Příbalový Leták

Zykadia 150 Mg

PŘÍLOHA I

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

Tento léčivý přípravek podléhá dalšímu sledování. To umožní rychlé získání nových informací o bezpečnosti. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili jakákoli podezření na nežádoucí účinky. Podrobnosti o hlášení nežádoucích účinků viz bod 4.8.

1. NÁZEV PŘÍPRAVKU

Zykadia 150 mg tvrdé tobolky

2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jedna tvrdá tobolka obsahuje ceritinibum 150 mg.

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3. LÉKOVÁ FORMA

Tvrdá tobolka.

Tobolka s bílým neprůhledným tělem a modrým neprůhledným víčkem, s “LDK 150MG” vytištěným na víčku a “NVR” vytištěným na těle, obsahující bílý až bělavý prášek.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1    Terapeutické indikace

Zykadia je indikovaná k léčbě dospělých pacientů s nemalobuněčným karcinomem plic (NSCLC) pozitivním na kinázu anaplastického lymfomu (ALK) dříve léčeným krizotinibem.

4.2    Dávkování a způsob podání

Léčba přípravkem Zykadia má být zahájena a kontrolována lékařem se zkušeností s použitím protinádorových léčivých přípravků.

Testování ALK

Pro výběr pacientů s ALK pozitivním nemalobuněčným karcinomem plic je nezbytná přesná a validovaná metoda vyšetření ALK (viz bod 5.1).

ALK pozitivní charakter nemalobuněčného karcinomu plic má být stanoven před zahájením léčby přípravkem Zykadia. Stanovení ALK pozitivity nemalobuněčného karcinomu plic má být prováděno v laboratořích s prokázanou odbornou zkušeností při použití specifických technologií.

Dávkování

Doporučená dávka přípravku Zykadia je 750 mg podávaná perorálně jednou denně každý den ve stejnou dobu.

Maximální doporučená dávka je 750 mg denně. Léčba by měla pokračovat, dokud má pacient z léčby klinický prospěch.

Pokud pacient dávku vynechá, má ji užít, pokud další dávka nenásleduje do 12 hodin.

U pacientů, kteří netolerují denní dávku 300 mg, by měla být léčba přípravkem Zykadia ukončena.

Úprava dávky z důvodu výskytu nežádoucích účinků

Na základě individuální bezpečnosti a snášenlivosti může být vyžadováno dočasné přerušení a/nebo snížení dávky přípravku Zykadia. Pokud je vyžadováno snížení dávky z důvodu výskytu nežádoucích účinků, má se toho docílit snížením o 150 mg denně (tj. jeden stupeň). Je třeba zvážit časnou identifikaci a zvládnutí nežádoucích účinků standardními podpůrnými léčebnými opatřeními.

Přibližně 54 % pacientů zahajujících léčbu doporučenou dávkou 750 mg vyžadovalo nejméně jednu úpravu dávky z důvodu výskytu nežádoucích účinků, s mediánem doby do prvního snížení dávky přibližně 7 týdnů.

Tabulka 1 shrnuje doporučení pro přerušení dávky, snížení nebo ukončení léčby přípravkem Zykadia při zvládání vybraných nežádoucích účinků.

Tabulka 1 Úprava dávky přípravku Zykadia a doporučení pro zvládání nežádoucích účinků

Kritéria

Dávkování přípravku Zykadia

Zvýšení hladiny alaninaminotransferázy (ALT) nebo aspartátaminotransferázy (AST) 5krát vyšší než horní limit normálních hodnot (ULN) s hladinou celkového bilirubinu 2krát nižší nebo rovnou ULN

Přerušit léčbu přípravkem Zykadia, dokud nedojde k úpravě na výchozí hodnotu před léčbou nebo <3krát ULN, poté znovu zahájit léčbu dávkou sníženou o jeden stupeň.

ALT nebo AST 3krát vyšší než horní limit normálních hodnot (ULN) se souběžným zvýšením hladiny celkového bilirubinu 2krát vyšším než ULN (při absenci cholestázy nebo hemolýzy)

Trvale vysadit léčbu přípravkem Zykadia.

Jakýkoli stupeň pneumonitidy související s léčbou

Trvale vysadit léčbu přípravkem Zykadia

QT korigovaný na srdeční frekvenci (QTc) >500 ms na nejméně 2 samostatných elektrokardiogramech (EKG)

Přerušit léčbu přípravkem Zykadia dokud nedojde k úpravě na výchozí hodnotu před léčbou nebo do stavu, kdy je QTc interval <480 ms, zkontrolovat a pokud je to nutné, upravit elektrolyty, poté znovu zahájit léčbu dávkou sníženou o jeden stupeň.

QTc vyšší než 500 ms nebo odchylka od výchozího stavu o více než 60 ms a výskyt torsade de pointes nebo polymorfní ventrikulární tachykardie nebo známek/příznaků závažné arytmie

Trvale vysadit léčbu přípravkem Zykadia

Bradykardiea (symptomatická, může být závažná a klinicky významná, vyžaduj ící lékařský zásah)

Přerušit léčbu přípravkem Zykadia až do zlepšení na asymptomatickou (stupeň <1) bradykardii nebo srdeční frekvenci 60 tepů za minutu (bpm) nebo více. Zhodnotit souběžnou léčbu přípravky, o kterých je známo, že způsobují bradykardii stejně jako přípravky k léčbě hypertenze.

Pokud je zjištěn a vysazen souběžný léčivý přípravek přispívající k rozvoji bradykardie nebo je upravena jeho dávka, zahájit znovu léčbu předchozí dávkou přípravku Zykadia po zotavení na asymptomatickou bradykardii nebo na srdeční frekvenci 60 tepů za minutu nebo více.

Pokud není zjištěn souběžný léčivý přípravek přispívající ke vzniku bradykardie nebo pokud není léčba tímto léčivým přípravkem ukončena nebo není upravena jeho dávka, zahájit znovu léčbu přípravkem Zykadia dávkou sníženou o jeden stupeň po zotavení na asymptomatickou bradykardii nebo na srdeční frekvenci 60 tepů za minutu nebo více.

Bradykardiea (život ohrožující závažnosti, vyžadující urgentní intervenci)

Trvale vysadit přípravek Zykadia, pokud není zjištěn souběžný léčivý přípravek přispívající k rozvoji bradykardie.

Pokud je zjištěn a vysazen souběžný léčivý přípravek přispívající k rozvoji bradykardie nebo je upraveno jeho dávkování, znovu zahájit léčbu přípravkem Zykadia dávkou sníženou o dva stupně po zotavení na asymptomatickou bradykardii nebo na srdeční frekvenci 60 tepů za minutu nebo více, s častým sledovánímb.

Závažná (stupeň 3) nebo netolerovatelná nauzea, zvracení nebo průjem i přes optimální léčbu antiemetiky nebo antidiarhoiky

Přerušit léčbu přípravkem Zykadia do zlepšení, poté znovu zahájit léčbu přípravkem Zykadia dávkou nižší o jeden stupeň.

Přetrvávající hyperglykémie vyšší než 250 mg/dl i přes optimální antihyperglykemickou léčbu

Přerušit léčbu, dokud není hyperglykémie adekvátně přiměřeně kontrolovaná, a poté znovu zahájit léčbu přípravkem Zykadia dávkou o jeden stupeň nižší. Pokud není možné dosáhnout přiměřené kontroly hyperglykémie optimální léčbou, trvale ukončit léčbu přípravkem Zykadia.

Zvýšená hladina lipázy nebo amylázy (stupeň >3)

Přerušit léčbu až do hodnot lipázy či amylázy stupně <1, poté znovu zahájit léčbu přípravkem Zykadia dávkou nižší o jeden stupeň.

a Srdeční frekvence nižší než 60 tepů za minutu (bpm) b Trvalé ukončení v případě opakování.

Vyvarujte se souběžného podávání silných inhibitorů CYP3A během léčby přípravkem Zykadia (viz bod 4.5). Pokud je souběžné podávání silného inhibitoru CYP3A nezbytné, snižte dávku přibližně o jednu třetinu (dávka klinicky neověřená), zaokrouhlenou na nejbližší násobek dávkovací síly 150 mg. Bezpečnost pacientů má být pečlivě sledována.

Pokud je dlouhodobá souběžná léčba silnými CYP3A inhibitory nutná a pacienti dobře tolerují sníženou dávku, může se dávka znovu zvýšit, aby se zabránilo případné podléčenosti, za předpokladu pečlivého sledování bezpečnost.

Po ukončení podávání silného inhibitoru CYP3A se vraťte k dávce podávané před zahájením podávání silného inhibitoru CYP3A.

Porucha funkce ledvin

U pacientů s poruchou funkce ledvin nebyla provedena vyhrazená farmakokinetická studie. Nicméně na základě dostupných dat je vylučování ceritinibu ledvinami zanedbatelné. Úprava dávky proto není u pacientů s mírnou až středně těžkou poruchou funkce ledvin nutná. U pacientů s těžkou poruchou funkce jater je nutná opatrnost, protože u této populace nejsou zkušenosti s použitím ceritinibu (viz bod 5.2).

Porucha funkce jater

U pacientů s poruchou funkce jater nebyla provedena vyhrazená farmakokinetická studie. Podle dostupných dat je ceritinib vylučován především játry. Úprava dávky u pacientů s mírnou poruchou funkce jater není nutná. Ceritinib se nedoporučuje u pacientů se středně těžkou a těžkou poruchou funkce jater je nutná opatrnost (viz bod 5.2).

Starší pacienti (>65 let)

Omezené množství údajů o bezpečnosti a účinnosti ceritinibu u pacientů ve věku 65 let a starších nenaznačuje nutnost úpravy dávky u starších pacientů (viz bod 5.2). O použití u pacientů starších než 85 let nejsou dostupné žádné údaje.

Pediatrická populace

Bezpečnost a účinnost ceritinibu u dětí a dospívajících ve věku do 18 let nebyla dosud stanovena. Nejsou dostupné žádné údaje.

Způsob podání

Přípravek Zykadia je určen k perorálnímu podání. Tobolky mají být podávány perorálně jednou denně každý den ve stejnou dobu. Musí se polykat celé s vodou a nesmí se kousat ani drtit. Tobolky musí být užívány nalačno a nejméně dvě hodiny před a dvě hodiny po užívání se nesmí jíst (viz bod 5.2).

4.3    Kontraindikace

Hypersenzitivita na léčivou látku(y) nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.

4.4    Zvláštní upozornění a opatření pro použití Hepatotoxicita

Případy hepatotoxicity se vyskytly u méně než 1 % pacientů, kteří v klinických studiích užívali ceritinib. Zvýšení ALT na stupeň 3 nebo 4 bylo pozorováno u 25 % pacientů. Většina případů byla zvládnutelná přerušením léčby a/nebo snížením dávky. Omezené množství případů vyžadovalo ukončení léčby.

U pacientů by měly být sledovány laboratorně jaterní testy (včetně vyšetření ALT, AST a celkového bilirubinu) před zahájením léčby, každé 2 týdny během prvního měsíce léčby a poté každý měsíc. Pacientům, u kterých dojde ke zvýšení hladin transamináz, by mělo být prováděno častější sledování jaterních transamináz a celkového bilirubinu podle klinické indikace (viz body 4.2 a 4.8). U pacientů se středně těžkou až těžkou poruchou jaterních funkcí se ceritinib nedoporučuje (viz body 4.2 a 4.8).

Intersticiální plicní onemocnění / Pneumonitida

Závažné, život ohrožující nebo fatální intersticiální plicní onemocnění / pneumonitida bylo pozorováno u pacientů léčených ceritinibem v klinických studiích. Ve většině případu došlo ke zlepšení stavu nebo uzdravení po přerušení léčby.

U pacientů by měli být sledovány plicní příznaky svědčící pro pneumonitidu. Ostatní možné příčiny pneumonitidy by měly být vyloučeny a u pacientů, u nichž byla diagnostikována s léčbou související pneumonitida by měla být léčba přípravkem Zykadia trvale ukončena (viz body 4.2 a 4.8).

Prodloužení QT intervalu

U pacientů léčených ceritinibem bylo v klinických studiích pozorováno prodloužení QT intervalu (viz body 4.2 a 4.8), které může vést ke zvýšenému riziku ventrikulární tachyarytmie (např. torsade de pointes) nebo náhlého úmrtí.

Použití přípravku Zykadia u pacientů s kongenitálním syndromem dlouhého QT intervalu je třeba se vyhnout. Prospěch a potenciální rizika mají být zváženy u pacientů s bradykardií (srdeční tep méně než 60 tepů za minutu [bpm]), u pacientů s predispozicí k prodloužení QT intervalu v anamnéze, u pacientů užívajících antiarytmika nebo jiné léčivé přípravky, u nichž je známý vliv na prodloužení QT intervalu a u pacientů s významným onemocněním srdce a/nebo poruchou elektrolytů. U těchto pacientů je doporučené pravidelné sledování EKG a sledování hladin elektrolytů (např. draslíku).

V případě výskytu zvracení, průjmu, dehydratace nebo poruch ledvinných funkcí je třeba korigovat hladinu elektrolytů dle klinické indikace. Přípravek Zykadia má být trvale vysazen u pacientů, u kterých se projeví QTc interval delší než 500 ms nebo prodloužení QTc intervalu v porovnání s výchozím stavem o více než 60 ms a výskytem torsade de pointes nebo polymorfní ventrikulární tachykardie nebo známky/příznaky závažné arytmie. Léčba přípravkem Zykadia má být přerušena u pacientů, u nichž dojde k prodloužení QTc intervalu o více než 500 ms na nejméně dvou samostatných EKG, až do zlepšení na hodnoty ve výchozím stavu nebo na QTc <480 ms, poté se znovu zahájí léčba dávkou sníženou o jeden stupeň (viz body 4.2, 4.8 a 5.2).

Bradykardie

Asymptomatické případy bradykardie (srdeční tep méně než 60 bpm) byly pozorovány u 10 z 525 pacientů(1,9 %) léčených ceritinibem v klinických studiích.

Použití přípravku Zykadia v kombinaci s jinými látkami, o nichž je známo, že způsobují bradykardii (např. beta blokátory, non-dihydropyridinové blokátory kalciových kanálů, klonidin a digoxin) je třeba se vyhnout, pokud je to možné. Má být pravidelně sledován srdeční tep a krevní tlak. Při výskytu symptomatické bradykardie, která není život ohrožující, je třeba přerušit podávání přípravku Zykadia až do zotavení na asymptomatickou bradykardi nebo na srdeční frekvenci 60 a více tepů za minutu, zhodnotit souběžně podávané léčivé přípravky a v případě potřeby upravit dávku přípravku Zykadia. Při život ohrožující bradykardii má být podávání přípravku Zykadia trvale ukončeno, pokud není identifikován souběžný léčivý přípravek přispívající ke vzniku bradykardie. Nicméně, pokud je přípravek Zykadia podáván souběžně s léčivým přípravkem, který způsobuje bradykardii nebo hypotenzi, mělo by být podávání přípravku Zykadia přerušeno do zotavení na asymptomatickou bradykardii nebo na srdeční frekvenci 60 a více tepů. Pokud lze dávku souběžně podávaného léčivého přípravku upravit nebo je možné jej vysadit, měla by se za častého sledování znovu zahájit léčba přípravkem Zykadia dávkou sníženou o dva stupně po zotavení na asymptomatickou bradykardii nebo srdeční frekvenci 60 a více tepů za minutu (viz body 4.2 a 4.8).

Gastrointestinální toxicita

V klinických studiích s ceritinibem byl velmi často hlášen průjem, nauzea a zvracení; příhody stupně 3-4 průjmu, nauzey nebo zvracení byly hlášeny u 12,2 % pacientů.

Pacienti mají být sledováni a léčeni standardními postupy, včetně antidiarrhoik, antiemetik nebo náhradou tekutin podle klinické indikace. Přerušení léčby nebo úprava dávky by měly být použity dle potřeby (viz body 4.2 a 4.8). Pokud se během léčby objeví zvracení, pacient nemá užít náhradní dávku, ale má pokračovat následující stanovenou dávkou.

Hyperglykémie

Případy hyperglykémie (všechny stupně) byly hlášeny u méně než 10 % pacientů léčených ceritinibem v klinických studiích; hyperglykémie stupně 3-4 byla hlášena u 5 % pacientů. Riziko hyperglykémie bylo vyšší u pacientů s diabetes mellitus a/nebo souběžnou léčbou steroidy.

Hladina plazmatické glukózy nalačno by měla být u pacientů sledována před zahájením léčby přípravkem Zykadia a poté pravidelně dle klinické indikace. Má být zahájena nebo optimalizována léčba antihyperglykemickými léčivými přípravky dle indikace. (viz body 4.2 a 4.8).

Zvýšená hladina lipázy a/nebo amylázy

V klinických studiích byla u pacientů léčených ceritinibem pozorována zvýšená hladina lipázy a/nebo amylázy. Hodnoty lipázy a amylázy by tedy měly být u pacientů sledovány před zahájením léčby přípravkem Zykadia a dále pak v pravidelných intervalech, jak je klinicky indikováno (viz bod 4.2 a 4.8). U pacientů léčených ceritinibem byly hlášeny i případy pankreatitidy (viz bod 4.8).

4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Látky, které mohou zvyšovat plazmatické koncentrace ceritinibu

U zdravých subjektů došlo při souběžném podání jednotlivé dávky 450 mg ceritinibu s ketokonazolem (200 mg dvakrát denně po dobu 14 dní), silným inhibitorem CYP3A/P-gp, k 2,9násobnému zvýšení AUCinf ceritinibu, respektive k 1,2násobnému zvýšení Cmax ceritinibu ve srovnání se stavem, kdy byl ceritinib podáván samostatně. Na základě simulací byla AUC ceritinibu v klidovém stavu při snížených dávkách po souběžném podání s ketokonazolem 200 mg dvakrát denně po dobu 14 dní simulacemi predikována jako podobná AUC ceritinibu v klidovém stavu, podávanému samostatně. Pokud se nelze vyhnout souběžnému podávání silných inhibitorů CYP3A (to zahrnuje, ale není to omezeno pouze na ritonavir, sachinavir, telithromycin, ketokonazol, itrakonazol, vorikonazol, posakonazol a nefazodon), snižte dávku o přibližně jednu třetinu, zaokrouhlenou na nejbližší násobek dávkovací síly 150 mg. Po ukončení léčby silným inhibitorem CYP3A se vraťte k dávce podávané před zahájením podávání silného inhibitoru CYP3A4.

Na základě in vitro údajů bylo zjištěno, že ceritinib je substrát efluxního transportéru P-glykoproteinu (P-gp). Pokud je ceritinib podáván s léčivými přípravky, které inhibují P-gp, je pravděpodobné zvýšení koncentrace ceritinibu. Při souběžném podávání s inhibitory P-gp je nutná opatrnost a pečlivé sledování nežádoucích účinků.

Látky, které mohou snižovat plazmatické koncentrace ceritinibu

U zdravých subjektů došlo při souběžném podání jednotlivé dávky ceritinibu 750 mg s rifampicinem (600 mg denně po dobu 14 dní), který je silným induktorem CYP3A/P-gp, k 70 % snížení AUCinf ceritinibu, respektive 44 % snížení Cmax ceritinibu, ve srovnání se stavem, kdy byl ceritinib podáván samostatně. Souběžné podávání ceritinibu se silnými induktory CYP3A/P-gp snížilo koncentrace ceritinibu v plazmě. Je třeba se vyhnout souběžnému užívání silných induktorů CYP3A, to zahrnuje, ale není to omezeno pouze na karbamazepin, fenobarbital, fenytoin, rifabutin, rifampicin a třezalku tečkovanou (Hypericum perforatum). Při souběžném užívání P-gp induktorů je nutná opatrnost. Látky snižující množství žaludečních kyselin (např. inhibitory protonové pumpy, antagonisté H2-receptorů, antacida) mohou změnit rozpustnost ceritinibu a snížit jeho biologickou dostupnost, protože ceritinib vykazuje rozpustnost závislou na pH a je při zvýšení pH v podmínkách in vitro slabě rozpustný. Nebyla provedena studie účelově hodnotící účinek látek snižujících množství žaludečních kyselin na biologickou dostupnost ceritinibu.

Látky, jejichž plazmatické koncentrace mohou být změněny ceritinibem

Na základě in vitro údajů bylo zjištěno, že ceritinib kompetitivně inhibuje metabolismus midazolamu, substrátu CYP3A a diklofenaku, substrátu CYP2C9. Byla také pozorována na čase závislá inhibice CYP3A. Hodnota Cmax ceritinibu v klidovém stavu při doporučené klinické dávce 750 mg denně může převyšovat hodnoty Ki pro CYP3A a CYP2C9, což naznačuje, že ceritinib může inhibovat clearance dalších léčivých přípravků metabolizovaných těmito enzymy v klinicky významných koncentracích. Může být nutné snížení dávky souběžně podávaných léčivých přípravků, které jsou převážně metabolizovány CYP3A a CYP2C9. Souběžnému podávání ceritinibu se substráty CYP3A, o kterých je zámo, že mají úzký terapeutickýi index (např. astemizol, cisaprid, cyklosporin, ergotamin, fentanyl, pimozid, chinidin, takrolimus, alfentanil a sirolimus) a se substráty CYP2C9, o kterých je známo, že mají úzký terapeutický index (např. fenytoin a warfarin) je třeba se vyhnout.

Na základě in vitro dat bylo zjištěno, že ceritinib inhibuje také CYP2A6 a CYP2E1 v klinicky významných koncentracích. Proto může mít ceritinib potenciál zvyšovat plazmatické koncentrace souběžně podávaných léčivých přípravků, které jsou převážně metabolizovány těmito enzymy. Při souběženém užívání substrátů CYP2A6 a CYP2E1 je nutná opatrnost a pečlivé sledování nežádoucích účinků.

Riziko indukce dalších PXR regulovaných enzymů kromě CYP3A4 nelze zcela vyloučit. Může být snížena účinnost souběžně podávané perorální antikoncepce.

Látky, které jsou substráty transportérů

Na základě in vitro dat bylo zjištěno, že ceritinib neinhibuje transportér apikálního efluxu MRP2, transportéry hepatické absorpce OATP1B1 nebo OATP1B3, transportéry renální absorpce organických aniontů OAT1 a OAT3 nebo transportéry absorpce organických kationtů OCT1 nebo OCT2 v klinicky významných koncentracích. Proto je nepravděpodobný výskyt klinických lékových interakcí jako výsledku ceritinibem zprostředkované inhibice substrátů pro tyto transportéry. Na základě in vitro dat se u ceritinibu očekává inhibice intestinální P-gp a BCRP v klinicky relevantních koncentracích. Proto může mít ceritinib potenciál ke zvýšení plazmatických koncentrací souběžně podávaných léčivých přípravků transportovaných těmito proteiny. Při souběžném užívání BCRP substrátů (např. rosuvastatin, topotekan, sulfasalazin) a P-gp substrátů (digoxin, dabigatran, kolchicin, pravastatin) je nutné dbat opatrnosti a nežádoucí účinky musí být pečlivě sledovány.

Farmakodynamické interakce

V klinických studiích bylo v souvislosti s ceritinibem pozorováno prodloužení QT intervalu. Proto má být ceritinib užíván s opatrností u pacientů, kteří mají nebo se u nich může vyvinout prodloužení QT intervalu, včetně těch pacientů, kteří užívají antiarytmické léčivé přípravky jako j sou antiarytmika třídy I (chinidin, prokainamid, disopyramid) nebo třídy III (např. amiodaron, sotalol, dofetilid, ibutilid) nebo další antiarytmika nebo léčivé přípravky, které mohou vést k prodloužení QT intervalu, jako je astemizol, domperidon, droperidol, chlorochin, halofantrin, klarithromycin, haloperidol, metadon, cisaprid a moxifloxacin. V případě kombinace těchto léčivých přípravků je indikováno monitorování QT intervalu (viz body 4.2 a 4.4).

Interakce s jídlem a pitím

Biologická dostupnost ceritinibu je zvýšená v přítomnosti potravy, v závislosti na obsahu tuku v jídle (viz bod 5.2). Ceritinib musí být užíván nalačno. Nejméně dvě hodiny před podáním a dvě hodiny po podání léku se nesmí jíst.

Pacienti by měli být poučeni, aby se vyhýbali požívání grapefruitu a grapefruitového džusu, protože mohou inhibovat CYP3A ve střevní stěně a mohou zvýšit biologickou dostupnost ceritinibu.

4.6 Fertilita, těhotenství a kojení

Ženy ve fertilním věku

Ženám ve fertilním věku musí být doporučeno užívání účinné antikoncepce během léčby přípravkem Zykadia a 3 měsíce po ukončení léčby (viz bod 4.5).

Těhotenství

Údaje o podávání ceritinibu těhotným ženám jsou omezené nebo nejsou k dispozici.

Studie reprodukční toxicity na zvířatech jsou nedostatečné (viz bod 5.3).

Přípravek Zykadia lze v těhotenství použít pouze tehdy, když klinický stav ženy vyžaduje léčbu ceritinibem.

Kojení

Není známo, zda se ceritinib/metabolity vylučují do mateřského mléka. Riziko pro novorozence/kojence nelze vyloučit.

Na základě posouzení prospěšnosti kojení pro dítě a prospěšnosti léčby pro matku je nutno rozhodnout, zda přerušit kojení nebo ukončit/přerušit podávání přípravku Zykadia (viz bod 5.3).

Fertilita

Potenciál způsobit neplodnost u pacientů mužského a ženského pohlaví není u přípravku Zykadia znám (viz bod 5.3).

4.7    Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Přípravek Zykadia má malý vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje. Při řízení nebo obsluze strojů by mělo být dbáno opatrnosti, protože se u pacientů může projevit únava nebo poruchy vidění.

4.8    Nežádoucí účinky

Přehled bezpečnostního profilu

Níže uvedená data odrážejí expozici přípravku Zykadia u 525 pacientů s nádory, u nichž byly potvrzeny genetické abnormality ALK (515 pacientů s ALK pozitivním nemalobuněčným karcinomem plic a 10 pacientů s jinými nádory) a léčených dávkou 750 mg ve čtyřech otevřených, jednoramenných klinických studiích.

Medián trvání expozice přípravku Zykadia byl 33,0 týdne (rozmezí: 0,3 až 106,1 týdne).

Mezi nežádoucí účinky s incidencí vyšší než 10 % patřil průjem, nauzea, zvracení, únava, abnormality jaterních testů, bolesti břicha, snížená chuť k jídlu, zácpa, vyrážka, zvýšená hladina kreatininu v krvi, onemocnění jícnu a anémie.

Nežádoucími účinky 3-4 stupně s výskytem >5 % byly abnormality jaterních testů, únava, průjem, nauzea a hyperglykémie.

Tabulka 2 uvádí kategorie četností nežádoucích účinků hlášených pro přípravek Zykadia pro pacienty léčené zahajovací dávkou 750 mg ve čtyřech klinických studiích.

Nežádoucí účinky jsou seřazeny podle MedDRA systému orgánových tříd. V rámci každého systému orgánových tříd jsou nežádoucí účinky řazené dle četnosti, nejčastější nežádoucí účinky jsou řazeny jako první. Dále jsou pro každý nežádoucí účinek přiřazeny korespondující kategorie četností klasifikované dle následujících pravidel (CIOMS III): velmi časté (>1/10); časté (>1/100 až <1/10); méně časté (>1/1000 až <1/100); vzácné (>1/10000 až <1/1000); velmi vzácné (<1/10000); a není známo (z dostupných údajů nelze určit).

Tabulka 2 Nežádoucí účinky u pacientů léčených přípravkem Zykadia v dávce 750 mg

Třídy orgánových systémů Preferované termíny

Zykadia

N=525

%

Kategorie četnosti

Poruchy krve a lymfatického systému

Anémie

11,4

Velmi časté

Poruchy metabolismu a výživy

Snížená chuť k jídlu

41,1

Velmi časté

Hyperglykémie

7,8

Časté

Hypofosfatémie

5,3

Časté

Poruchy oka

Poruchy vidění3

7,4

Časté

Srdeční poruchy

Perikarditidab

5,9

Časté

Bradykardiec

1,9

Časté

Respirační, hrudní a mediastinální poruchy

Pneumonitida d

3,2

Časté

Gastrointestinální poruchy

Průjem

83,8

Velmi časté

Nauzea

79,8

Velmi časté

Zvracení

62,9

Velmi časté

Bolest břichae

48,2

Velmi časté

Zácpa

25,1

Velmi časté

Onemocnění jícnu

15,0

Velmi časté

Pankreatitida

0,4

Méně časté

Poruchy jater a žlučových cest

Neobvyklé výsledky jaterních testůg

2,1

Časté

Hepatotoxicitah

0,6

Méně časté

Poruchy kůže a podkožní tkáně

Vyrážkai

19,0

Velmi časté

Poruchy ledvin a močových cest

Selhání ledvinj

2,1

Časté

Porucha funkce ledvink

1,3

Časté

Celkové poruchy a reakce v místě aplikace

Únava

50,5

Velmi časté

Vyšetření


Neobvyklé výsledky laboratorních jaterních testům_


Zvýšená hladina kreatininu v krvi


Prodloužený QT elektrokardiogram


Zvýšená hladina lipázy


Zvýšená hladina amylázy


50,5


17,7


6,5


4,6


4,6


Velmi časté


Velmi časté


Časté


Časté


Časté


Zahrnuje případy hlášené v seskupených termínech:

a Poruchy vidění (zhoršení zraku, rozmazané vidění, fotopsie, sklivcové vločky, snížená ostrost vidění, poruchy akomodace, presbyopie) b    Perikarditida (perikardiální efuze, perikarditida)

c    Bradykardie (bradykardie, sinusová bradykardie)

d    Pneumonitida (intersticiální plicní choroba, pneumonitida)

e    Bolest břicha (bolest břicha, bolest nadbřišku, abdominální dyskomfort, epigastrický dyskomfort)

f Onemocnění jícnu (dyspepsie, gastroezofageální reflux, dysfagie)

g    Neobvyklé výsledky jaterních funkčních testů (neobvyklé jaterní funkce, hyperbilirubinémie)

h Hepatotoxicita (lékem vyvolané poškození jater, cholestatická hepatitida, hepatocelulární poškození, hepatotoxicita)

i    Vyrážka (vyrážka, akneiformní dermatitida, makulopapulózní vyrážka)

J Selhání funkce ledvin (akutní selhání funkce ledvin, selhání funkce ledvin) k Porucha funkce ledvin (azotémie, porucha funkce ledvin) l    Únava (únava, astenie)

m Abnormální výsledky laboratorních vyšetření jater (zvýšená hladina alaninaminotransferázy, zvýšená hladina aspartátaminotransferázy, zvýšená hladina gamaglutamyltransferázy, zvýšená hladina bilirubinu v krvi, zvýšená hladina transamináz, zvýšená hladina jaterního enzymu, neobvyklé _výsledky testů jaterní funkce)_


Starší pacienti (>65 let)

Ve čtyřech klinických studiích 89 z 525 pacientů léčených přípravkem Zykadia bylo ve věku 65 let nebo vyšším (17,0 %). Bezpečnostní profil pacientů ve věku 65 let nebo starších byl podobný jako u pacientů mladších 65 let (viz bod 4.2). U pacientů starších 85 let nejsou k dispozici žádné údaje o bezpečnosti.

Hepatotoxicita

U méně než 1 % pacientů bylo v klinických studiích s ceritinibem pozorováno souběžné zvýšení ALT vyšší než 3* ULN a celkový bilirubin vyšší než 2* ULN bez zvýšené alkalické fosfatázy. U 25 % pacientů užívajících ceritinib bylo pozorováno zvýšení ALT na stupeň 3 nebo 4. U 34,3 % pacientů byly případy hepatotoxicity zvládnutelné přerušením léčby nebo snížením dávky. U méně než u 1 % pacientů v klinických studiích s ceritinibem bylo nutné trvalé ukončení léčby (viz bod 4.4). U pacientů se středně těžkou nebo těžkou poruchou jaterních funkcí se ceritinib nedoporučuje (viz bod 4.2).

Před zahájením léčby, první měsíc léčby každé 2 týdny a poté v měsíčních intervalech by měly být provedeny laboratorní jaterní testy zahrnující ALT, AST a celkový bilirubin, s častějším testováním při zvýšení jaterních testů na stupeň 2, 3 nebo 4. U pacientů by měly být sledovány neobvyklé výsledky laboratorních jaterních testů a pacienti by měli být kontrolováni podle doporučení v bodech 4.2 a 4.4.

Gastrointestinální účinky

Nejčastěji hlášené nežádoucí gastrointestinální účinky byly nauzea, průjem a zvracení. Případy průjmu, nauzey nebo zvracení stupně 3 a 4 byly hlášeny u 12,2 % pacientů. Gastrointestinální účinky byly zvladatelné především současným podáním léčivých přípravků zahrnujících antiemetické/protiprůjmové léčivé přípravky (u 84,8 % pacientů) a/nebo snížením dávky nebo přerušením léčby (u 33,0 % pacientů). Výskyt gastrointestinálních účinků vedl k ukončení léčby u 0,6 % pacientů. Pacienti by měli být kontrolovaní podle doporučení v bodech 4.2 a 4.4.

Prodloužení QT intervalu

U pacientů léčených ceritinibem bylo pozorováno prodloužení QTc intervalu. Ve čtyřech klinických studiích se u 6,5 % pacientů léčených ceritinibem objevily případy prodloužení QT intervalu (všech stupňů), včetně případů stupně 3 nebo 4 u 0,8 % pacientů. Tyto případy vyžadovaly snížení dávky nebo přerušení léčby u 1 % pacientů a vedly k ukončení léčby u 0,2 % pacientů.

Léčba ceritinibem se nedoporučuje u pacientů s kongenitálním syndromem dlouhého QT intervalu nebo u pacientů, kteří užívají léčivé přípravky se známým účinkem na prodloužení QTc intevalu (viz body 4.4 a 4.5). Při podávání ceritinibu pacientům se zvýšeným rizikem výskytu torsade de pointes léčených přípravky, které prodlužují QTc, je nutné dbát zvláštní pozornosti.

U pacientů by mělo být sledováno prodloužení QT intervalu a pacienti by měli být kontrolováni podle doporučení v bodech 4.2 a 4.4.

Bradykardie

V rámci čtyř klinických studií byly u 1,9 % pacientů hlášeny případy bradykardie a/nebo sinusové bradykardie (srdeční tep méně než 60 bpm) (stupně 1). Žádný z těchto případů nevedl ke snížení dávky nebo k přerušení nebo ukončení léčby ceritinibem. Při současném užívání léčivých přípravků spojených s bradykardií mají být pacienti pečlivě sledováni. Pacienti, u nichž se projevila symptomatická bradykardie, mají být kontrolováni podle doporučení v bodech 4.2 a 4.4.

Intersticiální onemocnění plic / Pneumonitida

Závažné život ohrožující nebo fatální intersticiální onemocnění plic (ILD) / pneumonitida bylo pozorováno u pacientů léčených ceritinibem. V rámci čtyř klinických studií bylo u 3,2 % pacientů léčených ceritinibem hlášeno ILD/pneumonitida jakéhokoli stupně a případy stupně 3 nebo 4 byly hlášeny u 1,9 % pacientů. Tyto případy vyžadovaly snížení dávky nebo přerušení léčby u 1,9 % pacientů a vedly k ukončení léčby u 1,1 % pacientů. Pacienti s plicními příznaky indikujícími ILD / pneumonitidu mají být sledováni. Další potenciální příčiny pneumonitidy by měly být vyloučeny (viz body 4.2 a 4.4).

Hyperglykémie

Ve čtyřech klinických studiích byla hlášená hyperglykémie (všechny stupně) u 7,8 % pacientů léčených ceritinibem; případy stupně 3 nebo 4 byly hlášeny u 5,0 % pacientů. Tyto případy vyžadovaly snížení dávky nebo přerušení u 1,3 % pacientů a vedly k ukončení léčby u 0,2 % pacientů. Riziko hyperglykémie bylo vyšší u pacientů s diabetes mellitus a/nebo souběžným užíváním steroidů. Sledování hladin glukózy v séru na lačno se vyžaduje před zahájením léčby ceritinibem a periodicky po zahájení léčby, pokud je klinicky indikováno. Podávání antihyperglykemických léčivých přípravků má být zahájeno nebo optimalizováno podle potřeby (viz body 4.2 a 4.4).

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovát ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky prostřednictvím národního systému hlášení nežádoucích účinků uvedeného v Dodatku V

4.9 Předávkování

U lidí nejsou hlášené zkušenosti s předávkováním. Při všech případech předávkování by měla být zahájena obecná podpůrná léčba.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: antineoplasické a imunomodulační látky, ATC kód: L01XE28. Mechanismus účinku

Ceritinib je perorální, vysoce selektivní a účinný ALK inhibitor. Ceritinib inhibuje autofosforylaci ALK, ALK zprostředkovanou fosforylaci následujících signálních proteinů a proliferaci ALK dependentních nádorových buněk in vitro a in vivo.

ALK translokace určuje expresi výsledného fúzního proteinu a následnou aberantní ALK signalizaci u nemalobuněčného karcinomu plic. U většiny případů nemalobuněčného karcinomu plic je EML4 translokační partner ALK, což dává vznik fúznímu proteinu EML4-ALK obsahujícímu proteinovou kinázovou doménu fúzovanou ALK na N-terminální část EML4. Ceritinib prokázal účinnost proti aktivitě EML4-ALK na buněčných liniích nemalobuněčného karcinomu plic (H2228), což vedlo k inhibici buněčné proliferace in vitro a regresi nádoru u myší a potkanů s nádorovými xenotransplantáty derivovanými z H2228.

Klinická účinnost a bezpečnost

Použití přípravku Zykadia při léčbě pacientů s ALK pozitivním nemalobuněčným karcinomem plic dříve léčených ALK inhibitorem bylo hodnoceno ve dvou globálních, multicentrických, otevřených, jednoramenných studiích (Studie A a Studie B). Data porovnávající účinnost z randomizovaných klinických studií nejsou zatím dostupná.

Primárním cílovým parametrem účinnosti v těchto studiích byla celková míra odpovědi (ORR) pro pacienty léčené přípravkem Zykadia v dávce 750 mg, definovaná jako podíl pacientů s nejlepší odpovědí dosažením buď úplné odpovědi (CR) nebo částečné odpovědi (PR) potvrzenou opakovaným hodnocením provedeným ne dříve než 4 týdny poté, kdy byla poprvé splněna kritéria odpovědi. Další hodnocení zahrnovala trvání odpovědi (DOR), přežití bez progrese onemocnění (PFS) dle hodnocení investigátora a zaslepenou nezávislou hodnotící komisí (BIRC) a celkové přežití (OS). Hodnocení nádoru byla provedena podle kritérií RECIST 1.0 (Response Evaluation Criteria in Solid Tumors) ve Studii A a RECIST 1.1 ve Studii B.

Studie A byla studie fáze 1, která zahrnovala fázi eskalace dávky a fázi expanze v doporučené dávce 750 mg. Všichni pacienti zařazení do studie měli lokálně pokročilé nebo metastatické maligní onemocnění, které progredovalo navzdory standardní terapii. Celkem 246 pacientů s ALK pozitivním nemalobuněčným karcinomem plic, kteří byli zařazeni, bylo léčeno přípravkem Zykadia v dávce 750 mg: 163 pacientů s předchozí léčbou ALK inhibitorem a 83 dosud neléčených ALK inhibitorem.

U 163 pacientů s ALK pozitivním nemalobuněčným karcinomem plic dříve léčeným ALK inhibitorem byl medián věku 52 let (rozmezí: 24-80 let); 86,5 % pacientů bylo mladších než 65 let. Celkem 54 % pacientů tvořily ženy. Většinu pacientů tvořili běloši (66,3 %) nebo Asiati (28,8 %). Převážná většina pacientů měla adenokarcinom (93,3 %) a šlo o nekuřáky nebo bývalé kuřáky (96,9 %). Všichni pacienti byli před zařazením do studie léčeni nejméně jedním režimem léčby, 16,0 % jedním předchozím režimem a 84 % dvěma nebo více režimy.

Studie B byla studie fáze 2 navržená k vyhodnocení účinnosti a bezpečnosti podání 750 mg ceritinibu pacientům s lokálně pokročilým nebo metastatickým ALK pozitivním nemalobuněčným karcinomem plic. Do studie B bylo zahrnuto 140 pacientů, kteří byli předtím léčeni 1-3 liniemi cytotoxické chemoterapie následované léčbou krizotinibem a kteří poté progredovali na krizotinibu.

Ve studii B byl medián věku 51 let (rozmezí: 29-80 let); 87,1 % pacientů bylo mladších než 65 let. Celkem 50,0 % pacientů tvořily ženy. Většinu pacientů tvořili běloši (60,0 %) nebo Asiaté (37,9 %). Převážná většina pacientů měla adenokarcinom (92,1 %).

Hlavní výsledky účinnosti ze studií A a B

Hlavní údaje o účinnosti pro obě studie jsou shrnuty v Tabulce 3. Data o konečném celkovém přežití (OS) jsou uvedena pro studii B. V době vyhodnocení studie A nebyla data o celkovém přežití (OS) ještě zralá.

Tabulka 3 ALK pozitivní nemalobuněčný karcinom plic - přehled výsledků účinnosti ze studií A a B

Studie A ceritinib 750 mg N=163

Studie B ceritinib 750 mg N=140

Délka sledování

10,2

14,1

Medián (měsíce) (min - max)

(0,1 - 24,1)

(0,1 - 35,5)

Celková míra odpovědi (CR + PR) Hodnocení investigátorem

n (%)

92 (56,4)

57 (40,7)

(95% CI)

(48,5, 64,2)

(32,5, 49,3)

Hodnocení BIRC n (%)

75 (46,0)

50 (35,7)

(95% CI)

(38,2, 54,0)

(27,8, 44,2)

Trvání odpovědi*

Hodnocení investigátorem Medián (měsíce)

8,3

10,6

(95% CI)

(6,8, 9,7)

(7,4, 14,7)

Hodnocení BIRC Medián (měsíce)

8,8

12,9

(95% CI)

(6,0, 13,1)

(9,3, 18,4)

Přežití bez progrese

Hodnocení investigátorem Medián (měsíce)

6,9

5,8

(95% CI)

(5,6, 8,7)

(5,4, 7,6)

Hodnocení BIRC Medián (měsíce)

7,0

7,4

(95% CI)

(5,7, 8,6)

(5,6, 10,9)

Celkové přežití Medián (měsíce)

16,7

15,6

(95 % CI)

(14,8, NE)

(13,6, 24,2)

NE = nehodnotitelné

Studie A: Odpověď vyhodnocena pomocí RECIST 1.0 Studie B: Odpověď vyhodnocena pomocí RECIST 1.1 *Zahrnuie pouze pacienty s potvrzenou CR, PR

Pacienti s metastázami v mozku

Ve studiích A a B byly metastázy v mozku pozorovány u 60,1 % respektive 71,4 % pacientů. ORR, DOR a PFS (vyhodnocené BIRC) u pacientů s metastázami v mozku ve výchozím stavu se nelišily od dat hlášených pro celkovou populaci v těchto studiích.

Histologie non-adenokarcinomu

O pacientech s ALK pozitivním nemalobuněčným karcinomem plic s histologií non-adenokarcinomu jsou dostupné omezené informace.

Starší pacienti

O starších pacientech jsou dostupné omezené informace. U pacientů starších 85 let nejsou k dispozici žádná data o účinnosti.

Pediatrická populace

Evropská agentura pro léčivé přípravky rozhodla o zproštění povinnosti předložit výsledky studií s přípravkem Zykadia u všech podskupin pediatrické populace s plicním karcinomem (malobuněčný a nemalobuněčný karcinom) (informace o použití u dětí viz bod 4.2).

Podmíněné schválení

Tento léčivý přípravek byl registrován postupem tzv. podmíněného schválení. Znamená to, že j sou očekávány další důkazy o jeho přínosech.

Evropská agentura pro léčivé přípravky nejméně jednou za rok vyhodnotí nové informace o tomto léčivém přípravku a tento souhrn údajů o přípravku bude podle potřeby aktualizován.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Absorpce

Maximální koncentrace ceritinibu v plazmě (Cmax) jsou dosaženy přibližně 4 až 6 hodin po perorálním podání pacientům. Perorální absorpce byla odhadnuta na >25 % na základě procentní hodnoty metabolitů ve stolici. Absolutní biologická dostupnost ceritinibu nebyla stanovena.

Systémová expozice ceritinibu je vyšší při podání s jídlem. Hodnoty AUCinf ceritinibu byly přibližně o 58 % vyšší a Cmax přibližně o 43 % vyšší při podání s jídlem s nízkým obsahem tuků, hodnoty AUCinf ceritinibu byly přibližně o 73 % vyšší a Cmax přibližně o 41 % vyšší při podání s jídlem s vysokým obsahem tuků.

Po jednorázovém perorálním podání ceritinibu pacientům vzrůstala plasmatická expozice ceritinibu, reprezentovaná Cmax a AUClast, proporčně dávce v rozpětí nad 50mg do 750mg. V rozporu s údaji z podání jednotlivé dávky se zdálo, že se koncentrace před dávkou (Cmin) po opakovaném denním podávání zvyšovaly vyšším než úměrným způsobem.

Distribuce

Ceritinib se váže na proteiny v lidské plazmě in vitro přibližně z 97 %, od 50 ng/ml do 10000 ng/ml na koncentraci nezávislým způsobem. Ceritinib se také snadněji váže na erytrocyty vzhledem k plazmě s průměrným in vitro poměrem krev/plazma 1,35. In vitro studie naznačují, že ceritinib je substrát P-glykoproteinu (P-gp), ale nikoli breast cancer resistance proteinu (BCRP) nebo multi-resistance proteinu 2 (MRP2). In vitro zřejmá pasivní permeabilita ceritinibu byla určena jako nízká.

U potkanů prochází ceritinib neporušenou hematoencefalickou bariérou s poměrem expozicí (AUCinf) mozek-krev přibližně 15 %. Data o poměru expozicí mozek-krev u člověka nejsou k dispozici.

Biotransformace

In vitro studie prokázaly, že CYP3A byl hlavním enzymem zapojeným do metabolické clearance ceritinibu.

Po jednorázovém perorálním podání radioaktivně značené dávky 750 mg ceritinibu, byl ceritinib hlavní cirkulující složkou v lidské plazmě. Bylo zjištěno celkem 11 metabolitů cirkulujících v plazmě v nízkých hladinách s průměrným příspěvkem k radioaktivitě AUC <2,3 % pro každý metabolit. Hlavní biotransformační dráhy identifikované u zdravých subjektů byly monooxygenace, O-dealkylace a N-formylace. Sekundární biotransformační dráhy zahrnující primární produkty biotransformace zahrnovaly glukuronidaci a dehydrogenaci. Také bylo pozorováno doplnění thiolové skupiny do O-dealkylovaného ceritinibu.

Eliminace

Po podání jednorázových dávek ceritinibu v rozpětí nad 400 mg až 750 mg činil u pacientů geometrický průměr plazmatického terminálního poločasu (T./2) ceritinibu 31 až 41 hodin. Denní perorální podávání ceritinibu vedlo k dosažení ustáleného stavu po přibližně 15 dnech, který poté zůstal stabilní s geometrickým průměrem akumulačního poměru 6,2 po 3 týdnech denního podávání. Geometrický průměr clearance (CL/F) ceritinibu byl nižší v ustáleném stavu (33,2 litrů/hodinu) po perorálním podávání dávky 750 mg denně, než po podání jednorázové perorální dávky 750 mg (88,5 litrů/hodinu), což dokládá nelineární farmakokinetiku ceritinibu v čase.

Ceritinib a jeho metabolity se primárně vylučují stolicí. Odstranění nezměněného ceritinibu ve stolici tvoří průměrně 68 % perorální dávky. Pouze 1,3 % podané perorální dávky je vyloučeno močí.

Zvláštní populace

Porucha funkce jater

Nebyla provedena vyhrazená studie u pacientů s poruchou jaterních funkcí. Na základě dostupných údajů bylo zjištěno, že se ceritinib vylučuje především játry. Proto může porucha jaterních funkcí zvýšit koncentrace ceritinibu v plazmě.

Na základě populační analýzy farmakokinetiky u 48 pacientů s mírnou poruchou funkce jater (celkový bilirubin <ULN a AST >ULN nebo celkový bilirubin 1,0 až 1,5krát >ULN a jakékoliv AST) a 254 pacientů s normální funkcí jater (celkový bilirubin <ULN a AST <ULN), byla pozorována podobná expozice ceritinibu u pacientů s mírnou poruchou funkce jater a normální funkcí jater.

Úprava dávkování u pacientů s mírnou poruchou funkce jater na základě výsledků populační analýzy farmakokinetiky není doporučena. Farmakokinetika ceritinibu nebyla hodnocena u pacientů se středně těžkou až těžkou poruchou funkce jater. Ceritinib se u těchto pacientů nedoporučuje (viz bod 4.2).

Porucha funkce ledvin

Nebyla provedena vyhrazená studie u pacientů s poruchou funkce ledvin. Na základě dostupných dat je možnost vylučování ceritinibu ledvinami zanedbatelná (1,3 % jednorázové perorálně podáváné dávky).

Na základě populační analýzy farmakokinetiky 97 pacientů s mírnou poruchou funkce ledvin (CLcr 60 až <90 ml/min), 22 pacientů se středně těžkou poruchou funkce ledvin (CLcr 30 až <60 ml/min) a 183 pacientů s normální funkcí ledvin (>90 ml/min) bylo pozorována podobná expozice ceritinibu u pacientů s mírnou a středně těžkou poruchou funkce ledvin a normální funkcí ledvin, což dokládá, že u pacientů s mírnou až středně těžkou poruchou funkce ledvin není úprava dávky nutná. Pacienti s těžkou poruchou funkce ledvin (CLcr <30 ml/min) nebyli do klinických studií s přípravkem Zykadia zařazeni (viz bod 4.2).

Vliv věku, pohlaví a rasy

Analýzy populační farmakokinetiky prokázaly, že věk, pohlaví a rasa nemají klinicky významný vliv na expozici ceritinibu.

Elektrofyziologie srdce

Potenciál prodloužení QT intervalu ceritinibem byl vyhodnocen ve čtyřech klinických studiích s přípravkem Zykadia. Za účelem vyhodnocení vlivu ceritinibu na QT interval byly získány seriové EKG po podání jednorázové dávky a v ustáleném stavu. Centrální analýza EKG dat prokázala nové prodloužení QTc intervalu delší než 500 ms u jednoho pacienta (0,2 %). U 23 pacientů (4,4 %) došlo k prodloužení QTc intervalu od výchozího stavu o více než 60 ms. Analýza koncentrace-QTc odpověď na základě dat ze StudieA prokázala, že při průměrných koncentracích v klidovém stavu byla horní hranice oboustranného 90% CU pro zvýšení QTc z výchozího stavu 16 ms při dávce 750 mg přípravku Zykadia. Farmakokinetická analýza naznačila závislost prodloužení QTc intervalu na koncentraci (viz bod 4.4).

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Bezpečnostní farmakologické studie prokázaly, že ceritinib pravděpodobně neovlivňuje vitální funkce respiračního a centrálního nervového systému. In vitro data prokázala, že IC50 pro inhibiční účinek ceritinibu v hERG draslíkovém kanálu byl 0,4 mikromolu. In vivo telemetrická studie u opic prokázala mírné prodloužení QT intervalu u 1 ze 4 zvířat po podání nejvyšší dávky ceritinibu. EKG studie u opic po 4týdenním až 13týdenním podávání ceritinibu neprokázala prodloužení QT intervalu nebo abnormální výsledky EKG.

Mikronukleový test v buňkách TK6 byl pozitivní. Nebyly pozorovány žádné příznaky mutagenity nebo klastogenity v in vitro a in vivo studiích genotoxicity s ceritinibem. Proto není u člověka očekáváno genotoxické riziko.

Studie kanceroenity s ceritinibem nebyly provedeny.

Reprodukční toxikologické studie (např. vývojové studie u embryí a plodu) u březích samic potkanů a králíků neprokázaly fetotoxicitu nebo teratogenitu po podávání ceritinibu během organogeneze; nicméně mateřská plazmatická expozice byla nižší než při doporučené dávce 750 mg v klinických studiích. Formální neklinické studie potenciálních účinků ceritinibu na fertilitu nebyly provedeny.

Hlavní toxicitou spojenou s podáváním ceritinibu potkanům a opicím byly záněty mimojaterních žlučovodů doprovázené zvýšeným počtem neutrofilů v periferní krvi. Při vyšších dávkách došlo k rozšíření smíšených buněčných/neutrofilních zánětů v mimojaterních žlučovodech do pankreatu a/nebo duodena. Gastrointestinální toxicita byla pozorovaná u obou druhů a projevila se ztrátou tělesné hmotnosti, sníženým příjmem potravy, zvracením (opice), průjmem a (při vyšších dávkách) histopatologickými lézemi, které zahrnují eroze, mukózní zánět a pěnové makrofágy v duodenálních kryptách a submukóze. Při expozicích, které se blíží klinickým expozicím při doporučené dávce 750 mg, došlo u obou druhů také k postižení jater, což zahrnovalo minimální zvýšení hladin jaterních transamináz u malého množství zvířat a vakuolizaci vnitřního epitelu žlučovodu. Alveolární pěnové makrofágy (potvrzená fosfolipidóza) byly pozorovány v plicích potkanů (ne u opic) a lymfatické uzliny potkanů a opic obsahovaly agregáty makrofágů. Účinky na cílových orgánech vykazovaly částečné až celkové zotavení.

Účinky na štítnou žlázu byly pozorovány u potkanů (mírné zvýšení tyreotropního hormonu a trijodotyronin / tyroxin T3/T4 koncentrací bez mikroskopického korelátu) a opic (deplece koloidů u samců ve 4týdenní studii, jedna opice s vysokou dávku s difuzní folikulární buněčnou hyperplázií a zvyšením hladiny tyreotropního hormonu v 13týdenní studii). Protože byly tyto neklinické účinky mírné, variabilní a nekonzistentní, vztah mezi ceritinibem a změnami štítné žlázy u zvířat není jasný.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1 Seznam pomocných látek

Obsah tobolky

Mikrokrystalická celulóza

Částečně substituovaná hyprolóza

Sodná sůl karboxymethylškrobu (typ A)

Magnezium-stearát

Koloidní bezvodý oxid křemičitý

Obal tobolky

Želatina

Indigokarmín (E132)

Oxid titaničitý (E171)

Inkoust potisku

Šelak (bělený, odvoskovaný) 45 %

Černý oxid železitý (E172)

Propylenglykol Roztok amoniaku

6.2    Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3    Doba použitelnosti

2 roky

6.4    Zvláštní opatření pro uchovávání

Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání.

6.5    Druh obalu a obsah balení

PVC/polychlorotrifluoroetylen (PCTFE) - Al blistry obsahující 10 tvrdých tobolek.

Vícečetné balení obsahující 150 (3 balení po 50) tvrdých tobolek a jednotlivé balení obsahující 40 tvrdých tobolek.

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

6.6    Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku

Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

Novartis Europharm Limited Frimley Business Park Camberley GU16 7SR Velká Británie

8.    REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)

EU/1/15/999/001 -002

9.    DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

Datum první registrace: 06. května 2015

Datum posledního prodloužení registrace: 22. března 2016

10. DATUM REVIZE TEXTU

Podrobné informace o tomto léčivém přípravku jsou k dispozici na webových stránkách Evropské agentury pro léčivé přípravky http://www.ema.europa.eu

PŘÍLOHA II

A.    VÝROBCE ODPOVĚDNÝ ZA PROPOUŠTĚNÍ ŠARŽÍ

B.    PODMÍNKY NEBO OMEZENÍ VÝDEJE A POUŽITÍ

C.    DALŠÍ PODMÍNKY A POŽADAVKY REGISTRACE

D.    PODMÍNKY NEBO OMEZENÍ S OHLEDEM NA BEZPEČNÉ A ÚČINNÉ POUŽÍVÁNÍ LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

E.    ZVLÁŠTNÍ POVINNOST USKUTEČNIT POREGISTRAČNÍ OPATŘENÍ PRO PODMÍNĚNOU REGISTRACI PŘÍPRAVKU

A. VÝROBCE ODPOVĚDNÝ ZA PROPOUŠTĚNÍ ŠARŽÍ

Název a adresa výrobce odpovědného/výrobců odpovědných za propouštění šarží

Novartis Pharma GmbH RoonstraBe 25 D-90429 Norimberk Něměcko

B.    PODMÍNKY NEBO OMEZENÍ VÝDEJE A POUŽITÍ

Výdej léčivého přípravku je vázán na lékařský předpis (viz příloha I: Souhrn údajů o přípravku, bod 4.2).

C.    DALŠÍ PODMÍNKY A POŽADAVKY REGISTRACE • Pravidelně aktualizované zprávy o bezpečnosti

Držitel rozhodnutí o registraci předloží první pravidelně aktualizovanou zprávu o bezpečnosti pro tento léčivý přípravek do 6 měsíců od jeho registrace. Držitel rozhodnutí o registraci dále předkládá pravidelně aktualizované zprávy o bezpečnosti pro tento léčivý přípravek v souladu s požadavky uvedenými v seznamu referenčních dat Unie (seznam EURD) stanoveném v čl. 107c odst. 7 směrnice 2001/83/ES a zveřejněném na evropském webovém portálu pro léčivé přípravky.

D. PODMÍNKY NEBO OMEZENÍ S OHLEDEM NA BEZPEČNÉ A ÚČINNÉ POUŽÍVÁNÍ LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

   Plán řízení rizik (RMP)

Držitel rozhodnutí o registraci uskuteční požadované činnosti a intervence v oblasti farmakovigilance podrobně popsané ve schváleném RMP uvedeném v modulu 1.8.2 registrace a ve veškerých schválených následných aktualizacích RMP.

Aktualizovaný RMP je třeba předložit:

•    na žádost Evropské agentury pro léčivé přípravky,

•    při každé změně systému řízení rizik, zejména v důsledku obdržení nových informací, které mohou vést k významným změnám poměru přínosů a rizik, nebo z důvodu dosažení význačného milníku (v rámci farmakovigilance nebo minimalizace rizik).

Pokud se shodují data předložení aktualizované zprávy o bezpečnosti (PSUR) a aktualizovaného RMP, je možné je předložit současně.

E. ZVLÁŠTNÍ POVINNOST USKUTEČNIT POREGISTRAČNÍ OPATŘENÍ PRO PODMÍNĚNOU REGISTRACI PŘÍPRAVKU

Tato registrace byla schválena postupem tzv. podmíněného schválení, a proto podle článku 14(7) nařízení (ES) č. 726/2004 držitel rozhodnutí o registraci uskuteční v daném termínu následující opatření:

Popis

Termín splnění

Držitel rozhodnutí o registraci předloží konečné výsledky studie fáze III A2303 zabývající se účinností, která porovnává ceritinib s chemoterapií, aby potvrdil účinnost ceritinibu při léčbě pacientů dříve léčených ceritinibem.

30. září 2018

PŘÍLOHA III

OZNAČENÍ NA OBALU A PŘÍBALOVÁ INFORMACE

ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA VNĚJŠÍM OBALU KRABIČKA JEDNOTLIVÉHO BALENÍ


1. NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU


Zykadia 150 mg tvrdé tobolky ceritinibum


2.    OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK


Jedna tvrdá tobolka obsahuje ceritinibm 150 mg u.


3.    SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK


4. LÉKOVÁ FORMA A OBSAH BALENÍ

Tvrdá tobolka 40 tvrdých tobolek.


5. ZPŮSOB A CESTA/CESTY PODÁNÍ


Před použitím si přečtěte příbalovou informaci. Perorální podání


6. ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN MIMO DOHLED A DOSAH DĚTÍ


Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí.


7.    DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ


8. POUŽITELNOST


Použitelné do:


9. ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ


11. NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI


Novartis Europharm Limited Frimley Business Park Camberley GU16 7SR Velká Británie


12. REGISTRAČNÍ ČÍSLO/ČÍSLA


EU/1/15/999/002


13. ČÍSLO ŠARŽE


c.s.:


14. KLASIFIKACE PRO VÝDEJ


Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis.


15. NÁVOD K POUŽITÍ


16. INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU


Zykadia 150 mg


VNĚJŠÍ KRABIČKA VÍCEČETNÉHO BALENÍ (VČETNĚ BLUE BOXU)


1. NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU


Zykadia 150 mg tvrdé tobolky ceritinibum


2.    OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK


Jedna tvrdá tobolka obsahuje ceritinibm 150 mg u.


3. SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK


4. LÉKOVÁ FORMA A OBSAH BALENÍ


Tvrdá tobolka

Vícečetné balení: 150 (3 balení po 50) tvrdých tobolek.


5. ZPŮSOB A CESTA/CESTY PODÁNÍ


Před použitím si přečtěte příbalovou informaci. Perorální podání


6.    ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN

MIMO DOHLED A DOSAH DĚTÍ


Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí.


7. DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ


8. POUŽITELNOST


Použitelné do:


9. ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ


11. NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI


Novartis Europharm Limited Frimley Business Park Camberley GU16 7SR Velká Británie


12. REGISTRAČNÍ ČÍSLO/ČÍSLA


EU/1/15/999/001


13. ČÍSLO ŠARŽE


c.s.:


14. KLASIFIKACE PRO VÝDEJ


Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis.


15. NÁVOD K POUŽITÍ


16. INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU


Zykadia 150 mg


VNITŘNÍ KRABIČKA VÍCEČETNÉHO BALENÍ (BEZ BLUE BOXU)


1. NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU


Zykadia 150 mg tvrdé tobolky ceritinibum


2.    OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK


Jedna tvrdá tobolka obsahuje ceritinibum 150 mg.


3. SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK


4. LÉKOVÁ FORMA A OBSAH BALENÍ


Tvrdá tobolka

50 tvrdých tobolek. Součást vícečetného balení. Nelze prodávat samostatně.


5. ZPŮSOB A CESTA/CESTY PODÁNÍ


Před použitím si přečtěte příbalovou informaci. Perorální podání


6.    ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN

MIMO DOHLED A DOSAH DĚTÍ


Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí.


7.    DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ


8. POUŽITELNOST


Použitelné do:


9. ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ


11. NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI


Novartis Europharm Limited Frimley Business Park Camberley GU16 7SR Velká Británie


12. REGISTRAČNÍ ČÍSLO/ČÍSLA


EU/1/15/999/001


13. ČÍSLO ŠARŽE


c.s.:


14. KLASIFIKACE PRO VÝDEJ


Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis.


15. NÁVOD K POUŽITÍ


16. INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU


Zykadia 150 mg


MINIMÁLNÍ ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA BLISTRECH NEBO STRIPECH BLISTRY


1. NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU


Zykadia 150 mg tvrdé tobolky ceritinibum


2. NÁZEV DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI


Novartis Europharm Limited


3. POUŽITELNOST


EXP


4. ČÍSLO ŠARŽE


Lot


5. JINÉ


Příbalová informace: informace pro pacienta

Zykadia 150 mg tvrdé tobolky

ceritinibum

Tento přípravek podléhá dalšímu sledování. To umožní rychlé získání nových informací o bezpečnosti. Můžete přispět tím, že nahlásíte jakékoli nežádoucí účinky, které se u Vás vyskytnou. Jak hlásit nežádoucí účinky je popsáno v závěru bodu 4.

Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek užívat, protože obsahuje pro Vás důležité údaje.

-    Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.

-    Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

-    Tento přípravek byl předepsán výhradně Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné známky onemocnění jako Vy.

-    Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Viz bod 4.

Co naleznete v této příbalové informaci

1.    Co je přípravek Zykadia a k čemu se používá

2.    Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Zykadia užívat

3.    Jak se přípravek Zykadia užívá

4.    Možné nežádoucí účinky

5.    Jak přípravek Zykadia uchovávat

6.    Obsah balení a další informace

1. Co je přípravek Zykadia a k čemu se používá Co je přípravek Zykadia

Přípravek Zykadia je protinádorový lék obsahující léčivou látku ceritinib. Používá se k léčbě dospělých pacientů s pokročilými stadii formy karcinomu plic, který se nazývá nemalobuněčný karcinom plic (NSCLC). Zykadia se podává pouze pacientům, jejichž onemocnění je způsobené poškozením genu zvaného ALK (kináza anaplastického lymfomu).

Jak přípravek Zykadia působí

U pacientů s poškozením ALK se tvoří abnormální bílkovina, která stimuluje růst nádorových buněk. Přípravek Zykadia blokuje účinek této abnormální bílkoviny, a proto zpomaluje růst a šíření nemalobuněčného karcinomu plic.

Jestliže máte jakékoli dotazy týkající se působení přípravku Zykadia nebo důvodu, proč Vám byl předepsán, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Zykadia užívat Neužívejte přípravek Zykadia:

-    Jestliže jste alergický(á) na ceritinib nebo na kteroukoli další složku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6).

Upozornění a opatření

Před užitím přípravku Zykadia se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem:

-    Pokud máte j aterní potí že.

-    Pokud máte plicní nebo dýchací potíže.

-    Pokud máte srdeční potíže, včetně zpomaleného srdečního tepu, nebo pokud výsledky elektrokardiogramu (EKG) prokázaly, že máte abnormalitu elektrické aktivity srdce, která se nazývá prodloužení QT intervalu.

-    Pokud máte diabetes (cukrovka, vysoká hladina cukru v krvi).

-    Pokud máte potíže se slinivkou břišní.

-    Pokud v současné době užíváte steroidy.

Okamžitě informujte svého lékaře nebo lékárníka, pokud se u Vás během léčby přípravkem Zykadia objeví některý z následujících příznaků:

-    únava, svědění pokožky, zežloutnutí pokožky nebo očního bělma, pocit na zvracení (nevolnost) nebo zvracení, snížená chuť k jídlu, bolest pravé strany břicha, tmavá nebo hnědá moč, krvácení nebo snadná tvorba podlitin. Může se jednat o příznaky jaterních potíží.

-    Nový výskyt nebo zhoršený kašel s hlenem nebo bez hlenu, horečka, bolest na hrudi, potíže s dýcháním nebo dušnost. Může se jednat o příznaky plicních potíží.

-    Bolest nebo nepříjemné pocity na hrudi, změny srdečního tepu (rychlý nebo pomalý, točení hlavy, mdloby, závratě, zmodrání rtů, dušnost, otoky dolních končetin nebo kůže. Může se jednat o příznaky srdečních potíží.

-    Silný průjem, pocit na zvracení nebo zvracení. Jedná se o příznaky zažívacích problémů.

-    Silná žízeň nebo častější močení. Může se jednat o příznaky vyšší hladiny cukru v krvi.

Váš lékař může upravit, dočasně zastavit nebo zcela ukončit léčbu přípravkem Zykadia.

Krevní testy během léčby přípravkem Zykadia

Váš lékař by měl před zahájením léčby, každé 2 týdny během prvního měsíce léčby a dále pak každý měsíc během léčby provést jaterní testy. Účelem těchto testů je kontrola funkce jater. Váš lékař by měl před zahájením léčby přípravkem Zykadia a pravidelně během léčby také provést krevní testy ke kontrole funkce slinivky břišní a hladiny cukru.

Děti a dospívající

Podávání přípravku Zykadia dětem a dospívajícím do 18 let věku se nedoporučuje.

Další léčivé přípravky a Zykadia

Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat, a to včetně léků bez lékařského předpisu, jako jsou vitaminové nebo bylinné doplňky, protože se mohou vzájemně ovlivňovat s přípravkem Zykadia. Je zvláště důležité, abyste zmínil(a) jakýkoliv z následujících léků.

Léky, které mohou zvýšit riziko nežádoucích účinků při podávání přípravku Zykadia:

-    léky užívané k léčbě AIDS/HIV (např. ritonavir, sachinavir).

-    léky užívané k léčbě infekcí. Ty zahrnují léky, které léčí plísňové infekce (antimykotika, jako je ketokonazol, itrakonazol, vorikonazol, posakonazol) a léky, které léčí určité typy bakteriálních infekcí (antibiotika jako je telithromycin).

Následující léky mohou snížit účinnost léčby přípravkem Zykadia:

-    třezalka tečkovaná, bylinný přípravek používaný k léčbě depresí.

-    léky užívané k zastavení záchvatů nebo křečí (antiepileptika, jako je fenytoin, karbamazepin nebo fenobarbital).

-    léky užívané k léčbě tuberkulózy (např. rifampicin, rifabutin).

Přípravek Zykadia může způsobit nárůst nežádoucích účinků spojených s následujícími léky:

- léky určené k léčbě nepravidelného srdečního rytmu nebo jiných srdečních potíží (např. amiodaron, disopyramid, prokainamid, chinidin, sotalol, dofetilid, ibutilid a digoxin).

-    léky určené k léčbě žaludečních potíží (např. cisaprid).

-    léky užívané k léčbě psychických potíží (např. haloperidol, droperidol, pimozid).

-    léky užívané k léčbě deprese (např. nefazodon).

-    midazolam, lék užívaný k léčbě akutních záchvatů nebo ke zklidnění (sedativum) před nebo během operace nebo léčebných procedur.

-    warfarin a dagibatran, léky užívané k prevenci tvorby krevních sraženin.

-    diklofenak, lék užívaný k léčbě bolesti kloubů a zánětu.

-    alfentanil a fentanyl, léky užívané k léčbě silné bolesti.

-    astemizol, antihistaminikum užívané k prevenci alergií.

-    cyklosporin, sirolimus a takrolimus, léky užívané při transplantacích orgánů k prevenci odmítnutí transplantovaného orgánu.

-    ergotamin, lék užívaný k léčbě migrény.

-    domperidon, lék užívaný k léčbě pocitu na zvracení a zvracení.

-    moxifloxacin a klarithromycin, léky užívané k léčbě bakteriálních infekcí.

-    metadon, lék užívaný k léčbě bolesti a k léčbě závislosti na opiátech.

-    chlorochin a halofantrin, léky užívané k léčbě malárie.

-    topotekan, lék užívaný k léčbě určitých typů nádorových onemocnění.

-    kolchicin, lék užívaný k léčbě dny.

-    pravastatin a rosuvastatin, léky užívané ke snížení hladin cholesterolu.

-    sulfasalazin, lék užívaný k léčbě zánětlivých onemocnění střev nebo revmatoidní artritidy.

Poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem, pokud si nejste jistý(á), zda je některý z léků, které užíváte, uveden v seznamu výše.

Tyto léky mají být užívány s opatrností nebo mají být během léčby přípravkem Zykadia vysazeny. Pokud užíváte jakýkoliv z nich, může Vám lékař předepsat jiný zaměnitelný přípravek.

Také byste měl(a) informovat svého lékaře, pokud již užíváte přípravek Zykadia a pokud Vám byl předepsán nový lék, který jste dosud neužíval(a) současně s přípravkem Zykadia.

Perorální antikoncepce

Pokud užíváte přípravek Zykadia a perorální antikoncepci (tablety proti početí užívané ústy), může být perorální antikoncepce neúčinná.

Přípravek Zykadia s jídlem a pitím

Během léčby byste neměl(a) jíst grapefruity nebo pít grapefruitovou šťávu. Mohou zvýšit množství přípravku Zykadia v krvi na škodlivou úroveň.

Těhotenství a kojení

Během léčby přípravkem Zykadia a 3 měsíce po ukončení léčby musíte užívat vysoce účinnou metodu antikoncepce. Poraďte se se svým lékařem o metodě, která je pro Vás nejvhodnější.

Užívání přípravku Zykadia není během těhotenství doporučeno, pokud možný prospěch nepřeváží možné riziko pro dítě. Pokud jste těhotná, můžete být těhotná nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem. Váš lékař s Vámi probere možná rizika užívání přípravku Zykadia během těhotenství.

Přípravek Zykadia nemá být podáván během období kojení. Měla byste se se svým lékařem poradit, zda budete pokračovat v kojení, nebo v užívání přípravku Zykadia. Neměla byste dělat obojí.

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů

Pokud užíváte přípravek Zykadia, musíte při řízení dopravních prostředků a obsluze strojů dbát zvýšené opatrnosti, protože se u Vás mohou projevit poruchy vidění nebo únava.

3. Jak se přípravek Zykadia užívá

Vždy užívejte tento přípravek přesně podle pokynů svého lékaře. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem.

Kolik přípravku užívat

Doporučená dávka je 750 mg (pět tobolek) jednou denně. Váš lékař Vám přesně sdělí, kolik tobolek máte užívat. Neměňtě dávku, dokud se neporadíte s Vaším lékařem.

-    Užívejte přípravek Zykadia jednou denně každý den ve stejnou dobu.

-    Užívejte tobolky nalačno. Nejezte jakékoli jídlo nejméně dvě hodiny před užitím dávky a nejméně dvě hodiny po užití dávky.

-    Polykejte tobolky celé s vodou. Nekousejte je, ani nedrťte.

-    Pokud jste po spolknutí tobolek přípravku Zykadia zvracel(a), neužívejte žádné další tobolky až do další naplánované dávky.

Jak dlouho užívat přípravek Zykadia

-    Pokračujte v užívaní přípravku Zykadia tak dlouho, jak Vám doporučí Váš lékař.

-    Jedná se o dlouhodobou léčbu, která může trvat měsíce. Váš lékař bude sledovat Váš zdravotní stav, aby zjistil, zda má léčba požadovaný účinek.

Pokud máte otázky o tom, jak dlouho užívat přípravek Zykadia, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

Jestliže jste užil(a) více přípravku Zykadia, než jste měl(a)

Jestliže nedopatřením užijete příliš mnoho tobolek, nebo pokud někdo nedopatřením užije Váš lék, okamžitě požádejte o radu svého lékaře nebo vyhledejte zdravotnické zařízení. Může být nutná lékařská péče.

Jestliže zapomněl(a) užít přípravek Zykadia

Jak postupovat, pokud jste zapomněl(a) užít dávku, záleží na tom, jak dlouhá doba zbývá do Vaší další dávky.

-    Pokud byste měl(a) Vaši další dávku užít za 12 hodin nebo déle, užijte opomenuté tobolky, jakmile si vzpomenete. Poté užijte další tobolky v obvyklou dobu.

-    Pokud byste měl(a) Vaši další dávku užít během kratší doby než 12 hodin, vynechejte opomenuté tobolky. Poté užijte další tobolky v obvyklou dobu.

Nezdvojnásobujte následující dávku, abyste nahradil(a) vynechanou dávku.

Jestliže jste přestal(a) užívat přípravek Zykadia

Neukončujte užívání tohoto přípravku, dokud se neporadíte se svým lékařem. Máte-li jakékoli další otázky, kontaktujte přímo svého lékaře.

Možné nežádoucí účinky

4.


Podobně jako všechny léky může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého

PŘERUŠTE užívání přípravku Zykadia a okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, jestliže se u Vás projeví jakýkoli z následujících příznaků, které mohou být příznaky alergické reakce:

-    Potíže s dýcháním nebo polykáním

-    Otoky obličeje, rtů, j azyka nebo krku

-    Silné svědění kůže s červenou vyrážkou nebo pupeny

Některé nežádoucí účinky mohou být závažné

Pokud se u Vás projeví některý z následujících nežádoucích účinků, okamžitě to sdělte svému lékaři nebo lékárníkovi:

-    Bolest na hrudi nebo nepříjemný pocit, změny srdečního tepu (rychlý nebo pomalý), točení hlavy, mdloby, závratě, zmodrání rtů, dušnost, otoky dolních končetin nebo kůže (možné známky nebo příznaky srdečních potíží)

-    Nově vzniklý nebo zhoršující se kašel s výskytem hlenu nebo bez hlenu, horečka, bolest na hrudi, obtížné dýchání nebo dušnost (možné příznaky plicních potíží)

-    Únava, svědění kůže, zežloutnutí kůže nebo bělma očí, pocit na zvracení (nevolnost) nebo zvracení, snížená chuť k jídlu, bolest na pravé straně břicha, tmavá nebo hnědá moč, krvácení nebo snadnější tvorba podlitin než obvykle (možné příznaky jaterních potíží)

-    Silný průjem, pocit na zvracení nebo zvracení

-    Nadměrná žízeň, zvýšená četnost močení (příznaky vyšší hladiny glukózy v krvi)

-    Silná bolest v horní části břicha (příznaky zánětu slinivky břišní (pankreatitida))

Další možné nežádoucí účinky

Další nežádoucí účinky jsou uvedené níže. Pokud se tyto nežádoucí účinky zhorší, kontaktujte, prosím, svého lékaře nebo lékárníka.

Velmi časté (mohou postihnout více než 1 z 10 lidí):

-    Vyčerpanost (únava)

-    Abnormální výsledky krevních testů hodnotích funkci jater (vysoké hladiny enzymů, které se nazývají alaninaminotransferáza a/nebo aspartátaminotransferáza a/nebo gamaglutamyltransferáza, vysoké hladiny bilirubinu)

-    Bolest břicha

-    Snížená chuť k j í dlu

-    Zácpa

-    Vyrážka

-    Abnormální výsledky krevních testů hodnotících funkci ledvin (vysoká hladina kreatininu)

-    Pálení žáhy (možné příznaky poruchy funkce zažívacího ústrojí)

-    Snížení počtu červených krvinek, známé jako anémie

Časté (mohou postihnout až 1 z 10 lidí):

-    Zrakové problémy

-    Nízká hladina fosfátů v krvi (může být zjištěna v krevních testech)

-    Vysoká hladina enzymů nazývaných lipáza a/nebo amyláza v krvi (může být zjištěna v krevních testech)

-    Významně snížený výdej moči (možné příznaky problémů s ledvinami)

Hlášení nežádoucích účinků

Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo prostřednictvím národního systému hlášení nežádoucích účinků uvedeného v Dodatku V. Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.

Jak uchovávat přípravek Zykadia

5.


-    Uchovávejte tento přípravek mimo dohled a dosah dětí.

-    Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti (Použitelné do:/EXP) uvedené na krabičce a blistru. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.

-    Tento přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání.

-    Nepoužívejte tento přípravek, pokud si všimnete poškození nebo známek manipulace.

Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

6.    Obsah balení a další informace

Co přípravek Zykadia obsahuje

-    Léčivou látkou přípravku Zykadia je ceritinibum. Jedna tvrdá tobolka obsahuje ceritinibum 150 mg.

-    Dalšími složkami jsou:

-    Obsah tobolky: koloidní bezvodý oxid křemičitý, částečně substituovaná hyprolóza, sodná sůl karboxymethylškrobu (typ A), magnesium-stearát a mikrokrystalická celulóza.

-    Materiál tobolky: želatina, indigokarmín (E132) a oxid titaničitý (E171).

-    Tiskařský inkoust: šelak (bělený, odvoskovaný) 45 %, černý oxid železitý (E172), propylenglykol a roztok amoniaku.

Jak přípravek Zykadia vypadá a co obsahuje toto balení

Zykadia tvrdé tobolky mají bílé neprůhledné tělo a modré neprůhledné víčko s “LDK 150MG” vytištěným na víčku a “NVR” na těle. Obsahují bílý až bělavý prášek.

Tobolky jsou uloženy v blistrech a jsou dostupné v baleních obsahujících 40 tobolek nebo ve vícečetných baleních obsahujících 150 tobolek (3 balení po 50). Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

Držitel rozhodnutí o registraci

Novartis Europharm Limited Frimley Business Park Camberley GU16 7SR Velká Británie

Výrobce

Novartis Pharma GmbH RoonstraBe 25 D-90429 Norimberk Německo

Další informace o tomto přípravku získáte u místního zástupce držitele rozhodnutí o registraci:

Belgie/Belgique/Belgien

Novartis Pharma N.V. Tél/Tel: +32 2 246 16 11

Lietuva

Novartis Pharma Services Inc. Tel: +370 5 269 16 50

Btarapna

Novartis Pharma Services Inc. Tea: +359 2 489 98 28

Luxembourg/Luxemburg

Novartis Pharma N.V. Tél/Tel: +32 2 246 16 11

Česká republika

Novartis s.r.o.

Tel: +420 225 775 111

Magyarország

Novartis Hungária Kft. Pharma Tel.: +36 1 457 65 00

Danmark

Novartis Healthcare A/S Tlf: +45 39 16 84 00

Malta

Novartis Pharma Services Inc. Tel: +356 2122 2872

Deutschland

Novartis Pharma GmbH Tel: +49 911 273 0

Nederland

Novartis Pharma B.V. Tel: +31 26 37 82 555

Eesti

Novartis Pharma Services Inc. Tel: +372 66 30 810

Norge

Novartis Norge AS Tlf: +47 23 05 20 00

EXXáSa

Novartis (Hellas) A.E.B.E. T^: +30 210 281 17 12

Osterreich

Novartis Pharma GmbH Tel: +43 1 86 6570

Espaňa

Novartis Farmacéutica, S.A. Tel: +34 93 306 42 00

Polska

Novartis Poland Sp. z o.o. Tel.: +48 22 375 4888

France

Novartis Pharma S.A.S. Tél: +33 1 55 47 66 00

Portugal

Novartis Farma - Produtos Farmaceuticos, S.A Tel: +351 21 000 8600

Hrvatska

Novartis Hrvatska d.o.o. Tel. +385 1 6274 220

Románia

Novartis Pharma Services Romania SRL Tel: +40 21 31299 01

Ireland

Novartis Ireland Limited Tel: +353 1 260 12 55

Slovenija

Novartis Pharma Services Inc. Tel: +386 1 300 75 50

Ísland

Vistor hf.

Sími: +354 535 7000

Slovenská republika

Novartis Slovakia s.r.o. Tel: +421 2 5542 5439

Italia

Novartis Farma S.p.A.

Tel: +39 02 96 54 1

Kúrcpog

Novartis Pharma Services Inc. Tni: +357 22 690 690

Latvija

Novartis Pharma Services Inc. Tel: +371 67 887 070


Suomi/Finland

Novartis Finland Oy Puh/Tel: +358 (0)10 6133 200

Sverige

Novartis Sverige AB Tel: +46 8 732 32 00

United Kingdom

Novartis Pharmaceuticals UK Ltd. Tel: +44 1276 698370


Tato příbalová informace byla naposledy revidována

Tomuto léčivému přípravku bylo uděleno tzv. podmíněné schválení. Znamená to, že informace o tomto přípravku budou přibývat.

Evropská agentura pro léčivé přípravky nejméně jednou za rok vyhodnotí nové informace o tomto léčivém přípravku a tato příbalová informace bude podle potřeby aktualizována.

Další zdroje informací

Podrobné informace o tomto léčivém přípravku jsou k dispozici na webových stránkách Evropské agentury pro léčivé přípravky http://www.ema.europa.eu

41