Tresiba 100 Jednotek/Ml
PŘÍLOHA I
SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU
Tento léčivý přípravek podléhá dalšímu sledování. To umožní rychlé získání nových informací o bezpečnosti. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili jakákoli podezření na nežádoucí účinky. Podrobnosti o hlášení nežádoucích účinků viz bod 4.8.
1. NÁZEV PŘÍPRAVKU
Tresiba 100 jednotek/ml injekční roztok v předplněném peru
2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
1 ml roztoku obsahuje 100 jednotek insulinům degludecum* (odpovídá 3,66 mg insulinům degludecum).
Jedno předplněné pero obsahuje 300 jednotek inzulinu degludek ve 3 ml roztoku.
*Je vyráběn rekombinantní DNA technologií v Saccharomyces cerevisiae.
Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.
3. LÉKOVÁ FORMA
Injekční roztok (FlexTouch).
Čirý bezbarvý roztok s neutrálním pH.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikace
Léčba diabetes mellitus u dospělých, dospívajících a dětí ve věku od 1 roku.
4.2 Dávkování a způsob podání
Dávkování
Tresiba je bazální inzulin určený k subkutánnímu podání jednou denně kdykoli v průběhu dne, přednostně ve stejnou denní dobu.
Účinnost inzulinových analogů, včetně inzulinu degludek, se vyjadřuje v jednotkách (j.). Jedna (1) jednotka (j.) inzulinu degludek odpovídá 1 mezinárodní jednotce (mj.) humánního inzulinu,
1 jednotce inzulinu glargin nebo 1 jednotce inzulinu detemir.
U pacientů s diabetes mellitus 2. typu lze přípravek Tresiba použít samostatně nebo v jakékoliv kombinaci s perorálními antidiabetiky, s agonisty GLP-1 receptoru i s bolusovým inzulinem (viz bod 5.1).
U pacientů s diabetes mellitus 1. typu se přípravek Tresiba musí kombinovat s krátkodobě/rychle působícím inzulinem, aby se pokryla prandiální potřeba inzulinu.
Přípravek Tresiba je třeba dávkovat dle individuálních potřeb pacienta. Doporučuje se optimalizovat kontrolu hladiny glukózy úpravou dávky na základě plazmatické hladiny glukózy nalačno.
Podobně jako u všech inzulinových přípravků může být úprava dávky nutná v případě, že je pacient vystaven zvýšené fyzické námaze, mění svou obvyklou dietu nebo po dobu souběžně probíhajícího
onemocněni.
Tresiba 100 _jednotek/ml a Tresiba 200 _jednotek/ml
Přípravek Tresiba je k dispozici ve dvou silách. U obou se potřebná dávka vyjadřuje v jednotkách. Přírůstky jednotek se nicméně mezi těmito dvěma silami přípravku Tresiba liší.
• U přípravku Tresiba 100 jednotek/ml může být podána dávka 1-80 jednotek v injekci v přírůstcích po 1 jednotce.
• U přípravku Tresiba 200 jednotek/ml může být podána dávka 2-160 jednotek v injekci v přírůstcích po 2 jednotkách. Dávka je poskytována v polovičním objemu bazálních inzulinových přípravků o koncentraci 100 jednotek/ml.
Počítadlo dávky ukazuje počet jednotek bez ohledu na sílu a při převodu pacienta na novou sílu se neprovádí žádná konverze dávkování.
Flexibilita doby _podání dávky
V situacích, kdy není aplikace ve stejnou denní dobu možná, umožňuje přípravek Tresiba flexibilitu v načasování podávání inzulinu (viz bod 5.1). Mezi injekcemi musí být vždy zajištěna alespoň 8hodinová prodleva.
Pacienti, kteří dávku vynechají, mají být poučeni, aby si tuto dávku aplikovali ihned po zjištění této skutečnosti a dále pokračovali v běžném dávkování jednou denně.
Zahájení léčby
Pacienti s diabetes mellitus 2. typu
Doporučovaná počáteční denní dávka je 10 jednotek, následovaná individuálními úpravami dávek.
Pacienti s diabetes mellitus 1. typu
Přípravek Tresiba je určen k použití jednou denně s prandiálními inzuliny a vyžaduje následné individuální úpravy dávek.
Převedení z _ jiných inzulínových léčivých _přípravků
Během převedení a v následujících týdnech je doporučeno pečlivé monitorování hladiny glukózy. Může být zapotřebí upravit dávky a načasování souběžně užívaných inzulinových přípravků s rychlým nebo krátkodobým účinkem nebo jiné souběžné antidiabetické léčby.
Pacienti s diabetes mellitus 2. typu
U pacientů s diabetem 2. typu léčených bazálními inzuliny, bazál-bolus inzuliny, premixovanými inzuliny nebo samostatně míchanými inzuliny lze převedení z bazálního inzulinu na přípravek Tresiba provést na základě předchozí dávky bazálního inzulinu v poměru jednotek jedna ku jedné a poté dávku individuálně upravit.
Pacienti s diabetes mellitus 1. typu
U většiny pacientů s diabetem 1. typu lze převedení z bazálního inzulinu na přípravek Tresiba provést v poměru jednotek jedna ku jedné na základě předchozí dávky bazálního inzulinu a poté dávku individuálně upravit. U pacientů s diabetem 1. typu převáděných z bazálního inzulinu podávaného dvakrát denně nebo s hodnotou HbA1c < 8,0 % v době převodu je zapotřebí dávku přípravku Tresiba stanovit individuálně. Je nutné zvážit snížení dávky s následnou individuální úpravou dávky na základě glykemické odpovědi.
Použití přípravku Tresiba v kombinaci s agonisty GLP-1 receptoru u pacientů s diabetes mellitus 2. typu
Pokud je přípravek Tresiba přidáván k agonistům GLP-1 receptoru, je počáteční denní doporučená dávka 10 jednotek s následující individuální úpravou dávky.
Pokud jsou agonisté GLP-1 receptoru přidávány k přípravku Tresiba, doporučuje se snížit dávku přípravku Tresiba o 20 %, aby se minimalizovalo riziko hypoglykemie. Následně má být dávka upravena individuálně.
Zvláštní skupiny pacientů
Starší pacienti (>65 let)
Přípravek Tresiba může být používán staršími pacienty. Sledování hladiny glukózy musí být intenzivnější a dávka inzulinu má být upravena individuálně (viz bod 5.2).
Porucha _ funkce ledvin a _ jater
Přípravek Tresiba mohou používat pacienti s poruchou renálních a jaterních funkcí. Sledování hladiny glukózy musí být intenzivnější a dávka inzulinu má být upravena individuálně (viz bod 5.2).
Pediatrická populace
Přípravek Tresiba lze používat u dospívajících a dětí ve věku od 1 roku (viz bod 5.1). Při přechodu z bazálního inzulinu na přípravek Tresiba je třeba individuálně zvážit snížení dávky bazálního i bolusového inzulinu, aby bylo minimalizováno riziko hypoglykemie (viz bod 4.4).
Způsob podání
Přípravek Tresiba je určen pouze pro subkutánní podání.
Přípravek Tresiba se nesmí podávat intravenózně, neboť to může vést k těžké hypoglykemii.
Přípravek Tresiba se nesmí podávat intramuskulárně, neboť po takovém podání může dojít ke změnám absorpce.
Přípravek Tresiba se nesmí podávat v inzulinových infuzních pumpách.
Přípravek Tresiba se aplikuje subkutánní injekcí do stehna, horní části paže nebo břišní stěny. Místa vpichu musí být v rámci jedné oblasti vždy obměňována, aby se snížilo riziko lipodystrofie.
Přípravek Tresiba se dodává v předplněném peru (FlexTouch) určeném k použití s injekčními jehlami NovoFine nebo NovoTwist. Předplněné pero obsahující 100 jednotek/ml umožňuje nastavit dávky o 1-80 jednotkách v přírůstcích po 1 jednotce.
4.3 Kontraindikace
Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.
4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití
Hypoglykemie
Vynechání jídla nebo neplánovaná namáhavá fyzická zátěž mohou vést k hypoglykemii.
Pokud je dávka inzulinu příliš vysoká ve vztahu k potřebě inzulinu, může se objevit hypoglykemie (viz body 4.5, 4.8 a 4.9).
U dětí je třeba dbát na to, aby dávky inzulinu (zvláště v režimu bazál-bolus) odpovídaly příjmu jídla a fyzické aktivitě a tím bylo minimalizováno riziko hypoglykemie.
Pacienti, kteří mají výrazně zlepšenou kontrolu hladiny glukózy (např. při intenzifikované inzulinové terapii), mohou zaznamenat změnu svých obvyklých varovných symptomů hypoglykemie a musí být patřičně poučeni. U pacientů s dlouholetým diabetem mohou běžné varovné symptomy vymizet.
Přidružené onemocnění, zejména infekce a horečky, obvykle zvyšuje pacientovu potřebu inzulinu. Přidružené onemocnění ledvin, jater či onemocnění postihující nadledviny, podvěsek mozkový nebo štítnou žlázu může vyžadovat změny v dávce inzulinu.
Jako u ostatních bazálních inzulínových přípravků může prodloužený účinek přípravku Tresiba opozdit zotavení se z hypoglykemie.
Hyperglykemie
Podání inzulinu s rychlým účinkem se doporučuje v situacích se závažnou hyperglykemií.
Nedostatečné dávkování a/nebo přerušení léčby u pacientů vyžadujících inzulin může vést k hyperglykemii a potenciálně k diabetické ketoacidóze. Dále mohou souběžná onemocnění, hlavně infekce, vést k hyperglykemii a tím způsobit vyšší potřebu inzulinu.
První symptomy hyperglykemie se obvykle v průběhu hodin nebo dní stupňují. Patří mezi ně žízeň, zvýšená frekvence močení, nauzea, zvracení, ospalost, zarudlá suchá kůže, sucho v ústech, ztráta chuti k jídlu či acetonový zápach dechu. U diabetes mellitus 1. typu neléčené hyperglykemické stavy v konečném důsledku vedou až k diabetické ketoacidóze, která je potenciálně letální.
Převedení z jiných inzulinových léčivých přípravků
Převedení pacienta na jiný typ, značku nebo výrobce inzulinu musí probíhat pod lékařským dozorem a může vést k potřebě změny dávkování.
Kombinace pioglitazonu a inzulinových léčivých přípravků
Pokud byl pioglitazon užíván v kombinaci s inzulinem, byly hlášeny případy srdečního selhání, a to zvláště u pacientů s rizikovými faktory pro vznik srdečního selhání. Tuto skutečnost je nutno vzít v úvahu, pokud je zvažována léčba pioglitazonem v kombinaci s přípravkem Tresiba. Pokud je tato kombinace použita, musí být pacienti sledováni s ohledem na známky a příznaky srdečního selhání, zvýšení hmotnosti a edém. Pioglitazon musí být vysazen, pokud se objeví jakékoliv zhoršení srdečních příznaků.
Poruchy zraku
Intenzifikovaná léčba inzulinem s prudkým zlepšením glykemické kontroly může být spojena s přechodným zhoršením diabetické retinopatie, zatímco dlouhodobé zlepšení glykemické kontroly snižuje riziko progrese diabetické retinopatie.
Zamezení chybám v medikaci
Pacienty je zapotřebí poučit, aby před každou injekcí kontrolovali štítek inzulinu, aby nedošlo k náhodné záměně mezi dvěma různými silami přípravku Tresiba či jinými inzulinovými přípravky.
Pacienti musí vizuálně ověřit jednotky nastavené na počítadle dávky pera. Je proto nutné, aby pacienti, kteří si přípravek aplikují sami, byli schopni přečíst údaj na počítadle dávky pera. Pacienty, kteří jsou slepí nebo slabozrací, je třeba poučit, aby vždy požádali o pomoc druhou osobu, která má dobrý zrak a zkušenosti s používáním inzulinových aplikátorů.
Protilátky proti inzulinu
Podávání inzulinu může vyvolat tvorbu protilátek proti inzulinu. Ve vzácných případech může přítomnost těchto protilátek vyžadovat úpravu dávky inzulinu, aby se usměrnila tendence k hyper- či hypoglykemii.
4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
U řady léčivých přípravků je známa interakce s glukózovým metabolismem.
Následující látky mohou snížit potřebu inzulinu
Perorální antidiabetika, agonisté receptoru GLP-1, inhibitory monoaminooxidázy (MAOI), beta-blokátory, inhibitory angiotensin konvertujícího enzymu (ACE), salicyláty, anabolické steroidy a sulfonamidy.
Následující látky mohou zvýšit potřebu inzulinu
Perorální antikoncepce, thiazidy, glukokortikoidy, hormony štítné žlázy, sympatomimetika, růstový hormon a danazol.
Beta-blokátory mohou zakrývat příznaky hypoglykemie.
Oktreotid/lanreotid může jak zvýšit, tak snížit potřebu inzulinu.
Alkohol může zesílit nebo snížit hypoglykemický účinek inzulinu.
4.6 Fertilita, těhotenství a kojení Těhotenství
S použitím přípravku Tresiba u těhotných žen neexistují žádné klinické zkušenosti.
Co se týče embryotoxicity a teratogenity, reprodukční studie na zvířatech neprokázaly žádný rozdíl mezi inzulinem degludek a humánním inzulinem.
Všeobecně se doporučuje u těhotných žen s diabetem zvýšená kontrola a monitorování glukózy v krvi během těhotenství a při plánování těhotenství. Potřeba inzulinu obvykle v prvním trimestru klesá a zvyšuje se následně během druhého a třetího trimestru. Po porodu se potřeba inzulinu za normálních okolností rychle vrátí k hodnotám před těhotenstvím.
Kojení
S používáním přípravku Tresiba během kojení neexistují žádné klinické zkušenosti. U potkanů se inzulin degludek vylučoval do mléka. Koncentrace v mléku byla nižší než v plazmě.
Není známo, zda se inzulin degludek vylučuje do lidského mateřského mléka. Neočekávají se žádné metabolické účinky na kojeného novorozence/dítě.
Fertilita
Reprodukční studie na zvířatech s inzulinem degludek neodhalily žádné nežádoucí účinky na fertilitu.
4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
Pacientova schopnost koncentrace a reakce se může v důsledku hypoglykemie snížit. Uvedená skutečnost může znamenat riziko v situacích, kdy jsou tyto schopnosti zvláště důležité (např. při řízení motorového vozidla nebo obsluhování strojů).
Pacienti musí být poučeni o opatřeních, jak se vyvarovat vzniku hypoglykemie při řízení. To je zvláště důležité především u pacientů, kteří mají malé nebo žádné varovné příznaky hypoglykemie nebo kteří mají časté epizody hypoglykemie. V těchto případech je třeba vhodnost řízení zvážit.
4.8 Nežádoucí účinky
Souhrn bezpečnostního profilu
Nejčastěji hlášeným nežádoucím účinkem během léčby je hypoglykemie (viz bod „Popis vybraných nežádoucích účinků“ níže).
Seznam nežádoucích účinků v tabulce
Nežádoucí účinky uvedené níže jsou založeny na údajích z klinických studií a jsou klasifikovány podle třídy orgánových systémů MedDRA. Frekvence výskytu jsou definovány podle následující konvence: Velmi časté (>1/10), časté (>1/100 až <1/10), méně časté (>1/1 000 až <1/100), vzácné (>1/10 000 až <1/1 000), velmi vzácné (<1/10 000) a není známo (z dostupných údajů nelze určit).
Třída orgánových systémů |
Frekvence |
Poruchy imunitního systému |
Vzácné - hypersenzitivita |
Vzácné - kopřivka | |
Poruchy metabolismu a výživy |
Velmi časté - hypoglykemie |
Poruchy kůže a podkožní tkáně |
Méně časté - lipodystrofie |
Celkové poruchy a reakce v místě aplikace |
Časté - reakce v místě vpichu |
Méně časté - periferní edém |
Popis vybraných nežádoucích účinků
Poruchy imunitního systému
Při použití inzulinových přípravků může dojít k alergickým reakcím. Okamžité alergické reakce na samotný inzulin nebo pomocné látky mohou potenciálně ohrozit život pacienta.
U přípravku Tresiba byly vzácně hlášeny hypersenzitivita (manifestována jako otok jazyka a rtů, průjem, nauzea, únava a svědění) a kopřivka.
Hypoglykemie
Hypoglykemie se může objevit v případě, že dávka inzulinu je příliš vysoká oproti jeho potřebě. Těžká hypoglykemie může vést k bezvědomí a/nebo křečím a může vyústit v přechodné nebo trvalé poškození mozkové funkce či dokonce v úmrtí. Symptomy hypoglykemie se obvykle objevují náhle. Mohou zahrnovat studený pot, chladnou bledou pokožku, únavu, nervozitu nebo třes, úzkost, neobvyklou vyčerpanost nebo slabost, zmatenost, problémy s koncentrací, ospalost, přílišný hlad, změny vidění, bolest hlavy, nauzeu a palpitaci.
Lipodystrofie
V místě vpichu může vzniknout lipodystrofie (včetně lipohypertrofie, lipoatrofie). Průběžná cyklická změna místa vpichu v dané oblasti může pomoci snížit riziko vzniku těchto reakcí.
Reakce v místě vpichu
U pacientů léčených přípravkem Tresiba se objevily reakce v místě vpichu (včetně hematomu v místě vpichu, bolesti, krvácení, zarudnutí, uzlíků, otoku, změny zabarvení kůže, svědění, pocitu tepla v místě vpichu a zduření v místě vpichu). Tyto reakce jsou obvykle mírné a přechodné a normálně vymizí během pokračování léčby.
Pediatrická populace
Přípravek Tresiba byl při studiu farmakokinetických vlastností podáván dětem a dospívajícím do 18 let (viz bod 5.2). Bezpečnost a účinnost přípravku byly prokázány v dlouhodobé klinické studii u dětí ve věku od 1 roku až do věku < 18 let. Frekvence výskytu, typ a závažnost nežádoucích účinků v pediatrické populaci nevykazují rozdíly oproti zkušenostem u obecné diabetické populace (viz bod 5.1).
Další zvláštní skupiny pacientů
Na základě zdrojů z klinických studií nenaznačují frekvence, typ a závažnost nežádoucích účinků pozorovaných u starších pacientů a u pacientů s poruchou funkce ledvin či jater žádné rozdíly oproti širším zkušenostem v obecné populaci.
Hlášení podezření na nežádoucí účinky
Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky prostřednictvím národního systému hlášení nežádoucích účinků uvedeného v Dodatku V.
4.9 Předávkování
Přesnou nadměrnou dávku inzulinu nelze definovat, avšak hypoglykemie se může vyvíjet postupně přes jednotlivá stádia, pokud se pacientovi podává více inzulinu, než je potřebné:
• Mírné hypoglykemické epizody lze léčit perorálním podáním glukózy nebo jiných potravin obsahujících cukr. Proto se pacientům doporučuje, aby s sebou vždy nosili potraviny s obsahem cukru.
• Závažné hypoglykemické příhody, kdy si pacient není sám schopen zajistit léčbu, lze léčit intramuskulárním nebo subkutánním podáním glukagonu (0,5 až 1 mg) zaškolenou osobou nebo intravenózní aplikací glukózy zdravotnickým pracovníkem. Glukózu je též nutné podat intravenózně, jestliže pacient nereaguje na glukagon do 10 až 15 minut. Jakmile se pacient probere k vědomí, doporučuje se podat mu perorálně sacharidy jako prevenci relapsu.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Antidiabetika. Inzuliny a analogy dlouze působící, k injekční aplikaci. ATC kód: A10AE06.
Mechanismus účinku
Inzulin degludek se specificky váže na lidský inzulinový receptor a má stejné farmakologické účinky jako lidský inzulin.
Účinek inzulinu na snížení hladiny glukózy v krvi je způsoben usnadněným vychytáváním glukózy, které následuje po navázání inzulinu na receptory svalových a tukových buněk, a současnou inhibicí výdeje glukózy z jater.
Farmakodynamické účinky
Přípravek Tresiba je bazální inzulin tvořící po subkutánní injekci rozpustné multihexamery vedoucí ke vzniku depotního úložiště, ze kterého se inzulin degludek postupně a pomalu absorbuje do krevního oběhu, což vede k rovnoměrnému a stabilnímu účinku přípravku Tresiba na snížení hladiny glukózy (viz obrázek 1). V průběhu 24 hodin při podávání jednou denně byl účinek přípravku Tresiba na snížení hladiny glukózy, na rozdíl od inzulinu glargin, rovnoměrně rozdělen mezi prvních a druhých
12 hodin (AUCgir, 0-12h, SS/AUCGIR, celkový, SS = 0,5).
G
S
*
00
"oo a 4
N
i3
00 o
2
o
>:•
0 4 8 12 16 20 24
Čas od aplikace (hod.)
Léčba — IDeg 0?6 jednotek/kg
průměrný profil 0-
Obrázek 1 Profily rychlosti infuze glukózy, korigované, ustálený stav -24 hodin - IDeg 100 jednotek/ml, 0,6 jednotek/kg - studie 1987
Trvání účinku přípravku Tresiba je delší než 42 hodin v rozmezí terapeutické dávky.
Ustálený stav nastane po 2-3 dnech aplikace přípravku.
Účinek inzulinu degludek na snížení hladiny glukózy v ustáleném stavu vykazuje čtyřikrát nižší mezidenní variabilitu dle koeficientu variace (CV) účinku na snížení glukózy v průběhu 0-24 hodin (AUCgIr,t,ss) a 2-24 hodin (AUCGiR2-24h, ss) ve srovnání s inzulinem glargin (viz tabulka 1).
Tabulka 1 Mezidenní intraindividuální variabilita účinku přípravku Tresiba a inzulinu glargin na snížení hladiny glukózy v ustáleném stavu u pacientů s diabetes mellitus 1. typu.
Inzulin degludek (N26) (CV %) |
Inzulin glargin (N27) (CV %) | |
Mezidenní variabilita účinku na snížení hladiny glukózy během jednoho dávkovacího intervalu (AU CGIR,t,SS) |
20 |
82 |
Mezidenní variabilita účinku na snížení hladiny glukózy z 2-24 hodin (AU CGIR2-24h, SS) |
22 |
92 |
CV: intraindividuální koeficient variability v %
SS: Ustálený stav
AUCqir, 2-24h: metabolický účinek za posledních 22 hodin dávkovacího intervalu (tzn. neovlivněno inzulinem podaným i.v. v období clamp run-in)
Celkový účinek přípravku Tresiba na snížení hladiny glukózy se s rostoucími dávkami lineárně zvyšuje.
Celkový účinek na snížení hladiny glukózy je u přípravku Tresiba 100 jednotek/ml a 200 jednotek/ml po podání stejných dávek těchto dvou přípravků srovnatelný.
Neexistuje žádný klinicky relevantní rozdíl ve farmakodynamice přípravku Tresiba mezi staršími a mladšími dospělými pacienty.
Klinická účinnost a bezpečnost
S přípravkem Tresiba bylo provedeno 11 multinárodních klinických studií v délce trvání 26 nebo 52 týdnů ve formě kontrolovaných, otevřených, randomizovaných, paralelních studií k cílovým hodnotám (treat-to-target) s 4 275 pacienty vystavenými léčbě přípravkem Tresiba (1 102 s diabetes mellitus 1. typu a 3 173 s diabetes mellitus 2. typu).
Účinek přípravku Tresiba byl testován u pacientů s diabetes mellitus 1. typu (tabulka 3), u inzulin naivních pacientů (zahájení podávání inzulinu u diabetes mellitus 2. typu, tabulka 4) a pacientů již inzulin používajících (inzulinová intenzifikace u diabetes mellitus 2. typu, tabulka 5) s pevným i flexibilním časem podávání (tabulka 6). Byla potvrzena non-inferiorita snížení HbA1c (porovnávání výchozí stavu se stavem na konci studie) ve všech studiích ve srovnání se všemi porovnávanými přípravky (inzulin detemir a inzulin glargin). Zatímco v případě srovnání s ostatními inzulinovými přípravky bylo zlepšení hladiny HbA1c non-inferiorní, ve srovnání se sitagliptinem byl přípravek Tresiba ve snižování hladiny HbA1c.statisticky významně superiorní (tabulka 5).
V prospektivně plánované metaanalýze sedmi konfirmačních studií k cílovým hodnotám (treat-to-target) u pacientů s diabetes mellitus 1. typu a 2. typu byl přípravek Tresiba superiorní z pohledu nižšího počtu potvrzených hypoglykemických příhod vzniklých v důsledku léčby (zejména na základě přínosu u diabetes mellitus 2. typu, viz tabulka 2) a potvrzených nočních hypoglykemických příhod ve srovnání s inzulinem glargin (podávaným v souladu s SPC). Snížení hypoglykemických příhod bylo u přípravku Tresiba dosaženo při nižší průměrné hladině FPG než u inzulinu glargin.
Tabulka 2 Výsledky metaanalýzy hypoglykemie
Potvrzená hypoglykemiea | ||
Odhadovaný poměr rizika (inzulin degludek/inzulin glargin) |
Celkový |
Noční |
Diabetes mellitus 1. typu + 2. typu (hodnoceno společně) |
0,91* |
0,74* |
Udržovací období b |
0,84* |
0,68* |
Geriatričtí pacienti > 65 let |
0,82 |
0,65* |
Diabetes mellitus 1. typu |
1,10 |
0,83 |
Udržovací období b |
1,02 |
0,75* |
Diabetes mellitus 2. typu |
0,83* |
0,68* |
Udržovací období b |
0,75* |
0,62* |
Léčba pouze bazálním inzulinem u dříve inzulin naivních pacientů |
0,83* |
0,64* |
*Statisticky signifikantní a Potvrzená hypoglykemie byla definována jako příhody potvrzené plazmatickou hladinou glukózy < 3,1 mmol/l nebo pacientovou potřebou pomoci třetí stranou. Noční potvrzená hypoglykemie byla definována jako příhody mezi půlnocí a 6. hodinou ranní. b Epizody od týdne 16
Po dlouhodobé léčbě přípravkem Tresiba nedochází ke klinicky významné produkci protilátek proti inzulinu.
Tabulka 3 Výsledky klinic |
íých studií u diabetes mellitus 1. ty |
pu | ||
52 týdnů léčby |
26 týdnů léčby | |||
Tresiba1 |
Inzulin glargin1 |
Tresiba1 |
Inzulin detemir1 | |
N |
472 |
157 |
302 |
153 |
HbA1c (%) | ||||
Konec studie |
7,3 |
7,3 |
7,3 |
7,3 |
Průměrná změna |
-0,40 |
-0,39 |
-0,73 |
-0,65 |
Rozdíl: -0,01 [-0,14; 0,11] |
Rozdíl: -0,09 [-0,23; 0,05] | |||
FPG (mmol/l) | ||||
Konec studie |
7,8 |
8,3 |
7,3 |
8,9 |
Průměrná změna |
-1,27 |
-1,39 |
-2,60 |
-0,62 |
Rozdíl: -0,33 [-1,03; 0,36] |
Rozdíl: -1,66 [-2,37; 0,95] | |||
Výskyt hypoglykemie (u jednoho pacienta za rok léčby) | ||||
Závažná |
0,21 |
0,16 |
0,31 |
0,39 |
Potvrzená2 |
42,54 |
40,18 |
45,83 |
45,69 |
Poměr: 1,07 [0,89; 1,28] |
Poměr: 0,98 [0,80; 1,20] | |||
Noční potvrzená 2 |
4,41 | 5,86 |
4,14 | 5,93 | ||
Poměr: 0,75 [0,59; 0,96] |
Poměr: 0,66 [0,49; 0,88] |
1 Režim dávkování jednou denně + inzulin aspart pokrývající prandiální potřebu inzulinu.
2 Potvrzená hypoglykemie byla definována jako příhody potvrzené plazmatickou hladinou glukózy < 3,1 mmol/l nebo pacientovou potřebou pomoci třetí stranou. Noční potvrzená hypoglykemie byla definována jako příhody mezi půlnocí a 6. hodinou ranní.
Tabulka 4 Výsledky klinických studií u inzulin naivních pacientů s diabetes mellitus 2. typu (zahájení léčby inzulinem)
52 týdnů léčby |
26 týdnů léčby | |||
Tresiba1 |
Inzulin glargin1 |
Tresiba1 |
Inzulin glargin1 | |
N |
773 |
257 |
228 |
229 |
HbAlc (%) | ||||
Konec studie |
7,1 |
7,0 |
7,0 |
6,9 |
Průměrná změna |
-1,06 |
-1,19 |
-1,30 |
-1,32 |
Rozdíl: 0,09 [-0,04; 0,22] |
Rozdíl: 0,04 [-0,11; 0,19] | |||
FPG (mmol/l) | ||||
Konec studie |
5,9 |
6,4 |
5,9 |
6,3 |
Průměrná změna |
-3,76 |
-3,30 |
-3,70 |
-3,38 |
Rozdíl: -0,43 [-0,74; -0,13] |
Rozdíl: -0,42 [-0,78; -0,06] | |||
Výskyt hypoglykemie (u jednoho pacienta za rok léčby) | ||||
Závažná |
0 |
0,02 |
0 |
0 |
Potvrzená 2 |
1,52 |
1,85 |
1,22 |
1,42 |
Poměr: 0,82 [0,64; 1,04] |
Poměr: 0,86 [0,58; 1,28] | |||
Noční potvrzená 2 |
0,25 | 0,39 |
0,18 | 0,28 | ||
Poměr: 0,64 [0,42; 0,98] |
Poměr: 0,64 [0,30; 1,37] |
1 Režim dávkování jednou denně + metformin ± inhibitor DPP-IV.
2 Potvrzená hypoglykemie byla definována jako příhody potvrzené plazmatickou hladinou glukózy < 3,1 mmol/l nebo pacientovou potřebou pomoci třetí stranou. Noční potvrzená hypoglykemie byla definována jako příhody mezi půlnocí a 6. hodinou ranní.
Tabulka 6 Výsledky klinické studie u diabetes mellitus 2. typu - flexibilní čas podávání přípravku Tresiba
N |
Tresiba1 228 |
26 týdnů léčby Tresiba Flex2 229 |
Inzulin glargin3 230 |
HbA1c (%) | |||
Konec studie |
7,3 |
7,2 |
7,1 |
Průměrná změna |
-1,07 |
-1,28 |
-1,26 |
Rozdíl: -0,13 [-0,29; 0,03]5 |
Rozdíl: 0,04 [-0,12; 0,20] | ||
FPG (mmol/l) | |||
Konec studie |
5,8 |
5,8 |
6,2 |
Průměrná změna z výchozí hodnoty |
-2,91 |
-3,15 |
-2,78 |
Rozdíl: 0,05 [-0,45; -0,35]5 |
Rozdíl: -0,42 [-0,82; -0,02] | ||
Výskyt hypoglykemie (u jednoho pacienta za rok léčby) | |||
Závažná |
0,02 |
0,02 |
0,02 |
Potvrzená 4 |
3,63 Poměr: 1,10 [0,79; 1,52]6 |
3,64 |
3,48 Poměr: 1,03 [0,75; 1,40] |
Noční potvrzená 4 |
0,56 Poměr: 1,18 [0,66; 2,12]6 |
0,63 |
0,75 Poměr: 0,77 [0,44; 1,35] |
1 Režim jednou denně (s hlavním večerním jídlem) + jedno nebo dvě z následujících perorálních antidiabetik: SU, metformin nebo inhibitor DPP-4.
2 Flexibilní režim jednou denně (intervaly přibližně 8-40 hodin mezi dávkami) + jedno nebo dvě ze dvou následujících perorálních antidiabetik: SU, metformin nebo inhibitor DPP-4.
3 Režim jednou denně + jedno nebo dvě z následujících perorálních antidiabetik: SU, metformin nebo inhibitor DPP-4.
4 Potvrzená hypoglykemie byla definována jako příhody potvrzené plazmatickou hladinou glukózy < 3,1 mmol/l nebo pacientovou potřebou pomoci třetí stranou. Noční potvrzená hypoglykemie byla definována jako příhody mezi půlnocí a 6. hodinou ranní.
5. Rozdíl platí pro Tresiba Flex - Tresiba.
6 Poměr platí pro Tresiba Flex/Tresiba.
V klinické studii trvající 104 týdny dosáhlo 57 % pacientů s diabetes mellitus 2. typu léčených přípravkem Tresiba (inzulin degludek) v kombinaci s metforminem cílových hodnot HbA1c < 7,0 %. Zbývající pacienti pokračovali ve 26týdenní otevřené klinické studii a byli randomizováni do větve s přidáním liraglutidu nebo do větve s přidáním jedné dávky inzulinu aspart k hlavnímu jídlu. Ve větvi inzulin degludek + liraglutid byla dávka inzulinu snížena o 20 %, aby bylo minimalizováno riziko hypoglykemie. Přidání liraglutidu mělo za následek statisticky významně větší snížení HbA1c (-0,73 % u liraglutidu oproti -0,40% pro komparátor; odhadované průměry) a tělesné hmotnosti (-3,03 oproti 0,72 kg; odhadované průměry). Výskyt hypoglykemických příhod (na pacientorok léčby) byl statisticky významně nižší po přidání liraglutidu ve srovnání s přidáním jedné dávky inzulinu aspart (1,0 oproti 8,15; poměr: 0,13; 95% CI 0,08 až 0,21).
Pediatrická populace
Evropská agentura pro léčivé přípravky rozhodla o zproštění povinnosti předložit výsledky studií s přípravkem Tresiba u následujících skupin:
• Novorozenci a děti od narození do 12 měsíců s diabetes mellitus 1. typu a děti od narození do 10 let s diabetes mellitus 2. typu vzhledem k tomu, že onemocnění nebo stav, pro které je stanovený léčivý přípravek určen, se nevyskytují ve specifikované pediatrické podskupině (viz bod 4.2, informace o pediatrickém použití).
Účinnost a bezpečnost přípravku Tresiba byly studovány v randomizované (1 :1), kontrolované klinické studii u dětí a dospívajících s diabetes mellitus 1. typu po dobu 26 týdnů (n = 350), následně rozšířené o dalších 26 týdnů (n = 280). Větev s přípravkem Tresiba zahrnovala 43 dětí ve věku 1 -5 let, 70 dětí ve věku 6 - 11 let a 61 dospívajících ve věku 12 - 17 let. Přípravek Tresiba podávaný jednou denně vykazoval v 52. týdnu podobné snížení HbA1c a větší snížení FPG oproti výchozím hodnotám ve srovnání s komparátorem inzulinem detemir, podávaným jednou či dvakrát denně.
Těchto výsledků bylo dosaženo při 30% snížení denních dávek přípravku Tresiba ve srovnání s inzulinem detemir. Výskyty závažných hypoglykemických příhod (příhody na pacientoroky expozice) byly u přípravku Tresiba srovnatelné s inzulinem detemir; závažné hypoglykemické příhody dle definice ISPAD: 0,51 oproti 0,33, potvrzené hypoglykemické příhody: 57,71 oproti 54,05, potvrzené noční hypoglykemické příhody: 6,03 oproti 7,60. V obou léčených větvích byl u dětí ve věku 6 - 11 let početně vyšší výskyt potvrzených hypoglykemických příhod než u ostatních věkových skupin. Ve větvi s přípravkem Tresiba byl pozorován početně vyšší výskyt závažných hypoglykemických příhod ve věkové skupině 6 - 11 let. Výskyt hyperglykemických příhod s ketoacidózou byl u přípravku Tresiba významně nižší než u inzulinu detemir (0,68 oproti 1,09). Z hlediska nežádoucích účinků a standardních bezpečnostních parametrů nebyly u přípravku Tresiba pozorovány žádné bezpečnostní problémy. Vznik protilátek byl zřídkavý a neměl klinický význam. Údaje týkající se účinnosti a bezpečnosti pro dospívající pacienty s diabetes mellitus 2. typu byly extrapolovány z údajů pro dospívající a dospělé pacienty s diabetes mellitus 1. typu a pro dospělé pacienty s diabetes mellitus 2. typu. Výsledky podporují použití přípravku Tresiba u dospívajících pacientů s diabetes mellitus 2. typu.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Absorpce
Po subkutánním podání vzniknou rozpustné a stabilní multihexamery, jež vytvoří depotní úložiště inzulinu v podkožní tkáni. Monomery inzulinu degludek se postupně oddělují z multihexamerů, což vede k pomalému a kontinuálnímu uvolňování inzulinu degludek do krevního oběhu.
Ustáleného stavu sérové koncentrace je dosaženo po 2-3 dnech při denním podávání přípravku Tresiba.
V průběhu 24 hodin při léčbě jedenkrát denně byla expozice inzulínu degludek rovnoměrně rozdělena mezi prvních a druhých 12 hodin. Poměr mezi AUCGIR, 0-12h, SS a AUCGIR, T, SS byl 0,5.
Distribuce
Afinita inzulinu degludek k sérovému albuminu odpovídá >99 % vazebnosti na plazmatické proteiny v lidské plazmě.
Biotransformace
Odbourávání inzulinu degludek je podobné jako u humánního inzulinu; všechny vzniklé metabolity jsou inaktivní.
Eliminace
Poločas eliminace po subkutánním podání přípravku Tresiba je určen rychlostí absorpce z podkožní tkáně. Poločas přípravku Tresiba je přibližně 25 hodin, nezávisle na dávce.
Linearita
Po subkutánním podání v terapeutickém rozmezí dávky lze sledovat proporcionalitu dávky v celkové expozici. V přímém srovnání splňují přípravky Tresiba 100 jednotek/ml a Tresiba 200 jednotek/ml (na základě AUCIDeg, T, SS a Cmax, IDeg, SS) požadavky bioekvivalence.
Pohlaví
Ve farmakokinetických vlastnostech přípravku Tresiba se nevyskytují rozdíly ve vztahu k pohlavím. Starší pacienti, rasa, porucha funkce ledvin a jater
Nebyly zjištěny rozdíly ve farmakokinetice inzulinu degludek mezi staršími a mladšími dospělými pacienty, mezi rasami nebo mezi zdravými subjekty a pacienty s poruchou ledvin nebo jater.
Pediatrická populace
Farmakokinetické vlastnosti inzulinu degludek u dětí (1 - 11 let) a dospívajících (12 - 18 let) v ustáleném stavu byly shledány jako srovnatelné s farmakokinetickými vlastnostmi pozorovanými u dospělých s diabetes mellitus 1. typu. Celková expozice po podání jedné dávky byla však u dětí a dospívajících vyšší než u dospělých s diabetes mellitus 1. typu.
5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti
Neklinické údaje získané na základě farmakologických studií bezpečnosti, toxicity po opakovaném podávání, hodnocení kancerogenního potenciálu a reprodukční toxicity neodhalily žádné bezpečnostní riziko pro člověka.
Poměr mitogenního k metabolickému potenciálu inzulinu degludek je srovnatelný s tímto poměrem pro lidský inzulin.
6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1 Seznam pomocných látek
Glycerol
Metakresol
Fenol
Dihydrát zinkum-acetátu
Kyselina chlorovodíková (pro úpravu pH)
Hydroxid sodný (pro úpravu pH)
Voda na injekci
6.2 Inkompatibility
Látky přidané k přípravku Tresiba mohou způsobit odbourávání inzulínu degludek.
Přípravek Tresiba se nesmí přidávat do infuzních roztoků.
Tento léčivý přípravek nesmí být mísen s jinými léčivými přípravky.
6.3 Doba použitelnosti 30 měsíců.
Po prvním otevření lze přípravek uchovávat maximálně 8 týdnů. Neuchovávejte při teplotě nad 30°C. Lze uchovávat v chladničce (2°C - 8°C).
6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání
Před, prvním použitím:
Uchovávejte v chladničce (2°C - 8°C). Neuchovávejte v blízkosti mrazicího zařízení.
Chraňte před mrazem.
Uchovávejte pero s nasazeným uzávěrem, aby byl přípravek chráněn před světlem.
Po prvním otevření, nebo pokud přípravek nosíte jako zásobní:
Neuchovávejte při teplotě nad 30°C. Lze uchovávat v chladničce (2°C - 8°C).
Uchovávejte pero s nasazeným uzávěrem, aby byl přípravek chráněn před světlem.
Podmínky uchovávání tohoto léčivého přípravku po jeho prvním otevření jsou uvedeny v bodě 6.3.
6.5 Druh obalu a obsah balení
3 ml roztoku v zásobní vložce (sklo typu 1), s pístem (halobutyl) a zátkou (halobutyl/polyisopren), zásobní vložka je vložená v předplněném peru pro vícenásobné dávkování na jedno použití zhotoveném z polypropylenu.
Velikosti balení jsou 1 (s jehlami nebo bez jehel) a 5 (bez jehel) předplněných per a skupinové balení obsahující 10 (2 x 5) předplněných per (bez jehel).
Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.
6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním
Předplněné pero (FlexTouch) je určené k použití s injekčními jehlami NovoFine/NovoTwist o délce až 8 mm.
Umožňuje nastavit dávky o 1-80 jednotkách v přírůstcích po 1 jednotce. Je třeba postupovat podle detailního návodu přiloženého k předplněnému peru.
Předplněné pero (FlexTouch) je určeno k použití jednou osobou. Předplněná pera se nesmí znovu naplňovat.
Přípravek Tresiba nesmí být použit v případě, že roztok není čirý a bezbarvý. Přípravek Tresiba, který byl zmražen, nesmí být použit.
Pacient má po každé aplikaci zlikvidovat jehlu.
Veškerý odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky. Podrobné pokyny k použití naleznete v příbalové informaci.
7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
Novo Nordisk A/S Novo Allé DK-2880 Bagsv^rd Dánsko
8. REGISTRAČNÍ ČÍSLA
EU/1/12/807/001
EU/1/12/807/002
EU/1/12/807/003
EU/1/12/807/004
EU/1/12/807/005
9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
Datum první registrace: 21. leden 2013
10. DATUM REVIZE TEXTU
Podrobné informace o tomto léčivém přípravku jsou k dispozici na webových stránkách Evropské agentury pro léčivé přípravky http://www.ema.europa.eu.
Tabulka 5 Výsledky klinických studií u diabetes mellitus 2. typu: vlevo - předchozí léčba bazálním inzulínem, vpravo - inzulin naivní pacienti_
52 týdnů léčby |
26 týdnů léčby | |||
Tresiba1 |
Inzulin glargin1 |
Tresiba2 |
Sitagliptin2 | |
N |
744 |
248 |
225 |
222 |
HbA1c (%) | ||||
Konec studie |
7,1 |
7,1 |
7,2 |
7,7 |
Průměrná změna |
-1,17 |
-1,29 |
-1,56 |
-1,22 |
Rozdíl: 0,08 [-0,05; 0,21] |
Rozdíl: -0,43 [-0,61; -0,24] | |||
FPG (mmol/l) | ||||
Konec studie |
6,8 |
7,1 |
6,2 |
8,5 |
Průměrná změna |
-2,44 |
-2,14 |
-3,22 |
-1,39 |
Rozdíl: -0,29 [-0,65; 0,06] |
Rozdíl: -2,17 [-2,59; -1,74] | |||
Výskyt hypoglykemie (u jednoho pacienta za rok léčby) | ||||
Závažná hypoglykemie |
0,06 |
0,05 |
0,01 |
0 |
Potvrzená3 |
11,09 |
13,63 |
3,07 |
1,26 |
Poměr: 0,82 [0,69; 0,99] |
Poměr: 3,81 [2,40; 6,05] | |||
Noční potvrzená 3 |
1,39 | 1,84 |
0,52 | 0,30 | ||
Poměr: 0,75 [0,58; 0,99] |
Poměr: 1,93 [0,90; 4,10] |
1 Režim dávkování jednou denně + inzulin aspart pokrývající prandiální potřebu inzulinu± metformin ± pioglitazon
2 Režim dávkování jednou denně ± metformin SU/glinidy ± pioglitazon
3 Potvrzená hypoglykemie byla definována jako příhody potvrzené plazmatickou hladinou glukózy < 3,1 mmol/l nebo pacientovou potřebou pomoci třetí stranou. Noční potvrzená hypoglykemie byla definována jako příhody mezi půlnocí a 6. hodinou ranní.
Tento léčivý přípravek podléhá dalšímu sledování. To umožní rychlé získání nových informací o bezpečnosti. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili jakákoli podezření na nežádoucí účinky. Podrobnosti o hlášení nežádoucích účinků viz bod 4.8.
1. NÁZEV PŘÍPRAVKU
Tresiba 200 jednotek/ml injekční roztok v předplněném peru
2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
1 ml roztoku obsahuje 200 jednotek insulinům degludecum* (odpovídá 7,32 mg insulinům degludecum).
Jedno předplněné pero obsahuje 600 jednotek inzulinu degludek ve 3 ml roztoku.
*Je vyráběn rekombinantní DNA technologií v Saccharomyces cerevisiae.
Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.
3. LÉKOVÁ FORMA
Injekční roztok (FlexTouch).
Čirý bezbarvý roztok s neutrálním pH.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikace
Léčba diabetes mellitus u dospělých, dospívajících a dětí ve věku od 1 roku.
4.2 Dávkování a způsob podání
Dávkování
Tresiba je bazální inzulin určený k subkutánnímu podání jednou denně kdykoli v průběhu dne, přednostně ve stejnou denní dobu.
Účinnost inzulinových analogů, včetně inzulinu degludek, se vyjadřuje v jednotkách (j.). Jedna (1) jednotka (j.) inzulinu degludek odpovídá 1 mezinárodní jednotce (mj.) humánního inzulinu,
1 jednotce inzulinu glargin nebo 1 jednotce inzulinu detemir.
U pacientů s diabetes mellitus 2. typu lze přípravek Tresiba použít samostatně nebo v jakékoliv kombinaci s perorálními antidiabetiky, s agonisty GLP-1 receptoru i s bolusovým inzulinem (viz bod 5.1).
U pacientů s diabetes mellitus 1. typu se přípravek Tresiba musí kombinovat s krátkodobě/rychle působícím inzulinem, aby se pokryla prandiální potřeba inzulinu.
Přípravek Tresiba je třeba dávkovat dle individuálních potřeb pacienta. Doporučuje se optimalizovat kontrolu hladiny glukózy úpravou dávky na základě plazmatické hladiny glukózy nalačno.
Podobně jako u všech inzulinových přípravků může být úprava dávky nutná v případě, že je pacient vystaven zvýšené fyzické námaze, mění svou obvyklou dietu nebo po dobu souběžně probíhajícího
onemocněni.
Tresiba 100 _jednotek/ml a Tresiba 200 _jednotek/ml
Přípravek Tresiba je k dispozici ve dvou silách. U obou se potřebná dávka vyjadřuje v jednotkách. Přírůstky jednotek se nicméně mezi těmito dvěma silami přípravku Tresiba liší.
• U přípravku Tresiba 100 jednotek/ml může být podána dávka 1-80 jednotek v injekci v přírůstcích po 1 jednotce.
• U přípravku Tresiba 200 jednotek/ml může být podána dávka 2-160 jednotek v injekci v přírůstcích po 2 jednotkách. Dávka je poskytována v polovičním objemu bazálních inzulinových přípravků o koncentraci 100 jednotek/ml.
Počítadlo dávky ukazuje počet jednotek bez ohledu na sílu a při převodu pacienta na novou sílu se neprovádí žádná konverze dávkování.
Flexibilita doby _podání dávky
V situacích, kdy není aplikace ve stejnou denní dobu možná, umožňuje přípravek Tresiba flexibilitu v načasování podávání inzulinu (viz bod 5.1). Mezi injekcemi musí být vždy zajištěna alespoň 8hodinová prodleva.
Pacienti, kteří dávku vynechají, mají být poučeni, aby si tuto dávku aplikovali ihned po zjištění této skutečnosti a dále pokračovali v běžném dávkování jednou denně.
Zahájení léčby
Pacienti s diabetes mellitus 2. typu
Doporučovaná počáteční denní dávka je 10 jednotek, následovaná individuálními úpravami dávek.
Pacienti s diabetes mellitus 1. typu
Přípravek Tresiba je určen k použití jednou denně s prandiálními inzuliny a vyžaduje následné individuální úpravy dávek.
Převedení z _ jiných inzulinových léčivých _přípravků
Během převedení a v následujících týdnech je doporučeno pečlivé monitorování hladiny glukózy. Může být zapotřebí upravit dávky a načasování souběžně užívaných inzulinových přípravků s rychlým nebo krátkodobým účinkem nebo jiné souběžné antidiabetické léčby.
Pacienti s diabetes mellitus 2. typu
U pacientů s diabetem 2. typu léčených bazálními inzuliny, bazál-bolus inzuliny, premixovanými inzuliny nebo samostatně míchanými inzuliny lze převedení z bazálního inzulinu na přípravek Tresiba provést na základě předchozí dávky bazálního inzulinu v poměru jednotek jedna ku jedné a poté dávku individuálně upravit.
Pacienti s diabetes mellitus 1. typu
U většiny pacientů s diabetem 1. typu lze převedení z bazálního inzulinu na přípravek Tresiba provést v poměru jednotek jedna ku jedné na základě předchozí dávky bazálního inzulinu a poté dávku individuálně upravit. U pacientů s diabetem 1. typu převáděných z bazálního inzulinu podávaného dvakrát denně nebo s hodnotou HbA1c < 8,0 % v době převodu je zapotřebí dávku přípravku Tresiba stanovit individuálně. Je nutné zvážit snížení dávky s následnou individuální úpravou dávky na základě glykemické odpovědi.
Použití přípravku Tresiba v kombinaci s agonisty GLP-1 receptoru u pacientů s diabetes mellitus 2. typu
Pokud je přípravek Tresiba přidáván k agonistům GLP-1 receptoru, je počáteční denní doporučená dávka 10 jednotek s následující individuální úpravou dávky.
Pokud jsou agonisté GLP-1 receptoru přidávány k přípravku Tresiba, je doporučeno snížit dávku přípravku Tresiba o 20 %, aby bylo minimalizováno riziko hypoglykemie. Následně má být dávka upravena individuálně.
Zvláštní skupiny pacientů
Starší pacienti (>65 let)
Přípravek Tresiba může být používán staršími pacienty. Sledování hladiny glukózy musí být intenzivnější a dávka inzulinu má být upravena individuálně (viz bod 5.2).
Porucha _ funkce ledvin a _ jater
Přípravek Tresiba mohou používat pacienti s poruchou renálních a jaterních funkcí. Sledování hladiny glukózy musí být intenzivnější a dávka inzulinu má být upravena individuálně (viz bod 5.2).
Pediatrická populace
Přípravek Tresiba lze používat u dospívajících a dětí ve věku od 1 roku (viz bod 5.1). Při přechodu z bazálního inzulinu na přípravek Tresiba je třeba individuálně zvážit snížení dávky bazálního i bolusového inzulinu, aby bylo minimalizováno riziko hypoglykemie (viz bod 4.4).
Způsob podání
Přípravek Tresiba je určen pouze pro subkutánní podání.
Přípravek Tresiba se nesmí podávat intravenózně, neboť to může vést k těžké hypoglykemii.
Přípravek Tresiba se nesmí podávat intramuskulárně, neboť po takovém podání může dojít ke změnám absorpce.
Přípravek Tresiba se nesmí podávat v inzulinových infuzních pumpách.
Přípravek Tresiba se aplikuje subkutánní injekcí do stehna, horní části paže nebo břišní stěny. Místa vpichu musí být v rámci jedné oblasti vždy obměňována, aby se snížilo riziko lipodystrofie.
Přípravek Tresiba se dodává v předplněném peru (FlexTouch) určeném k použití s injekčními jehlami NovoFine nebo NovoTwist. Předplněné pero obsahující 200 jednotek/ml umožňuje nastavit dávky o 2-160 jednotkách v přírůstcích po 2 jednotkách.
4.3 Kontraindikace
Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1. 4.4Zvláštní upozornění a opatření pro použití
Hypoglykemie
Vynechání jídla nebo neplánovaná namáhavá fyzická zátěž mohou vést k hypoglykemii.
Pokud je dávka inzulinu příliš vysoká ve vztahu k potřebě inzulinu, může se objevit hypoglykemie (viz body 4.5, 4.8 a 4.9).
U dětí je třeba dbát na to, aby dávky inzulinu (zvláště v režimu bazál-bolus) odpovídaly příjmu jídla a fyzické aktivitě a tím bylo minimalizováno riziko hypoglykemie.
Pacienti, kteří mají výrazně zlepšenou kontrolu hladiny glukózy (např. při intenzifikované inzulinové terapii), mohou zaznamenat změnu svých obvyklých varovných symptomů hypoglykemie a musí být patřičně poučeni. U pacientů s dlouholetým diabetem mohou běžné varovné symptomy vymizet.
Přidružené onemocnění, zejména infekce a horečky, obvykle zvyšuje pacientovu potřebu inzulinu. Přidružené onemocnění ledvin, jater či onemocnění postihující nadledviny, podvěsek mozkový nebo štítnou žlázu může vyžadovat změny v dávce inzulinu.
Jako u ostatních bazálních inzulínových přípravků může prodloužený účinek přípravku Tresiba opozdit zotavení se z hypoglykemie.
Hyperglykemie
Podání inzulinu s rychlým účinkem se doporučuje v situacích se závažnou hyperglykemií.
Nedostatečné dávkování a/nebo přerušení léčby u pacientů vyžadujících inzulin může vést k hyperglykemii a potenciálně k diabetické ketoacidóze. Dále mohou souběžná onemocnění, hlavně infekce, vést k hyperglykemii a tím způsobit vyšší potřebu inzulinu.
První symptomy hyperglykemie se obvykle v průběhu hodin nebo dní stupňují. patří mezi ně žízeň, zvýšená frekvence močení, nauzea, zvracení, ospalost, zarudlá suchá kůže, sucho v ústech, ztráta chuti k jídlu či acetonový zápach dechu. U diabetes mellitus 1. typu neléčené hyperglykemické stavy v konečném důsledku vedou až k diabetické ketoacidóze, která je potenciálně letální.
Převedení z jiných inzulinových léčivých přípravků
Převedení pacienta na jiný typ, značku nebo výrobce inzulinu musí probíhat pod lékařským dozorem a může vést k potřebě změny dávkování.
Kombinace pioglitazonu a inzulinových léčivých přípravků
Pokud byl pioglitazon užíván v kombinaci s inzulinem, byly hlášeny případy srdečního selhání, a to zvláště u pacientů s rizikovými faktory pro vznik srdečního selhání. Tuto skutečnost je nutno vzít v úvahu, pokud je zvažována léčba pioglitazonem v kombinaci s přípravkem Tresiba. Pokud je tato kombinace použita, musí být pacienti sledováni s ohledem na známky a příznaky srdečního selhání, zvýšení hmotnosti a edém. Pioglitazon musí být vysazen, pokud se objeví jakékoliv zhoršení srdečních příznaků.
Poruchy zraku
Intenzifikovaná léčba inzulinem s prudkým zlepšením glykemické kontroly může být spojena s přechodným zhoršením diabetické retinopatie, zatímco dlouhodobé zlepšení glykemické kontroly snižuje riziko progrese diabetické retinopatie.
Zamezení chybám v medikaci
Pacienty je potřebné poučit, aby před každou injekcí kontrolovali štítek inzulinu, aby nedošlo k náhodné záměně mezi dvěma různými silami přípravku Tresiba či jinými inzulinovými přípravky.
Pacienti musí vizuálně ověřit jednotky nastavené na počítadle dávky pera. Je proto nutné, aby pacienti, kteří si přípravek aplikují sami, byli schopni přečíst údaj na počítadle dávky pera. Pacienty, kteří jsou slepí nebo slabozrací, je třeba poučit, aby vždy požádali o pomoc druhou osobu, která má dobrý zrak a zkušenosti s používáním inzulinových aplikátorů.
Protilátky proti inzulinu
Podávání inzulinu může vyvolat tvorbu protilátek proti inzulinu. Ve vzácných případech může přítomnost těchto protilátek vyžadovat úpravu dávky inzulinu, aby se usměrnila tendence k hyper- či hypoglykemii.
4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
U řady léčivých přípravků je známa interakce s glukózovým metabolismem.
Následující látky mohou snížit potřebu inzulinu
Perorální antidiabetika, agonisté receptoru GLP-1, inhibitory monoaminooxidázy (MAOI), beta-blokátory, inhibitory angiotensin konvertujícího enzymu (ACE), salicyláty, anabolické steroidy a sulfonamidy.
Následující látky mohou zvýšit potřebu inzulinu
Perorální antikoncepce, thiazidy, glukokortikoidy, hormony štítné žlázy, sympatomimetika, růstový hormon a danazol.
Beta-blokátory mohou zakrývat příznaky hypoglykemie.
Oktreotid/lanreotid může jak zvýšit, tak snížit potřebu inzulinu.
Alkohol může zesílit nebo snížit hypoglykemický účinek inzulinu.
4.6 Fertilita, těhotenství a kojení Těhotenství
S použitím přípravku Tresiba u těhotných žen neexistují žádné klinické zkušenosti.
Co se týče embryotoxicity a teratogenity, reprodukční studie na zvířatech neprokázaly žádný rozdíl mezi inzulinem degludek a humánním inzulinem.
Všeobecně se doporučuje u těhotných žen s diabetem zvýšená kontrola a monitorování glukózy v krvi během těhotenství a při plánování těhotenství. Potřeba inzulinu obvykle v prvním trimestru klesá a zvyšuje se následně během druhého a třetího trimestru. Po porodu se potřeba inzulinu za normálních okolností rychle vrátí k hodnotám před těhotenstvím.
Kojení
S používáním přípravku Tresiba během kojení neexistují žádné klinické zkušenosti. U potkanů se inzulin degludek vylučoval do mléka. Koncentrace v mléku byla nižší než v plazmě.
Není známo, zda se inzulin degludek vylučuje do lidského mateřského mléka. Neočekávají se žádné metabolické účinky na kojeného novorozence/dítě.
Fertilita
Reprodukční studie na zvířatech s inzulinem degludek neodhalily žádné nežádoucí účinky na fertilitu.
4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
Pacientova schopnost koncentrace a reakce se může v důsledku hypoglykemie snížit. Uvedená skutečnost může znamenat riziko v situacích, kdy j sou tyto schopnosti zvláště důležité (např. při řízení motorového vozidla nebo obsluhování strojů).
Pacienti musí být poučeni o opatřeních, jak se vyvarovat vzniku hypoglykemie při řízení. To je zvláště důležité především u pacientů, kteří mají malé nebo žádné varovné příznaky hypoglykemie nebo kteří mají časté epizody hypoglykemie. V těchto případech je třeba vhodnost řízení zvážit.
4.8 Nežádoucí účinky
Souhrn bezpečnostního profilu
Nejčastěji hlášeným nežádoucím účinkem během léčby je hypoglykemie (viz bod „Popis vybraných nežádoucích účinků“ níže).
Seznam nežádoucích účinků v tabulce
Nežádoucí účinky uvedené níže jsou založeny na údajích z klinických studií a jsou klasifikovány podle třídy orgánových systémů MedDRA. Frekvence výskytu jsou definovány podle následující konvence: Velmi časté (>1/10), časté (>1/100 až <1/10), méně časté (>1/1 000 až <1/100), vzácné (>1/10 000 až <1/1 000), velmi vzácné (<1/10 000) a není známo (z dostupných údajů nelze určit).
Třída orgánových systémů |
Frekvence |
Poruchy imunitního systému |
Vzácné - hypersenzitivita |
Vzácné - kopřivka | |
Poruchy metabolismu a výživy |
Velmi časté - hypoglykemie |
Poruchy kůže a podkožní tkáně |
Méně časté - lipodystrofie |
Celkové poruchy a reakce v místě aplikace |
Časté - reakce v místě vpichu |
Méně časté - periferní edém |
Popis vybraných nežádoucích účinků
Poruchy imunitního systému
Při použití inzulinových přípravků může dojít k alergickým reakcím. Okamžité alergické reakce na samotný inzulin nebo pomocné látky mohou potenciálně ohrozit život pacienta.
U přípravku Tresiba byly vzácně hlášeny hypersenzitivita (manifestována jako otok jazyka a rtů, průjem, nauzea, únava a svědění) a kopřivka.
Hypoglykemie
Hypoglykemie se může objevit v případě, že dávka inzulinu je příliš vysoká oproti jeho potřebě. Těžká hypoglykemie může vést k bezvědomí a/nebo křečím a může vyústit v přechodné nebo trvalé poškození mozkové funkce či dokonce v úmrtí. Symptomy hypoglykemie se obvykle objevují náhle. Mohou zahrnovat studený pot, chladnou bledou pokožku, únavu, nervozitu nebo třes, úzkost, neobvyklou vyčerpanost nebo slabost, zmatenost, problémy s koncentrací, ospalost, přílišný hlad, změny vidění, bolest hlavy, nauzeu a palpitaci.
Lipodystrofie
V místě vpichu může vzniknout lipodystrofie (včetně lipohypertrofie, lipoatrofie). Průběžná cyklická změna místa vpichu v dané oblasti může pomoci snížit riziko vzniku těchto reakcí.
Reakce v místě vpichu
U pacientů léčených přípravkem Tresiba se objevily reakce v místě vpichu (včetně hematomu v místě vpichu, bolesti, krvácení, zarudnutí, uzlíků, otoku, změny zabarvení kůže, svědění, pocitu tepla v místě vpichu a zduření v místě vpichu). Tyto reakce jsou obvykle mírné a přechodné a normálně vymizí během pokračování léčby.
Pediatrická populace
Přípravek Tresiba byl při studiu farmakokinetických vlastností podáván dětem a dospívajícím do 18 let (viz bod 5.2). Bezpečnost a účinnost přípravku byly prokázány v dlouhodobé klinické studii u dětí ve věku od 1 roku až do věku < 18 let. Frekvence výskytu, typ a závažnost nežádoucích účinků v pediatrické populaci nevykazují rozdíly oproti zkušenostem u obecné diabetické populace (viz bod 5.1).
Další zvláštní skupiny pacientů
Na základě zdrojů z klinických studií nenaznačují frekvence, typ a závažnost nežádoucích účinků pozorovaných u starších pacientů a u pacientů s poruchou funkce ledvin či jater žádné rozdíly oproti širším zkušenostem v obecné populaci.
Hlášení podezření na nežádoucí účinky
Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky prostřednictvím národního systému hlášení nežádoucích účinků uvedeného v Dodatku V.
4.9 Předávkování
Přesnou nadměrnou dávku inzulinu nelze definovat, avšak hypoglykemie se může vyvíjet postupně přes jednotlivá stádia, pokud se pacientovi podává více inzulinu, než je potřebné:
• Mírné hypoglykemické epizody lze léčit perorálním podáním glukózy nebo jiných potravin obsahujících cukr. Proto se pacientům doporučuje, aby s sebou vždy nosili potraviny s obsahem cukru.
• Závažné hypoglykemické příhody, kdy si pacient není sám schopen zajistit léčbu, lze léčit intramuskulárním nebo subkutánním podáním glukagonu (0,5 až 1 mg) zaškolenou osobou nebo intravenózní aplikací glukózy zdravotnickým pracovníkem. Glukózu je též nutné podat intravenózně, jestliže pacient nereaguje na glukagon do 10 až 15 minut. Jakmile se pacient probere k vědomí, doporučuje se podat mu perorálně sacharidy jako prevenci relapsu.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Antidiabetika. Inzuliny a analogy dlouze působící, k injekční aplikaci. ATC kód: A10AE06.
Mechanismus účinku
Inzulin degludek se specificky váže na lidský inzulinový receptor a má stejné farmakologické účinky jako lidský inzulin.
Účinek inzulinu na snížení hladiny glukózy v krvi je způsoben usnadněným vychytáváním glukózy, které následuje po navázání inzulinu na receptory svalových a tukových buněk, a současnou inhibicí výdeje glukózy z jater.
Farmakodynamické účinky
Přípravek Tresiba je bazální inzulin tvořící po subkutánní injekci rozpustné multihexamery vedoucí ke vzniku depotního úložiště, ze kterého se inzulin degludek postupně a pomalu absorbuje do krevního oběhu, což vede k rovnoměrnému a stabilnímu účinku přípravku Tresiba na snížení hladiny glukózy (viz obrázek 1). V průběhu 24 hodin při podávání jednou denně byl účinek přípravku Tresiba na snížení hladiny glukózy, na rozdíl od inzulinu glargin, rovnoměrně rozdělen mezi prvních a druhých
12 hodin (A.UCgir, 0-12h, SS/AUCGIR, celkový, SS = 0,5).
G
S
*
00
"oo a 4
N
i3
00 o
2
o
>:•
0 4 8 12 16 20 24
Čas od aplikace (hod.)
Léčba — IDeg 0?6 jednotek/kg
průměrný profil 0-
Obrázek 1 Profily rychlosti infuze glukózy, korigované, ustálený stav -24 hodin - IDeg 100 jednotek/ml, 0,6 jednotek/kg - studie 1987
Trvání účinku přípravku Tresiba je delší než 42 hodin v rozmezí terapeutické dávky.
Ustálený stav nastane po 2-3 dnech aplikace přípravku.
Účinek inzulinu degludek na snížení hladiny glukózy v ustáleném stavu vykazuje čtyřikrát nižší mezidenní variabilitu dle koeficientu variace (CV) účinku na snížení glukózy v průběhu 0-24 hodin (AUCgIr,t,ss) a 2-24 hodin (AUCGiR2-24h, ss) ve srovnání s inzulinem glargin (viz tabulka 1).
Tabulka 1 Mezidenní intraindividuální variabilita účinku přípravku Tresiba a inzulinu glargin na snížení hladiny glukózy v ustáleném stavu u pacientů s diabetes mellitus 1. typu.
Inzulin degludek (N26) (CV %) |
Inzulin glargin (N27) (CV %) | |
Mezidenní variabilita účinku na snížení hladiny glukózy během jednoho dávkovacího intervalu (AU CGIR,t,SS) |
20 |
82 |
Mezidenní variabilita účinku na snížení hladiny glukózy z 224 hodin (AU CGIR2-24h, SS) |
22 |
92 |
CV: intraindividuální koeficient variability v %
SS: Ustálený stav
AUCgir, 2-24h: metabolický účinek za posledních 22 hodin dávkovacího intervalu (tzn. neovlivněno inzulinem podaným i.v. v období clamp run-in)
Celkový účinek přípravku Tresiba na snížení hladiny glukózy se s rostoucími dávkami lineárně zvyšuje.
Celkový účinek na snížení hladiny glukózy je u přípravku Tresiba 100 jednotek/ml a 200 jednotek/ml po podání stejných dávek těchto dvou přípravků srovnatelný.
Neexistuje žádný klinicky relevantní rozdíl ve farmakodynamice přípravku Tresiba mezi staršími a mladšími dospělými pacienty.
Klinická účinnost a bezpečnost
S přípravkem Tresiba bylo provedeno 11 multinárodních klinických studií v délce trvání 26 nebo 52 týdnů ve formě kontrolovaných, otevřených, randomizovaných, paralelních studií k cílovým hodnotám (treat-to-target) s 4 275 pacienty vystavenými léčbě přípravkem Tresiba (1 102 s diabetes mellitus 1. typu a 3 173 s diabetes mellitus 2. typu).
Účinek přípravku Tresiba byl testován u pacientů s diabetes mellitus 1. typu (tabulka 3), u inzulin naivních pacientů (zahájení podávání inzulinu u diabetes mellitus 2. typu, tabulka 4) a pacientů již inzulin používajících (inzulinová intenzifikace u diabetes mellitus 2. typu, tabulka 5) s pevným i flexibilním časem podávání (tabulka 6). Byla potvrzena non-inferiorita snížení HbA1c (porovnávání výchozí stavu se stavem na konci studie) ve všech studiích ve srovnání se všemi porovnávanými přípravky (inzulin detemir a inzulin glargin). Zatímco v případě srovnání s ostatními inzulinovými přípravky bylo zlepšení hladiny HbA1c non-inferiorní, ve srovnání se sitagliptinem byl přípravek Tresiba ve snižování hladiny HbA1c.statisticky významně superiorní (tabulka 5).
V prospektivně plánované metaanalýze sedmi konfirmačních studií k cílovým hodnotám (treat-to-target) u pacientů s diabetes mellitus 1. typu a 2. typu byl přípravek Tresiba superiorní z pohledu nižšího počtu potvrzených hypoglykemických příhod vzniklých v důsledku léčby (zejména na základě přínosu u diabetes mellitus 2. typu, viz tabulka 2) a potvrzených nočních hypoglykemických příhod ve srovnání s inzulinem glargin (podávaným v souladu s SPC). Snížení hypoglykemických příhod bylo u přípravku Tresiba dosaženo při nižší průměrné hladině FPG než u inzulinu glargin.
Tabulka 2 Výsledky metaanalýzy hypoglykemie
Potvrzená hypoglykemiea | ||
Odhadovaný poměr rizika (inzulin degludek/inzulin glargin) |
Celkový |
Noční |
Diabetes mellitus 1. typu + 2. typu (hodnoceno společně) |
0,91* |
0,74* |
Udržovací období b |
0,84* |
0,68* |
Geriatričtí pacienti > 65 let |
0,82 |
0,65* |
Diabetes mellitus 1. typu |
1,10 |
0,83 |
Udržovací období b |
1,02 |
0,75* |
Diabetes mellitus 2. typu |
0,83* |
0,68* |
Udržovací období b |
0,75* |
0,62* |
Léčba pouze bazálním inzulinem u dříve inzulin naivních pacientů |
0,83* |
0,64* |
*Statisticky signifikantní a Potvrzená hypoglykemie byla definována jako příhody potvrzené plazmatickou hladinou glukózy < 3,1 mmol/l nebo pacientovou potřebou pomoci třetí stranou. Noční potvrzená hypoglykemie byla definována jako příhody mezi půlnocí a 6. hodinou ranní. b Epizody od týdne 16
Po dlouhodobé léčbě přípravkem Tresiba nedochází ke klinicky významné produkci protilátek proti inzulinu.
Tabulka 3 Výsledky klinic |
íých studií u diabetes mellitus 1. ty |
pu | ||
52 týdnů léčby |
26 týdnů léčby | |||
Tresiba1 |
Inzulin glargin1 |
Tresiba1 |
Inzulin detemir1 | |
N |
472 |
157 |
302 |
153 |
HbA1c (%) | ||||
Konec studie |
7,3 |
7,3 |
7,3 |
7,3 |
Průměrná změna |
-0,40 |
-0,39 |
-0,73 |
-0,65 |
Rozdíl: -0,01 [-0,14; 0,11] |
Rozdíl: -0,09 [-0,23; 0,05] | |||
FPG (mmol/l) | ||||
Konec studie |
7,8 |
8,3 |
7,3 |
8,9 |
Průměrná změna |
-1,27 |
-1,39 |
-2,60 |
-0,62 |
Rozdíl: -0,33 [-1,03; 0,36] |
Rozdíl: -1,66 [-2,37; 0,95] | |||
Výskyt hypoglykemie (u jednoho pacienta za rok léčby) | ||||
Závažná |
0,21 |
0,16 |
0,31 |
0,39 |
Potvrzená2 |
42,54 |
40,18 |
45,83 |
45,69 |
Poměr: 1,07 [0,89; 1,28] |
Poměr: 0,98 [0,80; 1,20] | |||
Noční potvrzená 2 |
4,41 | 5,86 |
4,14 | 5,93 | ||
Poměr: 0,75 [0,59; 0,96] |
Poměr: 0,66 [0,49; 0,88] |
1 Režim dávkování jednou denně + inzulin aspart pokrývající prandiální potřebu inzulinu.
2 Potvrzená hypoglykemie byla definována jako příhody potvrzené plazmatickou hladinou glukózy <3,1 mmol/l nebo pacientovou potřebou pomoci třetí stranou. Noční potvrzená hypoglykemie byla definována jako příhody mezi půlnocí a 6. hodinou ranní.
Tabulka 4 Výsledky klinických studií u inzulin naivních pacientů s diabetes mellitus 2. typu
52 týdnů léčby |
26 týdnů léčby | |||
Tresiba1 |
Inzulin glargin1 |
Tresiba1 |
Inzulin glargin1 | |
N |
773 |
257 |
228 |
229 |
HbA,c (%) | ||||
Konec studie |
7,1 |
7,0 |
7,0 |
6,9 |
Průměrná změna |
-1,06 |
-1,19 |
-1,30 |
-1,32 |
Rozdíl: 0,09 [-0,04; 0,22] |
Rozdíl: 0,04 [-0,11; 0,19] | |||
FPG (mmol/l) | ||||
Konec studie |
5,9 |
6,4 |
5,9 |
6,3 |
Průměrná změna |
-3,76 |
-3,30 |
-3,70 |
-3,38 |
Rozdíl: -0,43 [-0,74; -0,13] |
Rozdíl: -0,42 [-0,78; -0,06] | |||
Výskyt hypoglykemie (u jednoho pacienta za rok léčby) | ||||
Závažná |
0 |
0,02 |
0 |
0 |
Potvrzená 2 |
1,52 |
1,85 |
1,22 |
1,42 |
Poměr: 0,82 [0,64; 1,04] |
Poměr: 0,86 [0,58; 1,28] | |||
Noční potvrzená 2 |
0,25 | 0,39 |
0,18 | 0,28 | ||
Poměr: 0,64 [0,42; 0,98] |
Poměr: 0,64 [0,30; 1,37] |
1 Režim dávkování jednou denně + metformin ± inhibitor DPP-IV.
2 Potvrzená hypoglykemie byla definována jako příhody potvrzené plazmatickou hladinou glukózy < 3,1 mmol/l nebo pacientovou potřebou pomoci třetí stranou. Noční potvrzená hypoglykemie byla definována jako příhody mezi půlnocí a 6. hodinou ranní.
Tabulka 5 Výsledky klinických studií u diabetes mellitus 2. typu: vlevo - předchozí léčba bazálním inzulinem, vpravo - inzulin naivní pacienti__
52 týdnů léčby |
26 týdnů léčby | |||
Tresiba1 |
Inzulin glargin1 |
Tresiba2 |
Sitagliptin2 | |
N |
744 |
248 |
225 |
222 |
HbA1c (%) | ||||
Konec studie |
7,1 |
7,1 |
7,2 |
7,7 |
Průměrná změna |
-1,17 |
-1,29 |
-1,56 |
-1,22 |
Rozdíl: 0,08 [-0,05; 0,21] |
Rozdíl: -0,43 [-0,61; -0,24] | |||
FPG (mmol/l) | ||||
Konec studie |
6,8 |
7,1 |
6,2 |
8,5 |
Průměrná změna |
-2,44 |
-2,14 |
-3,22 |
-1,39 |
Rozdíl: -0,29 [-0,65; 0,06] |
Rozdíl: -2,17 [-2,59; -1,74] | |||
Výskyt hypoglykemie (u jednoho pacienta za rok léčby) | ||||
Závažná hypoglykemie |
0,06 |
0,05 |
0,01 |
0 |
Potvrzená3 |
11,09 |
13,63 |
3,07 |
1,26 |
Poměr: 0,82 [0,69; 0,99] |
Poměr: 3,81 [2,40; 6,05] | |||
Noční potvrzená 3 |
1,39 | 1,84 |
0,52 | 0,30 | ||
Poměr: 0,75 [0,58; 0,99] |
Poměr: 1,93 [0,90; 4,10] |
1 Režim dávkování jednou denně + inzulin aspart pokrývající prandiální potřebu inzulinu± metformin ± pioglitazon
2 Režim dávkování jednou denně ± metformin SU/glinidy ± pioglitazon
3 Potvrzená hypoglykemie byla definována jako příhody potvrzené plazmatickou hladinou glukózy < 3,1 mmol/l nebo pacientovou potřebou pomoci třetí stranou. Noční potvrzená hypoglykemie byla definována jako příhody mezi půlnocí a 6. hodinou ranní.
Tabulka 6 Výsledky klinické studie u diabetes mellitus 2. typu - flexibilní čas podávání přípravku Tresiba
N |
Tresiba1 228 |
26 týdnů léčby Tresiba Flex2 229 |
Inzulin glargin3 230 |
HbA1c (%) | |||
Konec studie |
7,3 |
7,2 |
7,1 |
Průměrná změna |
-1,07 |
-1,28 |
-1,26 |
Rozdíl: -0,13 [-0,29; 0,03]5 |
Rozdíl: 0,04 [-0,12; 0,20] | ||
FPG (mmol/l) | |||
Konec studie |
5,8 |
5,8 |
6,2 |
Průměrná změna z výchozí hodnoty |
-2,91 |
-3,15 |
-2,78 |
Rozdíl: 0,05 [-0,45; -0,35]5 |
Rozdíl: -0,42 [-0,82; -0,02] | ||
Výskyt hypoglykemie (u jednoho pacienta za rok léčby) | |||
Závažná |
0,02 |
0,02 |
0,02 |
Potvrzená 4 |
3,63 |
3,64 |
3,48 |
Poměr: 1,10 [0,79; 1,52]6 |
Poměr: 1,03 [0,75; 1,40] | ||
Noční potvrzená 4 |
0,56 |
0,63 |
0,75 |
Poměr: 1,18 [0,66; 2,12]6 |
Poměr: 0,77 [0,44; 1,35] |
1 Režim jednou denně (s hlavním večerním jídlem) + jedno nebo dvě z následujících perorálních antidiabetik: SU, metformin nebo inhibitor DPP-4.
2 Flexibilní režim jednou denně (intervaly přibližně 8-40 hodin mezi dávkami) + jedno nebo dvě ze dvou následujících perorálních antidiabetik: SU, metformin nebo inhibitor DPP-4.
3 Režim jednou denně + jedno nebo dvě z následujících perorálních antidiabetik: SU, metformin nebo inhibitor DPP-4.
4 Potvrzená hypoglykemie byla definována jako příhody potvrzené plazmatickou hladinou glukózy < 3,1 mmol/l nebo pacientovou potřebou pomoci třetí stranou. Noční potvrzená hypoglykemie byla definována jako příhody mezi půlnocí a 6. hodinou ranní.
5. Rozdíl platí pro Tresiba Flex - Tresiba.
6 Poměr platí pro Tresiba Flex/Tresiba.
V klinické studii trvající 104 týdny dosáhlo 57 % pacientů s diabetes mellitus 2. typu léčených přípravkem Tresiba (inzulin degludek) v kombinaci s metforminem cílových hodnot HbA1c < 7,0 %. Zbývající pacienti pokračovali ve 26týdenní otevřené klinické studii a byli randomizováni do větve s přidáním liraglutidu nebo do větve s přidáním jedné dávky inzulinu aspart k hlavnímu jídlu. Ve větvi inzulin degludek + liraglutid byla dávka inzulinu snížena o 20 %, aby bylo minimalizováno riziko hypoglykemie. Přidání liraglutidu mělo za následek statisticky významně větší snížení HbA1c (-0,73 % u liraglutidu oproti -0,40% pro komparátor; odhadované průměry) a tělesné hmotnosti (-3,03 oproti 0,72 kg; odhadované průměry). Výskyt hypoglykemických příhod (na pacientorok léčby) byl statisticky významně nižší po přidání liraglutidu ve srovnání s přidáním jedné dávky inzulinu aspart (1,0 oproti 8,15; poměr: 0,13; 95% CI 0,08 až 0,21).
Pediatrická populace
Evropská agentura pro léčivé přípravky rozhodla o zproštění povinnosti předložit výsledky studií s přípravkem Tresiba u následujících skupin:
• Novorozenci a děti od narození do 12 měsíců s diabetes mellitus 1. typu a děti od narození do 10 let s diabetes mellitus 2. typu vzhledem k tomu, že onemocnění nebo stav, pro které je stanovený léčivý přípravek určen, se nevyskytují ve specifikované pediatrické podskupině (viz bod 4.2, informace o pediatrickém použití).
Účinnost a bezpečnost přípravku Tresiba byly studovány v randomizované (1 :1), kontrolované klinické studii u dětí a dospívajících s diabetes mellitus 1. typu po dobu 26 týdnů (n = 350), následně rozšířené o dalších 26 týdnů (n = 280). Větev s přípravkem Tresiba zahrnovala 43 dětí ve věku 1 -5 let, 70 dětí ve věku 6 - 11 let a 61 dospívajících ve věku 12 - 17 let. Přípravek Tresiba podávaný jednou denně vykazoval v 52. týdnu podobné snížení HbA1c a větší snížení FPG oproti výchozím hodnotám ve srovnání s komparátorem inzulinem detemir, podávaným jednou či dvakrát denně.
Těchto výsledků bylo dosaženo při 30% snížení denních dávek přípravku Tresiba ve srovnání s inzulinem detemir. Výskyty závažných hypoglykemických příhod (příhody na pacientoroky expozice) byly u přípravku Tresiba srovnatelné s inzulinem detemir; závažné hypoglykemické příhody dle definice ISPAD: 0,51 oproti 0,33, potvrzené hypoglykemické příhody: 57,71 oproti 54,05, potvrzené noční hypoglykemické příhody: 6,03 oproti 7,60. V obou léčených větvích byl u dětí ve věku 6 - 11 let početně vyšší výskyt potvrzených hypoglykemických příhod než u ostatních věkových skupin. Ve větvi s přípravkem Tresiba byl pozorován početně vyšší výskyt závažných hypoglykemických příhod ve věkové skupině 6 - 11 let. Výskyt hyperglykemických příhod s ketoacidózou byl u přípravku Tresiba významně nižší než u inzulinu detemir (0,68 oproti 1,09). Z hlediska nežádoucích účinků a standardních bezpečnostních parametrů nebyly u přípravku Tresiba pozorovány žádné bezpečnostní problémy. Vznik protilátek byl zřídkavý a neměl klinický význam. Údaje týkající se účinnosti a bezpečnosti pro dospívající pacienty s diabetes mellitus 2. typu byly extrapolovány z údajů pro dospívající a dospělé pacienty s diabetes mellitus 1. typu a pro dospělé pacienty s diabetes mellitus 2. typu. Výsledky podporují použití přípravku Tresiba u dospívajících pacientů s diabetes mellitus 2. typu.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Absorpce
Po subkutánním podání vzniknou rozpustné a stabilní multihexamery, jež vytvoří depotní úložiště inzulinu v podkožní tkáni. Monomery inzulinu degludek se postupně oddělují z multihexamerů, což vede k pomalému a kontinuálnímu uvolňování inzulinu degludek do krevního oběhu.
Ustáleného stavu sérové koncentrace je dosaženo po 2-3 dnech při denním podávání přípravku Tresiba.
V průběhu 24 hodin při léčbě jedenkrát denně byla expozice inzulínu degludek rovnoměrně rozdělena mezi prvních a druhých 12 hodin. Poměr mezi AUCGIR, 0-12h, SS a AUCGIR, T, SS byl 0,5.
Distribuce
Afinita inzulinu degludek k sérovému albuminu odpovídá >99 % vazebnosti na plazmatické proteiny v lidské plazmě.
Biotransformace
Odbourávání inzulinu degludek je podobné jako u humánního inzulinu; všechny vzniklé metabolity jsou inaktivní.
Eliminace
Poločas eliminace po subkutánním podání přípravku Tresiba je určen rychlostí absorpce z podkožní tkáně. Poločas přípravku Tresiba je přibližně 25 hodin, nezávisle na dávce.
Linearita
Po subkutánním podání v terapeutickém rozmezí dávky lze sledovat proporcionalitu dávky v celkové expozici. V přímém srovnání splňují přípravky Tresiba 100 jednotek/ml a Tresiba 200 jednotek/ml (na základě AUCIDeg, T, SS a Cmax, IDeg, SS) požadavky bioekvivalence.
Pohlaví
Ve farmakokinetických vlastnostech přípravku Tresiba se nevyskytují rozdíly ve vztahu k pohlavím. Starší pacienti, rasa, porucha funkce ledvin a jater
Nebyly zjištěny rozdíly ve farmakokinetice inzulinu degludek mezi staršími a mladšími dospělými pacienty, mezi rasami nebo mezi zdravými subjekty a pacienty s poruchou ledvin nebo jater.
Pediatrická populace
Farmakokinetické vlastnosti inzulinu degludek u dětí (1 - 11 let) a dospívajících (12 - 18 let) v ustáleném stavu byly shledány jako srovnatelné s farmakokinetickými vlastnostmi pozorovanými u dospělých s diabetes mellitus 1. typu. Celková expozice po podání jedné dávky byla však u dětí a dospívajících vyšší než u dospělých s diabetes mellitus 1. typu.
5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti
Neklinické údaje získané na základě farmakologických studií bezpečnosti, toxicity po opakovaném podávání, hodnocení kancerogenního potenciálu a reprodukční toxicity neodhalily žádné bezpečnostní riziko pro člověka.
Poměr mitogenního k metabolickému potenciálu inzulinu degludek je srovnatelný s tímto poměrem pro lidský inzulin.
6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1 Seznam pomocných látek
Glycerol
Metakresol
Fenol
Dihydrát zinkum-acetátu
Kyselina chlorovodíková (pro úpravu pH)
Hydroxid sodný (pro úpravu pH)
Voda na injekci
6.2 Inkompatibility
Látky přidané k přípravku Tresiba mohou způsobit odbourávání inzulínu degludek.
Přípravek Tresiba se nesmí přidávat do infuzních roztoků.
Tento léčivý přípravek nesmí být mísen s jinými léčivými přípravky.
6.3 Doba použitelnosti 30 měsíců.
Po prvním otevření lze přípravek uchovávat maximálně 8 týdnů. Neuchovávejte při teplotě nad 30°C. Lze uchovávat v chladničce (2°C - 8°C).
6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání
Před prvním použitím:
Uchovávejte v chladničce (2°C - 8°C). Neuchovávejte v blízkosti mrazicího zařízení.
Chraňte před mrazem.
Uchovávejte pero s nasazeným uzávěrem, aby byl přípravek chráněn před světlem.
Po prvním otevření nebo pokud přípravek nosíte jako zásobní:
Neuchovávejte při teplotě nad 30°C. Lze uchovávat v chladničce (2°C - 8°C).
Uchovávejte pero s nasazeným uzávěrem, aby byl přípravek chráněn před světlem.
Podmínky uchovávání tohoto léčivého přípravku po jeho prvním otevření jsou uvedeny v bodě 6.3.
6.5 Druh obalu a obsah balení
3 ml roztoku v zásobní vložce (sklo typu 1), s pístem (halobutyl) a zátkou (halobutyl/polyisopren), zásobní vložka je vložená v předplněném peru pro vícenásobné dávkování na jedno použití zhotoveném z polypropylenu.
Velikosti balení jsou 1 (s jehlami nebo bez jehel), 2 (bez jehel) a 3 (bez jehel) předplněná pera a skupinové balení obsahující 6 (2 x3) předplněných per (bez jehel).
Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.
6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním
Předplněné pero (FlexTouch) je určené k použití s injekčními jehlami NovoFine/NovoTwist o délce až 8 mm.
Umožňuje nastavit dávky o 2-160 jednotkách v přírůstcích po 2 jednotkách. Je třeba postupovat podle detailního návodu přiloženého k předplněnému peru.
Předplněné pero (FlexTouch) je určeno k použití jednou osobou. Předplněná pera se nesmí znovu naplňovat.
Přípravek Tresiba nesmí být použit v případě, že roztok není čirý a bezbarvý. Přípravek Tresiba, který byl zmražen, nesmí být použit.
Pacient má po každé aplikaci zlikvidovat jehlu.
Veškerý odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky. Podrobné pokyny k použití naleznete v příbalové informaci.
7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
Novo Nordisk A/S Novo Allé DK-2880 Bagsv^rd Dánsko
8. REGISTRAČNÍ ČÍSLA
EU/1/12/807/009
EU/1/12/807/006
EU/1/12/807/010
EU/1/12/807/012
EU/1/12/807/013
EU/1/12/807/015
9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
Datum první registrace: 21. ledna 2013
10. DATUM REVIZE TEXTU
Podrobné informace o tomto léčivém přípravku jsou k dispozici na webových stránkách Evropské agentury pro léčivé přípravky http://www.ema.europa.eu.
Tento léčivý přípravek podléhá dalšímu sledování. To umožní rychlé získání nových informací o bezpečnosti. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili jakákoli podezření na nežádoucí účinky. Podrobnosti o hlášení nežádoucích účinků viz bod 4.8.
1. NÁZEV PŘÍPRAVKU
Tresiba 100 jednotek/ml injekční roztok v zásobní vložce
2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
1 ml roztoku obsahuje 100 jednotek insulinům degludecum* (odpovídá 3,66 mg insulinům degludecum).
Jedna zásobní vložka obsahuje 300 jednotek inzulinu degludek ve 3 ml roztoku.
*Je vyráběn rekombinantní DNA technologií v Saccharomyces cerevisiae.
Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.
3. LÉKOVÁ FORMA
Injekční roztok (Penfill).
Čirý bezbarvý roztok s neutrálním pH.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikace
Léčba diabetes mellitus u dospělých, dospívajících a dětí ve věku od 1 roku.
4.2 Dávkování a způsob podání
Dávkování
Tresiba je bazální inzulin určený k subkutánnímu podání jednou denně kdykoli v průběhu dne, přednostně ve stejnou denní dobu.
Účinnost inzulinových analogů, včetně inzulinu degludek, se vyjadřuje v jednotkách (j.). Jedna (1) jednotka (j.) inzulinu degludek odpovídá 1 mezinárodní jednotce (m.j.) humánního inzulinu,
1 jednotce inzulinu glargin nebo 1 jednotce inzulinu detemir.
U pacientů s diabetes mellitus 2. typu lze přípravek Tresiba použít samostatně nebo v jakékoliv kombinaci s perorálními antidiabetiky, s agonisty GLP-1 receptoru i s bolusovým inzulinem (viz bod 5.1).
U pacientů s diabetes mellitus 1. typu se přípravek Tresiba musí kombinovat s krátkodobě/rychle působícím inzulinem, aby se pokryla prandiální potřeba inzulinu.
Přípravek Tresiba je třeba dávkovat dle individuálních potřeb pacienta. Doporučuje se optimalizovat kontrolu hladiny glukózy úpravou dávky na základě plazmatické hladiny glukózy nalačno.
Podobně jako u všech inzulinových přípravků může být úprava dávky nutná v případě, že je pacient vystaven zvýšené fyzické námaze, mění svou obvyklou dietu nebo po dobu souběžně probíhajícího
onemocněni.
Flexibilita doby podání dávky
V situacích, kdy není aplikace ve stejnou denní dobu možná, umožňuje přípravek Tresiba flexibilitu v načasováni podávání inzulínu (viz bod 5.1). Mezi injekcemi musí být vždy zajištěna alespoň 8hodinová prodleva.
Pacienti, kteří dávku vynechají, mají být poučeni, aby si tuto dávku aplikovali ihned po zjištění této skutečnosti a dále pokračovali v běžném dávkování jednou denně.
Zahájení léčby
Pacienti s diabetes mellitus 2. typu
Doporučovaná počáteční denní dávka je 10 jednotek, následovaná individuálními úpravami dávek.
Pacienti s diabetes mellitus 1. typu
Přípravek Tresiba je určen k použití jednou denně s prandiálními inzuliny a vyžaduje následné individuální úpravy dávek.
Převedení z _ jiných inzulínových léčivých _přípravků
Během převedení a v následujících týdnech j e doporučeno pečlivé monitorování hladiny glukózy. Může být zapotřebí upravit dávky a načasování souběžně užívaných inzulinových přípravků s rychlým nebo krátkodobým účinkem nebo jiné souběžné antidiabetické léčby.
Pacienti s diabetes mellitus 2. typu
U pacientů s diabetem 2. typu léčených bazálními inzuliny, bazál-bolus inzuliny, premixovanými inzuliny nebo samostatně míchanými inzuliny lze převedení z bazálního inzulinu na přípravek Tresiba provést na základě předchozí dávky bazálního inzulinu v poměru jednotek jedna ku jedné a poté dávku individuálně upravit.
Pacienti s diabetes mellitus 1. typu
U většiny pacientů s diabetem 1. typu lze převedení z bazálního inzulinu na přípravek Tresiba provést v poměru jednotek jedna ku jedné na základě předchozí dávky bazálního inzulinu a poté dávku individuálně upravit. U pacientů s diabetem 1. typu převáděných z bazálního inzulinu podávaného dvakrát denně nebo s hodnotou HbA1c < 8,0 % v době převodu je zapotřebí dávku přípravku Tresiba stanovit individuálně. Je nutné zvážit snížení dávky s následnou individuální úpravou dávky na základě glykemické odpovědi.
Použití přípravku Tresiba v kombinaci s agonisty GLP-1 receptoru u pacientů s diabetes mellitus 2. typu
Pokud je přípravek Tresiba přidáván k agonistům GLP-1 receptoru, je počáteční denní doporučená dávka 10 jednotek s následující individuální úpravou dávky.
Pokud jsou agonisté GLP-1 receptoru přidávány k přípravku Tresiba, je doporučeno snížit dávku přípravku Tresiba o 20 %, aby bylo minimalizováno riziko hypoglykemie. Následně má být dávka upravena individuálně.
Zvláštní skupiny pacientů
Starší _pacienti (>65 let)
Přípravek Tresiba může být používán staršími pacienty. Sledování hladiny glukózy musí být intenzivnější a dávka inzulinu má být upravena individuálně (viz bod 5.2).
Přípravek Tresiba mohou používat pacienti s poruchou renálních a jatemích funkcí. Sledování hladiny glukózy musí být intenzivnější a dávka inzulinu má být upravena individuálně (viz bod 5.2).
Pediatrická _ populace
Přípravek Tresiba lze používat u dospívajících a dětí ve věku od 1 roku (viz bod 5.1). Při přechodu z bazálního inzulinu na přípravek Tresiba je třeba individuálně zvážit snížení dávky bazálního i bolusového inzulinu, aby bylo minimalizováno riziko hypoglykemie (viz bod 4.4).
Způsob podání
Přípravek Tresiba je určen pouze pro subkutánní podání.
Přípravek Tresiba se nesmí podávat intravenózně, neboť to může vést k těžké hypoglykemii.
Přípravek Tresiba se nesmí podávat intramuskulárně, neboť po takovém podání může dojít ke změnám absorpce.
Přípravek Tresiba se nesmí podávat v inzulinových infuzních pumpách.
Přípravek Tresiba se aplikuje subkutánní injekcí do stehna, horní části paže nebo břišní stěny. Místa vpichu musí být v rámci jedné oblasti vždy obměňována, aby se snížilo riziko lipodystrofie.
Přípravek Tresiba se dodává v zásobní vložce (Penfill) navržené k použití s aplikátory inzulinu Novo Nordisk a injekčními jehlami NovoFine nebo NovoTwist.
4.3 Kontraindikace
Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.
4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití
Hypoglykemie
Vynechání jídla nebo neplánovaná namáhavá fyzická zátěž mohou vést k hypoglykemii.
Pokud je dávka inzulinu příliš vysoká ve vztahu k potřebě inzulinu, může se objevit hypoglykemie (viz body 4.5, 4.8 a 4.9).
U dětí je třeba dbát na to, aby dávky inzulinu (zvláště v režimu bazál-bolus) odpovídaly příjmu jídla a fyzické aktivitě a tím bylo minimalizováno riziko hypoglykemie.
Pacienti, kteří mají výrazně zlepšenou kontrolu hladiny glukózy (např. při intenzifikované inzulinové terapii), mohou zaznamenat změnu svých obvyklých varovných symptomů hypoglykemie a musí být patřičně poučeni. U pacientů s dlouholetým diabetem mohou běžné varovné symptomy vymizet.
Přidružené onemocnění, zejména infekce a horečky, obvykle zvyšuje pacientovu potřebu inzulinu. Přidružené onemocnění ledvin, jater či onemocnění postihující nadledviny, podvěsek mozkový nebo štítnou žlázu může vyžadovat změny v dávce inzulinu.
Jako u ostatních bazálních inzulinových přípravků může prodloužený účinek přípravku Tresiba opozdit zotavení se z hypoglykemie.
Hyperglykemie
Podání inzulinu s rychlým účinkem se doporučuje v situacích se závažnou hyperglykemií.
Nedostatečné dávkování a/nebo přerušení léčby u pacientů vyžadujících inzulin může vést k hyperglykemii a potenciálně k diabetické ketoacidóze. Dále mohou souběžná onemocnění, hlavně
infekce, vést k hyperglykemii a tím způsobit vyšší potřebu inzulínu.
První symptomy hyperglykemie se obvykle v průběhu hodin nebo dní stupňují. Patří mezi ně žízeň, zvýšená frekvence močení, nauzea, zvracení, ospalost, zarudlá suchá kůže, sucho v ústech, ztráta chuti k jídlu či acetonový zápach dechu. U diabetes mellitus 1. typu neléčené hyperglykemické stavy v konečném důsledku vedou až k diabetické ketoacidóze, která je potenciálně letální.
Převedení z jiných inzulínových léčivých přípravků
Převedení pacienta na jiný typ, značku nebo výrobce inzulinu musí probíhat pod lékařským dozorem a může vést k potřebě změny dávkování.
Kombinace pioglitazonu a inzulinových léčivých přípravků
Pokud byl pioglitazon užíván v kombinaci s inzulinem, byly hlášeny případy srdečního selhání, a to zvláště u pacientů s rizikovými faktory pro vznik srdečního selhání. Tuto skutečnost je nutno vzít v úvahu, pokud je zvažována léčba pioglitazonem v kombinaci s přípravkem Tresiba. Pokud je tato kombinace použita, musí být pacienti sledováni s ohledem na známky a příznaky srdečního selhání, zvýšení hmotnosti a edém. Pioglitazon musí být vysazen, pokud se objeví jakékoliv zhoršení srdečních příznaků.
Poruchy zraku
Intenzifikovaná léčba inzulinem s prudkým zlepšením glykemické kontroly může být spojena s přechodným zhoršením diabetické retinopatie, zatímco dlouhodobé zlepšení glykemické kontroly snižuje riziko progrese diabetické retinopatie.
Zamezení chybám v medikaci
Pacienty je potřebné poučit, aby před každou injekcí kontrolovali štítek inzulinu, aby nedošlo k náhodné záměně mezi přípravkem Tresiba a jinými inzulinovými přípravky.
Pacienti musí vizuálně ověřit jednotky nastavené na počítadle dávky pera. Je proto nutné, aby pacienti, kteří si přípravek aplikují sami, byli schopni přečíst údaj na počítadle dávky pera. Pacienty, kteří jsou slepí nebo slabozrací, j e třeba poučit, aby vždy požádali o pomoc druhou osobu, která má dobrý zrak a zkušenosti s používáním inzulinových aplikátorů.
Protilátky proti inzulinu
Podávání inzulinu může vyvolat tvorbu protilátek proti inzulinu. Ve vzácných případech může přítomnost těchto protilátek vyžadovat úpravu dávky inzulinu, aby se usměrnila tendence k hyper- či hypoglykemii.
4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
U řady léčivých přípravků je známa interakce s glukózovým metabolismem.
Následující látky mohou snížit potřebu inzulinu
Perorální antidiabetika, agonisté receptoru GLP-1, inhibitory monoaminooxidázy (MAOI), beta-blokátory, inhibitory angiotensin konvertujícího enzymu (ACE), salicyláty, anabolické steroidy a sulfonamidy.
Následující látky mohou zvýšit potřebu inzulinu
Perorální antikoncepce, thiazidy, glukokortikoidy, hormony štítné žlázy, sympatomimetika, růstový hormon a danazol.
Beta-blokátory mohou zakrývat příznaky hypoglykemie. Oktreotid/lanreotid může jak zvýšit, tak snížit potřebu inzulínu. Alkohol může zesílit nebo snížit hypoglykemický účinek inzulinu.
4.6 Fertilita, těhotenství a kojení Těhotenství
S použitím přípravku Tresiba u těhotných žen neexistují žádné klinické zkušenosti.
Co se týče embryotoxicity a teratogenity, reprodukční studie na zvířatech neprokázaly žádný rozdíl mezi inzulinem degludek a humánním inzulinem.
Všeobecně se doporučuje u těhotných žen s diabetem zvýšená kontrola a monitorování glukózy v krvi během těhotenství a při plánování těhotenství. Potřeba inzulinu obvykle v prvním trimestru klesá a zvyšuje se následně během druhého a třetího trimestru. Po porodu se potřeba inzulinu za normálních okolností rychle vrátí k hodnotám před těhotenstvím.
Kojení
S používáním přípravku Tresiba během kojení neexistují žádné klinické zkušenosti. U potkanů se inzulin degludek vylučoval do mléka. Koncentrace v mléku byla nižší než v plazmě.
Není známo, zda se inzulin degludek vylučuje do lidského mateřského mléka. Neočekávají se žádné metabolické účinky na kojeného novorozence/dítě.
Fertilita
Reprodukční studie na zvířatech s inzulinem degludek neodhalily žádné nežádoucí účinky na fertilitu.
4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
Pacientova schopnost koncentrace a reakce se může v důsledku hypoglykemie snížit. Uvedená skutečnost může znamenat riziko v situacích, kdy j sou tyto schopnosti zvláště důležité (např. při řízení motorového vozidla nebo obsluhování strojů).
Pacienti musí být poučeni o opatřeních, jak se vyvarovat vzniku hypoglykemie při řízení. To je zvláště důležité především u pacientů, kteří mají malé nebo žádné varovné příznaky hypoglykemie nebo kteří mají časté epizody hypoglykemie. V těchto případech je třeba vhodnost řízení zvážit.
4.8 Nežádoucí účinky
Souhrn bezpečnostního profilu
Nejčastěji hlášeným nežádoucím účinkem během léčby je hypoglykemie (viz bod „Popis vybraných nežádoucích účinků“ níže).
Seznam nežádoucích účinků v tabulce
Nežádoucí účinky uvedené níže jsou založeny na údajích z klinických studií a jsou klasifikovány podle třídy orgánových systémů MedDRA. Frekvence výskytu jsou definovány podle následující konvence: Velmi časté (>1/10), časté (>1/100 až <1/10), méně časté (>1/1 000 až <1/100), vzácné (>1/10 000 až <1/1 000), velmi vzácné (<1/10 000) a není známo (z dostupných údajů nelze určit).
Třída orgánových systémů |
Frekvence |
Poruchy imunitního systému |
Vzácné - hypersenzitivita |
Vzácné - kopřivka | |
Poruchy metabolismu a výživy |
Velmi časté - hypoglykemie |
Poruchy kůže a podkožní tkáně |
Méně časté - lipodystrofie |
Celkové poruchy a reakce v místě aplikace |
Časté - reakce v místě vpichu |
Méně časté - periferní edém |
Popis vybraných nežádoucích účinků
Poruchy imunitního systému
Při použití inzulinových přípravků může dojít k alergickým reakcím. Okamžité alergické reakce na samotný inzulin nebo pomocné látky mohou potenciálně ohrozit život pacienta.
U přípravku Tresiba byly vzácně hlášeny hypersenzitivita (manifestována jako otok jazyka a rtů, průjem, nauzea, únava a svědění) a kopřivka.
Hypoglykemie
Hypoglykemie se může objevit v případě, že dávka inzulinu je příliš vysoká oproti jeho potřebě. Těžká hypoglykemie může vést k bezvědomí a/nebo křečím a může vyústit v přechodné nebo trvalé poškození mozkové funkce či dokonce v úmrtí. Symptomy hypoglykemie se obvykle objevují náhle. Mohou zahrnovat studený pot, chladnou bledou pokožku, únavu, nervozitu nebo třes, úzkost, neobvyklou vyčerpanost nebo slabost, zmatenost, problémy s koncentrací, ospalost, přílišný hlad, změny vidění, bolest hlavy, nauzeu a palpitaci.
Lipodystrofie
V místě vpichu může vzniknout lipodystrofie (včetně lipohypertrofie, lipoatrofie). Průběžná cyklická změna místa vpichu v dané oblasti může pomoci snížit riziko vzniku těchto reakcí.
Reakce v místě vpichu
U pacientů léčených přípravkem Tresiba se objevily reakce v místě vpichu (včetně hematomu v místě vpichu, bolesti, krvácení, zarudnutí, uzlíků, otoku, změny zabarvení kůže, svědění, pocitu tepla v místě vpichu a zduření v místě vpichu). Tyto reakce jsou obvykle mírné a přechodné a normálně vymizí během pokračování léčby.
Pediatrická populace
Přípravek Tresiba byl při studiu farmakokinetických vlastností podáván dětem a dospívajícím do 18 let (viz bod 5.2). Bezpečnost a účinnost přípravku byly prokázány v dlouhodobé klinické studii u dětí ve věku od 1 roku až do věku < 18 let. Frekvence výskytu, typ a závažnost nežádoucích účinků v pediatrické populaci nevykazují rozdíly oproti zkušenostem u obecné diabetické populace (viz bod 5.1).
Další zvláštní skupiny pacientů
Na základě zdrojů z klinických studií nenaznačují frekvence, typ a závažnost nežádoucích účinků pozorovaných u starších pacientů a u pacientů s poruchou funkce ledvin či jater žádné rozdíly oproti širším zkušenostem v obecné populaci.
Hlášení podezření na nežádoucí účinky
Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky prostřednictvím národního systému hlášení nežádoucích účinků uvedeného v Dodatku V.
4.9 Předávkování
Přesnou nadměrnou dávku inzulínu nelze definovat, avšak hypoglykemie se může vyvíjet postupně přes jednotlivá stádia, pokud se pacientovi podává více inzulinu, než je potřebné:
• Mírné hypoglykemické epizody lze léčit perorálním podáním glukózy nebo jiných potravin obsahujících cukr. Proto se pacientům doporučuje, aby s sebou vždy nosili potraviny s obsahem cukru.
• Závažné hypoglykemické příhody, kdy si pacient není sám schopen zajistit léčbu, lze léčit intramuskulárním nebo subkutánním podáním glukagonu (0,5 až 1 mg) zaškolenou osobou nebo intravenózní aplikací glukózy zdravotnickým pracovníkem. Glukózu je též nutné podat intravenózně, jestliže pacient nereaguje na glukagon do 10 až 15 minut. Jakmile se pacient probere k vědomí, doporučuje se podat mu perorálně sacharidy jako prevenci relapsu.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Antidiabetika. Inzuliny a analogy dlouze působící, k injekční aplikaci. ATC kód: A10AE06.
Mechanismus účinku
Inzulin degludek se specificky váže na lidský inzulinový receptor a má stejné farmakologické účinky jako lidský inzulin.
Účinek inzulinu na snížení hladiny glukózy v krvi je způsoben usnadněným vychytáváním glukózy, které následuje po navázání inzulinu na receptory svalových a tukových buněk, a současnou inhibicí výdeje glukózy z jater.
Farmakodynamické účinky
Přípravek Tresiba je bazální inzulin tvořící po subkutánní injekci rozpustné multihexamery vedoucí ke vzniku depotního úložiště, ze kterého se inzulin degludek postupně a pomalu absorbuje do krevního oběhu, což vede k rovnoměrnému a stabilnímu účinku přípravku Tresiba na snížení hladiny glukózy (viz obrázek 1). V průběhu 24 hodin při podávání jednou denně byl účinek přípravku Tresiba na snížení hladiny glukózy, na rozdíl od inzulinu glargin, rovnoměrně rozdělen mezi prvních a druhých
12 hodin (AUCqir, 0-12h, SS/AUCGIR, celkový, SS = 0,5).
G
S
*
00
"oo a 4
N
i3
00 o
2
o
>:•
0 4 8 12 16 20 24
Čas od aplikace (hod.)
Léčba — IDeg 0?6 jednotek/kg
průměrný profil 0-
Obrázek 1 Profily rychlosti infuze glukózy, korigované, ustálený stav -24 hodin - IDeg 100 jednotek/ml, 0,6 jednotek/kg - studie 1987
Trvání účinku přípravku Tresiba je delší než 42 hodin v rozmezí terapeutické dávky.
Ustálený stav nastane po 2-3 dnech aplikace přípravku.
Účinek inzulinu degludek na snížení hladiny glukózy v ustáleném stavu vykazuje čtyřikrát nižší mezidenní variabilitu dle koeficientu variace (CV) účinku na snížení glukózy v průběhu 0-24 hodin (AUCgIr,t,ss) a 2-24 hodin (AUCGiR2-24h, ss) ve srovnání s inzulinem glargin (viz tabulka 1).
Tabulka 1 Mezidenní intraindividuální variabilita účinku přípravku Tresiba a inzulinu glargin na snížení hladiny glukózy v ustáleném stavu u pacientů s diabetes mellitus 1. typu.
Inzulin degludek (N26) (CV %) |
Inzulin glargin (N27) (CV %) | |
Mezidenní variabilita účinku na snížení hladiny glukózy během jednoho dávkovacího intervalu (AU CGIR,t,SS) |
20 |
82 |
Mezidenní variabilita účinku na snížení hladiny glukózy z 224 hodin (AU CGIR2-24h, SS) |
22 |
92 |
CV: intraindividuální koeficient variability v %
SS: Ustálený stav
AUCgir, 2-24h: metabolický účinek za posledních 22 hodin dávkovacího intervalu (tzn. neovlivněno inzulinem podaným i.v. v období clamp run-in)
Celkový účinek přípravku Tresiba na snížení hladiny glukózy se s rostoucími dávkami lineárně zvyšuje.
Neexistuje žádný klinicky relevantní rozdíl ve farmakodynamice přípravku Tresiba mezi staršími a mladšími dospělými pacienty.
Klinická účinnost a bezpečnost
S přípravkem Tresiba bylo provedeno 11 multinárodních klinických studií v délce trvání 26 nebo 52 týdnů ve formě kontrolovaných, otevřených, randomizovaných, paralelních studií k cílovým hodnotám (treat-to-target) s 4 275 pacienty vystavenými léčbě přípravkem Tresiba (1 102 s diabetes mellitus 1. typu a 3 173 s diabetes mellitus 2. typu).
Účinek přípravku Tresiba byl testován u pacientů s diabetes mellitus 1. typu (tabulka 3), u inzulin naivních pacientů (zahájení podávání inzulinu u diabetes mellitus 2. typu, tabulka 4) a pacientů již
inzulin používajících (inzulínová intenzifikace u diabetes mellitus 2. typu, tabulka 5) s pevným i flexibilním časem podávání (tabulka 6). Byla potvrzena non-inferiorita snížení HbA1c (porovnávání výchozí stavu se stavem na konci studie) ve všech studiích ve srovnání se všemi porovnávanými přípravky (inzulin detemir a inzulin glargin). Zatímco v případě srovnání s ostatními inzulinovými přípravky bylo zlepšení hladiny HbA1c non-inferiorní, ve srovnání se sitagliptinem byl přípravek Tresiba ve snižování hladiny HbA1c.statisticky významně superiorní (tabulka 5).
V prospektivně plánované metaanalýze sedmi konfirmačních studií k cílovým hodnotám (treat-to-target) u pacientů s diabetes mellitus 1. typu a 2. typu byl přípravek Tresiba superiorní z pohledu nižšího počtu potvrzených hypoglykemických příhod vzniklých v důsledku léčby (zejména na základě přínosu u diabetes mellitus 2. typu, viz tabulka 2) a potvrzených nočních hypoglykemických příhod ve srovnání s inzulinem glargin (podávaným v souladu s SPC). Snížení hypoglykemických příhod bylo u přípravku Tresiba dosaženo při nižší průměrné hladině FPG než u inzulinu glargin.
Tabulka 2 Výsledky metaanalýzy hypoglykemie