Unipres 20
sp.zn. : sukls158371/2012, sukls158372/2012
SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU
1. NÁZEV PŘÍPRAVKU
UNIPRES 10 UNIPRES 20
tablety
2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
Unipres 10: Jedna tableta obsahuje nitrendipinum 10 mg.
Unipres 20: Jedna tableta obsahuje nitrendipinum 20 mg.
Pomocná látka se známým účinkem: monohydrát laktosy Unipres 10: Obsahuje monohydrát laktosy 53,14 mg v jedné tabletě. Unipres 20: Obsahuje monohydrát laktosy 43,37 mg v jedné tabletě.
Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.
3. LÉKOVÁ FORMA
Tableta
Popis přípravku:
Unipres 10: světle růžovohnědé kulaté mírně bikonvexní tablety se zkosenými hranami. Unipres 20: světle žluté kulaté mírně bikonvexní tablety se zkosenými hranami.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikace
Přípravek Unipres je indikován k léčbě arteriální hypertenze.
Přípravek mohou užívat pouze dospělí.
4.2 Dávkování a způsob podání
Léčba nitrendipinem by měla být zahájena dávkou 10 mg podávanou jednou denně a dávka by měla být titrována podle individuální odpovědi nemocného během několika týdnů k maximální dávce 40 mg/denně v jedné nebo dvou dávkách.
Pacienti s poruchou funkce jater a ledvin
U pacientů s poruchou renálních funkcí nebo léčených dialýzou není třeba měnit dávkování.
U pacientů s těžkými poruchami jaterních funkcí by léčba měla být zahájena s nejnižší možnou dávkou tablet (10 mg nitrendipinu/den) a pacient by měl být v průběhu léčby pečlivě sledován.
Starší pacienti:
U starších nemocných a nemocných s jaterní nedostatečností mohou být účinné nižší denní dávky (5 až 10 mg/den).
Pediatrická populace:
Bezpečnost a účinnost nitrendipinu u dětí mladších 18 let nebyla stanovena.
Způsob podání Perorální podání.
Tablety se užívají během jídla nebo po jídle, polykají se celé a zapijí se dostatečným množstvím tekutiny.
4.3 Kontraindikace
Nitrendipin je kontraindikován:
- u pacientů se známou hypersenzitivitou na nitrendipin nebo na kteroukoli pomocnou látku (viz body 4.4, 6.1)
- hypersenzitivita na přípravky ze stejné skupiny (blokátory vápníkových kanálů)
- závažná stenóza aorty
- kardiogenní šok
- u pacientů s nestabilní anginou pectoris a po akutním infarktu myokardu během prvních 4 týdnů
- během těhotenství a kojení (viz bod 4.6)
Na základě zkušeností s blokátorem vápníkových kanálů strukturálně podobným nifedipinu je třeba očekávat, že rifampicin urychluje metabolismus nitrendipinu v důsledku enzymatické indukce a že účinných plazmatických koncentrací nitrendipinu tak nemusí být dosaženo. Proto je souběžné užívání rifampicinu kontraindikováno (viz bod 4.5).
4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití
U pacientů s poškozením jater je nutná opatrnost, protože nitrendipin se metabolizuje hlavně v játrech. U starších pacientů může dojít ke zvýšené biologické dostupnosti, a tedy ke zvýšenému účinku. Dekompenzované srdeční selhání
Pacienti s dekompenzovaným srdečním selháním by měli být léčeni s opatrností.
Opatrnost je nutná u pacientů se srdečním selháním středního až těžkého stupně, protože může dojít k exacerbaci onemocnění v průběhu léčby blokátory kalciových kanálů.
V průběhu léčby nitrendipinem může vzniknout periferní edém, což je třeba vzít v úvahu v případě diferenciální diagnózy srdečního selhání.
Byly hlášeny jednotlivé případy bolesti na hrudníku na počátku léčby blokátory kalciových kanálů, které mohou také vyvolávat paradoxní anginu pectoris u pacientů se srdečním onemocněním.
V průběhu léčby antagonisty vápníku je též nezbytná opatrnost u pacientů s onemocněním diabetes mellitus, pokročilým cerebrovaskulárním onemocněním nebo porfyrií.
Jaterní poruchy
U pacientů s těžkými poruchami jaterních funkcí mohou být účinky nitrendipinu zesíleny a prodlouženy. V takovýchto případech by měl být pacient během léčby pečlivě sledován s častým kontrolováním krevního tlaku (viz bod 4.2).
Angina pectoris
Stejně jako u jiných vazoaktivních látek se může u nitrendipinu s okamžitým uvolňováním velmi vzácně vyskytnout angina pectoris (údaje ze spontánních hlášení), zejména na začátku léčby. Údaje z klinických studií potvrzují, že výskyt záchvatů anginy pectoris je méně častý (viz bod 4.8).
Systém CYP 3A4
Nitrendipin je metabolizován systémem CYP 3A4. Léky, o kterých je známo, že buď inhibují, nebo
2/10
indukují tento enzymatický systém, proto mohou pozměnit první průchod nebo clearance nitrendipinu (viz bod 4.5).
Léky, které jsou inhibitory CYP 3A4 a které mohou vést ke zvýšení plazmatických koncentrací nitrendipinu j sou např.:
- makrolidová antibiotika (např. erythromycin),
- inhibitory HIV proteázy (např. ritonavir),
- azolová antimykotika (např. ketokonazol),
- antidepresiva nefazodon a fluoxetin,
- kvinupristin/dalfopristin,
- kyselina valproová,
- cimetidin a ranitidin.
Při současném podávání těchto léků by měl být sledován krevní tlak a, je-li to nutné, mělo by být zváženo snížení dávky nitrendipinu (viz bod 4.5).
U žen v produktivním věku, které neužívají antikoncepci, se užívání nitrendipinu nedoporučuje. Bezpečnost a účinnost nitrendipinu u dětí a dospívajících mladších 18 let nebyla zkoumána.
Přípravek Unipres obsahuje monohydrát laktosy.
Pacienti se vzácnými dědičnými problémy s intolerancí galaktosy, vrozeným deficitem laktasy nebo malabsorpcí glukosy a galaktosy by tento přípravek neměli užívat.
4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
Léky, které ovlivňujínitrendipin
Nitrendipin je metabolizován pomocí systému cytochromu P450 3A4, který je lokalizovaný ve střevní mukóze a v játrech. Léčivé látky, o kterých je známo, že buď inhibují, nebo indukují tento enzymatický systém, mohou pozměnit první průchod nebo clearance nitrendipinu.
Míra interakce, stejně tak jako její trvání, by měly být vzaty v úvahu při podávání nitrendipinu společně s následujícími léky:
Rifampicin
Na základě zkušeností s blokátorem vápníkových kanálů strukturálně podobným nifedipinu je třeba očekávat, že rifampicin urychluje metabolismus nitrendipinu v důsledku enzymatické indukce a že účinných plazmatických koncentrací nitrendipinu tak nemusí být dosaženo. Proto je souběžné užívání kombinace s rifampicinem kontraindikováno (viz bod 4.3).
Při současném podávání následujících inhibitorů CYP 3A4 by měl být sledován krevní tlak a, je-li to nutné, mělo by být zváženo snížení dávky nitrendipinu (viz bod 4.2).
Makrolidová antibiotika (např. erythromycin)
Nebyly provedeny žádné studie interakcí mezi nitrendipinem a výše uvedenými makrolidovými antibiotiky. O erythromycinu, troleandomycinu, klarithromycinu a roxithromycinu je známo, že inhibují metabolismus jiných léků zprostředkovaný cytochromem P450 3A4. Z tohoto důvodu nelze vyloučit potenciální zvýšení plazmatických koncentrací nitrendipinu při současném podávání nitrendipinu a těchto makrolidových antibiotik.
Azithromycin, ačkoliv strukturálně blízký třídě makrolidových antibiotik, nepůsobí inhibici CYP 3A4.
Inhibitory HIV proteázy (např. ritonavir)
Nebyly provedeny žádné formální studie za účelem zjištění potenciálních interakcí mezi nitrendipinem a inhibitory proteázy. Léky této třídy byly hlášeny jako silné inhibitory systému cytochromu P450 3A4. Proto nelze vyloučit potenciál pro zvýšení plazmatických koncentrací nitrendipinu při současném podávání s těmito inhibitory proteázy (viz bod 4.4).
Azolová antimykotika (např. ketokonazol)
Podrobnější interakční studie zkoumající potenciál lékových interakcí mezi nitrendipinem a některými azolovými antimykotiky nebyly provedeny. O lécích této třídy je známo, že inhibují systém cytochromu P450 3A4, a byly popsány různé interakce u jiných dihydropyridinových antagonistů vápníku. Proto je možné, že pokud jsou podávána perorálně spolu s nitrendipinem, nelze vyloučit podstatné zvýšení systémové biologické dostupnosti nitrendipinu kvůli snížení first-pass metabolismu (viz bod 4.4).
Při současném podávání těchto léků by měl být sledován krevní tlak a, je-li to nutné, mělo by být zváženo snížení dávky nitrendipinu.
Nefazodon
Žádné formální studie nebyly provedeny za účelem zjištění potenciálních interakcí mezi nitrendipinem a nefazodonem. Tento antidepresivní lék byl hlášen jako silný inhibitor cytochromu P450 3A4. Proto nelze vyloučit potenciál pro zvýšení plazmatických koncentrací nitrendipinu při současném podávání s nefazodonem (viz bod 4.4).
Fluoxetin
Na základě zkušeností se strukturálně podobným dihydropyridinovým antagonistou vápníku nimodipinem vede současné podávání s antidepresivem fluoxetinem k asi o 50 % vyšším plazmatickým koncentracím nimodipinu.
Expozice fluoxetinu byla výrazně nižší, zatímco jeho aktivní metabolit norfluoxetin nebyl ovlivněn. Proto nelze vyloučit potenciál pro zvýšení plazmatických koncentrací nitrendipinu při současném podávání s fluoxetinem (viz bod 4.4).
Kvinupristin/Dalfopristin
Na základě zkušeností se strukturálně podobným antagonistou vápníku nifedipinem, může současné podávání kvinupristinu/dalfopristinu vést ke zvýšeným plazmatickým koncentracím nitrendipinu (viz bod 4.4). Při současném podávání těchto léků by měl být sledován krevní tlak a, je-li to nutné, mělo by být zváženo snížení dávky nitrendipinu.
Kyselina valproová
Nebyly provedeny žádné podrobnější studie, které by hodnotily potenciální interakce mezi nitrendipinem a kyselinou valproovou. Protože podávání kyseliny valproové vedlo v důsledku enzymové inhibice ke zvyšování plazmatických koncentrací strukturálně podobného blokátoru vápníkových kanálů nimodipinu, nelze vyloučit zvýšení plazmatických koncentrací nitrendipinu, a z toho vyplývající zvýšení jeho účinku (viz bod 4.4).
Cimetidin, ranitidin
Cimetidin a v menší míře i ranitidin mohou způsobit zvýšení plazmatických hladin nitrendipinu, a tím zesílit účinky nitrendipinu (viz bod 4.4).
Další studie
CYP 3A4 systém indukující antiepileptika, jako je fenytoin, fenobarbital, karbamazepin
Podrobné interakční studie, které by hodnotily potenciální interakce mezi nitrendipinem a antikonvulzivy, nebyly provedeny. Nicméně je známo, že fenytoin, fenobarbital a karbamazepin jsou silnými induktory systému cytochromu CYP 3A4. Současné podávání těchto antikonvulziv může vést ke klinicky relevantnímu poklesu biologické dostupnosti nitrendipinu a lze očekávat snížení účinku. Jestliže je dávka nitrendipinu během současného podávání s fenytoinem, fenobarbitalem nebo karbamazepinem zvýšena, měla by být po přerušení užívání antikonvulziv zase snížena.
Účinek nitrendipinu na ostatní léky
Léky na snížení krevního tlaku
Nitrendipin může zvýšit účinek současně aplikovaných antihypertenziv na snížení krevního tlaku, jako jsou:
- diuretika,
- beta-blokátory,
- ACE inhibitory,
- antagonisté receptorů pro angiotenzin 1 (AT1),
- ostatní antagonisté vápníku,
- alfa-adrenergní blokátory,
- inhibitory PDE5,
- alfa-methyldopa.
Digoxin
Při současném užívání digoxinu je nutno počítat se zvýšenými plazmatickými hladinami digoxinu. Pacienti mají být sledováni, zda se u nich neprojevují příznaky předávkování digoxinem; v případě nutnosti určeném hladinou digoxinu v plasmě se doporučuje snížit dávky digoxinu.
Myorelaxancia
Trvání a intenzita účinku myorelaxancií jako je pankuronium může být při léčbě nitrendipinem zvýšena.
Interakce léku s jídlem
Grapefruitová šťáva
Grapefruitová šťáva inhibuje systém CYP 3A4. Podávání dihydropyridinových antagonistů vápníku spolu s grapefruitovou šťávou má za následek zvýšení plazmatických koncentrací v důsledku sníženého metabolismu prvního průchodu nebo snížené clearance.
V důsledku toho může být zvýšen účinek na snížení krevního tlaku. Na základě zkušeností se strukturálně podobným antagonistou vápníku nisoldipinem může tento účinek přetrvávat nejméně 3 dny po posledním požití grapefruitové šťávy.
Při užívání nitrendipinu je třeba se vyhnout podávání grapefruitu/ grapefruitové šťávy (viz bod 4.2).
4.6 Fertilita, těhotenství a kojení
Nejsou k dispozici žádné nebo pouze omezené údaje o podávání nitrendipinu u těhotných žen.
Studie na zvířatech prokázaly reprodukční toxicitu (viz bod 5.3). Studie na zvířatech s použitím zjevně toxických dávek nitrendipinu pro samici odhalily malformace (viz bod 5.3).
Nitrendipin je během těhotenství kontraindikován (viz bod 4.3).
Kojení
Nitrendipin je vylučován do lidského mateřského mléka. Vliv nitrendipinu na novorozence/kojence není znám. Nitrendipin je kontraindikován během období kojení (viz bod 4.3).
Fertilita
V jednotlivých případech in-vitro fertilizace byli antagonisté vápníkových kanálů dáváni do souvislosti s reverzibilními biochemickými změnami v hlavičkové části spermií, které mohou vést k poruše funkce spermií.
U mužů, kterým se opakovaně nedaří počít dítě v in-vitro fertilizaci, a kde není možné najít jiné vysvětlení, by antagonisté vápníku mohly být považovány za možnou příčinu.
Pokud je těhotenství plánováno a může být ovlivněna fertilita, má být zvážena alternativní léčba.
4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
Reakce na lék, která se může lišit v intenzitě od jednotlivce k jednotlivci, může narušit schopnost řídit nebo obsluhovat stroje. To platí zejména na začátku léčby, při změně léků a v kombinaci s alkoholem.
4.8 Nežádoucí účinky
Souhrn bezpečnostního profilu
Informace o bezpečnosti z klinických studií, stejně jako z postmarketingového sledování nebo jiného zdroje, jsou analyzovány a zohledněny v sekci nežádoucích účinků nitrendipinu. Četnosti výskytu jsou počítány z analýzy klinické studie nebo odhadnuty z postmarketingového sledování.
Mezi nejčastější nežádoucí účinky (četnost časté: > 1/100 až <1/10) patří bolesti hlavy, bušení srdce, vasodilatace, otoky, nadýmání, pocit nepohody a úzkostné reakce. Žádný z těchto nežádoucích účinků není z celkové zkušenosti považován za závažný. S výjimkou „pocitu nepohody“ a „úzkostné reakce“ jsou nežádoucí účinky zapříčiněny způsobem působení nitrendipinu.
Mezi nejzávažnější nežádoucí účinky patří hypotenze, angina pectoris (bolest na hrudi) a alergické reakce včetně angioedému (všechny méně časté: > 1/1 000 až <1/100). Tyto nežádoucí účinky, v závislosti na jejich průběhu, mohou vyžadovat okamžitý lékařský zásah.
Nežádoucí účinky uvedené v „časté“ byly pozorovány s frekvencí nižší než 3 %, s výjimkou edému (6,2 %), bolesti hlavy (4,7 %) a vazodilatace (3,0 %).
Četnost nežádoucích účinků (NÚ) je založen na placebem kontrolovaných studií s nitrendipinem tříděné podle kategorií CIOMS III frekvence výskytu (datová základna klinické studie: nitrendipin n = 824; placebo n = 563).
Byly zaznamenány spontánní případy „hyperplazie dásní“. V důsledku toho byla frekvence < 1/400 odhadnuta podle pravidla 3/X.
Frekvence nežádoucích účinků hlášených v souvislosti s nitrendipinem jsou shrnuty v následující tabulce. V každé skupině četností jsou nežádoucí účinky uvedeny v pořadí podle klesající závažnosti. Četnosti jsou definovány takto:
- Velmi časté (> 1/10),
Časté (> 1/100 až < 1/10),
Méně časté (> 1/1 000 až < 1/100),
Vzácné (> 1/10 000 až < 1/1 000),
Velmi vzácné (< 1/10 000),
Není známo (z dostupných údajů nelze určit).
Časté |
Méně časté | |
Poruchy imunitního systému |
Alergické reakce včetně kožní reakce a alergických edémů / angioedému | |
Psychiatrické poruchy |
Úzkostné reakce |
Poruchy spánku |
Poruchy nervového systému |
Migréna Závrať Spavost Hypestezie | |
Poruchy oka |
Poruchy zraku | |
Poruchy ucha a labyrintu |
Tinitus | |
Srdeční poruchy |
Palpitace |
Angina pectoris Bolest na hrudi Tachykardie |
Cévní poruchy |
Edém Vasodilatace | |
Respirační, hrudní a mediastinální poruchy |
Dušnost Krvácení z nosu | |
Gastrointestinální poruchy |
Plynatost |
Gastrointestinální bolest a bolesti břicha Sucho v ústech Zácpa Gastroenteritida Hyperplazie dásní |
Poruchy jater a žlučových cest |
Přechodné zvýšení jaterních enzymů | |
Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně |
Myalgie | |
Poruchy ledvin a močových cest |
Polyurie | |
Celkové poruchy a reakce v místě aplikace |
Pocit nepohody |
Nespecifická bolest |
Hlášení podezření na nežádoucí účinky
Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:
Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48 100 41 Praha 10
Webové stránky: http://www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek
4.9 Předávkování
Příznaky intoxikace
Se zvýšeným výskytem zrudnutí, bolesti hlavy, hypotenze (až kolapsem krevního oběhu) a změn tepové frekvence (tachykardie nebo bradykardie) se musí počítat při akutním předávkování/intoxikaci.
Léčba intoxikace
Úvodní léčebné opatření, které je třeba provést, je výplach žaludku s následnou instilací aktivního uhlí. Musí být monitorovány základní životní funkce. Pokud dojde k výraznému poklesu krevního tlaku, je indikován dopamin nebo noradrenalin.
Je třeba věnovat pozornost možným nežádoucím účinkům katecholaminů (zvláště poruchám srdečního rytmu).
Při bradykardii je indikován atropin nebo orciprenalin, jako u předávkování nebo intoxikace jiných blokátorů vápníkových kanálů.
Na základě zkušeností při intoxikacích jinými blokátory vápníkových kanálů nastane obvykle rychlé zlepšení příznaků po opakovaném intravenózním podání 10 ml 10% glukonanu vápenatého nebo 10% chloridu vápenatého s následným infuzním podáním kalcia (pozor na možný rozvoj hyperkalcemie). Katecholaminy byly v takových případech také účinné, avšak pouze ve vysokých dávkách. Následná léčba se musí řídit nejvýraznějšími příznaky.
Mimotělní detoxikace není slibná (viz bod 5.2) a nejsou žádné zkušenosti s takovou léčbou.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Selektivní blokátory kalciových kanálů s převážně vaskulárním účinkem,
ATC kód: C08CA08
Nitrendipin inhibuje pomalé kanály vápenatých iontů ve tkáních myokardu a cév. Je selektivní vůči hladkému svalstvu cév. Jeho hlavním účinkem je pokles periferní vaskulární rezistence s následným snížením vysokého krevního tlaku. Jeho antihypertenzní účinek je srovnatelný s účinkem ostatních antagonistů kalciových kanálů, beta blokátorů nebo inhibitorů ACE.
Nitrendipin neovlivňuje vedení v sinu a atrioventrikulárních uzlech. Způsobuje natriurézu a zvýšenou diurézu. U pacientů užívajících nitrendipin nebyly pozorovány žádné změny v hladinách cukru v krvi nebo lipidů v krevním séru nalačno.
Výsledky studie Syst-Eur, která zahrnovala starší pacienty (celkem 4695) s izolovanou systolickou hypertenzí byly publikovány v září 1997. Za podmínek dvojitě slepé studie byli pacienti léčeni nitrendipinem (10 až 40 mg denně s možností přidání enalaprilu a hydrochlorothiazidu) nebo placebem. Po 2 letech léčby byl krevní tlak významně nižší u skupiny dostávající nitrendipin. Navíc v této skupině byl nižší výskyt cévní mozkové příhody (42% snížení, p = 0,003) a výskyt letálních a jiných kardiovaskulárních příhod se snížil o 31 % (p = 0,001). Mortalita následkem kardiovaskulárních chorob klesla o 27 % (p = 0,07); celková mortalita klesla o 14 % (p = 0,22). Tato studie ukázala snížení určitých kardiovaskulárních komplikací po léčbě starších pacientů s izolovanou systolickou hypertenzí, kteří užívali nitrendipin.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Nitrendipin se dobře absorbuje v gastrointestinálním traktu, ale intenzivně se metabolizuje v játrech, takže jeho biologická dostupnost je mírně přes 20 %. Po perorální dávce 20 mg nitrendipinu je dosaženo maximální koncentrace v krevním séru již v průběhu 1 až 2 hod. Koncentrace v krevním séru se v širokém rozmezí mění - od 5 do 40 pg/l. Proporcionální nárůst plochy pod křivkou po perorálních dávkách 10, 20 nebo 40 mg ukazuje, že kinetika nitrendipinu je lineární vzhledem k dávce. Při dlouhodobém podávání se nitrendipin nehromadí v organismu. Zhruba 98 % nitrendipinu se váže na sérové proteiny. Distribuční objem v ustáleném stavu je 2 až 6 l/kg. Nitrendipin se hlavně metabolizuje v játrech. Méně než 0,1 % se vylučuje beze změny močí. Jeho poločas eliminace je od 12 do 24 hod. U pacientů s poškozením jater se poločas eliminace prodlužuje a biologická dostupnost
8/10
nitrendipinu se zvyšuje, pravděpodobně vzhledem ke snížení účinku prvního průchodu játry.
5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti
Toxikologické studie prokázaly bezpečnost a nízkou toxicitu nitrendipinu u několika druhů laboratorních zvířat po jednotlivém i opakovaném podávání. Hodnoty LD50 byly vyšší než 2 g/kg. Nebyly zaznamenány žádné toxické účinky na reprodukci ani teratogenní či embryotoxické účinky. Nebyly zaznamenány žádné karcinogenní či mutagenní účinky nitrendipinu.
6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1 Seznam pomocných látek
Unipres 10: monohydrát laktosy, koloidní bezvodý oxid křemičitý, kukuřičný škrob, povidon, natrium-lauryl-sulfát, mastek, magnesium-stearát, červený oxid železitý (E172), žlutý oxid železitý (E172).
Unipres 20: monohydrát laktosy, koloidní bezvodý oxid křemičitý, kukuřičný škrob, povidon, natrium-lauryl-sulfát, mastek, magnesium-stearát.
6.2 Inkompatibility
Neuplatňuje se.
6.3 Doba použitelnosti
5 let
6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání
Uchovávejte při teplotě do 25 °C. Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem.
6.5 Druh obalu a obsah balení
Červený PVC/PVDC-Al blistr
Velikost balení:
Unipres 10: 20 nebo 30 tablet Unipres 20: 20 nebo 30 tablet
Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.
6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním
Žádné zvláštní požadavky.
Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.
7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
KRKA, d.d., Novo mesto, Šmarješka cesta 6, 8501 Novo mesto, Slovinsko
8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)
Unipres 10: 58/1037/92-A/C Unipres 20: 58/1037/92-B/C
9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
Datum první registrace: 30.12.1992
Datum posledního prodloužení registrace: 9.12.2015
10. DATUM REVIZE TEXTU
9.12.2015
10/10