Příbalový Leták

Tardyferon-Fol

sp.zn.: sukls54409/2012 a sp.zn.: sukls213944/2014

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1.    NÁZEV PŘÍPRAVKU

TARDYFERON-FOL

256,3 mg/0,35 mg

Tablety s řízeným uvolňováním

2.    KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jedna tableta s řízeným uvolňováním obsahuje:

ferrosi sulfas hydricus 247,25 mg (což odpovídá ferrum-ion (2+) 80 mg) a acidum folicum 0,35 mg. Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3.    LÉKOVÁ FORMA

Tableta s řízeným uvolňováním

Popis přípravku: světle růžové kulaté tablety.

4.    KLINICKÉ ÚDAJE

4.1.    Terapeutické indikace

Léčba nebo prevence latentního asymptomatického nedostatku železa a sideropenických anemií s nedostatkem kyseliny listové v průběhu těhotenství, šestinedělí a kojení.

4.2.    Dávkování a způsob podání Dávkování

U dospělých, v případě lehké a středně těžké sideropenické anémie a latentního nedostatku železa s nedostatkem kyseliny listové: 1 tableta s řízeným uvolňováním denně ráno.

V případě závažné sideropenické anémie s nedostatkem kyseliny listové:

Jedna tableta s řízeným uvolňováním 2 krát denně ráno a večer.

Způsob podání

-    Tablety se polykají celé. Nesmí se kousat, cucat nebo ponechávat v ústech. Tablety se mají užívat před jídlem nebo během jídla podle gastrointestinální snášenlivosti.

-    Aby bylo možné obnovit dostatečnou zásobu železa v organismu, je třeba pokračovat v užívání jedné tablety ráno po dobu 1 až 3 měsíců ještě po normalizaci hladiny hemoglobinu.

4.3.    Kontraindikace

-    hypersenzitivita na léčivé látky nebo na kteroukoli pomocnou látku    uvedenou v bodě 6.1

-    jakékoliv anémie jiného než sideropenického původu (například:    megaloblastická anémie    z

nedostatku vitamínu B12);

-    přebytek železa (například: hemochromatózy, chronické hemolýzy,    časté transfuze);

-    poruchy využívání železa (například sideroachrestická anémie, anémie při otravě olovem, talasemie);

-    děti do 10 let věku

4.4.    Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Vzhledem k tomu, že toxická dávka iontů železa je u dítěte mnohem nižší než u dospělého, nesmí být tento přípravek podáván dětem mladším 10 let.

Protože existuje riziko vniku vředů v ústech a obarvení zubů, tablety nemají být cucány, kousány nebo ponechávány v ústech, ale spolknuty celé, zapíjejí se sklenicí vody.

4.5.    Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

-    Vzhledem k tomu, že ionty železa inhibují resorpci perorálně podaného tetracyklinu, je vhodné vyloučit podávání obou látek společně (mezi užíváním musí být alespoň 4 hodinová přestávka)

-    železo snižuje též resorpci fluorochinolonů, etidronátu a penicilaminu

-    resorpci železa snižují antacida obsahující magnesium, vápník, hydrogenuhličitan sodný, dále oxaláty, fytáty, dimerkaprol, cimetidin, omeprazol a deferoxamin

-    látky vyvolávající vytváření komplexů, například čaj (tmavý), mohou velmi zpomalit resorpci iontů železa. Není proto vhodné zapíjet přípravek černým čajem.

-    resorpci železa snižují rovněž některé potraviny: celozrnný chléb a obilniny obsahující fytáty, vejce, mléko a zrnková káva.

Železo se doporučuje užívat nejdříve za 2 hodiny po konzumaci těchto potravin či po uvedených lécích.

4.6.    Fertilita, těhotenství a kojení Těhotenství

U těhotných žen se doporučuje podávat většinou od II. trimestru, tj. od 4. měsíce těhotenství.

Kojení

Podávání během kojení viz Bod 4.1 Terapeutické indikace.

4.7.    Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Přípravek Tardyferon-Fol nemá žádný vliv na schopnost řídit a obsluhovat stroje.

4.8.    Nežádoucí účinky

V následující tabulce jsou uvedeny nežádoucí účinky, které byly pozorovány během sedmi klinických studií provedených na 1051 pacientech, z nichž 649 užívalo Tardyferon-Fol a při hodnocení nebyla vyloučena příčinná souvislost.

Nežádoucí účinky jsou uvedeny podle klasifikace sytému orgánových tříd dle MedDRA a jsou uvedeny:

Velmi časté (> 1/10), časté (> 1/100 až < 1/10), málo časté (> 1/1 000 až < 1/100), vzácné (> 1/10 000 až < 1/1 000), velmi vzácné (< 1/10 000), není známo (nelze určit z dostupných údajů).

Neobjevily se žádné nežádoucí účinky s frekvencí výskytu „málo časté“, „časté“ nebo „velmi časté“, z tohoto důvodu nejsou v tabulce uvedeny.

TŘÍDA

ORGÁNOVÝCH

SYSTÉMŮ

(klasifikace MedDRA)

ČASTÉ

(> 1/100 až < 1/10)

MÉNĚ ČASTÉ

(> 1/1 000 až < 1/100)

NENÍ ZNÁMO

Poruchy imunitního systému

Hypersenzitivní reakce, urtikarie

Respirační, hrudní a mediastinální poruchy

otok hrtanu

Gastrointestinální

poruchy

zácpa,

průjem, nadýmání, bolest břicha, změna barvy stolice, nauzea

abnormální stolice, dyspepsie, zvracení, gastritida

změna zabarvení zubů, tvorba vřídků v ústech

Poruchy kůže a podkožní tkáně

pruritus, erytematózní vyrážka

Hypersenzitivní reakce, urtikarie, změna zbarvení zubů a vznik vřídků v ústech se v tabulce uvádí s frekvencí „není známo“ (frekvenci nelze určit z dostupných údajů) vzhledem ke zkušenostem po uvedení přípravku na trh.

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48 100 41 Praha 10

Webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek

4.9. Předávkování

U dospělého je možná intoxikace po požití asi 40 tablet přípravku Tardyferon-Fol, což představuje asi dávku 10 g síranu železnatého.

U dětí může dojít k intoxikacím ohrožujícím život již po požití 2 g síranu železnatého, tj. přibližně 8 tablet přípravku Tardyferon-Fol.

-    symptomy intoxikace:

Hemoragická gastritida doprovázená černými zvratky, silnými bolestmi žaludku, případně průjmem (zelené zabarvení stolice) s následnou úpornou zácpou.

Intoxikace železem může způsobit kolaps oběhového systému a šokový stav (nauzea, ochablost, zmodrání kůže, cyanóza).

-    první pomoc:

V případě požití většího množství přípravku je vhodné vyvolat zvracení. Požití syrových vajec a mléka může způsobit vytvoření komplexů s ionty Fe zpomalujících resorpci železa.

Léčba výplachem žaludku 1% roztokem hydrogenuhličitanu sodného musí být aplikována do jedné hodiny po intoxikaci.

-    symptomatická léčba:

Účinné je použití netoxického chelátoru jako například deferoxaminu. V případě těžké intoxikace je nutné podat žaludeční sondou 5 - 10 g deferoxaminu. Současně s tím je nutné aplikovat intramuskulámě jednorázově dávku 1 - 2 g deferoxaminu. Podle závažnosti intoxikace je nutné eventuálně počítat s dalšími injekcemi deferoxaminu. V případě, že dojde k šokovému stavu, je indikován deferoxamin v intravenózní infuzi. Dimerkaprol je při intoxikacích železem kontaindikován!

Poznámka: Množství kyseliny listové obsažené v přípravku nevyvolává nebezpečí předávkování kyselinou listovou.

5.


FARMAKOLOGICKE VLASTNOSTI

5.1. Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Antianemika, komplex železo-aminokyselina a kyselina listová ATC kód: B03AD03

2+


V období těhotenství, šestinedělí a laktace je potřeba železa a kyseliny listové vyšší. U vysokého počtu žen v těchto obdobích může vést jejich nedostatek k anemickým stavům. Tyto stavy nedostatku Fe lze napravit nebo jim zabránit podáváním přípravků s obsahem železa a kyseliny listové.

Díky začlenění polymerického komplexu do jádra přípravku Tardyferon-Fol je uvolňování iontů Fe zpomalené, čímž je po požití přípravku zabráněno počáteční zvýšené koncentraci železa. To umožňuje snížit procento nežádoucích účinků a ^snadnit přizpůsobení pacienta. Zpomalené uvolňování železa rovněž umožňuje, že jsou ionty Fe2+ přítomny i v distálních částech střeva. Tyto jsou, díky adaptačnímu procesu, schopny absorbovat železo, zatímco v případě saturace železem zůstává střevní absorpce prakticky omezena na vyšší části střeva.

Stejně jako v případech ostatních přípravků obsahujících železo, nemá Tardyferon-Fol žádný vliv na erytropoézu ani na ne-sideropenické anémie.

5.2. Farmakokinetické vlastnosti

Perorálně podané rozpustné železo, které je obsaženo v přípravku Tardyferon-Fol je absorbováno především v duodenu a proximálním jejunu.

Absorpce železa závisí na velikosti zásoby železa v organismu pacienta. Je-li Tardyferon-Fol podán těsně před jídlem nebo při něm, je absorpce železa, měřená sérovým obsahem železa vyšší, než je v případě nezpomaleného uvolňování železa.

Jsou-li denně podány dvě tablety s řízeným uvolňováním přípravku Tardyferon-Fol (160 mg Fe ) anemickým osobám a osobám s nulovými zásobami železa (sérový feritin 10 g/dl), postupně se zvýší sérová koncentrace železa a po 4 hodinách dosáhne maximálních hodnot.

Pro zhodnocení biologické dostupnosti je nutné zjistit množství železa, které se naváže na hemoglobin pocházející z perorálně podaného železa ve formě přípravku Tardyferon-Fol. Díky radioaktivně značenému Fe (54Fe) obsaženému v přípravku Tardyferon-Fol bylo zjištěno, že tato frakce představuje v terapeutických podmínkách 25%, což je maximální teoreticky možná hodnota.

Absorpce železa je v přímé úměrnosti ke stupni sideropenie. Při nízkých hodnotách hemoglobinu a slabém doplňování zásob železa dosáhne nejvyšší hodnoty a postupně se snižuje až k normálu. Absorpce železa nemůže překročit maximální kapacitu transportních proteinů ani při podávání vysokých dávek železa. Tato kapacita však může být omezena současným podáváním určitých léčivých přípravků (viz bod 4.5.).

V krvi jsou ionty železa vázány na transferin a takto navázané v komplexu jsou transportovány na místa jejich využití. V játrech, slezině a kostní dřeni je železo ukládáno ve formě feritinu.

Pouze malá část železa (1 - 2 mg denně) uvolněného při odbourávání hemoglobinu je vylučována stolicí. Z největší části je železo opět použito organismem, a to především pro syntézu hemoglobinu.

Kyselina listová

Kyselina listová je resorbována velmi rychle. Po podání jedné tablety s řízeným uvolňováním přípravku Tardyferon-Fol je po 99 minutách dosaženo plasmatického vrcholu kyseliny listové 43,7 + 25,6 ng/ml a v případě 2 tablet je hodnota dvojnásobná.

Železo i kyselina listová překračují placentární bariéru a ve slabých množství přecházejí do mateřského mléka.

5.3. Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Studie akutní perorální toxicity prokázaly výrazně nižší toxicitu u přípravku Tardyferon-Fol než při monoterapii síranem železnatým (II).

Při studiích chronické perorální toxicity zjišťované u myší, potkanů a psů a při studiích teratogenity prováděných na potkanech, králících a křečcích nedošlo k žádnému patologickému poškození orgánů nebo ke změnám biochemických či hematologických hodnot, ani k poškození organismu matky, embrya či novorozence.

Předávkování kyselinou listovou nemá žádný škodlivý účinek na průběh těhotenství, porod a prenatální ani postnatální vývoj dítěte.

Mutagenní a kancerogenní účinky železa a kyseliny listové podávané v terapeutických dávkách perorální cestou jsou vyloučeny.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1.    Seznam pomocných látek

Jádro tablety: Disperze metakrylátového kopolymeru RS 30%, disperze metakrylátového kopolymeru RL 30%, maltodextrin, triethyl-citrát, mastek, glycerol-dibehenát, mikrokrystalická celulosa. Potahová vrstva tablety: oxid titaničitý, žlutý oxid železitý, červený oxid železitý, potahová soustava Sepifilm 010 bezbarvá (obsahuje hypromelosu, mikrokrystalickou celulosu a kyselinu stearovou), triethyl-citrát.

6.2.    Inkompatibility Neuplatňuje se.

6.3.    Doba použitelnosti

2 roky

6.4.    Zvláštní opatření pro uchovávání

Tento přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání.

6.5.    Druh obalu a obsah balení Al/PVC/PVDC blistr, krabička.

Velikost balení: 30 a 100 tablet s řízeným uvolňováním.

6.6. Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním Žádné zvláštní požadavky.

7.    DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Pierre Fabre Medicament 45 place Abel Gance 921 00 BOULOGNE Francie

8.    REGISTRAČNÍ ČÍSLO

12/135/92-S/C

9.    DATUM PRVNÍ REGISTRACE/ PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

Datum první registrace: 17. 08. 1992

Datum posledního prodloužení registrace: 16.9.2015

10. DATUM REVIZE TEXTU

16.9.2015

6/6