Příbalový Leták

zastaralé informace, vyhledat novější

Aleve

zastaralé informace, vyhledat novější

sp. zn. sukls8476/2015

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1. NÁZEV PŘÍPRAVKU

Aleve

220 mg

potahované tablety

2.    KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jedna potahovaná tableta obsahuje naproxenum natricum 220 mg, což odpovídá 200 mg naproxenum.

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3.    LÉKOVÁ FORMA

Potahovaná tableta

Světlemodré oválné potahované tablety, na jedné straně vyraženo Aleve.

4.    KLINICKÉ ÚDAJE

4.1.    Terapeutické indikace

Krátkodobá léčba mírné až středně silné bolesti jako je bolest hlavy, bolest zubů, bolest zad a bolest doprovázející akutní záněty horních cest dýchacích.

Primární dysmenorea.

Horečka.

Bolest po chirurgických výkonech a po úrazech, např. podvrtnutí kloubů, natažení svalů.

Bolest svalů a kloubů spojená s chřipkovými onemocněními.

Bolest při chronických zánětlivých a degenerativních revmatických onemocněních (revmatoidní artritida, juvenilní idiopatická artritida, ankylozující spondylitida, artróza a dna).

4.2.    Dávkování a způsob podání

Dávkování

Dospělí:

-220 mg každých 8 až 12 hodin pokud přetrvávají příznaky.

-u některých jedinců může být účinnější úvodní užití dávky 2 x 220 mg následované užitím 220 mg o 12 hodin později.

-    při samoléčbě by neměla být překročena dávka 3 x 220 mg (660 mg) během 24 hodin.

-    maximální denní dávka je 1540 mg naproxenum natricum.

Starší osoby:

-    neměla by být překročena dávka 2x 220 mg během 24 hodin.

Pediatrická populace Děti a dospívající:

-dospívající od 12 let 2x denně 220 mg.

-    přípravek není určen pro děti do 12 let.

Pacienti se sníženou funkcí jater a/nebo ledvin

U pacientů s onemocněním jater, u chronických alkoholiků a pacientů s cirhózou se doporučuje podávat co nejnižší účinnou dávku.

Jelikož naproxen a jeho metabolity jsou z velké části vylučovány močí (95%) cestou glomerulární filtrace, měl by být u pacientů s těžkou poruchou funkce ledvin přípravek užíván s velkou opatrností a měly by být sledovány hladiny sérového kreatininu nebo clearance kreatininu. Naproxen by se neměl dlouhodobě podávat pacientům s clearance kreatininu nižší než 20 ml/min.

Způsob podání Perorální podání.

Tableta se užívá s jídlem nebo po jídle a zapije se sklenicí vody.

Výskyt nežádoucích účinků může být snížen podáváním nejnižší účinné dávky po nejkratší dobu nutnou ke zlepšení příznaků (viz 4.4).

Díky dlouhotrvajícímu účinku utlumí bolest na 8-12 hodin.

Současné podávání s jídlem může prodloužit absorpci naproxenu.

4.3.    Kontraindikace

-    Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.

-    U pacientů, u nichž kyselina acetylsalicylová nebo jiná nesteroidní antirevmatika vyvolala alergické reakce (vzhledem k možnosti výskytu zkřížené přecitlivělosti).

-    Anamnesticky gastrointestinální krvácení nebo perforace ve vztahu k předchozí léčbě nesteroidními antirevmatiky.

-    Aktivní nebo anamnesticky rekurentní peptický vřed/hemoragie (dvě nebo více epizod prokázané ulcerace nebo krvácení).

-    Závažné srdeční selhání.

-    Třetí trimestr gravidity

-    Těžká jaterní nebo renální insuficience

-    Cerebrovaskulární nebo jiné aktivní krvácení

4.4.    Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Přípravek Aleve by neměl být podáván společně s jinými nesteroidními antirevmatiky (včetně léků obsahujících naproxen nebo naproxen sodium) a včetně selektivních inhibitorů cyklooxygenázy.

Výskyt nežádoucích účinků může být snížen podáváním nejnižší účinné dávky po nejkratší dobu nutnou ke zlepšení příznaků.

U starších pacientů je zvýšený výskyt nežádoucích účinků, zejména gastrointestinálního krvácení a perforací, které mohou být fatální (viz bod 4.8).

Gastrointestinální krvácení, ulcerace a perforace, které mohou být fatální, byly hlášeny u všech nesteroidních antirevmatik kdykoli během léčby, s varujícími příznaky ale i bez nich, i bez předchozí anamnézy závažných gastrointestinálních příhod.

Riziko gastrointestinálního krvácení, ulcerací a perforací stoupá se zvyšující se dávkou přípravku, u pacientů s anamnézou peptického vředu, zejména pokud byl komplikován krvácením nebo perforací (viz bod 4.3), a u starších osob. Tito pacienti by měli zahajovat léčbu nejnižší možnou dávkou.

U pacientů se zvýšeným rizikem nežádoucích účinků, mezi něž patří i pacienti dlouhodobě léčení acetylsalicylovou kyselinou v antiagregačních dávkách nebo jinými léky zvyšujícími gastrointestinální riziko (viz dále a bod 4.5), je vhodné zvážit současné podávání protektivních látek (např. misoprostol nebo inhibitory protonové pumpy).

Pacienti s anamnézou gastrointestinální toxicity, obzvláště ve starším věku, musí být poučeni, aby včas hlásili všechny neobvyklé gastrointestinální příznaky (zejména gastrointestinální krvácení), především na počátku léčby.

Obzvláštní opatrnost je doporučována u pacientů užívajících konkomitantní léčbu, která by mohla zvyšovat riziko ulcerací nebo krvácení (např. orálně podávané kortikosteroidy, antikoagulancia jako warfarin, SSRI nebo antiagregancia jako kyselina acetylsalicylová. (viz bod 4.5).

Pokud se během léčby přípravkem Aleve objeví gastrointestinální vředy nebo krvácení, musí být léčba ukončena.

Nesteroidní antirevmatika musí být podávána s opatrností pacientům s gastrointestinálními chorobami v anamnéze (ulcerózní kolitida, Crohnova choroba), protože jejich stav se může touto léčbou zhoršit (viz bod 4.8).

Zahájení léčby u pacientů s anamnézou hypertenze a/nebo srdečního selhání je třeba konzultovat s lékařem, protože v souvislosti s léčbou nesteroidními antirevmatiky byly hlášeny případy retence tekutin , hypertenze a edémů.

Velmi vzácně byly ve vztahu k léčbě nesteroidními antirevmatiky hlášeny závažné kožní reakce, z nichž některé byly fatální, včetně Stevens-Johnsonova syndromu a toxické epidermální nekrolýzy (viz bod 4.8). Těmito reakcemi jsou nejvíce ohroženi pacienti na počátku léčby, začátek reakce se nejčastěji objevuje během prvního měsíce léčby.

Aleve musí být vysazen při prvních známkách výskytu vyrážky, slizničních lézí nebo jakýchkoli jiných příznaků hypersensitivity.

Kardiovaskulární a cerebrovaskulární účinky

Klinické studie a epidemiologické údaje poukazují na to, že podávání některých NSA (obzvláště ve vysokých dávkách a po dlouhou dobu) může souviset s mírným zvýšením rizika arteriálních trombotických příhod (např. IM nebo iktů). Přestože existují údaje poukazující na nižší riziko spojené s podáváním naproxenu (1000 mg denně), určité riziko nelze vyloučit. Neexistují dostatečné údaje, které by upřesnily možné riziko trombotických příhod při podávání nízkých dávek naproxenu (viz OTC dávkování).

Renální účinky

Stejně jako u ostatních NSA, protrahované podávání naproxenu může vést k postižení renálních funkcí, vzniku renálního selhání, akutní intersticiální nefritidy, hematurie, proteinurie, renální papilární nekrózy a sporadicky nefrotického syndromu. Nejvíce rizikoví pro tuto reakci jsou pacienti s poruchou funkce ledvin, srdečním selháním, poruchou funkce jater, nemocní léčeni diuretiky a inhibitory ACE a starší pacienti. Renální funkce u těchto pacientů by proto měly být při dlouhodobé léčbě pravidelně monitorovány. Vysazení NSA obecně vede k návratu do stavu před léčbou.

Další upozornění

Zvláštní pozornost je třeba věnovat pacientům trpícím bronchiálním astmatem, chronickou rýmou, sinusitidou, nosními polypy, nosní mandlí nebo alergickým onemocněním. U těchto pacientů je zvýšené riziko vzniku bronchospasmu a angioedému.

U pacientů se systémovým lupus erytematodes (SLE) nebo smíšenými chorobami pojivové tkáně existuje zvýšené riziko vzniku aseptické meningitidy.

Během léčby NSA bylo pozorováno zhoršení funkce jater. Při dlouhodobé léčbě by měly být jaterní enzymy pravidelně monitorovány. Pokud v průběhu léčby přípravkem Aleve dojde ke zvýšení hodnot jaterních enzymů nebo se objeví symptomy jaterního postižení měla by být léčba přerušena

Nemocní s poruchami hemokoagulace by měli být při současné léčbě přípravkem Aleve pečlivě monitorováni, NSA mohou inhibovat agregaci trombocytů a prodlužovat dobu krvácení.

Naproxen může maskovat příznaky infekčního onemocnění (horečka, bolest a otok).

Pečlivý lékařský dohled je třeba při jakémkoli žaludečním a střevním onemocnění nebo bezprostředně po větším chirurgickém zákroku

Při dlouhodobém užívání analgetik ve vysokých dávkách se může vyskytnout bolest hlavy, která se nesmí léčit vyššími dávkami přípravku. Chronické užívání analgetik, zejména při kombinaci různých látek s analgetickým účinkem, může způsobit trvalé poškození ledvin a riziko selhání ledvin (analgetická nefropatie).

Existují důkazy o tom že léky, které inhibují cyklooxygenázu / syntézu prostaglandinů ovlivňují ovulaci a tím mohou způsobovat poškození ženské plodnosti. Poškození je reverzibilní a odezní po ukončení terapie.

Aleve obsahuje přibližně 20 mg sodíku (2,5% z 800 mg sodíku připouští i přísná dieta s omezením sodíku).

4.5. Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Současné podávání antacid, cholestyraminu nebo jídla může prodloužit resorpci naproxenu, ale neovlivňuje její míru.

Naproxen se silně váže na plasmatický albumin. Tato skutečnost je teoretickým základem možných interakcí s jinými léky s vazbou na albumin, jako jsou antikoagulacia kumarinového typu, deriváty sulfonylmočoviny, hydantoiny, jiná nesteroidní antirevmatika včetně kyseliny acetylsalicylové.

V provedených klinických studiích nebyly zaznamenány signifikantní interakce přípravku Aleve s antikoagulancii kumarinového typu, přesto je však nutná při jejich současném podávání opatrnost, neboť interakce byly zaznamenány s jinými nesteroidními přípravky této skupiny. Při současném podávání nesteroidních antirevmatik a antikoagulancií, např. warfarinu, může být účinek antikoagulancií zvýšen (viz. bod 4.4).

Pacienti léčeni současně přípravkem Aleve a hydantoiny, sulfonamidy nebo sulfonylmočovinou by měli být pečlivě monitorováni pro případnou úpravu dávky.

Souběžné používání několika NSA může zvýšit riziko gastrointestinálních vředů a krvácení. Měli bychom se proto vyhnout společnému podávání ibuprofenu s dalšími NSA (viz bod 4.4).

Diuretika a inhibitory ACE mohou zvýšit nefrotoxicitu NSA. NSA mohou snížit účinek diuretik a antihypertenziv jako jsou inhibitory ACE a beta-blokátory. Naproxen obdobně jako jiná nesteroidní antirevmatika může inhibovat natriuretický účinek furosemidu.

Pozornost vyžaduje současná léčba s probenicidem, který dle publikovaných zpráv zvyšuje hladiny naproxenu v plazmě a významně prodlužuje jeho plazmatický poločas.

Současné podávání Aleve a metotrexátu vyžaduje zvýšenou opatrnost, neboť je dokumentováno, že naproxen a jiné léky inhibující syntézu prostaglandinů snižují clearance metotrexátu a mohou významně zvýšit jeho toxicitu.

Bylo rovněž zaznamenáno snížení clearance lithia, které vedlo k zvýšení jeho koncentrace v plasmě.

Doporučuje se dočasně vysadit léčbu s Aleve na období asi 48 hodin před prováděním funkčních testů nadledvin, neboť naproxen resp. jeho sodná sůl interferují s některými analytickými testy na 17-ketonsteroidy. Obdobně může naproxen a jeho sodná sůl interferovat s některými testy na detekci kyseliny 5-hydroxyindoloctové v moči.

Naproxen snižuje agregaci trombocytů a prodlužuje krvácivost. Na tuto skutečnost nutno pamatovat při hodnocení času krvácivosti.

Kortikoidy zvyšují riziko gastrointestinálních ulcerací a krvácení (viz. bod 4.4).

Současné podávání antiagregačních látek nebo SSRI zvyšuje riziko gastrointestinálního krvácení (viz. bod 4.4).

4.6. Fertilita,těhotenství a kojení

Fertilita:

Existují důkazy o tom, že léky, které inhibují cyklooxygenázu / syntézu prostaglandinů, ovlivňují ovulaci a tím mohou způsobovat poškození ženské plodnosti. Poškození je reverzibilní a odezní po ukončení terapie.

Těhotenství:

Inhibice syntézy prostaglandinů může mít nežádoucí vliv na těhotenství a fetální/embryonální vývoj. Data z epidemiologických studií naznačují zvýšené riziko potratů a kardiálních malformací po užívání inhibitorů syntézy prostaglandinů v počátku těhotenství. Absolutní riziko kardiovaskulárních malformací se zvýšilo z méně než 1% na přibližně 1,5%. Předpokládá se, že se riziko zvyšuje s dávkou a trváním terapie. U zvířat se prokázalo, že podání inhibitorů syntézy prostaglandinů vede k zvýšení pre - a postimplantačních ztrát a k fetální/embryonální letalitě. Navíc byla po podání inhibitorů syntézy prostaglandinů zvířatům v průběhu organogenetické periody hlášena zvýšená incidence různých malformací včetně kardiovaskulárních.

V průběhu prvního a druhého trimestru nesmí být naproxen podán, pokud to není zcela nezbytné. Pokud je naproxen podáván ženám, které chtějí otěhotnět nebo v prvním a druhém trimestru těhotenství, musí být dávka co nejnižší a doba léčení co nejkratší.

Během třetího trimestru těhotenství všechny inhibitory syntézy prostaglandinů mohou vystavovat plod:

- kardiopulmonální toxicitě( předčasný uzávěr duktus arteriosus a pulmonální hypertenze)

-    renální dysfunkce, která může progredovat v renální selhání s oligohydramnion.

matku a novorozence na konci těhotenství:

-    potencionálnímu prodloužení krvácení

-    inhibici děložních kontrakcí vedoucí k opoždění nebo prodloužení porodu.

Proto je naproxen kontraindikován ve třetím trimestru těhotenství.

Kojení:

Naproxen přestupuje do mateřského mléka ve velmi malém množství (viz bod 5.2). Neměl by být používán při kojení novorozenců a nedonošených dětí v prvních týdnech po porodu, protože je znám případ zvýšené krvácivosti a akutní anémie u sedmidenního dítěte. Při kojení starších dětí je možné krátkodobé užití, avšak dlouhodobé užívání není vhodné vzhledem k dlouhému eliminačnímu poločasu, možnosti kumulace a vzniku nežádoucích účinků.

4.7. Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Přípravek Aleve nemá žádný nebo má zanedbatelný vliv na schopnost řídit a obsluhovat stroje.

4.8. Nežádoucí účinky

Srdeční / cévní poruchy

V souvislosti s léčbou nesteroidními antirevmatiky byly hlášeny edémy, hypertenze a srdeční selhání.

Klinické studie a epidemiologické údaje poukazují na to, že podávání některých NSA (obzvláště ve vysokých dávkách a po dlouhou dobu) může souviset s mírným zvýšením rizika arteriálních trombotických příhod (např. IM nebo iktů) (viz 4.4).

Gastrointestinální poruchy

Nejčastěji pozorované nežádoucí účinky jsou gastrointestinální. Mohou se objevit peptické vředy, perforace nebo gastrointestinální krvácení, někdy fatální, zejména u starších osob (viz. bod 4.4). Po léčbě byly pozorovány také nausea, zvracení, průjem, flatulence, zácpa, dyspepsie, abdominální bolesti, meléna, hematemeza, ulcerózní stomatitida, exacerbace kolitidy a Crohnovy choroby (viz. bod 4.4). Méně často byla pozorována gastritida.

Poruchy kůže a podkožní tkáně

Velmi vzácně byly pozorovány kožní bulózní reakce včetně Stevens-Johnsonova syndromu a toxické epidermální nekrolýzy.

Sodná sůl naproxenu způsobuje přechodné, na dávce závislé, mírné prodloužení krvácení. Přesto hodnoty časti nepřesahují horní limit referenčního rozmezí.

Následující nežádoucí účinky byly hlášeny u naproxenu a sodné soli naproxenu, včetně dávkování na předpis s následující frekvencí:

Velmi časté: Časté:

Méně časté : Vzácné:

Velmi vzácné: Není známo:


>1/10

>1/100 až <1/10 >1/1 000 až <1/100 >1/10 000 až < 1/1 000 <1/10 000),

z dostupných údajů nelze určit

Poruchy imunitního systému

Velmi

vzácné

Anafylaktické / anafylaktoidní reakce včetně šoku s fatálním koncem

Poruchy krve a lymfatického systému

Velmi

vzácné

Poruchy hematopoézy (leukopenie, trombocytopenie, agranulocytóza, aplastická anémie, eosinofilie, hemolytická anémie)

Psychiatrické poruchy

Velmi

vzácné

Psychiatrické poruchy, deprese, abnormální sny, neschopnost koncentrace

Poruchy nervového systému

Časté

Závratě, bolest hlavy, točení hlavy

Méně časté

Ospalost, nespavost, spavost

Velmi

vzácné

Aseptická meningitida, kognitivní dysfunkce, křeče

Poruchy oka

Velmi

vzácné

Poruchy vidění, opacita rohovky, papilitida, retrobulbární optická neuritida, edém papily

Poruchy ucha a labyrintu

Méně časté

Vertigo

Velmi

vzácné

Poškození sluchu, tinnitus, poruchy sluchu

Srdeční poruchy

Velmi

vzácné

Kongestivní srdeční selhání, hypertenze, plicní edém, palpitace

Cévní poruchy

Velmi

vzácné

Vaskulitida

Respirační, hrudní a mediastinální poruchy

Velmi

vzácné

Dyspnoe, astma, eosinofilní pnemonitida

Gastrointestinální poruchy

Časté

Dyspepsie, nevolnost, pálení žáhy, bolest břicha

Méně časté

Průjem, zácpa, zvracení

Vzácné

Peptické vředy s krvácením nebo perforací nebo bez nich, gastrointestinální krvácení, hemateméza, meléna

Velmi

vzácné

Pankreatitida, kolitida, aftózní vředy, stomatitida, esofagitida, intestinální vředy

Poruchy jater a žlučových cest

Velmi

vzácné

Hepatitida (včetně smrtelných případů), žloutenka, ikterus

Poruchy kůže a podkožní tkáně

Méně časté

Vyrážka, svědění, kopřivka

Vzácné

Angioneurotický edém

Velmi

vzácné

Alopecie (většinou reverzibilní), fotosenzitivita, porfyrie, exudativní erythema multiforme, bulózní reakce včetně Stevens-Johnsonova syndromu a toxické epidermální nekrolýzy, erythema nodosum, stálé lékové erupce, lichen planus, pustulární reakce, kožní vyrážka, systémový lupus erythematosus, fotosenzitivní reakce včetně porphyria cutanea tarda (pseudoporfyrie) a epidermolysis bullosa, ekchymózy, purpura, pocení

Poruchy ledvin a močových cest

Vzácné

Poškození ledvin

Velmi

vzácné

Intersticiální nefritida, renální papilární nekróza, nefrotický syndrom, ledvinné selhání, hematurie, proteinurie

Stavy spojené s těhotenstvím, šestinedělím a perinatálním obdobím

Velmi

vzácné

Vyvolání porodu Uzavření ductus arteriosus Neplodnost u žen

Celkové poruchy

Vzácné

Periferní edém, zvláště u pacientů s hypertenzí nebo selháním ledvin, pyrexie (včetně zimnice a horečky)

Velmi

vzácné

Otoky, žízeň, malátnost

Vyšetření

Velmi

vzácné

Zvýšení hladiny sérového kreatininu, abnormální jaterní funkční testy, hyperkalemie

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv Srobárova 48 100 41 Praha 10

Webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek

4.9. Předávkování

Klinicky významné předávkování lze charakterizovat výskytem ospalosti, pálení žáhy, zažívacích obtíží, nauzey, vomitu, gastrointestinálního krvácení, bolesti hlavy, hučení v uších, renálních dysfunkcí, hypoprothrombinemie, metabolické acidózy, apnoe, dezorientace, excitace, přechodným zvýšením jaterních enzymů. Protože sodná sůl naproxenu může být rychle absorbována, lze očekávat rychlé ustavení vysokých krevních koncentrací účinné látky.U malého počtu léčených se vyskytly křečové stavy, ale není jisté, zda měly vztah k naproxenu.

Při náhodném nebo úmyslném požití velkého množství tablet Aleve by měl být evakuován obsah žaludku a následně použity všechny podpůrné postupy při otravách. Studie na zvířatech nasvědčují, že podání 50 - 100 g aktivního uhlí v období 15 minut až 2 hodiny po požití léku výrazně snižuje absorpci naproxenu.

Hemodialýza neovlivňuje koncentraci naproxenu v plazmě vzhledem k jeho vysoké vazbě na plazmatické bílkoviny.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1. Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: nesteroidní protizánětlivá a protirevmatická léčiva, deriváty kyseliny

propionové

ATC kód: M01AE02

Aleve (sodná sůl naproxenu) je nesteroidní protizánětlivý léčivý přípravek s. výraznými analgetickými a antipyretickými účinky. Radí se mezi nenarkotická analgetika. Inhibuje prostaglandin syntetázu. Stejně jako u jiných látek však přesný mechanismus jeho antiflogistického, analgetického a antipyretického účinku není znám.

Sodná sůl naproxenu je neselektivní inhibitor cyklooxygenázy, který inhibuje oba enzymy, jak cyklooxygenázu 1 (COX-1), tak cyklooxygenázu 2 (COX-2).

Inhibuje tvorbu COX-1 dependentní tromboxansyntetázy, A2 (TXA2),což snižuje agregaci krevních destiček, tak COX-2 dependentní prostacyklin (PGI2), který je důležitým vasodilatačním mediátorem.

5.2. Farmakokinetické vlastnosti

Sodná sůl naproxenu je dobře rozpustná v žaludečním prostředí a po perorálním podání je rychle a kompletně absorbována z gastrointestinálního traktu. Vzhledem k této rychlé a kompletní absorpci je u pacientů dosaženo rychlejšího nástupu analgetického účinku během ve srovnání s naproxenem. Vrcholové hladiny v plasmě (tmax) je dosaženo přibližně po 1- 2 hodinách, v závislosti na příjmu potravy.

Poměr M/P (koncentrace v mléce/plazmě matky) pro naproxen byl zjištěn 0,01. Dle omezených údajů byla maximální hladina naproxenu v mléce při užívání dávky 250mg, resp. 375mg 2x denně 1,1mg/l, resp. 2,4mg/l a nastala za 4-5h po užití. Dle těchto údajů by kojené dítě přijímalo v mléce 2,2-2,8% mateřské dávky přepočtené na jeho hmotnost.

Naproxen má střední biologický poločas přibližně 14 hodin. Při terapeutických hladinách je ve více než 99% vázáno na albumin v séru. Přibližně 95% dávky sodné sole naproxenu je vyloučeno močí jako nezměněný naproxen, 6-O-desmetylnaproxen a jejich konjugáty. Bylo zjištěno, že rychlost vylučování odpovídá rychlosti vymizení látky z plasmy.

5.3. Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Studie akutní toxicity prováděné na zvířatech neprokázaly žádnou zvláštní citlivost. V závislosti na způsobu podávání léku a na pohlaví byla LD50 u myší 435 až 1234 mg/kg, u potkanů 435 až 543 mg/kg, u křečků asi 4000 mg/kg a u psů 931 mg/kg po perorálním podání.

Během šestiměsíční studie chronické toxicity prováděné na potkanech při dávkách 2, 10 a 30 mg/kg/den se projevily gastrointestinální léze pouze při nejvyšších dávkách. Perorální dávka 2 a 10 mg/kg/den po dobu 22 měsíců nezpůsobila u potkanů žádné změny, avšak dávka 30 mg/kg/den měla za následek snížení tělesné hmotnosti, zvýšený objem moči, indukované gastrointestinální léze a zvýšenou mortalitu.

U naproxenu nebyly zjištěny žádné mutagenní ani kancerogenní účinky.

Nebyl zjištěn žádný vliv na fertilitu ani teratogenní a embryotoxický účinek.

Naproxen prodlužuje gestaci a oddaluje termín porodu určený později během těhotenství. Může mít rovněž nežádoucí účinek na kardiovaskulární systém plodu tím, že indukuje předčasné uzavření ductus arteriosus a může způsobit kongestivní srdeční selhání nebo persistentní pulmonární hypertenzi u novorozených mláďat.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1.    Seznam pomocných látek

Povidon 30, mikrokrystalická celulóza, mastek, magnesium-stearát, Potahová soustava Opadry modrá YS-1-4215

6.2.    Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3.    Doba použitelnosti

3 roky

6.4.    Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte při teplotě do 25°C v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem.

6.5.    Druh obalu a obsah balení

Neprůhledný PVC/Al blistr, krabička.

7 x 220 mg 12 x 220 mg 24 x 220 mg 30 x 220 mg

6.6.    Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Žádné zvláštní požadavky.

7.    DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Bayer s.r.o., Praha, Česká republika

8.    REGISTRAČNÍ ČÍSLO

29/615/99-C

9.    DATUM PRVNÍ REGISTRACE / PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

Datum první registrace: 22.9.1999

Datum posledního prodloužení registrace: 15.9.2010

10.    DATUM REVIZE TEXTU

31.3.2015

10/10