Příbalový Leták

Vasopos N

sp.zn.sukls186703/2016

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1. NÁZEV PŘÍPRAVKU

Vasopos N oční kapky, roztok

2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Tetryzolini hydrochloridum 0,5 mg v 1 ml (cca 30 kapek) Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1

3. LÉKOVÁ FORMA

Oční kapky

Čirý bezbarvý roztok bez zápachu, bez mechanických nečistot.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1    Terapeutické indikace

Vasopos N je indikován k léčbě při hyperemii konjunktiválních a episklerálních cév, při konjunktivitidách, vyvolaných kouřem, větrem, prachem, intenzivním světlem, pylovými alergeny aj.

4.2    Dávkování a způsob podání

Běžné dávkování je 2-3krát denně 1 kapka do spojivkového vaku v intervalech nejméně 6 hodin; toto dávkování platí pro dospělé, dospívající a děti starší než dva roky. Mezi jednotlivými dávkami má být interval alespoň 6 hodin a délka používání bez lékařského dohledu nesmí přesáhnout 10 dní (pro možnost zesílení reaktivní hyperemie). Pacienta je třeba poučit, aby odšrouboval ochranný uzávěr, zaklonil mírně hlavu, odtáhl dolní víčko a jemným tlakem na lahvičku vkápl jednu kapku na vnitřní plochu dolního víčka. Špičkou kapací lahvičky se nesmí dotknout oka. Po použití musí lahvičku opět pečlivě uzavřít.

Děti a dospívající

Děti mladší než dva roky nesmějí přípravek Vasopos N používat.

4.3    Kontraindikace

Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1, dále u dětí mladších než dva roky, při glaukomu s uzavřeným úhlem a při rhinitis sicca. Rovněž se nesmí používat při současném podávání inhibitorů monoaminooxidázy.

4.4    Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Vasopos N může vzácně vyvolat místní podráždění, hyperemii, přechodný palčivý pocit. Zejména po opakovaném podávání může dojít k reaktivní hyperemii po odeznění vazokonstrikčního účinku. Vzácně se vyvine mydriáza.

Po spolknutí přípravku, který natekl cestou canalis lacrimalis, se mohou vyvinout celkové alfa-sympatomimetické účinky, zvýšení krevního tlaku, palpitace, bolesti hlavy, tremor, slabost, pocení. U kojenců a dětí do dvou let, kde je přípravek kontraindikován, by použitá dávka vzhledem k nízké tělesné hmotnosti mohla být příliš vysoká a po spolykání by mohla vyvolat těžké oběhové změny, hypertenzní reakci, tachykardie, arytmie i fibrilaci anebo bradykardii, stejně tak i u pacientů trpících těžkými oběhovými onemocněními (např. ischemická choroba srdeční, hypertenze, feochromocytom) nebo poruchami metabolismu (např hypertyreóza, diabetes mellitus).

Pokud pacientovi oční onemocnění umožňuje nosit tvrdé kontaktní čočky, musí je před vkápnutím přípravku Vasopos N vyjmout; znovu si je smí nasadit nejdříve za 15 minut po vkápnutí přípravku. Měkké kontaktní čočky se při používání přípravku Vasopos N používat nesmějí a je rozhodně třeba zabránit jejich kontaktu s přípravkem.

4.5    Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Při užívání přípravku Vasopos N se nesmějí podávat inhibitory monoaminooxidázy a tricyklických antidepresiv, které zabraňují destrukci tetryzolinu a mohly by tak zesílit jeho nežádoucí celkové účinky na oběhový systém.

Používání jakýchkoli jiných očních kapek nebo oční lázně může vyplavením přípravku Vasopos N jeho účinek snížit až potlačit. Pokud je taková kombinace nutná, musí mezi použitím různých očních kapek uplynout alespoň 30 minut.

4.6    Fertilita, těhotenství a kojení

Výsledky reprodukčních studií a studií fertility na zvířatech a zkušenosti u lidí nejsou k dispozici. Vzhledem k možným systémovým nežádoucím účinkům se používání přípravku Vasopos N během těhotenství a kojení nedoporučuje.

4.7    Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Po krátkou dobu (nejvýše 30 minut) po vkápnutí přípravku Vasopos N do spojivkového vaku může někdy přetrvávat rozmazané vidění.

4.8 Nežádoucí účinky

Velmi časté: Časté:

Méně časté: Vzácné:

Velmi vzácné: Není známo:


> 1/10

>    1/100 až < 1/10

>    1/1000 až <1/100

>    1/10000 až < 1/1000 <1/10000

z dostupných údajů nelze určit

Vasopos N může vzácně vyvolat místní podráždění, hyperemii, přechodný palčivý pocit. Zejména po opakovaném podávání může dojít k reaktivní hyperemii po odeznění vazokonstrikčního účinku.

Vzácně se vyvine mydriáza.

Po spolknutí přípravku, který natekl cestou canalis lacrimalis, se mohou vyvinout celkové alfa-sympatomimetické účinky, zvýšení krevního tlaku, palpitace, bolesti hlavy, tremor, slabost, pocení. U kojenců a dětí do dvou let, kde je přípravek kontraindikován, by použitá dávka vzhledem k nízké tělesné hmotnosti mohla být příliš vysoká a po spolykání by mohla vyvolat těžké oběhové změny, hypertenzní reakci, tachykardie, arytmie i fibrilaci anebo bradykardii, stejně tak i u pacientů trpících těžkými oběhovými onemocněními (např. ischemická choroba srdeční, hypertenze, feochromocytom) nebo poruchami metabolismu (např hypertyreóza, diabetes mellitus).

U pacientů s výrazně porušenou rohovkou byly v souvislosti s použitím očních kapek obsahujících fosfáty, velmi vzácně hlášeny případy kalcifikace rohovky.

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48, 100 41 Praha 10

Webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek

4.9 Předávkování

U pokusných zvířat vyvolá celkové podání tetryzolinu typické celkové alfa-mimetické příznaky s periferní vazokonstrikcí, zvýšení krevního tlaku, někdy tachykardií a arytmiemi, někdy s reaktivní bradykardií.

Toxicita po očním podání je minimální vzhledem k nízké absorpci.

Zkušenosti u lidí představují příznaky předávkování, popsané u malých dětí (viz bod 4.4).

Terapie těžkého předávkování by byla symptomatická s použitím alfa-sympatolytik.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1    Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: oftalmologika, sympatomimetika používaná jako dekongescenční léčiva,

ATC kód: S01GA02.

Tetryzolin svým alfa-sympatomimetickým účinkem vyvolává vazokonstrikci, při jeho lokálním použití je absorpce minimální. Lokální vazokonstrikce trvá 6-8 hodin a může být po čase vystřídána reaktivní hyperemií.

Mydriázu vyvolává tetryzolin málokdy.

5.2    Farmakokinetické vlastnosti

Absorpce tetryzolinu ze spojivkového vaku je zanedbatelná, v úvahu přichází spíše spolykání látky, která protekla canalis nasolacrimalis.

Protože jedna kapka do spojivkového vaku představuje 0,025 mg, není za běžných okolností třeba s celkovými účinky počítat.

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Předklinické studie nepřinášejí důkazy o nepříznivých celkových účincích při lokální aplikaci přípravku Vasopos N v doporučeném dávkování.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1    Seznam pomocných látek

Roztok chlorhexidin-diglukonátu, sorbitol, dihydrogenfosforečnan draselný, hydrogenfosforečnan draselný, voda na injekci.

6.2    Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3    Doba použitelnosti

V neporušeném obalu: 3 roky Po prvním otevření: 4 týdny

Po prvním otevření byla fyzikální a chemická stabilita prokázána na 28 dní při teplotě do 25 °C.

Z mikrobiologického hlediska může být přípravek po otevření uchováván maximálně po dobu 28 dní při 25 °C.

Jiná doba a podmínky uchovávání přípravku po otevření před použitím jsou v odpovědnosti uživatele.

6.4    Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte při teplotě do 25 °C.

6.5    Druh obalu a velikost balení

PE lahvička, PE kapací vložka, pojistný bílý PE šroubovací uzávěr, krabička.

Obsah lahvičky: 10 ml

6.6    Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Žádné zvláštní požadavky.

7.    DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

URSAPHARM spol. s r.o.

Kubánské náměstí 1391/11 100 00 Praha 10, Česká republika Tel.: +420 295 560 468 e-mail: info@ursapharm.cz

8.    REGISTRAČNÍ ČÍSLO 64/148/01-C

9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

Datum první registrace: 18.4.2001

Datum posledního prodloužení registrace: 15.5.2013

10. DATUM REVIZE TEXTU

1.7.2016