Příbalový Leták

Toxogonin

Tento dokument je příbalovou informací k léčivému přípravku, který je předmětem specifického léčebného programu. Příbalová informace byla předložena žadatelem o specifický léčebný program. Nejedná se o dokument schválený Státním ústavem pro kontrolu léčiv.

* v wy

TOXIKOLOGICKÉ INFORMAČNÍ STŘEDISKO

Klinika pracovního lékařství VFN a 1. LF UK, Na Bojišti 1,120 00 Praha 2 tel. 224 91 92 93, 224 91 54 02, E-mail: serqev.zakharov@vfn.cz

Překlad příbalové informace

TOXOGONIN

Účinná látka: obidoximchlorid

1    OZNAČENÍ LÉČEBNÉHO PŘÍPRA VKU_

Toxogonin

2    KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ_

účinná látka: obidoximchlorid

další složky: roztok NaOH, kyselina solná, aqua pro injectione

3    LÉKOVÁ FORMA_

injekční roztok

1 amp. (1 ml) obsahuje 0,25 g obidoximchloridu

4    KLINICKÉ ÚDAJE

4.1    Indikační skupina:

Antidotum, přípravek k léčbě otravy organofosfáty.

Otravy insekticidy ze skupiny organofosfátů (alkylfosfáty, alkylthiofosfáty, estery kyseliny fosforečné, estery kyseliny thiofosforečné), např. parathion, při nichž zablokovaná acetylcholinesteráza může být reaktivována specifickým antidotem Toxogoninem.

Symptomy akutní otravy organofosfáty

Podezření na intoxikaci organofosfátovými insekticidy je u výskytu projevů podráždění parasympatiku jako je mióza (může chybět!), bronchospazmus, zvracení a průjem, bradykardie, koliky a kolaps, k tomu později patří křeče ev. svalové záškuby, deprese dýchání, plicní edém, kóma.

V lehčích případech vzniká důvodné podezření na otravu organofosfáty už u následujících symptomů: závratě, poruchy zraku, slabost, astma, nauzea, pocení, zvracení.

4.2    Dávkování, způsob a doba podávání:

Aplikaci Toxogoninu musí předcházet obvyklá opatření urgentní medicíny a první dávky atropinu! Vzhledem ktomu, že zákroky v první čtvrthodině jsou pro osud intoxikovaného pacienta rozhodující, je nutno zahájit péči už v přednemocničním období!

Co nejrychleji provést tato opatření:

Obecná opatření - Při požití:

Okamžitá evakuace žaludku a následné podání aktivního uhlí, event. opakovaně.

TlS

TOXIKOLOGICKÉ INFORMAČNÍ STŘEDISKO

-    Při kontaminaci kůže:

Odstranění oděvu a omytí roztokem natriumbikarbonátu nebo polyethylenglykolem.

-    Obecně:

Udržení volných dýchacích cest (intubace), odsávání sekretu, event. umělá plicní ventilace. Okamžitě zavést infuzi, doplnění volumu (plazmaexpander). U plicního edému (bronchiální sekrece!) ihned podat vysokou dávku atropinu.

Podávání atropinu

Co nejrychleji podat atropin: 2 - 5 mg i.v. v odstupu 5 -15 min. opakovat, až do zřetelné atropinizace (kontrola podle suchosti sliznice dutiny ústní, popřípadě podle množství bronchiálního sekretu u intubovaných pacientů).Tolerance atropinu je u otrav organofosfáty velmi vysoká.

Jednotlivé dávky u dětí: 1 - 3 mg.

Systematická léčba atropinem musí být zavedena už před transportem do nemocnice. Slouží k boji proti hrozící srdeční zástavě při bradykardii. Atropinizace má jít až do známek předávkování (horká, suchá kůže, sucho v ústech, lehká tachykardie).

Podávání toxogoninu

Upozornění: léčba Toxogoninem v žádném případě neznamená, že by atropin byl nadbytečný!

V    návaznosti na první dávky atropinu začíná specifická léčba Toxogoninem.

Úvodní dávka: pro dospělé 1 amp. (250 mg), pro děti 4-8 mg/kg, pomalu nitrožilně.

Na tuto medikaci navazuje kontinuální infuze: 750 mg/24 h pro dospělé, 10 mg/kg/24 h pro děti - tak dlouho, dokud nedojde k reaktivaci acetylcholinesterázy.

První dávka Toxogoninu by měla být podána co možná nejdříve. 1 u opožděného zahájení terapie během prvního týdne po intoxikaci je možno ještě očekávat reaktivaci acetylcholinesterázy.

Toxogonin je možné aplikovat i intramuskulární injekcí.

Pokud u otravy insekticidy po injekci Toxogoninu nenásleduje v krátké době zřetelné zlepšení, s největší pravděpodobností nejde o otravu organofosfáty ovlivnitelnou Toxogoninem, nebo už zastaralou, s acetylcholinesterázou již neschopnou reaktivace Toxogoninem. V tomto případě už další dávky Toxogoninu nepodávat.

V    závislosti na různých individuálních okolnostech intoxikace, jakož i zejména na způsobu intoxikace a množství organofosfátu, není možné sjistotou předvídat rozsah požadovaného účinku antidota. Jako metoda volby co možná nejlepšího ovlivnění intoxikace v rámci komplexní terapie, je použití Toxogoninu u otrav organofosfáty zásadně na místě. Přitom je třeba se vyhnout předávkování. Pokud se léčba Toxogoninem provádí tak, jak je výše uvedeno, nepředstavuje žádné další ohrožení pacienta.

Vzhledem k tomu, že pokusy na zvířatech ukázaly u intraarteriální injekce Toxogoninu určitý dráždivý účinek, je třeba zvláště poukázat na nutnost aplikovat intravenosní injekce lege artis.

TIS

TOXIKOLOGiCKÉ INFORMAČNÍ STŘEDISKO

4.3    Kontraindikace

Otravy insekticidy ze skupiny karbamátů. Zde je Toxogonin bez účinku nebo může dokonce účinek karbamátů ještě zesílit. V těchto případech padá v úvahu pouze podávání atropinu a symptomatické léčení.

Toxogonin se nesmí používat u pacientů s přecitlivělostí na obidoxim nebo na pomocné látky Toxogoninu.

4.4    Zvláštní varování a upozornění pro aplikaci:

Žádné.

4.5    Interakce s jinými léky a další interakce:

Doposud nejsou známy.

4.6    Těhotenství a kojení:

Zatím není dostatek zkušeností s aplikací Toxogoninu v těhotenství. Zaznamenaný jeden případ použití obidoximu (1252 mg/24 h) u těhotné v 5. měsíci, bez následků pro matku ani pro dítě.

4.7    Ovlivnění pozornosti (řízení motorových vozidel, ovládání strojů):

Nepřichází v úvahu.

4.8    Vedlejší účinky

U zdravých dobrovolníků byly pozorovány nepříjemné pocity jako návaly horka, pocity chladu, mentolová chuť, pocit zalehlých uší, dále i svalová slabost, sucho v ústech a lehký vzestup tepové frekvence a krevního tlaku. Všechny symptomy spontánně ustoupily během 2 hodin.

U otrav organofosfátovými blokátory cholinesterázy nelze vyloučit podíl obidoximu na následujících vedlejších účincích: změny na EKG, poruchy srdečního rytmu a při dávce nad 2000 mg i poruchy jaterních funkcí. Po dávce 3000 - 10000 mg během 1-3 dnů je nutno počítat s rozvojem cholestatického ikteru.

Pokud by se vyskytly vedlejší účinky v tomto příbalovém letáku neuvedené, je nutno je oznámit lékaři nebo lékárníkovi.

4.9    Předávkování

Podstatné překročení doporučené jednotlivé a celkové dávky Toxogoninu může mít opačný efekt, to znamená další inhibici acetylcholinesterázy s vystupňovanými příznaky otravy. K takové rizikové situaci může dojít, pokud je v organismu vysoká koncentrace Toxogoninu a vysoká koncentrace organófosfátu. Jako protiopatření v případě předávkování, stejně tak jako v případě těžké otravy se doporučuje hemoperfúze nebo výměnná transfuze.

Dále při výrazném předávkování Toxogoninu nelze vyloučit jeho vliv na přechodné poruchy jaterních funkcí.

TiS

TOXIKOLOGICKÉ INFORMAČNÍ STŘEDISKO

5    EXPIRAČNÍ DOBA__

5 let.

Datum exspirace je vytištěno na vnitřním i vnějším obalu. Nepoužívejte balení po uvedeném datu!

6    ZVLÁŠTNÍ POKYNY PRO SKLADOVÁNÍ A UCHOVÁ VÁNÍ_

Žádné.

7    APLIKAČNÍ FORMY A BALENÍ:_

5 amp. s 1 ml injekčního roztoku

8    FARMACEUTICKÝ DISTRIBUTOR A VÝROBCE

Farmaceutický distributor:

Merck Pharma GmbH, Alsfelder Strasse 17, 64289 Darmstadt E-mail: medizinpartner @merck-pharma-de Tel. (0180) 2227600

Výrobce:

Merck KgaA, Frankfurter Strasse 250, 64293 Darmstadt Datum poslední revize Červenec 2011

9 DALŠÍ INFORMACE PRO ODBORNÍKY

Distribuční nařízení:

pouze v lékárnách, ad manus medici

Farmakologičké vlastnosti Farmakodynamika

Farmakoterapeutická skupina

Antidotum proti otravám organofosfáty ATC Code V03AB13

Obidoxim může reaktivovat blokovanoui acetylcholinesterázu, jejichž funkce je inhibována insekticidy ze skupiny organofosfátů. Toxogonin je kauzální antidotum, protože působí proti příčině symptomů vyvolaných organofosfáty (z inhibice acetylcholinesterázy a následného hromadění acetylcholinu). Toxogonin může smysluplně doplnit nezbytnou symptomatickou léčbu příznaků otravy atropinem.

Preklinické údaje o bezpečnosti

o

TOX1KOLOGICKÉ INFORMAČNÍ STŘEDISKO


Klinika pracovního lékařství VFN a 1. LF UK, Na Bojišti 1,120 00 Praha 2 tel. 224 91 92 93, 224 91 54 02, E-mail: serqev.zakharov@vfn.cz

Podle pokusů na zvířatech je obidoximchlorid účinná látka s relativně nízkou vlastní toxicitou a velkou terapeutickou šíří.

Příznaky předávkování u zvířat pozorovány od 50 mg/kg. Symptomatologie akutní otravy u různých druhů zvířat je charakterizována svalovou slabostí, motorickými obrnami a dráždivostí, dyspnoe a obrnou dýchání. Podobné rysy s otravou organofosfáty odpovídají poznatku, že acetylcholinesteráza může být inaktivována vysokými koncentracemi Toxogoninu

Akutní toxicita

Pro obidoximchlorid jsou zjištěny následující LD50 (vztahují se na mg/kg):

Intravenosně: myš 70; krysa 133; kočka, králík cca 100; pes > 70 intramuskulárně: myš 172; kočka cca 200 intraperitoneálně: myš 150; krysa 225 per os: myš >2240; krysa > 4000

Subakutní toxicita

Krysy snášely bez zřetelného ovlivnění zdravotního stavu intraperitoneální injekci obidoximu 58 mg /kg denně po dobu 30 dní. Po denní injekci 113 mg/kg a 158 mg/kg uhynulo během časového období 30 dní 30 % resp. 100% pokusných zvířat, pravděpodobně na obrnu dýchání. Orgánová poškození nemohla být prokázána.

Chronická toxicita

Zde dosud nejsou známy žádné poznatky.

Reprodukční toxicita

Zde dosud nejsou známy žádné poznatky, kromě ojedinělého případu uvedeného pod č.

4.6

Mutagenita

In vitro obidoxim nevykazoval žádné mutagenní vlastnosti. Nálezy in vivo dosud nejsou známy.

Kancerogenita

Zde dosud nejsou známy žádné nálezy.

Farmakokinetika

Po intramuskulární injekci 1 amp. Toxogoninu (0,25 g odpovídá cca 3 mg obidoximchloridu/kg tělesné hmotnosti) bylo dosaženo u dobrovolníků po 20 až 40 min. maximální koncentrace obidoximchloridu v krvi okolo 6 ug/ml. Při eliminačním poločasu v rozsahu 2 hodin byla substance vyloučena beze změny močí. Po 2 hodinách bylo eliminováno 52 % a po 8 hodinách 87 % aplikované dávky.

Po intravenózní aplikaci u pacientů intoxikovaných organofosfáty byly po bolusové dávce 250 mg obidoximchloridu a po navazující infuzi 750 mg/24 h naměřeny hladiny v plazmě

3.6    -7,2 mg/l (10-20 umol/l).

TIS

TOXIKOLOG1CKÉ INFORMAČNÍ STŘEDISKO

Biologická dostupnost

Toxogonin se zpravidla aplikuje intravenózně, přičemž je biologická dostupnost zaručena. Co se týká biologické dostupnosti léčiva po intramuskulární aplikaci, o tom nejsou k dispozici žádné poznatky, kromě uvedených v odstavci "Farmakokinetika".

Kompatibilita s infuzními roztoky

Nejdůležitější inkompatibility a kompatibility s infuzními roztoky dosud nejsou známy. Toxogonin (250 mg) je s 250 ml 5% glukózy nebo s 250 ml fyziologického roztoku během 24 hod. kompatibilní.

Držitel registrace:

Merck Pharma GmbH, Alsfelder Straíše 17, Darmstadt

Číslo registrace:

610284.00.00

Datum registrace/prodloužení registrace;

5.11.1998/9.10.2003

Držitel obchodní autorizace

Merc (Schweiz) AG,Zug

Reg. no. 31'514 (Swissmedic). Abgabekategorie B

Držitel obchodní autorizace

Merc B. V., Postbus 75768,1118 ZX Schiphol RVG 04562

TOXOGONIN 6