Příbalový Leták

Vetmulin 450 Mg/G

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

Vetmulin® 450 mg/g granulát pro použití v pitné vodě Huvepharma NV


1.

NÁZEV VETERINÁRNÍHO LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

Vetmulin 450 mg/g granule pro podání v pitné vodě pro prasata, kura domácího a krůty.



2.

KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Léčivá látka:
1 g obsahuje: Tiamulini hydrogenofumaras 450,0 mg (odpovídá 364,2 mg Tiamulinum)


Pomocné látky:
Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.



3.

LÉKOVÁ FORMA

Granule pro podání v pitné vodě.

Bílé až světle žluté granule.



4.

KLINICKÉ ÚDAJE



4.1

Cílové druhy zvířat

Prasata, kur domácí a krůty.

4.2

Indikace (s upřesněním pro cílový druh zvířat)

Prasata

Léčba dyzentérie prasat způsobené Brachyspira hyodysenteriae citlivými na tiamulin.

Léčba enzootické pneumonie způsobené Mycoplasma hyopneumoniae citlivými na tiamulin.

Kur domácí

Léčba a metafylaxe chronických respiračních onemocnění (CRD) a aerosakulitidy, vyvolaných kmeny Mycoplasma gallisepticum a Mycoplasma synoviae citlivými na tiamulin.

Krůty

Léčba a metafylaxe infekční sinusitidy a aerosakulitidy, způsobené kmeny Mycoplasma gallisepticum, Mycoplasma meleagridis a Mycoplasma synoviae citlivými na tiamulin

Před použitím je třeba stanovit přítomnost onemocnění ve stádě nebo hejnu.



4.3

Kontraindikace

Nepoužívejte u zvířat se známou přecitlivělostí na účinnou látku nebo na kteroukoli z pomocných látek.


Nepoužívejte v případě rezistence na tiamulin.

Přípravek se nesmí podávat současně, resp. nejméně 7 dnů před a 7 dnů po podání dalších přípravků obsahujících ionofory jako jsou monensin, salinomycin nebo narasin.




4.4

Zvláštní upozornění (pro každý cílový druh)

Příjem léčiva zvířaty se může měnit v důsledku onemocnění. V případě nedostatečného příjmu vody musí být zvířata léčena parenterálně použitím vhodného injekčního přípravku.

Zlepšením zoohygienické praxe a důkladným čištěním a dezinfekcí je možno zabránit dlouhodobému nebo opakovanému použití přípravku.



4.5

Zvláštní opatření pro použití





Zvláštní opatření pro použití u zvířat


Vzhledem k pravděpodobné variabilitě (čas, zeměpisné faktory) ve výskytu rezistence bakterií vůči tiamulinu by mělo použití přípravku vycházet z odběru vzorků na bakteriologii a výsledku testování citlivosti a měla by být brána v úvahu oficiální a místní pravidla antibiotické politiky. Použití přípravku odlišné od pokynů uvedených v souhrnných údajích o přípravku může zvýšit prevalenci bakterií rezistentních vůči tiamulinu a může snížit účinnost léčby jinými pleuromutiliny vzhledem k možnosti zkřížené rezistence.


Strategie léčby v rámci stáda nebo hejna by se měla omezit na zvířata, u kterých byli izolováni původci citliví k tiamulinu.




Zvláštní opatření určené osobám, které podávají veterinární léčivý přípravek zvířatům

Zabraňte kontaktu přípravku s pokožkou, očima a sliznicemi. Při nakládání s veterinárním léčivým přípravkem by se měly používat osobní ochranné prostředky skládající se z ochranné kombinézy, nepropustných gumových rukavic a ochranných brýlí.

V případě náhodného zasažení očí vypláchněte ihned a důkladně proudem vody. Pokud podráždění přetrvává, vyhledejte lékařskou pomoc.
Během manipulace s přípravkem zabraňte vdechnutí prachu použitím jednorázového respirátoru vyhovujícího normě EN 149 nebo respirátoru pro více použití vyhovujícího normě EN 140, který je vybavený filtrem podle normy EN 143.
Odstraňte kontaminovaný oděv a potřísněnou kůži ihned omyjte
.
Po použití si umyjte ruce.
Zabraňte náhodnému pozření. V případě náhodného pozření vyhledejte ihned lékařskou pomoc a ukažte příbalovou informaci nebo etiketu praktickému lékaři.
Lidé se známou přecitlivělostí na tiamulin by se měli vyhnout kontaktu s veterinárním léčivým přípravkem.



4.6

Nežádoucí účinky (frekvence a závažnost)

Prasata
Po perorálním podání se může u prasat vzácně vyskytnout přecitlivělost na tiamulin, která se projevuje jako zvýšená slinivost, mírný edém, akutní dermatitida s kožním erytémem a intenzivní svědění. Nežádoucí reakce jsou často mírné a přechodného rázu, ale velmi zřídka mohou být i závažného rázu a vést k apatii nebo úhynu. Vyskytnou-li se tyto typické vedlejší účinky, okamžitě zastavte léčbu a omyjte zvířata i jejich kotce vodou. Zvířata se poté obvykle rychle zotaví. Vhodná je symptomatická léčba, jako je podání elektrolytů a protizánětlivá terapie.


Kur domácí a krůty

Během podávání tiamulinu ptákům může být snížen příjem vody. To nemá nepříznivý vliv na celkový stav ptáků nebo účinnost přípravku.



4.7

Použití v průběhu březosti, laktace nebo snášky

Prasata
Přípravek lze používat během březosti a laktace.

Kur domácí a krůty
Přípravek může být podáván ptákům během snášky a chovným ptákům, protože nebyly pozorovány žádné negativní vlivy na snášku, plodnost nebo líhnutí u kura domácího a krůt.




4.8

Interakce s dalšími léčivými přípravky a další formy interakce

O tiamulinu je známo, že u něj dochází ke klinicky závažným, často smrtelným interakcím s ionoforovými antibiotiky. Proto se prasatům nesmí současně, resp. nejméně 7 dní před a 7 dní po podání tohoto přípravku, podávat jiné přípravky obsahující monensin, narasin nebo salinomycin. Může dojít k prudkému zpomalení růstu či úhynu.


Aby se předešlo interakci mezi tiamulinem a neslučitelnými ionofory, mělo by být na krmné směsi nahrazující krmivo uvedeno, že bude použit tiamulin a že tyto přípravky by neměly být obsaženy v krmivu nebo by neměly krmivo kontaminovat. Krmivo by mělo být před použitím testováno na ionofory, pokud existuje podezření, že mohlo dojít ke kontaminaci krmiva. Pokud dojde k jakékoli interakci, okamžitě přestaňte podávat medikovanou vodu a nahraďte ji čerstvou vodou. Odstraňte kontaminované krmivo co nejdříve a nahraďte je krmivem, které neobsahuje ionofory, které nejsou kompatibilní s tiamulinem.

Současné užívání tiamulinu a ionoforového antikokcidika maduramicinu se nedoporučuje, protože to může vést k mírnému až středně velkému poklesu růstu u kura domácího. Situace je přechodná a k zotavení dochází obvykle během 3-5 dnů po vysazení léčby tiamulinem. K tomu nedochází u ionoforů - lasalocidu a semduramicinu.

Tiamulin může snížit bakteriální účinnost beta-laktamových antibiotik, která jsou účinná na rostoucí bakterie.



4.9

Podávané množství a způsob podání

Perorální podání v pitné vodě.


Kur domácí:
25 mg tiamulin hydrogenfumarátu / kg živé hmotnosti a den (odpovídá 5,5 g přípravku / 100 kg živé hmotnosti a den) podávané po dobu 3 až 5 po sobě následujících dnů.

Krůty
40 mg tiamulin hydrogenfumarátu / kg živé hmotnosti a den (odpovídá 8,9 g přípravku / 100 kg živé hmotnosti a den) podávané po dobu 3 až 5 po sobě následujících dnů.

Prasata
Dyzentérie prasat způsobená
Brachyspira hyodysenteriae:

8,8 mg tiamulin hydrogenfumarátu / kg živé hmotnosti a den (odpovídá 1,9 g přípravku / 100 kg živé hmotnosti a den) podávané po dobu 5 po sobě následujících dnů.


Enzootická pneumonie způsobená Mycoplasma hyopneumoniae:
15-20 mg tiamulin hydrogenfumarátu / kg živé hmotnosti a den (odpovídá 3,3 - 4,4 g přípravku / 100 kg živé hmotnosti a den) podávané po dobu 5 po sobě následujících dnů.


Příjem vody s léčivem závisí na skutečné živé hmotnosti, spotřebě vody, klinickém stavu zvířat, prostředí, věku a druhu podávaného krmiva. Za účelem správného dávkování je třeba odpovídajícím způsobem vypočítat koncentraci tiamulinu, a to následovně:



. mg přípravku
na kg živé hmotnosti a den



x

Průměrná živá hmotnost (kg)



=....mg přípravku na litr pitné vody


Průměrný denní příjem vody (l/zvíře)



Za účelem zajištění správné dávky je třeba živou hmotnost stanovit co nejpřesněji, aby nedošlo k poddávkování.

Použijte vhodné kalibrované váhy pro navážení potřebného množství přípravku.

Přípravek lze přidávat přímo do požadovaného objemu pitné vody nebo lze připravit koncentrovaný roztok a ten poté zředit na konečnou koncentraci.

Maximální rozpustnost přípravku je 10 gramů/litr.

Medikovaná pitná voda a zásobní roztok by se měly připravovat každých 24 hodin.
Pro přípravu medikované vody nepoužívejte rezavé nádoby. Medikovaná voda by měla být jediným zdrojem pitné vody pro zvířata po celou dobu trvání léčby.
Za účelem zabránění příjmu subterapeutických dávek léčivé látky je třeba na konci léčby odpovídajícím způsobem očistit systém napájecího zařízení.

Příjem vody se může během podávání tiamulinu ptákům snížit. Zdá se, že toto závisí na koncentraci: s 0,025 % tiamulinu se sníží příjem přibližně o 15 %. Během podávání léčiva by se měl často sledovat příjem vody.

Nedojde-li k odpovědi na léčbu do 3 dnů, je třeba přehodnotit diagnózu a v případě potřeby změnit léčbu.




4.10

Předávkování (symptomy, první pomoc, antidota), pokud je to nutné

Kur domácí a krůty:

Tiamulin hydrogenfumarát má u ptáků relativně vysoký terapeutický index. Pravděpodobnost předávkování je nízká, jelikož příjem vody a tím i příjem tiamulinu je při vysokých dávkách snížen. Hodnota LD50 je 1 290 mg/kg pro kura domácího a 840 mg/kg pro krůty.

Klinické příznaky akutní toxicity u kura domácího jsou vokalizace, klonické křeče a poloha vleže na boku. U krůt zahrnují příznaky akutní toxicity klonické křeče, polohu na boku nebo na zádech, slinění a ptózu.

Prasata:

Jednorázové perorální podání dávky 100 mg/kg živé hmotnosti vyvolalo u prasat hyperpnoe a abdominální nevolnost. Při dávce 150 mg/kg byla jediným účinkem na centrální nervovou soustavu letargie. Dávka 55 mg/kg podávaná během 14 dnů způsobila zvýšenou slinivost a mírné podráždění žaludku. Tiamulin hydrogenfumarát má u prasat relativně vysoký terapeutický index. Minimální letální dávka nebyla u prasat stanovena.

Vyskytnou-li se předvídané nepříznivé reakce z důvodu předávkování, je třeba podávání léčiva okamžitě přerušit a zahájit odpovídající symptomatickou léčbu.



4.11

Ochranné lhůty

Prasata:

Maso: 5 dnů


Kur domácí:

Maso : 3 dny

Vejce: Bez ochranných lhůt.


Krůty

Maso: 5 dnů




5.

FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI



Farmakoterapeutická skupina: antibakteriální léčiva pro systémovou aplikaci, pleuromutiliny

ATCvet kód: QJ01XQ01



5.1

Farmakodynamické údaje

Tiamulin hydrogenfumarát je polysyntetické diterpenové antibiotikum. Mechanismus účinku je inhibice syntézy bílkovin na úrovni ribozomů u citlivých bakterií. Jedná se o bakteriostatické antibiotikum a spektrum působení zahrnuje: mykoplasmata a spirochety, zejména Brachyspira hyodysenteriae.


Tiamulin je bakteriostatický při terapeutických koncentracích a bylo prokázáno, že je účinný na ribozomální úrovni 70S. Primární vazebné místo je na podjednotce 50S a pravděpodobné sekundární vazebné místo je v místě spojení podjednotek 50S a 30S. Jeví se, že inhibuje produkci proteinů bakteriemi tím, že produkuje biochemické neaktivní iniciační komplexy, které zabraňují prodlužování polypeptidového řetězce.


Výzkum in-vitro ukázal, že rezistentní mutanty bakterií se mohou vyvinout po vícenásobném pasážování tzv. vícestupňový nástup rezistence. Vývoj rezistence u mykoplasmat je pomalejší. Byla pozorována rezistence B. hyodysenteriae s možnou geografickou proměnlivostí..


Byla pozorována zkřížená rezistence mezi tiamulinem a tylosin tartrátem: mikroorganismy rezistentní vůči tiamulinu jsou rezistentní také vůči tylosin tartrátu, ale ne naopak.


Rezistence u Brachyspira hyodysenteriae může být způsobená bodovou mutací v genu 23S rRNA.




5.2

Farmakokinetické údaje

Tiamulin je dobře vstřebáván z gastrointestinálního traktu kura domácího a krůt.

Kur domácí

Po perorálním podání 25 mg tiamulinu/kg živé hmotnosti byla po 4 hodinách (tmax) naměřena hodnota Cmax 1,7 µg/ml. Po podání medikované vody v dávce 250 ppm (250 mg/l tiamulin hydrogenfumarátu) kuru domácímu dosáhla po 48 hodinách průměrná koncentrace v séru 0,78 µg/ml (0,45 - 1,4 µg/ml). Toto představuje velmi dobré rozložení ve tkáních. Přibližně 50 % (45 % - 52 %) tiamulinu se váže na bílkoviny séra.

Tiamulin se rychle metabolizuje v játrech (hydroxylace, dealkalizace, hydrolýza). K vylučování dochází žlučí a stolicí (55 - 65 %). Zbytek se vylučuje močí. Vylučování je dvoufázové: více než 99 % se vyloučí během 24 hodin a zbývající 1 % se nevyloučí do doby 6 až 8 dnů.


Krůty

Po perorálním podání 25 mg tiamulinu/kg živé hmotnosti byla po 4 hodinách (tmax) naměřena hodnota Cmax 1,08 µg/ml. Po podání medikované vody v dávce 250 ppm (250 mg/l tiamulin hydrogenfumarátu) krůtám dosáhla průměrná koncentrace v séru 0,36 µg/ml (0,22 - 0,5 µg/ml).



Prasata

Tiamulin se dobře vstřebává z gastrointestinálního traktu prasat. Po perorálním podání 10 mg tiamulinu/kg živé hmotnosti byla po 4 hodinách (tmax) naměřena hodnota Cmax 1 µg/ml. Toto představuje velmi dobré rozložení ve tkáních. Dochází k akumulaci v plicích a tlustém střevě. 30-50 % tiamulinu se váže na bílkoviny séra.

Tiamulin se rychle metabolizuje v játrech (hydroxylace, dealkalizace, hydrolýza). Bylo identifikováno nejméně 16 biologicky neaktivních metabolitů. K vylučování dochází žlučí a stolicí (70 - 85 %). Zbytek se vylučuje močí (15 - 30 %).

5.3

Environmentální vlastnosti


Tiamulin hydrogenfumarát je perzistentní v půdě.

6.

FARMACEUTICKÉ ÚDAJE



6.1

Seznam pomocných látek

Povidon

Monohydrát laktosy



6.2

Inkompatibility

Studie kompatibility nejsou k dispozici, a proto tento veterinární léčivý přípravek nesmí být mísen s žádnými dalšími veterinárními léčivými přípravky.



6.3

Doba použitelnosti

Doba použitelnosti veterinárního léčivého přípravku v neporušeném obalu: 2 roky.

Doba použitelnosti po prvním otevření vnitřního obalu: 3 měsíce.

Doba použitelnosti po rozpuštění nebo rekonstituci podle návodu: 24 hodin.




6.4

Zvláštní opatření pro uchovávání

Chraňte před chladem nebo mrazem.

Uchovávejte v původním obalu.




6.5

Druh a složení vnitřního obalu

Sáček na zip se širokým dnem z polyethylentetraftalát/hliník/nízkohustotního polyethylenu o obsahu 1 kg.



6.6

Zvláštní opatření pro zneškodňování nepoužitého veterinárního léčivého přípravku nebo odpadu, který pochází z tohoto přípravku

Všechen nepoužitý veterinární léčivý přípravek nebo odpad, který pochází z tohoto přípravku, musí být likvidován podle místních právních předpisů.



7.1

DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Huvepharma NV

Uitbreidingstraat 80

2600 Antverpy

Belgie



8.

REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)

96/093/09-C



9.

DATUM REGISTRACE/ PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

17. 9. 2009/ 26. 2. 2014



10.

DATUM REVIZE TEXTU

Srpen 2016





Veterinární léčivý přípravek je vydáván pouze na předpis.







Strana 11 z 11