Trexan 10 Mg
Sp.zn.sukls165245/2011 SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU
1. NÁZEV PŘÍPRAVKU
Trexan 10 mg
Tablety
2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
Jedna tableta obsahuje methotrexatum 10 mg.
Pomocné látky: 39,6 mg laktosy
Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.
3. LÉKOVÁ FORMA Tableta.
Žluté, konvexní tablety ve tvaru tobolky s půlící rýhou s vyrytým „M 10“ na jedné straně, o délce 8 mm a šířce 4,5 mm
Tabletu lze dělit na dvě stejné poloviny.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikace
Aktivní revmatoidní artritida u dospělých pacientů
Závažná, nereagující, idvalidizující psoriáza, která dostatečně nereaguje na jiné formy léčby, jako je fototerapie, PUVA a retinoidy, a závažná psoriatická artritida u dospělých pacientů.
4.2 Dávkování a způsob podání
Důležité upozornění týkající se dávkování methotrexátu:
Methotrexát používaný k léčbě revmatických nebo kožních onemocnění musí být užíván jednou týdně.
Nesprávné dávkování methotrexátu může způsobit závažné nežádoucí účinky včetně úmrtí. Prosím čtěte tento odstavec souhrnu údajů o přípravku velmi pozorně.
Methotrexát smí být předepsán pouze lékařem se zkušenostmi s vlastnostmi léčivého přípravku a jeho mechanismem účinku. Methotrexát se podává jednou týdně.
Pacientovi musí být zdůrazněno, že přípravek Trexan se užívá pouze jednou týdně.
Na lékařském předpisu je doporučeno určit jeden den v týdnu jako "den užívání přípravku Trexan".
Pro některé doporučené dávky je vhodnější použít jinou sílu přípravku, která je dostupná na trhu.
Revmatoidní artritida
Obvyklá dávka je 7,5 - 15 mg jednou týdně. Tato týdenní dávka může být užívána ve 3 rozdělených dávkách v průběhu 36 hodin. Dávkování může být postupně upraveno, aby se dosáhlo optimálního účinku, ale neměla by být překročena celková týdenní dávka 20 mg. Po dosažení odpovědi by mělo dojít ke snížení na nejnižší možnou účinnou dávku, které je ve většině případů dosaženo během 6 týdnů.
Psoriáza
Před zahájením léčby je doporučeno podat pacientovi zkušební dávku 2,5 - 5,0 mg aby byly vyloučeny neočekávané toxické účinky. Pokud jsou po 1 týdnu laboratorní testy normální, léčba může být zahájena. Obvyklá dávka je 7,5 - 15 mg jednou týdně. Tato týdenní dávka může být užívána ve 3 rozdělených dávkách v průběhu 24 hodin. Pokud je to nutné, celková týdenní dávka může být zvýšena až na 25 mg. Po dosažení odpovědi by mělo dojít ke snížení na nejnižší možnou účinnou dávku, které je ve většině případů dosaženo během 4 až 8 týdnů.
Pacient by měl být plně seznámen s rizikem léčby a lékař musí věnovat zvláštní pozornost projevům jatemí toxicity prováděním funkčních jaterních testů před zahájením léčby a opakovaně ve 2 až 4 měsíčních intervalech během léčby. Cílem léčby je po dosažení optimální klinické odpovědi snížení dávkování léku na nejnižší možné množství a co nejdelší možné prodloužení klidové fáze. Používání methotrexátu by mělo umožnit návrat ke konvenční topické terapii, která by měla být podporována.
Podávání starším pacientům
Methotrexát musí být starším pacientům podáván s extrémní opatrností a měla by být zvážena redukce dávky vzhledem ke sníženým jaterním a ledvinným funkcím a k nižším reservám folátu ve vyšším věku..
Podávání pacientům s poruchou funkce jater
Pacientům se současným nebo prodělaným jaterním onemocněním, zvláště způsobeným alkoholem, musí být methotrexát podáván s velikou opatrností.
4.3 Kontraindikace
Závažná porucha funkce jater.
Závažná porucha funkce ledvin.
Předcházející krevní dyskrázie, jako je např. hypoplazie kostní dřeně, leukopenie, trombocytopenie nebo závažná anémie.
Závažná akutní nebo chronická infekce a imunodeficitní syndrom.
Těhotenství a kojení (viz také bod 4.6.).
Hypersenzitivita na methotrexát nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.
Během léčby methotrexátem nesmí být současně prováděno očkování živými vakcínami.
4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití
Pacienti musejí být jasně informováni, že podání přípravku při léčbě psoriázy a revmatoidní artritidy je ve většině případů jednou týdně. Pacientům je třeba vysvětlit důležitost užívání přípravku jednou týdně, protože každodenní špatné užívání léčivého přípravku může způsobit závažné toxické reakce. Předepisující lékař může na lékařském předpisu určit den v týdnu.
Upozornění
Methotrexát smějí používat pouze lékaři se zkušenostmi s chemoterapií antimetabolity.
Současné užívání s hepatotoxickými nebo hematotoxickými léky (DMARD - onemocnění modifikující antirevmatické léky, např. leflunomid) není doporučeno.
Vzhledem k možnosti fatálních nebo závažných toxických reakcí musí být pacient lékařem o rizicích plně informován a musí být pod neustálým dohledem.
Může se objevit akutní nebo chronická intersticiální pneumonie, často s eosinofilií, a byla hlášena úmrtí. Typické příznaky zahrnují dušnost, kašel (zvláště suchý, neproduktivní kašel) a horečku, pacienty je třeba kontrolovat při každé návštěvě. Pacienti musejí být informováni o riziku pneumonie a o nutnosti okamžitě informovat lékaře při výskytu trvalého kašle a dušnosti. U pacientů s příznaky pneumonie musí být léčba methotrexátem vysazena a je nutné provést vyšetření k vyloučení infekce.
Pokud methotrexát vyvolá plicní onemocnění, musí být zahájena léčba kortikosteroidy a léčba methotrexátem nesmí být obnovena.
Při léčbě psoriázy methotrexátem byla hlášena úmrtí.
Použití methotrexátu při léčbě psoriázy musí být omezeno na pacienty s těžkou nezvládnutelnou invadilizující nemocí, kteří adekvátně nereagují na jiné formy léčby a pouze v případě potvrzení diagnózy biopsií a/nebo dermatologickou konzultací.
Před zahájením léčby, během léčby i po ukončení terapie musí být pečlivě kontrolován celý krevní obraz. Pokud se objeví klinicky významný pokles počtu bílých krvinek nebo destiček, methotrexát musí být okamžitě vysazen. Pacienti musejí být poučeni, aby hlásili všechny příznaky nebo známky infekce.
Methotrexát může působit hepatotoxicky, zvláště ve vysokých dávkách a po prolongovaném podávání. Byla hlášena atrofie jater, nekróza, cirhóza, tukové změny a periportální fibróza. Jelikož se změny mohou objevit bez předchozích příznaků gastrointestinální nebo hematologické toxicity, je důležité kontrolovat jaterní funkce před zahájením léčby a pravidelně během léčby.
Funkční jaterní testy: Zvláštní pozornost musí být věnována výskytu jaterní toxicity. Léčba nesmí být zahájena při jakékoli abnormalitě funkčních jaterních testů nebo jaterní biopsie, nebo musí být léčba ukončena, pokud se abnormality vyvinou během užívání methotreaxátu. Abnormality se musejí upravit během 2 týdnů, po kterých může být léčba po zvážení lékařem obnovena.
Kontrola jaterních enzymů v séru: Přechodné zvýšení hladiny transamináz na dvojnásobek až trojnásobek horního limitu normální hladiny bylo hlášenou pacientů ve 13 - 20%. V případě trvalého zvýšení jaterních enzymů musí být zváženo snížení dávky nebo přerušení léčby.
Kvůli potenciálnímu hepatotoxickému působení methotrexátu by neměly být současně užívány další hepatotoxické léky, pokud to není nezbytně nutné, a konzumace alkoholu musí být ukončena nebo výrazně snížena (viz bod 4.5.). Jaterní enzymy musejí být přísněji kontrolovány u pacientů užívajících současně hepatotoxické léčivé přípravky (např. leflunomid). To je též nutné během současného podávání hematotoxických léčivých přípravků (např. leflunomid).
Vhodnost podpůrného užití jaterní biopsie pro monitorování jaterní toxicity nebyla u pacientů s revmatologickými indikacemi prokázána. V případě dlouhodobé léčby závažných forem psoriázy musí být jaterní biopsie provedena kvůli hepatotoxickému potenciálu.
Ukázalo se prospěšné odlišit pacienty s normálním a zvýšeným rizikem hepatotoxicity.
a) Pacienti bez rizikových faktorů
Podle současných lékařských znalostí není jaterní biopsie nezbytná před dosažením kumulativní dávky
1,0 - 1,5 g.
b) Pacienti s rizikovými faktory Zahrnují primárně:
- anamnézu zneužívání alkoholu
- přetrvávající zvýšení jaterních enzymů
- anamnézu hepatopatie včetně chronické hepatitidy B nebo C
- rodinnou anamnézu s hereditární hepatopatií
Zahrnují sekundárně (s možným menším významem):
- diabetes mellitus
- obezitu
- anamnézu expozice hetatotoxickými léky nebo chemikáliemi.
U těchto pacientů je jaterní biopsie doporučena během nebo krátce po zahájení léčby methotrexátem. Jelikož malé procento pacientů ukončuje léčbu z různých důvodů po 2 - 4 měsících, první biopsie
3/12
může být odložena až na dobu po této iniciační fázi. Musí být provedena, pokud se předpokládá dlouhodobá léčba.
Pokud je dosaženo kumulativní dávky 1,0 .- 1,5 g, jsou doporučeny opakované biopsie.
Žádná biopsie není nutná v následujících případech:
- starší pacienti
- pacienti s akutním onemocněním
- pacienti s kontraindikací pro jaterní biopsii (např. srdeční nestabilita, změna krevních koagulačních parametrů).
Častější kontroly mohou být nezbytné:
- během iniciační fáze léčby
- při zvyšování dávek
- během epizod se zvýšeným rizikem vzestupu hladiny methotrexátu v krvi (např. dehydratace, porucha funkce ledvin, přidání nebo zvýšení dávky současně užívaného léčiva jako jsou nesteroidní protizánětlivé léky).
Methotrexát je teratogenní, způsobil fetální smrt a/nebo kongenitální anomálie. Proto není doporučen ženám v produktivním věku, pokud prospěšnost léčby nepřeváží předpokládaná rizika. Těhotné pacientky s psoriázou nesmějí methotrexát užívat (viz bod 4.6.).
Renální funkce musejí být pečlivě kontrolovány před léčbou, během léčby a po ukončení terapie. Pokud se objeví významná poruch funkce ledvin, je doporučena opatrnost. Dávkování methotrexátu musí být u pacientů s renálním poškozením sníženo. Vysoké dávky mohou způsobit srážení methotrexátu nebo jeho metabolitů v renálních tubulech. Jako preventivní opatření je doporučen vysoký průtok a alkalizace moči na pH 6,5 - 7,0, prostřednictvím podání orálního nebo intravenózního uhličitanu sodného (5x 625 mg tablety každé 3 hodiny) nebo acetazolamidu (500 mg per os 4x denně). Methotrexát je vylučován primárně ledvinami. Jeho užití u pacientů s poškozenou renální funkcí může způsobit akumulaci toxického množství nebo dokonce další renální poškození.
Průjem a ulcerativní stomatitida jsou častými toxickými účinky a vyžadují přerušení léčby, jinak se může objevit hemoragická enteritida a smrt v důsledku proděravění střeva.
Methotrexát během léčby působí na gametogenezi a může způsobit snížení fertility, které je po přerušení léčby reverzibilní.
Methotrexát působí imunosupresivně a imunologická odpověď na současnou vakcinaci může být snížena. Proto během léčby nesmí docházet k očkování živými vakcínami.
Imunosupresivní účinek methotrexátu musí být vzat v úvahu v případě, kdy imunitní odpověď pacienta je důležitá nebo nezbytná. Zvláštní pozornosti je třeba v případě inaktivní chronické infekce (např. herpes zoster, tuberkulóza, hepatitida B nebo C), která může být aktivována.
Před zahájením léčby methotrexátem je doporučeno provést RTG vyšetření hrudníku.
Pleurální výpotky a ascity musí být odstraněny drenáží před zahájením léčby methotrexátem.
Při současném užívání methotrexátu (obvykle ve vysokých dávkách) a některých nesteroidních antiflogistik (NSAID) byly hlášeny závažné nežádoucí účinky včetně úmrtí.
Při léčbě revmatoidní artritidy může pokračovat léčba kyselinou acetylosalicylovou a nesteroidními antiflogistiky (NSAID), tak jako nízkými dávkami steroidů. Přesto musí být bráno v úvahu, že současné užívání NSAID a methotrexátu může zvýšit riziko toxicity. U pacientů s terapeutickou odpovědí na léčbu methotrexátem může být dávka steroidů postupně snížena.
Interakce mezi methotrexátem a jinými antirevmatiky, jako je zlato, penicilamin, hydroxychlorochin, sulfasalazin a dalšími cytotoxickými léčivy nebyly úplně prostudovány a současné užívání může znamenat zvýšenou frekvenci nežádoucích účinků. Ostatní léčba a fyzioterapie mohou pokračovat beze změny.
Současné užívání antagonistů folátu jako je trimetoprim/sulfamethoxazol způsobilo ve vzácných případech akutní megaloblastickou pancytopenii.
Pokud se projeví akutní toxicita methotrexátu, pacienti mohou mít nedostatek kyseliny listové.
Opatření
Před zahájením léčby nebo obnovením léčby po období klidu musejí být zhodnoceny funkce ledvin, jater a kostní dřeni a to anamnesticky, fyzikálním vyšetřením a laboratorními testy.
Systémová toxicita methotrexátu může také být zvýšena u pacientů s renální dysfunkcí, ascity nebo jinými výpotky, vlivem prodlouženého sérového poločasu
U pacientů užívajících nízké dávky methotrexátu se mohou objevit maligní lymfomy, v tomto případě musí být léčba ukončena. Potlačení lymfomu ukazuje na spontánní regresi vyžadující zahájení cytotoxické léčby.
U methotrexátu byly hlášeny případy poruchy fertility, oligospermie, menstruační dysfunkce a amenorhey, a to během léčby a krátký čas po ukončení terapie. Navíc je methotrexát embryotoxický, způsobuje u člověka potraty a defekty plodu. S pacienty v produktivním věku je proto nutné prodiskutovat tato možná rizika ovlivnění reprodukce (viz bod 4.6.).
Pacienti v průběhu léčby musejí být velmi pečlivě kontrolováni, aby příznaky možné toxicity nebo nežádoucích účinků byly odhaleny a zhodnoceny s minimálním zpožděním. Předchozí vyšetření a periodické hematologické kontroly jsou nezbytné pro bezpečné užití methotrexátu při chemoterapii, jelikož jeho častým účinkem je hematopoetická suprese. Ta se může objevit bez varovných příznaků při zdánlivě bezpečném dávkování, a při jakémkoli vážném pokles počtu krevních tělísek je nutné okamžitě přerušit léčbu methotrexátem a zahájit vhodnou terapii.
Obecně jsou následující laboratorní testy doporučeny jako součást nezbytného klinického zhodnocení a vhodného monitorování pacienta užívajícího methotrexát: kompletní hemogram, hematokrit, rozbor moči, funkční testy ledvin, funkční testy jater a RTG vyšetření.
Cílem je zjistit jakoukoli orgánovou dysfunkci nebo systémové poškození. Testy musejí být provedeny jak před zahájením léčby a ve vhodných intervalech během léčby, tak i při ukončení léčby.
Methotrexát je po absorpci částečně vázán na sérový albumin a jeho toxicita může být zvýšena jeho vytěsněním jiným lékem jako např. salicyláty, sulfonamidy, fenytoinem a některými antibakteriálními léky jako je tetracyklin, chloramfenikol a para-aminobenzoová kyselina. Tyto léky, zvláště salicyláty a sulfonamidy, tak jako antibakteriální léky, hypoglykemika a diuretika nesmějí být současně s methotrexátem podávány do doby, než bude znám význam této interakce.
Vitamínové přípravky obsahující kyselinu listovou nebo její deriváty mohou změnit reakci na methotrexát.
Methotrexát musí být užíván s extrémní opatrností u pacientů s infekcí, peptickým vředem, ulcerózní kolitidou, u pacientů vyčerpaných a příliš mladých nebo starých. Pokud se během léčby objeví vážná leukopénie, může se objevit bakteriální infekce a stát se velmi nebezpečnou. Obvykle je v tomto případě léčba methotrexátem přerušena a zahájena léčba antibiotiky. V závažných případech útlumu kostní dřeně může být nezbytná infuze krve nebo krevních destiček.
Tento léčivý přípravek obsahuje laktosu. Pacienti se vzácnými dědičnými poruchami s intolerancí galaktosy, vrozenou deficiencí laktázy nebo malabsorpcí glukosy a galaktosy by tento přípravek neměli užívat.
4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
Po absorpci je methotrexát částečně vázán na sérový albumin. Některé léky (např. salicyláty, sulfonamidy, fenytoin) tuto vazbu snižují. V případě současného užívání se může toxicita methotrexátu zvýšit.
Jelikož probenecid a slabé organické kyseliny, jako jsou kličková diuretika a pyrazoly, snižují tubulární sekreci, je třeba veliké opatrnosti při jejich současném užívání s methotrexátem.
Peniciliny mohou snížit renální clearance methotrexátu a při jejich současném užívání s vysokými i nízkými dávkami methotrexátu se vyskytla hematologická a gastrointestinální toxicita.
Perorální antibiotika, jako jsou tetracyklin, chloramfenikol a neabsorbovatelná širokospektrá antibiotika, mohou snižovat intestinální absorpci methotrexátu nebo mohou interferovat s enterohepatálním oběhem inhibicí střevní flóry a potlačením metabolismu methotrexátu bakteriemi.
Současnému užívání s dalšími potenciálně nefrotoxickými a hepatotoxickými léky (např. sulfasalazin, leflunomid a alkohol) by mělo být zabráněno. Zvláštní pozornost musí být věnována kontrole pacienta užívajícího methotrexát spolu a azathioprinem a retinoidy.
Methotrexát v kombinaci s leflunomidem může zvýšit riziko rozvoje pancytopenie.
Zvýšená nefrotoxicita se může objevit, jsou-li podávány vysoké dávky methotrexátu v kombinaci s potenciálně nefrotoxickými chemoterapeutiky (např. cisplatina).
Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) by neměly být podávány před nebo souběžně s vysokými dávkami methotrexátu. Byly popsány případy, kdy současné podávání nesteroidních protizánětlivých léků a vysokých dávek methotrexátu vedlo ke zvýšení hladiny a prodloužení poločasu methotrexátu v séru, což vedlo ke zvýšení hematologické nebo gastrointestinální toxicity.
Při souběžném podávání nesteroidních protizánětlivých léků a salicylátů a nižších dávek methotrexátu tyto léky snižovaly tubulární sekreci methotrexátu na zvířecích modelech a mohly zvýšit jeho toxicitu. Navzdory potenciálním interakcím, studie s methotrexátem u pacientů s revmatoidní artritidou obvykle zahrnují souběžné podávání NSAID bez zjevných problémů. Je třeba nicméně upozornit, že dávky používané při revmatoidní artritidě (7,5 až 15 mg/týden) jsou poněkud nižší než dávky používané při léčbě psoriázy, a tedy že vyšší dávky by mohly vést k neočekávané toxicitě.
Vitamínové přípravky obsahující kyselinu listovou nebo její deriváty mohou změnit reakci na methotrexát.
U trimetoprimu/sulfametoxazolu byly vzácně hlášeny případy prohloubení dřeňového útlumu u pacientů, kteří dostávali methotrexát; pravděpodobně v důsledku přídavného antifolátového účinku.
Při současném užívání methotrexátu a triamterenu byl hlášen útlum kostní dřeně a snížené koncentrace folátu.
Současné užívání methotrexátu a omeprazolu prodloužilo eliminaci methotrexátu ledvinami. Současné užívání s inhibitory protonové pumpy, jako je omeprazol nebo pantoprazol, může způsobit interakce.
Methotrexát může snížit clearance teofylinu, a proto musí být hladina teofylinu monitorována při současném podávání methotrexátu.
Methotrexát zvyšuje plazmatické hladiny merkaptopurinu. Kombinace methotrexátu a merkaptopurinu si tedy může vyžádat úpravu dávkování.
Očkování živými vakcínami pacientů užívajících chemoterapeutika může způsobit závažné až fatální infekce. Očkování živými vakcínami při užívání methotrexátu není doporučeno.
Při současném užívání s fenytoinem existuje riziko zhoršení křečí způsobené poklesem p.o. absorpce fenytoinu cytotoxickými látkami a riziko zesílené toxicity nebo ztráty účinnosti cytotoxického léku zvýšením metabolizmu v játrech prostřednictvím fenytoinu.
Cyklosporin může zesílit účinnost a toxicitu methotrexátu. Při současném užívání existuje riziko excesivní imunosuprese s rizikem lymfoproliferace.
4.6 Fertilita, těhotenství a kojení
Methotrexát je kontraindikován v těhotenství (viz bod 4.3.), jelikož existují důkazy o jeho teratogenním riziku u člověka (kraniofaciální, kardiovaskulární malformace a malformace končetin) a u některých druhů zvířat (viz bod 5.3.).
Ženy v plodném věku nesmějí zahájit užívání methotrexátu, dokud není vhodnou metodou (např. těhotenským testem) vyloučeno těhotenství.
Pacientky nesmějí otěhotnět během léčby methotrexátem, ani 6 měsíců po jejím ukončení a proto musejí používat účinnou metodu antikoncepce.
Pokud přesto k otěhotnění v tomto období dojde, pacientka musí být náležitě poučena o riziku škodlivého působení léčby na dítě.
Vzhledem k možné genotoxicitě methotrexátu je třeba pacientkám plánujícím těhotenství doporučit konzultaci v genetickém poradenském centru, a to pokud možno ještě před zahájením léčby.
Kojení
Jelikož methotrexát prostupuje do mateřského mléka a může na kojence působit toxicky, léčba je během kojení kontraindikována (viz bod 4.3.). Před zahájením léčby je nutné kojení ukončit.
Fertilita
Fertilita mužů
Methotrexát může být genotoxický. Léčeným pacientům proto není doporučeno počít dítě během léčby a ještě 6 měsíců po jejím ukončení. Jelikož léčba methotrexátem může způsobit závažné a možná ireverzibilní poruchy spermatogeneze, pacienti by měli být před zahájením léčby poučeni o možnosti uchování spermií.
Muži i ženy užívající methotrexát musejí být poučeni o možném riziku nežádoucích účinků na plodnost. Ženy v plodném věku musejí být plně informovány o možném riziku pro plod při otěhotnění během léčby.
U léčených pacientů byla hlášena vadná oogeneze nebo spermatogeneze, přechodná oligospermie, poruchy menstruačního cyklu a neplodnost.
4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
Při léčbě methotrexátem se mohou objevit příznaky ovlivnění CNS jako je únava a závrať, které mohou mít malý až středně silný vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje.
4.8 Nežádoucí účinky
Obecně incidence a závažnost nežádoucích účinků závisí na dávce, frekvenci podání, způsobu podání a délce léčby methotrexátem.
Při výskytu nežádoucích účinků musí být dávkování sníženo nebo léčba ukončena a musejí být provedena nápravná terapeutická opatření, např. podání folinátu vápenatého (viz bod 4.2. a 4.4.).
Nejčastějšími nežádoucími účinky methotrexátu jsou suprese kostní dřeně a muskuloskeletální poškození projevující se jako ulcerativní stomatitida, leukopenie, nauzea a další gastrointestinální obtíže. Tyto nežádoucí účinky jsou většinou reverzibilní a úprava nastává během 2 týdnů po snížení jednotlivé dávky methotrexátu nebo po zvětšení intervalu mezi dávkami a/nebo po podání folinátu vápenatého. Dalšími často hlášenými nežádoucími účinky jsou neklid, nepřiměřená únava, třesavka a horečka, závrať a snížená odolnost k infekcím.
Methotrexát způsobuje nežádoucí účinky většinou při vysokých a často opakovaných dávkách, např. při léčbě rakoviny. Nežádoucí účinky, které byly hlášeny, jsou seřazeny níže podle orgánových systémů.
Frekvence nežádoucích účinků je definována:
Velmi časté (> 1/10); časté (> 1/100 až < 1/10); méně časté (> 1/1000 až < 1/100); vzácné (> 1/10000 až < 1/1000); velmi vzácné (< 1/10000);
neznámé (z dostupných údajů nelze frekvenci odhadnout).
Časté |
Méně časté |
Vzácné |
Velmi vzácné |
Není známo | |
Infekce a infestace |
Infekce |
Oportunistické infekce |
Herpes zoster Sepse |
Sepse končící úmrtím | |
Novotvary benigní, maligní a blíže neurčené (zahrnující cysty a polypy) |
Lymfom1 | ||||
Poruchy krve a lymfatického systému |
Leukopénie |
Deprese kostní dřeně Trombocytopénie |
Hypogamaglo bulinémie |
Pancytopenie, eosinofilie | |
Poruchy imunitního systému |
Anafylaktické reakce | ||||
Endokrinní poruchy |
Diabetes mellitus | ||||
Psychiatrické poruchy | |||||
Poruchy nervového systému |
Závratě Únava |
Hemiparéza |
Dysartrie Afázie Letargie | ||
Poruchy oka |
Konjunktiviti da Rozmazané vidění | ||||
Srdeční poruchy |
Perikardiální výpotek Perikardititida | ||||
Cévní poruchy |
Krvácení z nosu |
Tromboembolism us |
Vaskulitida | ||
Respirační, hrudní a |
Pneumonitida |
Pneumocystis |
Alveolitida |
mediastinální poruchy |
Interstitiální pneumonitida (může být smrtelná) Interstitiální fibróza |
Faryngitida2 |
carinii -pneumonie Chronická intersticiální obstrukční plicní choroba Pleuritida Suchý kašel | ||
Gastrointestinální poruchy3 |
Stomatitida Nausea |
Gingivitida Gastrointestinální vředy a krvácení Enteritida |
Hemateméza | ||
Poruchy jater a žlučových cest |
Zvýšené koncentrace transamináz |
Hepatotoxicita Periportální fibróza Cirhóza jater Akutní hepatitida | |||
Poruchy kůže a podkožní tkáně |
Erytematózní Alopecie |
Stevens-Johnsonův syndrom Toxická epidermální nekrolýza |
Přecitlivělost na světlo Akne Depigmentace Kopřivka Erythema multiforme Bolestivé postižení psoriatických lézí Kožní vřídky |
Teleangiektáz ie Furunkulóza Ekchymózy | |
Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně |
Osteoporóza Artralgie Myalgie Zvětšení revmatických uzlů | ||||
Poruchy ledvin a močových cest |
Renální insuficience Nefropatie |
Azotémie Cystitida Hematurie | |||
Stavy spojené s těhotenstvím, šestinedělím a perinatálním obdobím |
Potrat, poškození plodu | ||||
Poruchy reprodukčního systému a prsu |
Vaginální ulcerace |
Snížené libido Impotence Menstruační poruchy |
Vznik defektních oocytů a spermií Přechodná oligospermie Vaginální krvácení Gynekomastie | ||
Poranění, otravy a procedurální |
Zvýšené riziko |
komplikace |
toxických reakcí (nekrolýza měkkých tkání, osteonekróza) během radioterapie. Psoriatické léze se mohou zhoršit při současné léčbě methotrexáte m a ultrafialovým zářením. |
1 Může být reverzibilní (viz bod 4.4.).
2 Viz bod 4.4.
3 Závažné gastrointestinální reakce často vyžadují snížené dávkování. Výskyt ulcerativní stomatitidy a průjmu vyžaduje přerušení léčby methotrexátem, jelikož existuje riziko ulcerativní enteritidy a fatální intestinální perforace.
Hlášení podezření na nežádoucí účinky
Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:
Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48 100 41 Praha 10
Webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek
4.9 Předávkování
Byly hlášeny případy předávkování, někdy fatální, způsobené chybných perorálním denním užíváním methotrexátu místo užívání týdenního. V těchto případech byly často hlášeny příznaky hematologické a gastrointestinální.
Toxicita methotrexátu ovlivňuje především hematopoetické orgány. Folinát vápenatý účinně neutralizuje okamžitý toxický účinek methotrexátu na hematopoézu. Parenterální léčba folinátem vápenatým musí začít do 1 hodiny po užití methotrexátu. Dávka musí být nejméně tak vysoká jako užitá dávka methotrexátu.
V případech masivního předávkování by měla být zajištěna hydratace a alkalizace moči jako nezbytná prevence precipitace methotrexátu a/nebo jeho metabolitů v renálních tubulech. Hemodialýza a peritoneální dialýza nezlepšují eliminaci methotrexátu. Účinná clearance methotrexátu byla ve studii pozorována při akutní intermitentní hemodialýze vysokoprůtokovým dialyzátorem.
Důležité je sledování sérové koncentrace methotrexátu, aby mohla být určena dávka folinátu vápenatého a délka léčby.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Jiná imunosupresiva, methotrexát (pouze perorální)
ATC kód: L04AX03
Methotrexát (4-amino-10-metyl listová kyselina) je antimetabolit kyseliny listové, který inhibuje redukci kyselina listové a tak zvyšuje její koncentraci v tkáních. Methotrexát vstupuje do buňky aktivním transportem redukovaných folátů. Jako výsledek polyglutamace methotrexátu folylpolyglutamylátovým enzymem se délka trvání cytotoxického účinku lékové substance zvyšuje. Methotrexát je fáze-specifická substance s hlavním působením na S-fázi buněčné mitózy. Obecně působí účinněji na rychle rostoucí tkáně, jako jsou maligní buňky, kostní dřeň, fetální buňky, kožní epitel, ústní a střevní sliznice a buňky močového měchýře. Jelikož proliferace maligních buněk je vyšší než u většiny normálních buněk, methotrexát může zpomalit proliferaci maligních buněk bez ireverzibilního poškození normálních tkání.
Folinát vápenatý je forma kyseliny listové, která se používá k ochraně normálních buněk před toxickými účinky methotrexátu. Folinát vápenatý vstupuje do buňky pomocí specifického transportního mechanizmu, v buňce se přemění na aktivní folát a zvrátí inhibici syntézy prekurzorů DNA a RNA.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Účinek orálně podaného methotrexátu se zdá být závislý na dávce. Vrchol hladiny v séru je dosazen
2
do 1-2 hodin. Obecně při dávce 30 mg/m a méně je methotrexát vstřebán rychle a úplně, s vysokou
2
biologickou dostupností (80 - 100%). Saturace absorpce začíná u dávky nad 30 mg/m a absorpce
2
dávek větších než 80 mg/m je neúplná.
Přibližně polovina vstřebaného methotrexátu je reverzibilně vázána na plazmatické bílkoviny, ale je snadno distribuována do tkání. Eliminace probíhá třífázově. Hlavní exkreční cestou jsou ledviny. Přibližně 41% dávky je vyloučeno nezměněno v moči během prvních 6 hodin, 90% během 24 hodin. Menší část dávky je vyloučena žlučí. Předpokládá se enterohepatální oběh methotrexátu. Konečný poločas u methotrexátu je přibližně 3 až 10 hodin u pacientů léčených nízkými dávkami a 8 až 15 hodin u dávek vysokých. Pokud je ledvinná funkce poškozená, koncentrace methotrexátu v plazmě a ve tkáních může rychle stoupnout.
5.3. Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti
Studie chronické toxicity u myší, potkanů a psů prokázaly toxické účinky ve formě gastrointestinálních lézí, myelosuprese a hepatoxicity. Studie na zvířatech prokázaly, že methotrexát ovlivňuje fertilitu, má embryo- a fetotoxické účinky. Teratogenní vlastnosti se projevily u 4 živočišných druhů (potkani, myši, králíci, kočky). U opic rhesus se neprojevily žádné malformace. Methotrexát je mutagenní v podmínkách in vivo a in vitro. Přestože bylo prokázáno, že methotrexát vyvolává poškození chromozomů somatických buněk u zvířat a buněk kostní dřeně u lidí, klinický význam zůstává nejistý. Studie karcinogenity u hlodavců neprokázaly zvýšený výskyt tumorů.
6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1 Seznam pomocných látek
Monohydrát laktosy, kukuřičný škrob, předbobtnalý bramborový škrob, polysorbát 80, mikrokrystalická celulosa, magnesium-stearát.
6.2 Inkompatibility
Neuplatňuje se.
6.3 Doba použitelnosti
3 roky.
6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání
Uchovávejte vnitřní obal v krabičce, aby byl přípravek chráněn před světlem.
6.5 Druh obalu a obsah balení
HDPE obal na tablety s HDPE šroubovacím uzávěrem Velikost balení: 10, 16, 24, 25, 30 a 100 tablet.
Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.
6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním
Musí být dodržovány správné postupy bezpečného zacházení s cytotoxickými látkami. Při manipulaci s tabletami musí být používány jednorázové rukavice. Pokud je to možné, těhotné ženy by se měly vyhýbat kontaktu s tabletami methotrexátu.
Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky na likvidaci cytotoxických látek.
7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
Orion Corporation Orionintie 1 FI-02200 Espoo Finsko
8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO
44/680/08-C
9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
Datum první registrace: 3.12.2008 Datum posledního prodloužení: 16.1.2015
10. DATUM REVIZE TEXTU 25.2.2015
12/12