Příbalový Leták

Tanyz

Sp.zn.sukls241321/2015

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1. NÁZEV PŘÍPRAVKU

Tanyz

0,4 mg tvrdé tobolky s řízeným uvolňováním

2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jedna tvrdá tobolka s řízeným uvolňováním obsahuje tamsulosini hydrochloridum 0,4 mg. Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3. LÉKOVÁ FORMA

Tvrdá tobolka s řízeným uvolňováním

Oranžově/olivově zelená tobolka. Tobolky obsahují bílé až téměř bílé pelety.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1    Terapeutická indikace

Léčba symptomů dolních močových cest (LUTS) na podkladě benigní hyperplazie prostaty (BHP).

4.2    Dávkování a způsob podání

Dávkování

Jedna tobolka denně po snídani nebo po prvním denním jídle.

Při poruše funkce ledvin není nutná úprava dávkování. U pacientů s mírnou až středně závažnou poruchou funkce jater není nutná úprava dávkování (viz také 4.3 ,,Kontraindikace“).

Pediatrická populace

Pro užití tamsulosinu u dětí není relevantní indikace.

Bezpečnost a účinnost tamsulosinu u dětí < 18 let nebyla stanovena. V současnosti dostupné údaje j sou popsány v bodě 5.1.

Způsob podání Perorální podání.

Tobolka se nedrtí ani neláme, jinak může být narušeno prodloužené uvolňování léčivé látky.

4.3    Kontraindikace

Hypersenzitivita na tamsulosin-hydrochlorid, včetně lékem vyvolaného angioedému, nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.

Ortostatická hypotenze v anamnéze.

Závažná porucha funkce jater.

4.4    Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Stejně jako u ostatních antagonistů a i-adrenoreceptorů se může během léčby tamsulosinem v individuálních případech objevit pokles krevního tlaku, což může vzácně vyvolat synkopu. Při prvních příznacích ortostatické hypotenze (závrať, slabost) si má pacient sednout nebo lehnout, dokud tyto příznaky neodezní.

Před zahájením léčby tamsulosinem má být pacient vyšetřen, aby byla vyloučena ostatní onemocnění, která mají stejné symptomy jako benigní hyperplazie prostaty. Prostata má být vyšetřena prstem per rectum a v případě nutnosti má být před léčbou a pak v pravidelných intervalech stanovena hladina prostatického specifického antigenu (PSA).

K léčbě pacientů s těžkou poruchou funkce ledvin (clearance kreatininu < 10 ml/min) se má přistupovat s opatrností, neboť s těmito pacienty není dostatek zkušeností.

Po užití tamsulosinu byl vzácně hlášen angioedém. Léčba má být okamžitě přerušena, pacient má být monitorován až do vymizení edému a tamsulosin již nesmí být znovu podáván.

Peroperační syndrom plovoucí duhovky (IFIS, varianta syndromu malé zornice) byl pozorován během operací katarakty u některých pacientů současně či v minulosti léčených tamsulosinem. IFIS může zvýšit riziko očních komplikací během operace a po ní.

Přerušení léčby tamsulosinem 1-2 týdny před operací katarakty je považováno za užitečné, nicméně přínos tohoto přerušení není zcela jednoznačný. IFIS byl také hlášen u pacientů, kteří přerušili léčbu tamsulosinem před delší dobou před operací katarakty.

Nedoporučuje se zahajovat léčbu tamsulosin-hydrochloridem u pacientů, u kterých je plánována operace katarakty. Při předoperační přípravě mají oční specialisté vzít v úvahu, zda pacient indikovaný k operaci katarakty je nebo byl léčen tamsulosinem, aby byla zajištěna příslušná opatření k případnému zvládnutí IFIS během operace.

Současné užívání inhibitorů fosfodiesterázy 5 (např. sildenafil, tadalafil, vardenafil) a tamsulosinu může vést u některých pacientů k symptomatické hypotenzi. Aby se minimalizovalo riziko vzniku posturální hypotenze, má být pacient před zahájením užívání inhibitorů fosfodiesterázy 5 stabilizován na léčbě alfa-blokátory.

Tamsulosin-hydrochlorid nemá být podáván v kombinaci se silnými inhibitory CYP3A4 u pacientů s pomalým metabolizačním CYP2D6 fenotypem.

S opatrností je třeba tamsulosin-hydrochlorid užívat současně se silnými a středně silnými inhibitory CYP3A4 (viz bod 4.5).

4.5    Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Studie interakcí byly provedeny pouze u dospělých.

Při současném podávání tamsulosinu s atenololem, enalaprilem nebo teofylinem nebyly pozorovány žádné interakce. Současné podávání cimetidinu způsobuje vzestup plazmatických hladin tamsulosinu, zatímco aplikace furosemidu vyvolává jejich pokles, hladiny tamsulosinu však zůstávají v normálním rozmezí a změna dávkování tedy není nutná.

Za podmínek in vitro ani diazepam, ani propranolol, trichlormethiazid, chlormadinon, amitriptylin, diklofenak, glibenklamid, simvastatin nebo warfarin nemění volnou frakci tamsulosinu v lidské plazmě. Tamsulosin rovněž nemění volné frakce diazepamu, propranololu, trichlormethiazidu nebo chlormadinonu.

Při studiích in vitro s mikrosomálními jatemími frakcemi (reprezentujícími léčivé přípravky metabolizující enzymatický systém cytochromu P450), které by zahrnovaly amitriptylin, salbutamol, glibenklamid a finasterid, nebyly pozorovány žádné interakce na úrovni jaterního metabolismu.

Diklofenak a warfarin však mohou zvýšit vylučování tamsulosinu.

Současné užívání inhibitorů fosfodiesterázy 5 (např. sildenafil, tadalafil, vardenafil) a tamsulosinu může vést u některých pacientů k symptomatické hypotenzi (viz bod 4.4).

Současné podávání tamsulosin-hydrochloridu se silnými inhibitory CYP3A4 může vést ke zvýšené expozici tamsulosin-hydrochloridu. Současné podávání s ketokonazolem (známým silným inhibitorem CYP3A4) vedlo ke 2,8násobnému vzestupu AUC a 2,2násobnému vzestupu Cmax tamsulosin-hydrochloridu.

Tamsulosin-hydrochlorid nemá být podáván v kombinaci se silnými inhibitory CYP3A4 u pacientů s pomalým metabolizačním CYP2D6 fenotypem.

Tamsulosin hydrochlorid má být užíván s opatrností v kombinaci se silnými a středně silnými inhibitory CYP3A4.

Současné podávání tamsulosin hydrochloridu s paroxetinem, silným inhibitorem CYP2D6, vedlo k 1,3násobnému vzestupu Cmax a k 1,6násobnému vzestupu AUC tamsulosinu. Tyto vzestupy se však nepovažují za klinicky významné.

Současné podávání jiných antagonistů ai-adrenoreceptorů může vést k hypotenzi.

4.6    Fertilita, těhotenství a kojení Přípravek Tanyz není indikován pro použití u žen.

Poruchy ejakulace byly pozorovány v krátkodobých a dlouhodobých klinických studiích s tamsulosinem. Po uvedení na trh byly hlášeny případy poruch ejakulace, retrográdní ejakulace a selhání ejakulace.

4.7    Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Nebyly provedeny žádné studie účinku přípravku na schopnost řídit a obsluhovat stroje. Pacienti však mají být informováni o možnosti vzniku ospalosti, rozmazaného vidění, závratí a synkopy.

4.8    Nežádoucí účinky

Hodnocení nežádoucích účinků je na základě následujících četností:

-    Velmi časté (>1/10)

-    Časté (>1/100 až <1/10)

-    Méně časté (>1/1 000 až <1/100)

-    Vzácné (>1/10 000 až <1/1    000)

-    Velmi vzácné (<1/10 000)

-    Není známo (z dostupných    údajů nelze určit)

V každé skupině četnosti jsou nežádoucí účinky řazeny podle klesající závažnosti.

Třídy orgánových

Časté

Méně časté

Vzácné

Velmi

Není

systémů

vzácné

známo

Poruchy nervového systému

závrať (1,3 %)

bolest hlavy

synkopa

Poruchy oka

rozmazané

vidění,

zhoršení

zraku

Srdeční poruchy

palpitace

Cévní poruchy

ortostatická

hypotenze

Respirační, hrudní a mediastinální poruchy

rinitida

epistaxe

Gastrointestinální

poruchy

zácpa,

průjem,

nauzea,

zvracení

sucho v ústech

Poruchy kůže a podkožní tkáně

vyrážka,

svědění,

kopřivka

angioedém

Stevens-

Johnsonův

syndrom

erythema

multiforme,

exfoliativní

dermatitida

Poruchy reprodukčního systému a prsu

poruchy

ejakulace,

včetně

retrográdní

ejakulace,

selhání

ejakulace

priapismus

Celkové poruchy a reakce v místě aplikace

astenie

Tak jako u ostatních alfa-blokátorů se může vyskytnout ospalost nebo edém.

Během post-marketingového sledování byly pozorovány případy varianty malé zornice, známé také jako peroperační syndrom plovoucí duhovky (IFIS - Intraoperative Floppy Iris Syndrome) související s léčbou tamsulosinem (viz též bod 4.4).

Post-marketingové zkušenosti: kromě výše uvedených nežádoucích účinků byly v souvislosti s podáváním tamsulosinu hlášeny také atriální fibrilace, arytmie, tachykardie a dyspnoe. Vzhledem k tomu, že tyto spontánně hlášené příhody pocházejí z celosvětové post-marketingové zkušenosti, nelze jejich četnost a úlohu tamsulosinu v jejich příčinách spolehlivě určit.

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48 100 41 Praha 10

Webové stránky: http://www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek

4.9 Předávkování

Příznaky

Předávkování tamsulosin-hydrochloridem může vést až k těžkým hypotenzivním účinkům. Těžké hypotenzivní účinky byly pozorovány v případech s různou mírou předávkování.

Léčba

Pokud se po předávkování vyskytne akutní hypotenze, je nutná kardiovaskulární podpora. Krevní tlak a srdeční puls se upraví po položení pacienta na lůžko. Pokud toto opatření nepomůže, mohou se použít přípravky na zvýšení objemu nebo, pokud je třeba, i vazopresorika. Je třeba sledovat renální funkce a použít případně obecná opatření. Dialýza je neúčinná vzhledem k silné vazbě tamsulosinu na plazmatické bílkoviny.

Ve snaze zabránit absorpci lze vyvolat zvracení. Při požití většího množství léčivého přípravku lze provést výplach žaludku, podat aktivní uhlí a osmotické laxativum, jako např. síran sodný.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1    Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Antagonisté alfa-adrenergních receptorů, ATC kód: G04CA02. Přípravek je určen výhradně k terapii onemocnění prostaty.

Mechanismus účinku

Tamsulosin se selektivně a kompetitivně váže na postsynaptické alfai-adrenergní receptory, zejména na podtyp alfa1A, které způsobují relaxaci hladkého svalstva prostaty, čímž se snižuje napětí.

Farmakodynamické účinky

Tamsulosin zvyšuje maximální průtok moči relaxací hladkého svalstva prostaty a uretry, čímž dochází ke snížení obstrukce.

Zlepšuje také soubor iritačních a obstrukčních symptomů, ve kterých hraje důležitou roli nestabilita močového měchýře a napětí hladkého svalstva dolních cest močových.

Alfai-blokátory mohou snižovat krevní tlak snížením periferní rezistence. Během studií s tamsulosinem nebyl pozorován významný pokles krevního tlaku.

Pediatrická populace

U dětí s neuropatickým močovým měchýřem byla provedena randomizovaná dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná studie s dávkovým rozmezím. Celkový počet 161 dětí (ve věku od 2 do 16 let) byl randomizován a léčen jednou ze tří úrovní dávek tamsulosinu (nízká [0,001 až 0,002 mg/kg], střední [0,002 až 0,004 mg/kg], a vysoká [0,004 až 0,008 mg/kg]) nebo placebem. Primární cílový parametr byl definován jako odpověď u pacientů, kteří sníží hodnotu únikového tlaku detrusoru (LPP) na < 40 cm H2O na základě dvou hodnocení denně. Sekundární cílový parametr byl: Aktuální a percentuální změna v hodnotě únikového tlaku detrusoru oproti počátku, zlepšení nebo stabilizace hydronefrozy a hydrouretry a změna v objemu moči získané katetrizací a počet mokrých příhod v době katetrizace, tak jak bylo zaznamenáno v katetrizačním diáři. Nebyly nalezeny statisticky významné rozdíly mezi skupinou léčenou placebem a jednou ze tří skupin léčených tamsulosinem ani v primárním ani v sekundárním cílovém parametru. Odpověď na dávku nebyla pozorována u žádné úrovně podávané dávky.

5.2    Farmakokinetické vlastnosti

Absorpce

Tamsulosin je absorbován ze střeva a je téměř úplně biologicky dostupný. Absorpce tamsulosinu je krátce po jídle snížená. Rovnoměrnost absorpce lze podpořit tím, že přípravek Tanyz bude každý den užíván po stejném denním jídle.

Kinetika tamsulosinu je lineární.

Po jednotlivé dávce přípravku Tanyz po jídle je dosaženo maximální plazmatické koncentrace tamsulosinu asi po 6 hodinách a ustáleného stavu je dosaženo do pátého dne opakovaného podání, přičemž Cmax je přibližně o dvě třetiny vyšší než po podání jednotlivé látky. Ačkoli toto zvýšení bylo pozorováno u starších pacientů, tytéž výsledky lze očekávat také u mladších pacientů.

V plazmatických koncentracích tamsulosinu existují značné rozdíly mezi jednotlivými pacienty, a to jak po podání jednotlivé dávky, tak po opakovaném podání.

Distribuce

U člověka se tamsulosin váže přibližně z 99 % na plazmatické bílkoviny a jeho distribuční objem je malý (přibližně 0,2 l/kg).

Biotransformace

Tamsulosin má malý efekt prvního průchodu játry, je pomalu metabolizován. Většina tamsulosinu je přítomna v plazmě v nezměněné formě. Tamsulosin se metabolizuje v játrech.

U potkanů nebyla pozorována téměř žádná indukce mikrosomálních jaterních enzymů vyvolaná tamsulosinem.

Při poruše funkce jater není nutná úprava dávek.

Žádný z metabolitů nevykazuje vyšší aktivitu než samotná léčivá látka.

Eliminace

Tamsulosin a jeho metabolity jsou vylučovány hlavně močí, přičemž asi 9 % dávky je v nezměněné formě.

Po jednotlivé dávce přípravku Tanyz po jídle a v ustáleném stavu je dosaženo poločasu eliminace po 10 až 13 hodinách. Přítomnost poruchy funkce ledvin nevyžaduje snížení dávky.

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Byly provedeny studie toxicity po podání jednotlivé dávky nebo po opakovaném podání u myší, potkanů a psů. Dále byly provedeny studie reprodukční toxicity u potkanů, karcinogenity u myší a potkanů, a in vivo a in vitro studie genotoxicity.

Celkový profil toxicity zjištěný po podání vysokých dávek tamsulosinu odpovídá známému farmakologickému působení alfa-adrenergních antagonistů.

U psů byly po podání velmi vysokých dávek zaznamenány změny EKG. Nepředpokládá se, že tento nález má nějaký klinicky význam. Tamsulosin neprokázal žádné relevantní genotoxické vlastnosti.

Při podávání tamsulosinu u samic myší a potkanů byla hlášena vyšší incidence proliferativních změn v mléčné žláze. Tyto nálezy, které jsou pravděpodobně zprostředkovány hyperprolaktinémií a vyskytovaly se pouze po podávání vysokých dávek, jsou považovány za nevýznamné.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE 6.1 Seznam pomocných látek

Obsah tobolky

Mikrokrystalická celulosa (E460) Disperze kopolymeru MA/EA (1:1) Polysorbát 80 (E433) Natrium-lauryl-sulfát Triethyl-citrát (E1505)

Mastek (E553b)

Pouzdro tobolky Želatina (E441)

Indigokarmín (E132)

Oxid titaničitý (E171)

Žlutý oxid železitý (E172)

Červený oxid železitý (E172)

Černý oxid železitý (E172)

6.2    Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3    Doba použitelnosti

3 roky

6.4    Zvláštní opatření pro uchovávání

Blistry

Uchovávejte v původním obalu.

Lahvičky

Uchovávejte v dobře uzavřené lahvičce.

6.5    Druh obalu a obsah balení

Blistr PVC/PE/PVDC/Al v krabičce

Velikost balení: 10, 14, 20, 28, 30, 50, 56, 60, 90, 100 nebo 200 tobolek s řízeným uvolňováním HDPE lahvička s PP dětským bezpečnostním uzávěrem.

Velikost balení: 10, 14, 20, 28, 30, 50, 56, 60, 90, 100 nebo 200 tobolek s řízeným uvolňováním Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

6.6    Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku

Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

KRKA, d.d., Novo mesto, Šmarješka cesta 6, 8501 Novo mesto, Slovinsko

8.    REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)

87/484/05-C

9.    DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

Datum první registrace: 14.12.2005

Datum posledního prodloužení registrace: 19.12.2012

10. DATUM REVIZE TEXTU

26.2.2016

7