Vreya
Sp.zn.sukls180996/2015 SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU
▼ Tento léčivý přípravek podléhá dalšímu sledování. To umožní rychlé získání nových informací o bezpečnosti. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili jakákoli podezření na nežádoucí účinky. Podrobnosti o hlášení nežádoucích účinků viz bod 4.8.
1. NÁZEV PŘÍPRAVKU Vreya
2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
Léčivá látka: Jedna potahovaná tableta obsahuje ethinylestradiolum 0,035 mg a cyproteroni acetas 2 mg.
Pomocná látka se známým účinkem: Jedna potahovaná tableta obsahuje 31,115 mg monohydrátu laktosy a 19,637 mg sacharosy.
Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.
3. LÉKOVÁ FORMA Potahovaná tableta.
Popis přípravku: bílá, kulatá bikonvexní, potahovaná tableta.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1. Terapeutické indikace
Přípravek Vreya je indikován k léčbě středně závažné až závažné akné související s citlivostí k androgenům (se seboreou nebo bez ní) a/nebo hirsutismem u žen v plodném věku.
Přípravek Vreya smí být používán k léčbě akné pouze po neúspěchu lokální léčby nebo systémové léčby antibiotiky.
Protože Vreya účinkuje také jako perorální kontraceptivum, neměl by být používán v kombinaci s jinou hormonální antikoncepcí (viz bod 4.3).
4.2. Dávkování a způsob podávání
Vreya inhibuje ovulaci a má proto antikoncepční účinky. Ženy, které užívají přípravek Vreya tudíž nepotřebují další antikoncepční přípravek, neboť tím by byly vystaveny nadměrným dávkám hormonů a to není nutné pro účinnou antikoncepci.
Jak užívat přípravek Vreya.
Tablety se užívají denně přibližně ve stejný čas v pořadí podle blistru a zapíjejí se sklenicí vody. 21 dní se užívá jedna tableta denně, následuje 7 dní bez užívání tablet. Krvácení z vysazení se obvykle vyskytuje 2-3 dny po užití poslední tablety a není nutné, aby skončilo před začátkem užívání tablet z nového blistru.
Kdy začít s užíváním přípravku Vreya.
Žádná hormonální antikoncepce v předešlém měsíci
První tableta se užívá první den menstruačního cyklu (první den krvácení se počítá jako Den 1). Je možné začít i 2. až 5. den, ale v tomto případě se prvních sedm dní prvního cyklu musí používat další (bariérová) antikoncepční metoda.
Přechod z jiného kombinovaného perorálního kontraceptiva (COC), vaginálního kroužku nebo antikoncepční náplasti
Je vhodné začít užívat přípravek Vreya první den po dni, kdy byla užita poslední aktivní tableta předešlého COC, nejpozději však v den následujícím po posledním dnu intervalu bez tablet (nebo den po užití poslední placebo tablety) předešlého COC. Pokud byl užíván vaginální kroužek nebo antikoncepční náplast, je vhodné začít užívat přípravek Vreya v den odstranění, ale ne později než v den, kdy měly být použity nový kroužek nebo náplast.
Přechod z kontracepční metody obsahující pouze progestagen (minipilulka, injekce, implantát nebo IUS)
Žena může být převedena z minipilulky kdykoliv, z implantátu nebo intrauterinního tělíska uvolňujícího progesteron (IUS) v den jeho vyjmutí, z injekcí v den, kdy měla být aplikována další injekce, ale ve všech těchto případech je třeba doporučit použít po dobu prvních 7 dnů užívání tablet bariérovou metodu kontracepce.
- Užívání po potratu v prvním trimestru
Žena může zahájit užívání okamžitě. Pokud tak učiní, nepotřebuje další kontracepční opatření.
- Užívání po porodu nebo po potratu ve druhém trimestru Kojící ženy viz bod 4.6.
Ženě, která nekojí, je třeba doporučit, aby zahájila užívání mezi 21. až 28. dnem po porodu. Pokud zahájí užívání později, je třeba doporučit, aby použila navíc bariérovou metodu kontracepce po dobu prvních 7 dnů užívání tablet. Pokud však již předtím došlo k pohlavnímu styku, je třeba před skutečným zahájením užívání COC vyloučit těhotenství nebo musí žena vyčkat na první menstruační krvácení, neboť prvnímu krvácení může předcházet první ovulace po porodu.
Jak postupovat při vynechání tablet.
Pokud se užití tablety opozdí o méně než 12 hodin, není kontracepční ochrana narušena. Žena musí užít tabletu okamžitě, jakmile si chybu uvědomí a další tabletu pak užije v obvyklou dobu.
Je-li užití tablety opožděno o více než 12 hodin, kontracepční ochrana může být snížena. Další opatření se pak mohou řídit následujícími základními pravidly:
1) Užívání tablet nesmí být nikdy přerušeno na dobu delší než 7 dnů.
2) K dosažení odpovídající suprese hypothalamo-hypofyzo-ovariální osy je třeba 7 dnů nepřerušeného užívání tablet.
V souladu s těmito pravidly lze v běžné praxi poskytnout následující doporučení:
- 1. týden
Žena musí užít poslední vynechanou tabletu okamžitě, jakmile si chybu uvědomí, i kdyby to znamenalo užití dvou tablet současně. Poté pokračuje v užívání tablet v obvyklou dobu. Navíc je třeba používat v následujících 7 dnech bariérovou metodu kontracepce. Pokud měla žena pohlavní styk v posledních sedmi dnech předcházejících vynechání tablety, je třeba uvážit možnost otěhotnění. Čím více tablet bylo vynecháno a čím blíže byly tyto tablety k pravidelnému intervalu bez užívání, tím větší je riziko otěhotnění.
- 2. týden
Žena musí užít poslední vynechanou tabletu okamžitě, jakmile si chybu uvědomí, i kdyby to znamenalo užití dvou tablet současně. Poté pokračuje v užívání tablet v obvyklou dobu. Pokud žena užívala tablety pravidelně po dobu 7 dnů před první vynechanou tabletou, další kontracepční opatření nejsou nutná. Pokud žena vynechala více než 1 tabletu, je třeba doporučit zvláštní kontracepční opatření po dobu 7 dnů.
- 3. týden
Vzhledem k nadcházejícímu intervalu bez užívání tablet je velké nebezpečí snížení spolehlivosti kontracepce. Přesto však upravením schématu užívání lze předejít snížení kontracepční ochrany. Bude-li se pacientka řídit některým z následujících dvou možných postupů, není třeba používat další kontracepční opatření za předpokladu, že po dobu 7 dnů předcházejících vynechání první tablety užila všechny tablety správně.
Není-li tomu tak, žena musí zvolit první z následujících dvou možností a použít navíc další kontracepční opatření po dobu 7 dnů.
1. Žena musí užít poslední vynechanou tabletu okamžitě, jakmile si chybu uvědomí, i kdyby to znamenalo užití dvou tablet současně. Poté pokračuje v užívání tablet v obvyklou dobu. Užívání z následujícího blistru pak zahájí okamžitě po využívání předchozího, tzn. mezi blistry není žádná přestávka. Krvácení z vysazení se pravděpodobně dostaví až po využívání druhého blistru, ale během užívání tablet může dojít ke špinění nebo krvácení z průniku.
2. Ženě lze také poradit, aby přerušila užívání tablet ze stávajícího blistru. Tím vznikne interval 7 dnů bez užívání tablet včetně dnů, kdy byly tablety vynechány a následuje užívání z dalšího blistru.
Pokud žena zapomene užít více tablet a následně se nedostaví krvácení z vysazení v prvním normálním intervalu bez užívání tablet, je třeba zvážit možnost těhotenství.
Jak postupovat v případě zvracení nebo průjmu (trávicí problémy)
Při zvracení nebo průjmu může být narušena absorpce a musí být použita další antikoncepční metoda. Zvracení během 3-4 hodin po užití tablety může zabránit úplnému vstřebání a je třeba užít novou tabletu co nejdříve. Nová tableta musí být užita během 12 hodin následujících po obvyklém užití tablety. Pokud uplynulo více než 12 hodin, doporučuje se aplikovat postup při vynechání tablety uvedený v části 4.2. Jak postupovat při vynechání tablet.
Nechce-li žena měnit obvyklé schéma užívání tablet, musí užít zvláštní tabletu(y) z jiného blistru.
Jak posunout nebo změnit první den krvácení
Přeje-li si žena oddálit krvácení, musí pokračovat v užívání tablet z dalšího blistru přípravku bez obvyklé přestávky. Tak lze pokračovat podle potřeby nebo až do využívání druhého blistru. Během této doby může žena pozorovat krvácení z průniku nebo špinění. Po sedmidenním intervalu bez užívání tablet pak žena opět pokračuje v pravidelném užívání přípravku Vreya.
Přeje-li si žena přesunout periodu na jiný den v týdnu, než na který vychází ve stávajícím schématu užívání, lze jí doporučit, aby zkrátila nastávající interval bez užívání tablet o tolik dnů, o kolik si přeje. Čím kratší bude interval, tím větší je riziko, že nedojde ke krvácení z vysazení, ale že bude docházet během užívání z následujícího blistru ke krvácení z průniku nebo špinění (podobně jako při oddálení periody, viz výše).
Délka užívání
Doba do zmírnění příznaků je nejméně tři měsíce. Ošetřující lékař musí pravidelně hodnotit potřebu pokračování v léčbě. Délka terapie závisí na vážnosti klinického stavu. Terapie obvykle trvá několik měsíců. Doporučuje se léčbu ukončit tři až čtyři cykly po vyléčení potíží, pro které byl přípravek používán, aby nebyl přípravek Vreya používán samostatně jako antikoncepce.
4.3. Kontraindikace
Vreya, stejně jako ostatní COC, obsahuje hormony (progestagen a estrogen) a nesmí být proto - stejně jako ostatní COC použita u pacientů s níže uvedenými potížemi.
Léčba musí být okamžitě přerušena v případě, pokud se během užívání Vreya objeví jeden z níže uvedených.
• Současné užívání jiné hormonální antikoncepce (viz bod 4.1).
• Venózní trombóza aktuálně přítomná nebo v anamnéze (hluboká žilní trombóza, plicní embolie)
• Arteriální trombóza aktuálně přítomná nebo v anamnéze (např. infarkt myokardu) nebo prodromální stavy (např. angina pectoris a tranzitorní ischemická ataka).
• Cerebrovaskulární příhoda aktuální nebo v anamnéze.
• Přítomnost závažných nebo mnohonásobných rizikových faktorů venózní nebo arteriální trombózy (viz bod 4.4), jako je:
o diabetes mellitus s cévními symptomy
o závažná hypertenze
o závažná dyslipoproteinemie
• Vrozená nebo získaná predispozice k žilní nebo arteriální trombóze, jako je například rezistence k aktivovanému proteinu C (APC), deficit antitrombinu III, deficit proteinu C, deficit proteinu S, hyperhomocysteinemie a protilátky proti fosfolipidům (protilátky proti kardiolipinu, lupus antikoagulans).
• Přítomná nebo předcházející pankreatitida spojená se závažnou hypertriglyceridémií.
• Přítomný nebo předcházející nádor jater (benigní nebo maligní).
• Těhotenství a koj ení.
• Přítomné nebo předešlé vážné onemocnění jater, pokud nejsou jaterní funkce normalizovány.
• Přítomnost nebo podezření na hormon-dependentní malignity pohlavních orgánů, prsů nebo jater.
• Vaginální krvácení nejasné příčiny.
• V minulosti již někdy přítomná migréna s fokálními neurologickými příznaky.
• Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.
4.4. Zvláštní upozornění a opatření pro použití
Vreya není určena k léčbě mužů.
Varování
Za přítomnosti některého stavu nebo rizikových faktorů zmíněných níže, je třeba zvážit přínos COC ve srovnání s možným rizikem vyplývajícím z jeho užívání u každé ženy zvlášť a tato rizika s ní prohovořit dříve, než se rozhodne přípravek užívat. Dojde-li k agravaci, exacerbaci nebo prvnímu projevu některého z těchto stavů nebo rizikových faktorů během užívání, žena musí kontaktovat lékaře. Lékař pak musí rozhodnout, má-li být užívání přípravku přerušeno.
Přípravek Vreya je složen z progestogenu cyproteron-acetátu a estrogenu ethinylestradiolu a podává se po dobu 21 dní měsíčního cyklu. Má podobné složení jako kombinované perorální antikoncepční přípravky (kombinovaná perorální kontraceptiva, COC).
Délka užívání
Doba do zmírnění příznaků je nejméně tři měsíce. Ošetřující lékař musí pravidelně hodnotit potřebu pokračování v léčbě (viz bod 4.2).
Užívání jakékoliv COC nebo přípravku Vreya zvyšuje riziko venózního tromboembolismu (VTE), včetně hluboké venózní trombózy a plicní embolie. Největší riziko je během prvního roku užívání COC. Toto zvýšené riziko vzniku VTE je menší než riziko vzniku VTE během těhotenství, které se odhaduje na 60 ze 100 000 těhotenství.
Při přítomnosti kteréhokoli ze stavů/rizikových faktorů zmíněných níže je nutno porovnat prospěch z používání přípravku Vreya s možnými riziky pro každou jednotlivou ženu a prodiskutovat je s touto ženou dříve, než se rozhodne zahájit užívání přípravku Vreya. Pokud dojde ke zhoršení, exacerbaci nebo prvnímu objevení kteréhokoli z těchto stavů nebo rizikových faktorů, žena musí kontaktovat svého lékaře. Lékař pak musí rozhodnout, zda by mělo být užívání přípravku Vreya ukončeno.
Poruchy krevního oběhu
• Užívání přípravku Vreya je ve srovnání s jeho neužíváním spojeno se zvýšeným rizikem venózního tromboembolismu (VTE). Riziko výskytu VTE je nejvíce zvýšeno během prvního roku poté, co žena začne užívat přípravek Vreya nebo poté, co jej znovu začne užívat nebo přejde na jeho užívání nejméně po jednom měsíci neužívání antikoncepce. Venózní tromboembolismus může mít v 1 až 2 % případů smrtelný průběh.
• Epidemiologické studie prokázaly, že incidence VTE je 1,5 až 2krát vyšší u žen užívajících přípravek Vreya než u žen, které užívají kombinované perorální antikoncepční přípravky obsahující levonorgestrel, a že může být podobné jako riziko pro kombinované perorální antikoncepční přípravky obsahující desogestrel / gestoden / drosperinon.
• Je pravděpodobné, že skupina uživatelek přípravku Vreya bude zahrnovat pacientky, které mají přirozeně zvýšené kardiovaskulární riziko, jako je například riziko sdružené se syndromem polycystických ovarií.
• Epidemiologické studie rovněž dávají do souvislosti užívání hormonální antikoncepce se zvýšeným rizikem arteriálního tromboembolismu (infarkt myokardu, tranzitorní ischemická ataka).
• Extrémně vzácně byla u uživatelek hormonální antikoncepce hlášena trombóza jiných cév krevního oběhu, např. jaterních, mesenterických, renálních, mozkových nebo retinálních žil a tepen.
• Mezi příznaky venózní nebo arteriální trombózy nebo cerebrovaskulární příhody mohou patřit: neobvyklá unilaterální bolest a/nebo otok dolní končetiny; náhlá silná bolest na hrudníku, která může, ale nemusí vystřelovat do levé paže; náhlá dušnost, náhlý záchvat kašle, jakákoli nezvyklá, silná, déletrvající bolest hlavy; náhlá úplná nebo částečná ztráta vidění, diplopie; nezřetelná řeč či afázie, vertigo, kolaps s fokálními příznaky nebo bez nich; slabost nebo výrazná necitlivost náhle postihující jednu polovinu nebo část těla, motorické poruchy, náhlá břišní příhoda.
• Riziko venózních tromboembolických příhod zvyšuje:
- vyšší věk;
- kouření (silnější kouření a vyšší věk riziko dále zvyšují, zvláště u žen nad 35 let. Ženám nad 35 let je třeba důrazně doporučit, aby nekouřily, jestliže si přejí užívat přípravek Vreya);
- pozitivní rodinná anamnéza (např. venózní tromboembolismus v anamnéze u sourozence nebo rodiče v relativně mladém věku). Je-li podezření na hereditární predispozici, je třeba, aby ženu vyšetřil specialista dříve, než bude rozhodnuto o užívání jakékoli hormonální antikoncepce;
- delší imobilizace, velký chirurgický výkon, jakýkoli chirurgický výkon na dolních končetinách nebo vážnější poranění. V těchto situacích je vhodné přerušit užívání (jedná-li se o plánovanou operaci, nejméně čtyři týdny předem) a užívání znovu zahájit až dva týdny po opětovné plné mobilizaci. Jestliže užívání přípravku Vreya nebylo předem přerušeno, je třeba zvážit antitrombotickou léčbu.
- obezita (body mass index nad 30 kg/m2).
• Riziko arteriálních tromboembolických komplikací nebo cerebrovaskulární příhody zvyšuje:
- vyšší věk;
- kouření (silnější kouření a vyšší věk riziko dále zvyšují, zvláště u žen nad 35 let. Ženám
nad 35 let je třeba důrazně doporučit, aby nekouřily, jestliže si přejí užívat přípravek Vreya);
- dyslipoproteinémie;
- obezita (body mass index nad 30 kg/m2);
- hypertenze;
- migréna;
- postižení srdečních chlopní;
- fibrilace síní;
- pozitivní rodinná anamnéza (arteriální trombóza v anamnéze u sourozence nebo rodiče
v relativně mladém věku). Je-li podezření na hereditární predispozici, je třeba, aby ženu vyšetřil specialista dříve, než bude rozhodnuto o užívání jakékoli hormonální antikoncepce;
• Mezi jiná onemocnění spojovaná s nežádoucími oběhovými příhodami patří diabetes mellitus, systémový lupus erythematosus, hemolyticko-uremický syndrom, chronické zánětlivé onemocnění střev (např. Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida) a srpkovitá anémie.
• Je třeba zvážit zvýšené riziko tromboembolismu v šestinedělí (informace o „Těhotenství a kojení“ viz bod 4.6).
• Zvýšení frekvence nebo závažnosti migrény během používání přípravku Vreya (které může být prodromem cerebrovaskulární příhody) může být důvodem pro okamžité vysazení přípravku Vreya.
Ženy, které užívají přípravek Vreya, je nutno výslovně upozornit na nutnost kontaktovat jejich lékaře při výskytu možných příznaků trombózy. Při podezření na trombózu nebo potvrzené trombóze je nutno ukončit užívání přípravku Vreya. Vzhledem k teratogenním účinkům antikoagulační léčby (kumarinů) je nutno zahájit používání vhodné antikoncepce.
Nádory
V některých epidemiologických studiích bylo zaznamenáno zvýšené riziko karcinomu děložního hrdla při dlouhodobém užívání kombinovaných perorálních kontraceptiv (COC). Dosud však stále pokračují spory o tom, do jaké míry lze tento výsledek vztahovat k sexuálnímu chování a výskytu lidského papilloma viru (HPV).
• Meta-analýza z 54 epidemiologických studií hovoří o lehce zvýšeném relativním riziku (RR = 1,24) diagnózy karcinomu prsu u žen, které právě užívají COC. Toto zvýšené riziko postupně klesá během 10 let po ukončení užívání COC. Vzhledem k tomu, že karcinom prsu je vzácný u žen do 40 let, zvýšení počtu diagnostikovaných karcinomů prsu u současných a dřívějších uživatelek COC je malé ve vztahu k celkovému riziku karcinomu prsu. Příčinou pozorovaného zvýšení rizika může být časnější diagnóza u uživatelek COC, biologický účinek COC nebo kombinace obojího. Karcinom prsu diagnostikovaný u současných nebo minulých uživatelek bývá klinicky méně pokročilý než u žen, které COC nikdy neužívaly. To může být následek časnější diagnózy u uživatelek COC, biologického účinku COC nebo kombinace obojího.
• V ojedinělých případech byly po užívání hormonálních látek, jako jsou obsaženy v COC pozorovány benigní jaterní tumory a ještě vzácněji maligní jaterní tumory, které v ojedinělých případech byly příčinou život ohrožujícího nitrobřišního krvácení. Objeví-li se silná bolest v nadbřišku, zvětšení jater nebo známky nitrobřišního krvácení, je třeba v diferenciální diagnóze vzít v úvahu možnost hepatálního tumoru.
Ostatní stavy
U žen, které trpí hypertriglyceridemií, nebo které mají toto onemocnění v rodinné anamnéze, může být v průběhu užívání kombinovaných perorálních kontraceptiv (COC) zvýšené riziko pankreatitidy.
Přestože bylo u mnoha žen užívajících COC nebo ethinylestradiol 0,035 mg/cyproteron-acetát 2 mg, zaznamenáno lehké zvýšení krevního tlaku, klinicky významný vzestup je vzácný. Pokud během užívání COC neustále stoupá krevní tlak nebo významně zvýšený krevní tlak dostatečně neodpovídá na antihypertenzní terapii, je nutné okamžitě přerušit užívání COC.
O zhoršení nebo výskytu následujících stavů se hovoří v souvislosti jak s těhotenstvím tak užíváním COC, ale důkaz souvislosti s užíváním COC není přesvědčivý: žlučové kameny, porfyrie, systémový lupus erythematodes, hemolyticko-uremický syndrom, Sydenhamova chorea, herpes gestationis, ztráta sluchu způsobená otosklerózou.
U žen s hereditámím angioedémem mohou být exogenní estrogenní příznaky angioedému indukovány nebo zhoršeny.
Přerušení COC může být nevyhnutelné při akutních a chronických poruchách jaterních funkcí na dobu, než se markery jaterních funkcí vrátí k normálním hodnotám. Přerušení užívání COC rovněž vyžaduje recidiva cholestatické žloutenky a/nebo pruritu spojeného s cholestázou, který se poprvé objevil v těhotenství nebo během dřívějšího užívání pohlavních steroidů.
Přestože COC mohou mít vliv na periferní inzulínovou rezistenci a na glukózovou toleranci, neexistuje důkaz, že u diabetiček užívajících COC je nutné měnit terapeutický režim pro diabetes. V každém případě však diabetičky užívající COC musí být pečlivě sledovány, zejména na počátku užívání COC.
Během léčby COC se může objevit zhoršení Crohnovy choroby a klinická manifestace Dubin-Johnson syndromu a Rotor syndromu.
Někdy se může objevit chloasma, a to zvláště u žen, které mají v anamnéze chloasma gravidarum. Ženy, které mají dispozici ke vzniku chloasmat, by se měly během užívání COC vyhnout slunění a expozici ultrafialového záření.
Tento léčivý přípravek obsahuje laktosu. Pacienty se vzácnými dědičnými problémy s intolerancí galaktosy, vrozeným deficitem laktázy nebo malabsorpcí glukosy a galaktosy nesmí užívat tento léčivý přípravek.
Tento léčivý přípravek také obsahuje sacharosu. Pacientky se vzácnými dědičnými problémy s intolerancí fruktosy, malabsorpcí glukosy a galaktosy nebo nedostatkem sacharázy-isomaltázy by neměli používat tento léčivý přípravek.
Lékařské vyšetření
Před počátkem nebo opětovném zahájení léčby je třeba zjistit kompletní anamnézu (včetně rodinné anamnézy), změřit krevní tlak a provést lékařské vyšetření s ohledem na kontraindikace (bod 4.3) a varování (bod 4.4). Ženám se doporučí si důkladně přečíst příbalovou informaci a dodržovat doporučení dle příbalové informace. Po třech měsících užívání COC je třeba ženu opět vyšetřit, včetně změření krevního tlaku a zjistit případné dotazy, nežádoucí účinky a potíže. Frekvence a podstata následujících periodických prohlídek je založena na zavedených praktických postupech a je individuálně přizpůsobena.
Žena musí být poučena, že COC ji nechrání před HIV-infekcí (AIDS) a jinými sexuálně přenosnými onemocněními.
Snížení antikoncepčního účinku
Antikoncepční účinek COC může být snížen opominutím tablety (viz. bod 4.2 Jak postupovat při vynechání tablet), při zvracení nebo průjmu (viz. bod 4.2 Jak postupovat v případě gastrointestinálních obtíží) nebo při současném užívání s jinými léčivými přípravky (viz. bod 4.5 Interakce).
Rostlinné přípravky obsahující Hypericum perforatum (třezalku tečkovanou) se nesmí užívat, pokud se užívá i přípravek Vreya, kvůli riziku snížení plasmatické koncentrace a sníženému klinickému účinku přípravku Vreya (viz. bod 4.5 Interakce).
Snížení kontroly cyklu
Při užívání COC se může objevit nepravidelné krvácení (špinění nebo krvácení z průniku), a to především během prvních měsíců užívání. Z tohoto důvodu má hledání příčiny nepravidelného krvácení smysl až po intervalu přibližně tří cyklů.
Pokud nepravidelné krvácení pokračuje nebo se poprvé objeví po období pravidelných cyklů, pak je třeba uvážit možnost nehormonální příčiny a provést odpovídající diagnostické kroky k vyloučení gynekologického onemocnění nebo těhotenství. Mohou zahrnovat i kyretáž.
Někdy u některých žen nemusí dojít během intervalu bez užívání tablet ke krvácení z vysazení. Jsou-li tablety COC užívány podle pokynů popsaných v bodě 4.2, je nepravděpodobné, že je žena těhotná. Pokud však COC nebylo užíváno před prvním vynechaným krvácením pravidelně nebo nedošlo-li ke krvácení z vysazení dvakrát, je třeba před dalším užíváním COC vyloučit těhotenství.
4.5. Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
Interakce
Interakce s léčivými přípravky, které zvyšují clearance pohlavních hormonů může způsobit krvácení z průniku a těhotenství. Toto platí pro hydantoiny (např. fenytoin), barbituráty, primidon, karbamazepin a rifampicin a léky na HIV (např. ritonavir a nevirapin), v podezření je oxkarbazepin, topiramat a griseofulvin. Navíc, ostatní induktory enzymu CYP3A mohou také zvýšit clearance a snížit účinek přípravku Vreya. Mechanismus těchto interakcím je pravděpodobně založen na schopnosti těchto přípravků indukovat jaterní enzymy. Obvykle je enzymová indukce maximální po 2-3 týdnech, ale může přetrvávat až další 4 týdny po ukončení terapie.
Třezalka tečkovaná by neměla být užívána společně s tímto léčivým přípravkem, neboť to může potenciálně vést ke ztrátě antikoncepčního účinku. Kvůli lékové indukci metabolických enzymů třezalkou tečkovanou bylo hlášeno krvácení z průniku a nechtěné těhotenství. Indukující účinek přetrvává nejméně dva týdny po ukončení užívání třezalky tečkované.
Pokud jsou léčivé přípravky tohoto typu užívány jen krátkodobě, měla by žena během léčby a dalších 7 dní po ukončení léčby používat jinou antikoncepční (bariérovou) metodu, ženy, které užívají rifampicin dokonce až po dobu 28 dní od ukončení léčby. Pokud léčba zasáhne do ukončení užívání jednoho blistru, pak žena pokračuje v užívání tablet z dalšího balení (blistru) bez obvyklého intervalu bez užívání tablet.
Ženám, které podstupují dlouhodobou léčbu léčivými přípravky, které indukují jaterní enzymy, odborníci doporučují zvýšit dávkování kontracepčních steroidů. V případě, že je vyšší dávka nežádoucí nebo neuspokojivá nebo se to zdá nespolehlivé, např. při výskytu krvácení z průniku, se doporučuje používání jiné nehormonální antikoncepční metody.
Perorální antikonceptiva mohou ovlivnit metabolizmus určitých léků. Koncentrace v plazmě a tkáních mohou vzrůst (např. cyklosporin) nebo klesnout (např. lamotrigin).
Laboratorní vyšetření
Užívání kontracepčních steroidů může ovlivnit výsledky některých laboratorních testů, včetně biochemických parametrů jaterních, thyreoidálních, adrenálních a renálních funkcí, sérových proteinů např. corticosteroid binding globulin a lipid / lipoproteinové frakce a parametry metabolismu karbohydrátů, parametry koagulace a fibrinolýzy. Změny však obvykle zůstávají v rozmezí normálních laboratorních hodnot.
4.6. Těhotenství a kojení
Vreya se nesmí užívat během těhotenství a kojení.
4.7. Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje.
Vreya nemá žádný vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje.
4.8. Nežádoucí účinky
U všech žen, které užívají přípravek Vreya, je zvýšeno riziko tromboembolismu (viz bod 4.4).
Vážné nežádoucí účinky
Viz. bod 4.4 „Varování“: „Poruchy krevního oběhu“, „Nádory“ a „Ostatní stavy“.
Jiné nežádoucí účinky
Při užívání COC, včetně přípravku Vreya, byly hlášeny následující nežádoucí účinky (Prosím pamatujte, že přípravek Vreya nesmí být používán pouze jako antikoncepce, viz bod 4.1.).
Orgánový systém |
Frekvence nežádoucích účinků | |||
Časté >1/100 až <1/10 |
Méně časté >1/1,000 až <1/100 |
Vzácné >1/10,000 až <1/1,000 |
Není známo Z dostupných údajů nelze určit | |
Vyšetření |
Zvýšení hmotnosti |
Snížení hmotnosti | ||
Poruchy nervového systému |
Migréna | |||
Poruchy oka |
Nesnášenlivost očních kontaktních | |||
Gastrointestinální poruchy | ||||
Poruchy kůže a podkožní tkáně |
Kopřivka |
Erythema nodosum Erythema | ||
Poruchy metabolizmu a výživy |
Otoky (zadržování tekutiny) | |||
Poruchy imunitního systému |
Hypersenzitivita | |||
Poruchy reprodukčního systému a prsu |
Bolest prsů, citlivost prsů |
Zvětšení prsů |
Vaginální sekrece Výtok z prsů | |
Psychiatrické poruchy |
Depresivní nálady, změny nálady |
Snížené libido |
Zvýšené libido | |
Cévní poruchy |
Tromboembolismus |
Zvýšení krevního tlaku |
U žen s dědičným angioedémem mohou exogenní estrogeny indukovat nebo zhoršit příznaky angioedému.
U žen užívajících přípravek Vreya byly hlášeny následující závažné nežádoucí účinky, které jsou popsány v bodě 4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití:
• Venózní tromboembolické poruchy
• Arteriální tromboembolické poruchy
Hlášení podezření na nežádoucí účinky
Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:
Státní ústav pro kontrolu léčiv Srobárova 48 100 41 Praha 10
Webové stránky: www .sukl .cz/nahlasit-nezadouci-ucinek
4.9. Předávkování
Nejsou žádné zprávy o vážných škodlivých účincích z předávkování.
Předávkování může způsobit nauzeu, zvracení a u mladých žen slabé krvácení z vysazení. Neexistují žádná specifická antidota a další léčba by měla být symptomatická.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1. Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: pohlavní hormony, antiandrogeny a estrogeny ATC kód: G03HB01
Celkový index selhání (selhání metody + selhání pacientek): 0,12, (horní 95% konfidenční limit: 0,44)
Cyproteron-acetát blokuje androgenní receptory a proto snižuje vliv androgenů u androgendependentních orgánů.
Kromě jeho anti-androgenního účinku prokazuje cyproteron-acetát také silný progestagenní a antigonadotropní účinek.
Užívání cyproteron-acetátu umožňuje snížit nebo eliminovat virilizaci u žen vyvolanou zvýšenou hladinou androgenů nebo zvýšenou periferní citlivostí na androgeny.
Během užívání přípravku Vreya se výrazně snižuje zvýšená sekrece kožního tuku, zodpovědná za akné a seboreu. To vede, obvykle po 3-4 měsících léčby, ke zmizení kožních eflorescencí a k prevenci nově vzniklých. Seborea se obvykle vyléčí dříve. Často se sníží i vypadávání vlasů, které často doprovází seboreu. Zlepšení hirsutismu se obvykle projeví po několika měsících.
Kombinace cyproteron-acetátu s ethinylestradiolem v přípravku Vreya působí, při správném užívání, jako perorální kontraceptivum s dobrou kontrolou cyklu. Antikoncepční účinek je způsoben kombinací centrálních a periferních mechanismů, nejdůležitějších z nich je inhibice ovulace a změny cervikálního hlenu. Navíc, morfologické a enzymatické změny endometria přispívají k prevenci těhotenství.
5.2. Farmakokinetické vlastnosti
Cyproteron-acetát:
Po perorálním podání se cyproteron-acetát kompletně vstřebává v širokém dávkovém rozmezí. Maximální hladiny v séru 15 ng cyproteron-acetátu/1ml je po polknutí přípravku Vreya dosaženo za 1,6 hodiny. Poté sérová hladina klesá ve dvou fázích charakterizovaných poločasy 0,8 hodiny a 2,3 dny. Celková clearance cyproteron-acetátu je 3,6 ml/min/kg. Cyproteron-acetát je metabolizován různými způsoby včetně hydroxylace a konjugace. Hlavním metabolitem v lidské plasmě je 15p-hydroxy-derivát.
Částečně se vylučuje v nezměněné formě žlučí. Většina dávky je vyloučena ve formě metabolitů močí a žlučí v poměru 3:7. Poločas vyloučení ledvinami a žlučí je 1,9 dne. Plasmatické metabolity se vylučují stejným poměrem (poločas 1,7 dne).
Cyproteron-acetát se téměř výlučně váže na plasmatický albumin. Asi 3,5 - 4,0% celkové hladiny přípravku je přítomno ve volné formě. Protože vazba na proteiny není specifická, změny v SHBG (sex hormon binding globulin) nemají vliv na farmakokinetiku cyproteron-acetátu.
Kvůli dlouhému poločasu eliminace z plasmy a každodennímu příjmu se cyproteron-acetát kumuluje během jednoho léčebného cyklu. Průměrná maximální sérová hladina přípravku stoupá od 15 ng/ml (den 1) na 21 ng/ml a 24 ng/ml na konci prvního, respektive třetího léčebného cyklu. Plocha pod křivkou koncentrace versus čas stoupá 2,2-krát (konec 1. cyklu) a 2,4-krát (konec 3. cyklu). Rovnovážné koncentrace bylo dosaženo zhruba po 10 dnech. Během dlouhodobé léčby se v průběhu léčebných cyklů cyproteron-acetát kumuluje (faktor 2).
Absolutní biologická dostupnost cyproteron-acetátu je téměř úplná (88% dávky). Relativní biologická dostupnost cyproteron-acetátu z přípravku Vreya byla při porovnání s vodní mikrokrystalickou suspenzí 109%.
Ethinylestradiol:
Perorálně podaný ethinylestradiol se rychle a úplně vstřebává. Maximální hladiny v séru 80 pg ethinylestradiolu/1ml je po polknutí přípravku Vreya dosaženo za 1,7 hodiny. Poté sérová hladina klesá ve dvou fázích charakterizovaných poločasy 1-2 hodiny a asi 20 hodin. Z analytických důvodů mohou být tyto parametry vypočítány pouze pro vyšší dávky.
Distribuční objem ethinylestradiolu je okolo 5 l/kg a metabolická clearance z plasmy je 5 ml/min/kg. Ethinylestradiol se vysoce, ale nespecificky váže na sérový albumin. 2% hladiny přípravku je přítomno ve volné formě. Během absorpce a prvního průchodu játry se ethinylestradiol metabolizuje, což má za následek sníženou absolutní a variabilní perorální biologickou dostupnost. Látka není vylučována v nezměněné formě. Metabolity ethinylestradiolu se vylučují močí a žlučí v poměru 4:6 a jejich biologický poločas je okolo 1 dne.
Vzhledem k biologickému poločasu poslední fáze eliminace z plasmy a dennímu příjmu přípravku je rovnovážného stavu v plasmě dosaženo po 3-4 dnech a hladina je v porovnání s jednotlivou dávkou o 30-40% vyšší. Relativní biologická dostupnost (reference: vodní mikrokrystalická suspenze) ethinylestradiolu z přípravku Vreya byla 85%.
Při nepřetržitém podávání ethinylestradiol indukuje jaterní syntézu SHBG (Sex hormone Binding Globulin) a CBG (corticosteroid binding globulin). Rozsah indukce SHBG je však závislý na chemické struktuře a dávkování společně podávaného progestinu. Během léčby přípravkem Vreya se koncentrace SHBG v séru zvýšila z 100 nmol/l na 300 nmol/l a koncentrace CBG v séru z 50 pg/ml na 95 pg /ml.
5.3. Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti přípravku
Ethinylestradiol
Profil toxicity ethinylestradiolu je dobře znám. Pro předepisujícího lékaře nejsou k dispozici žádná další relevantní preklinická data, která by již nebyla uvedena v jiných bodech tohoto souhrnu.
Cyproteron-acetát
Uznávané testy genotoxicity první linie prováděné s cyproteron-acetátem poskytly negativní výsledky. Další testy však prokázaly, že cyproteron-acetát indukuje tvorbu DNA-aduktů (zvýšená reparační aktivita DNA) v jaterních buňkách potkanů a opic a také u čerstvě izolovaných lidských hepatocytů. Tato DNA-adukt formace se vyskytla při expozicích, které by se daly očekávat při doporučeném dávkovacích schématu pro cyproteron-acetát. Důsledek léčby cyproteron-acetátem in vivo byla zvýšená incidence fokálních, možná pre-neoplastických, jaterních lézí u potkaních samic, ve kterých byly alterované celulární enzymy. V současné době není jistá klinická významnost těchto zjištění. Nicméně nejsou žádné známky toho, že by se u lidí zvýšila četnost jaterních tumorů.
6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1. Seznam pomocných látek
Jádro tablety:
Monohydrát laktosy Kukuřičný škrob Povidon 25 (E1201)
Magnesium-stearát (E470B)
Mastek (E553B)
Potah tablety:
Sacharosa
Uhličitan vápenatý (E170)
Makrogol 6000 Mastek (E553B)
Oxid titaničitý (E171)
Povidon K90 (E1201)
Glycerol 85% (E422)
Montanglykolový vosk (E912).
6.2. Inkompatibility
Neuplatňuje se.
6.3. Doba použitelnosti
3 roky
6.4. Zvláštní opatření pro uchovávání Žádné zvláštní požadavky.
6.5. Druh obalu a obsah balení
AL/PVC blistr s kalendářním označením, krabička Velikost balení: 1 x 21, 3 x 21 nebo 6 x 21 tablet.
Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.
6.6. Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku.
7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
Heaton k.s.
140 00 Praha 4 Česká republika
8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)
17/088/06-C
9. DATUM REGISTRACE/DATUM PRODLOUŽENÍ REGISTRACE 15.3. 2006 / 10.11.2010
10. DATUM REVIZE TEXTU 25.2.2016
13