Triprim 100 Mg
zastaralé informace, vyhledat novějšísp. zn. sukls85846/2013 a sukls85847/2013
SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU
1. NÁZEV PŘÍPRAVKU
Triprim 100 mg Triprim 200 mg tablety
2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
Trimethoprimum 100 nebo 200 mg v jedné tabletě
3. LÉKOVÁ FORMA
Tablety.
Popis přípravku:
kulaté, bílé tablety se zkosenými hranami, s půlící rýhou na jedné straně (tabletu lze dělit na dvě stejné poloviny). kulaté, bílé, bikonvexní tablety se snadno dělícím křížem na jedné straně (čtvrtící kříž má pouze usnadnit dělení tablety pro snazší polykání, není určen k dělení dávky).
Triprim 100 mg:
Triprim 200 mg:
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1. Terapeutické indikace
Základní indikací přípravku Triprim 100 mg a 200 mg jsou močové infekce citlivé na trimethoprim a dlouhodobá profylaxe močových infekcí. Přípravek lze rovněž použít k léčbě infekcí trávícího ústrojí citlivých na trimethoprim, případně i k léčbě infekcí dýchacího ústrojí, ORL infekcí, pokud byla ověřená citlivost.
4.2. Dávkování a způsob podání
Při akutních infekcích dospělých a dětí starších 12 let podáváme obvykle 2krát denně 150-200 mg trimethoprimu. U pacientů se sníženou funkcí ledvin při clearance kreatininu 25-15 ml/min/1,73 m2 se podává 2krát 200 mg každý třetí den, při clearance 15-10 ml/min/1,73 m2 se podává 2krát 100 mg trimethoprimu každý třetí den a při poklesu clearance kreatininu pod 10 ml/min/1,73 m2 se trimethoprim nepodává.
Délka léčby je 5-10 dní, resp. 2-3 dny po odeznění příznaků infekce. Výjimečně se doba podávání přípravků může z profylaktických důvodů prodloužit na 6 týdnů až 6 měsíců. V takovém případě se podává dospělým a dětem od 12 let 100 mg jednou denně večer. Maximální denní dávka trimethoprimu j e 600 mg.
Dětem mladším 12 let se podává 2krát denně 3 mg trimethoprimu/kg tělesné hmotnosti.
U pacientů se sníženou funkcí ledvin při hodnotách clearance kreatininu 25-10 ml/min/1,73 m2 je dávkování stejné, a při poklesu clearance kreatininu pod 10 ml/min/1,73 m2 se trimethoprim nepodává.
4.3. Kontraindikace
Přípravek Triprim je kontraindikován při známé přecitlivělosti na léčivou látku a u infekcí vyvolaných původci necitlivými na trimethoprim. Dále se nesmí přípravek Triprim užívat při poruchách krvetvorby, při těžší anémii jakéhokoliv původu, při těžkých poruchách jater, ledvin (pokles clearance kreatininu pod 10 ml/min/1,73 m2) a při žloutence. Triprim rovněž nelze užívat během protinádorové chemoterapie, v těhotenství a během kojení.
4.4. Zvláštní upozornění a opatření pro použití
Pro podávání přípravku Triprim osobám se sníženou funkcí ledvin a jater musí existovat zvláště závažné důvody. Při podávání přípravku je vzhledem kjeho hematotoxickému účinku nezbytné kontrolovat krevní obraz po týdnu a po ukončení léčby. Při dlouhodobém podávání přípravku v dávce 100 mg denně lze intervaly kontrol krevního obrazu prodloužit na 1 měsíc.Při nálezu zánětu v oblasti krku, horečce nebo příznacích chřipky je nutné ihned provést úplné vyšetření krevního obrazu. Při útlumu kostní dřeně se aplikuje i.m. denně 3-6 mg kalciumfolinátu nejméně po dobu 3 týdnů resp. do normalizace hemopoezy.
4.5. Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
Trimethoprim zesiluje účinek antikoagulancií dikumarolového typu, fenytoinu a antimalarik. U fenytoinu zpomaluje jeho metabolismus v játrech. Současné podávání s antimalariky může vést k poruchám krevního obrazu.
Rifampicin zkracuje poločas trimethoprimu, a tím snižuje jeho účinek. Kombinace trimethoprimu a protinádorových chemoterapeutik snižuje hladinu kyseliny listové a vede rovněž k poruchám hematopoezy, kombinace s cyklosporinem zvyšuje pravděpodobnost poškození ledvin.
Trimethoprim zkresluje výsledky některých laboratorních testů pro stanovení methotrexatu v séru.
4.6. Těhotenství a kojení
V pokusu na zvířeti byla popsána teratogenita a embryonální toxicita u potkanů a králíků při podávání vysokých dávek trimethoprimu. Dávky nad 250 mg/kg tělesné hmotnosti vedly ke zřejmému zvýšení výskytu malformací plodu. Trimethoprim prochází placentární bariérou a do mateřského mléka a jeho podávání v graviditě a během laktace je kontraindikováno.
4.7. Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
Triprim 100 mg a 200 mg nemají žádný vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje.
4.8. Nežádoucí účinky
Příležitostně se objevuje raš, pruritus, makulopapulózní a morbiliformní exantém. Mohou se vyskytnout i gastrointestinální příznaky (bolest v epigastriu, snížená chuť k jídlu, nevolnost, zvracení, glositida, gingivitida, abnormální chuť k jídlu, průjem).
Ojediněle se mohou vyskytnout malé a reverzibilní změny v krevním obrazu (trombocytopenie, neutropenie, megaloblastická anémie, methemoglobinemie), horečka, aseptická meningitida, elevace transamináz, bilirubinu, kreatininu a urey v séru.
Sporadicky se vyskytuje fototoxická kožní reakce po delším slunění nebo UV expozici.
Vzácně byla popsána toxická epidermální nekrolýza (Lyellův syndrom).
4.9. Předávkování
Akutní toxicita u zvířat: Při stanovení akutní toxicity trimethoprimu byly nalezeny následující hodnoty LD50 (mg/kg tělesné hmotnosti):
Zkušenosti u lidí: Mezi příznaky předávkování patři nauzea, zvracení, průjem, deprese, zmatenost, otok obličeje, bolesti hlavy, útlum kostní dřeně a elevace transamináz.
Terapie intoxikace: Vzhledem k tomu, že trimethoprim se velmi rychle vstřebává, je nutno urychleně provést eliminaci ze žaludku vyvoláním zvracení nebo výplachem žaludku bezprostředně po požití. K urychlenému vylučování trimethoprimu močí je indikována forsírovaná diuréza, okyselení moči a rovněž hemodialýza. Nutná je kontrola krevního obrazu a při útlumu kostní dřeně se podává kalciumfolinát.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1. Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Antibakteriální léčiva, sulfonamidy ATC kód: J01EA01
Trimethoprim je chemoterapeutikum ze skupiny benzylpyrimidinů. Má bakteriostatický účinek a mechanismus jeho působení spočívá v blokádě bakteriální a protozoární dihydrofolátreduktázy, což je poslední enzym v řetězci syntézy tetrahydrofolové kyseliny.
K trimethoprimu jsou in vitro citlivé Haemophilus influenzae a ostatní hemofily, Streptococcus agalactiae, pneumoniae i jiné streptokoky, Staphylococcus aureus a další stafylokoky, Klebsiella pneumoniae, Citrobacter freundii, Salmonella sp. et typhi, Shigella sp., Escherichia coli, Próteus mirabilis, Erysipelothrix rhusiopathiae, Corynebacterium diphteriae..Rezistentní jsou Enterobacter sp., Providentia sp., Acinetobacter sp., Pseudomonas sp., Bordetella pertussis, Neisseria meningitidis et gonorrhoeae, Branhamella catarrhalis, anaerobní bakterie, chlamydie a mykoplasmata.
Vzhledem k tomu, že se trimethoprim v moči koncentruje, používá se hlavně u infekcí močových cest.
Při léčbě salmonelóz a shigelóz nenarušuje anaerobní mikroflóru.
5.2. Farmokokinetické vlastnosti
Trimethoprim se po perorálním podání rychle a téměř úplně vstřebává. Maximálních koncentrací v krvi dosahuje během 1-4 hodin po podání. Na plazmatické bílkoviny se váže ve 40-70%. Dobře proniká do parenchymatózních orgánů (plic, ledvin, prostaty, jater, sleziny), kde dosahuje koncentrace 1,5-5krát vyšší než v séru. Průnik do cerebrospinálního moku je menší, koncentrace trimethoprimu zde dosahuje jen 20-40% plazmatické koncentrace. Distribuční objem pro trimethoprim je 1,0-2,2 l/kg. Až 20% trimethoprimu se metabolizuje primárně v játrech. Vylučuje se močí (glomerulární filtrací a tubulární sekrecí), během 24 hodin se vyloučí 40-80% podané dávky, pouze 4% se vyloučí stolicí. Renální clearance trimethoprimu je asi 150 ml/min. Biologický poločas při normální funkci ledvin kolísá od 8 do 15 hodin, při těžké renální insuficienci se prodlužuje až na 24 hodiny.
5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti
Léčivo prostupuje placentární barierou a po podání matce se ve fetálním a mateřském séru vytváří přibližně stejně vysoké hladiny trimethoprimu.
6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1. Seznam pomocných látek
Mikrokrystalická celulosa, kukuřičný škrob, povidon, mastek, koloidní bezvodý oxid křemičitý, magnesium-stearát, želatina.
6.2. Inkompatibility
Neuplatňuje se.
6.3. Doba použitelnosti
5 let
6.4. Zvláštní opatření pro uchovávání
Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání.
6.5. Druh obalu a velikost balení
AI/PVC blistr, krabička.
Velikost balení: 10, 20 a 50 tablet
6.6. Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku
Nejsou nutné žádné zvláštní pokyny.
7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
ratiopharm GmbH, Ulm, Německo
8. REGISTRAČNÍ ČÍSLA
Triprim 100 mg : 42/1138/93-A/C Triprim 200 mg : 42/1138/93-B/C
9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE / PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
17.11.1993 / 10.2. 2010
10. DATUM REVIZE TEXTU
5.6.2013
4/4