Příbalový Leták

V-Penicilin 250 Mg Slovakofarma

sp.zn.sukls153674/2014 SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1.    NÁZEV PŘÍPRAVKU

V-Penicilin 250 mg SLOVAKOFARMA V-Penicilin 500 mg SLOVAKOFARMA V-Penicilin 750 mg SLOVAKOFARMA

tablety

2.    KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Léčivá látka:

V-Penicilin 250 mg SLOVAKOFARMA:

Jedna tableta obsahuje phenoxymethylpenicillinum kalicum 278 mg, odpovídá phenoxymethylpenicillinum 250 mg .

Pomocná látka se známým účinkem: jedna tableta obsahuje 36,88 mg monohydrátu laktózy. V-Penicilin 500 mg SLOVAKOFARMA:

Jedna tableta obsahuje phenoxymethylpenicillinum kalicum 556 mg, odpovídá phenoxymethylpenicillinum 500 mg .

Pomocná látka se známým účinkem: jedna tableta obsahuje 70 mg monohydrátu laktózy. V-Penicilin 750 mg SLOVAKOFARMA:

Jedna tableta obsahuje phenoxymethylpenicillinum kalicum 833 mg, odpovídá phenoxymethylpenicillinum 750 mg .

Pomocná látka se známým účinkem: jedna tableta obsahuje 105 mg monohydrátu laktózy. Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3. LÉKOVÁ FORMA

Tableta

Popis přípravku:

V-Penicilin 250 mg SLOVAKOFARMA: bílé kulaté tablety s půlící rýhou na jedné straně. Tabletu lze rozdělit na dvě stejné dávky.

V-Penicilin 500 mg SLOVAKOFARMA: bílé kulaté tablety s půlící rýhou na jedné straně. Tabletu lze rozdělit na dvě stejné dávky.

V-Penicilin 750 mg SLOVAKOFARMA: bílé podlouhlé tablety s výraznou rýhou na jedné straně. Tabletu lze rozdělit na dvě stejné dávky.

4.    KLINICKÉ ÚDAJE

4.1    Terapeutické indikace

Indikace volby:

Streptokoková tonzilofaryngitida.

Infekce ústní dutiny a stomatologické infekce.

Indikace alternativní:

Alternativa prokain-benzylpenicilinu u profylaxe revmatické horečky a středně těžkých streptokokových infekcí měkkých tkání.

Další indikace:

K dokončení počáteční parenterální aplikace benzylpenicilinu, případně prokain-benzylpenicilinu. Lymeská borelióza (erythema chronicum migrans) u dětí.

Je třeba vzít v úvahu oficiální pokyny týkající se správného používání antibakteriálních léčiv.

Pevné lékové formy j sou určeny pro dospělé a děti starších 3 let.

4.2 Dávkování a způsob podání

Dávkování

Přípravek je určen k perorálnímu podání v dílčích dávkách po 6-8 hodinách, při profylaktickém podávání každých 12 hodin.

250 mg phenoxymethylpenicilinu je ekvivalentní 440 000 IU, nebo 500 000 IU je ekvivalentní 329 mg.

Dospělí

Obvyklá dávka pro dospělé je 500 mg podávaných každých 6 hodin, nebo 750 mg každých 8 hodin (2000 - 2500 mg/den).

Pediatrická populace

Obvyklá dávka pro děti je 10-12,5 mg/kg podávaná každých 6 hodin, nebo 15-17,5 mg/kg podávaných každých 8 hodin (40-50 mg/kg/den).

Pacienti s poruchou funkce ledvin

Pokud nejsou renální funkce vážně poškozené, není nutná úprava dávkování. Při závažné renální insuficienci (clearance endogenního kreatininu < 10 ml/min) se podává obvyklá dávka V-Penicilinu každých 8 hodin.

Pacienti s poruchou funkce jater

Při poruše funkce jater je třeba dávkování V-Penicilinu upravit jen při současné poruše funkce ledvin, protože v tomto případě jsou játra hlavní eliminační cestou.

Délka podávání

Pokud lékař nerozhodne jinak, lék se užívá dalších 48-72 hodin po vymizení příznaků infekce a poklesu teploty. Aby se předešlo pozdním komplikacím (revmatické horečce), infekce způsobené P-hemolytickými streptokoky mají být léčeny po dobu 10 dnů.

Streptokoková tonzilofaryngitida, infekce dutiny ústní a stomatologické infekce:

Dospělí: 1250-1500 mg denně ve 4 dílčích dávkách po 6 hodinách nebo 2000-2500 mg denně ve 3 dílčích dávkách po 8 hodinách.

Děti od 3 let: 10-12,5 mg/kg každých 6 hodin, nebo 15-17,5 mg/kg každých 8 hodin.

Pokud neurčí lékař jinak, přípravek se užívá 10 dní.

Sekundární prevence revmatické horečky:

Dospělí i děti 250 mg každých 12 hodin, podávání je dlouhodobé.

K dokončení parenterální léčby aktinomykózy:

Podává se obvykle 500 mg každých 6 hodin po dobu 6-12 měsíců.

Lymeská borelióza u dětí (erythema migrans):

Obvykle 15-17.5 mg/kg každých 8 hodin po dobu 3 týdnů.

Způsob podání

Přípravek se užívá perorálně. Může být podáván s jídlem, nicméně hladiny v krvi jsou mírně vyšší po podání na lačno. Dětem lze tablety rozdrtit.

4.3    Kontraindikace

• hypersenzitivita na fenoxymethylpenicilin, na penicilinová a cefalosporinová antibiotika nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.

4.4    Zvláštní upozornění a opatření pro použití

U pacientů s onemocněním srdce nebo těžkými poruchami elektrolytů jiného původu je třeba pamatovat na přívod kalia přípravkem V-Penicilin SLOVAKOFARMA. Vysoké dávky mají být podávány s opatrností u pacientů užívajících léky obsahující kalium anebo kalium šetřící diuretika.

Podávání antibiotik, zejména při dlouhodobé terapii, může vést k přerůstání rezistentních mikroorganismů. Pacientův stav se má proto pravidelně kontrolovat. Zároveň je nutné v pravidelných intervalech kontrolovat krevní obraz, činnost jater a ledvin.

Zvýšená opatrnost je nutná u pacientů s alergickým onemocněním (astma, kopřivka. Při vzniku alergické reakce je třeba terapii přerušit a pacienta léčit obvyklými prostředky jako adrenalin, antihistaminika a glukokortikoidy. Je nutné zvážit možnost zkřížené alergie mezi peniciliny a jinými beta laktamovými antibiotiky (cefalosporiny, karbapenemy).

Perorální peniciliny nejsou indikované u pacientů se závažným onemocněním gastrointestinálního traktu, které způsobuje přetrvávající průjem a zvracení, protože může dojít ke snížení absorpce. V těchto případech se doporučuje parenterální léčba.

Během léčby nebo v prvních týdnech po její iniciaci je při těžkých a dlouhodobých průjmech třeba pomýšlet na antibiotikem vyvolanou pseudomembranózní kolitidu. Přípravek je nutné ihned vysadit a zavést terapii podle výsledků bakteriologických vyšetření, a to i v případech, kdy se jedná pouze o podezření na pseudomembranózní kolitidu. Látky tlumící peristaltiku nesmí být podávány.

Vzhledem k tomu, že V-Penicilin SLOVAKOFARMA, podobně jako většina penicilinů, je vylučován ledvinami, je třeba u pacientů s těžkou poruchou renálních funkcí redukovat dávku nebo prodloužit interval podávání (viz bod 4.2).

Přípravek obsahuje monohydrát laktózy. Pacienti se vzácnou dědičnou poruchou intolerance galaktózy, hereditární laktázovou deficiencí nebo malabsorpcí glukózy/galaktózy by neměli tento přípravek užívat.

4.5    Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Potrava má proměnlivý efekt, většinou snižuje absorpci fenoxymethylpenicilinu (viz bod 5.2).

Současné podávání penicilinů může vést k zvýšeným hladinám methotrexátu v séru a zesílení jeho toxických účinků. Je proto nezbytné monitorování sérových hladin methotrexátu.

Probenecid tím, že snižuje renální exkreci penicilinu, zvyšuje jeho hladiny v plazmě a prodlužuje biologický poločas. Současné podávání s indometacinem, fenylbutazonem, salicyláty nebo sulfinpyrazonem může vést ke zvýšení nebo prodloužení sérových hladin fenoxymethylpenicilinu.

Cholestyramin a kolestipol snižují vstřebávání perorálně podaného fenoxymethylpenicilinu.

Účinek penicilinu snižují, až antagonizují současně podávaná bakteriostatická antibiotika (tetracykliny, chloramfenikol, erythromycin aj.) a chemoterapeutika.

Kombinované užití fenoxymethylpenicilinu a perorálních antikoagulancií (např. warfarinu) může prodloužit protrombinový čas.

Současné užívání fenoxymethylpenicilinu s kalium šetřícími diuretiky (např. amilorid a spironolakton) může způsobovat hyperkalemii, která může být až život ohrožující.

Penicilin může přechodně snížit účinnost antikoncepčních přípravků, a proto se doporučuje při jeho podávání zajistit antikoncepci jiným způsobem.

Biologickou dostupnost penicilinu snižují léky, které zvyšují pH žaludečního obsahu.

Vstřebávání V-Penicilinu může být sníženo v případech, kdy byla provedena nebo ještě probíhá sterilizace střeva aminoglykosidy (např. neomycinem).

Po dobu léčby lékem V-Penicilin SLOVAKOFARMA mohou být testy na neenzymatické stanovení glukózy v moči, urobilinogenové testy a kvantitativní stanovení aminokyselin v moči s ninhydrinem falešně pozitivní.

4.6    Fertilita, těhotenství a kojení

Těhotenství

Při podávání penicilinu březím samicím zvířat nebyla zjištěna teratogenita ani fetotoxicita. Zkušenosti s několika tisíci těhotnými ženami léčenými penicilinem v 1. trimestru nebo později během těhotenství neukazují na žádné poškození plodu. Kontrolované studie u těhotných žen však nejsou dostupné. Pokud je nezbytná antibiotická léčba, je možno podávat fenoxymethylpenicilin v průběhu celého těhotenství.

Kojení

Penicilin přestupuje do mateřského mléka ve velmi malém množství. Jako u každého antibiotika, i po minimálních dávkách penicilinu v mléce může u kojeného dítěte nastat střevní dysmikrobie s průjmy nebo alergická reakce.

Vzhledem k minimální toxicitě penicilinových antibiotik patří fenoxymethylpenicilin mezi léky první volby, je-li u kojící matky nezbytná antibiotická léčba. Možné riziko ovlivnění dítěte se zvyšuje s vyššími dávkami a délkou trvání léčby. U dítěte je třeba sledovat rozvoj průjmu nebo alergie.

4.7    Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

V-Penicilin SLOVAKOFARMA nemá žádný nebo má zanedbatelný vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje.

4.8    Nežádoucí účinky

Nežádoucí účinky se vyskytují asi u 5% léčené populace, alergické reakce u 2% - 5%. Většina nežádoucích účinků penicilinů je podmíněná hypersenzitivitou. Alergie na fenoxymethylpenicilin je obvykle zkřížena s alergií na ostatní peniciliny, někdy i na cefalosporiny a karbapenemy. Vzácně (0,05 % léčených) se alergické reakce mohou projevit jako typický anafylaktický šok. Jindy se mohou objevit příznaky podobné sérové nemoci: kopřivka, horečka, otoky kloubů, angioneurotický edém, intenzivní pruritus a respirační obtíže. Obvykle se tyto příznaky objevují 7-10 dní od zahájení terapie.

Během léčby spirochetálních infekcí se může rozvinout Jarisch-Herxheimerova reakce charakterizovaná výskytem nebo zhoršením celkových příznaků jako je horečka, zimnice, bolest hlavy a kloubů.

V následující tabulce jsou shrnuty nežádoucí účinky fenoxymethylpenicilinu rozdělené do skupin podle terminologie MedDRA s uvedením frekvence výskytu: velmi časté (> 1/10); časté (> 1/100 až < 1/10); méně časté (> 1/1 000 až < 1/100); vzácné (> 1/10 000 až < 1/1 000); velmi vzácné (< 1/10 000), není známo (z dostupných údajů nelze určit):

MedDRA třídy orgánových systémů

Frekvence výskytu

Nežádoucí účinek

Poruchy krve a lymfatického systému

Velmi vzácné

Eozinofilie Leukopenie T rombocytopenie Pancytopenie Hemolytická anémie Abnormální krvácivost

Poruchy imunitního systému

Časté

Alergické reakce

Vzácné

Anafylaktický šok Jarisch-Herxheimerova reakce

Cévní poruchy

Velmi vzácné

Vaskulitida

Poruchy nervového systému

Velmi vzácné

Poruchy CNS* Aseptická meningitida

Poruchy ledvin a močových cest

Velmi vzácné

Intersticiální nefritida

Poruchy kůže a podkožní tkáně

Časté

Vyrážka

Kopřivka

Pruritus

Velmi vzácné

Angioedém

Stevens-Johnsonův syndrom, toxická epidermální nekrolýza

MedDRA třídy orgánových systémů

Frekvence výskytu

Nežádoucí účinek

Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně

Velmi vzácné

Atralgie Otoky kloubů

Celkové poruchy a reakce v místě aplikace

Velmi vzácné

Horečka

Gastrointestinální poruchy

Časté**

Nauzea Zvracení Průjem Orální léze

Poruchy metabolismu a výživy

Vzácné

Hyperkalemie ***

Respirační, hrudní a mediastinální poruchy

Velmi vzácné

Respirační obtíže

* Megadávky (více než 12 g penicilinu denně) mohou způsobit poruchy CNS, hlavně u dětí a starších osob s poruchou funkce ledvin

** Po perorálním podání vysokých dávek penicilinu. Obtíže obvykle vymizí po skončení léčby a nebývají důvodem k přerušení terapie.

*** Může vzniknout při užívání vysokých dávek vzhledem k značnému přívodu draslíku.

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48 100 41 Praha 10

Webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek

4.9 Předávkování

Toxicita fenoxymethylpenicilinu je nízká, terapeutická šíře je veliká. Při perorálním podání je prakticky nemožné dosáhnout koncentrace, které vedou k vyvolání neurotoxických symptomů. Nejčastější potíže po akutním předávkování jsou nauzea, zvracení a průjem.

V současné době neexistuje specifické antidotum, terapie předávkování je symptomatická a adjuvantní. Fenoxymethylpenicilin lze z krve odstranit hemodialýzou. Zvláštní pozornost je třeba věnovat vodní a elektrolytové bilanci.

5.    FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1    Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupin: antibakteriální léčiva pro systémovou aplikaci, peniciliny citlivé k působení

beta-laktamáz

ATC kód: J01CE02

Mechanismus účinku:

V-Penicilin patří do skupiny baktericidních acidorezistentních perorálních penicilinových antibiotik s úzkým bakteriálním spektrem. Jeho antimikrobiální účinek je výsledkem inhibice syntézy buněčné stěny mikroorganismu. Na tomto procesu se účastní následující mechanismy: vazba beta-laktamového léčiva na specifické proteiny pro peniciliny (penicillin-binding proteins PBP-1 a PBP-3), inhibice syntézy buněčné stěny blokádou transpeptidace peptidoglykanu. Dochází k aktivaci autolytických enzymů v buněčné stěně, která v konečném důsledku vede k lytickým lézím stěny a smrti buňky.

V-Penicilin je rozkládán penicilinázou a dalšími beta-laktamázami bakterií.

Antibakteriální spektrum

In vitro jako penicilin G: Streptococcuspyogenes, Streptococcus agalactiae, streptokoky ze skupin C a G, viridující streptokoky, Streptococcus pneumoniae, Staphylococcus aureus a Neisseria gonorrhoeae neprodukující B-laktamázu, Neisseria meningitidis, Corynebacterium diphtheriae, Erysipelothrix spp., Bacillus anthracis, Pasteurella multocida, anaerobní koky, Clostridium spp., Fusobacterium spp., Actinomyces israelii a další aktinomycéty, orofaryngeální kmeny bakteroidů, Spirillum minus, Streptobacillus moniliformis, Treponemapallidum, Borrelia burgdorferi. Účinnost na enterokoky je střední.

Rezistentní jsou producenti B-laktamáz, dále gramnegativní střevní a nefermentující tyčky, Bacteroides fragilis a některá klostridia.

Vzhledem k nižším plazmatickým vrcholovým hladinám než dosahuje penicilin G (1-2 mg/l) je klinická účinnost omezena pouze na Streptococcus pyogenes a jiné dobře citlivé baktérie (orofaryngeální anaeroby, Borrelia spp.).

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Absorpce

Fenoxymethylpenicilin je rezistentní vůči žaludeční aciditě, a proto se může podávat perorální cestou. Ze zažívacího traktu je absorbován z 60-73 %.

Po dávce 500 mg je maximální plazmatická koncentrace 3-5 pg/ml dosažena za 30-60 minut. Přípravek může být podáván s jídlem; vliv jídla na absorpci je pouze mírný. Krevní hladiny jsou mírně vyšší, pokud je lék podán nalačno.

Distribuce

Vazba na plazmatické bílkoviny je vysoká, až 80 %.

Penicilin je distribuován do všech tkání a tělesných tekutin, včetně pleurální, perikardiální a kloubní. Koncentrace penicilinu v tkáních se rovnají koncentraci v séru, pouze v oku, prostatě a v CNS jsou hladiny nižší. Distribuční objem je 0,5 l/kg.

Biotransformace

V játrech je fenoxymethylpenicilin metabolizován přibližně z 55 %.

Eliminace

Fenoxymethylpenicilin se vylučuje ledvinami, z toho 10 % glomerulární filtrací a 90 % tubulární sekrecí. Přibližně 20-40 % dávky podané per os se vylučuje močí v nezměněné formě. Biologický poločas se pohybuje v rozmezí 0,5-1 hodiny, může však být výrazně prodloužen při nedostatečných renálních funkcích. Při clearance kreatininu < 10 ml/min je biologický poločas prodloužen až na 4,1 hodiny, např. u novorozenců nebo starších lidí. U těchto pacientů se vylučuje převážně žlučí.

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Dlouhodobé experimentální studie mutagenity a karcinogenity nebyly na zvířatech provedeny, ale bezpečnost přípravku byla ověřena dostatečně dlouhodobým používáním v klinické praxi.

6.    FARMACEUTICKÉ    ÚDAJE

6.1    Seznam pomocných látek

monohydrát laktózy sodná sůl kroskarmelózy mastek

magnesium-stearát mikrokrystalická celulóza

6.2    Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3    Doba použitelnosti

5 let

6.4    Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte při teplotě do 30 °C v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem a vlhkostí.

6.5    Druh obalu a obsah balení

Průsvitný hnědošedě zbarvený PVC/Al blistr, krabička Velikost balení:

V-Penicilin 250 mg SLOVAKOFARMA: 30 tablet V-Penicilin 500 mg SLOVAKOFARMA: 30 tablet V-Penicilin 750 mg SLOVAKOFARMA: 20 nebo 30 tablet

Na trhu nemusí být k dispozici všechny velikosti balení.

6.6    Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Žádné zvláštní požadavky.

7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

ZENTIVA, a. s., Einsteinova 24, 851 01, Bratislava, Slovenská republika

REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)

8.


V-Penicilin 250 mg SLOVAKOFARMA: 15/266/96-A/C V-Penicilin 500 mg SLOVAKOFARMA: 15/266/96-B/C V-Penicilin 750 mg SLOVAKOFARMA: 15/269/98-C

9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

V-Penicilin 250 mg SLOVAKOFARMA

Datum první registrace: 7. 5. 1996

Datum posledního prodloužení registrace: 28.5.2014

V-Penicilin 500 mg SLOVAKOFARMA

Datum první registrace: 7. 5. 1996

Datum posledního prodloužení registrace: 28.5.2014

V-Penicilin 750 mg SLOVAKOFARMA

Datum první registrace: 14. 10. 1998

Datum posledního prodloužení registrace: 28.5.2014 10. DATUM REVIZE TEXTU

1.9.2014

/9 9