Uni-Tiamulin 10 %
PŘÍBALOVÁ INFORMACE
UNI-TIAMULIN 10% perorální prášek
pro prasata a kura domácího (brojlery) a krůty
1. JMÉNO A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI A DRŽITELE POVOLENÍ K VÝROBĚ ODPOVĚDNÉHO ZA UVOLNĚNÍ ŠARŽE
UNIVIT s.r.o., Na Vlčinci 16/3, 779 00 Olomouc
Tel.: 585051161, fax: 585051004, univit@univit.cz
2. NÁZEV VETERINÁRNÍHO LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU
UNI-TIAMULIN 10% perorální prášek
Tiamulinum
3. OBSAH LÉČIVÝCH A OSTATNÍCH LÁTEK
Každý gram přípravku obsahuje
Léčivá(é) látka(y):
Tiamulini hydrogenfumaras 100 mg
Pomocné látky:
Kukuřičný škrob q.s. 1 gram
Perorální prášek
Bílý prášek
4. INDIKACE
Prasata: léčba a prevence dyzentérie prasat způsobené bakterií Brachyspira hyodysenteriae a léčba enzootické pneumonie způsobené bakterií Mycoplasma hyopneumoniae.
Kur domácí (brojleři): léčba a prevence chronické respirační choroby (CRD) a zánětu vzdušných vaků způsobených bakterií Mycoplasma gallisepticum a Mycoplasma synoviae,
Krůty: léčba a prevence infekční sinusitidy a zánětu vzdušných vaků způsobených bakteriemi Mycoplasma gallisepticum, Mycoplasma meleagridis a Mycoplasma synoviae.
Prevence u všech cílových druhů by měla být omezena pouze na zvířata, která jsou či byla v kontaktu s nemocnými zvířaty tak, aby se zamezilo propuknutí a dalšímu šíření onemocnění, které bylo prokázáno v chovu a jehož etiologie patří do výše uvedených indikací.
5. KONTRAINDIKACE
Tiamulin nesmí být podáván současně, resp. 7 dní před a do 7 dní po aplikaci monensinu, salinomycinu nebo narazinu, neboť může dojít k depresi růstu nebo i k úhynům. Antikokcidika na bázi lasalocidu a maduramycinu jsou s tiamulinem kompatibilní.
Nepodávat nosnicím, jejichž vejce jsou určena pro lidskou spotřebu.
6. NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY
Výjimečně se mohou objevit hypersenzitivní reakce a v takovém případě je nutné aplikaci ihned přerušit.
Jestliže zaznamenáte jakékoliv závažné nežádoucí účinky či jiné reakce, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, oznamte to prosím vašemu veterinárnímu lékaři.
7. CÍLOVÝ DRUH ZVÍŘAT
Prasata, kur domácí (brojleři), krůty.
8. DÁVKOVÁNÍ PRO KAŽDÝ DRUH, CESTA(Y) A ZPŮSOB PODÁNÍ
Prasata:
Léčba dyzentérie prasat:
5 - 10 mg tiamulin hydrogen fumarátu/kg ž.hm./den po dobu 7 – 10 dní. Dávky bude dosaženo při zamíchání koncentrace 100 – 200 ppm tiamulinu hydrogen fumarátu v konečném krmivu, pokud je příjem krmiva nezměněn, což je 1 – 2 g perorálního prášku na kilogram krmiva.
Prevence dyzentérie prasat
2 mg tiamulin hydrogen fumarátu/kg ž.hm./den po dobu 2 – 4 týdnů. Dávky bude dosaženo při zamíchání koncentrace 40 ppm tiamulin hydrogen fumarátu v konečném krmivu, pokud je příjem krmiva nezměněn, což jsou 0,4 g perorálního prášku na kilogram krmiva.
Preventivní ošetření tiamulinem by mělo být zahájeno pouze po potvrzení infekce B. hyodysenteriae a jako součást programu zahrnujícího kroky zaměřené na vymýcení nebo kontrolu infekce ve stádě.
Léčba enzootické pneumonie prasat:
5 – 10 mg tiamulin hydrogen fumarátu/kg ž.hm./den po dobu 7-10 dní. Dávky bude dosaženo při zamíchání koncentrace 100 - 200 ppm tiamulin hydrogen fumarátu v konečném krmivu, pokud je příjem krmiva nezměněn, což je 1 – 2 g perorálního prášku na kilogram krmiva.
Kur domácí (brojleři)
C.R.D., infekční synovitida a sinusitida:
25 mg tiamulin hydrogen fumarátu/kg ž.hm./den po dobu 3-5 dní. Dávky bude dosaženo při zamíchání koncentrace 250 - 500 ppm tiamulin hydrogen fumarátu v konečném krmivu, pokud je příjem krmiva nezměněn, což je 2,5 – 5 g perorálního prášku na kilogram krmiva. Zamíchání koncentrace u horní hranice rozsahu bude ve většině případů nutné, aby se předešlo poddávkování. U rychle rostoucích ptáků (mladých brojlerů) během prvních 2 - 4 týdnů života, může stačit dávkování na dolní hranici rozsahu.
Krůty
Infekční synovitida a sinusitida:
40 mg tiamulin hydrogen fumarátu/kg ž.hm./den po dobu 3 - 5 dní. Dávky bude dosaženo při zamíchání koncentrace 250 - 500 ppm tiamulin hydrogen fumarátu v konečném krmivu, pokud je příjem krmiva nezměněn, což je 2,5 – 5 g perorálního prášku na kilogram krmiva. Zamíchání koncentrace u horní hranice rozsahu bude ve většině případů nutné, aby se předešlo poddávkování. U rychle rostoucích ptáků, (mladých krůťat) během prvních 2 - 4 týdnů života, může stačit dávkování na dolní hranici rozsahu.
9. POKYNY PRO SPRÁVNÉ PODÁNÍ
Při míchání malých množství do většího objemu krmiva zamícháme nejprve odváženou dávku do cca 20 kg krmiva a potom mícháme dále. Přípravek zamíchaný do krmiva je nutno ihned spotřebovat.
10. OCHRANNÁ LHŮTA
Prasata:
Maso:
Léčebná dávka: 6 dní
Preventivní dávka: 1 den
Kur domácí (brojleři):
Maso: 1 den
Nepoužívat u nosnic, jejichž vejce jsou určena pro lidskou spotřebu.
Krůty:
Maso: 4 dny
11. ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO UCHOVÁVÁNÍ
Uchovávejte mimo dosah dětí.
Uchovávejte při teplotě do 25C.
Uchovávejte v původním vnitřním obalu.
Uchovávejte v suchu.
Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti uvedené na obalu.
Po zamíchání do krmiva spotřebovat ihned.
ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ
Při zamíchání veterinárního léčivého přípravku a manipulaci s medikovaným krmivem je třeba předcházet přímému kontaktu s očima, pokožkou a sliznicemi. V průběhu míchání veterinárního léčivého přípravku a manipulace s medikovaným krmivem by měly být používány osobní ochranné prostředky: ochranný oděv, nepropustné rukavice, respirátor splňující evropskou normu EN 149 nebo respirátor na jedno použití splňující evropskou normu EN 140 s filtrem podle evropské normy EN 143. Kontaminovanou pokožku umyjte.
V případě náhodného pozření vyhledejte ihned lékařskou pomoc a ukažte příbalovou informaci nebo etiketu praktickému lékaři.
Lidé se známou přecitlivělostí na tiamulin by měli podávat přípravek obezřetně
V případě sníženého příjmu krmiva je třeba zvýšit koncentraci léčiva v krmivu, aby bylo dosaženo cílového dávkování. Akutní případy a vážně nemocná zvířata se sníženým příjmem krmiva by se měla léčit pomocí jiného veterinárního léčivého přípravku ve vhodné formě, jako je injekční roztok nebo podání roztoku ve vodě.
Je správnou klinickou praxí založit léčbu na výsledku testu citlivosti bakterií izolovaných ze zvířete. Pokud toto není možné, měla by být léčba založena na místní (regionální, farmové) epizootologické informaci o citlivosti cílové bakterie.
13. ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO ZNEŠKODŇOVÁNÍ NEPOUŽITÝCH PŘÍPRAVKŮ NEBO ODPADU, POKUD JE JICH TŘEBA
Léčivé přípravky se nesmí likvidovat prostřednictvím odpadní vody či domovního odpadu.
O možnostech likvidace nepotřebných léčivých přípravků se poraďte s vaším veterinárním lékařem. Tato opatření napomáhají chránit životní prostředí.
Všechen nepoužitý veterinární léčivý přípravek nebo odpad, který pochází z tohoto přípravku, musí být likvidován podle místních právních předpisů.
14. DATUM POSLEDNÍ REVIZE PŘÍBALOVÉ INFORMACE
Prosinec 2011
15. DALŠÍ INFORMACE
S přípravkem se nedoporučuje podávat současně monensin, salinomycin, narazin.
Pouze pro zvířata.
Veterinární léčivý přípravek je vydáván pouze na předpis.
Velikosti balení – 650 g, 1,5 kg, 3 kg, 5 kg, 10 kg
Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.
Česká republika
UNIVIT s.r.o., Na Vlčinci 16/3, CZ Olomouc 779 00
Tel: + 420 585 051 554
univit@univit.cz
4