Unitropic 1%
sp.zn. sukls133192/2013
r O V r
SOUHRN UDAJU O PŘÍPRAVKU
1. NÁZEV PŘÍPRAVKU UNITROPIC 1%
Oční kapky, roztok
2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
Jeden mililitr roztoku obsahuje tropicamidum 10 mg (1 ml = 37 kapek) Pomocné látky se známým účinkem: benzalkonium-chlorid.
Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.
3. LÉKOVÁ FORMA
Oční kapky, roztok
Popis přípravku: čirý, bezbarvý roztok
4. klinické Údaje
4.1 Terapeutické indikace
Vyvolání mydriázy pro účely diagnostiky či terapie.
Vyvolání cykloplegie ke stanovení objektivní refrakce oka.
4.2 Dávkování a způsob podání
Dávkování
Přesné dávkování a délku léčby vždy určí lékař.
Dospělí, starší osoby a děti k dosažení mydriázy:
Jednu kapku přípravku UNITROPIC 1% kápnout do spojivkového vaku 15-20 minut před vyšetřením. Pokud po aplikaci jedné kapky nedojde k žádoucí mydriáze, je třeba pokračovat v aplikaci (po 1 kapce v intervalech 5 minut), až se požadovaný účinek dostaví.
Dospělí, starší osoby a děti k dosažení cykloplegie:
Po vkápnutí 2 - 6 kapek přípravku UNITROPIC 1% (po 1 kapce v intervalech 5 minut) dochází k akomodační paréze. Nejvhodnější dobou pro stanovení totální refrakce oka je 1 až 1,5 hodiny po vkápnutí první kapky.
Pediatrická _ populace
U dětí byly hlášeny případy nedostatečné účinnosti tropikamidu na vyvolání cykloplegie. Proto může být požadováno použití silnějšího agens (atropin), nebo kombinace tropikamidu s jiným cykloplegikem (cyklopentolát, fenylefrin).
4.3 Kontraindikace
Hypersenzitivita na tropikamid, na jiné deriváty kyseliny tropové nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.
Glaukom s uzavřeným úhlem nebo s anatomicky úzkým komorovým úhlem.
4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití
Oční kapky UNITROPIC 1% je třeba se zvláštní opatrností podávat v těchto případech:
• tachykardie a srdeční insuficience
• mechanické stenózy v GIT, paralytický ileus a toxické megakolon
• myasthenia gravis
• hypertyreóza
• akutní edém plic
• těhotenská toxikóza
• obstrukční onemocnění močových cest
• pacienti s Downovým syndromem
• Rhinitis sicca
Systémovou absorpci léčiva lze snížit použitím nazolakrimální okluze nebo zavřením víček po aplikaci po dobu 2 minut. Toto opatření vede ke snížení systémových nežádoucích účinků a ke zvýšení místního účinku léčiva.
U osob nad 65 let, kde je možno očekávat výskyt zvýšeného nitroočního tlaku, je třeba použít UNITROPIC 1% s opatrností. Aby nedošlo k vyvolání záchvatu akutního glaukomu, je vhodné před aplikací přípravku znát šířku komorového úhlu.
Účinnost tropikamidu je závislá na etnickém původu pacienta.
Jen po zvážení poměru mezi očekávaným prospěchem a možným rizikem je možno použít UNITROPIC 1% při glaukomu s otevřeným úhlem. V takovém případě se po aplikaci léku doporučuje sledovat nitrooční tlak, protože může dojít k jeho zvýšení.
U každého pacienta s otevřeným úhlem, u něhož dojde po podání cykloplegika k signifikantnímu zvýšení nitroočního tlaku, vzniká podezření na latentní glaukom s otevřeným úhlem. Měření nitroočního tlaku se proto doporučuje při každé opakované aplikaci přípravku.
Po podání léku je třeba počítat s rozšířením pupily a poruchou akomodace. Pacienti jsou po podání léku oslňováni a trpí fotofobií. Je vhodné, aby si chránili zrak slunečními brýlemi. Kromě toho nelze vyloučit i systémové účinky, jako např. malátnost či účinky na oběhový systém.
Pacient nesmí současně s používáním přípravku nosit měkké kontaktní čočky. Podle možnosti se po dobu léčení nemají nosit ani tvrdé kontaktní čočky. Není-li vyhnutí, musí pacient před aplikací přípravku tvrdou kontaktní čočku vždy vyjmout a opětovně ji nasadit nejdříve za 20 minut po nakapání přípravku.
Aby se zabránilo kontaminaci očních kapek, je třeba zabránit kontaktu konce kapátka s okem nebo kůží obličeje. Ihned po aplikaci přípravku je potřebné nasazením ochranného uzávěru na kapátko lahvičku dobře uzavřít.
Pediatrická populace
Tropikamid může u dětí způsobit poruchy centrálního nervového systému, nebo kardiopulmonální selhání a jeho nadměrné používání může vyvolat příznaky systémové toxicity.
UNITROPIC 1 % proto používejte s opatrností u kojenců a předčasně narozených dětí, nebo dětí s Downovým syndromem. U dětí s poškozením mozku a spastickou obrnou je nutné před použitím přípravku UNITROPIC 1% zvážit poměr přínosu a rizika jeho podání.
4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
Mydriatický účinek léku je snižován aplikací jiných očních léků, které mají miotický účinek. UNITROPIC 1% může snižovat schopnost miotik (i jiných antiglaukomatik) snižovat nitrooční tlak. Zvýšení nitroočního tlaku může být vyšší při současném užívání nitrátů, disopyramidu, glukokortikoidů a haloperidolu. Posílení anticholinergního účinku je možno očekávat při současném užívání antihistaminik a antidepresiv (tricyklických antidepresiv, prokainamidu, chinidinu, inhibitorů MAO, benzodiazepinů a neuroleptik).
4.6 Fertilita, těhotenství a kojení
Bezpečnost podávání tropikamidu u žen v graviditě nebyla prokázána. Kontrolované a objektivně hodnotitelné studie nejsou známy. Není známo, zda tropikamid lokálně aplikovaný těhotné ženě, může vést k poškození plodu. V období gravidity a po čas kojení se proto UNITROPIC 1% může použít jedině tehdy, když očekávaný terapeutický efekt pro matku převýší potenciální riziko pro plod nebo pro dítě.
4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
UNITROPIC 1% má výrazný vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje. Těsně po nakapání léku do oka nastává oslnění a rozmazané vidění, které znemožňuje řízení motorových vozidel, obsluhu strojů a práci ve výškách. Kromě toho nelze po podání přípravku vyloučit ani nežádoucí systémové účinky, jako např. malátnost, slabost či účinky na kardiovaskulární systém. Proto vykonávat výše jmenované činnosti je možno teprve tehdy, až zcela odezní účinek rozšíření zornice, účinek vyřazení akomodace a až zcela odezní fotofobie a případné nežádoucí účinky přípravku.
4.8 Nežádoucí účinky
Následující nežádoucí účinky byly hlášeny po lokálním použití tropikamidu. Frekvenci výskytu však nelze z dostupných údajů odhadnout.
Výskyt nežádoucích účinků je uveden v pořadí tříd orgánových systémů s klesající závažností. Vyjádření frekvence podle databáze MedDRA je následovné:
velmi časté (>1/10); časté (>1/100 až <1/10); méně časté (>1/1000 až <1/100); vzácné (>1/10000 až <1/1000); velmi vzácné (<1/10000); není známo (z dostupných údajů nelze určit).
Poruchy nervového systému není známo: bolest hlavy, závratě
Poruchy oka
není známo: zvýšení nitroočního tlaku, přechodné píchání nebo pálení v oku, rozmazané vidění, fotofobie, hyperemie
Srdeční poruchy
není známo: bradykardie, po které následuje tachykardie s palpitacemi a arytmií Cévní poruchy
není známo: hypotenze, synkopa, vazodilatace, která se může projevit pocitem tepla v obličeji nebo zčervenáním
Gastrointestinální poruchy není známo: nauzea
Poruchy kůže a podkožní tkáně není známo: kožní vyrážka
Celkové poruchy a reakce v místě aplikace není známo: prodloužení účinku léku (mydriázy)
Cykloplegika mohou způsobit zvýšení nitroočního tlaku nebo urychlení vzniku glaukomu s uzavřeným úhlem u predisponovaných pacientů. (Viz bod. 4.3 Kontraindikace a 4.4 Zvláštní
upozornění a opatření pro použití)
Pro tuto skupinu léků byly hlášeny i psychotické reakce, poruchy chování a kardiorespirační selhání a to především u dětí. (viz bod 4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití)
Mezi další toxické projevy anticholinergik patří návaly horka, sucho v ústech, suchost sliznic a kůže, snížení sekrece potních žláz, snížení gastrointestinální motility a zácpa, nucení na močení, snížená tvorba slz, nazálního a bronchiálního sekretu.
Lokální reakce: přechodné pálení a fotofobie, jako důsledek mydriázy. Prodloužené podávání může vést k místnímu podráždění, zarudnutí, otoku a konjunktivitidě.
Pediatrická populace
Tropikamid může způsobit poruchy centrálního nervového systému, které mohou být nebezpečné u kojenců a malých dětí.
Zvýšené riziko systémové toxicity bylo pozorováno u kojenců, předčasně narozených dětí a u dětí s Downovým syndromem, spastickou paralýzou nebo poškozením mozku. (viz bod 4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití)
U dětí se také mohou vyskytnout zvracení, závratě, kolísavá chůze a abdominální distenze u kojenců.
Při případném výskytu neobvyklých reakcí je třeba podávání přípravku ihned vysadit a o dalším používání léku se poradit s lékařem.
Hlášení podezření na nežádoucí účinky
Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:
Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48, 100 41 Praha 10
Webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek
4.9 Předávkování
Při dodržení předepsaného dávkování je předávkování nepravděpodobné. Při náhodném jednorázovém požití přípravku se mohou vyskytnout příznaky předávkování, ke kterým patří: vazodilatace, zčervenání v obličeji, suchost kůže a sliznic, tachykardie, horečka, zácpa, retence moči, podrážděnost a poruchy chování.
Při náhodném požití léku dítětem je vhodné ihned kontaktovat lékaře a pokusit se u dítěte vyvolat zvracení. Léčebně připadá také do úvahy podání aktivního uhlí nebo výplach žaludku. Při těžkých projevech toxicity je antidotem volby fysostigmin v dávce 1-2 mg.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: oftalmologika, mydriatika a cykloplegika ATC kód: S01FA06
Tropikamid je syntetické parasympatolytikum. Jeho chemická struktura se vzdáleně podobá struktuře atropinu. Tropikamid má anticholinergní účinky podobné účinkům beladonových alkaloidů. V oku blokuje odpověď sfinkteru duhovky a akomodačního svalu řasnatého tělíska na cholinergní stimulaci. To vede k mydriáze a cykloplegii.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Účinnost tropikamidu na oko je farmakologicky prokazatelná. Již po vkápnutí jedné kapky 1% roztoku tropikamidu dochází během 3 - 8 minut k rozšíření pupily. Vrcholu mydriázy může být dosaženo již do 10 minut, většinou však do 20 minut. Účinek trvá v průměru 1 - 2 hodiny a rychle odeznívá. Původní šíře pupily je obvykle dosaženo za 5 až 8 hodin.
Tropikamid vede ke krátkodobé, ale výrazné ztrátě akomodace, během které lze stanovit totální refrakci oka. Po vkápnutí 3 - 6 kapek tropikamidu (po 1 kapce v intervalech 5 minut) dochází k akomodační paréze. Nejvhodnější dobou pro stanovení refrakce je 1 až 1,5 hodiny po vkápnutí první kapky. Fyziologické akomodační šíře je opět dosaženo po dalších 60 - 120 minutách.
I po místní aplikaci přípravku UNITROPIC 1% do spojivkového vaku může dojít k systémové absorpci. Děje se to především nosní sliznicí, kam se tropikamid dostane spolu se slzami. O systémové farmakokinetice a metabolismu tropikamidu u člověka nejsou k dispozici žádné údaje.
5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti
Tropikamid je látka, která se už dlouhou dobu klinicky používá. Nové experimentální údaje nejsou k dispozici.
6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1 Seznam pomocných látek
Benzalkonium-chlorid, dihydrát dinatrium-edetátu, chlorid sodný, kyselina chlorovodíková 1% (k úpravě pH), voda na injekci.
6.2 Inkompatibility
Neuplatňuje se.
6.3 Doba použitelnosti
V neporušeném obalu: 2 roky Po prvním otevření: 4 týdny
6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání
Uchovávejte při teplotě do 30 oC. Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem. Chraňte před chladem nebo mrazem. Chemická a fyzikální stabilita po otevření před použitím byla doložena na dobu 4 týdnů. Z mikrobiologického hlediska může být přípravek po otevření uchováván maximálně po dobu 4 týdnů při teplotě do 30 oC. Jiná doba a podmínky uchovávání přípravku po otevření před použitím jsou v odpovědnosti uživatele.
6.5 Druh obalu a obsah balení
Bílá LDPE lahvička s bezbarvým LDPE kapátkem, bílý PP šroubovací uzávěr s LDPE pojistným kroužkem modré barvy, krabička.
Velikost balení: 1 x 10 ml očních kapek, roztoku
1 x 5 ml očních kapek, roztoku 3 x 5 ml očních kapek, roztoku
Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.
6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku
Žádné zvláštní požadavky.
7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
UNIMED PHARMA spol. s r.o.
Oriešková 11
821 05 Bratislava, Slovenská republika Tel.: +421 2 4333 3786 Fax: +421 2 4363 8743 e -mail: unimedpharma@unimedpharma.sk
8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO
64/386/09-C
9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE / PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
Datum první registrace: 6. 5. 2009
Datum posledního prodloužení registrace: 27.1.2016.
10. DATUM REVIZE TEXTU
27.1.2016
6/6