Příbalový Leták

Tri-Regol

Informace pro variantu: Obalená Tableta (21,0,03mg/0,05mg), Obalená Tableta (63,0,03mg/0,05mg), zobrazit další 3 varianty

sp.zn.: sukls152405/2010 a sp.zn.: sukls91025/2014

Příbalová informace: informace pro uživatelku

Tri-Regol, obalené tablety

(levonorgestrelum, ethinylestradiolum)

Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek užívat, protože obsahuje pro Vás důležité údaje.

-    Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.

-    Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

-    Tento přípravek byl předepsán výhradně Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit.

-    Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Viz bod 4.

Co naleznete v této příbalové informaci:

1.    Co je přípravek Tri-Regol a k čemu se používá

2.    Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Tri-Regol užívat

3.    Jak se přípravek Tri-Regol užívá

4.    Možné nežádoucí účinky

5.    Jak přípravek Tri-Regol uchovávat

6.    Obsah balení a další informace

1. Co je přípravek Tri-Regol a k čemu se používá

Přípravek Tri-Regol se používá k zabránění otěhotnění.

Přípravek Tri-Regol je kombinovaná perorální antikoncepce, jeden ze skupiny přípravků nazývaných antikoncepční tablety. Obsahuje dva typy hormonů: estrogen (ethinylestradiol) a progesteron (levonorgestrel). Přípravek Tri-Regol je trifázický antikoncepční přípravek. Znamená to, že každý blistr obsahuje tři hladiny hormonů, které odpovídají změněným hladinám v normálním menstruačním cyklu. Tyto hormony brání každoměsíčnímu uvolnění vajíčka z vaječníků (ovulaci), zahušťují také hlen hrdla děložního tak, aby ztížil proniknutí spermie k vajíčku, a mění výstelku dělohy tak, že je méně pravděpodobné uhnízdění oplozeného vajíčka.

Lékařský výzkum a rozsáhlé zkušenosti ukazují, že při správném užívání jsou antikoncepční tablety účinnou a návratnou formou antikoncepce.

Zapamatujte si, že kombinovaná perorální antikoncepce, jako je přípravek Tri-Regol, Vás nechrání před pohlavně přenosnými chorobami (například AIDS). K tomu účelu slouží kondom.

2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Tri-Regol užívat Neužívejte přípravek Tri-Regol

Pokud se Vás týká některý z níže uvedených stavů, musíte tuto skutečnost oznámit svému lékaři dříve, než začnete přípravek užívat. Je na lékaři, aby rozhodl, zda je přípravek Tri-Regol pro Vás vhodný nebo Vám doporučí jinou metodu antikoncepce.

-    pokud jste alergická na levonorgestrel nebo ethinylestradiol nebo na kteroukoli další složku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6).

-    pokud máte nebo jste měla v minulosti onemocnění postihující krevní oběh, zvláště stavy související se vznikem trombózy - krevní sraženiny v cévě (například žilní trombóza v oblasti končetin, plic, srdce, mozku, očí nebo jiné části těla);

-    pokud j ste někdy měla silnou bolest na hrudi (angina pectoris) nebo závažné onemocnění srdce či cévní mozkovou příhodu - mrtvici (projevuje se slabostí nebo brněním poloviny těla);

-    pokud jste Vy nebo Váš blízký příbuzný prodělali onemocnění, které zvyšuje riziko vzniku krevní sraženiny (viz také odstavec „ Antikoncepční tablety a trombóza“);

-    pokud máte cukrovku s postižením cév;

-    pokud jste měla nebo máte postižení zraku cévního původu;

-    pokud máte vysoký krevní tlak (hypertenzi);

-    pokud jste nedávno prodělala nebo máte závažné onemocnění jater (včetně nádorového) nebo onemocnění žlučníku;

-    pokud máte rakovinu prsu nebo jinou rakovinu, například vaječníku, děložního čípku nebo dělohy;

-    pokud máte poševní krvácení, jehož příčina nebyla objasněna;

-    pokud máte nebo jste někdy měla migrénu;

-    pokud jste těhotná nebo se domníváte, že byste mohla být těhotná;

Pokud se projeví kterýkoli z výše uvedených stavů v průběhu užívání přípravku Tri-Regol, přestaňte antikoncepční tablety užívat a neprodleně vyhledejte lékaře. Do té doby používejte jinou metodu antikoncepce, jako je kondom.

Upozornění a opatření

Před užitím přípravku Tri-Regol se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem.

Pravidelné prohlídky

Předtím, než začnete antikoncepční tablety pravidelně užívat, Vás musí lékař pečlivě vyšetřit a odebrat anamnézu, tím že Vám položí některé otázky týkající se zdravotního stavu Vašeho a Vašich blízkých příbuzných v minulosti i v současnosti. Musí Vás také vyšetřit, změřit krevní tlak a vyloučit těhotenství. Lékař může také provést vyšetření prsů, břicha a pánevních orgánů. Budete také pravidelně sledována v průběhu užívání antikoncepčních tablet, převážně při dalším předepisování tablet.

Oznamte lékaři,

pokud se Vás týkají níže uvedené skutečnosti - objeví-li se poprvé nebo dojde-li k jejich zhoršení v průběhu užívání antikoncepčních tablet. Lékař Vám může doporučit přípravek Tri-Regol vysadit a používat jinou pro Vás vhodnou metodu antikoncepce.

- pokud máte poprvé migrénu nebo j iž existuj ící migréna se zhoršila nebo j e četněj ší.

-    pokud máte příznaky, které mohou být způsobeny tvorbou krevní sraženiny (viz také část “Antikoncepční tablety a trombóza“) například:

-    nezvyklá bolest nebo křeče v nohách;

-    náhlá silná bolest na hrudníku, která se může šířit do levé paže;

-    náhlá dušnost nebo zhoršení dýchání;

-    náhlý kašel bez zjevné příčiny;

-    jakákoli nezvyklá, těžká nebo dlouhotrvající bolest hlavy;

-    jakékoli náhlé postižení zraku (zhoršení zraku, nejasné vidění);

-    nezřetelná řeč nebo jakékoli zhoršení řeči;

-    závrať (pocit točení se);

-    závrať, mdloba nebo křeče;

-    náhlá slabost nebo necitlivost zasahující polovinu těla;

-    pohybové problémy (motorické poruchy); nebo

-    silná bolest břicha (akutní břicho).

-    Chirurgické výkony nebo imobilizace (nemožnost běžného pohybu). Musíte přerušit užívání přípravku Tri-Regol nejméně čtyři týdny před plánovaným velkým operačním výkonem (například operační zákrok v oblasti břicha) nebo před jakýmkoli výkonem na nohách. Také v případě dlouhodobé imobilizace (například j ste dlouhodobě připoutána na lůžko po úraze nebo operaci nebo máte sádru kvůli zlomenině nohy). Lékař Vám poradí, kdy můžete opět začít přípravek Tri-Regol užívat.

-    pokud jste těhotná nebo se domníváte, že můžete být těhotná.

Informujte svého lékaře, než začnete užívat přípravek Tri-Regol, pokud trpíte některým z dále uvedených stavů. Je třeba v takovém případě lékaře informovat, protože může dojít během užívání antikoncepčních tablet ke zhoršení těchto stavů. Informujte neprodleně svého lékaře, pokud se některý z těchto stavů vyskytne poprvé nebo dojde k jeho zhoršení. Lékař Vám může doporučit přípravek Tri-Regol vysadit a používat jinou pro Vás vhodnou metodu antikoncepce.

-    Pokud máte Vy nebo Váš blízký příbuzný poruchu lipidového (tukového) metabolismu, zvýšenou hladinu cholesterolu nebo triglyceridů. Při této poruše je zvýšené riziko onemocnění slinivky (pankreatu), nazývané pankreatitida.

-    Pokud máte:

-    vysoký krevní tlak (hypertenzi);

-    žluté zabarvení kůže (žloutenku);

-    svědění celého těla (pruritus);

-    žlučníkové kameny;

-    vrozenou chorobu nazvanou porfyrie;

-    systémový lupus erythematodes - SLE (zánětlivé onemocnění, které může postihovat některé části těla včetně kůže, kloubů a vnitřních orgánů);

-    poruchu krvetvorby zvanou hemolyticko-uremický syndrom neboli HUS (porucha, kdy dochází k tvorbě sraženin v ledvinách a tím k poruše jejich funkce);

-    poruchu pohyblivosti zvanou Sydenhamova chorea;

-    vyrážku známou jako gestační (těhotenský) herpes;

-    vrozenou poruchu sluchu - otosklerózu;

-    porušenou funkci jater;

-    cukrovku;

-    depresi;

-    Crohnovu chorobu nebo ulcerózní kolitidu (chronické zánětlivé střevní onemocnění);

-    hnědavé skvrny na obličeji a těle (chloasma), které lze omezit tím, že se nevystavujete slunečním ani umělým ultrafialovým paprskům.

Antikoncepční tablety a trombóza

Trombóza je vznik krevní sraženiny, která může způsobit neprůchodnost krevní cévy.

K trombóze někdy dochází v hlubokých žilách na nohou (hluboká žilní trombóza). Uvolní-li se krevní sraženina z místa svého vzniku v žíle, může se dostat až do plicních tepen a zablokovat je. Tak vznikne tzv. "plicní embolie".

Hluboká žilní trombóza se vyskytuje vzácně. Může k ní dojít nezávisle na tom, zda užíváte antikoncepční tablety či nikoli. Může vzniknout i v případě, že otěhotníte. Riziko je vyšší u žen, které antikoncepční tablety užívají, než u těch, které j e neužívají, přesto však není tak vysoké jako v těhotenství.

Krevní sraženiny se mohou velmi zřídka vyskytnout v cévách srdce (tak dojde k srdečnímu záchvatu) nebo v mozku (kde způsobí cévní mozkovou příhodu). Extrémně vzácně mohou krevní sraženiny vzniknout v játrech, ve střevu, v ledvině nebo v oku.

Velmi vzácně může trombóza způsobit vážné trvalé postižení nebo může dokonce vést k úmrtí.

Riziko vzniku srdečního záchvatu nebo cévní mozkové příhody stoupá s věkem. Zvyšuje se také kouřením. Užíváte-li antikoncepční tablety, měla byste přestat kouřit, a to především tehdy, je-li Vám více než 35 let.

Dojde-li během užívání antikoncepčních tablet ke vzestupu krevního tlaku, může Vám lékař doporučit, abyste užívání ukončila.

Riziko vzniku žilní trombózy se dočasně zvyšuje v souvislosti s operací nebo imobilizací (znehybněním) (např. máte-li nohu v sádře nebo na dlaze). U žen užívajících antikoncepční tablety může být toto riziko ještě vyšší. Upozorněte svého lékaře, že užíváte antikoncepční tablety, dostatečně dlouho před očekávanou hospitalizací nebo chirurgickým výkonem. Váš lékař Vám může doporučit, abyste užívání antikoncepčních tablet přerušila několik týdnů před plánovanou operací a po ní. Poradí Vám, kdy můžete v užívání antikoncepčních tablet po uzdravení opět pokračovat.

Zaznamenáte-li jakýkoli možný příznak trombózy, přerušte užívání antikoncepčních tablet a vyhledejte okamžitě lékaře. (Viz také část Oznamte lékaři).

Zapamatujte si také, že některé okolnosti mohou zvyšovat riziko vzniku trombózy. Například:

-    věk;

-    kouření, zejména pokud je Vám více než 35 let;

-    nadváha;

-    vysoký krevní    tlak;

-    zánět žil (zánět povrchových žil), varixy (žilní městky);

-    chlopenní vada srdce nebo určitá porucha srdečního rytmu;

-    pokud kdokoli z Vašich blízkých příbuzných má nebo měl trombózu, srdeční záchvat nebo cévní mozkovou příhodu;

-    migréna;

-    epilepsie;

-    pokud Vy nebo Váš blízký příbuzný má nebo měl vysokou hladinu cholesterolu nebo triglyceridů v krvi (krevních tuků);

-    pokud kdokoli z Vašich blízkých příbuzných měl nebo má rakovinu prsu;

-    onemocnění j ater nebo    žlučníku;

-    Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida (chronické zánětlivé onemocnění střev);

-    systémový lupus erythematodes (SLE, celkové onemocnění pojivové tkáně, které se může projevit i na kůži, kloubech a vnitřních orgánech);

-    hemolyticko-uremický    syndrom (HUS, porucha krevní srážlivosti vedoucí k selhání ledvin);

-    srpkovitá anemie;

-    chloasma (žlutohnědé pigmentové skvrny na kůži, především obličeje). Pokud je máte, vyhněte se přílišnému slunění a nevystavujte se ultrafialovému záření;

-    nedávný porod (po porodu je zvýšené riziko vzniku trombózy);

-    velký chirurgický zákrok, jakýkoli zákrok na nohách, který omezuje hybnost, sádra, bandáže;

Pokud se některý z těchto stavů objeví poprvé nebo se zhorší během užívání přípravku Tri-Regol,

kontaktujte svého lékaře.

Antikoncepční tablety a rakovina

U žen užívajících antikoncepční tablety je o něco častěji diagnostikována rakovina prsu než u žen stejného věku, které antikoncepční tablety neužívají. Toto lehké zvýšení počtu diagnostikovaných případů rakoviny prsu postupně mizí v průběhu deseti let od ukončení užívání antikoncepčních tablet. Není známo, jestli je rozdíl způsoben užíváním antikoncepčních tablet. Důvodem může být i skutečnost, že ženy jsou častěji vyšetřovány a rakovina prsu je tak odhalena dříve.

Vzácně byly zaznamenány u žen užívajících antikoncepční tablety nezhoubné (benigní) jaterní nádory (tumory) a ještě vzácněji zhoubné (maligní) jaterní nádory (tumory). Tyto nádory (tumory) mohou vést k nitrobřišnímu krvácení. Objeví-li se silná bolest břicha, vyhledejte okamžitě lékaře.

U žen užívajících dlouhodobě antikoncepční tablety j e častěji popsán výskyt rakoviny děložního hrdla. Tato skutečnost nemusí být zapříčiněna antikoncepčními tabletami, ale důvodem může být sexuální chování a další faktory.

Další léčivé přípravky a přípravek Tri-Regol

Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užívala nebo které možná budete užívat.

Některé léky mohou účinnost přípravku Tri-Regol ovlivnit.

Pokud v průběhu pravidelného užívání přípravku Tri-Regol máte užívat i jiné léky, upozorněte na tuto skutečnost svého lékaře (nebo zubního lékaře při předpisu antibiotik). Sdělí Vám, zda je nutné použít další antikoncepční metodu a na jak dlouhou dobu.

Léky, které mohou účinnost přípravku Tri-Regol ovlivnit jsou:

- antibiotika (jako je ampicilin, tetracyklin a rifampicin);

-    léky podávané při epilepsii nebo jiném onemocnění, jako je primidon, karbamazepin, oxkarbazepin, topiramát, hydantiony nebo barbituráty (jako je fenobarbital);

-    ritonavir (lék podávaný při léčbě HIV infekce);

-    griseofulvin (podává se při léčbě mykóz);

-    některé léky používané k léčbě deprese (tricyklická antidepresiva)

-    cyklosporin (lék, který tlumí imunitní systém, používaný například během transplantace a u revmatoidní artritidy)

-    bylinné přípravky obsahující třezalku tečkovanou.

Při současném podávání těchto léků může být potřeba používat i jinou metodu antikoncepce během užívání těchto léků a následujících sedm dní, např. kondom. Lékař Vám může doporučit používat tuto jinou metodu antikoncepce i déle.

Pokud užíváte antibiotika, vždy se poraďte s lékařem ohledně dalších metod antikoncepce. Pokud Vám lékař předepisuje jakýkoli lék, upozorněte jej, že užíváte kombinované antikoncepční tablety. Přípravek Tri-Regol může ovlivňovat účinek jiných léků. Interakce se mohou týkat i léků, které jste donedávna užívala nebo i těch, které v nejbližší době budete užívat.

Užívání perorální antikoncepce spolu s troleandomycinem může zvýšit riziko vzniku některých onemocnění žlučníku. Perorální antikoncepce může snížit plasmatické koncentrace lamotriginu.

Těhotenství a kojení

Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete tento přípravek užívat.

Pokud se domníváte, že můžete být těhotná, přestaňte užívat přípravek Tri-Regol a kontaktujte neprodleně svého lékaře. Do té doby používejte jinou metodu antikoncepce (bariérovou metodu).

Neužívejte přípravek Tri-Regol, pokud kojíte nebo během jeho užívání přestaňte kojit.

Přípravek Tri-Regol s jídlem, pitím a alkoholem

Pokud užíváte přípravek Tri-Regol, vyvarujte se nadměrné konzumace alkoholických nápojů.

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů

Přípravek Tri-Regol nemá žádný nebo zanedbatelný vliv na řízení dopravních prostředků a obsluhu strojů.

Přípravek Tri-Regol obsahuje laktosu a sacharosu

Jestliže Vám Váš lékař sdělil, že nesnášíte některé cukry, obraťte se před použitím tohoto léčivého přípravku na svého lékaře.

Před jakýmkoli laboratorním vyšetřením krve upozorněte lékaře nebo personál laboratoře, že užíváte perorální antikoncepci, protože perorální antikoncepce může ovlivnit výsledky některých laboratorních testů.

3. Jak se přípravek Tri-Regol užívá

Vždy užívejte tento přípravek přesně podle pokynů svého lékaře. Pokud si nejste jistá, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.

Začínáte užívat první blistr přípravku Tri-Regol

Užijte první tabletu přípravku Tri-Regol první den Vašeho menstruačního cyklu, tzn. první den menstruačního krvácení. Žádná další antikoncepční opatření nejsou nutná.

Užívání můžete zahájit i 2. až 5. den menstruačního cyklu, ale v takovém případě je nutné v prvních 7 dnech užívání antikoncepčních tablet používat ještě jinou antikoncepční metodu (bariérovou). To platí pouze tehdy, pokud užíváte první blistr.

Antikoncepční tablety užívejte každý den ve stejnou denní dobu. Může se zdát jednodušší užít ji vždy večer před spaním nebo ráno po probuzení.

Užívejte antikoncepční tablety každý den v pořadí uvedeném na blistru až do poslední 21. tablety z každého blistru. Po využívání všech 21 antikoncepčních tablet na dalších sedm dní užívání přerušte. S největší pravděpodobností v této době dojde ke krvácení.

Pokud jste užila 21 antikoncepčních tablet podle doporučení a následující blistr začnete užívat včas, není nutné v průběhu 7 denního intervalu bez užívání tablet použít už žádnou další antikoncepční metodu.

Další blistr

Po sedmidenním intervalu bez užívání tablet začněte užívat tablety z dalšího blistru. Začněte s užíváním nezávisle na tom, zda ještě krvácíte nebo již ne. Vždy budete začínat užívat tablety z nového blistru ve stejný den v týdnu.

Přechod na přípravek Tri-Regol z jiné kombinované hormonální antikoncepce (kombinované antikoncepční tablety, vaginální kroužek, transdermální náplast)

Užívání přípravku Tri-Regol začněte nejlépe následující den po užití poslední aktivní tablety předcházejících antikoncepčních tablet (nebo po odstranění náplasti nebo vaginálního kroužku), ale ne později než následující den po obvyklém intervalu bez užívání tablet (nebo po využívání placeba, po intervalu bez aplikace náplasti nebo kroužku) Vaší předchozí antikoncepce.

Přechod na přípravek Tri-Regol z antikoncepčních tablet obsahujících jen progestagen (minipilulka)

Minipilulky můžete přestat užívat kdykoli, přípravek Tri-Regol začněte užívat následující den ve stejnou denní dobu. V tomto případě je nutné při pohlavním styku použít navíc doplňkovou bariérovou antikoncepční metodu v průběhu prvních 7 dnů užívání antikoncepčních tablet.

Přechod na přípravek Tri-Regol z antikoncepční injekce nebo implantátu uvolňujících progesteron

Pokud jste dostávala injekci nebo měla implantát pouze s hormonem progesteron, můžete zahájit užívání přípravku Tri-Regol v den, kdy jste měla dostat příští injekci nebo v den, kdy Vám byl odstraněn implantát. V obou případech je však nutné při pohlavním styku použít navíc doplňkovou bariérovou metodu antikoncepce v průběhu prvních 7 dnů užívání antikoncepčních tablet.

Po porodu, samovolném potratu nebo umělém přerušení těhotenství

V těchto případech je nutné se poradit s lékařem.

Užívání přípravku Tri-Regol lze zahájit ihned po potratu nebo umělém přerušení těhotenství, pokud k tomu došlo v prvních třech měsících těhotenství. V takovém případě není nutné použít jinou antikoncepční metodu.

Po potratu nebo porodu ve druhém trimestru těhotenství se doporučuje zahájit užívání 21.-28. den od porodu nebo potratu. Kombinované antikoncepční tablety se nedoporučuje užívat v případě kojení, protože mohou snižovat tvorbu mateřského mléka. Během prvních 7 dnů musíte používat navíc doplňkovou bariérovou metodu antikoncepce. V případě, že došlo k pohlavnímu styku před zahájením užívání antikoncepčních tablet, je třeba před užíváním přípravku Tri-Regol vyloučit těhotenství nebo vyčkat na první menstruační krvácení.

Jestliže jste užila více tablet přípravku Tri-Regol, než jste měla

Jestliže jste užila více tablet přípravku Tri-Regol, než jste měla, není pravděpodobné, že by Vás to nějak poškodilo, ale můžete trpět nevolností, zvracet nebo mít nějakou formu poševního krvácení. Pokud se u Vás tyto příznaky vyskytnou, kontaktujte svého lékaře, který Vám řekne, zda je třeba něco udělat.

Jestliže jste zapomněla užít přípravek Tri-Regol

Jestliže jste zapomněla užít přípravek Tri-Regol, řiďte se níže uvedenými pokyny.

Jestliže jste se opozdila s užitím antikoncepční tablety o méně než 12 hodin, antikoncepční ochrana není ovlivněna. Okamžitě si antikoncepční tabletu vezměte a příští tabletu užijete již v obvyklou denní dobu. Může se stát, že během jednoho dne užijete dvě tablety.

Jestliže jste se opozdila s užitím antikoncepční tablety o více než 12 hodin nebo jste zapomněla užít více než jednu tabletu, antikoncepční ochrana může být snížena a musíte použít doplňkovou metodu antikoncepce. Čím více tablet jste zapomněla užít, tím je větší riziko selhání antikoncepce.

Dále postupujte podle následujících pravidel:

Jedna tableta vynechaná v 1. týdnu

Užijte tabletu, jakmile si opomenutí uvědomíte (i kdyby to znamenalo užít dvě tablety současně) a následující tabletu pak užívejte v obvyklou denní dobu. Během následujících 7 dní používejte navíc další antikoncepční opatření (bariérovou metodu antikoncepce).

Pokud jste zapomněla užít více než 1 tabletu, musíte používat po dobu následujících 7 dnů další antikoncepční opatření.

Jedna tableta vynechaná ve 2. týdnu

Užijte tabletu, jakmile si opomenutí uvědomíte (i kdyby to znamenalo užít dvě tablety současně) a následující tabletu pak užívejte v obvyklou denní dobu. Účinek antikoncepčních tablet zůstává zachován a nemusíte používat další antikoncepční opatření.

Pokud jste zapomněla užít více než 1 tabletu, musíte používat po dobu následujících 7 dnů další antikoncepční opatření.

Jedna tableta vynechaná ve 3. týdnu

Můžete si zvolit jednu z následujících možností, aniž byste musela používat další antikoncepční opatření.

1.    Užijte zapomenutou tabletu, jakmile si opomenutí uvědomíte (i kdyby to znamenalo užít dvě tablety současně) a následující tablety pak užívejte v obvyklou denní dobu. Tablety z dalšího blistru začněte užívat hned po užití poslední tablety z blistru stávajícího, takže mezi blistry nebude žádný interval bez užívání tablet. Krvácení z vysazení se může dostavit až po využívání druhého balení, ale může se objevit špinění a intermenstruační krvácení v době užívání tablet.

2.    Můžete také přestat užívat tablety ze stávajícího blistru a zahájit 7 denní interval bez užívání tablet, včetně dní, kdy jste tablety zapomněla užít. Poté můžete pokračovat v užívání tablet z dalšího blistru. Pokud zvolíte tuto metodu, můžete začít užívání z následujícího blistru ve stejný den jako obvykle.

Pokud jste zapomněla užít tabletu a očekávané krvácení z vysazení se během prvního intervalu bez užívání tablet nedostavilo, je třeba zvážit možnost otěhotnění.

Co dělat v případě zvracení/průjmu?

Dojde-li během 4 hodin po užití tablety ke zvracení, nemusí dojít k úplnému vstřebání léčivých látek. V takovém případě lze aplikovat stejný postup jako při vynechání tablet uvedený výše.

Pokračujte v užívání tablet, ale od prvního dne, kdy jste zvracela nebo měla průjem, nemusíte být chráněna proti početí. V případě pohlavního styku používejte další antikoncepční metodu, jako je kondom, v době zvracení/průjmu a následujících 7 dní.

Co dělat, jestliže chcete oddálit nebo posunout krvácení?

Jestliže chcete oddálit nebo posunout krvácení, požádejte o radu svého lékaře.

4. Možné nežádoucí účinky

Podobně jako všechny léky, může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.

Nežádoucí účinky se mohou vyskytnout v určitých četnostech, které jsou definovány následovně:

Časté: mohou postihnout až 1 osobu z 10

Méně časté: mohou postihnout až 1 osobu ze 100

Vzácné: mohou postihnout až 1 osobu z 1000

Velmi vzácné: mohou postihnout až 1 osobu z 10000

Není známo: četnost nelze z dostupných údajů určit

Časté: depresivní nálady, změny nálad, bolest hlavy, nevolnost, bolest břicha, tvorba žlučových kamenů, akné, chloasma (žlutohnědé skvrny na kůži), abnormální krvácení z dělohy, citlivost prsů, bolest prsů, nárůst tělesné hmotnosti.

Méně časté: rakovina prsu, zadržování tekutin, ztráta zájmu o sex, ztráta libida, nervozita, migréna, vysoký krevní tlak, zvracení, průjem, vyrážka, kopřivka, zvětšení prsů.

Vzácné: přecitlivělost, vysoké hladiny lipidů (tuků) v krvi, zvýšení zájmu o sex, podráždění očí (při nošení kontaktních čoček), ztráta sluchu, krevní sraženiny v žílách, zánětlivé onemocnění tlustého střeva (ulcerózní kolitida), zánětlivé onemocnění střeva (Crohnova choroba), onemocnění kůže erythema nodosum (charakteristické bolestivými zarudlými kožními uzly) nebo erythema multiforme (charakteristické vyrážkou ve tvaru terčovitého zarudnutí nebo boláků), výtok z prsů, výtok z pochvy, snížení tělesné hmotnosti.

Velmi vzácné: benigní nebo maligní nádory jater, cerebrovaskulární příhody, porucha hybnosti nazývaná Sydenhamova chorea, poruchy zraku, srdeční záchvat, zánět slinivky břišní, systémový lupus erythematodes - SLE (zánětlivé onemocnění, které může postihnout mnoho částí těla, včetně kůže, kloubů a vnitřních orgánů).

Není známo: zvýšené hladiny triglyceridů a cholesterolu v krvi (hypertriglyceridemie, hypercholesterolemie), podrážděnost, cerebrovaskulární poruchy, závratě, nové vzplanutí epilepsie, krevní sraženiny v tepnách, zánět žil, plicní embolie, žloutenka, zvýšený růst ochlupení na těle, seborhoea (onemocnění s šupinatou, bolestivou a zarudlou kůží), pocit tíhy, chybění krvácení z vysazení, anovulační cyklus, onemocnění prsů, abnormálně slabá nebo méně častá menstruace.

KDY MUSÍTE PŘÍPRAVEK TRI-REGOL OKAMŽITĚ VYSADIT

Pokud zpozorujete kterýkoli z níže uvedených stavů v průběhu užívání přípravku, neužívejte další tabletu a okamžitě vyhledejte lékaře. Dále používejte jinou nehormonální metodu antikoncepce, jako je kondom.

-    První výskyt migrény, nebo pokud jsou záchvaty migrény častější nebo se zhorší;

-    Neobvykle silná bolest hlavy nebo častější bolest hlavy než dříve;

-    Náhlá změna zraku nebo těžkosti při mluvení nebo vidění;

-    Nezvyklá bolest nebo křeče nohou, prudká bolest na hrudi nebo náhlá dušnost, ostrá bolest nebo pocit tíhy na hrudníku, trvalý kašel nebo vykašlávání krve;

-    Necitlivost rukou nebo nohou;

-    Zežloutnutí kůže;

-    Výrazné zvýšení krevního tlaku;

-    Změny hladiny lipidů (tuků) v krvi;

-    Těhotenství;

-    Zhoršení stavů, které jste pociťovala v průběhu předchozího těhotenství nebo užívání antikoncepčních tablet v minulosti;

-    Silná bolest břicha.

Hlášení nežádoucích účinků

Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48 100 41 Praha 10

webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek.

Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.

5. Jak přípravek Tri-Regol uchovávat

Uchovávejte tento přípravek mimo dohled a dosah dětí.

Uchovávejte při teplotě do 25°C.

Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti uvedené na blistru nebo krabičce. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.

Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

6. Obsah balení a další informace Co přípravek Tri-Regol obsahuje

Léčivými látkami jsou ethinylestradiolum a levonorgestrelum.

Každý blistr s tabletami obsahuje:

6 růžových tablet: jedna tableta obsahuje 30 mikrogramů ethinylestradiolum a 50 mikrogramů levonorgestrelum

5 bílých tablet: jedna tableta obsahuje 40 mikrogramů ethinylestradiolum a 75 mikrogramů levonorgestrelum

10 okrových tablet: jedna tableta obsahuje 30 mikrogramů ethinylestradiolum a 125 mikrogramů levonorgestrelum

Pomocné látky jsou:

Všechny tablety (růžové, bílé a okrové) obsahují: koloidní bezvodý oxid křemičitý, magnesium-stearát, mastek, kukuřičný škrob, monohydrát laktosy, sacharosu, uhličitan vápenatý, oxid titaničitý (E171), kopovidon, makrogol 6000, povidon, sodnou sůl karmelosy a navíc ještě růžové tablety: červený oxid železitý (E172) a okrové tablety: žlutý oxid železitý (E172).

Jak přípravek Tri-Regol vypadá a co obsahuje toto balení

6 růžových, 5 bílých, 10 okrových lesklých, bikonvexních, kulatých obalených tablet.

Obal: Al/PVC/PVDC blistr, kartónové pouzdro, krabička.

Velikost balení:

1 x 21 obalených tablet 3 x 21 obalených tablet

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce

Gedeon Richter Plc.

1103 Budapešť,

Gyomroi út 19-21 Maďarsko

Další informace o tomto přípravku získáte u místního zástupce držitele rozhodnutí o registraci. Česká republika:

Gedeon Richter Marketing ČR, s.r.o.

Na Strži 65, 140 00 Praha 4 Tel.:+420 261 141 200 Fax: 1420 261 141 201 e-mail: info@richtergedeon.cz

Tato příbalová informace byla naposledy revidována

23.7.2014

11/11