Příbalový Leták

zastaralé informace, vyhledat novější

Zolmitriptan Zentiva 2,5 Mg Tablety Dispergovatelné V Ústech

zastaralé informace, vyhledat novější

sp.zn. sukls145535/2014 SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1.    NÁZEV PŘÍPRAVKU

Zolmitriptan Zentiva 2,5 mg tablety dispergovatelné v ústech

2.    KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jedna tableta dispergovatelná v ústech obsahuje zolmitriptanum 2,5 mg.

Pomocné látky se známým účinkem: Jedna tableta obsahuje 2,5 mg aspartamu (E951).

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3. LÉKOVÁ FORMA

Tablety dispergovatelné v ústech.

Bílé až téměř bílé kulaté ploché tablety se zkosenými hranami o průměru 6,4 ± 0,3 mm, na jedné straně vyraženo „2.5“, na druhé straně hladké.

4.    KLINICKÉ ÚDAJE

4.1    Terapeutické indikace

Zolmitriptan Zentiva je indikován k akutní léčbě migrény s aurou i bez aury.

Zolmitriptan Zentiva není indikován k profylaxi migrény.

4.2    Dávkování a způsob podání

Dávkování

Doporučená dávka je 2,5 mg zolmitriptanu. Doporučuje se užít tabletu přípravku Zolmitriptan Zentiva co nejdříve po nástupu migrenózní bolesti hlavy, ale léčba je účinná, i když je tableta podána později.

Pokud se příznaky migrény po úvodní odpovědi znovu objeví do 24 hodin, může se užít druhá dávka. Druhá dávka se nesmí užít dříve než za 2 hodiny po podání první dávky. Jestliže pacient nereaguje na první dávku, je nepravděpodobné, že by podání druhé dávky v průběhu stejné ataky bylo prospěšné.

Jestliže se nedosáhne uspokojivého účinku s dávkou 2,5 mg, lze při další atace podat dávku 5 mg zolmitriptanu.

Celková denní dávka by neměla překročit 10 mg. V průběhu 24 hodin se nemají podat více než 2 dávky přípravku.

Speciální populace

Pacienti nad 65 let

U lidí nad 65 let nebyla bezpečnost a účinnost přípravku Zolmitriptan Zentiva stanovena. Použití přípravku Zolmitriptan Zentiva u starších lidí se proto nedoporučuje.

Pacienti s poruchou funkce jater

Metabolismus zolmitriptanu je snížen u pacientů s poruchou funkce jater (viz bod 5.2). Pacientům se středně závažnou nebo závažnou poruchou funkce jater se doporučuje podávat maximálně 5 mg za 24 hodin. Nicméně u pacientů s mírnou poruchou funkce jater není třeba dávku upravovat.

Pacienti s poruchou funkce ledvin

U pacientů s clearance kreatininu vyšší než 15 ml/min není třeba upravovat dávkování (viz body 4.3 a 5.2).

Interakce vyžadující úpravu dávkování (viz bod 4.5)

U pacientů, kteří užívají inhibitory MAO-A, se doporučuje maximální dávka 5 mg v průběhu 24 hodin. U pacientů, kteří užívají cimetidin, se doporučuje maximální dávka 5 mg v průběhu 24 hodin.

U pacientů, kteří užívají specifické inhibitory CYP1A2,jako je fluvoxamin a chinolony (např. ciprofloxacin), se doporučuje maximální dávka 5 mg v průběhu 24 hodin.

Děti (do 12 let)

Bezpečnost a účinnost zolmitriptanu nebyla u dětí stanovena. Použití přípravku Zolmitriptan Zentiva u dětí se proto nedoporučuje.

Dospívající (12 až 17 let)

V placebem kontrolovaných klinických studiích u pacientů ve věku 12 až 17 let nebyla účinnost přípravku Zolmitriptan Zentiva prokázána. Použití přípravku Zolmitriptan Zentiva u dospívajících se proto nedoporučuje.

Způsob podání

Není nutné užívat tabletu dispergovatelnou v ústech s tekutinou, tableta se rychle rozpouští, pokud je umístěna na jazyku a pacient ji spolkne spolu se slinami. Tabletu dispergovatelnou v ústech je možné použít v případě, kdy nejsou k dispozici tekutiny. Tablety dispergovatelné v ústech jsou vhodné i pro pacienty, kteří trpí nauzeou a nejsou schopni během záchvatu migrény požívat tekutiny nebo u pacientů, kteří neradi polykají běžné tablety. U tablet dispergovatelných v ústech se však může objevit opožděné vstřebávání zolmitriptanu, které může oddálit nástup účinku.

4.3    Kontraindikace

•    Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.

•    Středně těžká nebo těžká hypertenze, mírná nekontrolovaná hypertenze.

•    Infarkt myokardu nebo ischemická choroba srdeční v anamnéze.

•    Pacienti s projevy či příznaky svědčící pro ischemickou chorobu srdeční.

•    Koronární vazospasmus/Prinzmetalova angína pectoris.

•    Periferní cévní onemocnění.

•    Cerebrovaskulámí příhoda (CVA) nebo transitomí ischemická ataka (TIA) v anamnéze.

•    Souběžné podávání zolmitriptanu s ergotaminem nebo deriváty ergotaminu (včetně methysergidu) nebo jiných agonistú receptoru 5HTiB/id (např. sumatriptan, naratriptan).

•    Clearance kreatininu nižší než 15 ml/min.

4.4    Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Zolmitriptan Zentiva se smí použít pouze v případě jasně stanovené diagnózy migrény. Podobně jako v případě jiných léčiv k léčbě akutních záchvatů migrény je třeba před léčbou u pacientů s bolestmi hlavy dosud nediagnostikovaných jako migréna a u pacientů-migreniků s atypickými příznaky vyloučit jiné, potenciálně závažné neurologické stavy. Zolmitriptan Zentiva není určen k léčbě hemiplegické, basilární nebo oftalmoplegické migrény. U pacientů léčených 5HT1B/1D agonisty byly hlášeny cerebrální a subarachnoidální hemoragie, cévní mozková příhoda a jiné cerebrovaskulámí příhody. Je třeba zmínit, že migrenici mohou být ohroženi některými cerebrovaskulárními příhodami.

Zolmitriptan se nemá podat pacientům se symptomatickým Wolff-Parkinson-Whiteovým syndromem ani pacientům s arytmiemi, u nichž se podílejí jiné přídatné převodové dráhy.

Velmi vzácně byly, jako u jiných 5HTiB/id agonistů, hlášeny koronární vazospasmus, angina pectoris a infarkt myokardu. Zolmitriptan Zentiva se nemá podávat pacientům s rizikovými faktory ischemické choroby srdeční (např. kouření, hypertenze, hyperlipidemie, diabetes mellitus, dědičnost) bez předchozího kardiovaskulárního vyšetření (viz bod 4.3). Zvláštní pozornost je třeba věnovat ženám po menopauze a mužům starším 40 let s těmito rizikovými faktory. Toto hodnocení však nemůže odhalit každého pacienta s onemocněním srdce a ve velmi vzácných případech byly hlášeny závažné srdeční příhody u pacientů bez předchozího kardiovaskulárního onemocnění.

Po podání zolmitriptanu byly popisovány, stejně jako u ostatních 5HT1B/1D agonistů, pocity tíže, tlaku nebo tísně v prekordiu (viz bod 4.8). Pokud se objeví bolest na hrudi nebo příznaky typické pro ischemickou chorobu srdeční, nesmí se podat další dávka zolmitriptanu, dokud není provedeno příslušné lékařské vyšetření.

Podobně jako u jiných 5HT1B/1D agonistů bylo u pacientů s anamnézou hypertenze i bez této anamnézy hlášeno přechodné zvýšení krevního tlaku. Velmi vzácně bylo toto zvýšení krevního tlaku spojeno s významnými klinickými příhodami. Doporučené dávky zolmitriptanu by neměly být překračovány.

Po podání zolmitriptanu byly, stejně jako u ostatních 5HT1B/1D agonistů, vzácně hlášeny anafylaktické/anafylaktoidní reakce.

Dlouhodobé užívání jakýchkoliv analgetik na bolest hlavy může stav zhoršit. Pokud se to stane nebo to lze předpokládat, je třeba zajistit lékařskou pomoc a léčbu přerušit. Diagnóza nadměrného užívání léků na bolest hlavy je pravděpodobná u pacientů, kteří mají častou nebo každodenní bolest hlavy, i když (nebo právě proto, že) užívají pravidelně léky na bolest hlavy.

Při souběžném užívání triptanů a inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) nebo inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu a noradrenalinu (SNRI) byl hlášen serotoninový syndrom. To je potenciálně život ohrožující stav a zahrnuje známky a příznaky, jako jsou: změny duševního stavu (např. agitovanost, halucinace, kóma), autonomní nestabilita (např. tachykardie, nestabilní krevní tlak, hypertermie), neuromuskulární aberace (např. hyperreflexie, špatná koordinace) a/nebo gastrointestinální příznaky (např. nauzea, zvracení, průjem). Pokud je souběžné podávání SSRI nebo SNRI a zolmitriptanu klinicky odůvodněné, je třeba pacienta vhodným způsobem sledovat, zvláště na počátku léčby nebo při zvyšování dávky (viz bod 4.5).

Nežádoucí účinky mohou být častější při souběžném podávání triptanů a rostlinných přípravků obsahujících třezalku tečkovanou (Hypericum perforatum).

Pokud je zolmitriptan ve formě konvenčních tablet podán v průběhu aury, nebylo prokázáno, že by bránil rozvoji bolesti hlavy, a proto je třeba Zolmitriptan Zentiva podat v průběhu bolestivé fáze migrény.

Zolmitriptan Zentiva obsahuje aspartam (E951). Aspartam je zdrojem fenylalaninu. Může být škodlivý pro osoby s fenylketonurií.

4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Interakční studie byly provedeny s kofeinem, ergotaminem, dihydroergotaminem, paracetamolem, metoklopramidem, pizotifenem, fluoxetinem, rifampicinem a propranololem a nebyl zjištěn žádný klinicky významný rozdíl ve farmakokinetice zolmitriptanu nebo jeho aktivního metabolitu.

Údaje získané u zdravých osob ukazují, že neexistují farmakokinetické nebo klinicky významné interakce mezi zolmitriptanem a ergotaminem. Nicméně zvýšené riziko koronárních vazospazmů je teoreticky možné, a proto je souběžné podávání kontraindikováno. Doporučuje se počkat alespoň 24 hodin po podání přípravků s ergotaminem před podáním zolmitriptanu. Opačně se doporučuje počkat alespoň 6 hodin po užití zolmitriptanu před podáním přípravku obsahujícího ergotamin (viz bod 4.3).

Po podání moklobemidu, specifického inhibitoru MAO-A, došlo k mírnému (26%) nárůstu AUC pro zolmitriptan a k trojnásobnému zvýšení AUC pro aktivní metabolit. Proto se pro pacienty užívající inhibitory MAO-A doporučuje maximální dávka 5 mg zolmitriptanu za 24 hodin. Léčivé přípravky nelze užívat souběžně, pokud se podávají dávky moklobemidu vyšší než 150 mg dvakrát denně.

Po podání cimetidinu, který je všeobecným inhibitorem cytochromu P450, se poločas zolmitriptanu zvýšil o 44 % a AUC o 48 %. Kromě toho se zdvojnásobily hodnoty poločasu a AUC pro aktivní N-demethylovaný metabolit zolmitriptanu (183C91). Pacientům, kteří užívají cimetidin, se proto doporučuje maximální dávka 5 mg zolmitriptanu za 24 hodin. S přihlédnutím k celkovému interakčnímu profilu nelze vyloučit interakci s inhibitory isoenzymu CYP1A2 cytochromu P450.

Z tohoto důvodu se stejné snížení dávky doporučuje při současném podávání s těmito látkami, jako je fluvoxamin a chinolinová antibiotika (např. ciprofloxacin).

Podávání selegilinu (inhibitor MAO-B) a fluoxetinu (selektivní inhibitor zpětného vychytávání serotoninu, SSRI) nevedlo k žádné farmakokinetické interakci se zolmitriptanem. Byly však hlášeny ojedinělé případy popisující pacienty s příznaky kompatibilními se serotoninovým syndromem (včetně alterace mentálního stavu, autonomní nestability a neuromuskulárních abnormit) po užití selektivních inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) nebo inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu a noradrenalinu (SNRI) a triptanů (viz bod 4.4).

Zolmitriptan může, podobně jako jiní 5HT1B/1D agonisté, zpomalovat absorpci jiných léčivých přípravků. Je třeba vyloučit podání jiných 5HT1B/1D agonistů v době do 24 hodin po podání zolmitriptanu. Stejně je třeba se vyhnout podání zolmitriptanu v době do 24 hodin po užití jiných 5HT1B/1D agonistů.

Stejně jako u jiných 5HT1B/1D agonistů je zde potenciál pro dynamické interakce s rostlinným přípravkem třezalkou tečkovanou (Hypericum perforatum), což může vést ke zvýšení nežádoucích účinků.

4.6    Fertilita, těhotenství a kojení

Těhotenství

Bezpečnost přípravku v průběhu těhotenství u člověka nebyla stanovena. Hodnocení na podkladě experimentálních studií u zvířat neukazuje na přímé teratogenní účinky. Některé údaje ze studií na embryotoxicitu však naznačují vliv na životaschopnost embryí. Podání zolmitriptanu v těhotenství lze zvažovat pouze tehdy, pokud očekávaný efekt léčby pro matku převáží nad případnými riziky pro plod.

Kojení

Studie na zvířatech prokázaly, že zolmitriptan přechází do mléka laktujících samic. Dosud nejsou dostupné žádné údaje o přechodu zolmitriptanu do mateřského mléka u člověka. Z tohoto důvodu je třeba opatrnosti, pokud je Zolmitriptan Zentiva podáván kojícím ženám. Expozice kojence by měla být minimalizována tím, že 24 hodin po léčbě žena nebude kojit.

Fertilita

Nejsou k dispozici údaje prokazující účinky zolmitriptanu na plodnost.

4.7    Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Zolmitriptan Zentiva nemá žádný nebo má zanedbatelný vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje.

Při podání až 20 mg zolmitriptanu nebylo u malé skupiny zdravých jedinců zjištěno výrazné ovlivnění výkonu v psychomotorických testech. Opatrnost se doporučuje u pacientů, kteří provádějí náročnější aktivity (např. řízení nebo obsluha strojů), protože u nich může objevit ospalost a další příznaky spojené se záchvatem migrény.

4.8 Nežádoucí účinky

Možné nežádoucí účinky jsou zpravidla přechodné se sklonem k výskytu do 4 hodin po podání, nejsou častější po opakovaném podání a spontánně vymizí bez další léčby.

Pro frekvenci výskytu nežádoucích účinků platí následující kritéria: velmi časté (> 1/10); časté (> 1/100 až < 1/10); méně časté (> 1/1 000 až < 1/100); vzácné (> 1/10 000 až < 1/1 000); velmi vzácné (< 1/10 000); není známo (z dostupných údajů nelze určit).

Orgánové třídy dle

klasifikace

MedDRA

Frekvence

Nežádoucí účinek

Poruchy imunitního systému

Vzácné

anafylaktické/anafylaktoidní reakce, hypersenzitivita zahrnující kopřivku, angioedém

Poruchy nervového systému

Časté

abnormality nebo poruchy čití

závratě

bolest hlavy

hyperestézie

parestézie

somnolence

pocit tepla

Srdeční poruchy

Časté

palpitace

Méně časté

tachykardie

Velmi vzácné

angina pectoris koronární vazospasmus infarkt myokardu

Cévní poruchy

Méně časté

mírný vzestup krevního tlaku

přechodné zvýšení systémového krevního tlaku

Gastrointestinální

poruchy

Časté

bolest břicha sucho v ústech nauzea zvracení dysfagie

Velmi vzácné

gastrointestinální infarkt nebo nekróza gastrointestinální ischemické příhody, které se mohou projevovat jako krvavý průjem nebo bolest břicha ischemická kolitida infarkt sleziny

Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně

Časté

svalová slabost myalgie

Poruchy ledvin a močových cest

Méně časté

polyurie

zvýšená frekvence močení

Velmi vzácné

urgentní močení

Celkové poruchy a reakce v místě aplikace

Časté

astenie

pocit tíže, svírání, bolesti nebo tlaku v krku, zádech, v končetinách nebo na hrudi.

Některé příznaky mohou být součástí samotné migrenózní ataky.

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48

100 41, Praha 10; webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek

4.9 Předávkování

Dobrovolníci, kteří užili perorálně jednorázově 50 mg, obvykle pociťovali útlum.

Eliminační poločas zolmitriptanu po podání tablet je 2,5-3 hodiny (viz bod 5.2), a proto je třeba pacienty po předávkování přípravkem Zomitriptan Zentiva sledovat nejméně 15 hodin, nebo po celou dobu, kdy přetrvávají příznaky předávkování.

Neexistuje specifické antidotum pro zolmitriptan. V případě závažného předávkování se doporučuje intenzivní péče, včetně zajištění a udržení průchodnosti dýchacích cest, umožňující dostatečnou oxygenaci a ventilaci a sledování a podporu kardiovaskulárního systému.

Není známo, jaký vliv má hemodialýza nebo peritoneální dialýza na sérové koncentrace zolmitriptanu.

5.    FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1    Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Analgetika; antimigrenika; Selektivní agonisté serotoninu na 5HT1

receptorech

ATC kód: N02CC03

Bylo prokázáno, že zolmitriptan je selektivní agonista lidských vaskulárních receptorů subtypu 5HT1B a 5HT1D. Zolmitriptan je receptorový agonista s vysokou afinitou k receptorům 5HT1B/1D a střední afinitou k receptorům 5HT1A. Zolmitriptan nemá výraznější afinitu (měřeno radioligandovými vazebnými pokusy) ani farmakologický účinek na další podtypy receptorů 5-HT (5HT2, 5HT3, 5HT4) nebo adrenergní, histaminové, muskarinové nebo dopaminergní receptory.

Na zvířecích modelech vede podání zolmitriptanu k vazokonstrikci v karotické arteriální cirkulaci. Experimentální studie dále ukazují, že zolmitriptan inhibuje centrální i periferní aktivitu trigeminu pomocí inhibice uvolňování neuropeptidů (CGRP - neuropeptid odvozený od genu pro kalcitonin, calcitonine gen related peptide, vazoaktivní intestinální peptid (VIP - vasoactive intestinal peptide) a substance P).

V klinických studiích s konvenčními tabletami zolmitriptanu byl nástup účinku pozorovatelný od 1 hodiny po podání, s rostoucí účinností mezi 2 a 4 hodinami, pokud jde o bolest hlavy a jiné migrenózní příznaky jako je nauzea, fotofobie a fonofobie.

Zolmitriptan, podáván v konvenčních perorálních tabletách, je stejně účinný u migrény s aurou i bez aury a u migrény spojené s menstruací. Pokud je zolmitriptan v konvenčních perorálních tabletách podán v průběhu aury, nebylo prokázáno, že by bránil rozvoji migrenózní bolesti hlavy, a proto je třeba Zolmitriptan Zentiva podat v průběhu bolestivé fáze migrény.

Výsledky jedné kontrolované klinické studie u 696 dospívajících s migrénou neprokázaly superioritu zolmitriptanu (tablety 2,5 mg, 5 mg a 10 mg) proti placebu. Účinnost nebyla prokázána.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Zolmitriptan ve formě konvenčních tablet se po perorálním podání u člověka rychle a dobře vstřebává (nejméně z 64 %). Průměrná absolutní hodnota biologické dostupnosti mateřské látky je asi 40 %. Existuje aktivní metabolit (183C91, N-demethylovaný metabolit), který je také agonistou 5HT1B/1D receptorů a na zvířecích modelech je 2-6krát účinnější než zolmitriptan.

U zdravých subjektů vykazuje zolmitriptan a jeho aktivní N-demethylovaný metabolit po jednorázovém podání v rozmezí 2,5-50 mg na dávce závislou AUC a Cmax. Absorpce zolmitriptanu je u zdravých dobrovolníků rychlá, 75 % Cmax je dosaženo během 1 hodiny a poté se plazmatická koncentrace zolmitriptanu udržuje na přibližně téže úrovni po 4-5 hodin po podání. Vstřebávání zolmitriptanu není ovlivněno jídlem. Při opakovaném podávání zolmitriptanu nedochází k jeho kumulaci. Plazmatické koncentrace zolmitriptanu a jeho metabolitů jsou první 4 hodiny po podání nižší, pokud byl podán v průběhu migrény, ve srovnání s podáním v období bez migrény. To je v souladu s pozorováním, že v průběhu migrenózní ataky dochází ke zpomalení vyprazdňování žaludku.

Zolmitriptan se eliminuje převážně hepatální biotransformací následovanou urinární exkrecí metabolitů. Existují tři hlavní metabolity: kyselina indoloctová (hlavní metabolit v plazmě a moči), N-oxidový a N-demethylovaný metabolit. N-demethylovaný metabolit je aktivní, zatímco ostatní metabolity aktivní nejsou. Plazmatické koncentrace N-demethylovaného metabolitu jsou asi poloviční ve srovnání s mateřskou látkou, a proto se předpokládá, že přispívají k terapeutickému účinku zolmitriptanu. Přes 60 % jednorázově podané perorální dávky se vyloučí močí (hlavně jako metabolity kyseliny indoloctové) a asi 30 % je vylučováno stolicí ve formě nezměněné mateřské látky.

Studie hodnotící vliv poruchy funkce jater na farmakokinetiku zolmitriptanu ukázaly, že hodnoty AUC a Cmax jsou zvýšeny o 94%, resp. 50% u pacientů se středně závažnou poruchou funkce jater a o 226 %, resp. 47% u pacientů se závažnou poruchou funkce jater ve srovnání se zdravými dobrovolníky. Expozice metabolitů, včetně aktivního metabolitu, byla snížena. Pro aktivní metabolit 183C91 byly hodnoty AUC a Cmax sníženy o 33 %, resp. 44 % u pacientů se středně závažnou poruchou funkce jater a 82 %, resp. 90 % u pacientů se závažnou poruchou funkce jater.

Plazmatický poločas (t./2) zolmitriptanu byl 4,7 hodin u zdravých dobrovolníků, 7,3 hodin u pacientů se středně závažnou poruchou funkce jater a 12 hodin u pacientů s těžkým onemocněním jater. Odpovídající t/2 hodnoty pro metabolit 183C91 byly 5,7 hodiny, 7,5 hodiny, resp. 7,8 hodiny.

Průměrná hodnota plazmatické clearance po intravenózním podání je asi 10 ml/min/kg, z toho jedna čtvrtina připadá na renální clearance. Renální clearance je větší než glomerulární filtrační rychlost, což svědčí pro současnou renální tubulární sekreci. Distribuční objem po i.v. podání je 2,4 l/kg. Vazba zolmitriptanu a N-demethylovaného metabolitu na plazmatické bílkoviny je nízká (asi 25 %). Průměrná hodnota poločasu eliminace zolmitriptanu je 2,5-3 hodiny. Poločasy jeho metabolitů jsou podobné, což svědčí pro to, že jejich eliminace je závislá na rychlosti jejich tvorby.

Renální clearance zolmitriptanu a všech jeho metabolitů je v porovnání se zdravými subjekty snížena (7-8krát) u pacientů se středně závažnou až závažnou poruchou funkce ledvin, přesto je hodnota AUC mateřské látky a aktivního metabolitu pouze mírně vyšší (o 16 %, resp. 35 %) a poločas je prodloužen o 1 hodinu na výsledné 3-3,5 hodiny. Uvedené parametry jsou v rozmezí hodnot u zdravých dobrovolníků.

Farmakokinetika zolmitriptanu u zdravých starších subjektů je podobná jako u mladých zdravých dobrovolníků.

Hodnoty AUC a Cmax pro zolmitriptan a jeho aktivní metabolit 183C91 byly bioekvivaletní v případě tablet dispergovatelných v ústech a běžných tablet. Klinické údaje prokázaly, že tmax zolmitriptanu může být později u tablet dispergovatelných v ústech (rozmezí 0,6 až 5 hodin, medián 3 hodiny) ve srovnání s běžnými tabletami (rozmezí 0,5 až 3 hodiny, medián 1,5 hodiny). Tmax aktivního metabolitu byla podobná u obou forem (medián 3 hodiny).

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Předklinické účinky získané na základě studií toxicity po jednorázovém a opakovaném podávání byly pozorovány pouze při expozicích dostatečně převyšujících maximální expozici u člověka.

Výsledky ze studií genotoxicity in vitro a in vivo ukazují, že nelze očekávat genotoxické účinky zolmitriptanu v podmínkách klinického používání.

Ve studiích kancerogenity u myší a laboratorních potkanů nebyly prokázány tumory relevantní vzhledem ke klinickému použití.

Podobně jako ostatní agonisté 5HT1B/1D receptorů se zolmitriptan váže na melanin.

6.    FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1    Seznam pomocných látek

Mannitol (E421)

Mikrokrystalická celulosa Aspartam (E951)

Sodná sůl kroskarmelosy Koloidní bezvodý oxid křemičitý Magnesium-stearát (E470b)

Pomerančové aroma (obsahuje přírodně identické aromatické látky, aromatické přípravky, přírodní aromatické látky, kukuřičný maltodextrin, arabskou klovatinu (E414), kyselinu askorbovou (E300), butylhydroxyanisol (E320)).

6.2    Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3    Doba použitelnosti

2 roky

6.4    Zvláštní opatření pro uchovávání

Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní teplotní podmínky uchovávání.

Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před vlhkostí.

6.5    Druh obalu a obsah balení

Zolmitriptan Zentiva je dodáván v OPA/Al/PVC/Al blistrech.

Velikost balení: 2 tablety dispergovatelné v ústech.

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku

Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

7.    DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Zentiva, k. s., U kabelovny 130, 102 37 Praha, Česká republika

8.    REGISTRAČNÍ ČÍSLO

33/115/14-C

9.    DATUM PRVNÍ REGISTRACE /PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

5.3.2014

10.    DATUM REVIZE TEXTU

17.10.2014

9/9