Uniclophen Unimed Pharma
Příloha č. 2 k rozhodnutí o prodloužení registrace sp.zn.:sukls152830/2010, a příloha k sp.zn.: sukls236354/2012
SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU
1. NÁZEV PŘÍPRAVKU UNICLOPHEN UNIMED PHARMA Oční kapky, roztok
2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
Diclofenacum natricum 1 mg v 1 ml roztoku.
1 ml = 20 kapek
Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.
3. LÉKOVÁ FORMA
Oční kapky, roztok.
Popis přípravku: čirý, bezbarvý roztok, prakticky prostý částic.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4. 1. Terapeutické indikace
UNICLOPHEN UNIMED PHARMA se používá k léčbě zánětlivých procesů předního segmentu oka nebakteriálního původu jakými jsou blefaritida, drobná traumata spojivky a rohovky po cizích tělíscích, popáleninách nebo poleptáních, při podráždění očí a fotofobii (např. po působení UV záření ve vysokohorském prostředí, po svařování a pod.). Dále je indikován při bakteriální, virové a alergické keratitidě, při keratokonjuktivitidě, (zvláště při těch alergické - vernální katar), při chronické konjunktivitidě, marginálním zánětu rohovky, při episkleritidě a při přední, zadní a intermediární uveitidě. V přípravě na operaci katarakty (k prevenci vzniku miózy a cystoidního edému makuly) a po různých operacích oka (včetně operací laserovými přístroji), k tlumení pooperační zánětlivé odezvy a prevenci nepřiměřené reakce.
4. 2. Dávkování a způsob podání
Dávkování
Dospělí:
Přesné dávkování a délku léčby určí lékař. Obvykle se aplikují 1 - 2 kapky 3 - 5krát denně do dolní přechodní řasy spojivkového vaku. Tři hodiny před operací oka začít kapat 1 kapku asi po třiceti minutových intervalech. Okamžitě po zákroku vkápnout 3krát 1 kapku a pak pokračovat v následujících dnech 3 - 5krát denně 1 - 2 kapky tak dlouho, jak je třeba. Při současném používání více druhů očních kapek se doporučuje dodržet minimálně pětiminutový interval mezi jednotlivými aplikacemi.
Děti:
Použití přípravku UNICLOPHEN UNIMED PHARMA se u dětí nedoporučuje.
4. 3. Kontraindikace
- Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.
- Gravidita, laktace a podávaní přípravku dětem.
- Kontraindikací jsou dále astmatické záchvaty, urtikarie a alergická rinitida vyvolaná inhibitory syntézy prostaglandinů (např. kyselinou acetylsalicylovou).
4. 4. Zvláštní upozornění a opatření pro použití
Protizánětlivé účinky očních nesteroidních protizánětlivých přípravků (NSAIDs) včetně diklofenaku mohou maskovat nástup nebo progresi oční infekce. Pokud dojde k výskytu infekce nebo existuje riziko infekce, musí být společně s přípravkem UNICLOPHEN UNIMED PHARMA aplikována odpovídající protiinfekční léčba.
Pacienti, kteří užívají léky tlumící krevní srážlivost nebo trpí poruchou hemostázy, mohou po aplikaci přípravku UNICLOPHEN UNIMED PHARMA pozorovat prodloužení doby krvácivosti nebo exacerbaci hemostatické poruchy, i když tento nežádoucí účinek nebyl hlášen.
Opatrnosti je třeba, pokud jsou lokální NSAIDs, jako například diklofenak , užívány současně s lokálními steroidy (více níže v bodu 4.5 - Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce).
Oční kapky nesmějí být nikdy aplikovány formou injekce subkonjunktiválně ani přímo do přední oční komory.
UNICLOPHEN UNIMED PHARMA nesmí být aplikován, pokud pacient nosí měkké kontaktní čočky. Před aplikací přípravku musejí být kontaktní čočky z oka vyjmuty a nesmějí být nasazeny dříve než za 15 minut po aplikaci kapek.
Aby se zabránilo kontaminaci očních kapek, není dovoleno zbytečně se dotýkat konce gumového kapátka. Ihned po aplikaci přípravku je potřebné nasazením ochranného uzávěru na kapátko lahvičku dobře uzavřít.
4. 5. Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
Opatrnost je potřebná při současném užívání lokálních NSAIDs, mezi které diklofenak patří, a lokálních steroidů u pacientů s předcházejícím závažným zánětem rohovky, protože toto současné podání může zvýšit riziko rozvoje korneálních komplikací.
V klinických studiích byl oční 0,1% diklofenak bezpečně používán v kombinaci spolu s antibiotiky a betablokátory pro oční použití.
Nesteroidní antiflogistika mohou při současném použití snížit účinnost očních kapek s obsahem acetylcholinu a karbacholu.
Účinky léku UNICLOPHEN UNIMED PHARMA a jiných současně používaných léků se mohou navzájem ovlivňovat. Je možné očekávat zesílení antikoagulačního účinku celkově podávaných antikoagulancií, jakož i zesílení antiagregačního účinku jiných systémově podávaných antiflogistik.
4. 6. Fertilita, těhotenství a kojení
Fertilita
S přípravkem UNICLOPHEN UNIMED PHARMA nebyly prováděny studie reprodukční toxicity. Systémový účinek diklofenaku byl prokázán u myší a potkanů prostupem placentou, ale neměl žádné účinky na fertilitu u potkanů. Ve studiích embryofetálního vývoje nejsou žádné údaje o tom, že má diklofenak teratogenní potenciál u myší, potkanů nebo králíků. U samic potkanů byly toxické dávky doprovázeny dystokií, prodlouženou gestační dobou, snížením fetálního přežití a retardací intrauterinního růstu. Diklofenak mírně ovlivňuje fertilitu a porod a také předčasný uzávěr ductus arteriosus, což je farmakologický následek přípravků třídy inhibující syntézu prostaglandinů.
Prenatální, perinatální a postnatální vývoj potomků nebyl ovlivněn.
Studie provedené na zvířatech neprokázaly riziko pro plod během prvních dvou trimestrů těhotenství, avšak kontrolované studie u těhotných žen nebyly provedeny.
UNICLOPHEN UNIMED PHARMA by neměl být užíván v průběhu třetího trimestru těhotenství z důvodů možného rizika předčasného uzávěru ductus arteriosus a inhibice kontrakcí.
Kojení
Po perorálním podání 50 mg diklofenaku ve formě potahovaných tablet (odpovídá obsahu pěti 10ml lahviček přípravku UNICLOPHEN UNIMED PHARMA) byly zjištěny tak malé stopy léčivé látky v mateřském mléce, že nejsou u kojence očekávány žádné nežádoucí účinky. Podání očního diklofenaku není doporučeno kojícím ženám, pokud by předpokládaný přínos léčby nepřevážil možné riziko.
4. 7. Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
UNICLOPHEN UNIMED PHARMA má mírný vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje. Možnost snížení pozornosti při řízení motorových vozidel a obsluze strojů je nepravděpodobná. Těsně po nakapání přípravku se však může objevit pálení a rozostřené vidění, které by mohlo ztížit tyto činnosti. Doporučuje se proto po aplikaci přípravku počkat nejméně 20 minut a až teprve poté začít řídit motorové vozidlo, obsluhovat stroj nebo pracovat ve výšce.
4. 8. Nežádoucí účinky
Infekce a infestace :
Není známo (z dostupných údajů nelze určit)
Rinitida
Poruchy imunitního systému:
Vzácné (> 1/10 000 až < 1/1 000)
Přecitlivělost
Poruchy oka:
Časté (> 1/1 000 až < 1/10)
Podráždění očí
Méně časté (> 1/1 000 až < 1/100)
Pocit pálení v oku po aplikaci, poruchy vidění po aplikaci (rozmazané vidění), bolest oka Vzácné (> 1/10 000 až < 1/1 000)
Keratitis punctata, ztenčení rohovky a ulcerace rohovky, otok rohovky Není známo (z dostupných údajů nelze určit)
Hyperemie spojivky, alergická konjunktivitida, edem očního víčka, erytém očních víček, pruritus očních víček
Respirační, hrudní a mediastinální poruchy :
Vzácné (> 1/10 000 až < 1/1 000)
Dyspnoe a exacerbace astmatu
Není známo (z dostupných údajů nelze určit)
Poruchy kůže a podkožní tkáně :
Vzácné (> 1/10 000 až < 1/1 000)
Svědění, erytém, fotosenzitivní reakce Není známo (z dostupných údajů nelze určit)
Kopřivka, vyrážka, kontaktní ekzém, pruritus, hypersenzitivita
Ve vzácných případech bylo zaznamenáno ztenčení rohovky a ulcerace rohovky, především u pacientů vystavených riziku při užívání kortikosteroidů nebo současně trpících revmatoidní artritidou. Většina těchto pacientů byla léčena po delší časové období.
Sledování po uvedení na trh naznačuje, že pacienti, kteří prodělávají komplikované oční operace, epiteliální defekty rohovky, diabetes mellitus, onemocnění povrchu oka (např. syndrom suchého oka), revmatoidní artritidu nebo opakované oční operace během krátké doby, mohou být vystaveni zvýšenému riziku nežádoucích účinků na rohovku.
4. 9. Předávkování
Při dodržení správného podávání se předávkování diklofenakem aplikovaným lokálně do spojivkového vaku nezjistilo a ani není pravděpodobné. Jedna lahvička 10 ml obsahuje 10 mg diklofenaku sodného. Denní dávka diklofenaku při systémových indikacích je 50 - 200 mg, přičemž iniciální jednorázová dávka je často 100 - 150 mg. Při náhodném perorálním požití očních kapek UNICLOPHEN UNIMED PHARMA se proto u dospělých a ani u dětí žádná neočekávaná nežádoucí reakce neočekává.
Léčba případných toxických symptomů: poruchy CNS (závratě, bolest hlavy, hyperventilace, poruchy vědomí a u dětí též myoklonické křeče), gastrointestinální poruchy (nauzea, vomitus, bolest břicha, krvácení) je symptomatická.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5. 1. Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: oftalmologika, nesteroidní protizánětlivá léčiva ATC kód: S01BC03 (diklofenak)
UNICLOPHEN UNIMED PHARMA obsahuje sodnou sůl diklofenaku, nesteroidní lék s protizánětlivým a analgetickým účinkem.
Účinná látka - sodná sůl diklofenaku - je derivátem kyseliny fenyloctové. Patří do skupiny nesteroidních protizánětlivých látek (NSAIDs). Inhibicí enzymu cyklooxygenázy (COX) tlumí syntézu prostaglandinů a dalších mediátorů zánětu. Má antiflogistické, analgetické a antipyretické účinky, pozitivně ovlivňuje syntézu makromolekul pojivových tkání a tlumí ADP indukovanou agregaci trombocytů.
Účinky na oko :
Diklofenak v 0,1% očních kapkách se používá na nespecifickou léčbu oka při chorobných zánětlivých procesech předního segmentu oka. Dále se používá u stavů podmíněných mechanickým poškozením oka (trauma, chirurgické nebo laserové operace) a při alergiích. Diklofenak v očních strukturách inhibuje syntézu prostaglandinů a brzdí migraci polymorfních leukocytů do poškozených oblastí. Brzdí také neovaskularizaci rohovky, přičemž reepitelizace rohovky není ovlivněna. Podávání diklofenaku nemá signifikantní vliv na nitrooční tlak. Diklofenak podávaný instalačně do oka před operačním zákrokem inhibicí syntézy prostaglandinů tlumí rozvoj miózy vyvolané přímým působením prostaglandinů na musculus sfincter pupillae. Diklofenak po nitroočních operacích, zvláště po operaci katarakty s implantací nitrooční čočky, snižuje pravděpodobnost vzniku a rozvoje cystoidního makulárního edému.
5. 2. Farmakokinetické vlastnosti
Diklofenak se po perorálním podávání rychle a úplně absorbuje z gastrointestinálního traktu, s vrcholem plazmatické hladiny za 2 - 3 hodiny.
Lokální podávání nesteroidních protizánětlivých přípravků podle klinických zkušeností vylučuje výskyt těžkostí ze strany sliznice GI traktu. Lokální podávání blokátorů prostaglandinové reakce (sodná sůl diklofenaku, indometacin atd.) do spojivkového vaku je ovlivněno vysokým prahem hematookulární bariéry. Na umožnění lepšího přestupu přes tuto bariéru, a tím zároveň na zvýšení koncentrace léčivé látky v nitroočních strukturách, se využívají povrchově aktivní látky, které současně zabezpečují mikrobiální nezávadnost (karbethopendecinium-bromid, benzalkonium-chlorid, thiomersal a jiné).
Po požití 0,1% roztoku sodné soli diklofenaku ve formě očních kapek nebyly nalezeny u lidí v plazmě žádné měřitelné hladiny léčivé látky.
5. 3. Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti
Preklinické údaje systémově působícího diklofenaku ve studiích akutní a opakované toxicity, stejně tak i genotoxicity, mutagenity, teratogenity, karcinogenity a reprodukční studie neprokázaly při stanoveném dávkování zvláštní riziko pro člověka. Systémové účinky diklofenaku byly prokázány prostupem placentou u myší a potkanů, ale neměly žádný vliv na fertilitu samců a samic potkanů. U samic potkanů byly toxické dávky doprovázeny dystokií, prodlouženou gestační dobou, zkrácením fetálního přežití a retardací intrauterinního růstu. Diklofenak má mírný účinek na fertilitu a porod a také na předčasný uzávěr ductus arteriosus, což je farmakologický následek přípravků třídy inhibující syntézu prostaglandinu.
Bezpečnost přípravku byla ověřena dostatečně dlouhodobým používáním přípravku v klinické praxi.
6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6. 1. Seznam pomocných látek Kyselina boritá
Dekahydrát tetraboritanu sodného Polysorbát 80
Karbethopendecinium-bromid Sterilizovaná čištěná voda
6. 2. Inkompatibility
Nejsou známy.
6. 3. Doba použitelnosti
V neporušeném obalu: 2 roky Po prvním otevření: 28 dnů
Chemická a fyzikální stabilita po otevření před použitím byla prokázána na dobu 28 dnů při 25oC.
Z mikrobiologického hlediska může být přípravek po otevření uchováván maximálně po dobu 28 dnů při teplotě do 25oC. Jiná doba a podmínky uchovávaní přípravku po otevření před použitím jsou v odpovědnosti uživatele.
6. 4. Zvláštní opatření pro uchovávání
Uchovávejte při teplotě do 25oC v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem a vlhkostí. Podmínky uchovávání tohoto léčivého přípravku po jeho prvním otevření jsou uvedeny v bodě 6.3.
6. 5. Druh obalu a obsah balení
Lahvička z hnědého skla, bílý PE uzávěr se zajišťovacím proužkem, modré nebo šedo-béžové pryžové kapátko na bázi SEBS, krabička.
Velikost balení: 1 x 10 ml
6. 6. Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním
Po otevření je léčivo připraveno k očnímu podání.
Odtrhnutím zajišťovacího proužku pacient odstraní ochranný uzávěr z plastické hmoty, mírně zakloní hlavu, obrátí lahvičku dnem nahoru a lehkým stlačením gumového kapátka dávkuj e předepsaný počet kapek do spojivkového vaku, přičemž se nemá dotknout oka ani víčka. Ihned po použití je potřebné nasazením ochranného uzávěru na kapátko lahvičku dobře uzavřít.
Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.
7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
Název a adresa:
UNIMED PHARMA spol. s r.o.
Oriešková 11 821 05 Bratislava,
Slovenská republika Tel.: +421 2 4333 3786 Fax: +421 2 4363 8743 e -mail: www .unimedpharma.eu
8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO
64/048/01-C
9. DATUM REGISTRACE A DATUM PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
Datum první registrace: 7. 2. 2001
Datum posledního prodloužení registrace: 19.12.2012
10. DATUM POSLEDNÍ REVIZE TEXTU
19.12.2012
6/6