Příbalový Leták

Vitekta 150 Mg

PŘÍLOHA I

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

Tento léčivý přípravek podléhá dalšímu sledování. To umožní rychlé získání nových informací o bezpečnosti. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili jakákoli podezření na nežádoucí účinky. Podrobnosti o hlášení nežádoucích účinků viz bod 4.8.

1. NÁZEV PŘÍPRAVKU

Vitekta 85 mg potahované tablety

2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jedna potahovaná tableta obsahuje elvitegravirum 85 mg.

Pomocná látka se známým účinkem: Jedna tableta obsahuje 6,2 mg laktosy (ve formě monohydrátu). Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3. LÉKOVÁ FORMA

Potahovaná tableta (tableta).

Zelená potahovaná tableta ve tvaru pětiúhelníku o rozměrech 8,9 x 8,7 mm, na jedné straně tablety je vyraženo „GSI“ a na druhé straně tablety je vyraženo „85“.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1    Terapeutické indikace

Přípravek Vitekta, současně podávaný s inhibitorem proteázy posíleným ritonavirem a s dalšími antiretrovirotiky, je indikován k léčbě infekce virem lidské imunodeficience typu 1 (HIV-1) u dospělých infikovaných HIV-1, bez známých mutací souvisejících s rezistencí na elvitegravir (viz body 4.2 a 5.1).

4.2    Dávkování a způsob podání

Terapii má zahájit lékař, který má zkušenosti s léčbou HIV infekce.

Dávkování

Přípravek Vitekta se musí podávat v kombinaci s inhibitorem proteázy posíleným ritonavirem.

Je třeba si přečíst souhrn údajů o přípravku pro současně podávaný inhibitor proteázy posílený ritonavirem.

Doporučená dávka přípravku Vitekta je jedna 85 mg tableta nebo jedna 150 mg tableta užívaná perorálně, jednou denně, s jídlem. Volba dávky přípravku Vitekta závisí na současně podávaném inhibitoru proteázy (viz tabulka 1 a body 4.4 a 4.5). Informace o použití 150 mg tablet naleznete v souhrnu údajů o přípravku Vitekta 150 mg tablety.

Přípravek Vitekta se má podávat jednou denně následujícím způsobem:

-    buď ve stejnou dobu jako jednou denně podávaný inhibitor proteázy posílený ritonavirem

-    nebo s první dávkou dvakrát denně podávaného inhibitoru proteázy posíleného ritonavirem.

Dávka přípravku Vitekta

Dávka současně podávaného inhibitoru proteázy posíleného ritonavirem

85 mg jednou denně

atazanavir 300 mg a ritonavir 100 mg jednou denně

lopinavir 400 mg a ritonavir 100 mg dvakrát denně

150 mg jednou denně

darunavir 600 mg a ritonavir 100 mg dvakrát denně

fosamprenavir 700 mg a ritonavir 100 mg dvakrát denně

Nejsou k dispozici žádné údaje, na základě kterých je možné doporučit používání přípravku Vitekta v jiných dávkovacích frekvencích nebo s jinými inhibitory HIV-1 proteázy, než jak je uvedeno v tabulce 1.

Vynechaná dávka

Jestliže pacient vynechá dávku přípravku Vitekta a uplynulo méně než 18 hodin od doby, kdy je přípravek obvykle užíván, má co nejdříve užít přípravek Vitekta s jídlem a vrátit se k normálnímu rozvrhu dávkování. Jestliže pacient vynechá dávku přípravku Vitekta a uplynulo více než 18 hodin, a je téměř čas pro užití jeho další dávky, pacient nemá užít vynechanou dávku, ale jednoduše se vrátit k obvyklému rozvrhu dávkování.

Jestliže pacient zvrací do 1 hodiny po užití přípravku Vitekta, má užít další tabletu.

Zvláštní populace pacientů

Starší pacienti

Nejsou dostupné žádné údaje, na základě kterých je možné doporučit dávkování u pacientů starších 65 let (viz bod 5.2).

Poruchy funkce ledvin

U pacientů s poruchou funkce ledvin není nutná úprava dávkování přípravku Vitekta (viz bod 5.2).

Poruchy funkce jater

U pacientů s mírnou (třída A podle Child-Pugha) nebo středně závažnou (třída B podle Child-Pugha) poruchou funkce jater není nutná úprava dávkování přípravku Vitekta. Elvitegravir nebyl u pacientů se závažnou poruchou funkce jater (třída C podle Child-Pugha) studován (viz body 4.4 a 5.2).

Pediatrická populace

Bezpečnost a účinnost elvitegraviru u dětí ve věku od 0 do méně než 18 let nebyla dosud stanovena (viz bod 5.1). Nejsou dostupné žádné údaje.

Způsob podání

Přípravek Vitekta se má užívat perorálně, jednou denně, s jídlem (viz bod 5.2). Potahované tablety se nesmí rozkousnout ani rozdrtit.

4.3 Kontraindikace

Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.

Současné podávání s následujícími léčivými přípravky, vzhledem k možnosti ztráty virologické odpovědi a případnému rozvoji rezistence (viz bod 4.5):

•    antikonvulzíva: karbamazepin, fenobarbital, fenytoin

•    antimykobakteriální přípravky: rifampicin

•    rostlinné přípravky: třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum)

Všeobecně

Přestože bylo pro účinnou antiretrovirální léčbu prokázáno, že podstatně snižuje riziko sexuálního přenosu, není možné vyloučit reziduální riziko. Mají se dodržovat bezpečnostní opatření k prevenci přenosu v souladu s národními směrnicemi.

Použití přípravku Vitekta s jinými inhibitory proteázy HIV-1 nebo ve frekvenci dávkování jiné, než je uvedeno v tabulce 1, může vést k nedostatečným nebo zvýšeným plazmatickým hladinám elvitegraviru a/nebo současně podávaných léčivých přípravků.

Rezistence

Viry rezistentní na elvitegravir vykazují ve většině případů zkříženou rezistenci na inhibitor integrázy raltegravir (viz bod 5.1).

Elvitegravir má relativně nízkou genetickou bariéru pro rezistenci. Z tohoto důvodu, pokud je to možné, se má přípravek Vitekta podávat s plně účinným inhibitorem proteázy posíleným ritonavirem a druhým plně účinným antiretrovirotikem, aby se minimalizovala možnost selhání virologické léčby a rozvoje rezistence (viz bod 5.1).

Současné podávání s jinými léčivými přípravky

Elvitegravir je primárně metabolizován prostřednictvím enzymu CYP3A. Současné podávání přípravku Vitekta se silnými induktory enzymu CYP3A (včetně třezalky tečkované [Hypericum perforatum], rifampicinu, karbamazepinu, fenobarbitalu a fenytoinu) je kontraindikováno (viz body 4.3 a 4.5). Současné podávání přípravku Vitekta se středně silnými induktory enzymu CYP3A (zahrnující, kromě jiného, efavirenz a bosentan) se nedoporučuje (viz bod 4.5).

Vzhledem k nutnosti současného podávání přípravku Vitekta s inhibitorem proteázy posíleným ritonavirem si mají předepisující lékaři přečíst souhrn údajů o přípravku současně podávaného inhibitoru proteázy a ritonaviru ohledně kontraindikovaných léčivých přípravků a jiných významných lékových interakcí, které mohou způsobit potenciálně život ohrožující nežádoucí účinky nebo ztrátu terapeutického účinku a případně rozvoj rezistence.

Pro atazanavir/ritonavir a lopinavir/ritonavir bylo prokázáno, že výrazně zvyšují plazmatické koncentrace elvitegraviru (viz bod 4.5). Při použití v kombinaci s atazanavirem/ritonavirem a lopinavirem/ritonavirem se má dávka přípravku Vitekta snížit ze 150 mg jednou denně na 85 mg jednou denně (viz bod 4.2).

Současné podávání přípravku Vitekta a příbuzných léčivých látek: Přípravek Vitekta musí být používán v kombinaci s inhibitorem proteázy posíleným ritonavirem. Přípravek Vitekta se nemá používat s inhibitorem proteázy posíleným jinou látkou, protože doporučení pro dávkování takových kombinací nebyla stanovena. Posílení účinku elvitegraviru použitím jiné látky než je ritonavir může vést k suboptimálním plazmatickým koncentracím elvitegraviru a/nebo inhibitoru proteázy způsobujícím ztrátu terapeutického účinku a případně rozvoj rezistence.

Přípravek Vitekta se nemá používat v kombinaci s přípravky obsahujícími elvitegravir ani s látkami posilujícími farmakokinetické vlastnosti jinými než je ritonavir.

Požadavky na antikoncepci

Pacientky ve fertilním věku mají používat buď hormonální antikoncepci obsahující nejméně 30 ^g etinylestradiolu a norgestimát jako progestagen, nebo alternativní spolehlivou metodu antikoncepce (viz body 4.5 a 4.6). Současné podávání elvitegraviru s perorálními antikoncepčními přípravky, které obsahují progestageny jiné než je norgestimát, nebylo studováno, a proto je třeba se mu vyhnout.

Pacientky užívající estrogeny jako hormonální substituční léčbu mají být klinicky sledovány ohledně známek nedostatku estrogenů (viz bod 4.5).

Oportunní infekce

U pacientů, kterým je podáván přípravek Vitekta nebo kteří podstupují jinou antiretrovirovou terapii, se mohou i nadále vyvíjet oportunní infekce nebo mohou nastat jiné komplikace HIV infekce. Proto mají být pod klinickým dohledem lékaře, který má zkušenosti s léčbou pacientů trpících nemocemi souvisejícími s HIV.

Pacienti souběžně infikováni HIV a virem hepatitidy B nebo C

U pacientů s chronickou hepatitidou B nebo C, kteří užívají antiretrovirovou terapii, existuje zvýšené riziko vzniku těžkých a potenciálně fatálních jaterních nežádoucích účinků.

Lékaři mají vzít v úvahu současné pokyny pro optimální léčbu HIV infekce u pacientů souběžně infikovaných HIV a virem hepatitidy B (HBV).

Onemocnění jater

Elvitegravir nebyl studován u pacientů se závažnou poruchou funkce jater (třída C podle Child-Pugha). U pacientů s mírnou (třída A podle Child-Pugha) nebo středně závažnou (třída B podle Child-Pugha) poruchou funkce jater není nutná úprava dávkování přípravku Vitekta (viz body 4.2 a 5.2).

U pacientů s preexistující dysfunkcí jater, včetně chronické aktivní hepatitidy, se při kombinované antiretrovirové terapii (combination antiretroviral therapy, CART) projevuje zvýšená četnost abnormalit funkce jater a tyto pacienty je třeba kontrolovat v souladu se standardní praxí. Prokáže-li se u těchto pacientů zhoršení jaterního onemocnění, musí být zváženo přerušení nebo vysazení léčby.

Syndrom imunitní reaktivace

Při zahájení CART se u pacientů infikovaných HIV s těžkou imunodeficiencí může vyskytnout zánětlivá reakce na asymptomatické nebo reziduální oportunní patogeny, která může způsobit klinicky závažné stavy nebo zhoršení příznaků onemocnění. Takové reakce byly nejčastěji pozorovány během několika prvních týdnů či měsíců po zahájení CART. Jedná se například o cytomegalovirovou retinitidu, generalizované a/nebo fokální mykobakteriální infekce a pneumonii způsobenou Pneumocystis jirovecii. Jakékoli příznaky zánětu mají být vyhodnoceny a v případě potřeby má být zahájena příslušná léčba.

Při imunitní reaktivaci byl také hlášen výskyt autoimunitních onemocnění (jako je Gravesova choroba), avšak hlášená doba do jejich nástupu byla velmi různá. Tyto stavy se mohou objevit mnoho měsíců po zahájení léčby.

Osteonekróza

Ačkoli je etiologie považována za multifaktoriální (zahrnující používání kortikosteroidů, konzumaci alkoholu, těžkou imunosupresi a vyšší index tělesné hmotnosti), byly hlášeny případy osteonekrózy, a to především u pacientů s pokročilým onemocněním HIV a/nebo při dlouhodobé expozici CART. Pacienti mají být poučeni, aby vyhledali lékařskou pomoc, pokud zaznamenají bolesti kloubů, ztuhlost kloubů nebo pokud mají pohybové potíže.

Pomocné látky

Přípravek Vitekta obsahuje monohydrát laktosy. Pacienti se vzácnými dědičnými problémy s intolerancí galaktosy, vrozeným nedostatkem laktázy nebo malabsorpcí glukosy a galaktosy by proto tento léčivý přípravek neměli užívat.

4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Studie interakcí byly provedeny pouze u dospělých.

Interakce s induktorv enzymu CYP3A

Elvitegravir je primárně metabolizován prostřednictvím enzymu CYP3A (viz bod 5.2). Očekává se, že léčivé přípravky, které jsou silnými (způsobující > 5 násobné zvýšení clearance substrátu) nebo středně silnými (způsobují 2-5 násobné zvýšení clearance substrátu) induktory enzymu CYP3A, způsobí snížení plazmatických koncentrací elvitegraviru.

Kontraindikace současného používání

Současné podávání přípravku Vitekta s léčivými přípravky, které jsou silnými induktory enzymu CYP3A je kontraindikováno, protože očekávané snížení plazmatických koncentrací elvitegraviru může vést ke ztrátě terapeutického účinku a případně k rozvoji rezistence na elvitegravir (viz bod 4.3).

Současné používání se nedoporučuje

Současné podávání přípravku Vitekta s léčivými přípravky, které jsou středně silnými induktory enzymu CYP3A (zahrnující, kromě jiného, efavirenz a bosentan) se nedoporučuje, protože očekávané snížení plazmatických koncentrací elvitegraviru může vést ke ztrátě terapeutického účinku a případně k rozvoji rezistence na elvitegravir (viz bod 4.4).

Interakce vyžadující úpravu dávkování přípravku Vitekta

Elvitegravir prochází oxidačním metabolismem zprostředkovaným enzymem CYP3A (hlavní cesta) a glukuronidací zprostředkovanou enzymy UGT1A1/3 (vedlejší cesta). Současné podání přípravku Vitekta s léčivými přípravky, které jsou silnými inhibitory enzymů UGT1A1/3, může mít za následek zvýšení plazmatických koncentrací elvitegraviru a může být nutná úprava dávkování. Pro atazanavir/ritonavir a lopinavir/ritonavir (silné inhibitory enzymů UGT1A1/3) bylo například prokázáno, že výrazně zvyšují plazmatické koncentrace elvitegraviru (viz tabulka 2). Proto při použití v kombinaci s atazanavirem/ritonavirem a lopinavirem/ritonavirem se má dávka přípravku Vitekta snížit ze 150 mg jednou denně na 85 mg jednou denně (viz body 4.2 a 4.4).

Další interakce

Elvitegravir je mírný induktor a může indukovat enzym CYP2C9 a/nebo indukovatelné enzymy UGT. Jako taký může elvitegravir snižovat plazmatické koncentrace substrátů enzymů CYP2C9 (jako je warfarin) nebo UGT (jako je etinylestradiol). Kromě toho in vitro studie prokázaly, že elvitegravir je slabým až mírným induktorem enzymů CYP1A2, CYP2C19 a CYP3A. Elvitegravir může být také slabým až mírným induktorem enzymů CYP2B6 and CYP2C8, jelikož tyto enzymy jsou regulovány podobným způsobem jako CYP2C9 a CYP3A. Klinické údaje však neprokázaly žádné klinicky významné změny v expozici metadonu (který je primárně metabolizován prostřednictvím enzymů CYP2B6 a CYP2C19) po současném podání s posíleným elvitegravirem oproti podání metadonu samotného (viz tabulka 2).

Elvitegravir je substrátem enzymů OATP1B1 a OATP1B3 a inhibitorem enzymu OATP1B3 in vitro. Význam těchto interakcí in vivo není jasný.

Interakce mezi elvitegravirem a možnými současně podávanými léčivými přípravky jsou uvedeny v tabulce 2 níže (nárůst je označen “|”, snížení “j”, beze změny “^”). Tyto interakce jsou založeny buď na studiích lékových interakcí nebo se jedná o předpokládané interakce na základě očekávané velikosti interakce a potenciálu vzniku závažných nežádoucích účinků nebo ztrátě terapeutického účinku.

V interakčních studiích byl účinek přípravku Vitekta stanoven srovnáním farmakokinetiky posíleného elvitegraviru (použitím ritonaviru nebo kobicistatu jako farmakokinetické posilovací látky) bez nebo za přítomnosti současně podávaného léčivého přípravku. Nebyly studovány interkace s neposíleným elvitegravirem. Kromě případů uvedených v tabulce 2 byla dávka posíleného elvitegraviru nebo současně podávaného léčivého přípravku stejná při podávání samostatně nebo v kombinaci. Farmakokinetické parametry inhibitorů proteáz uvedené v tabulce 2 byly vyhodnoceny za přítomnosti ritonaviru.

Ačkoli se nemusí vyskytovat žádné skutečné nebo předpovídané interakce mezi léčivými přípravky a elvitegravirem, můžou existovat interakce mezi léčivým přípravkem a ritonavirem a/nebo

inhibitorem proteázy podávanými současně s elvitegravirem. Lékař předpisující tento léčivý přípravek si má vždy přečíst souhrn údajů o přípravku pro ritonavir nebo inhibitor proteázy.

Tabulka 2: Interakce mezi elvitegravirem a jinými léčivými přípravky

Léčivý přípravek podle

Účinky na lékové hladiny

Doporučení týkající se současného

terapeutické oblasti

Střední procentuální změna

podávání s

AUC C C .

max min

elvitegravirem posíleným ritonavirem

ANTIRETROVIROTIKA

Inhibitory proteázy

Atazanavir (300 mg jednou denně)

Pro atazanavir/ritonavir bylo

Při použití v kombinaci s atazanavirem

Elvitegravir (200 mg jednou

prokázáno, že zvyšuje

má být dávka přípravku Vitekta 85 mg

denně)

plazmatickou koncentraci

jednou denně. Při použití v kombinaci

Ritonavir (100 mg jednou denně)

elvitegraviru.

s přípravkem Vitekta je doporučená dávka atazanaviru 300 mg

Elvitegravir: AUC: T 100 %

s ritonavirem 100 mg jednou denně.

Cmax: T 85 %

Nejsou dostupné žádné údaje, na

Cmm: T 188 %

základě kterých je možné doporučit dávkování pro současné podávání

Atazanavir:

s jinými dávkami atazanaviru (viz

AUC: ^

C : ^

max

Cmm: | 35 %

bod 4.2).

Atazanavir (300 mg jednou denně)

Elvitegravir:

Elvitegravir (85 mg jednou denně)

AUC: ~*

Ritonavir (100 mg jednou denně)

C : ^*

max

Cmin: T 38 %*

Atazanavir: AUC: ~**

Cmax: * ^ Cmin: ^

v porovnání

s elvitegravirem/ritonavirem 150/100 mg jednou denně.

**v porovnání

s atazanavirem/ritonavirem 300/100 mg jednou denně.

Darunavir (600 mg dvakrát denně)

Elvitegravir:

Při použití v kombinaci s darunavirem

Elvitegravir (125 mg jednou

AUC: ~

má být dávka přípravku Vitekta

denně)

C : ^

max

150 mg jednou denně.

Ritonavir (100 mg dvakrát denně)

Cmin: ^

Nejsou dostupné žádné údaje, na

Darunavir:

základě kterých je možné doporučit

AUC: ~

dávkování pro současné podávání

C : ^

max

s jinými dávkami darunaviru (viz

Cmin: 1 17 %

bod 4.2).

Fosamprenavir (700 mg dvakrát

Elvitegravir:

Při použití v kombinaci

denně)

AUC: ~

s fosamprenavirem má být dávka

Elvitegravir (125 mg jednou

C : ^

max

přípravku Vitekta 150 mg jednou

denně)

Ritonavir (100 mg dvakrát denně)

^min: * *

denně.

Fosamprenavir:

Nejsou dostupné žádné údaje, na

AUC: ~

základě kterých je možné doporučit

C : ^

max

dávkování pro současné podávání

Cmin: ^

s jinými dávkami fosamprenaviru (viz bod 4.2)

Lopinavir/Ritonavir (400/100 mg

Pro lopinavir/ritonavir bylo

Při použití v kombinaci

dvakrát denně)

prokázáno, že zvyšuje

lopinavirem/ritonavirem má být dávka

Elvitegravir (125 mg jednou

plazmatickou koncentraci

přípravku Vitekta 85 mg jednou

denně)

elvitegraviru

denně.

Elvitegravir:

Nejsou dostupné žádné údaje, na

AUC: T 75 %

základě kterých je možné doporučit

Cmax: T 52 %

dávkování pro současné podávání

Cmm: T 138 %

s jinými dávkami lopinaviru/ritonaviru (viz bod 4.2)

Lopinavir: AUC: ~

C : -M-

v^max*

Cmm: 4 8 %

Tipranavir (500 mg dvakrát denně)

Elvitegravir:

Vzhledem k nedostatečným klinickým

Elvitegravir (200 mg jednou

AUC: m

údajům se kombinace elvitegraviru

denně)

O : m

s tipranavirem nedoporučuje (viz

Ritonavir (200 mg dvakrát denně)

Cmin: M

bod 4.2).

Tipranavir: AUC: m

C : m

max

Cmin: 4 11 %

NRTI

Didanosin (400 mg jednou denně)

Elvitegravir:

Jelikož je didanosin podáván nalačno,

Elvitegravir (200 mg jednou

AUC: m

má se podávat nejméně jednu hodinu

denně)

C : m

max

před nebo dvě hodiny po přípravku

Ritonavir (100 mg jednou denně)

Cmin: < M

Vitekta (který je podáván s jídlem). Je doporučeno klinické sledování.

Didanosin: AUC: 4 14 %

Cmax: 4 16 %

Zidovudin (300 mg dvakrát denně)

Elvitegravir:

Při současném podávání přípravku

Elvitegravir (200 mg jednou

AUC: m

Vitekta se zidovudinem není nutná

denně)

C : m

max

žádná úprava dávkování.

Ritonavir (100 mg jednou denně)

Cmin: M

Zidovudin: AUC: m

C : M

v^max*

Stavudin (40 mg jednou denně)

Elvitegravir:

Při současném podávání přípravku

Elvitegravir (200 mg jednou

AUC: M

Vitekta se stavudinem není nutná

denně)

C : m

max

žádná úprava dávkování.

Ritonavir (100 mg jednou denně)

Cmin: < M

Stavudin: AUC: m

C : M

v^max*

Abakavir (600 mg jednou denně)

Elvitegravir:

Při současném podávání přípravku

Elvitegravir (200 mg jednou

AUC: m

Vitekta s abakavirem není nutná žádná

denně)

C : m

max

úprava dávkování.

Ritonavir (100 mg jednou denně)

Cmin: M

Abakavir: AUC: m

C : M

'■^max*

T enofovir-disoproxyl-fumarát (300 mg jednou denně) Emtricitabin (200 mg)/Elvitegravir (200 mg jednou denně)

Ritonavir (50 mg jednou denně)

Elvitegravir: AUC: ~

C : -M-

'■^max*

Cmin: M

Tenofovir: AUC: m

Cmax: M

Cmin: M

Emtricitabin: AUC: m

C : M

max

Cmin: M

Při současném podávání přípravku Vitekta s tenofovir-disoproxyl-fumarátem nebo emtricitabinem není nutná žádná úprava dávkování.

NNRTI

Efavirenz

Nebyly studovány interakce

Současné podávání se nedoporučuje

s elvitegravirem.

Při současném podávání efavirenzu a elvitegraviru se očekává snížení plazmatických koncentrací elvitegraviru, což může vést ke ztrátě terapeutického účinku a případnému rozvoji rezistence.

(viz bod 4.4)

Etravirin (200 mg dvakrát denně)

Elvitegravir:

Při současném podávání přípravku

Elvitegravir (150 mg jednou

AUC: m

Vitekta s etravirinem není nutná žádná

denně)

C : m

max

úprava dávkování.

Ritonavir (100 mg jednou denně)

Cmin < M

Etravirin:

AUC: m

C : m

max

Cmin: M

Nevirapin

Nebyly studovány interakce

Současné podávání se nedoporučuje

s elvitegravirem.

Při současném podávání nevirapinu a elvitegraviru se očekává snížení plazmatických koncentrací elvitegraviru, což může vést ke ztrátě terapeutického účinku a případnému rozvoji rezistence.

(viz bod 4.4)

Rilpivirin

Nebyly studovány interakce

Při současném podávání elvitegraviru

s elvitegravirem.

s rilpivirinem se neočekávají změny plazmatických koncentrací elvitegraviru, proto není nutná žádná úprava dávkování přípravku Vitekta.

CCR5 antagonisté

Maravirok (150 mg dvakrát denně)

Elvitegravir:

Při současném podávání přípravku

Elvitegravir (150 mg jednou

AUC: m

Vitekta s maravirokem není nutná

denně)

C : m

max

žádná úprava dávkování.

Ritonavir (100 mg jednou denně)

Cmin: M

§Vzhledem k inhibici enzymu CYP3A

Maravirok§:

ritonavirem je expozice maraviroku

AUC: t 186 % Cmax: t 115 % Cmin: t 323 %

významně zvýšená.

ANTACIDA

Antacidová suspenze obsahující

Elvitegravir (antacidová

Při podávání spolu s antacidy jsou

hořčík/hliník(20 ml jedna dávka)

suspenze podaná ± 4 hodiny od

plazmatické koncentrace elvitegraviru

Elvitegravir (50 mg jednou denně)

podání elvitegraviru):

sníženy v důsledku lokální tvorby

Ritonavir (100 mg jednou denně)

AUC: ~

komplexů v gastrointestinálním traktu,

C : ^

max

nikoli změn žaludečního pH.

Cmin: * *

Doporučuje se odstup alespoň 4 hodiny mezi podáním přípravku

Elvitegravir (současné podávání antacida):

AUC: | 45 %

Cmax: 4 47 %

Cmin: 4 41 %

Vitekta a antacida.

POTRA VINOVÉ DOPLŇKY

Multivitaminové doplňky

Nebyly studovány interakce

Protože při současném podávání

s elvitegravirem.

s multivitaminovými doplňky nelze vyloučit účinek tvorby kationtových komplexů elvitegraviru, doporučuje se mezi podáním přípravku Vitekta a multivitaminových doplňků odstup alespoň 4 hodiny.

NARKOTICKÁ ANALGETIKA

Metadon (80-120 mg jednou

Elvitegravir:

Při současném podávání přípravku

denně)

AUC: ~

Vitekta s metadonem není nutná žádná

Elvitegravir (150 mg jednou denně

C : ^

max

úprava dávkování.

Kobicistat (150 mg jednou denně)

Cmin: ^

Metadon: AUC: ~ c : ^

max

C : ^

v^mm*

Buprenorfin/Naloxon (16/4 mg až

Elvitegravir:

Při současném podávání přípravku

24/6 mg denně)

AUC: ~

Vitekta s buprenorfinem/naloxonem

Elvitegravir (150 mg jednou

C : ^

max

není nutná žádná úprava dávkování.

denně)

Kobicistat (150 mg jednou denně)

Cmin: ^

Buprenorfin: AUC: T 35 % Cmax: T 12 % Cmin: T 66 %

Naloxon: AUC: 4 28 % Cmax: 4 28 %

ANTIINFEKTIVA

Antimykotika

Ketokonazol (200 mg dvakrát

Elvitegravir:

Při současném podávání

denně)

AUC: T 48 %

s ketokonazolem není nutná žádná

Elvitegravir (150 mg jednou

C : ^

max

úprava dávkování přípravku Vitekta.

denně)

Ritonavir (100 mg jednou denně)

Cmin: T 67 %

T Ketokonazol§

§Vzhledem k inhibici enzymu CYP3A ritonavirem je expozice ketokonazolu zvýšená.

Antimykobakteriální přípravky

Rifabutin (150 mg jednou každý

Elvitegravir:

Současné podávání přípravku Vitekta

druhý den

AUC: ~*

a rifabutinu se nedoporučuje. Pokud je

Elvitegravir (300 mg jednou

C : ^*

max

tato kombinace potřebná, je

denně)

C : ^*

min

doporučená dávka rifabutinu 150 mg

Ritonavir (100 mg jednou denně).

Rifabutin:

3 krát týdně v určené dny (například pondělí-středa-pátek).

AUC: ^**

C : ^**

max

Při současném podávání s rifabutinem

Cmin- < >

ve snížené dávce není nutná žádná

25-0-dcsacctyl-rifabutin:;

úrava dávky přípravku Vitekta.

AUC: t 851 %** Cmax: t 440 %**

Další snižování dávek rifabutinu

Cmin: t 1 836 %**

nebylo studováno. Je třeba mít na paměti, že dávka 150 mg dvakrát

* v porovnání

týdně nemusí vést k optimální

s elvitegravirem/ritonavirem

expozici rifabutinu, což může mít za

300/100 mg jednou denně.

následek riziko rezistence na rifamycin a selhání léčby.

** v porovnání s rifabutinem 300 mg jednou denně.

§Vzhledem k inhibici enzymu CYP3A

ritonavirem je expozicie 25-O-

Celková antibakteriální aktivita byla zvýšena o 50 %.

dsacetyl-rifabutinu zvýšená.

ANTIKOA GULANTY

Warfarin

Nebyly studovány interakce

Při současném podávání s přípravkem

s elvitegravirem.

Vitekta se doporučuje sledování hodnot mezinárodního

Koncentrace warfarinu mohou

normalizovaného poměru

být ovlivněny při současném

(international normalised ratio, INR).

podávání s elvitegravirem.

INR má být dále sledován během prvních týdnů po ukončení léčby přípravkem Vitekta.

ANTAGONISTÉ H2 RECEPTORŮ

Famotidin (40 mg jednou denně)

Elvitegravir:

Při současném podávání

Elvitegravir (150 mg jednou

AUC: ~

s famotidinem není nutná žádná

denně)

C : ^

max

úprava dávkování přípravku Vitekta.

Kobicistat (150 mg jednou denně)

c : ^

min

INHIBITORYHMG CO-A REDUKTÁZY

Rosuvastatin (10 mg jedna dávka)

Elvitegravir:

Při současném podávání

Elvitegravir (150 mg jednou denně

AUC: ~

s rosuvastatinem není nutná žádná

Kobicistat (150 mg jednou denně)

C : ^

max

Cmin: ^

úprava dávkování přípravku Vitekta.

Rosuvastatin: AUC: t 38 % Cmax: t 89 % Cmin: t 43 %

Atorvastatin

Fluvastatin

Pitavastatin

Pravastatin

Nebyly studovány interakce s elvitegravirem.

Při současném podávání s elvitegravirem se neočekávají změny koncentrací substrátů organických aniontů přepravujících polypeptidy (OATP).

Při současném podávání OATP substrátů/inhibitorů se neočekávají změny plazmatických koncentrací elvitegraviru.

Při současném podávání s atorvastatinem, fluvastatinem, pitavastatinem nebo pravastatinem není nutná žádná úprava dávkování přípravku Vitekta.

PERORÁLNÍ ANTIKONCEPCE

Norgestimát (0,180/0,215 mg

Norgestimát:

Při současném podávání přípravku

jednou denně)

AUC: T 126 %

Vitekta a hormonálního

Etinylestradiol (0,025 mg jednou

Cmax: T 108 %

antikoncepčního přípravku je nutná

denně)

Cmin: T 167 %

zvýšená opatrnost. Hormonální

Elvitegravir (150 mg jednou

antikoncepční přípravek má obsahovat

denně)

Etinylestradiol:

nejméně 30 pg etinylestradiolu

Kobicistat (150 mg jednou denně)

AUC: | 25 %

a norgestimát jako progestagen nebo

C : ^

v^max*

pacientky musí používat alternativní

Cmin: 4 44 % Elvitegravir:

spolehlivou metodu antikoncepce (viz body 4.4 a 4.6).

AUC: ~

Dlouhodobé účinky značného zvýšení

C : ^

'■^max*

expozice progesteronu nejsou známy.

Cmin: * *

Současné podávání elvitegraviru s peorálními antikoncepčními přípravky, které obsahují progestageny jiné než je norgestimát, nebylo studováno, a proto je třeba se mu vyhnout.

INHIBITORY PROTONOVÉ PUMPY

Omeprazol (40 mg jednou denně)

Elvitegravir:

Při současném podávání přípravku

Elvitegravir (50 mg jednou denně

AUC: ~

Vitekta s omeprazolem není nutná

Ritonavir (100 mg jednou denně)

C : ^

max

Cmin: ^

žádná úprava dávkování.

4.6 Fertilita, těhotenství a kojení

Ženy ve fertilním věku/antikoncepce u mužů a žen

Používání přípravku Vitekta musí být provázeno používáním účinné antikoncepce (viz body 4.4 a 4.5). Těhotenství

Klinické údaje o podávání elvitegraviru těhotným ženám jsou omezené nebo nejsou k dispozici.

Studie reprodukční toxicity na zvířatech nenaznačují přímé nebo nepřímé škodlivé účinky elvitegraviru. Maximální expozice hodnocené u králíků však nebyly vyšší než terapeuticky dosažené expozice (viz bod 5.3).

Přípravek Vitekta lze použít pouze tehdy, když klinický stav ženy vyžaduje léčbu elvitegravirem. Kojení

Není známo, zda se elvitegravir/metabolity vylučují do lidského mateřského mléka. Dostupné farmakodynamické/toxikologické údaje u potkanů prokázaly vylučování eltegraviru do mléka. Riziko pro kojené novorozence/děti nelze vyloučit. Proto se přípravek Vitekta během kojení nemá podávat.

Aby se zabránilo přenosu infekce HIV na kojence, doporučuje se, aby ženy infikované HIV za žádných okolností nekojily své děti.

Fertilita

O účincích elvitegraviru na fertilitu u lidí nejsou k dispozici žádné údaje. Studie na zvířatech nenaznačují škodlivé účinky elvitegraviru na fertilitu.

4.7    Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Studie hodnotící účinky elvitegraviru na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje nebyly provedeny.

4.8    Nežádoucí účinky Shrnutí profilu bezpečnosti

Vyhodnocení nežádoucích účinků je založeno na údajích z kontrolované klinické studie (Gs-US-183-0145), ve které dostávalo 712 dospělých infikovaných HIV-1, kteří již byli léčeni antiretrovirotiky, elvitegravir (n = 354) nebo raltegravir (n = 358), oba podávané spolu se základním režimem skládajícím se z plně aktivního inhibitoru proteázy posíleného ritonavirem a z dalších antiretrovirotik. Z těchto 712 pacientů bylo léčeno 543 pacientů (269 elvitegravirem a 274 raltegravirem) minimálně 48 týdnů a 439 pacientů (224 elvitegravirem a 215 raltegravirem) minimálně 96 týdnů.

Nejčastěji hlášenými nežádoucími účinky elvitegraviru byly průjem (7,1 %) a nausea (4,0 %) (viz tabulka 3).

Tabulkový přehled nežádoucích účinků

Nežádoucí účinky elvitegraviru na základě zkušeností z klinických studií jsou uvedeny níže v tabulce 3 podle orgánových systémů a četnosti. V každé skupině četností jsou nežádoucí účinky seřazeny podle klesající závažnosti. Četnosti jsou definovány jako časté (> 1/100 až < 1/10) nebo méně časté (> 1/1 000 až < 1/100).

Tabulka 2: Tabulkový přehled nežádoucích účinků elvitegraviru na základě zkušeností po dobu 96 týdnů z klinické studie GS-US-183-0145

Četnost

Nežádoucí účinek

Psychiatrické poruchy:

Méně časté

sebevražedné myšlenky a pokusy (u pacientů s anamnézou deprese nebo psychiatrického onemocnění), deprese, nespavost

Poruchy nervového systému:

Časté

bolest hlavy

Méně časté

závratě, parestézie, somnolence, dysgeusie

Gastrointestinální poruchy:

Časté

bolest břicha, průjem, zvracení, nausea

Méně časté

dyspepsie, abdominální distenze, flatulence

Poruchy kůže a podkožní tkáně:

Časté

vyrážka

Celkové poruchy a reakce v místě aplikace:

Časté

únava

Popis vybraných nežádoucích účinků

Syndrom imunitní reaktivace

Při zahájení CART se u pacientů infikovaných HIV s těžkou imunodeficiencí může vyskytnout zánětlivá reakce na asymptomatické nebo reziduální oportunní infekce. Byl také hlášen výskyt autoimunitních onemocnění (jako je Gravesova choroba), avšak hlášená doba do jejich nástupu byla velmi různá. Tyto stavy se mohou objevit mnoho měsíců po zahájení léčby (viz bod 4.4).

Osteonekróza

Byly hlášeny případy osteonekrózy, a to především u pacientů s obecně známými rizikovými faktory, s pokročilým onemocněním HIV nebo při dlouhodobé expozici CART. Jejich frekvence není známa (viz bod 4.4).

Průjem

Ve studii GS-US-183-0145 byl hlášen průjem jako nežádoucí účinek u 7,1 % pacientů ve skupině s elvitegravirem a u 5,3 % pacientů ve skupině s raltegravirem. U těchto pacientů byl průjem mírný až středně závažný a nevedl k vysazení testovaného léku.

Pediatrická populace

Pro děti mladší 18 let neexistují žádné údaje o bezpečnosti. Podávání přípravku Vitekta této populaci se nedoporučuje (viz bod 4.2).

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky prostřednictvím národního systému hlášení nežádoucích účinků uvedeného v Dodatku V.

4.9 Předávkování

Pokud dojde k předávkování, musí být u pacienta sledovány příznaky toxicity. Léčba předávkování elvitegravirem spočívá v obecných podpůrných opatřeních, včetně sledování životních funkcí, stejně jako sledování klinického stavu pacienta.

Na předávkování elvitegravirem neexistuje žádný specifický protilék. Jelikož se elvitegravir vysoce váže na plazmatické proteiny, je nepravděpodobné, že by jej bylo možné ve významné míře odstranit hemodialýzou nebo peritoneální dialýzou.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Antivirotikum pro systémové použití; jiná antivirotika ATC kód: J05AX11

Mechanismus účinku a farmakodynamické účinky

Elvitegravir je inhibitor HIV-1 integrázy (integrase strand transfer inhibitor, INSTI). Integráza je enzym kódovaný HIV-1, který je nezbytný pro virovou replikaci. Inhibice integrázy brání integraci DNA HIV-1 do genomové DNA hostitele, čímž zabraňuje tvorbě proviru HIV-1 a šíření virové infekce.

Elvitegravir neinhibuje lidské topoizomerázy I nebo II.

Antivirová aktivita in vitro

Antivirová aktivita elvitegraviru vůči laboratorním a klinickým izolátům HIV-1 byla hodnocena na lymfoblastoidních buňkách, monocytech/makrofágových buňkách a lymfocytech periferní krve. Hodnoty 50 % účinné koncentrace (EC50) byly v rozmezí 0,02 až 1,7 nM. Elvitegravir vykazoval v buněčné kultuře antivirovou aktivitu vůči kmenům HIV-1 A, B, C, D, E, F, G a O (hodnoty EC50 byly v rozmezí 0,1 až 1,3 nM) a aktivitu vůči HIV-2 (EC50 byla 0,53 nM). In-vitro antivirová aktivita elvitegraviru v kombinaci s antiretrovirotiky ze třídy nukleo(t)sidových inhibitorů reverzní transkriptázy (NRTI), nenukleosidových inhibitorů reverzní transkriptázy (NNRTI), inhibitorů proteázy (PI), inhibitorů integrázy, inhibitorů fuze nebo antagonistů koreceptoru CCR5 neprokázala žádný antagonismus.

U elvitegraviru nebyla in vitro prokázána inhibice replikace HBV ani HCV.

Rezistence

V    buněčné kultuře

V    buněčné kultuře došlo k selekci izolátů HIV-1 se sníženou citlivostí na elvitegravir. Fenotypová rezistence na elvitegravir byla nejčastěji spojena s primárními substitucemi integrázy T66I, E92Q

a Q148R. Mezi další substituce integrázy, jejichž selekce byla pozorována v buněčné kultuře, patřily H51Y, F121Y, S147G, S153Y, E157Q a R263K.

Zkřížená rezistence

Viry rezistentní na elvitegravir vykazují různé stupně zkřížené rezistence na inhibitor integrázy raltegravir v závislosti na typu a množství substitucí. Viry exprimující substituce T66I/A si udržují citlivost na raltegravir, zatímco ostatní typy substitucí souvisejících s elvitegravirem souvisí se sníženou citlivostí na raltegravir. S výjimkou Y143C/R/H, souvisí HIV-1 s primárními substitucemi souvisejícími s raltegravirem T66K, Q148H/K/R nebo N155H v integráze se sníženou citlivostí na elvitegravir.

Pacienti, kteří již byli léčeni

V    analýze HIV-1 izolátů od pacientů, u kterých selhala léčba ve studii GS-US-183-0145 do 96. týdne, byl pozorován rozvoj jedné nebo více primárních substitucí souvisejících s rezistencí na elvitegravir

u 23 z 86 pacientů s hodnotitelnými údaji o genotypu z párových výchozích izolátů a izolátů získaných po selhání léčby elvitegravirem (23/351 pacientů léčených elvitegravirem, 6,6 %). K podobné míře rozvoje rezistence na raltegravir došlo u HIV-1 pacientů léčených raltegravirem (26/351 pacientů léčených raltegravirem, 7,4 %). Nejčastější substituce integrázy, které se objevily u HIV-1 izolátlů pacientů léčených elvitegravirem, byly T66I/A (n = 8), E92Q/G (n = 7), T97A (n = 4), S147G (n = 4), Q148R (n = 4) a N155H (n = 5). V analýze fenotypů HIV-1 izolátů s rezistenčními substitucemi pacientů léčených elvitegravirem mělo 14/20 (70 %) pacientů sníženou citlivost na elvitegravir a 12/20 (60 %) mělo sníženou citlivost na raltegravir.

Klinické zkušenosti

U dříve léčených pacientů s HIV-1 infekcí

Vyhodnocení účinnosti elvitegraviru je založeno hlavně na analýzách jedné randomizované, dvojitě zaslepené, aktivně kontrolované studie GS-US-183-0145 trvající 96 týdnů u pacientů infikovaných HIV-1, kteří již byli léčeni (n=702).

Ve studii GS-US-183-0145 byli pacienti randomizováni v poměru 1:1 na podávání elvitegraviru (elvitegravir 150 mg nebo 85 mg) jednou denně nebo raltegraviru 400 mg dvakrát denně, oba podáváné se základním režimem obsahujícím plně aktivní inhibitor proteázy posílený ritonavirem (atazanavir, darunavir, fosamprenavir, lopinavir nebo tipranavir) a ještě druhou látku. Základní režim byl zvolen zkoušejícím na základě genotypového/fenotypového testování rezistence a předchozí antiretrovirové léčby. Randomizace byla stratifikována podle hladiny HIV-1 RNA při screeningu (< 100 000 kopií/ml nebo > 100 000 kopií/ml) a třídy druhé látky (NRTI nebo jiné třídy). Virologická odpověď byla hodnocena v obou léčebných skupinách. Virologická odpověď byla definována jako dosažení neměřitelné virové nálože (HIV-1 RNA < 50 kopií/ml).

Výchozí charakteristiky a výsledky léčby za 96 týdnů ve studii GS-US-183-0145 jsou uvedeny v tabulkách 4 a 5.

Tabulka 4: Demografické a výchozí charakteristiky onemocnění dospělých pacientů infikovaných HIV-1, kteří již byli dříve léčeni antiretrovirotiky, ve studii GS-US-183-0145

Elvitegravir + základní léčebný režim n = 351

Raltegravir + základní léčebný režim n = 351

Demografické charakteristiky

Průměrný věk, let (min-max)

44

(20-78)

45

(19-74)

Pohlaví

Muži

83,2 %

80,9 %

Ženy

16,8 %

19,1 %

Etnikum

Běloch

60,1 %

64,4 %

Cernoch/Afroameričan

35,6 %

32,2 %

Asiat

2,6 %

1,4 %

Jiné

1,7 %

2,0 %

Výchozí charakteristiky onemocnění

Medián výchozí hodnoty HIV-1 RNA (rozmezí) log10 kopií/ml v plazmě

4,35

(1,69-6,63)

4,42

(1,69-6,10)

Procento jedinců s virovou náloží >100 000 kopií/ml

25,6

25,6

Medián výchozího počtu buněk CD4+ (rozmezí), buňky/mm3

227,0

(2,0-1 374,0)

215,0

(1,0-1 497,0)

Procento jedinců s počtem buněk CD4+ <200 buněk/mm3

44,4

44,9

Skóre výchozí genotypové citlivosti3

0

1 %

<1 %

1

14 %

15 %

2

81 %

83 %

3

3 %

2 %

Skóre genotypové citlivosti je vypočítáno součtem hodnot citlivosti na lék (1 = citlivý; 0 = snížená citlivost) všech léko základního léčebného režimu.

Tabulka 5: Virologické výsledky randomizované léčby ze studie GS-US-183-0145 ve 48. týdnu a 96. Týdnu (snapshot analýza) a

Týden 48

Týd

en 96

Elvitegravir + základní léčebný režim n = 351

Raltegravir + základní léčebný režim n = 351

Elvitegravir + základní léčebný režim n = 351

Raltegravir + základní léčebný režim n = 351

Virologická úspěšnost HIV-1 RNA <50 kopií/ml

60 %

58 %

52 %

53 %

Rozdíl mezi léčbami

2,2 % (95 % CI = -5,0 %, 9,3 %)

-0,5 % (95 % C

= -7,9 %, 6,8 %)

Virologické selháníb

33 %

32 %

36 %

31 %

Žádné virologické údaje v období 48. týdne nebo 96. týdne

7 %

11 %

12 %

16 %

Studijní léčba přerušena kvůli nežádoucím účinkům nebo úmrtíc

2 %

5 %

3 %

7 %

Týden 48

Týd

en 96

Elvitegravir + základní léčebný režim n = 351

Raltegravir + základní léčebný režim n = 351

Elvitegravir + základní léčebný režim n = 351

Raltegravir + základní léčebný režim n = 351

Studijní léčba přerušena z jiných důvodů a poslední dostupný údaj o koncentraci HIV-1 RNA <50 kopií/mld

4 %

5 %

8 %

9 %

Údaje z tohoto období chybí, ale jedinec nadále na studijní léčbě

1 %

1 %

1 %

1 %

a Období 48. týdne je doba od 309. do 364. dne (včetně), období 96. týdne je doba od 645. do 700. dne (včetně)

b Zahrnuje jedince, kteří vykazovali v období 48. týdne nebo v období 96. týdne > 50 kopií/ml, jedince, kteří předčasně přerušili léčbu kvůli nedostatečné účinnosti či ztrátě účinnosti, jedince, kteří měli virovou nálož > 50 kopií/ml v době změny základního léčebného režimu, jedince, kteří přerušili léčbu z jiných důvodů než kvůli nežádoucím účinkům, úmrtí nebo nedostatečné účinnosti či ztrátě účinnosti a v době přerušení vykazovali virovou nálož > 50 kopií/ml. c Zahrnuje pacienty, kteří přerušili léčbu kvůli nežádoucím účinkům či úmrtí ve kterémkoli okamžiku od 1. dne přes celé období, pokud důsledkem byly chybějící virologické údaje o léčbě v průběhu určeného období. d Zahrnuje jedince, kteří přerušili léčbu z jiných důvodů než kvůli nežádoucím účinkům, úmrtí nebo nedostatečné účinnosti či ztrátě účinnosti, například z důvodu odvolání souhlasu, při ztrátě možnosti sledování atd.

Elvitegravir byl v dosažení koncentrace HIV-1 RNA < 50 kopií/ml srovnatelný s raltegravirem.

Mezi jedinci se skóre genotypové citlivosti < 1 mělo ve 48. týdnu koncentraci HIV-1 RNA < 50 kopií/ml 76 % jedinců ve skupině s elvitegravirem a 69 % jedinců ve skupině s raltegravirem.

U jedinců se skóre genotypové citlivosti > 1 mělo ve 48. týdnu koncentraci HIV-1 RNA <50 kopií/ml 57 % jedinců ve skupině s elvitegravirem a 56 % jedinců ve skupině s raltegravirem.

Ve studii GS-US-183-0145 v 96. týdnu průměrně vzrostl počet buněk CD4+ ve srovnání s výchozí hodnotou o 205 buněk/mm3 u pacientů léčených elvitegravirem a o 198 buněk/mm3 u pacientů užívajících raltegravir.

Ve studii GS-US-183-0145 prokázala analýza podskupin podle současně podávaného inhibitoru proteázy podobnou míru virologické úspěšnosti léčby pro elvitegravir a raltegravir v rámci každé podskupiny inhibitoru proteázy ve 48. a 96. týdnu (HIV-1 RNA< 50 kopií/ml) (tabulka 6).

Tabulka 6: Virologická úspěšnost léčby podle současně podáváného inhibitoru proteázy ve studii GS-US-183-0145 ve 48. a 96. Týdnu (snapshot analýza)

Elvitegravir ve srovnání s raltegravirem

HIV-1 RNA < 50 kopií/ml, n/N (%)

Elvitegravir (N = 351)

Raltegravir (N = 351)

Rozdíl v procentech (95 % CI)a

Virologická úspěšnost v 48. týdnu

Darunavir/ritonavir

126/202 (62,4 %)

122/207 (58,9 %)

3,4 % (-6,0 % až 12,9 %)

Lopinavir/ritonavir

39/68 (57,4 %)

37/68 (54,4 %)

2,9 % (-13,7 % až 19,6 %)

Atazanavir/ritonavir

34/61 (55,7 %)

28/51 (54,9 %)

0,8 % (-17,7 % až 19,3 %)

Fosamprenavir/ritonavir

8/14 (57,1 %)

10/18 (55,6 %)

1,6 % (-33,0 % až 36,2 %)

Tipranavir/ritonavir

3/6 (50,0 %)

5/7 (71,4 %)

-21,4 % (-73,6 % až 30,7 %)

Virologická úspěšnost v 96. týdnu

Darunavir/ritonavir

105/202 (52,0 %)

112/207 (54,1 %)

-2,1 % (-11,8 % až 7,5 %)

Lopinavir/ritonavir

36/68 (52,9 %)

37/68 (54,4 %)

-1,5 % (-18,2 % až 15,3 %)

Atazanavir/ritonavir

33/61 (54,1 %)

23/51 (45,1 %)

9,0 % (-9,5 % až 27,5 %)

Fosemprenavir/ritonavir

7/14 (50,0 %)

11/18 (61,1 %)

-11,1 % (-45,7 % až 23,4 %)

Tipranavir/ritonavir

3/6 (50,0 %)

3/7 (42,9 %)

7,1 % (-47,1 % až 61,4 %)

a Rozdíl v poměrech a jejich 95 % intervalech spolehlivosti mezi randomizovanými léčebnými skupinami se zakladá na

normální aproximaci.

Ačkoli byla tato analýza omezená malým počtem žen ve studii GS-US-183-0145, ukázala analýza podskupin podle pohlaví, že míra virologické úspěšnosti léčby u žen ve 48. a 96. týdnu (HIV-1 RNA < 50 kopií/ml) byla počtem nižší ve skupině léčené elvitegravirem než ve skupině léčené raltegravirem. Míra úspěšnosti léčby ve 48. týdnu byla 47,5 % (28/59) pro elvitegravir a 62,7 % (42/67) pro raltegravir (rozdíl: -12,3 % [95% CI: -30,1 % až 5,5 %]) u žen a 62,3 % (182/292) pro elvitegravir a 56,3 % (160/284) pro raltegravir (rozdíl: 5,3 % [95% CI: -2,5 % až 13,2 %]) u mužů. Míra virologické úspěšnosti léčby v 96. týdnu byla 39,0 % (23/59) pro elvitegravir a 52,2 % (35/67) pro raltegravir (rozdíl: -8,4 % [95% CI: -26,1 % až 9,2 %]) u žen a 55,1 % (161/292) pro elvitegravir a

53.2    % (151/284) pro raltegravir (rozdíl: 1,5 % [95% CI: -6,5 % až 9,6 %]) u mužů.

Pediatrická populace

Evropská agentura pro léčivé přípravky udělila odklad povinnosti předložit výsledky studií s elvitegravirem u jedné nebo více podskupin pediatrické populace v léčbě infekce HIV-1 (informace o použití u dětí viz bod 4.2).

5.2    Farmakokinetické vlastnosti

Absorpce

Po perorálním podání elvitegraviru posíleného ritonavirem s jídlem pacientům infikovaným HIV-1 byly pozorovány maximální plazmatické koncentrace elvitegraviru za 4 hodiny po podání dávky. Průměrné hodnoty Cmax, AUCtau a Ctrough (průměr ± SD) v ustáleném stavu po podání více dávek elvitegraviru s inhibitorem proteázy posíleným ritonavirem (150 mg elvitegraviru s darunavirem nebo fosemprenavirem; 85 mg elvitegraviru s atazanavirem nebo lopinavirem) jedincům infikovaným HIV-1 byly 1,4 ± 0,39 pg/ml, 18 ± 6,8 pg^h/ml a 0,38 ± 0,22 pg/ml pro elvitegravir. Absolutní perorální biologická dostupnost nebyla stanovena.

V porovnání s podáváním nalačno vedlo podání posíleného elvitegraviru ve fixní kombinaci dávek 150 mg elvitegraviru/150 mg kobicistatu/200 mg emtricitabinu/245 mg tenofovir-disoproxylu spolu s lehkým jídlem (přibližně 373 kcal, 20 % tuků) nebo s tučným jídlem (přibližně 800 kcal, 50 % tuků) ke zvýšeným expozicím elvitegraviru. Hodnoty Cmax a AUCtau elvitegraviru se při podání s lehkým jídlem zvýšily o 22 % a 36 % a při podání s tučným jídlem o 56 % a 91 %.

Elvitegravir se z 98-99 % váže na proteiny lidské plazmy a tato vazba je nezávislá na jeho koncentraci v rozmezí od 1,0 ng/ml do 1,6 pg/ml. Průměrný poměr koncentrací v plazmě ke koncentracím v krvi byl 1,37.

Biotransformace

Elvitegravir prochází oxidačním metabolismem zprostředkovaným enzymem CYP3A (hlavní cesta) a glukuronidací zprostředkovanou enzymy UGT1A1/3 (vedlejší cesta).

Ritonavir inhibuje enzym CYP3A, čímž způsobuje podstatné zvýšení plazmatické koncentrace elvitegraviru. Podání ritonaviru jednou denně (20-200 mg) vede ke zvýšené expozici elvitegraviru po opakovaném podávání jednou denně, přičemž expozice elvitegraviru dosahuje maximálních hodnot asi při dávce 100 mg ritonaviru. Další zvýšení dávky ritonaviru nevede k dalšímu zvýšení expozice elvitegraviru. Přípravek Vitekta je indikován pro použití pouze při současném podávání s ritonavirem jako posilovací látkou.

Průměrná expozice v ustáleném stavu (AUCtau) neposíleného elvitegraviru je o ~ 20 % nižší po mnohonásobném dávkování oproti jednorázové dávce, což naznačuje mírnou autoindukci jeho metabolismu. Po posílení ritonavirem (100 mg) je pozorována čistá inhibice metabolismu elvitegraviru s významně zvýšenými systémovými expozicemi (20 násobně vyšší AUC), vysokou minimální koncentrací a delším mediánem poločasu eliminace (9,5 oproti 3,5 hodiny).

Po perorálním podání jedné dávky [14C]elvitegraviru posíleného ritonavirem byl elvitegravir hlavní složkou v plazmě, představující přibližně 94 % a 61 % cirkulující radioaktivity za 32 a 48 hodin. Metabolity produkované aromatickou a alifatickou hydroxylací nebo glukuronidací jsou přítomny ve velmi nízkých koncentracích a nepříspívají k celkové antivirové aktivitě elvitegraviru.

Eliminace

Po perorálním podání [14C]elvitegraviru posíleného ritonavirem se 94,8 % dávky vyloučilo stolicí, což je v souladu s hepatobiliární eliminací elvitegraviru; 6,7 % podané dávky se vyloučilo močí ve formě metabolitů. Medián terminálního poločasu elvitegraviru posíleného ritonavirem v plazmě je přibližně 8,7 až 13,7 hodiny.

Linearita/nelinearita

Plazmatické expozice elvitegraviru nejsou lineární a jsou nižší než úměrné dávce, pravděpodobně kvůli rozpustností omezené absorpci.

Starší pacienti

Farmakokinetika elvitegraviru nebyla u starších osob (nad 65 let) dosud plně vyhodnocena.

Pohlaví

U posíleného elvitegraviru nebyl zjištěn žádný klinicky důležitý farmakokinetický rozdíl z důvodu pohlaví.

Etnikum

U posíleného elvitegraviru nebyl zjištěn žádný klinicky důležitý farmakokinetický rozdíl z důvodu etnického původu.

Pediatrická populace

Farmakokinetika elvitegraviru nebyla u pediatrických pacientů dosud vyhodnocena.

Poruchy funkce ledvin

Byla provedena farmakokinetická studie posíleného elvitegraviru u jedinců neinfikovaných HIV-1 se závažnou poruchou funkce ledvin (odhadovaná clearance kreatininu nižší než 30 ml/min). Nebyly pozorovány klinicky významné rozdíly ve farmakokinetice elvitegraviru mezi jedinci se závažnou poruchou funkce ledvin a zdravými jedinci. U pacientů s poruchou funkce ledvin není nutná úprava dávkování přípravku Vitekta.

Poruchy funkce jater

Elvitegravir je primárně metabolizován a eliminován játry. Byla provedena farmakokinetická studie posíleného elvitegraviru u jedinců neinfikovaných HIV-1 se středně závažnou poruchou funkce jater (třída B podle Child-Pugha). Nebyly pozorovány klinicky významné rozdíly ve farmakokinetice elvitegraviru mezi jedinci se středně závažnou poruchou funkce jater a zdravými jedinci. U pacientů s mírnou až středně závažnou poruchou funkce jater není nutná úprava dávkování přípravku Vitekta. Vliv závažné poruchy funkce jater (třída C podle Child-Pugha) na farmakokinetiku elvitegraviru nebyl studován.

Pacienti se souběžnou infekcí virem hepatitidy B a/nebo C

Omezené údaje z farmakokinetické analýzy pro tuto populaci (n = 56) naznačují, že souběžná infekce virem hepatitidy B nebo C nemá klinicky významný vliv na expozici posílenému elvitegraviru.

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Neklinické údaje získané na základě konvenčních farmakologických studií bezpečnosti, toxicity po opakovaném podávání, genotoxicity, hodnocení kancerogenního potenciálu, reprodukční a vývojové toxicity neodhalily žádné zvláštní riziko pro člověka. Maximální dávky elvitegraviru testované ve studiích vývojové toxicity u potkanů a králíků odpovídaly přibližně 29 násobku a 0,2 násobku terapeutické expozice u člověka.

Elvitegravir vykazoval negativní výsledky v bakteriálním testu ke stanovení mutagenního potenciálu in vitro (Amesův test) a negativní výsledky v testu mikrojader u potkanů in vivo při dávkách do 2 000 mg/kg. V testu chromozomálních aberací in vitro vykazoval elvitegravir negativní výsledky při metabolické aktivaci; bez aktivace však byla odpověď nejednoznačná.

Dlouhodobé studie kancerogenního potenciálu po perorálním podání s elvitegravirem neodhalily žádný kancerogenní potenciál pro myši a potkany.

Léčivá látka elvitegravir přetrvává v životním prostředí.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1    Seznam pomocných látek

Jádro tablety

Sodná sůl kroskarmelosy

Hyprolosa

Monohydrát laktosy

Magnesium-stearát

Mikrokrystalická celulosa

Natrium-lauryl-sulfát

Potah

Hlinitý lak indigokarmínu (E132)

Makrogol

Polyvinylalkohol

Mastek (E553B)

Oxid titaničitý (E171)

Žlutý oxid železitý (E172)

6.2    Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3    Doba použitelnosti

4 roky.

6.4    Zvláštní opatření pro uchovávání

Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání.

6.5    Druh obalu a obsah balení

Lahvička z polyethylenu s vysokou hustotou (HDPE) s dětským bezpečnostním uzávěrem obsahující 30 potahovaných tablet.

Velikost balení: 1 lahvička obsahuje 30 potahovaných tablet.

6.6    Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku

Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

7.    DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Gilead Sciences International Limited

Cambridge

CB216GT

Velká Británie

8.    REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)

EU/1/13/883/001

9.    DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

Datum první registrace: {DD měsíc RRRR}

10.    DATUM REVIZE TEXTU

Podrobné informace o tomto léčivém přípravku jsou k dispozici na webových stránkách Evropské agentury pro léčivé přípravky http://www.ema.europa.eu.

Tento léčivý přípravek podléhá dalšímu sledování. To umožní rychlé získání nových informací o bezpečnosti. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili jakákoli podezření na nežádoucí účinky. Podrobnosti o hlášení nežádoucích účinků viz bod 4.8.

1. NÁZEV PŘÍPRAVKU

Vitekta 150 mg potahované tablety

2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jedna potahovaná tableta obsahuje elvitegravirum 150 mg.

Pomocná látka se známým účinkem: Jedna tableta obsahuje 10,9 mg laktosy (ve formě monohydrátu). Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3. LÉKOVÁ FORMA

Potahovaná tableta (tableta).

Zelená potahovaná tableta ve tvaru trojúhelníku o rozměrech 10,9 mm x 10,5 mm, na jedné straně tablety je vyraženo „GSI“ a na druhé straně tablety je vyraženo „150“.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1    Terapeutické indikace

Přípravek Vitekta, současně podávaný s inhibitorem proteázy posíleným ritonavirem a s dalšími antiretrovirotiky, je indikován k léčbě infekce virem lidské imunodeficience typu 1 (HIV-1) u dospělých infikovaných HIV-1, bez známých mutací souvisejících s rezistencí na elvitegravir (viz body 4.2 a 5.1).

4.2    Dávkování a způsob podání

Terapii má zahájit lékař, který má zkušenosti s léčbou HIV infekce.

Dávkování

Přípravek Vitekta se musí podávat v kombinaci s inhibitorem proteázy posíleným ritonavirem.

Je třeba si přečíst souhrn údajů o přípravku pro současně podávaný inhibitor proteázy posílený ritonavirem.

Doporučená dávka přípravku Vitekta je jedna 85 mg tableta nebo jedna 150 mg tableta užívaná perorálně, jednou denně, s jídlem. Volba dávky přípravku Vitekta závisí na současně podávaném inhibitoru proteázy (viz tabulka 1 a body 4.4 a 4.5). Informace o použití 85 mg tablet naleznete v souhrnu údajů o přípravku Vitekta 85 mg tablety.

Přípravek Vitekta se má podávat jednou denně následujícím způsobem:

-    buď ve stejnou dobu jako jednou denně podávaný inhibitor proteázy posílený ritonavirem

-    nebo s první dávkou dvakrát denně podávaného inhibitoru proteázy posíleného ritonavirem.

Dávka přípravku Vitekta

Dávka současně podávaného inhibitoru proteázy posíleného ritonavirem

85 mg jednou denně

atazanavir 300 mg a ritonavir 100 mg jednou denně

lopinavir 400 mg a ritonavir 100 mg dvakrát denně

150 mg jednou denně

darunavir 600 mg a ritonavir 100 mg dvakrát denně

fosamprenavir 700 mg a ritonavir 100 mg dvakrát denně

Nejsou k dispozici žádné údaje, na základě kterých je možné doporučit používání přípravku Vitekta v jiných dávkovacích frekvencích nebo s jinými inhibitory HIV-1 proteázy, než jak je uvedeno v tabulce 1.

Vynechaná dávka

Jestliže pacient vynechá dávku přípravku Vitekta a uplynulo méně než 18 hodin od doby, kdy je přípravek obvykle užíván, má co nejdříve užít přípravek Vitekta s jídlem a vrátit se k normálnímu rozvrhu dávkování. Jestliže pacient vynechá dávku přípravku Vitekta a uplynulo více než 18 hodin, a je téměř čas pro užití jeho další dávky, pacient nemá užít vynechanou dávku, ale jednoduše se vrátit k obvyklému rozvrhu dávkování.

Jestliže pacient zvrací do 1 hodiny po užití přípravku Vitekta, má užít další tabletu.

Zvláštní populace pacientů

Starší pacienti

Nejsou dostupné žádné údaje, na základě kterých je možné doporučit dávkování u pacientů starších 65 let (viz bod 5.2).

Poruchy funkce ledvin

U pacientů s poruchou funkce ledvin není nutná úprava dávkování přípravku Vitekta (viz bod 5.2).

Poruchy funkce jater

U pacientů s mírnou (třída A podle Child-Pugha) nebo středně závažnou (třída B podle Child-Pugha) poruchou funkce jater není nutná úprava dávkování přípravku Vitekta. Elvitegravir nebyl u pacientů se závažnou poruchou funkce jater (třída C podle Child-Pugha) studován (viz body 4.4 a 5.2).

Pediatrická populace

Bezpečnost a účinnost elvitegraviru u dětí ve věku od 0 do méně než 18 let nebyla dosud stanovena (viz bod 5.1). Nejsou dostupné žádné údaje.

Způsob podání

Přípravek Vitekta se má užívat perorálně, jednou denně, s jídlem (viz bod 5.2). Potahované tablety se nesmí rozkousnout ani rozdrtit.

4.3 Kontraindikace

Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.

Současné podávání s následujícími léčivými přípravky, vzhledem k možnosti ztráty virologické odpovědi a případnému rozvoji rezistence (viz bod 4.5):

•    antikonvulzíva: karbamazepin, fenobarbital, fenytoin

•    antimykobakteriální přípravky: rifampicin

•    rostlinné přípravky: třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum)

Všeobecně

Přestože bylo pro účinnou antiretrovirální léčbu prokázáno, že podstatně snižuje riziko sexuálního přenosu, není možné vyloučit reziduální riziko. Mají se dodržovat bezpečnostní opatření k prevenci přenosu v souladu s národními směrnicemi.

Použití přípravku Vitekta s jinými inhibitory proteázy HIV-1 nebo ve frekvenci dávkování jiné, než je uvedeno v tabulce 1, může vést k nedostatečným nebo zvýšeným plazmatickým hladinám elvitegraviru a/nebo současně podávaných léčivých přípravků.

Rezistence

Viry rezistentní na elvitegravir vykazují ve většině případů zkříženou rezistenci na inhibitor integrázy raltegravir (viz bod 5.1).

Elvitegravir má relativně nízkou genetickou bariéru pro rezistenci. Z tohoto důvodu, pokud je to možné, se má přípravek Vitekta podávat s plně účinným inhibitorem proteázy posíleným ritonavirem a druhým plně účinným antiretrovirotikem, aby se minimalizovala možnost selhání virologické léčby a rozvoje rezistence (viz bod 5.1).

Současné podávání s jinými léčivými přípravky

Elvitegravir je primárně metabolizován prostřednictvím enzymu CYP3A. Současné podávání přípravku Vitekta se silnými induktory enzymu CYP3A (včetně třezalky tečkované [Hypericum perforatum], rifampicinu, karbamazepinu, fenobarbitalu a fenytoinu) je kontraindikováno (viz body 4.3 a 4.5). Současné podávání přípravku Vitekta se středně silnými induktory enzymu CYP3A (zahrnující, kromě jiného, efavirenz a bosentan) se nedoporučuje (viz bod 4.5).

Vzhledem k nutnosti současného podávání přípravku Vitekta s inhibitorem proteázy posíleným ritonavirem si mají předepisující lékaři přečíst souhrn údajů o přípravku současně podávaného inhibitoru proteázy a ritonaviru ohledně kontraindikovaných léčivých přípravků a jiných významných lékových interakcí, které mohou způsobit potenciálně život ohrožující nežádoucí účinky nebo ztrátu terapeutického účinku a případně rozvoj rezistence.

Pro atazanavir/ritonavir a lopinavir/ritonavir bylo prokázáno, že výrazně zvyšují plazmatické koncentrace elvitegraviru (viz bod 4.5). Při použití v kombinaci s atazanavirem/ritonavirem a lopinavirem/ritonavirem se má dávka přípravku Vitekta snížit ze 150 mg jednou denně na 85 mg jednou denně (viz bod 4.2). Přečtěte si prosím souhrn údajů o přípravku Vitekta 85 mg tablety.

Současné podávání přípravku Vitekta a příbuzných léčivých látek: Přípravek Vitekta musí být používán v kombinaci s inhibitorem proteázy posíleným ritonavirem. Přípravek Vitekta se nemá používat s inhibitorem proteázy posíleným jinou látkou, protože doporučení pro dávkování takových kombinací nebyla stanovena. Posílení účinku elvitegraviru použitím jiné látky než je ritonavir může vést k suboptimálním plazmatickým koncentracím elvitegraviru a/nebo inhibitoru proteázy způsobujícím ztrátu terapeutického účinku a případně rozvoj rezistence.

Přípravek Vitekta se nemá používat v kombinaci s přípravky obsahujícími elvitegravir ani s látkami posilujícími farmakokinetické vlastnosti jinými než je ritonavir.

Požadavky na antikoncepci

Pacientky ve fertilním věku mají používat buď hormonální antikoncepci obsahující nejméně 30 ^g etinylestradiolu a norgestimát jako progestagen, nebo alternativní spolehlivou metodu antikoncepce (viz body 4.5 a 4.6). Současné podávání elvitegraviru s perorálními antikoncepčními přípravky, které obsahují progestageny jiné než je norgestimát, nebylo studováno, a proto je třeba se mu vyhnout.

Pacientky užívající estrogeny jako hormonální substituční léčbu mají být klinicky sledovány ohledně známek nedostatku estrogenů (viz bod 4.5).

Oportunní infekce

U pacientů, kterým je podáván přípravek Vitekta nebo kteří podstupují jinou antiretrovirovou terapii, se mohou i nadále vyvíjet oportunní infekce nebo mohou nastat jiné komplikace HIV infekce. Proto mají být pod klinickým dohledem lékaře, který má zkušenosti s léčbou pacientů trpících nemocemi souvisejícími s HIV.

Pacienti souběžně infikováni HIV a virem hepatitidy B nebo C

U pacientů s chronickou hepatitidou B nebo C, kteří užívají antiretrovirovou terapii, existuje zvýšené riziko vzniku těžkých a potenciálně fatálních jaterních nežádoucích účinků.

Lékaři mají vzít v úvahu současné pokyny pro optimální léčbu HIV infekce u pacientů souběžně infikovaných HIV a virem hepatitidy B (HBV).

Onemocnění jater

Elvitegravir nebyl studován u pacientů se závažnou poruchou funkce jater (třída C podle Child-Pugha). U pacientů s mírnou (třída A podle Child-Pugha) nebo středně závažnou (třída B podle Child-Pugha) poruchou funkce jater není nutná úprava dávkování přípravku Vitekta (viz body 4.2 a 5.2).

U pacientů s preexistující dysfunkcí jater, včetně chronické aktivní hepatitidy, se při kombinované antiretrovirové terapii (combination antiretroviral therapy, CART) projevuje zvýšená četnost abnormalit funkce jater a tyto pacienty je třeba kontrolovat v souladu se standardní praxí. Prokáže-li se u těchto pacientů zhoršení jaterního onemocnění, musí být zváženo přerušení nebo vysazení léčby.

Syndrom imunitní reaktivace

Při zahájení CART se u pacientů infikovaných HIV s těžkou imunodeficiencí může vyskytnout zánětlivá reakce na asymptomatické nebo reziduální oportunní patogeny, která může způsobit klinicky závažné stavy nebo zhoršení příznaků onemocnění. Takové reakce byly nejčastěji pozorovány během několika prvních týdnů či měsíců po zahájení CART. Jedná se například o cytomegalovirovou retinitidu, generalizované a/nebo fokální mykobakteriální infekce a pneumonii způsobenou Pneumocystis jirovecii. Jakékoli příznaky zánětu mají být vyhodnoceny a v případě potřeby má být zahájena příslušná léčba.

Při imunitní reaktivaci byl také hlášen výskyt autoimunitních onemocnění (jako je Gravesova choroba), avšak hlášená doba do jejich nástupu byla velmi různá. Tyto stavy se mohou objevit mnoho měsíců po zahájení léčby.

Osteonekróza

Ačkoli je etiologie považována za multifaktoriální (zahrnující používání kortikosteroidů, konzumaci alkoholu, těžkou imunosupresi a vyšší index tělesné hmotnosti), byly hlášeny případy osteonekrózy, a to především u pacientů s pokročilým onemocněním HIV a/nebo při dlouhodobé expozici CART. Pacienti mají být poučeni, aby vyhledali lékařskou pomoc, pokud zaznamenají bolesti kloubů, ztuhlost kloubů nebo pokud mají pohybové potíže.

Pomocné látky

Přípravek Vitekta obsahuje monohydrát laktosy. Pacienti se vzácnými dědičnými problémy s intolerancí galaktosy, vrozeným nedostatkem laktázy nebo malabsorpcí glukosy a galaktosy by proto tento léčivý přípravek neměli užívat.

4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Studie interakcí byly provedeny pouze u dospělých.

Interakce s induktorv enzymu CYP3A

Elvitegravir je primárně metabolizován prostřednictvím enzymu CYP3A (viz bod 5.2). Očekává se, že léčivé přípravky, které jsou silnými (způsobující > 5 násobné zvýšení clearance substrátu) nebo středně silnými (způsobují 2-5 násobné zvýšení clearance substrátu) induktory enzymu CYP3A, způsobí snížení plazmatických koncentrací elvitegraviru.

Kontraindikace současného používání

Současné podávání přípravku Vitekta s léčivými přípravky, které jsou silnými induktory enzymu CYP3A je kontraindikováno, protože očekávané snížení plazmatických koncentrací elvitegraviru může vést ke ztrátě terapeutického účinku a případně k rozvoji rezistence na elvitegravir (viz bod 4.3).

Současné používání se nedoporučuje

Současné podávání přípravku Vitekta s léčivými přípravky, které jsou středně silnými induktory enzymu CYP3A (zahrnující, kromě jiného, efavirenz a bosentan) se nedoporučuje, protože očekávané snížení plazmatických koncentrací elvitegraviru může vést ke ztrátě terapeutického účinku a případně k rozvoji rezistence na elvitegravir (viz bod 4.4).

Interakce vyžadující úpravu dávkování přípravku Vitekta

Elvitegravir prochází oxidačním metabolismem zprostředkovaným enzymem CYP3A (hlavní cesta) a glukuronidací zprostředkovanou enzymy UGT1A1/3 (vedlejší cesta). Současné podání přípravku Vitekta s léčivými přípravky, které jsou silnými inhibitory enzymů UGT1A1/3, může mít za následek zvýšení plazmatických koncentrací elvitegraviru a může být nutná úprava dávkování. Pro atazanavir/ritonavir a lopinavir/ritonavir (silné inhibitory enzymů UGT1A1/3) bylo například prokázáno, že výrazně zvyšují plazmatické koncentrace elvitegraviru (viz tabulka 2). Proto při použití v kombinaci s atazanavirem/ritonavirem a lopinavirem/ritonavirem se má dávka přípravku Vitekta snížit ze 150 mg jednou denně na 85 mg jednou denně (viz body 4.2 a 4.4). Přečtěte si prosím souhrn údajů o přípravku pro přípravek Vitekta 85 mg tablety.

Další interakce

Elvitegravir je mírný induktor a může indukovat enzym CYP2C9 a/nebo indukovatelné enzymy UGT. Jako taký může elvitegravir snižovat plazmatické koncentrace substrátů enzymů CYP2C9 (jako je warfarin) nebo UGT (jako je etinylestradiol). Kromě toho in vitro studie prokázaly, že elvitegravir je slabým až mírným induktorem enzymů CYP1A2, CYP2C19 a CYP3A. Elvitegravir může být také slabým až mírným induktorem enzymů CYP2B6 and CYP2C8, jelikož tyto enzymy jsou regulovány podobným způsobem jako CYP2C9 a CYP3A. Klinické údaje však neprokázaly žádné klinicky významné změny v expozici metadonu (který je primárně metabolizován prostřednictvím enzymů CYP2B6 a CYP2C19) po současném podání s posíleným elvitegravirem oproti podání metadonu samotného (viz tabulka 2).

Elvitegravir je substrátem enzymů OATP1B1 a OATP1B3 a inhibitorem enzymu OATP1B3 in vitro. Význam těchto interakcí in vivo není jasný.

Interakce mezi elvitegravirem a možnými současně podávanými léčivými přípravky jsou uvedeny v tabulce 2 níže (nárůst je označen “|”, snížení “j”, beze změny “^”). Tyto interakce jsou založeny buď na studiích lékových interakcí nebo se jedná o předpokládané interakce na základě očekávané velikosti interakce a potenciálu vzniku závažných nežádoucích účinků nebo ztrátě terapeutického účinku.

V interakčních studiích byl účinek přípravku Vitekta stanoven srovnáním farmakokinetiky posíleného elvitegraviru (použitím ritonaviru nebo kobicistatu jako farmakokinetické posilovací látky) bez nebo za přítomnosti současně podávaného léčivého přípravku. Nebyly studovány interkace s neposíleným elvitegravirem. Kromě případů uvedených v tabulce 2 byla dávka posíleného elvitegraviru nebo současně podávaného léčivého přípravku stejná při podávání samostatně nebo v kombinaci. Farmakokinetické parametry inhibitorů proteáz uvedené v tabulce 2 byly vyhodnoceny za přítomnosti ritonaviru.

Ačkoli se nemusí vyskytovat žádné skutečné nebo předpovídané interakce mezi léčivými přípravky a elvitegravirem, můžou existovat interakce mezi léčivým přípravkem a ritonavirem a/nebo inhibitorem proteázy podávanými současně s elvitegravirem. Lékař předpisující tento léčivý přípravek si má vždy přečíst souhrn údajů o přípravku pro ritonavir nebo inhibitor proteázy.

Tabulka 2: Interakce mezi elvitegravirem a jinými léčivými přípravky

Léčivý přípravek podle

Účinky na lékové hladiny

Doporučení týkající se současného

terapeutické oblasti

Střední procentuální změna

podávání s

AUC C C .

max min

elvitegravirem posíleným ritonavirem

ANTIRETROVIROTIKA

Inhibitory proteázy

Atazanavir (300 mg jednou denně)

Pro atazanavir/ritonavir bylo

Při použití v kombinaci s atazanavirem

Elvitegravir (200 mg jednou

prokázáno, že zvyšuje

má být dávka přípravku Vitekta 85 mg

denně)

plazmatickou koncentraci

jednou denně. Při použití v kombinaci

Ritonavir (100 mg jednou denně)

elvitegraviru.

s přípravkem Vitekta je doporučená dávka atazanaviru 300 mg

Elvitegravir: AUC: T 100 %

s ritonavirem 100 mg jednou denně.

Cmax: T 85 %

Nejsou dostupné žádné údaje, na

Cmin: T 188 %

základě kterých je možné doporučit dávkování pro současné podávání

Atazanavir:

s jinými dávkami atazanaviru (viz

AUC: ^ c : ^

max

Cmm: i 35 %

bod 4.2).

Atazanavir (300 mg jednou denně)

Elvitegravir:

Elvitegravir (85 mg jednou denně)

AUC: ~*

Ritonavir (100 mg jednou denně)

C : ^*

max

Cmin: T 38 %*

Atazanavir: AUC: ^**

Cmax: * *

C . : ^**

min

*v porovnání

s elvitegravirem/ritonavirem 150/100 mg jednou denně.

**v porovnání

s atazanavirem/ritonavirem 300/100 mg jednou denně.

Darunavir (600 mg dvakrát denně)

Elvitegravir:

Při použití v kombinaci s darunavirem

Elvitegravir (125 mg jednou

AUC: ~

má být dávka přípravku Vitekta

denně)

C : ^

max

150 mg jednou denně.

Ritonavir (100 mg dvakrát denně)

Cmin: * *

Nejsou dostupné žádné údaje, na

Darunavir:

základě kterých je možné doporučit

AUC: ~

dávkování pro současné podávání

C : ^

max

s jinými dávkami darunaviru (viz

Cmin: i 17 %

bod 4.2).

Fosamprenavir (700 mg dvakrát

Elvitegravir:

Při použití v kombinaci

denně)

AUC: ~

s fosamprenavirem má být dávka

Elvitegravir (125 mg jednou

C : m

přípravku Vitekta 150 mg jednou

denně)

Ritonavir (100 mg dvakrát denně)

Cmin < *

denně.

Fosamprenavir:

Nejsou dostupné žádné údaje, na

AUC: ~

základě kterých je možné doporučit

C : m

max

dávkování pro současné podávání

Cmin: M

s jinými dávkami fosamprenaviru (viz bod 4.2)

Lopinavir/Ritonavir (400/100 mg

Pro lopinavir/ritonavir bylo

Při použití v kombinaci

dvakrát denně)

prokázáno, že zvyšuje

lopinavirem/ritonavirem má být dávka

Elvitegravir (125 mg jednou

plazmatickou koncentraci

přípravku Vitekta 85 mg jednou

denně)

elvitegraviru

denně.

Elvitegravir:

Nejsou dostupné žádné údaje, na

AUC: T 75 %

základě kterých je možné doporučit

Cmax: T 52 %

dávkování pro současné podávání

Cmm: T 138 %

s jinými dávkami lopinaviru/ritonaviru (viz bod 4.2)

Lopinavir: AUC: ~

C : -M-

max

Cmin: 4 8 %

Tipranavir (500 mg dvakrát denně)

Elvitegravir:

Vzhledem k nedostatečným klinickým

Elvitegravir (200 mg jednou

AUC: m

údajům se kombinace elvitegraviru

denně)

C : m

max

s tipranavirem nedoporučuje (viz

Ritonavir (200 mg dvakrát denně)

^min: < *

bod 4.2).

Tipranavir: AUC: m

C : M

max

Cmin: 4 11 %

NRTI

Didanosin (400 mg jednou denně)

Elvitegravir:

Jelikož je didanosin podáván nalačno,

Elvitegravir (200 mg jednou

AUC: m

má se podávat nejméně jednu hodinu

denně)

C : m

max

před nebo dvě hodiny po přípravku

Ritonavir (100 mg jednou denně)

Cmin: M

Vitekta (který je podáván s jídlem). Je doporučeno klinické sledování.

Didanosin: AUC: 4 14 %

Cmax: 4 16 %

Zidovudin (300 mg dvakrát denně)

Elvitegravir:

Při současném podávání přípravku

Elvitegravir (200 mg jednou

AUC: m

Vitekta se zidovudinem není nutná

denně)

C : m

max

žádná úprava dávkování.

Ritonavir (100 mg jednou denně)

Cmin: < *

Zidovudin: AUC: m

C : M

v^max*

Stavudin (40 mg jednou denně)

Elvitegravir:

Při současném podávání přípravku

Elvitegravir (200 mg jednou

AUC: m

Vitekta se stavudinem není nutná

denně)

C : m

max

žádná úprava dávkování.

Ritonavir (100 mg jednou denně)

Cmin: < *

Stavudin: AUC: m

C : M

'■^max*

Abakavir (600 mg jednou denně)

Elvitegravir:

Při současném podávání přípravku

Elvitegravir (200 mg jednou

AUC: *

Vitekta s abakavirem není nutná žádná

denně)

C : *

'■^max*

úprava dávkování.

Ritonavir (100 mg jednou denně)

Cmin: * *

Abakavir: AUC: *

C : *

'■^max*

T enofovir-disoproxyl-fumarát

Elvitegravir:

Při současném podávání přípravku

(300 mg jednou denně)

AUC: *

Vitekta s tenofovir-disoproxyl-

Emtricitabin (200 mg)/Elvitegravir

C : *

max

fumarátem nebo emtricitabinem není

(200 mg jednou denně) Ritonavir (50 mg jednou denně)

Cmin: * *

nutná žádná úprava dávkování.

Tenofovir: AUC: * c : *

max

Cmin:

Emtricitabin: AUC: * c : *

max

Cmin: *

NNRTI

Efavirenz

Nebyly studovány interakce

Současné podávání se nedoporučuje

s elvitegravirem.

(viz bod 4.4)

Při současném podávání efavirenzu a elvitegraviru se očekává snížení plazmatických koncentrací elvitegraviru, což může vést ke ztrátě terapeutického účinku a případnému rozvoji rezistence.

Etravirin (200 mg dvakrát denně)

Elvitegravir:

Při současném podávání přípravku

Elvitegravir (150 mg jednou

AUC: *

Vitekta s etravirinem není nutná žádná

denně)

C : *

max

úprava dávkování.

Ritonavir (100 mg jednou denně)

Cmin: *

Etravirin: AUC: * c : *

max

C : *

v^mm*

Nevirapin

Nebyly studovány interakce

Současné podávání se nedoporučuje

s elvitegravirem.

(viz bod 4.4)

Při současném podávání nevirapinu a elvitegraviru se očekává snížení plazmatických koncentrací elvitegraviru, což může vést ke ztrátě terapeutického účinku a případnému rozvoji rezistence.

Rilpivirin

Nebyly studovány interakce

Při současném podávání elvitegraviru

s elvitegravirem.

s rilpivirinem se neočekávají změny plazmatických koncentrací elvitegraviru, proto není nutná žádná úprava dávkování přípravku Vitekta.

CCR5 antagonisté

Maravirok (150 mg dvakrát denně)

Elvitegravir:

Při současném podávání přípravku

Elvitegravir (150 mg jednou

AUC: *

Vitekta s maravirokem není nutná

denně)

C : *

žádná úprava dávkování.

Ritonavir (100 mg jednou denně)

Cmin: * *

§Vzhledem k inhibici enzymu CYP3A

Maravirok§:

ritonavirem je expozice maraviroku

AUC: T 186 % Cmax: T 115 % Cmin: T 323 %

významně zvýšená.

ANTACIDA

Antacidová suspenze obsahující

Elvitegravir (antacidová

Při podávání spolu s antacidy jsou

hořčík/hliník(20 ml jedna dávka)

suspenze podaná ± 4 hodiny od

plazmatické koncentrace elvitegraviru

Elvitegravir (50 mg jednou denně)

podání elvitegraviru):

sníženy v důsledku lokální tvorby

Ritonavir (100 mg jednou denně)

AUC: *

komplexů v gastrointestinálním traktu,

C : *

max

nikoli změn žaludečního pH.

Cmin: *

Doporučuje se odstup alespoň 4 hodiny mezi podáním přípravku

Elvitegravir (současné podávání antacida):

AUC: | 45 %

Cmax: 4 47 %

Cmin: 4 41 %

Vitekta a antacida.

POTRA VINOVÉ DOPLŇKY

Multivitaminové doplňky

Nebyly studovány interakce

Protože při současném podávání

s elvitegravirem.

s multivitaminovými doplňky nelze vyloučit účinek tvorby kationtových komplexů elvitegraviru, doporučuje se mezi podáním přípravku Vitekta a multivitaminových doplňků odstup alespoň 4 hodiny.

NARKOTICKÁ ANALGETIKA

Metadon (80-120 mg jednou

Elvitegravir:

Při současném podávání přípravku

denně)

AUC: *

Vitekta s metadonem není nutná žádná

Elvitegravir (150 mg jednou denně

C : *

max

úprava dávkování.

Kobicistat (150 mg jednou denně)

^min: * *

Metadon: AUC: * c : *

max

Cmin: *

Buprenorfin/Naloxon (16/4 mg až

Elvitegravir:

Při současném podávání přípravku

24/6 mg denně)

AUC: *

Vitekta s buprenorfinem/naloxonem

Elvitegravir (150 mg jednou

C : *

max

není nutná žádná úprava dávkování.

denně)

Cmin: *

Kobicistat (150 mg jednou denně)

Buprenorfin: AUC: T 35 % Cmax: T 12 % Cmin: T 66 %

Naloxon: AUC: 4 28 % Cmax: 4 28 %

ANTIINFEKTIVA

Antimykotika

Ketokonazol (200 mg dvakrát

Elvitegravir:

Při současném podávání

denně)

AUC: T 48 %

s ketokonazolem není nutná žádná

Elvitegravir (150 mg jednou

C : ^

max

úprava dávkování přípravku Vitekta.

denně)

Ritonavir (100 mg jednou denně)

Cmn: T 67 %

T Ketokonazol§

§Vzhledem k inhibici enzymu CYP3A ritonavirem je expozice ketokonazolu zvýšená.

Antimykobakteriální přípravky

Rifabutin (150 mg jednou každý

Elvitegravir:

Současné podávání přípravku Vitekta

druhý den

AUC: ~*

a rifabutinu se nedoporučuje. Pokud je

Elvitegravir (300 mg jednou

C : ^*

max

tato kombinace potřebná, je

denně)

Cmin: ^

doporučená dávka rifabutinu 150 mg

Ritonavir (100 mg jednou denně).

Rifabutin:

3 krát týdně v určené dny (například pondělí-středa-pátek).

AUC: ^** c : ^**

max

Při současném podávání s rifabutinem

C • : ^**

ve snížené dávce není nutná žádná

25-O-desacetyl-rifabutiný

úrava dávky přípravku Vitekta.

AUC: T 851 %**

Cmax: T 440 %**

Další snižování dávek rifabutinu

Cmin: T 1 836 %**

nebylo studováno. Je třeba mít na paměti, že dávka 150 mg dvakrát

* v porovnání

týdně nemusí vést k optimální

s elvitegravirem/ritonavirem

expozici rifabutinu, což může mít za

300/100 mg jednou denně.

následek riziko rezistence na rifamycin a selhání léčby.

** v porovnání s rifabutinem 300 mg jednou denně.

§Vzhledem k inhibici enzymu CYP3A

ritonavirem je expozicie 25-O-

Celková antibakteriální aktivita byla zvýšena o 50 %.

dsacetyl-rifabutinu zvýšená.

ANTIKOA GULANTY

Warfarin

Nebyly studovány interakce

Při současném podávání s přípravkem

s elvitegravirem.

Vitekta se doporučuje sledování hodnot mezinárodního

Koncentrace warfarinu mohou

normalizovaného poměru

být ovlivněny při současném

(international normalised ratio, INR).

podávání s elvitegravirem.

INR má být dále sledován během prvních týdnů po ukončení léčby přípravkem Vitekta.

ANTAGONISTÉ H2 RECEPTORŮ

Famotidin (40 mg jednou denně)

Elvitegravir:

Při současném podávání

Elvitegravir (150 mg jednou

AUC: ~

s famotidinem není nutná žádná

denně)

C : ^

max

úprava dávkování přípravku Vitekta.

Kobicistat (150 mg jednou denně)

Cmin: ^

INHIBITORYHMG CO-A REDUKTÁZY

Rosuvastatin (10 mg jedna dávka)

Elvitegravir:

Při současném podávání

Elvitegravir (150 mg jednou denně

AUC: ~

s rosuvastatinem není nutná žádná

Kobicistat (150 mg jednou denně)

C : ^

max

Cmin: < *

úprava dávkování přípravku Vitekta.

Rosuvastatin: AUC: T 38 %

Cmax: T 89 % Cmin: T 43 %

Atorvastatin

Fluvastatin

Pitavastatin

Pravastatin

Nebyly studovány interakce s elvitegravirem.

Při současném podávání s elvitegravirem se neočekávají změny koncentrací substrátů organických aniontů přepravujících polypeptidy (OATP).

Při současném podávání OATP substrátů/inhibitorů se neočekávají změny plazmatických koncentrací elvitegraviru.

Při současném podávání s atorvastatinem, fluvastatinem, pitavastatinem nebo pravastatinem není nutná žádná úprava dávkování přípravku Vitekta.

PERORÁLNÍ ANTIKONCEPCE

Norgestimát (0,180/0,215 mg

Norgestimát:

Při současném podávání přípravku

jednou denně)

AUC: T 126 %

Vitekta a hormonálního

Etinylestradiol (0,025 mg jednou

Cmax: T 108 %

antikoncepčního přípravku je nutná

denně)

Cmin: T 167 %

zvýšená opatrnost. Hormonální

Elvitegravir (150 mg jednou

antikoncepční přípravek má obsahovat

denně)

Etinylestradiol:

nejméně 30 pg etinylestradiolu

Kobicistat (150 mg jednou denně)

AUC: | 25 %

a norgestimát jako progestagen nebo

C : ^

v^max*

pacientky musí používat alternativní

Cmin: 4 44 % Elvitegravir:

spolehlivou metodu antikoncepce (viz body 4.4 a 4.6).

AUC: ~

Dlouhodobé účinky značného zvýšení

C : ^

'■^max*

expozice progesteronu nejsou známy.

Cmin: * *

Současné podávání elvitegraviru s peorálními antikoncepčními přípravky, které obsahují progestageny jiné než je norgestimát, nebylo studováno, a proto je třeba se mu vyhnout.

INHIBITORY PROTONOVÉ PUMPY

Omeprazol (40 mg jednou denně)

Elvitegravir:

Při současném podávání přípravku

Elvitegravir (50 mg jednou denně

AUC: ~

Vitekta s omeprazolem není nutná

Ritonavir (100 mg jednou denně)

C : ^

max

Cmin: ^

žádná úprava dávkování.

4.6 Fertilita, těhotenství a kojení

Ženy ve fertilním věku/antikoncepce u mužů a žen

Používání přípravku Vitekta musí být provázeno používáním účinné antikoncepce (viz body 4.4 a 4.5). Těhotenství

Klinické údaje o podávání elvitegraviru těhotným ženám jsou omezené nebo nejsou k dispozici.

Studie reprodukční toxicity na zvířatech nenaznačují přímé nebo nepřímé škodlivé účinky elvitegraviru. Maximální expozice hodnocené u králíků však nebyly vyšší než terapeuticky dosažené expozice (viz bod 5.3).

Přípravek Vitekta lze použít pouze tehdy, když klinický stav ženy vyžaduje léčbu elvitegravirem. Kojení

Není známo, zda se elvitegravir/metabolity vylučují do lidského mateřského mléka. Dostupné farmakodynamické/toxikologické údaje u potkanů prokázaly vylučování eltegraviru do mléka. Riziko pro kojené novorozence/děti nelze vyloučit. Proto se přípravek Vitekta během kojení nemá podávat.

Aby se zabránilo přenosu infekce HIV na kojence, doporučuje se, aby ženy infikované HIV za žádných okolností nekojily své děti.

Fertilita

O účincích elvitegraviru na fertilitu u lidí nejsou k dispozici žádné údaje. Studie na zvířatech nenaznačují škodlivé účinky elvitegraviru na fertilitu.

4.7    Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Studie hodnotící účinky elvitegraviru na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje nebyly provedeny.

4.8    Nežádoucí účinky Shrnutí profilu bezpečnosti

Vyhodnocení nežádoucích účinků je založeno na údajích z kontrolované klinické studie (Gs-US-183-0145), ve které dostávalo 712 dospělých infikovaných HIV-1, kteří již byli léčeni antiretrovirotiky, elvitegravir (n = 354) nebo raltegravir (n = 358), oba podávané spolu se základním režimem skládajícím se z plně aktivního inhibitoru proteázy posíleného ritonavirem a z dalších antiretrovirotik. Z těchto 712 pacientů bylo léčeno 543 pacientů (269 elvitegravirem a 274 raltegravirem) minimálně 48 týdnů a 439 pacientů (224 elvitegravirem a 215 raltegravirem) minimálně 96 týdnů.

Nejčastěji hlášenými nežádoucími účinky elvitegraviru byly průjem (7,1 %) a nausea (4,0 %) (viz tabulka 3).

Tabulkový přehled nežádoucích účinků

Nežádoucí účinky elvitegraviru na základě zkušeností z klinických studií jsou uvedeny níže v tabulce 3 podle orgánových systémů a četnosti. V každé skupině četností jsou nežádoucí účinky seřazeny podle klesající závažnosti. Četnosti jsou definovány jako časté (> 1/100 až < 1/10) nebo méně časté (> 1/1 000 až < 1/100).

Tabulka 2: Tabulkový přehled nežádoucích účinků elvitegraviru na základě zkušeností po dobu 96 týdnů z klinické studie GS-US-183-0145

Četnost

Nežádoucí účinek

Psychiatrické poruchy:

Méně časté

sebevražedné myšlenky a pokusy (u pacientů s anamnézou deprese nebo psychiatrického onemocnění), deprese, nespavost

Poruchy nervového systému:

Časté

bolest hlavy