Příbalový Leták

Asacol

Informace pro variantu: Čípek (20,500mg), zobrazit další variantu

sp.zn.sukls133510/2014

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1.    NÁZEV PŘÍPRAVKU ASACOL

čípky

2.    KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jeden čípek obsahuje: mesalazinum 500 mg

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3. LÉKOVÁ FORMA

Čípky

Popis přípravku: Světle béžové čípky torpédovitého tvaru.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1    Terapeutické indikace

Tento léčivý přípravek je indikován u dospělých:

k léčbě akutní fáze lehké až středně závažné proktitidy a proktosigmoiditidy a k prevenci jejich relapsu.

4.2    Dávkování a způsob podání

Dávkování

Dospělí

Dávkování závisí na závažnosti onemocnění.

Léčba akutní fáze

Doporučené dávkování je 1 čípek 2krát denně, pokud nedojde ke zlepšení stavu pacienta, je možné dávku zvýšit na 1 čípek 3x denně.

Udržovací léčba

Doporučená dávka je 1 čípek na noc před spaním.

V případě nedostatečné odpovědi onemocnění (ulcerózní kolitida postihující rektum a rektosigmoideum) na perorální léčbu mesalazinem v dávce >2g denně, může být Asacol čípky podáván k doplnění perorální léčby, obvykle v dávkování 1 čípek na noc nebo 1 čípek 2x denně (ráno a večer).

Starší pacienti

Starší pacienti užívají dávku pro dospělé, pokud netrpí závažnou poruchou funkce jater nebo ledvin, viz bod 4.3 a 4.4. U starších pacientů nebyly provedeny klinické studie.

Pediatrická populace:

K účinnosti u dětí a dospívajících je k dispozici pouze omezená dokumentace.

Způsob podání: rektální

Čípky jsou určeny k zavedení do konečníku, nesmí se polykat. Čípky se zavádějí do konečníku nejlépe po defekaci. Pokud bylo opomenuto použití jedné či více dávek přípravku, použije se následná dávka v obvyklém čase.

4.3    Kontraindikace

-    Hypersenzitivita na mesalazin nebo na kteroukoli pomocnou látku tohoto přípravku, viz bod 6.1.

-    Známá přecitlivělost na salicyláty.

-    Závažná porucha funkce jater.

-    Závažná porucha funkce ledvin (GF < 30 ml/min/1,73 m2).

4.4    Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Porucha funkce ledvin

Před léčbou i v jejím průběhu má být podle uvážení ošetřujícího lékaře vyšetřena moč (testovací proužky). Opatrnosti je třeba u pacientů s poruchou funkce ledvin, se zvýšenou hladinou sérového kreatininu či s proteinurií. U pacientů, u nichž se během léčby rozvine porucha funkce ledvin, je potřeba zvážit nefrotoxicitu způsobenou mesalazinem.

Doporučuje se proto, aby bylo u všech pacientů provedeno vyšetření renálních funkcí jak před zahájením léčby přípravkem Asacol, tak opakovaně v jejím průběhu. Obecně se doporučuje provést následné vyšetření 14 dnů po zahájení léčby a pak další dvě až tři vyšetření ve čtyřtýdenních intervalech během následujících 12 týdnů. Krátký interval mezi vyšetřeními na začátku léčby přípravkem Asacol odhalí vzácné akutní renální reakce. Nevyskytnou-li se akutní renální reakce, je možno prodloužit interval vyšetření na každé 3 měsíce. Pokud se vyskytnou jakékoliv abnormální laboratorní nálezy nebo klinické příznaky, je potřeba provést tato vyšetření okamžitě. Léčbu přípravkem Asacol je nutné okamžitě ukončit, pokud se vyskytnou příznaky poruchy funkce ledvin, a pacienti musí okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Krevní dyskrazie

Velmi vzácně byly zaznamenány případy závažných krevních dyskrazií. Léčbu přípravkem Asacol je potřeba okamžitě ukončit, existuje-li podezření na krevní dyskrazii nebo objevily-li se příznaky krevní dyskrazie (trvající horečky, bolesti v krku, podlitiny, neobjasněná krvácení, purpura nebo anémie), a pacient musí okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Dle uvážení ošetřujícího lékaře je před zahájením léčby přípravkem Asacol i během ní doporučeno provést krevní testy (diferenciální krevní obraz). Obecně se doporučuje provést následné vyšetření 14 dnů po zahájení léčby a pak další dva až tři odběry ve čtyřtýdenních intervalech. Pokud se nálezy pohybují v rozmezí normálních hodnot, doporučuje se provádět další testy každé 3 měsíce. Pokud se vyskytnou jakékoliv abnormální příznaky, testy musejí být provedeny okamžitě.

Porucha funkce jater

U pacientů užívajících přípravky s obsahem mesalazinu bylo hlášeno zvýšení jaterních enzymů. Pokud je přípravek Asacol podáván pacientům s poruchou funkce jater, je potřeba dbát zvýšené opatrnosti. Dle uvážení ošetřujícího lékaře je před zahájením léčby přípravkem Asacol i během ní doporučeno provádět vyšetření krve (parametry funkce jater jako ALT a AST). Obecně se doporučuje provést následné vyšetření 14 dnů po zahájení léčby a pak další dvě až tři vyšetření ve čtyřtýdenních intervalech. Pokud se nálezy pohybují v rozmezí

normálních hodnot, doporučuje se provádět další vyšetření každé 3 měsíce. Pokud se vyskytnou jakékoliv abnormální příznaky, vyšetření musejí být provedena okamžitě.

Srdeční hypersenzitivní reakce

Při léčbě přípravkem Asacol byly vzácně hlášeny srdeční hypersenzitivní reakce (myokarditida a perikarditida) vyvolané mesalazinem. V případě podezření na srdeční hypersenzitivní reakci způsobenou mesalazinem se již nesmí léčba přípravkem Asacol opakovat. U pacientů s alergickou myokarditidou nebo perikarditidou v anamnéze bez ohledu na její původ je potřeba dbát zvýšené opatrnosti.

Onemocnění plic

Pacienty s onemocněním plic, zejména astmatiky, je potřeba během léčby přípravkem Asacol velmi pečlivě sledovat.

Nežádoucí účinky na sulfasalazin

Pacienti, u nichž se v minulosti vyskytly nežádoucí účinky během léčby sulfasalazinem, musí být pod přísným lékařským dohledem. Léčbu je potřeba okamžitě ukončit, pokud jsou zaznamenány jakékoliv příznaky akutní intolerance, jako např. břišní křeče, akutní bolest břicha, horečka, silné bolesti hlavy a vyrážka.

Žaludeční a duodenální vředy

V případě výskytu žaludečních nebo dvanácterníkových vředů je potřeba zahájit léčbu s opatrností.

Starší pacienti

U starších pacientů je potřeba dbát při použití přípravku zvýšené opatrnosti a je doporučeno jej předepsat pouze pacientům s normální funkcí jater a ledvin nebo s nezávažnou poruchou funkce jater a ledvin, viz bod 4.3.

Pediatrická populace

K účinku u dětí a dospívajících je k dispozici pouze omezená dokumentace.

4.5    Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Nebyly provedeny studie lékových interakcí.

Existují omezené údaje naznačující, že mesalazin může snižovat antikoagulační účinek warfarinu.

U pacientů léčených současně azathioprinem, 6-merkaptopurinem nebo thioguaninem je potřeba vzít v úvahu možnost zvýšení jejich myelosupresivního účinku. Toto může vyústit ve výskyt život ohrožující infekce. U pacientů je proto potřeba pečlivě sledovat výskyt příznaků infekce a myelosuprese. Pravidelně (týdně) je proto potřeba sledovat počet leukocytů, trombocytů a lymfocytů, a to zejména v počáteční fázi takovéto kombinované terapie, viz bod 4.4. Pokud jsou počty bílých krvinek po 1 měsíci stabilní, pak se doporučuje provádět další vyšetření ve čtyřtýdenních intervalech po dobu následujících 12 týdnů a potom další vyšetření každé 3 měsíce.

4.6    Fertilita, těhotenství a kojení

Těhotenství

Neexistují dostatečné údaje o použití přípravku Asacol u těhotných žen. Údaje o léčbě omezeného množství (627) těhotných žen nicméně nenaznačují žádné nežádoucí účinky

mesalazinu na těhotenství či na zdraví plodu/novorozence. Do dnešního dne nejsou k dispozici jiné relevantní epidemiologické údaje.

V jednom případě bylo zaznamenáno selhání funkce ledvin u novorozence po dlouhodobé léčbě matky vysokými dávkami mesalazinu (2-4 g, perorálně) během těhotenství.

Studie na zvířatech provedené s perorálním mesalazinem nevykázaly ani přímé, ani nepřímé škodlivé účinky na těhotenství, embryonální vývoj, vývoj plodu, porod či poporodní vývoj. Asacol by měl být použit během těhotenství jen v případě, že přínos léčby převáží nad možnými riziky.

Kojení

N-acetyl-5-aminosalicylová kyselina a v menším množství také mesalazin jsou vylučovány do mateřského mléka. Klinický význam tohoto zjištění však nebyl stanoven.

Doposud jsou k dispozici jen omezené zkušenosti s použitím přípravku u kojících žen. Není možné vyloučit hypersenzitivní reakce u kojenců, např. průjem. Proto by měl být Asacol použit během kojení jen v případě, že přínos léčby převáží nad možnými riziky. Pokud se u dítěte vyskytne průjem, je nutno kojení přerušit nebo dítě odstavit.

Fertilita

Nebyly pozorovány žádné účinky na fertilitu.

4.7    Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Asacol nemá žádný nebo má zanedbatelný vliv na schopnost řídit a obsluhovat stroje.

4.8    Nežádoucí účinky

a) Shrnutí bezpečnostního profilu

Databáze klinických hodnocení zahrnuje 246 pacientů léčených přípravkem Asacol 500 mg čípky. Dávka mesalazinu se pohybovala mezi 1,0 g/den a 1,5 g/den, léčba trvala od čtyř týdnů do dvanácti měsíců.

Orgánově specifické nežádoucí účinky postihující srdce, plíce, játra, ledviny, slinivku břišní, kůži a podkožní tkáně byly hlášeny v souvislosti s podáváním perorální léčby nebo při její kombinaci s rektální léčbou. Většina těchto nežádoucích účinků nebyla hlášena při monoterapii přípravkem Asacol 500 mg čípky, ale následovala po podání perorálního mesalazinu. Nelze nicméně vyloučit, že by se tyto nežádoucí účinky mohly vyskytnout také při samostatném podání mesalazinu v rektální formě.

Pokud se vyskytnou příznaky akutní nesnášenlivosti, jako jsou břišní křeče, akutní bolesti břicha, horečka, silné bolesti hlavy a vyrážka, musí být léčba okamžitě ukončena.

b )Tabelární shrnutí nežádoucích účinků

Nežádoucí účinky uvedené níže tomto textu pocházejí ze čtyř dvojitě zaslepených klinických studií a z jedné otevřené studie a dále z informací ze spontánních hlášení, literatury a Základního bezpečnostního profilu EU ze dne 7. dubna 2011. Četnost výskytu některých nežádoucích účinků nelze vzhledem k omezenému zdroji informací spolehlivě odhadnout. Časté: >1/100 až <1/10 Méně časté: >1/1 000 až <1/100 Vzácné: >1/10 000 až <1/1 000 Velmi vzácné: <1/10 000

Poruchy krve a lymfatického systému

Velmi vzácné: Změna počtu krevních elementů (aplastická anémie, agranulocytóza, pancytopenie, neutropenie, leukopenie, trombocytopenie).

Poruchy imunitního systému

Velmi vzácné: Hypersenzitivní reakce jako alergický exantém, léková horečka, syndrom lupus erythematodes, pankolitida.

Poruchy nervového systému

Vzácné: Bolest hlavy, závrať.

Velmi vzácné: Periferní neuropatie.

Srdeční poruchy

Vzácné: Myokarditida, perikarditida.

Respirační, hrudní a mediastinální poruchy

Velmi vzácné: Alergická a fibrotická plicní reakce (zahrnující dyspnoe, kašel, bronchospasmus, alveolitidu, plicní eosinofilii, plicní infiltraci, pneumonitidu).

Gastrointestinální poruchy

Vzácné: Bolest břicha, průjem, flatulence, nauzea, zvracení.

Velmi vzácné: Akutní pankreatitida.

Poruchy jater a žlučových cest

Velmi vzácné: Změny parametrů jaterní funkce (zvýšení transamináz a cholestatických parametrů), hepatitida, cholestatická hepatitida.

Poruchy kůže a podkožní tkáně

Velmi vzácné: Alopecie.

Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně

Velmi vzácné: Myalgie, artralgie.

Poruchy ledvin a močových cest

Velmi vzácné: Porucha funkce ledvin včetně akutní a chronické intersticiální nefritidy a renální insuficience.

Poruchy reprodukčního systému a prsu

Velmi vzácné: Oligospermie (reverzibilní).

c) Popis vybraných nežádoucích účinků

Neznámý počet výše uvedených nežádoucích účinků je pravděpodobně spojen spíše se samotným zánětlivým onemocněním střev a nesouvisí s léčbou přípravkem Asacol/ s léčivou látkou mesalazinem. To platí zejména pro gastrointestinální nežádoucí účinky.

Pacienty je potřeba pečlivě sledovat, aby se předešlo krevní dyskrazii způsobené snížením funkce kostní dřeně, viz bod 4.4.

Při současném podávání mesalazinu s imunosupresivy, jako např. s azathioprinem, 6-merkaptopurinem nebo thioguaninem, se může vyskytnout život ohrožující infekce, viz bod 4.5.

d) Pediatrická populace

Existují pouze omezená data vztahující se k bezpečnosti přípravku Asacol čípky u pediatrické populace. Předpokládá se však, že u pediatrické populace jsou cílové orgány pro výskyt nežádoucích účinků stejné jako u dospělých (srdce, plíce, játra, ledviny, slinivka břišní, kůže a podkožní tkáně).

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky prostřednictvím:

Státního ústavu pro kontrolu léčiv Šrobárova 48 100 41 Praha 10

Webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek

4.9 Předávkování

Existuje málo údajů o předávkování (např. zamýšlená sebevražda při podávání vysokých dávek mesalazinu perorálně), které však nenaznačují hepatotoxicitu ani nefrotoxicitu. Specifické antidotum není k dispozici, a léčba je proto symptomatická a podpůrná.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: střevní protizánětlivá léčiva, ATC kód: A07EC02 Mechanismus účinku

Přípravek Asacol obsahuje mesalazin, také známý jako kyselina 5-aminosalicylová, který dosahuje protizánětlivého účinku mechanismem, který není doposud zcela objasněn. Mesalazin snižuje migraci střevních makrofágů stimulovanou LTB4, čímž může snížit střevní zánět zabráněním migrace makrofágů do zánětem postižených oblastí. Tvorba prozánětlivých leukotrienů (LTB4 a 5-HETE) v makrofázích střevní stěny je tak inhibována. Mesalazin aktivuje receptory PPAR-x, které působí proti zánětlivým reakcím ve střevě způsobeným aktivací buněčného jádra.

Farmakodynamické účinky

V laboratorních podmínkách inhiboval mesalazin cyklooxygenázu, a tím uvolnění tromboxanu B2 a prostaglandinu E2, ale klinický význam tohoto účinku je stále nejasný. Mesalazin inhibuje tvorbu faktoru aktivujícího trombocyty (PAF).

Mesalazin je také antioxidantem; bylo prokázáno, že snižuje tvorbu reaktivních kyslíkových radikálů a vychytává volné radikály.

Epidemiologická data naznačují, že dlouhodobá udržovací léčba mesalazinem může snížit riziko vzniku rakoviny střeva.

Klinická účinnost a bezpečnost

Indukce remise mírné až středně závažné proktitidy, proktosigmoiditidy.

Udržovací léčba mírné až středně závažné proktitidy.

Klinický vývoj přípravku Asacol 500 mg čípky zahrnoval jednu srovnávací studii biologické dostupnosti, jednu malou studii snášenlivosti a čtyři dvojitě zaslepené klinické studie. Studie biologické dostupnosti ukázala přijatelný profil dostupnosti v porovnání s jiným léčivým přípravkem schváleným k použití ve formě čípků. Studie snášenlivosti a klinické studie poskytly údaje podporující bezpečnost a účinnost podání. Důkazy o klinické účinnosti prokázaly statisticky významné zlepšení v klinických, sigmoidoskopických a histologických ukazatelích onemocnění.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Absorpce

Pouze část mesalazinu obsažená v čípku se vstřebává a je dostupná pro systémový oběh. Účinek mesalazinu je tak dán spíše lokálním než systémovým působením. Po podání jednotlivé dávky 500 mg mesalazinu ve formě čípku zdravým dobrovolníkům byly průměrné hodnoty Cmax mesalazinu 211 ng/ml a tmax mesalazinu a 2,0 hodiny, zatímco stejné parametry pro N-acetylmesalazin byly 443 ng/ml a 3,0 hodiny. Zhruba 43% absorbovaného mesalazinu a 78% N-acetylmesalazinu je vázáno na plazmatické bílkoviny.

Distribuce

Nízké koncentrace mesalazinu a jeho N-acetylovaného metabolitu byly zjištěny v mateřském mléce. Klinický význam tohoto nálezu nebyl stanoven.

Biotransformace

Mesalazin je metabolizován jak ve střevní sliznici, tak v játrech na neaktivní metabolit N-acetylmesalazin.

Eliminace

Mesalazin je vylučován převážně močí a stolicí v nezměněné formě a ve formě svého N-acetylovaného metabolitu. Po podání přípravku Asacol 500 mg čípky zdravým dobrovolníkům byl biologický poločas mesalazinu 4,97 hodiny a N-acetylmesalazinu 8,32 hodiny.

Linearita/nelinearita

Specifické studie nebyly provedeny.

F armakokinetický/farmakodynamický vztah Specifické studie nebyly provedeny.

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Účinky v neklinických studiích byly pozorovány pouze po expozicích dostatečně převyšujících maximální expozici u člověka, což svědčí pro malý význam při klinickém použití.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1 Seznam pomocných látek

Tukový základ.

6.2    Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3    Doba použitelnosti

3 roky.

6.4    Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte při teplotě do 25°C.

Chraňte před chladem nebo mrazem. Uchovávejte mimo dosah přímého slunečního světla.

6.5    Druh obalu a obsah balení

Čípky jsou zataveny v bílé neprůhledné tvarované fólii (PVC/PE) odděleně po 5 kusech. Balení 20 čípků

6.6    Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Žádné zvláštní požadavky. Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Tillotts Pharma GmbH, Rheinfelden Baden, Německo

8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO

29/619/99-C

9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/ PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

22.9.1999 / 26.10.2011

10. DATUM REVIZE TEXTU

27.8.2014