Příbalový Leták

Technescan Pyp

sp.zn. sukls48858/2016

Souhrn údajů o přípravku

1. NÁZEV PŘÍPRAVKU

Technescan PYP

20 mg, kit pro radiofarmakum

Katalogové číslo Mallinckrodt Medical: DRN 4342

2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Natrii pyrophosphas decahydricus    20 mg

Pomocná látka se známým účinkem: sodík (3,6 mg sodíku v 1 injekční lahvičce) Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3. LÉKOVÁ FORMA

Kit pro radiofarmakum

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1    Terapeutické indikace

Tento přípravek je určen pouze k diagnostickým účelům.

a)    Značení erytrocytů metodou in vivo nebo in vitro pro zobrazování krevního oběhu. Důležité indikace:

-    angiokardioscintigrafie:

-    hodnocení ejekční frakce komor

-    hodnocení globálního a regionálního pohybu srdeční stěny

-    zobrazení fází kontrakce myokardu

-    zobrazení orgánové perfúze a cévních abnormalit

-    diagnóza a lokalizace okultního krvácení do GIT

b)    Určení objemu krve

c)    Scintigrafie sleziny

4.2    Dávkování a způsob podání

Dávkování

a)    Scintigrafie krevního oběhu

Průměrná aplikovaná aktivita jedinou i.v. injekcí po značení in vivo nebo in vitro je 890 MBq (740 - 925 MBq).

b)    Určení objemu krve

Průměrná aplikovaná aktivita jedinou i.v. injekcí po značení in vitro jsou 3 MBq (1 - 5 MBq).

c)    Scintigrafie sleziny

Průměrná aplikovaná aktivita jedinou i.v. injekcí po značení in vitro je 50 MBq (20 - 70 MBq) denaturovaných erytrocytů.

Optimální množství neaktivních cínatých iontů pro přípravu značených erytrocytů metodou in vivo a in vitro je 0,05 - 1,25 pg na ml celkového objemu krve pacienta (pro pacienta s tělesnou hmotností 70 kg je to asi 5000 ml). Zejména při značení in vitro nemá být toto množství cínu překročeno. Technecistan-(99mTc) sodný se aplikuje přímo pacientovi (in vivo metoda) nebo se přidává do reakční směsi (in vitro metoda) za 30 minut. Začátek zobrazení je možný ihned po aplikaci aktivity.

Pediatrická populace

Aktivita pro aplikaci dětem se určuje dle tělesné hmotnosti dítěte nebo dle povrchu těla.

Doporučuje se využít přepočet podle Pediatric Task Group EANM určený jako podíl dávky pro dospělé dle tělesné hmotnosti podle následující tabulky:

Podíl dávky pro dospělé:

3 kg = 0,1 10 kg = 0,27 18 kg = 0,44 26 kg = 0,56 34 kg = 0,68 42 kg = 0,78 50 kg = 0,88 64-66kg= 0,98


4 kg = 0,14 12 kg = 0,32 20 kg = 0,46 28 kg = 0,58 36 kg = 0,71 44 kg = 0,80 52-54kg= 0,90 68 kg = 0,99


6 kg = 0,19 14 kg = 0,36 22 kg = 0,50 30 kg = 0,62 38 kg = 0,73 46 kg = 0,82 56-58kg= 0,92


8 kg = 0,23 16 kg = 0,40 24 kg = 0,53 32 kg = 0,65 40 kg = 0,76 48 kg = 0,85 60-62kg= 0,96


U dětí do jednoho roku je minimální dávka pro aplikaci značených erytrocytů, která ještě zabezpečí potřebnou kvalitu zobrazení - 80 MBq. Pro scintigrafii sleziny je minimální aktivita 20 MBq.

Vzhledem k tomu, že cínaté soli jsou dlouhodobě navázány na erytrocyty, doporučuje se opakovat uvedené metody nejdříve po 3 měsících.

Způsob podání

Aplikace se provádí intravenózní injekcí.

Metodiky značení erytrocytů

Nejprve se provede rozředění lyofilizátu pyrofosfátu cínatého 0,9% roztokem chloridu sodného pro injekce. Metodika in vivo:

99m

Po injekční aplikaci roztoku komplexu pyrofosfátu s cínem se po 30 minutách aplikuje technecistan-( Tc) sodný.

Metodika in vitro:

-    Je odebráno 10 ml krve pacienta.

Po inkubaci připraveného neaktivního roztoku s odebraným vzorkem krve nebo s oddělenými erytrocyty následuje po 30 minutách přidání technecistanu-(99mTc) sodného a aplikace zpět pacientovi.

Upravená metodika in vivo (in vivo/in vitro):

-    Aplikace roztoku komplexu pyrofosfátu s cínem zabezpečí navázání cínatých iontů na erytrocyty.

99m

-    Je odebrán vzorek krve a je provedeno in vitro označení přidáním technecistanu-( Tc) sodného.

-    Následuje aplikace zpět pacientovi.

Denaturace značených erytrocytů:

-    Po označení erytrocytů následuje jejich denaturace např. zahříváním při teplotě 49 - 50°C po dobu 25 minut.

-    Následuje aplikace zpět pacientovi.

4.3 Kontraindikace

Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.

4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Doporučuje se provádět vyšetření pomocí značených erytrocytů před aplikací jodovaných kontrastních látek. V opačném případě může být negativně ovlivněna účinnost značení.

Individuální zvážení poměru přínosu a rizika

Vystavení pacienta ionizujícímu záření musí být vždy odůvodněné v souvislosti s přínosem vyšetření. Aplikovaná aktivita musí být co nejmenší, aniž je ovlivněn správný výsledek vyšetření.

Pediatrická populace

U dětí a kojenců je nutné zvláště pečlivě uvážit diagnostický přínos a nutnost aplikace vzhledem k možným rizikům.

Tento přípravek obsahuje méně než 1 mmol (23 mg) sodíku v jedné dávce, tj. v podstatě je „bez sodíku“.

4.5    Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Bylo popsáno snížení účinnosti značení erytrocytů vlivem heparinu, nadměrného množství cínu, sloučenin hliníku, prazosinu, methyldopy, hydralazinu, derivátů digitalisu, betablokátorů (např. propanolol), kalciových blokátorů (např. verapamil, nifedipin), nitrátů (např. nitroglycerin), antracyklinových antibiotik, jodovaných kontrastních látek a teflonových katetrů (reakce cínatých iontů s katetrem).

4.6    Fertilita, těhotenství a kojení

Ženy ve fertilním věku

Pokud je nezbytné aplikovat radioaktivní látku ženám ve fertilním věku, je nutno vždy pátrat po možném těhotenství. Každá žena, které vynechala menstruace, je v tomto kontextu považována za těhotnou, pokud se neprokáže opak. Kde trvá nejistota, radiační zátěž pacientky musí být minimalizována při zachování klinického přínosu vyšetření. Je nutno uvážit alternativní metodiky bez ionizujícího záření.

Těhotenství

Aplikace radiofarmaka těhotným ženám způsobí i radiační zátěž plodu. Proto se nezbytná vyšetření provádějí v případě, že předpokládaný přínos vyšetření významně převáží možná rizika pro matku a plod.

Aplikace 925 MBq představuje absorbovanou dávku pro dělohu ve výši 4,3 mGy. Jako potenciálně rizikové pro plod jsou již považovány dávky okolo 0,5 mGy.

Kojení

Před aplikací kojícím ženám je nutné uvážit, zda je možné vyšetření odložit na dobu, kdy bude kojení ukončeno a zda je vzhledem k možnosti sekrece do mateřského mléka dané radiofarmakum vhodné. Je-li aplikace nezbytná, je nutné přerušit kojení a mléko, které se v prsu vytvoří, je nutno odsát a znehodnotit. Kojení je možné obnovit za 12 hodin nebo za předpokladu, že úroveň v mléku nezpůsobí radiační zátěž dítěte větší než 1 mSv.

4.7    Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Přípravek Technescan PYP nemá žádný nebo má zanedbatelný vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje.

4.8    Nežádoucí účinky

Vystavení účinkům ionizujícího záření je vždy spojeno s rizikem vzniku nádorových procesů a s možným vznikem dědičných poškození.

Pro vyšetřovací metody nukleární medicíny je frekvence těchto nežádoucích účinků nízká vzhledem k nízké radiační zátěži pacientů.

Pro většinu vyšetření metodami nukleární medicíny je efektivní dávkový ekvivalent nižší než 20 mSv. Nicméně v daných klinických souvislostech mohou být i vyšší dávky odůvodněné.

Nežádoucí účinky po aplikaci jak neaktivních, tak značených komplexů technecia(99mTc) byly popsány ve výjimečných případech (1 - 8 případů na 100 000 aplikací). Byly popsány následující nežádoucí reakce: návaly horka, bolesti hlavy, vazodilatace, nevolnost, závratě, otok paže, erytém a svědění v místě vpichu injekce, pocení a třes, kopřivka, generalizovaný pruritus. Byly hlášeny arytmie, otok obličeje a bezvědomí.

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48 100 41 Praha 10

Webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek

4.9 Předávkování

V    případě náhodného předávkování jsou omezené možnosti léčby, eliminace daného radiofarmaka je závislá na fyziologickém procesu hemolýzy.

V    případě předávkování technecistanem-(99mTc) se doporučuje podpora diurézy s častým močením.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1    Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická slupina: Diagnostická radiofarmaka, Kardiovaskulární systém, Sloučeniny technecia (99mTc). ATC kód: V09GA06

Farmakodynamické účinky

V rámci použitého množství pyrofosfátu cínatého, technecistanu-(99mTc) sodného a komplexu pyrofosfátu cínatého s techneciem-99mTc včetně značených erytrocytů techneciem-99mTc nebyl pozorován žádný farmakodynamický účinek.

5.2    Farmakokinetické vlastnosti

Po intravenózní injekci cínatých solí dochází k "sycení" erytrocytů cínatými ionty.

Po následné injekci technecistanu-(99mTc) sodného dochází k akumulaci a retenci technecistanu-(99mTc) sodného v plexus choroidalis a erytrocytech. Intravenózní aplikace 10 - 20 ^g cínatých iontů/kg tělesné hmotnosti (ve formě pyrofosfátu cínatého) a injekce 370 - 740 MBq technecistanu sodného po 30 minutách umožní účinné označení krevního poolu. Za běžných okolností technecistanový ion volně difunduje do erytrocytů a ven. Jsou-li erytrocyty nasyceny předem cínatými ionty, technecistan je uvnitř buňky zredukován a zůstává navázán na globinové řetězce.

Mechanismus vazby technecistanu na erytrocyty obsahující cín není přesně znám. 20 % aplikovaného technecistanu prochází do buňky a váže se na beta řetězce globinu. 70 - 80 % technecistanu pravděpodobně zůstává v cytoplazmě nebo na membráně erytrocytu. Sníží-li se povrchový náboj erytrocytu, dojde ke snížení účinnosti značení o 20 %.

Technecistan-(99mTc) sodný pro značení erytrocytů in vivo je nejvhodnější aplikovat za 20 - 30 minut po podání pyrofosfátu. Za 10 a za 100 minut po aplikaci je v krevním oběhu přítomno 77 ± 15 % resp. 71 ± 14 %. Procento aktivity zůstává přibližně stejné po dobu 2 hodin po aplikaci pouze s poklesem okolo 6 %.

Označené erytrocyty je možné v krevním oběhu zaznamenat až do 8 dnů po vyšetření. Tento efekt není patrný do množství 0,02 mg cínu/kg tělesné hmotnosti.

Erytrocyty denaturované teplem jsou vychytávány dření sleziny.

5.3    Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Údaje pro značené erytrocyty nejsou k dispozici. V odborné literatuře byly publikovány studie toxicity technecistanu a cínatých solí. Systémový toxický účinek byl popsán po vysokých dávkách, s bezpečnostním faktorem nejméně 150.

Opakované studie toxicity u krys s 50 - 100 násobkem běžně aplikovaného množství nezpůsobily žádné makroskopické ani mikroskopické změny.

Mutagenní potenciál cínatých solí je považován za slabý.

Nejsou k dispozici studie zabývající se možným vlivem na reprodukci a vznik nádorů.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1    Seznam pomocných látek

Dihydrát chloridu cínatého

Hydroxid sodný

Kyselina chlorovodíková 10%

Obsah lahvičky chráněn dusíkovou atmosférou.

6.2    Inkompatibility

Dosud nejsou známy.

6.3    Doba použitelnosti

Doba použitelnosti je 1 rok od data výroby.

Označený roztok je nutné použít do 4 hodin od přípravy.

6.4    Zvláštní opatření pro uchovávání

Přípravek uchovávejte při teplotě 2 - 8°C.

Označený roztok uchovávejte při teplotě 2 - 8°C.

Uchovávání musí být provedeno v souladu s příslušnými předpisy pro skladování radioaktivních látek.

6.5    Druh obalu a obsah balení

Injekční lékovka o objemu 10 ml uzavřená pryžovou zátkou a hliníkovou objímkou.

Balení Technescan PYP: 5 lahviček v papírovém obalu.

6.6    Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a zacházení s ním

Všeobecná upozornění

Manipulace s radiofarmaky a jejich aplikace je možná pouze osobami patřičně kvalifikovanými na pracovištích k tomu určených. Při skladování, přípravě a aplikaci radiofarmak a likvidaci odpadu je nutno dbát jak zásad ochrany zdraví před ionizujícím zářením vyplývajících jak z příslušných předpisů a vyhlášek, tak pokynů místních orgánů hygienické služby.

Příprava radiofarmak musí být provedena v souladu jak s příslušnými předpisy pro ochranu zdraví před ionizujícím zářením, tak s požadavky na kvalitu IVLP. Je nutné dodržovat zásady aseptické práce a správné výrobní praxe pro radiofarmaka.

Obsah lahvičky Technescan PYP je výhradně určen k přípravě radiofarmaka a není možné jej přímo aplikovat pacientovi bez předchozí rekonstituce.

Informace k rekonstituci a přípravě radiofarmaka viz bod 12.

V případě jakéhokoliv poškození lahvičky není možné přípravek použít!

Postup při aplikaci radiofarmaka musí zabezpečit zamezení kontaminace radiofarmakem a nadbytečné ozáření personálu. Nutné je používat vhodné ochranné prostředky a stínění.

Obsah kitu není radioaktivní a radiofarmakum k aplikaci se připravuje v čase potřeby. Jakmile je však do lahvičky přidáván roztok technecistanu-(99mTc) sodného, je nutné zajistit odpovídající stínění připraveného radiofarmaka.

Aplikace radiofarmak představuje riziko pro personál jak z hlediska vystavení radiaci, tak kontaminace stopami moči, zvratků apod. Při používání radiofarmak a odstraňování odpadu je nutné dodržovat příslušné národní předpisy pro ochranu zdraví před ionizujícím zářením.

Všechen nepoužitý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

7.    DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Mallinckrodt Medical B.V.

Westerduinweg 3 1755 LE Petten Nizozemsko

8.    REGISTRAČNÍ ČÍSLO

88/764/93-C

9.    DATUM PRVNÍ REGISTRACE / PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

18.8.1993 / 19.1.2011

10.    DATUM REVIZE TEXTU

9.5.2016

11. DOZIMETRIE

Technecium-(99mTc) se získává z radionuklidového generátoru 99Mo/99mTc a přeměňuje se za emise záření gama s energií 140 keV a poločasem 6 hodin na technecium-99Tc, považované za stabilní.

Absorbované dávky pro 70 kg pacienta po i.v. aplikaci značených erytrocytů a denaturovaných značených erytrocytů jsou uvedeny v následujících tabulkách (ICRP 53 -1988).

Erytrocyty značené techneciem-99mTc:

Absorbovaná dávka na jednotku aplikované aktivity (mGy/MBq)

orgán

dospělý

15 let

10 let

5 let

1 rok

Nadledviny

8,7E-03

1,1E-02

1,7E-02

2,7E-02

4,9E-02

Stěna moč. měchýře

9,2E-03

1,2E-02

1,7E-02

2,5E-02

4,6E-02

Povrch kostí

9,2E-03

1,3E-02

2,3E-02

3,9E-02

7,8E-02

Prsní žlázy GIT:

4,3E-03

4,5E-03

7,2E-03

1,1E-02

1,9E-02

stěna žaludku

4,8E-03

6,1E-03

9,5E-03

1,4E-02

2,4E-02

tenké střevo tlusté střevo

4,4E-03

5,3E-03

8,1E-03

1,2E-02

2,2E-02

horní část

4,3E-03

5,5E-03

7,9E-03

1,3E-02

2,1E-02

dolní část

3,9E-03

5,3E-03

8,0E-03

1,1E-02

2,1E-02

Srdce

2,3E-02

2,8E-02

4,1E-02

6,2E-02

1,1E-01

Ledviny

1,0E-02

1,2E-02

1,9E-02

3,0E-02

5,5E-02

Játra

7,5E-03

8,8E-03

1,4E-02

2,1E-02

3,8E-02

Plíce

1,4E-02

1,8E-02

2,9E-02

4,5E-02

8,5E-02

Vaječníky

4,2E-03

5,4E-03

7,9E-03

1,2E-02

2,1E-02

Slinivka břišní

6,2E-03

7,5E-03

1,1E-02

1,7E-02

2,9E-02

Červená kostní dřeň

7,3E-03

8,8E-03

1,3E-02

2,0E-02

3,5E-02

Slezina

1,5E-02

1,8E-02

2,8E-02

4,4E-02

8,4E-02

Varlata

2,7E-03

3,7E-03

5,4E-03

8,3E-03

1,5E-02

Štítná žláza

4,9E-03

7,1E-03

1,2E-02

1,9E-02

3,5E-02

Děloha

4,7E-03

5,7E-03

8,5E-03

1,3E-02

2,2E-02

Ostatní tkáně

3,7E-03

4,4E-03

6,4E-03

9,8E-03

1,8E-02

Efektivní dávkový

8,5E-03

1,1E-02

1,6E-02

2,5E-02

4,6E-02

ekvivalent (mSv/MBq)

Efektivní dávkový ekvivalent při použití značených erytrocytů po aplikaci (maximální doporučené) aktivity 925 MBq je pro dospělého člověka o hmotnosti 70 kg asi 7,9 mSv a obvyklá absorbovaná dávka pro srdce, jako orgán s nejvyšší radiační zátěží, je 21 mGy.

Efektivní dávkový ekvivalent při určování objemu krve po aplikaci (maximální doporučené) aktivity 5 MBq je pro dospělého člověka o hmotnosti 70 kg asi 0,05 mSv.

Denaturované erytrocyty značené techneciem-99mTc:

Absorbovaná dávka na jednotku aplikované aktivity (mGy/MBq)

orgán

dospělý

15 let

10 let

5 let

1 rok

Nadledviny

1,3E-02

1,8E-02

2,7E-02

3,8E-02

6,3E-02

Stěna moč. měchýře

7,5E-04

1,1E-03

2,1E-03

3,8E-03

7,3E-03

Povrch kostí

3,1E-03

4,1E-03

6,1E-03

9,5E-03

1,9E-02

Prsní žlázy

2,1E-03

2,1E-03

4,1E-03

6,8E-03

1,0E-02

GIT:

stěna žaludku

1,9E-02

2,1E-02

3,0E-02

4,0E-02

5,8E-02

tenké střevo

3,7E-03

4,6E-03

7,7E-03

1,3E-02

2,2E-02

tlusté střevo

horní část

4,0E-03

4,9E-03

8,5E-03

1,4E-02

2,3E-02

dolní část

1,7E-03

2,3E-03

4,3E-03

6,9E-03

1,3E-02

Srdce

6,0E-03

7,3E-03

1,1E-02

1,6E-02

2,6E-02

Ledviny

1,8E-02

2,2E-02

3,2E-02

4,6E-02

7,0E-02

Játra

1,8E-02

2,3E-02

3,4E-02

4,9E-02

8,7E-02

Plíce

5,7E-03

7,5E-03

1,1E-02

1,7E-02

2,8E-02

Vaječníky

1,4E-03

2,2E-03

3,9E-03

7,0E-03

1,2E-02

Slinivka břišní

3,6E-02

4,0E-02

5,7E-02

7,8E-02

1,2E-01

Červená kostní dřeň

4,3E-03

6,0E-03

8,4E-03

1,1E-02

1,7E-02

Slezina

5,6E-01

7,8E-01

1,2E+00

1,8E+00

3,2E+00

Varlata

4,7E-04

5,9E-04

1,1E-03

1,7E-03

4,1E-03

Štítná žláza

6,3E-04

1,0E-03

1,8E-03

3,2E-03

6,6E-03

Děloha

1,4E-03

1,8E-03

3,6E-03

5,9E-03

1,1E-02

Ostatní tkáně

3,3E-03

4,1E-03

5,8E-03

8,7E-03

1,5E-02

Efektivní dávkový

4,1E-02

5,6E-02

8,4E-02

1,3E-01

2,2E-01

ekvivalent (mSv/MBq)

Efektivní dávkový ekvivalent při scintigrafii sleziny po aplikaci (maximální doporučené) aktivity 70 MBq je pro dospělého člověka o hmotnosti 70 kg asi 2,9 mSv.

12. NÁVOD PRO PŘÍPRAVU RADIOFARMAK

Návod ke značení

Lahvičku Technescan PYP temperujte 5 minut na obyčejnou teplotu. Přidejte za aseptických podmínek požadované množství aktivity technecia-99m (max. 3,7 GBq, 100 mCi) v objemu 1 - 10 ml a protřepejte do rozpuštění obsahu. Po 5 minutách stání při obyčejné teplotě je roztok připraven k aplikaci.

Pro účely značení je obsah lahvičky rozředěn 6 ml 0,9 % roztokem chloridu sodného. Průměrnému pacientovi (70 kg) aplikujte asi 2 ml roztoku i.v.

Kontrola účinnosti značení

Kontrolu je možné provádět metodou TLC - silikagel na skleněných vláknech, viz Evropský lékopis, článek 129.

a)    Vyvíjejte 5 - 10 ql připraveného roztoku ve 13,6 % octanu sodném. Komplex technecium pyrofosfátu s cínem a volný technecistanový anion se pohybuje k čelu (Rf 0,9 - 1,0), označené nečistoty v koloidní formě zůstávají na

startu.

b)    Naneste 5 - 10 ql a vysušte proudem dusíku. Vyvíjejte v methylethylketonu v délce 10 - 15 cm. Volný technecistanový anion se pohybuje k čelu (Rf 0,95 - 1,0), komplex technecium pyrofosfátu s cínem zůstává na startu.

Součet množství nečistot určených dle postupu v bodech a) a b): < 10,0 %.

Odstraňování odpadu musí být provedeno v souladu s příslušnými předpisy pro manipulaci s radioaktivním materiálem.

8/8