Příbalový Leták

Zinforo 600 Mg

PŘÍLOHA I

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

Tento léčivý přípravek podléhá dalšímu sledování. To umožní rychlé získání nových informací o bezpečnosti. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili jakákoli podezření na nežádoucí účinky. Podrobnosti o hlášení nežádoucích účinků viz bod 4.8.

1. NÁZEV PŘÍPRAVKU

Zinforo 600 mg prášek pro koncentrát pro infuzní roztok

2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jedna lahvička obsahuje ceftarolinum fosamilum monohydricum praeparatum odpovídající ceftarolinum fosamilum 600 mg.

Jeden mililitr roztoku po rekonstituci obsahuje ceftarolinum fosamilum 30 mg.

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3. LÉKOVÁ FORMA

Prášek pro koncentrát pro infuzní roztok.

Bledě žlutobílý až světle žlutý prášek.

4.    KLINICKÉ ÚDAJE

4.1    Terapeutické indikace

Přípravek Zinforo je indikován k léčbě následujích infekcí u dospělých a dětí od 2 měsíců věku (viz body 4.4 a 5.1):

•    Komplikované infekce kůže a měkkých tkání (cSSTI)

•    Komunitní pneumonie (CAP)

Je třeba respektovat oficiální doporučení o vhodném používání antibakteriálních látek.

4.2    Dávkování a způsob podání

Dávkování

Dospělí a dospívající ve věku od 12 do <18 let s tělesnou hmotností > 33 kg: viz Tabulka 1. Tabulka 1 Dávkování pro dospělé a dospívající ve věku od 12 let do < 18 let s tělesnou

hmotností > 33 kg

Infekce

Dávka

Frekvence

Doba infuze (minuty)

Doba léčby (dny)

cSSTI

600 mg

Každých 12 hodin

60

5-14

CAP

600 mg

Každých 12 hodin

60

5-7

Děti ve věku od 2 měsíců do < 12 let a dospívající ve věku od 12 do <18 let s tělesnou hmotností < 33 kg: viz Tabulka 2. Doporučená doba léčby je stejná jako doby uvedené v Tabulce 1.

Tabulka 2 Dávky pro děti ve věku od 2 měsíců do < 12 let a pro dospívající ve věku od 12 do < 18 let s tělesnou hmotností < 33kg

Věk a tělesná hmotnost

Dávka

Frekvence

Doba infuze (minuty)

> 12 let až < 18 let a tělesná

12 mg/kg*

Každých 8 hodin

60

hmotnost < 33 kg > 2 roky až < 12 let

12 mg/kg*

Každých 8 hodin

60

> 2 měsíce až < 2 roky -:—:-—-——. . --—

8 mg/kg

Každých 8 hodin

60

Dávka podávaná každých 8 hodin nesmí přesáhnout 400 mg


Zvláštní populace

Starší pacienti

U starších pacientů s clearance kreatininu >50 ml/min (viz bod 5.2) není potřebné upravovat dávkování.

Porucha funkce ledvin

Dávku je třeba upravit, pokud je clearance kreatininu (CrCl) <50 ml/min, jak je uvedeno v Tabulkách 3 a 4 (viz bod 5.2). Dávkování pro děti a dospívající je založeno na farmakokinetickém modelování. Neexistuje dostatek údajů pro úpravu dávkování u dospívajících ve věku od 12 do <18 let s tělesnou hmotností < 33 kg a pro děti ve věku od 2 do 12 let v konečném stádiu renální nemoci (ESRD). Neexistuje dostatek údajů proúpravu dávkování u dětí ve věku od 2 měsíců do < 2 let se středně těžkou nebo těžkou poruchou funkce ledvin nebo ESRD.

Tabulka 3 Dávkování pro dospělé a dospívající ve věku od 12 do < 18 let s tělesnou hmotností

Tabulka 4 Dávkování pro děti ve věku od 2 do < 12 let a dospívající ve věku od 12 do < 18 let _s tělesnou hmotností < 33 kg s poruchou funkce ledvin_

Clearance

kreatininua

(ml/min)

Věk a tělesná hmotnost

Dávkab

Frekvence

Doba infuze (minuty)

>30 až < 50

>12 až < 18 let a tělesná hmotnost < 33 kg

8 mg/kgc

Každých 8 hodin

60

> 2 roky až < 12 let

8 mg/kgc

Každých 8 hodin

60

> 15 až < 30

> 12 let až < 18 let a tělesná hmotnost < 33 kg

6 mg/kgd

Každých 8 hodin

60

> 2 roky až< 12 let

6 mg/kgd

Každých 8 hodin

60

> 33 kg s poruchou funkce ledvin

Clearance kreatininu3 (ml/min)

Dávka

Frekvence

Doba infuze (minuty)

>30 až < 50

400 mg

Každých 12 hodin

60

>15 až <30

300 mg

Každých 12 hodin

60

Konečné stádium renální nemoci (ESRD), včetně hemodialýzyb

200 mg

Každých 12 hodin

60

a vypočteno podle Cockcroft-Gaultova vzorce b přípravek Zinforo se má podat po hemodialýze v den hemodialýzy


a vypočteno podle Schwartze

b dávka vypočtená podle CrCl. CrCl se má pečlivě monitorovat a dávka upravit podle změny funkce ledvin.

c Dávka podaná každých 8 hodin nesmí překročit 300 mg d Dávka podaná každých 8 hodin nesmí překročit 200 mg

Porucha funkce jater

U pacientů s poruchou funkce jater není potřebná úprava dávkování (viz bod 5.2).

Pediatrická populace

Bezpečnost a účinnost přípravku Zinforo u dětí ve věku do 2 měsíců nebyla dosud stanovena. Způsob podání

Zinforo se podává jako intravenózní infuze po dobu 60 minut pro všechny infuzní objemy (50 ml,

100 ml nebo 250 ml) (viz bod 6.6).

Objem infuze se u pediatrické populace mění podle tělesné hmotnosti dítěte. Koncentrace infuzního roztoku v průběhu přípravy a podání nemá překročit 12 mg ceftarolin-fosamilu/ml roztoků.

Pokyny k rekonstituci a ředění léčivého přípravku před podáním viz bod 6.6.

4.3    Kontraindikace

Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1. Hypersenzitivita na antibakteriální látky ze skupiny cefalosporinů.

Časná a závažná hypersenzitivita (tj. anafylaktická reakce) na jakoukoliv jinou betalaktamovou antibakteriální látku (tj. peniciliny nebo karbapenemy).

4.4    Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Hypersenzitivní reakce

Mohou se objevit závažné a občas fatální hypersenzitivní reakce (viz body 4.3 a 4.8).

Pacienti, kteří mají v anamnéze hypersenzitivitu na cefalosporiny, peniciliny nebo jiné betalaktamové antibakteriální látky, mohou být hypersenzitivní i na ceftarolin-fosamil. Přípravek Zinforo je kontraindikován u pacientů s hypersenzitivitou na cefalosporiny v anamnéze. Dále je kontraindikován u pacientů s anamnézou časné a závažné hypersenzitivity (tj. anafylaktická reakce) na všechny ostatní typy betalaktamových antibakteriálních látek (viz bod 4.3). U pacientů s anamnézou jakýchkoliv jiných hypersenzitivních reakcí na peniciliny a karbapenemy je třeba postupovat opatrně. Pokud se objeví závažná alergická reakce v průběhu léčby přípravkem Zinforo, je třeba podávání přípravku přerušit a podniknout vhodná opatření.

Průjem vyvolaný Clostridium difficile

U ceftarolin-fosamilu byla v souvislosti s antibakteriální léčbou hlášena kolitida a pseudomembranózní kolitida a podle závažnosti mohou být mírné až život ohrožující. U pacientů, kteří mají průjem v průběhu podávání nebo po ukončení podávání ceftarolin-fosamilu, je důležité myslet i na tuto diagnózu (viz bod 4.8). V takovém případě je třeba uvažovat o přerušení podávání ceftarolin-fosamilu a zahájení podpůrné léčby spolu se specifickou léčbou Clostridium difficile.

Necitlivé mikroorganismy

V    průběhu léčby nebo po ukončení léčby přípravkem Zinforo se může objevit superinfekce.

Pacienti s anamnézou záchvatu křečí

V    toxikologických studiích s ceftarolinem při 7-25násobném překročení cmax u lidí byly pozorovány křeče (viz bod 5.3). Klinické zkušenosti s ceftarolin-fosamilem u pacientů s anamnézou záchvatu křečí jsou velmi omezené. U této populace pacientů je třeba při podávání přípravku Zinforo opatrnosti.

Přímý antiglobulinový test sérokonverze (Coombsův test) a potenciální riziko hemolytické anémie

V    průběhu léčby cefalosporiny může dojít k vývoji pozitivního antiglobulinového testu (DAGT).

V    celkové analýze 4 pivotních studií byl výskyt DAGT sérokonverze u pacientů, kterým byl podáván ceftarolin-fosamil každých 12 hodin (600 mg podaných v průběhu 60 minut každých 12 hodin) 10,7 % a ve studii, kde byl ceftarolin-fosamil podáván každých 8 hodin (600 mg podávaných po dobu

120 minut každých 8 hodin) 32,3 %, (viz bod 4.8). U pacientů, u kterých se vyvinul pozitivní DAGT v průběhu léčby, nebyla prokázána hemolýza. Nelze však vyloučit možnost, že se v souvislosti s podáváním cefalosporinů, včetně přípravku Zinforo, objeví hemolytická anémie. Pacienti, u kterých se objeví anémie v průběhu léčby přípravkem Zinforo nebo po jejím ukončení, by měli být s ohledem na tuto možnost vyšetřeni.

Omezení klinických údajů

U následujících skupin pacientů nejsou žádné zkušenosti s podáváním ceftarolin-fosamilu k léčbě CAP: pacienti s imunodeficitem, pacienti s těžkou sepsí/septickým šokem, závažnou probíhající plicní nemocí, pacienti s rizikovou skupinou V podle PORT, a/nebo CAP vyžadující při příjmu umělou plicní ventilaci, CAP v důsledku methicilin rezistentního S. aureus nebo pacienti vyžadující intenzivní péči. Při léčbě těchto pacientů je třeba opatrnosti.

U následujících skupin pacientů nejsou žádné zkušenosti s podáváním ceftarolin-fosamilu k léčbě cSSTI: pacienti s imunodeficitem, pacienti s těžkou sepsí/septickým šokem, s nekrotizující fascitidou, perirektálním abscesem a pacienti s třetím stupněm popálenin a rozsáhlými popáleninami. Existují pouze omezené údaje při léčbě infekcí pacientů s diabetickou nohou. Při léčbě těchto pacientů je třeba opatrnosti.

4.5    Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

S ceftarolin-fosamilem nebyly provedeny žádné studie lékových interakcí.

Interakční potenciál ceftarolinu nebo ceftarolin-fosamilu s léčivými přípravky metabolizovanými enzymy CYP450 je pravděpodobně nízký, neboť nejsou inhibitory ani induktory enzymů CYP450 v podmínkách in vitro. Ceftarolin a ceftarolin-fosamil nejsou v podmínkách in vitro metabolizovány enzymy CYP450, a proto souběžně podávané induktory nebo inhibitory CYP450 pravděpodobně neovlivňují farmakokinetiku ceftarolinu.

Ceftarolin není substrátem ani inhibitorem renálních transportérů (OCT2, OAT1 a OAT3) v podmínkách in vitro. Z tohoto důvodu se nepředpokládají interakce ceftarolinu s léčivými přípravky, které jsou substráty nebo inhibitory (např. probenecid) těchto transportérů.

4.6    Fertilita, těhotenství a kojení

Těhotenství

Neexistují žádné údaje nebo jsou pouze omezené údaje o použití ceftarolin-fosamilu u těhotných žen. Studie na zvířatech provedené u laboratorních potkanů a králíků neukazují na škodlivé účinky s ohledem na reprodukční toxicitu při expozicích podobných terapeutickým koncentracím. Při podávání laboratorním potkanům v průběhu březosti a laktace nebyl zjištěn žádný vliv na porodní hmotnost nebo růst mláďat, ačkoliv byly pozorovány malé změny hmotnosti plodu a opožděná osifikace interparietální kosti, pokud byl ceftarolin-fosamil podáván v průběhu organogeneze (viz bod 5.3).

Jako preventivní opatření je žádoucí vyhnout se použití přípravku Zinforo v průběhu těhotenství, pokud klinický stav ženy nevyžaduje léčbu antibiotikem s antibakteriálním profilem jako má Zinforo.

Kojení

Není známo, zda se ceftarolin-fosamil nebo ceftarolin vylučuje do mateřského mléka u lidí. Je třeba rozhodnout, zda přerušit kojení nebo přerušit léčbu/nevyužít léčbu přípravkem Zinforo s ohledem na prospěch z léčby pro ženu.

Fertilita

Účinky ceftarolin-fosamilu na fertilitu u lidí nebyly studovány. Studie na zvířatech neukazují na škodlivé účinky ceftarolin-fosamilu s ohledem na fertilitu (viz bod 5.3).

4.7    Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Nebyly provedeny žádné studie účinků na schopnost řídit a obsluhovat stroje. Mohou se objevit závratě, které mohou mít vliv na schopnost řídit a obsluhovat stroje (viz bod 4.8).

4.8    Nežádoucí účinky

Souhrn bezpečnostního profilu

Studie fáze III souhrnně

Ve čtyřech pivotních klinických studiích byl přípravek Zinforo podáván celkem 1305 dospělým pacientům (600 mg podávaných po dobu 60 minut každých 12 hodin).

Nejčastějšími nežádoucími účinky, které se objevily u > 3 % pacientů léčených přípravkem Zinforo, byly průjem, bolest hlavy, nauzea a svědění a byly obvykle mírné až středně závažné.

Další studie fáze III

Studie u 381 dospělých pacientů s CAP léčených přípravkem Zinforo (600 mg podávaných 60 minut každých 12 hodin) v Asii prokázala, že bezpečnostní profil přípravku Zinforo u těchto pacientů je podobný jako ten, který byl pozorován v souhrnu studií cSSTI a CAP fáze 3.

Byla provedena studie s léčivým přípravkem Zinforo (600 mg podávaných po dobu 120 minut každých 8 hodin) u 506 dospělých pacientů s cSSTI. Nejčastějšími nežádoucími účinky u pacientů, kterým byl podáván přípravek Zinforo, které se objevily s frekvencí > 3 % byly nauzea, bolest hlavy a vyrážka. Bezpečnostní profil přípravku Zinforo byl podobný tomu, který byl pozorován v dřívější souhrnné analýze studií fáze III s výjimkou vyššího výskytu vyrážky u pacientů asijské rasy (viz níže) a vyššího výskytu DAGT sérokonverze (viz bod 4.4).

Tabulkový seznam nežádoucích účinků

V průběhu klinického hodnocení s přípravkem Zinforo a ze zkušeností získaných po uvedení přípravku Zinforo na trh byly zaznamenány následující nežádoucí účinky. Nežádoucí účinky jsou uvedeny podle tříd orgánových systémů a frekvence. Kategorie frekvencí jsou definovány podle následujících konvencí: velmi časté (> 1/10), časté (> 1/100 až < 1/10), méně časté (> 1/1000 až < 1/100), vzácné (> 1/10 000 až < 1/1000), není známo (z dostupných údajů nelze určit).

Tabulka 5 Frekvence nežádoucích účinků podle tříd orgánových systémů z klinického

_hodnocení a z poregistračních zkušeností_

Třída    Velmi časté Časté    Méně časté Vzácné    Není známo

Clostridium difficile kolitida (viz bod 4.4)

Anemie,    Agranulocytóza Eosinofilie

leukopenie,

neutropenie,

trombocytopeni

e, prodloužení

protrombinovéh

o času (PT),

prodloužení

aktivovaného

parciálního

tromboplastinov

ého času

(aPTT), zvýšení

mezinárodního

normalizovanéh

o poměru (INR)


orgánových systémů Infekce a infestace

Poruchy krve a

lymfatického systému

Třída

Velmi časté

Časté

Méně časté Vzácné Není známo

orgánových

systémů

Poruchy

Vyrážka,

Anafylaxe (viz

imunitního

svědění

body 4.3 a 4.4),

systému

hypersenzitivita (např. kopřivka, otok rtů a obličeje) (viz body 4.3 a 4.4)

Poruchy

Bolest hlavy,

nervového

závratě

systému

Cévní

Zánět žil

poruchy

Gastrointesti

Průjem,

nální

nauzea,

poruchy

zvracení,

bolest břicha

Poruchy

Zvýšené

jater a

žlučových

cest

Poruchy

transaminázy

Zvýšení

ledvin a

močových

cest

Celkové

Horečka,

kreatininu v krvi

poruchy a

reakce v místě

reakce

infuze

v místě

(erytém, zánět

aplikace

žil, bolest)

Vyšetření

Pozitivita přímého Coombsova testu (viz bod 4.4)

Popis vybraných nežádoucích účinků

Vyrážka

Vyrážka byla pozorována často v celkové analýze studií fáze III u pacientů s cSSTI při podávání přípravku Zinforo každých 12 hodin (600 mg podávaných po dobu 60 minut každých 12 hodin) i ve studii u pacientů s cSSTI při podávání každých 8 hodin (600 mg podávaných po dobu 120 minut každých 8 hodin). Frekvence výskytu vyrážky v podskupině pacientů asijské rasy, kterým byl podáván přípravek Zinforo každých 8 hodin, však byla velmi častá (18,5 %).

Pediatrická populace

Hodnocení bezpečnosti u dětí je založeno na bezpečnostních údajích získaných ve 2 klinických studiích u 227 pediatrických pacientů ve věku od 2 měsíců do 17 let s cSSTI nebo CAP, kterým byl podáván přípravek Zinforo. Souhrnný bezpečnostní profil u těchto 227 dětí byl podobný bezpečnostnímu profilu u dospělých.

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky prostřednictvím národního systému hlášení nežádoucích účinků uvedeného v Dodatku V.

4.9 Předávkování

Omezené údaje u pacientů, kterým byly podávány vyšší než doporučené dávky přípravku Zinforo ukazují, že nežádoucí účinky jsou podobné jako u pacientů, kterým byly podávány doporučené dávky. K relativnímu předávkování může dojít u pacientů se středně těžkým poškozením ledvin. Léčba předávkování by měla být v souladu se standardy lékařské praxe.

Ceftarolin lze odstranit hemodialýzou; po 4hodinové dialýze bylo v dialyzátu nalezeno přibližně 74 % podané dávky.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: antibakteriální léčiva pro systémovou aplikaci, jiné cefalosporiny, ATC kód: J01DI02

Léčivou látkou po podání přípravku Zinforo je ceftarolin.

Mechanismus účinku

Studie in vitro prokázaly, že ceftarolin má baktericidní vlastnosti a schopnost inhibovat syntézu bakteriální buněčné stěny u methicilin rezistentního Staphylococcus aureus (MRSA) a Streptococcus pneumoniae necitlivému na penicilin (PNSP) díky afinitě k alterovaným penicilin vázajícím proteinům (PBP), které byly nalezeny u těchto organismů. Výsledkem je fakt, že minimální inhibiční koncentrace (MIC) ceftarolinu proti části těchto organismů jsou v rozmezí citlivosti (viz bod Rezistence níže).

Rezistence

Ceftarolin není účinný proti kmenům Enterobacteriaceae rodů TEM, SHV nebo CTX-M, které vytvářejí rozšířené spektrum beta-laktamáz (ESBL), serinové karbapenemázy (např. KPC), třídě B metalo-beta-laktamáz nebo třídě C (AmpC) cefalosporináz. Mikroorganismy, které vytvářejí tyto enzymy a které jsou proto rezistentní na ceftarolin, se vyskytují v různých zemích a v různých zdravotnických zařízeních ve velmi variabilním rozsahu. Pokud je léčba ceftarolinem zahajována předtím, než jsou známy výsledky citlivosti, je třeba brát v úvahu místní informace o riziku výskytu mikroorganismů, které vytvářejí tyto enzymy. Rezistence může být též způsobena neprostupností bakteriální stěny nebo zprostředkována mechanismem efluxní pumpy. U jednotlivých bakteriálních izolátů se najednou může uplatňovat i několik těchto mechanismů.

Interakce s jinými antibakteriálními přípravky

Studie in vitro nepotvrdily žádný antagonismus mezi ceftarolinem v kombinaci s jinými běžně používanými antibakteriálními látkami (např. amikacin, azithromycin, aztreonam., daptomycin, levofloxacin, linezolid, meropenem, tigecyklin a vankomycin).

Hraniční koncentrace pro testování citlivosti

Breakpointy testování citlivosti podle Evropského výboru pro vyšetřování mikrobiální citlivosti (EUCAST) jsou uvedeny níže.

Mikrorganismus

Breakpointy MIC (mg/l)

Citlivé (< S)

Rezistentní (R>)

Staphylococcus aureus

1

1

Streptococcus pneumoniae

0,25

0,25

Streptococcus skupiny A, B, C, G

Poznámka1

Poznámka1

Haemophilus influenzae

0,03

0,03

Enterobacteriaceae

0,5

0,5

Druhově nespecifické breakpointy2


0,5


0,5


Poznámky:

1.    Na podkladě citlivosti k benzylpenicilinu

2.    Na základě PK/PD cílů pro gramnegativní mikroorganismy

Vztah PK/PD

Podobně jako u jiných beta-laktamových antimikrobiálních látek je podíl času nad minimální inhibiční koncentrací (MIC) infekčního agens v rámci dávkového intervalu (% T > MIC) parametrem, který nejlépe koreluje s účinností ceftarolinu.

Klinická účinnost proti specifickým patogenům

V klinických studiích byla prokázána účinnost proti patogenům uvedeným u každé indikace, které byly citlivé na ceftarolin v podmínkách in vitro.

Komplikované infekce kůže a měkkých tkání

Grampozitivní mikroorganismy

•    Staphylococcus aureus (včetně kmenů rezistentních na methicilin)

•    Streptococcus pyogenes

•    Streptococcus agalactiae

•    Streptococcus anginosus spp. (zahrnuje S. anginosus, S. intermedius a S. constellatus)

•    Streptococcus dysgalactiae

Gramnegativní mikroorganismy

•    Escherichia coli

•    Klebsiella pneumoniae

•    Klebsiella oxytoca

•    Morganella morgani

Komunitní pneumonie

Do studií nebyly zařazeny žádné případy CAP v důsledku MRSA. Dostupné klinické údaje nepodporují účinnost proti kmenům S. pneumoniae necitlivým na penicilin.

Grampozitivní mikroorganismy

•    Streptococcus pneumoniae

•    Staphylococcus aureus (pouze kmeny citlivé na methicilin)

Gramnegativní mikroorganismy

•    Escherichia coli

•    Haemophilus influenzae

•    Haemophilus parainfluenzae

•    Klebsiella pneumoniae

Antibakteriální aktivita proti dalším relevantním patogenům

Klinická účinnost nebyla stanovena proti následujícím patogenům, ačkoliv výsledky vyšetření in vitro naznačují, že mohou být citlivé na ceftarolin za předpokladu, že nezískají rezistenci jiným mechanismem:

Anaerobní mikroorganismy Grampozitivní mikroorganismy

•    Peptostreptococcus spp.

Gramnegativní mikroorganismy

•    Fusobacterium spp.

In vitro údaje indikují, že následující druhy nejsou citlivé na ceftarolin:

•    Chlamydophila spp.

•    Legionella spp.

•    Mycoplasma spp.

•    Próteus spp.

•    Pseudomonas aeruginosa

Informace z klinických studií Pediatrická populace

Evropská agentura pro léčivé přípravky udělila odklad povinnosti předložit výsledky studií s přípravkem Zinforo u pediatrické populace ve věku od narození do 2 měsíců (informace o použití u dětí viz bod 4.2).

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Po podání jednotlivé dávky v rozmezí 50 až 1000 mg se cmax a AUC ceftarolinu zvyšuje přibližně proporcionálně s dávkou. Po podání opakovaných intavenózních dávek 600 mg jako infuze po dobu 60 minut každých 12 hodin až po dobu 14 dnů zdravým dospělým s normální funkcí ledvin nebyla pozorována významná kumulace ceftarolinu.

Distribuce

Vazba ceftarolinu na plazmatické bílkoviny je nízká (přibližně 20%) a ceftarolin není distribuován do erytrocytů. Střední distribuční objem ceftarolinu v ustáleném stavu u zdravých dospělých mužů po podání jednotlivé intravenózní dávky 600 mg radioaktivně značeného ceftarolin-fosamilu je 20,3 l, hodnota podobná objemu extracelulární tekutiny.

Biotransformace

Ceftarolin-fosamil (proléčivo) je konvertován na aktivní ceftarolin plazmatickými fosfatázami a koncentrace proléčiva jsou v plazmě měřitelné především v průběhu intravenózní infuze. Dochází k hydrolýze beta laktamového kruhu ceftarolinu za tvorby mikrobiologicky neaktivního metabolitu s otevřeným kruhem, ceftarolin M-1. Průměrný plazmatický poměr AUC ceftarolin M-1 k ceftarolinu po podání jednotlivé dávky 600 mg formou intravenózní infuze ceftarolin-fosamilu zdravým jedincům je přibližně 20-30 %.

V celkové frakci lidských jaterních mikrosomů je přeměna ceftarolinu nízká, což ukazuje na to, že ceftarolin není metabolizován jaterními enzymy CYP450.

Eliminace

Ceftarolin je přednostně vylučován ledvinami. Renální clearance ceftarolinu je přibližně stejná nebo mírně nižší než glomerulární filtrační rychlost ledvin a studie transportérů in vitro ukazují, že aktivní sekrece nepřispívá k renální eliminaci ceftarolinu.

Průměrný terminální poločas eliminace ceftarolinu u zdravých dospělých je přibližně 2,5 hodiny.

Po podání jednotlivé intravenózní dávky 600 mg radioaktivně značeného ceftarolin-fosamilu zdravým dospělým mužům se přibližně 88 % radioaktivity objevilo v moči a 6 % ve stolici.

Zvláštní populace

Porucha funkce ledvin

U dospělých, dospívajících a dětí s CrCl < 50 ml/min je nutná úprava dávky (viz bod 4.2).

Neexistuje dostatek údajů pro úpravu dávkování u dospívajících s ESRD ve věku 12 až < 18 let a s tělesnou hmotností < 33 kg a u dětí s ESRD ve věku od 2 do < 12 let. Není dostatek údajů pro úpravu dávkování u dětí ve věku < 2 let se středně těžkou nebo těžkou poruchou funkce ledvin nebo ESRD.

Porucha funkce jater

Farmakokinetika ceftarolinu u pacientů s hepatálním poškozením nebyla stanovena. Vzhledem k tomu, že ceftarolin nepodléhá významnému metabolismu v játrech, nepředpokládá se, že by systémová clearance ceftarolinu byla významně ovlivněna poškozením jater. Z tohoto důvodu se nedoporučuje úprava dávkování u pacientů s hepatálním poškozením.

Starší pacienti

Po podání jednotlivé intravenózní dávky 600 mg ceftarolin-fosamilu je farmakokinetika ceftarolinu podobná u zdravých starších jedinců (> 65 let) a zdravých mladých dospělých (18-45 let). Hodnota AUC0_<» byla u starších jedinců o 33 % vyšší, což je závislé především na změnách funkce ledvin v závislosti na věku. Úprava dávky přípravku Zinforo u starších pacientů není nutná, pokud je clearance kreatininu vyšší než 50 ml/min.

Pediatrická populace

U dětí ve věku od 2 měsíců do 12 let a u dospívajících ve věku od 12 do 18 let s tělesnou hmotností < 33 kg je nutná úprava dávkování (viz bod 4.2). Bezpečnost a účinnost přípravku Zinforo u dětí ve věku < 2 měsíců nebyla stanovena.

Pohlaví

Farmakokinetika ceftarolinu je podobná u mužů i žen. S ohledem na pohlaví není potřebné upravovat dávku.

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Ledviny byly primárním cílovým orgánem toxicity jak u opic, tak u laboratorních potkanů. Histopatologické nálezy zahrnovaly depozici pigmentu a zánět epitelu tubulů. Renální změny nebyly reverzibilní, ale po 4 týdnech bez podávání léčiva došlo ke snížení závažnosti.

V průběhu jednodávkových studií i ve studiích s opakovaným podáním dávky byly u laboratorních potkanů i opic pozorovány křeče při relativně vysokých expozicích (> 7násobek odhadované hodnoty cmax ceftarolinu po podání 600 mg dvakrát denně).

Další důležité toxikologické nálezy u laboratorních potkanů a opic zahrnují histopatologické změny močového měchýře a sleziny.

Genotoxicita

Ceftarolin-fosamil a ceftarolin mají klastogenní účinky v testu na chromozomové aberace in vitro, mutagenní aktivita však nebyla prokázána v Amesově testu, testu s myším lymfomem a testu neplánované syntézy DNA. Micronucleus test in vivo u laboratorních potkanů a myší byl negativní. Hodnocení kancerogenního potenciálu nebylo provedeno.

Reprodukční toxicita

U laboratorních potkanů nebyly obecně pozorovány žádné nežádoucí účinky na plodnost nebo postnatální vývoj v dávkách až 5násobně převyšujících pozorované expozice v klinické praxi.

U laboratorních potkanů byly pozorovány menší změny hmotnosti plodu a opožděná osifikace interparietální kosti, pokud byl ceftarolin podáván v průběhu organogeneze při expozicích nižších než pozorovaných v klinické praxi. Pokud byl ceftarolin podáván po celou dobu březosti a laktace, nebyl pozorován žádný vliv na porodní hmotnost mláďat nebo růst. Podávání ceftarolinu březím králíkům vedlo ke zvýšenému výskytu zakřivení křídel jazylky (angulated hyoid alae), časté skeletální změně u plodů králíků, při expozicích podobných expozicím v klinické praxi.

Toxicita pro mláďata

Intravenózní bolus ceftarolin-fosamilu podávaný kojeným laboratorním potkanům od 7. do 20. dne po narození byl dobře tolerován při dosahovaných plazmatických koncentracích 2krát vyšších než jsou koncentrace u pediatrických pacientů. Ve všech skupinách, včetně kontrol, byly pozorovány padesátý den po narození (PND50) ledvinové cysty v korové části ledvin. Tyto cysty postihovaly malou část ledvin a neměly za následek významnou změnu funkce ledvin nebo parametrů močení. Z tohoto důvodu se tyto nálezy nepovažují za škodlivé.

FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.


6.1    Seznam pomocných látek

Arginin

6.2    Inkompatibility

Tento léčivý přípravek se nesmí mísit s jinými léčivými přípravky s výjimkou těch, které jsou uvedeny v bodě 6.6.

6.3    Doba použitelnosti

Suchý prášek: 3 roky Po rekonstituci:

Injekční lahvičky se po rekonstituci musí použít okamžitě.

Po naředění:

Jakmile je intravenózní roztok připraven za použití roztoků k naředění uvedených v bodě 6.6, musí se podat v průběhu 6 hodin od přípravy. Chemická a fyzikální stabilita po otevření před použitím byla prokázána po dobu až 24 hodin při 2-8 °C. Léčivý přípravek se musí použít v průběhu 6 hodin, jakmile je roztok vyjmut z chladničky do místnosti s pokojovou teplotou.

Z mikrobiologického hlediska má být léčivý přípravek použit okamžitě. Není-li použit okamžitě, doba a podmínky uchovávání přípravku po otevření před použitím jsou v odpovědnosti uživatele a normálně by tato doba neměla být delší než 24 hodin při 2-8 °C, pokud rekonstituce/ředění neproběhlo za kontrolovaných a validovaných aseptických podmínek.

6.4    Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte při teplotě do 30 °C.

Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem.

Podmínky uchovávání rekonstituovaného a naředěného léčivého přípravku viz bod 6.3.

6.5    Druh obalu a obsah balení

20 ml skleněná injekční lahvička (typ 1) uzavřená pryžovou (halobutylovou) zátkou a hliníkovým uzávěrem se zaklapávacím víčkem.

Léčivý přípravek je dodáván v balení po 10 lahvičkách.

6.6    Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Prášek se musí rekonstituovat vodou na injekce a vzniklý koncentrát se před použitím ihned naředí. Rekonstituovaný roztok je bledě žlutý a neobsahuje žádné částice.

Pro přípravu roztoku a podání se musí používat standardní aseptické techniky.

Zinforo prášek se musí rekonstituovat 20 ml sterilní vody na injekci. Vzniklý roztok se musí protřepat předtím než se přenese do infuzního vaku nebo láhve obsahující buď roztok chloridu sodného 9 mg/ml (0,9 %) na injekci, roztok glukosy 50 mg/ml (5%) na injekci, roztok chloridu sodného 4,5 mg/ml a glukosy 25 mg/ml na injekci (0,45% chlorid sodný a 2,5% glukosa) nebo Ringerův roztok s laktátem.

K přípravě infuze se může použít 250 ml, 100 ml nebo 50 ml infuzní vak v závislosti na objemových potřebách pacienta. Celkový časový interval mezi započetím rekonstituce a ukončením přípravy intravenózní infuze nemá překročit 30 minut.

Infuzní objemy u pediatrických pacientů budou kolísat podle tělesné hmotnosti dítěte. Koncentrace infuzního roztoku v průběhu přípravy a podání nesmí překročit 12 mg ceftarolin-fosamilu/ml roztoku.

Injekční lahvička je určena pouze pro jednorázové použití.

Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

AstraZeneca AB SE-151 85 Sodertálje Švédsko

8.    REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)

EU/1/12/785/001

9.    DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

Datum první registrace: 23. srpna 2012

10. DATUM REVIZE TEXTU

Podrobné informace o tomto léčivém přípravku jsou k dispozici na webových stránkách Evropské agentury pro léčivé přípravky http://www.ema.europa.eu

PŘÍLOHA II

A.    VÝROBCI ODPOVĚDNÍ ZA PROPOUŠTĚNÍ ŠARŽÍ

B.    PODMÍNKY NEBO OMEZENÍ VÝDEJE A POUŽITÍ

C.    DALŠÍ PODMÍNKY A POŽADAVKY REGISTRACE

D.    PODMÍNKY NEBO OMEZENÍ S OHLEDEM NA BEZPEČNÉ A ÚČINNÉ POUŽÍVÁNÍ LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

A. VÝROBCI ODPOVĚDNÍ ZA PROPOUŠTĚNÍ ŠARŽÍ

Název a adresa výrobců odpovědných za propouštění šarží

Facta Farmaceutici S.p.A.

Nucleo Industriale S. Atto

641 00 Teramo

Itálie

AstraZeneca AB Gartunavagen, B674:5 SE-15185 Sodertalje Švédsko

V příbalové informaci k léčivému přípravku musí být uveden název a adresa výrobce odpovědného za propouštění dané šarže.

B. PODMÍNKY NEBO OMEZENÍ VÝDEJE A POUŽITÍ

Výdej léčivého přípravku je vázán na lékařský předpis.

C. DALŠÍ PODMÍNKY A POŽADAVKY REGISTRACE • Pravidelně aktualizované zprávy o bezpečnosti

Požadavky pro předkládání pravidelně aktualizovaných zpráv o bezpečnosti pro tento léčivý přípravek jsou uvedeny v seznamu referenčních dat Unie (seznam EURD) stanoveném v čl. 107c odst. 7 směrnice 2001/83/ES a jakékoli následné změny jsou zveřejněny na evropském webovém portálu pro léčivé přípravky.

D. PODMÍNKY NEBO OMEZENÍ S OHLEDEM NA BEZPEČNÉ A ÚČINNÉ POUŽÍVÁNÍ TOHOTO LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

   Plán řízení rizik (RMP)

Držitel rozhodnutí o registraci uskuteční požadované činnosti a intervence v oblasti farmakovigilance podrobně popsané ve schváleném RMP uvedeném v modulu 1.8.2 registrace a ve veškerých schválených následných aktualizacích RMP.

Aktualizovaný RMP je třeba předložit:

•    na žádost Evropské agentury pro léčivé přípravky,

•    při každé změně systému řízení rizik, zejména v důsledku obdržení nových informací, které mohou vést k významným změnám poměru přínosů a rizik, nebo z důvodu dosažení význačného milníku (v rámci farmakovigilance nebo minimalizace rizik).

PŘÍLOHA III

OZNAČENÍ NA OBALU A PŘÍBALOVÁ INFORMACE

A. OZNAČENÍ NA OBALU

ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA VNĚJŠÍM OBALU KRABIČKA


1. NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU


Zinforo 600 mg prášek pro koncentrát pro infuzní roztok ceftarolinum fosamilum


2. OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK


Jedna injekční lahvička obsahuje ceftarolmum fosamilum monohydricum praeparatum odpovídající ceftarolinum fosamilum 600 mg.


3. SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK


Arginin.

4. LÉKOVÁ FORMA A OBSAH BALENÍ


Prášek pro koncentrát pro infuzní roztok. 10 injekčních lahviček


5. ZPŮSOB A CESTA/CESTY PODÁNÍ


Před použitím si přečtěte příbalovou informaci. Intravenózní podání Pro jednorázové použití.


6. ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN MIMO DOHLED A DOSAH DĚTÍ


Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí.


7.    DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ


8. POUŽITELNOST


Použitelné do:


9. ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ


Uchovávejte při teplotě do 30 °C.

Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem.

Čtěte příbalovou informaci ohledně doby použitelnosti rekonstituovaného přípravku.


10. ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ NEBO ODPADU Z NICH, POKUD JE TO VHODNÉ


11. NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI


AstraZeneca AB SE-151 85 Sodertalje Švédsko


12. REGISTRAČNÍ ČÍSLO/ČÍSLA


EU/1/12/785/001


13. ČÍSLO ŠARŽE


č.š.:


14. KLASIFIKACE PRO VÝDEJ


Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis. 15. NÁVOD K POUŽITÍ


16. INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU


Nevyžaduje se - odůvodnění přijato


17. JEDINEČNÝ IDENTIFIKÁTOR - 2D ČÁROVÝ KÓD


2D čárový kód s jedinečným identifikátorem.


18. JEDINEČNÝ IDENTIFIKÁTOR - DATA ČITELNÁ OKEM


PC:

SN:

NN:


MINIMÁLNÍ ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA MALÉM VNITŘNÍM OBALU ETIKETA NA LAHVIČCE


1.    NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU A CESTA/CESTY PODÁNÍ


Zinforo 600 mg prášek pro koncentrát pro infuzní roztok

ceftarolinum fosamilum

i.v.


2.    ZPŮSOB PODÁNÍ


3. POUŽITELNOST


EXP


4. ČÍSLO ŠARŽE


Lot


5.    OBSAH UDANÝ JAKO HMOTNOST, OBJEM NEBO POČET


6. JINÉ


AstraZeneca


B. PŘÍBALOVÁ INFORMACE

Příbalová informace: informace pro pacienta

Zinforo 600 mg prášek pro koncentrát pro infuzní roztok

ceftarolinum fosamilum

'V Tento přípravek podléhá dalšímu sledování. To umožní rychlé získání nových informací o bezpečnosti. Můžete přispět tím, že nahlásíte jakékoli nežádoucí účinky, které se u Vás vyskytnou. Jak hlásit nežádoucí účinky je popsáno v závěru bodu 4.

Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek používat, protože obsahuje pro Vás důležité údaje.

-    Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.

-    Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte    se    svého    lékaře    nebo zdravotní sestry.

-    Tento přípravek byl předepsán výhradně    Vám.    Nedávejte jej    žádné další    osobě. Mohl by jí

ublížit, a to i tehdy, má-li stejné známky onemocnění jako Vy.

-    Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo zdravotní sestře. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Viz bod 4.

Co naleznete v této příbalové informaci

1.    Co je Zinforo a k čemu se používá

2.    Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete Zinforo používat

3.    Jak se Zinforo používá

4.    Možné nežádoucí účinky

5.    Jak Zinforo uchovávat

6.    Obsah balení a další informace

1. Co je Zinforo a k čemu se používá Co je Zinforo

Zinforo je antibiotikum, které obsahuje léčivou látku ceftarolin-fosamil. Patří do skupiny léčivých přípravků nazývaných „cefalosporinová antibiotika“.

K čemu se Zinforo používá

Zinforo se používá k léčbě dětí ve věku od 2 měsíců a dospělých s:

•    infekcemi kůže a tkání, které se nacházejí pod kůží

•    infekcí plic nazývanou „pneumonie“ (zánět plic)

Jak Zinforo účinkuje

Zinforo účinkuje tak, že zabíjí určité bakterie, které mohou způsobovat závažné infekce.

2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete Zinforo používat Nepoužívejte Zinforo jestliže:

•    jste alergický(á) na ceftarolin-fosamil nebo na kteroukoli další složku přípravku Zinforo (uvedenou v bodě 6).

•    jste alergický(á) na jiná cefalosporinová antibiotika.

•    jste měl(a) závažnou alergickou reakci na jiná antibiotika jako jsou peniciliny nebo karbapenemy.

Nepoužívejte Zinforo, pokud se některý z bodů výše vztahuje také na Vás. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo zdravotní sestrou před použitím přípravku Zinforo.

Upozornění a opatření

Poraďte se s lékařem nebo zdravotní sestrou před zahájením léčby přípravkem Zinforo, jestliže:

•    máte problémy s ledvinami lékař může předepsat nižší dávku.

•    jste někdy měl(a) záchvat (křeče nebo záškuby).

•    jste někdy měl(a) nezávažnou alergickou reakci na jiná antibiotika jako je penicilín nebo karbapenem.

•    někdy jste měl(a) závažný průjem, když jste užíval(a) antibiotika.

V průběhu léčby nebo po ukončení léčby přípravkem Zinforo můžete dostat jinou infekci vyvolanou jinou bakterií.

Laboratorní testy

Může dojít k abnormálním hodnotám laboratorního testu (nazývaného Coombsův test). Tento test sleduje určité protilátky, které mohou působit proti Vašim červeným krvinkám.

Pokud se některý bod výše vztahuje také na Vás, nebo pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo zdravotní sestrou předtím, než začnete používat Zinforo.

Děti a dospívající

Zinforo se nesmí podávat dětem do 2 měsíců věku, neboť nejsou dostatečné údaje u této populace. Další léčivé přípravky a Zinforo

Informujte svého lékaře nebo zdravotní sestru o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat. To se týká i léků, které jsou dostupné bez lékařského předpisu a rostlinných přípravků.

Těhotenství a kojení

Informujte lékaře nebo zdravotní sestru, pokud jste těhotná. Nepoužívejte tento lék v průběhu těhotenství, pokud tak nerozhodl lékař.

Informujte lékaře o tom, že kojíte nebo chcete kojit předtím, než začnete používat přípravek Zinforo. Lékař Vás může požádat, abyste v průběhu léčby přípravkem Zinforo přerušila kojení.

Pokud jste těhotná nebo kojíte, poraďte se se svým lékařem dříve, než začnete užívat jakýkoliv lék.

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů

Zinforo může způsobovat nežádoucí účinky, např. závratě. To může mít vliv na Vaši schopnost řídit dopravní prostředky nebo obsluhovat stroje.

3. Jak se Zinforo používá

Přípravek Zinforo Vám podá lékař nebo zdravotní sestra.

Kolik přípravku použít

Obvyklá dávka pro dospělé je 600 mg každých 12 hodin. Doporučená dávka pro děti závisí na jejich věku a tělesné hmotnosti dítěte a podává se každých 8 nebo 12 hodin. Přípravek se podává jako infuze (kapačka) do žíly trvající asi 60 minut.

Léčba trvá u kožních infekcí obvykle od 5 do 14 dnů a u zánětu plic 5 až 7 dnů.

Pacienti, kteří mají problémy s ledvinami

Pokud máte problémy s ledvinami, lékař Vám může snížit dávku, neboť Zinforo se z Vašeho těla odstraňuje ledvinami.

Jestliže jste použil(a) více přípravku Zinforo, než jste měl(a)

Pokud si myslíte, že jste dostal(a) příliš mnoho přípravku Zinforo, řekněte to ihned svému lékaři nebo zdravotní sestře.

Jestliže jste zapomněl(a) použít přípravek Zinforo

Jestliže si myslíte, že se zapomnělo na dávku, řekněte to ihned svému lékaři nebo zdravotní sestře.

Máte-li jakékoli další otázky, týkající se používání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo zdravotní sestry.

4. Možné nežádoucí účinky

Podobně jako všechny léky, může mít i přípravek Zinforo nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého. Následující nežádoucí účinky byly pozorovány u tohoto léčivého přípravku.

Pokud se objeví následující nežádoucí účinky, kontaktujte ihned lékaře, neboť můžete potřebovat neodkladnou lékařskou pomoc:

•    náhlý otok rtů, obličeje, krku nebo jazyka, závažná vyrážka, otoky nebo dýchací obtíže. Může jít o příznaky závažné alergické reakce (anafylaxe) a mohou ohrožovat život.

•    průjem, který se stává závažný nebo přetrvává, nebo stolice s příměsí krve nebo hlenu

v průběhu léčby nebo po ukončení léčby přípravkem Zinforo. Za těchto okolností byste neměl/a užívat přípravky, které zastavují nebo zpomalují pohyby střeva.

Velmi časté (postihují více než 1 z 10 pacientů)

•    Změny v krevním testu nazývaném „Coombsův test“ často pozorované u pacientů, kteří užívají tento typ antibiotik. Tento test ukazuje určité protilátky, které mohou působit proti červeným krvinkám.

Časté (postihují méně než 1 z 10 pacientů)

•    Horečka.

•    Bolest hlavy.

•    Pocit závratě.

•    Svědění, kožní vyrážka.

•    Průjem, bolest břicha.

•    Nevolnost (pocit na zvracení) nebo zvracení.

•    V játrech se vytváří více enzymů (zjištěno rozborem Vaší krve).

•    Bolest a podráždění žíly.

•    Zarudnutí, bolest nebo otok v místě podání injekce.

Méně časté (postihuje méně než 1 ze 100 pacientů)

•    Anemie.

•    Svědivá vyrážka (kopřivka).

•    Zvýšení hladiny kreatininu v krvi. Kreatinin ukazuje, jak dobře pracují Vaše ledviny.

•    Častější krvácení a tvorba modřin než    obvykle. Může se jednat o důsledek sníženého množství

krevních destiček ve Vaší krvi.

•    Změny kontrolních testů, které měří, jak dobře se sráží krev.

•    Snížení celkového počtu bílých krvinek a některých typů bílých krvinek ve Vaší krvi (leukopenie a neutropenie).

Vzácné (postihuje méně než 1 z 1000 pacientů)

•    Značný pokles počtu určitého typu bílých krvinek ve Vaší krvi (agranulocytóza). Můžete mít horečku, příznaky podobné chřipce, bolest v krku nebo jakékoli jiné infekční onemocnění, které může být vážné.

Není známo (z dostupných údajů nelze určit)

•    Zvýšení počtu určitého typu bílých krvinek ve Vaší krvi (eosinofilie).

Hlášení nežádoucích účinků

Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři, nebo lékárníkovi nebo zdravotní sestře. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo prostřednictvím národního systému hlášení nežádoucích účinků uvedeného v Dodatku V. Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.

5. Jak Zinforo uchovávat

Uchovávejte tento přípravek mimo dohled a dosah dětí.

Zinforo nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti, uvedené na krabičce. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.

Uchovávejte při teplotě do 30 °C.

Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem.

Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

6.    Obsah balení a další informace

Co Zinforo obsahuje

•    Jedna lahvička obsahuje ceftarolinum fosamilum 600 mg.

•    Pomocnou látkou je arginin.

Jak Zinforo vypadá a co obsahuje toto balení

Zinforo je bledě žlutavě-bílý až světle žlutý prášek pro koncentrát pro infuzní roztok v injekční lahvičce. Je dostupný v balení po 10 injekčních lahvičkách.

Držitel rozhodnutí o registraci

AstraZeneca AB SE-151 85 Sodertálje Švédsko

Výrobci

AstraZeneca AB Gártunavágen SE-151 85 Sodertálje Švédsko

Facta Farmaceutici S.p.A.

Nucleo Industriale S. Atto

641 00 Teramo

Itálie

Další informace o tomto přípravku získáte u místního zástupce držitele rozhodnutí o registraci:

Belgie/Belgique/Belgien    Lietuva

AstraZeneca S.A./N.V.    UAB AstraZeneca Lietuva

Tel: +32 2 370 48 11    Tel: +370 5 2660550

Česká republika

AstraZeneca Czech Republic s.r.o. Tel: +420 222 807 111

Magyarország

AstraZeneca Kft. Tel.: +36 1 883 6500

Danmark

AstraZeneca A/S Tlf: +45 43 66 64 62

Malta

Associated Drug Co. Ltd Tel: +356 2277 8000

Deutschland

AstraZeneca GmbH Tel: +49 41 03 7080

Nederland

AstraZeneca BV Tel: +31 79 363 2222

Eesti

AstraZeneca Tel: +372 6549 600

Norge

AstraZeneca AS Tlf: +47 21 00 64 00

EXXáSa

AstraZeneca A.E.

Tn^: +302 106871500

Osterreich

AstraZeneca Osterreich GmbH Tel: +43 1 711 31 0

Espaňa

AstraZeneca Farmacéutica Spain, S.A. Tel: +34 91 301 91 00

Polska

AstraZeneca Pharma Poland Sp. z o.o. Tel.: +48 22 245 73 00

France

AstraZeneca

Tél: +33 1 41 29 40 00

Portugal

AstraZeneca Produtos Farmaceuticos, Lda. Tel: +351 21 434 61 00

Hrvatska

AstraZeneca d.o.o. Tel: +385 1 4628 000

Románia

AstraZeneca Pharma SRL Tel: +40 21 317 60 41

Ireland

AstraZeneca Pharmaceuticals (Ireland) Ltd Tel: +353 1609 7100

Slovenija

AstraZeneca UK Limited Tel: +386 1 51 35 600

Ísland

Vistor hf.

Sími: +354 535 7000

Slovenská republika

AstraZeneca AB, o.z. Tel: +421 2 5737 7777

Italia

AstraZeneca S.p.A. Tel: +39 02 9801 1

Suomi/Finland

AstraZeneca Oy Puh/Tel: +358 10 23 010

Kúnpoq

A^skt^p Oap^aKeuxiKq AtS Tn^: +357 22490305

Sverige

AstraZeneca AB Tel: +46 8 553 26 000

Latvija

SIA AstraZeneca Latvija Tel: +371 67377100

United Kingdom

AstraZeneca UK Ltd Tel: +44 1582 836 836

Tato příbalová informace byla naposledy revidována

Podrobné informace o tomto léčivém přípravku jsou k dispozici na webových stránkách Evropské agentury pro léčivé přípravky http://www.ema.europa.eu.

Btarapna

Acrpa3eHeKa Etarapna EOOfl Ten.: +359 244 55 000


Luxembourg/Luxemburg

AstraZeneca S.A./N.V. Tél/Tel: +32 2 370 48 11


Následující informace je určena pouze pro zdravotnické pracovníky:

Důležité: Předtím než přípravek předepíšete, čtěte, prosím, Souhrn údajů o přípravku.

Při přípravě infuzního roztoku se musí dodržovat pravidla pro aseptickou práci. Obsah injekční lahvičky přípravku Zinforo se musí rekonstituovat s 20 ml sterilní vody na injekce. Návod na rekonstituci přípravku Zinforo je shrnut níže:

Síla

Objem roztoku

Přibližná koncentrace

Množství

(mg)

k naředění

ceftarolinu

k odebrání

(ml)

(mg/ml)

600

20

30

Celý objem

Rekonstituovaný roztok se musí dále zředit, aby se získal infuzní roztok přípravku Zinforo. K přípravě infuze lze použít 250ml, 100 ml nebo 50 ml infuzní vak v závislosti na objemových potřebách pacienta. Vhodnými roztoky k naředění pro infuzní roztok jsou: injekční roztok chloridu sodného 9 mg/ml (0,9 %), injekční roztok glukosy 50 mg/ml (5%), injekční roztok chloridu sodného 4,5 mg/ml a glukosy 25 mg/ml (0,45% chlorid sodný a 2,5 % glukosa) nebo Ringerův roztok s laktátem. Získaný roztok se musí podat v průběhu 60 minut pro všechny infuzní objemy (50 ml, 100 ml nebo 250 ml).

Infuzní objemy pro pediatrické pacienty budou kolísat podle tělesné hmotnosti dítěte. Koncentrace infuzního roztoku v průběhu přípravy a podání nemá překročit 12 mg ceftarolin fosamilu/ml roztoku.

Čas rekonstituce je kratší než 2 minuty. Při rekonstituci mírně míchejte a zkontrolujte, že se celý obsah úplně rozpustil. Parenterální přípravky se musí před podáním vizuálně zkontrolovat, zda neobsahují nerozpuštěné pevné částice.

Barva infuzního roztoku Zinforo se pohybuje od čirého, světle žlutého až po tmavě žlutý v závislosti na koncentraci a podmínkách uchovávání. Neobsahuje pevné částice. Pokud je uchováván podle doporučení, účinnost přípravku není ovlivněna.

Studie prokázaly, že infuzní roztoky Zinforo jsou stabilní po dobu až 6 hodin při pokojové teplotě. Alternativně jsou stálé po dobu až 24 hodin při uchovávání v chladničce. Zředěné roztoky se musí použít v průběhu 6 hodin, jakmile se vyjmou z chladničky a jsou uchovávány při pokojové teplotě.

Z mikrobiologického hlediska se musí přípravek použít ihned, pokud rekonstituce a ředění neproběhlo za kontrolovaných a validovaných aseptických podmínek. Pokud se nepoužije okamžitě, je doba a podmínky uchovávání po otevření před použitím v zodpovědnosti uživatele.

Nebyla stanovena kompatibilita přípravku Zinforo s jinými léčivými přípravky. Zinforo se nesmí mísit nebo přidávat do roztoků obsahujících jiné léky.

Jedna injekční lahvička je určena pro jedno použití.

Veškerý nepoužitý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

28