika nebo vitamíny. Na základě údajů z in vitro studií se neočekává žádná inhibice enzymů Cytochromu P450 in vivo.

Údaje získané z in vitro studií ukazují inhibici metabolismu betahistinu léčivy, která inhibují monoaminooxidázu (MAO), včetně MAO typu B (např. selegilin). Při užití betahistinu současně s inhibitory MAO (včetně selektivního MAO-B) se doporučuje opatrnost.

Bestin 8 mg by se neměl užívat souběžně s antihistaminiky., Vzhledem k tomu, že betahistin je analogem histaminu, může interakce betahistinu s antihistaminiky teoreticky a vzhledem k výsledkům vyplývajícím z experimentálních studií na zvířatech, ovlivnit účinnost jednoho z těchto léků.

Pokyny:

Pokud se betahistin předepisuje při již zavedené léčbě antihistaminiky, musí se brát v úvahu, že většina antihistaminik má sedativní účinky a v případě jejich náhlého vysazení se mohou objevit nepříjemné abstinenční příznaky, jako poruchy spánku nebo agitovanost. Z tohoto důvodu by se mělo podávání antihistaminik ukončovat pomalu, s pozvolným snižováním dávky během 6 dní.

4.6    Fertilita, těhotenství a kojení

Těhotenství

Nejsou k dispozici dostatečné údaje o použití betahistinu u těhotných žen. Studie na zvířatech jsou nedostatečné z hlediska posouzení účinků na průběh těhotenství, embryonální a fetální vývoj, porod a postnatální vývoj (viz bod 5.3). Potenciální riziko pro člověka není známé.

Betahistin by neměl být používán během těhotenství, pokud to není nezbytně nutné.

Kojení

Není známo, zda betahistin prostupuje do mateřského mléka. Neexistují žádné studie na zvířatech o vylučování betahistinu do mléka.

Přínos léčby pro matku by měl být zvážen oproti výhodám kojení a potenciálnímu riziku pro dítě.

4.7    Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Betahistin je indikován k léčbě Meniérovy choroby a symptomatické závrati. Obě onemocnění mohou negativně ovlivnit schopnost řídit a obsluhovat stroje. V klinických studiích speciálně zaměřených na zjištění schopnosti řídit a obsluhovat stroje, neměl betahistin žádné nebo zanedbatelné účinky. Vzhledem k tomu, že Bestin 8 mg obsahuje malé množství ethanolu (alkoholu), může užívání přípravku snižovat schopnost reagovat.

4.8    Nežádoucí účinky

Následující nežádoucí účinky byly pozorované u pacientů léčených betahistinem v placebem kontrolovaných klinických studiích podle níže uvedených četností. Používá se MedDRA konvence četností výskytu:

velmi časté (>1/10); časté (>1/100 až <1/10); méně časté (>1/1 000 až <1/100); vzácné (>1/10 000 až <1/1 000); velmi vzácné (<1/10 000).

Gastrointestinální poruchy

Časté: nausea a dyspepsie Poruchy nervového systému

Časté: bolest hlavy

Vedle těchto příhod hlášených během klinického hodnocení, byly po uvedení přípravku na trh a v odborné literatuře spontánně hlášeny následující nežádoucí účinky. Jejich četnost nemůže být z údajů, které jsou k dispozici, odhadnuta, a je proto hodnocena jako „neznámá“.

Srdeční poruchy

Palpitace, tlak na hrudi

Gastrointestinální poruchy

Mírné žaludeční obtíže (např. zvedání žaludku, pálení žáhy, zvracení, gastrointestinální diskomfort a bolest, břišní distenze a nadýmání, průjem). Toto se dá obvykle vyřešit užíváním přípravku během jídla nebo snížením dávky.

Celkové poruchy a reakce v místě aplikace

Pocit horka

Poruchy imunitního systému

Hypersenzitivní reakce, např. anafylaxe

Poruchy nervového systému

Ospalost, pocit tlaku v hlavě

Poruchy kůže a podkožní tkáně

Projevy přecitlivělosti kůže a podkoží, zvláště angioneurotický edém, kopřivka, vyrážka a svědění

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48 100 41 Praha 10

Webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek

4.9 Předávkování

Bylo hlášeno jen málo případů předávkování. Někteří pacienti měli při dávkách až do 640 mg mírné až středně závažné příznaky (např. nauseu, somnolenci, bolest břicha). Závažnější komplikace (např. křeče, plicní a srdeční komplikace) byly pozorovány v případech záměrného předávkování betahistinem, zvláště v kombinaci s předávkováním jinými léky.

V případě předávkování lze očekávat účinky analogické účinkům histaminu, které vedou k následujícím příznakům: bolesti hlavy, zarudnutí obličeje, pocení, tachykardie, hypotenze, bronchospasmus, otoky, lokalizované zejména na sliznicích horní cest dýchacích (Quinckeho edém).

Neexistuje žádné specifické antidotum. Léčba předávkování má zahrnovat standardní podpůrná opatření.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1    Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: antivertiginóza ATC kód: N07CA01

Betahistin je sloučenina ze skupiny beta-2-pyridylalkylaminů.

Struktura betahistinu je příbuzná struktuře endogenního aminu histaminu.

Přesný mechanismus účinku betahistinu, s ohledem na jeho biochemické účinky a na jeho receptorovou specificitu a afinitu, dosud nebyl objasněn.

Studie na zvířatech odhalily zvýšené prokrvení striae vasculares ve vnitřním uchu, což je pravděpodobně způsobeno relaxací prekapilárních sfinkterů v mikrocirkulaci vnitřního ucha.

Farmakologické studie prokázaly mírné Hi-agonistické a značné H3-antagonistické účinky betahistinu v CNS a autonomním nervovém systému. Dále byla prokázána na dávce závislá inhibice aktivity laterálních a mediálních vestibulárních jader betahistinem. Jak však tato pozorování souvisejí s léčbou Menierova syndromu, to zůstává nejasné.

5.2    Farmakokinetické vlastnosti

Čistý betahistin-dihydrochlorid nebyl v lidském těle dosud prokázán (pod limitem detekce). Z tohoto důvodu byly koncentrace v plazmě a biologický poločas určeny za použití betahistin-dihydrochloridu označeného radioaktivním izotopem a v moči byla zjištěna koncentrace inaktivního hlavního metabolitu, 2-pyridyloctové kyseliny.

Absorpce

Následně po perorálním podání je betahistin-dihydrochlorid rychle a kompletně absorbován. Maximální koncetrace C-14 značeného betahistin-dihydrochloridu v plazmě byly dosaženy přibližně 1 hodinu po perorálním podání u hladovějících dobrovolníků. Absolutní biologická dostupnost betahistin-dihydrochloridu není známa.

Distribuce

Objem distribuce betahistin-dihydrochloridu není znám. Vazba na plazmatické bílkoviny u lidí je pod 5%. Biotransformace

Betahistin-dihydrochlorid je rychle metabolizován v játrech na hlavní inaktivní metabolit, 2-pyridyloctovou kyselinu a na desmethyl-betahistin.

Kolem 90% podané dávky je vyloučeno močí během 24 hodin ve formě hlavního metabolitu. Desmethyl-betahistin dihydrochlorid byl v moči zaznamenán pouze ve stopovém množství. Účinná látka ani její metabolity nejsou vylučovány žlučí ve významném měřítku.

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Chronická toxicita

Byly provedeny studie chronické toxicity perorálně podávaného betahistin-dihydrochloridu u potkanů v průběhu 18 měsíců a u psů v průběhu 3, respektive 6 měsíců. Výsledky ukázaly, že dávky 500 mg/kg/den (potkan) a 25 mg/kg/den (pes) byly snášeny beze změn klinických biochemických a hematologických parametrů. Také histologické nálezy zůstaly nezměněné. U vyšší dávky, 300 mg/kg, se u psů objevovalo zvracení, ztráta tělesné hmotnosti a přechodná mírná anemie. Ve studiích s betahistinem podávaným po dobu 6 měsíců potkanům, bylo dle histologických nálezů pozorováno překrvení sleziny ve skupině s dávkou 39 mg/kg; ve skupině s vyšší dávnou navíc překrvení jater a ledvin, částečně v kombinaci s buněčnou atrofií a buněčnou degenerací, což se připisovalo vysoké dávce podané vazoaktivní látky.

Mutagenní a kancerogenní potenciál

Chybí dostupné údaje o mutagenitě a kancerogenitě betahistinu a jeho sloučenin.

Reprodukční toxicita

Studie na zvířatech nejsou dostatečné k posouzení reprodukční toxicity betahistinu a jeho sloučenin. U obou zkoumaných skupin (10 a 100 mg/kg/den) ve studii embryonální a fetální toxicity u králíků byla potratovost vyšší než v kontrolní skupině. Nedá se vyloučit podstatný vliv betahistinu.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1    Seznam pomocných látek

Sodná sůl sacharinu Glycerol

Ethanol (96% obj.)

Natrium-benzoát (E 211)

Roztok kyseliny chlorovodíkové 1 mol/l na úpravu pH Čištěná voda

6.2    Inkompatibility Neuplatňuje se.

6.3    Doba použitelnosti

4 roky.

120 ml: 2 měsíce po prvním otevření 60 ml: 1 měsíc po prvním otevření

6.4    Zvláštní opatření pro uchovávání

Tento přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání.

Uchovávejte v původním obalu tak, aby byl přípravek chráněn před světlem.

Neuchovávat v chladničce, chránit před mrazem.

6.5    Druh obalu a obsah balení Obal:

Lahvička z hnědého skla (typu III podle hydrolytické odolnosti) s bezpečnostním šroubovacím uzávěrem chráněným proti otevření dětmi a s přiloženou dávkovací pumpou (z plastu).

Velikost balení:

60 ml a 120 ml

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

6.6    Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Žádné zvláštní požadavky.

7.    DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

CYATHUS Exquirere PharmaforschungsGmbH

Rudolfplatz 2/1/8

1010 Vídeň - Rakousko

Tel.: 0043 (0)1 246 46 0

Fax: 0043 (0)1 246 46 666

Email: office@cyathus.eu

8.    REGISTRAČNÍ ČÍSLO

83/046/09-C

9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

Datum první registrace: 21.01.2009

Datum posledního prodloužení registrace: 09.10.2013

10. DATUM REVIZE TEXTU

27.1.2016

8