Příbalový Leták

Vidette 0,06 Mg/0,015 Mg

sp.zn.sukls61774/2016

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1. NÁZEV PŘÍPRAVKU Vidette 0,06 mg/0,015 mg

potahované tablety

2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jedna aktivní žlutá potahovaná tableta obsahuje ethinylestradiolum 15 mikrogramů a gestodenum 60 mikrogramů.

Pomocnou látkou se známým účinkem je: monohydrát laktosy 46,725 mg Bílé potahované tablety jsou inaktivní (placebo)

Pomocnou látkou se známým účinkem je: monohydrát laktosy 46,67 mg Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3.    LÉKOVÁ FORMA

Potahovaná tableta

Vzhled:

Aktivní tablety: kulaté, žluté, bikonvexní potahované tablety (cca 5,7 mm průměr, cca 2,5 mm výška) Neaktivní tablety (placebo): kulaté, bílé, bikonvexní potahované tablety (cca 5,7 mm průměr, cca 2,5 mm výška).

4.    KLINICKÉ ÚDAJE

4.1 Terapeutické indikace

Perorální hormonální antikoncepce

Rozhodnutí předepsat přípravek Vidette 0,06 mg/0,015 mg by mělo být provedeno po zvážení jednotlivých současných rizikových faktorů ženy, zvláště rizikových faktorů pro žilní tromboembolismus (VTE), a toho, jaké je riziko VTE u přípravku Vidette 0,06 mg/0,015 mg v porovnání s dalšími přípravky CHC (viz body 4.3 a 4.4).

4.2 Dávkování a způsob podání

Dávkování

Tablety je nutno užívat pravidelně a bez vynechání, jednou denně, nejlépe ve stejnou dobu, během 28 po sobě následujících dní a bez intervalu neužívání tablet mezi jednotlivými blistry (aktivní žluté tablety na prvních 24 dní a 4 bílé neaktivní potahované tablety na další 4 dny). Je doporučeno označit si na blistru den v týdnu, ve kterém začne uživatelka tablety užívat. Krvácení by se mělo dostavit obvykle 2-3 dny po užití poslední žluté tablety a může přetrvávat do započetí užívání dalšího balení.

Způsob podaní

Potahované tablety se polykají nerozkousané a zapijí se tekutinou. Zahájení užívání přípravku Vidette 0,06 mg/0,015 mg

Žádná předchozí hormonální antikoncepce v průběhu předcházejícího měsíce:

Užívání tablety se zahájí v 1. den menstruačního cyklu uživatelky.

Změna z jiné kombinované hormonální antikoncepce (kombinovaná perorální antikoncepce, vaginální kroužek či transdermální náplast)

Žena by měla začít užívat přípravek Vidette 0,06 mg/0,015 mg v den následující po dni poslední účinné tablety (poslední tableta obsahující účinné látky) předchozí užívané kombinované hormonální antikoncepce. V případě použití vaginálního kroužku nebo transdermální náplasti by měla žena zahájit užívání přípravku Vidette 0,06 mg/0,015 mg nejlépe v den odstranění náplasti nebo kroužku.

Přechod z progestogenové metody (pilulka obsahující pouze progestogen, injekce či implantát nebo nitroděložní tělísko uvolňujícíprogestogen).

Žena může přejít kterýkoliv den z čistě progestogenové minipilulky (u implantátu nebo nitroděložního systému v den jeho vyjmutí; u injekčních přípravků v den, kdy má být podána další injekce), ale měla by ve všech těchto případech být poučena o nutnosti použití další bariérové metody antikoncepce po dobu prvních 7 dnů užívání tablet.

Po potratu nebo interrupci v prvním trimestru

Žena může začít s užíváním okamžitě. Pokud tak učiní, není třeba žádného dalšího antikoncepčního opatření.

Po _porodu nebo _potratu v druhém trimestru

Jelikož je v časném postpartálním období zvýšené riziko tromboembolie, užívání tablet nesmí být zahájeno dříve než 21. až 28. den po porodu v případě nekojících matek nebo po potratu v druhém trimestru. Ženu je třeba poučit o používání další, bariérové metody antikoncepce po dobu prvních 7 dnů užívání přípravku. Pokud však již žena měla pohlavní styk, je třeba těhotenství před skutečným zahájením kombinované perorální antikoncepce vyloučit nebo musí žena počkat na své další menstruační krvácení.

Pro kojící ženy - viz bod 4.6 Fertilita, těhotenství a kojení

Postup v případě opomenutí užití tablety

Ochrana před početím může být snížena v případě, že uživatelka zapomene vzít žluté potahované tablety, a to zejména během prvních několika dnů v cyklu užívání tablet.

Pokud uživatelka zjistí, že zapomněla žlutou potahovanou tabletu do 12 hodin po obvyklém čase užívání, je třeba, aby si ji vzala, jakmile si vzpomene, a v užívání tablet pokračovala jako obvykle, tj. další potahovanou tabletu by měla užít v obvyklou dobu.

Pokud se opozdí o více než 12 hodin s užitím jakékoliv žluté tablety, antikoncepční ochrana může být snížená.

Poslední zapomenutá potahovaná tableta se musí užít okamžitě, i když to znamená, že se mají vzít 2 tablety v jeden den. Hormonální antikoncepci je třeba doužívat až do konce blistru, s použitím nehormonálních metod antikoncepce (např. kondom, spermicidy, atd.), po dobu dalších 7 dní. Pokud použití nehormonální metody antikoncepce pokračuje i v době poslední aktivní potahované tablety současného balení, užívání tablet z dalšího balení musí pokračovat ihned po užití poslední aktivní tablety z balení stávajícího a neaktivní tablety je třeba zlikvidovat. V tomto případě obvykle nastane krvácení z vysazení, dříve než jsou doužívány aktivní potahované tablety z tohoto druhého balení. Nicméně může dojít ke krvácení nebo špinění během užívání tablet. Nedojde-li ke krvácení ani po využití druhého balení, je nutno před zahájením užívání dalšího balení vyloučit těhotenství.

Chyby v užívání jedné nebo více bílých potahovaných tablet nemají vliv na antikoncepční ochranu za předpokladu, že časový interval mezi poslední žlutou potahovanou tabletou současného balení a první žlutou potahovanou tabletou z dalšího balení není delší než 4 dny.

Gastrointestinální poruchy

V případě gastrointestinálních poruch, jako je zvracení nebo těžký průjem do 4 hodin po podání potahované tablety, se může dočasně snížit účinnost této antikoncepční metody z důvodu sníženého vstřebávání hormonů. V takových případech by měl být zahájen stejný postup jako při vynechání potahované tablety do 12 hodin. Další tableta se musí vzít z náhradního balení. V případě, že se budou gastrointestinální poruchy opakovat po dobu několika dnů, měla by být používána další nehormonální antikoncepční metoda (kondom, spermicidy, atd.) až do zahájení užívání dalšího blistru.

4.3 Kontraindikace

Kombinovaná hormonální antikoncepce (CHC) by se neměla používat u následujících stavů. Pokud by se některé stavy objevily poprvé při užívání kombinované perorální antikoncepce, užívání přípravku musí být okamžitě zastaveno.

• hypersenzitivita na léčivé látky nebo na jakoukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1, Přítomnost nebo riziko žilního tromboembolismu (VTE)

•    žilní tromboembolismus - současný žilní tromboembolismus (léčený pomocí antikoagulancií) nebo anamnéza VTE (např. hluboká žilní trombóza [DVT] nebo plicní embolie [PE])

•    známá dědičná nebo získaná predispozice pro žilní tromboembolismus, jako je rezistence na APC (včetně faktoru V Leiden), deficit antitrombinu III, deficit proteinu C, deficit proteinu S

•    velký chirurgický zákrok s déletrvající imobilizací (viz bod 4.4)

•    vysoké riziko žilního tromboembolismu v důsledku přítomnosti více rizikových faktorů (viz bod 4.4);

Přítomnost nebo riziko arteriálního tromboembolismu (ATE)

• arteriální tromboembolismus - současný arteriální tromboembolismus, anamnéza arteriálního tromboembolismu (např. infarkt myokardu) nebo prodromální stav (např. angina pectoris);

•    cerebrovaskulámí onemocnění - současná cévní mozková příhoda, anamnéza cévní mozkové příhody nebo prodromálního stavu (např. tranzitorní ischemická ataka, TIA);

•    známá hereditární nebo získaná predispozice k arteriálnímu tromboembolismu, jako je hyperhomocysteinémie a antifosfolipidové protilátky (antikardiolipinové protilátky, lupus antikoagulans);

•    anamnéza migrény s fekálními neurologickými příznaky;

•    vysoké riziko arteriálního tromboembolismu v důsledku vícečetných rizikových faktorů (viz bod 4.4) nebo přítomnosti jednoho závažného rizikového faktoru, jako je:

•    diabetes mellitus s cévními příznaky;

•    závažná hypertenze;

•    závažná dyslipoproteinémie.

•    nezaléčená hypertenze,

•    onemocnění srdečních chlopní,

•    trombogenní srdeční arytmie,

•    stávající nebo suspektní rakovina prsu;

•    karcinom endometria nebo jiné přítomné nebo suspektní estrogen-dependentní nádory;

•    jaterní adenomy nebo karcinomy nebo stávající jaterní onemocnění, a to tak dlouho, dokud se hodnoty jaterních funkcí nevrátí k normálu;

•    krvácení z genitálií nejasného původu.

•    pankreatitida v souvislosti s výskytem těžké hypertriglyceridémie

4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Pokud jsou přítomna jakákoli onemocnění nebo rizikové faktory uvedené níže, měla by být vhodnost přípravku Vidette 0,06 mg/0,015 mg s ženou prodiskutována.

V případě zhoršení nebo prvního výskytu jakéhokoli z těchto stavů nebo rizikových faktorů by mělo být ženě doporučeno, aby kontaktovala svého lékaře, který stanoví, zda by měla užívání přípravku Vidette 0,06 mg/0,015 mg ukončit.

Riziko žilního tromboembolismu (VTE)

Užívání jakékoli kombinované hormonální antikoncepce (CHC) zvyšuje riziko žilního tromboembolismu (VTE) ve srovnání s jejím neužíváním. Přípravky, které obsahují levonorgestrel, norgestimát nebo norethisteron jsou spojovány s nejnižším rizikem VTE. Další přípravky, jako je přípravek Vidette 0,06 mg/0,015 mg mohou mít až dvakrát vyšší úroveň rizika. Rozhodnutí používat jakýkoli přípravek jiný než ten, který má nejnižší riziko VTE, by mělo být učiněno po diskusi se ženou, aby se zajistilo, že rozumí riziku VTE u přípravku Vidette 0,06 mg/0,015 mg , rozumí, jak její současné rizikové faktory toto riziko ovlivňují a že riziko VTE je nejvyšší v prvním roce užívání léku. Existují také některé důkazy, že riziko je zvýšené, když je CHC opětovně zahájena po pauze v užívání trvající 4 týdny nebo déle.

U žen, které neužívají CHC a nejsou těhotné, se asi u 2 z 10 000 vyvine VTE v průběhu jednoho roku. U každé jednotlivé ženy však může být riziko daleko vyšší v závislosti na jejích základních rizikových faktorech (viz níže).

Odhaduje se1 , že z 10 000 žen, které používají CHC obsahující gestoden se u 9 až 12 žen vyvine VTE během jednoho roku; v porovnání s přibližně 62 případy u žen, které používají CHC obsahující levonorgestrel.

V obou případech je tento počet VTE za rok menší než počet očekávaný u žen během těhotenství nebo po porodu.

VTE může být fatální v 1-2 % případů.

1    Tyto incidence byly odhadnuty ze souhrnu dat z epidemiologických studií s použitím relativních rizik pro různé přípravky ve srovnání s CHC obsahující levonorgestrel.

2    Střední bod rozmezí 5-7 na 10 000 WY (žen-roků) na základě relativního rizika pro CHC obsahující levonorgestrel oproti jejímu nepoužívání přibližně 2,3 až 3,6

Extrémně vzácně byla hlášena trombóza u uživatelek CHC v dalších cévách, např. jatemích, mezenterických, renálních nebo retinálních žilách a tepnách.

Rizikové faktory VTE

Riziko žilních tromboembolických komplikací u uživatelek CHC se může podstatně zvyšovat u ženy, která má další rizikové faktory, zvláště pokud je přítomno více rizikových faktorů (viz tabulka).

Přípravek Vidette 0,06 mg/0,015 mg je kontraindikován, pokud má žena více rizikových faktorů, které pro ni představují vysoké riziko žilní trombózy (viz bod 4.3). Pokud má žena více než jeden rizikový faktor, je možné, že zvýšení rizika je vyšší než součet jednotlivých faktorů - v tomto případě by mělo být zváženo její celkové riziko VTE. Pokud je poměr přínosů a rizik považován za negativní, neměla by být CHC předepisována (viz bod 4.3).

Tabulka: Rizikové faktory VTE

Rizikový faktor

Poznámka

Obezita (index tělesné hmotnosti nad 30

Při zvýšení BMI se významně zvyšuje riziko

kg/m2)

Zvláště důležité je zvážit, zda jsou také přítomny další rizikové faktory.

Prodloužená imobilizace , velký chirurgický zákrok, jakýkoli chirurgický zákrok na nohách a pánvi, neurochirurgický zákrok nebo větší trauma.

Poznámka: dočasná imobilizace, včetně cestování letadlem > 4 hodiny může být také rizikovým faktorem VTE, zvláště u žen s dalšími rizikovými faktory

V těchto situacích je doporučeno ukončit používání/užívání náplasti/pilulky/kroužku (v případě plánovaného chirurgického výkonu minimálně 4 týdny předem) a nezahaj ovat užívání/používání do dvou týdnů po kompletní remobilizaci. Měla by se použít další antikoncepční metoda pro zabránění nechtěnému těhotenství.

Antitrombotická léčba by měla být zvážena, pokud přípravek Vidette 0,06 mg/0,015 mg nebyl předem vysazen.

Pozitivní rodinná anamnéza (žilní tromboembolismus kdykoli u sourozence nebo rodiče, zvláště v relativně nízkém věku např. do 50 let věku).

Pokud je suspektní hereditární predispozice, měla by být žena před rozhodnutím o používání jakékoli CHC odeslána k odborníkovi na konzultaci

Další onemocnění související s VTE

Zhoubné onemocnění, systémový lupus erytematodes, hemolyticko-uremický syndrom, chronické zánětlivé onemocnění střev (Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida) a srpkovitá anémie

Vyšší věk

Zvláště nad 35 let

Není žádná shoda o možné roli varixů a povrchové tromboflebitidy v nástupu nebo progresi žilní trombózy.

Zvýšené riziko tromboembolismu v těhotenství a zvláště během šestinedělí musí být zváženo (pro informaci o „Fertilita, těhotenství a kojení “ viz bod 4.6).

Příznaky VTE (hluboká žilní trombóza a plicní embolie)

V případě příznaků by mělo být ženě doporučeno, aby vyhledala naléhavou lékařskou péči a informovala lékaře, že užívá CHC.

Příznaky hluboké žilní trombózy (DVT) mohou zahrnovat:

-    jednostranný otok nohy a/nebo chodidla nebo podél žíly v noze;

-    bolest nebo citlivost v noze, která může být pociťována pouze vstoje nebo při chůzi;

-    zvýšenou teplotu postižené nohy, zarudnutí nebo změnu barvy kůže nohy.

Příznaky plicní embolie (PE) mohou zahrnovat:

-    náhlý nástup nevysvětlitelné dušnosti nebo rychlého dýchání;

-    náhlý kašel, který může být spojený s hemoptýzou;

-    ostrou bolest na hrudi;

-    těžké točení hlavy nebo závrať způsobené světlem;

-    rychlý nebo nepravidelný srdeční tep.

Některé z těchto příznaků (např. „dušnost“, „kašel“) nejsou specifické a mohou být nesprávně interpretovány jako častější nebo méně závažné příhody (např. infekce dýchacího traktu).

Dalšími známkami cévní okluze mohou být: náhlá bolest, otok a světle modré zbarvení končetin.

Pokud nastane okluze v oku, mohou se příznaky pohybovat od nebolestivého rozmazaného vidění, které může přejít do ztráty zraku. Někdy může nastat ztráta zraku téměř okamžitě.

Riziko arteriálního tromboembolismu (ATE)

Epidemiologické studie spojovaly používání CHC se zvýšeným rizikem arteriálního tromboembolismu (infarkt myokardu) nebo cerebrovaskulární příhody (např. tranzitorní ischemická ataka, cévní mozková příhoda). Arteriální tromboembolické příhody mohou být fatální.

Rizikové faktory ATE

Riziko arteriálních tromboembolických komplikací nebo cerebrovaskulární příhody u uživatelek CHC se zvyšuje u žen s rizikovými faktory (viz tabulka). Přípravek Vidette 0,06 mg/0,015 mg je kontraindikován, pokud má žena jeden závažný rizikový faktor nebo více rizikových faktorů ATE, které pro ni představují riziko arteriální trombózy (viz bod 4.3). Pokud má žena více než jeden rizikový faktor, je možné, že zvýšení rizika je vyšší než součet jednotlivých faktorů - v tomto případě by mělo být zváženo její celkové riziko. Pokud je poměr přínosů a rizik považován za negativní, neměla by být CHC předepisována (viz bod 4.3).

Tabulka: Rizikové faktory ATE

Rizikový faktor

Poznámka

Vyšší věk

Zvláště nad 35 let

Kouření

Ženě by mělo být doporučeno, aby nekouřila, pokud chce používat CHC. Ženám ve věku nad 35 let, které dále

kouří, by mělo být důrazně doporučeno, aby používaly jinou metodu antikoncepce.

Hypertenze

Obezita (index tělesné hmotnosti nad 30 kg/m2)

Při zvýšení BMI se významně zvyšuje riziko.

Zvláště důležité u žen s dalšími rizikovými faktory

Pozitivní rodinná anamnéza (arteriální tromboembolismus kdykoli u sourozence nebo rodiče, zvláště v relativně nízkém věku např. do 50 let věku).

Pokud je suspektní hereditární predispozice, měla by být žena odeslána k odborníkovi na konzultaci před rozhodnutím o používání jakékoli CHC

Migréna

Zvýšení frekvence nebo závažnosti migrény během

používání CHC (což může být prodromální známka cévní mozkové příhody) může být důvodem okamžitého ukončení léčby

Další onemocnění související s nežádoucími cévními příhodami

Diabetes mellitus, hyperhomocysteinémie, chlopenní srdeční vada a fibrilace síní, dyslipoproteinémie a systémový lupus erytematodes.

Příznaky ATE

V případě příznaků by mělo být ženě doporučeno, aby vyhledala naléhavou lékařskou péči a informovala lékaře, že užívá CHC.

Příznaky cévní mozkové příhody mohou zahrnovat:

-    náhlou necitlivost nebo slabost obličeje, paže nebo nohy, zvláště na jedné straně těla;

-    náhlé potíže s chůzí, závratě, ztrátu rovnováhy nebo koordinace;

-    náhlou zmatenost, problémy s řečí nebo porozuměním;

-    náhlé potíže se zrakem na jednom nebo obou očích;

-    náhlou, závažnou nebo prodlouženou bolest hlavy neznámé příčiny;

-    ztrátu vědomí nebo omdlení s nebo bez záchvatu.

Dočasné příznaky naznačují, že se jedná o tranzitorní ischemickou ataku (TIA).

Příznaky infarktu myokardu (IM) mohou zahrnovat:

-    bolest, nepříjemný pocit, tlak, těžkost, pocit stlačení nebo plnosti na hrudi, v paži nebo pod hrudní kostí;

-    nepříjemný pocit vyzařující do zad, čelisti, hrdla, paže, žaludku;

-    pocit plnosti, poruchu trávení nebo dušení;

-    pocení, nauzeu, zvracení nebo závratě;

-    extrémní slabost, úzkost nebo dušnost;

-    rychlý nebo nepravidelný srdeční tep.

GYNEKOLOGICKÉ MALIGNITY Prsa

Metaanalýza 54 epidemiologických studií ukázala, že existuje lehce zvýšené relativní riziko (RR = 1,24) vzniku rakoviny prsu u žen v současné době užívajících kombinovanou perorální antikoncepci. Zvýšené riziko postupně mizí v průběhu 10 let po ukončení užívání kombinované perorální antikoncepce. Vzhledem k tomu, že je rakovina prsu u žen mladších 40 let vzácná, je zvýšení počtu diagnóz rakoviny prsu u současných a dřívějších uživatelek kombinované perorální antikoncepce malé v poměru s celkovým rizikem rakoviny prsu.

Čípek

V některých epidemiologických studiích bylo zvýšené riziko výskytu karcinomu děložního hrdla při dlouhodobém užívání kombinované hormonální antikoncepce (> 5 let). K diskuzi je ještě posouzení, do jaké míry je tento výsledek ovlivněn sexuálním chováním a dalšími faktory, jako je například infekce lidským papilomavirem (HPV).

JATERNÍ NOVOTVARY/ONEMOCNĚNÍ JATER

10

Ve vzácných případech se objevil výskyt benigních nádorů jater a ještě vzácněji byly popsány při užívání kombinovaných perorálních kontraceptiv případy maligních nádorů jater. V jednotlivých případech tyto tumory vedly k život ohrožujícímu nitrobřišnímu krvácení.

Recidiva cholestatické žloutenky a/nebo s cholestázou souvisejícího pruritu, které nastaly v průběhu předchozího těhotenství nebo v průběhu předchozího užívání kombinované hormonální antikoncepce, rovněž vyžaduje její vysazení.

Akutní nebo chronické jaterní dysfunkce mohou vyžadovat přerušení užívání kombinovaných perorálních kontraceptiv, dokud se parametry jaterních funkcí nevrátí k normálu.

BOLEST HLAVY

Počáteční nebo zvýšený výskyt migrény nebo jiných forem bolesti hlavy, které jsou recidivující, přetrvávající nebo se zhoršují, vyžaduje vysazení kombinované perorální antikoncepce a vyhodnocení příčiny.

HYPERTENZE

Při užívání kombinovaných perorálních kontraceptiv byl hlášen zvýšený krevní tlak, i když jen vzácně. U žen s hypertenzí, hypertenzí v anamnéze nebo s onemocněním spojeným s hypertenzí (včetně některých onemocnění    ledvin) by mohla být výhodná jiná metoda antikoncepce.

V těchto případech by měl být pečlivě sledován krevní tlak v průběhu užívání kombinovaných perorálních kontraceptiv a v případě významného zvýšení krevního tlaku by mělo být užívání kombinované hormonální antikoncepce přerušeno.

OSTATNÍ

Opatrnost se doporučuje v následujících případech:

-    Metabolické poruchy, jako je diabetes mellitus bez poškození cév,

-    hyperlipidémie (hypertriglyceridémie, hypercholesterolémie); ženy s hyperlipidémií je třeba v průběhu

užívání    kombinované    hormonální    antikoncepce    pečlivě    sledovat.

U malého počtu žen užívajících kombinovanou hormonální antikoncepci může hypertriglyceridémie přetrvávat,

-    u žen se zvýšenou hladinou triglyceridů může užívání přípravků obsahujících estrogen vést k vzácnému, ale prudkému nárůstu triglyceridů v plazmě a tím pankreatitidy,

-    obezita (body mass index = výška/hmotnost2 > 30),

-    benigní nádory prsu a děložní poruchy (hyperplazie, fibrom),

-    hyperprolaktinémie s galaktoreou nebo bez galaktorey.

Pečlivé monitorování je třeba zajistit při výskytu nebo zhoršení onemocnění, která mohou nastat během těhotenství nebo užívání kombinované perorální antikoncepce, nebo u pacientů s těmito stávajícími poruchami nebo výskytem těchto onemocnění v anamnéze: epilepsie, migréna, otoskleróza, astma, rodinná anamnéza cévního onemocnění, křečové žíly, těhotenský herpes, cholelitiáza, systémový lupus erytematodes, onemocnění srdce, ledvin nebo jater, deprese, vysoký krevní tlak, chorea, hemolyticko-uremický syndrom, porfyrie, srpkovitá anémie, Crohnova choroba a ulcerózní kolitida.

Exogenní estrogeny mohou urychlit nebo zhoršit příznaky angioedému, zvláště u žen s vrozeným angioedémem.

Přestože kombinovaná hormonální antikoncepce může mít vliv na periferní inzulínovou rezistenci a na glukózovou toleranci, neexistují žádné nutné indikace jakkoliv měnit terapeutický režim u diabetiček užívajících nízké dávky kombinované hormonální antikoncepce (< 0,05 mg ethinylestradiolu). Nicméně pacientky nemocné cukrovkou by měly být pečlivě sledovány, a to zejména v počáteční fázi užívání kombinované hormonální antikoncepce.

V klinických studiích byla pozorována netěhotenská amenorea v 7 % cyklů - amenoreatické cykly se vyskytují u 24 % žen v celém průběhu studie - a 3,6 % žen mělo po sobě jdoucí cykly amenorey. Pouze 1 % žen v důsledku toho antikoncepci vysadilo.

Pokud při správném užívání přípravku Vidette 0,06 mg/0,015 mg dochází k amenoreatickému cyklu, nevyžaduje to přerušení užívání nebo jakýkoliv těhotenský test. Pokud nebyl přípravek Vidette 0,06 mg/0,015 mg správně užíván nebo pokud se ani po dalším cyklu neobjeví krvácení, je třeba vyloučit těhotenství.

U některých žen se může vyskytnout postterapeutická amenorea (případně anovulace) nebo oligomenorea, zvláště pokud k těmto stavům docházelo již před zahájením léčby.

Za normálních okolností tento stav spontánně vymizí, pokud ne, je nutno zvážit možnost poškození hypofýzy a vyloučit ho před znovuzahájením předepisování tohoto přípravku. Nepravidelné krvácení (krvácení nebo špinění) se může vyskytnout u všech kombinovaných hormononálních antikoncepcí, zvláště v prvních měsících užívání. Vyhodnocení nepravidelného krvácení má tedy smysl až po adaptační fázi asi tří cyklů. Pokud nepravidelné krvácení přetrvává nebo se objeví po období pravidelných cyklů, měly by být zváženy nehormonální příčiny a přijata vhodná diagnostická opatření k vyloučení zhoubného onemocnění nebo těhotenství. Další diagnostická opatření mohou zahrnovat i kyretáž.

Během užívání kombinovaných perorálních kontraceptiv byly hlášeny případy výskytu deprese. Ženy s depresí v anamnéze by měly být pečlivě sledovány.

Pokud se v průběhu těhotenství nebo při předchozím užívání kombinované hormonální antikoncepce objevilo melasma/chloasma, je nutno vyvarovat se expozici slunečnímu nebo ultrafialovému záření, aby se minimalizovalo riziko exacerbace.

Průjem a/nebo zvracení může snížit absorpci kombinované hormonální antikoncepce (viz bod 4.2). Lékařské vyšetření/konzultace

Před zahájením nebo znovuzahájením léčby přípravkem Vidette 0,06 mg/0,015 mg by měla být získána kompletní anamnéza (včetně rodinné anamnézy) a musí být vyloučeno těhotenství. Měl by se změřit krevní tlak a mělo by být provedeno tělesné vyšetření při zvážení kontraindikací (viz bod 4.3) a varování (viz bod 4.4). Je důležité, aby byla žena upozorněna na informace o žilní a arteriální trombóze, včetně rizika přípravku Vidette 0,06 mg/0,015 mg v porovnání s dalšími typy CHC, na příznaky VTE a ATE, známé rizikové faktory a co by měla dělat v případě suspektní trombózy.

Žena by také měla být informována, aby si pečlivě přečetla příbalovou informaci pro uživatele a aby dodržovala uvedené instrukce. Frekvence a povaha vyšetření by měly být založeny na stanovených postupech a upraveny podle individuálních potřeb ženy.

Ženy by měly být informovány, že hormonální antikoncepce nechrání před HIV infekcí (AIDS) a dalšími sexuálně přenosnými chorobami.

Tento léčivý přípravek obsahuje monohydrát laktózy. Pacientky se vzácnými dědičnými problémy s intolerancí galaktózy, vrozeným nedostatkem laktázy nebo malabsorpcí glukózy a galaktózy by neměly tento léčivý přípravek užívat.

4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Interakce mezi ethinylestradiolem a ostatními léčivými látkami může vést ke snížení nebo zvýšení sérové koncentrace ethinylestradiolu.

Snížené sérové koncentrace ethinylestradiolu mohou vést ke zvýšenému výskytu krvácení z průniku a intermenstruačního krvácení a mohou případně snížit účinnost perorální antikoncepce.

O    1 VV r V r r r    1    V •

Souběžné užívaní se nedoporučuje:

-    induktory enzymů, jako jsou antikonvulziva (fenobarbital, fenytoin, primidon, karbamazepin, topiramát), rifabutin, rifampicin, griseofulvin a pravděpodobně třezalka tečkovaná. Antikoncepční ochrana se snižuje v průběhu použití a po dobu jednoho cyklu po ukončení používání v důsledku zvýšeného jaterního metabolismu. Přednost by měla být dána nehormonální metodě antikoncepce.

-    Ritonavir: Účinnost antikoncepce může být snížena v důsledku snížení hladiny estrogenů. Je třeba používat nehormonální metodu antikoncepce.

-    Modafinil: Účinnost antikoncepce může být snížena během užívání a během prvního měsíčního cyklu po ukončení užívání.

-    Flunarizin: V důsledku zvýšené citlivosti prsní žlázy na prolaktin je zde možnost galaktorey.

-    Troleandomycin: Může zvyšovat riziko intrahepatální cholestázy při současném podávání s COC.

Pro rozpoznání možných interakcí je třeba se seznámit se Souhrny údajů o přípravku týkající se současně užívaných léčivých přípravků.

Interakce s laboratorními vyšetřeními

Užívání kontracepčních steroidů může ovlivnit výsledky některých laboratorních testů, včetně biochemických parametrů jaterních, thyreoidálních, adrenálních a renálních funkcí, plasmatických hladin vazebných proteinů (např. pohlavní hormony vázající globulin (SHBG) a lipoproteiny), parametry metabolismu cukrů, parametry koagulace a fibrinolýzy. Povaha a rozsah změn jsou částečně závislé na dávce použitých hormonů.

4.6 Fertilita, těhotenství a kojení

Těhotenství

Tento    léčivý    přípravek nesmí    být užíván během těhotenství.

Před zahájením užívání tohoto léčivého přípravku je nutno vyloučit těhotenství. Pokud dojde během užívání    k    otěhotnění, musí    se přípravek ihned vysadit.

V rozsáhlých epidemiologických studiích nebylo pozorováno zvýšené riziko malformací u dětí, jej ichž matky užívaly před otěhotněním kombinovanou hormonální antikoncepci, nebo jakékoli teratogenní účinky, pokud žena užívala COC neúmyslně v časném stádiu těhotenství. Tyto studie nebyly s přípravkem Vidette 0,06 mg/0,015 mg provedeny.

Zvýšené riziko VTE během poporodního období je třeba brát v úvahu při znovuzahájení užívání přípravku Vidette 0,06    mg/0,015 mg (viz bod 4.2 a 4.4).

Kojení

Tento    léčivý    přípravek    nemá    být    užíván    během    kojení.

Kojení může být kombinovanou hormonální antikoncepcí ovlivněno, protože může vést ke snížení množství mléka a změně ve složení mateřského mléka. Malá množství antikoncepčních steroidů a/nebo jejich metabolitů může být vylučováno do mateřského mléka během jejich užívání a může mít vliv na dítě.

Z tohoto důvodu se užívání kombinované hormonální antikoncepce obecně nedoporučuje, dokud není dítě úplně odstaveno.

4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Tento léčivý přípravek nemá žádný vliv na schopnost řídit a obsluhovat stroje.

4.8 Nežádoucí účinky

Při užívání kombinované hormonální antikoncepce byly hlášeny následující nežádoucí účinky: Závažné nežádoucí účinky kombinované hormonální antikoncepce jsou uvedeny v bodě 4.4.

Popis vybraných nežádoucích účinků

U žen užívajících CHC bylo pozorováno zvýšené riziko arteriálních a žilních trombotických a tromboembolických příhod, včetně infarktu myokardu, cévní mozkové příhody, tranzitorních ischemických atak, žilní trombózy a plicní embolie a je podrobněji popsáno v bodě 4.4.

Amenorea byla pozorována u 15 % žen účastnících se klinických studií, viz bod 4.4.

U žen užívajících ethinylestradiol/gestoden byly pozorovány jako velmi časté nežádoucí účinky (u více než 10 %) v obou klinických studiích a po uvedení na trh - bolesti hlavy (včetně migrény) a krvácení z průniku/špinění.

Následující další nežádoucí účinky byly hlášeny u žen v průběhu užívání kombinovaných perorálních kontraceptiv:

Časté

Méně časté

Vzácné

Velmi vzácné

(> 1/100 až < 1/10)

(> 1/1000 až < 1/100)

(> 1/10000 až < 1/1000)

(< 1/10000)

Infekce a infestace

Vaginitida, včetně kandidózy

Novotvary benigní, maligní a blíže neurčené

Hepatocelulár ní karcinom a benigní jaterní

(zahrnující cysty a polypy)

tumory (např. fokální nodulární hyperplasie, adenom jater)

Poruchy

imunitního

systému

Anafylaktická/ anafylaktoi dní reakce s velmi vzácnými případy kopřivky, angioedému a závažnými reakcemi s respiračními příznaky a cirkulační odezvou.

Zhoršení

systémového

lupus

erytematodes

Poruchy metabolismu a

výživy

Změny v chuti k jídlu (zvýšení nebo snížení)

Intolerance glukózy

Exacerbace

porfýrie

Psychiatrické

poruchy

Labilita nálady, včetně deprese, alterované libido

Poruchy

nervového

systému

Nervozita, závrať

Zhoršení

chorey

Poruchy oka

Intolerance kontaktních čoček

Neuritida

optiku,

retinální

vaskulární

trombóza

Cévní poruchy

VTE,ATE

Gastrointestinál ní poruchy

Nausea, zvracení, bolest břicha

Křeče v břiše, plynatost

Pankreatitida, adenom jater, hepatocelulárn í karcinom

Poruchy jater a žlučových cest

Cholestatická žloutenka

Cholelitiáza a cholestáza* hepatální a hepatobiliární poruchy (např. hepatitida, jaterní dysfunkce)

Poruchy kůže a podkožní tkáně

Akné

Vyrážka, chloasma (melasma); možný trvalý výskyt, hirsutismus, alopecie

Erythema nodosum

Erythema

multiforme

Poruchy ledvin a močových cest

Hemolyticko-

uremický

syndrom

Poruchy reprodukčního systému a prsu

Bolest prsů, napětí a zvětšení prsů, výtok z prsu,

dysmenorea, změny v intenzitě menstruace, změ ny na čípku: ektropium, výtok.

Celkové

poruchy a reakce v místě aplikace

Hromadění

tekutin/edém

Vyšetření

Změny hmotnosti

Zvýšení krevního tlaku, změny v hladinách sérových lipidů, včetně

hypertriglyceridém

ie

*kombinovaná hormonální antikoncepce může zhoršit stávající cholelitiázu a cholestázu.

U žen s hereditárním angioedémem mohou exogenní estrogeny vyvolat nebo zhoršit příznaky angioedému.

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48

100 41 Praha 10

Webové stránky: www .sukl .cz/nahlasit-nezadouci-ucinek

4.9 Předávkování

Příznaky předávkování perorální antikoncepcí u dospělých a dětí mohou zahrnovat nauzeu, zvracení, napětí prsů, závratě, bolest břicha, točení hlavy/vyčerpání; u žen se může objevit krvácení z vysazení. Antidotum není k dispozici; léčba je symptomatická.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: progestageny a estrogeny, fixní kombinace ATC kód: G03AA10 (urogenitální systém a pohlavní hormony)

Jednofázová estrogen-progestagenní kombinace. Pearlův index (bez korekce): 0,24 (21,521 cyklů).

Antikoncepční účinnost ethinylestradiolu/gestodenu je založena na třech mechanismech účinku:

-    Ovulace je blokována na úrovni hypotalamo-hypofyzární osy.

-    Cervikální hlen se stává neprůchodným pro spermie.

-    Děložní sliznice se stává nevhodnou pro implantaci.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Ethinylestradiol:

Absorbce

Ethinylestradiol je po perorálním podání rychle a úplně absorbován.

Po podání 15 ^g je maximální plazmatické koncentrace 30 pg/ml dosaženo za 1 - 1,5 hodiny. Ethinylestradiol podléhá výraznému first-pass efektu, který zobrazuje velké interindividuální rozdíly. Absolutní biologická dostupnost je přibližně 45    %.

Distribuce

Ethinylestradiol má distribuční objem 15 l/kg a asi z 98 % se váže na plazmatické bílkoviny. Ethinylestradiol indukuje jaterní syntézu pohlavních hormonů vázajících globulin (SHBG) a globulin vázající kortikosteroidy (CBG).

Při podávání 15 ^g ethinylestradiolu se plazmatická koncentrace SHBG zvyšuje z 86 na přibližně 200 nmol/l.

Biotransformace

Ethinylestradiol je úplně metabolizován (metabolická clearance je přibližně 10 ml/min/kg). Vzniklé metabolity jsou vylučovány močí (40    %) a stolicí (60    %).

Eliminace

Eliminační poločas ethinylestradiolu je přibližně 15 hodin. Ethinylestradiol není vylučován v nezměněné formě ve významném rozsahu. Metabolity ethinylestradiolu jsou vylučovány v poměru 4:6 (moč:žluč).

Rovnovážný_stav

Ustáleného stavu je dosaženo ve druhé polovině cyklu, při plazmatických hladinách ethinylestradiolu akumulujícího se přibližně 1,4 - 2,1násobně.

Gestoden:

Absorbce

Po perorálním podání je gestoden rychle a kompletně absorbován. Absolutní biologická dostupnost je přibližně 100 %. Po perorální aplikaci jediné dávky 60 pg, je vrcholové plazmatické koncentrace 2 ng/ml dosaženo po cca 60 minutách. Plazmatické koncentrace jsou vysoce závislé na koncentraci SHBG.

Distribuce

Po jednorázové dávce 60 pg má gestoden distribuční objem 1,4 l/kg. Z 30 % se váže na albumin a z 50 až 70    % na SHBG.

Biotransformace

Gestoden je téměř úplně metabolizován prostřednictvím obvyklých drah metabolismu steroidů. Metabolická clearance po podání jedné dávky 60 pg je přibližně 0,8 ml/min/kg. Inaktivní metabolity jsou vylučovány močí (60    %) a stolicí (40    %).

Eliminace

Eliminační poločas gestodenu je asi 13 hodin. Pokud je podáván současně s ethinylestradiolem, je prodloužen na 20 hodin.

Rovnovážný stav

Po opakovaném podávání v kombinaci s ethinylestradiolem se zvýší koncentrace v plazmě asi 2 -4násobně.

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Byly provedeny toxikologické studie jednotlivých léčivých látek i jejich kombinace. Studie akutní toxicity se zvířaty neprokázaly žádné známky možného toxického účinku v případě neúmyslného předávkování.

Studie opakované dávky zjišťující systémovou toleranci neprokázaly žádné neočekávané riziko pro člověka.

Dlouhodobé studie kancerogenity s opakovaným podáváním neprokázaly žádný kancerogenní potenciál. Je však třeba mít na paměti, že pohlavní steroidy mohou stimulovat transformaci určitých tkání na hormon-dependentní    nádory.

Studie teratogenity neprokázaly žádné zvláštní riziko za předpokladu, že se kombinace estrogen/gestagen užívá    správně.    Nicméně, užívání je třeba přerušit ihned po zjištění těhotenství.

Studie mutagenity neprokázaly žádný mutagenní potenciál pro ethinylestradiol nebo gestoden.

6. FARMACEUTCIKÉ ÚDAJE

6.1 Seznam pomocných látek

Aktivní potahované tablety:

Jádro tablety:

Monohydrát laktosy Mikrokrystalická celulosa Draselná sůl polakrilinu Glycerol distearát typ 1

Potah tablety:

Potahová soustava 024.15 MS žlutá, skládající se z: hypromelosy, hyprolosy, mastku, hydrogenovaného bavlníkového oleje, oxidu titaničitého (E171), žlutého oxidu železitého (E172), červeného oxidu železitého (E172)

Neaktivní _potahované tablety:

Jádro tablety:

Monohydrát laktosy Mikrokrystalická celulosa Draselná sůl polakrilinu Glycerol distearát typ 1

Potah tablety:

Potahová soustava 018.03 MS bílá, skládající se z: hypromelosy, makrogolu, hydrogenovaného bavlníkového oleje, modifikovaného kukuřičného škrobu, oxidu titaničitého (E171).

6.2    Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3    Doba použitelnosti

3 roky

6.4    Zvláštní opatření pro uchovávání

Tento přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání.

6.5    Druh obalu a obsah balení

PVC/Al blistr (24 žlutých aktivních tablet a 4 bílé inaktivní potahované tablety v blistru)

Kalendářní balení s 1 x 28, 3 x 28 a 6 x 28 dávkami Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

6.6    Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku

Žádné zvláštní požadavky.

7.    DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Teva Pharmaceuticals CR s.r.o., Praha, Česká republika

8.    REGISTRAČNÍ ČÍSLO

17/039/14-C

9.    DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

5.3.2014

10. DATUM REVIZE TEXTU

7.4.2016

20