Příbalový Leták

Tamipro

Informace pro variantu: Tvrdá Tobolka S Prodlouženým Uvolňováním (100,0,4mg), Tvrdá Tobolka S Prodlouženým Uvolňováním (100 Tbc,0,4mg), Tvrdá Tobolka S Prodlouženým Uvolňováním (30,0,4mg), zobrazit další variantu

Sp.zn. sukls204080/2014

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1.    NÁZEV PŘÍPRAVKU

TAMIPRO

0,4 mg, tvrdé tobolky s prodlouženým uvolňováním

2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jedna tobolka obsahuje 0,4 mg tamsulosini hydrochloridum. Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3. LÉKOVÁ FORMA

Tvrdé tobolky s prodlouženým uvolňováním

Oranžové želatinové tobolky o velikosti 2 obsahující bílé nebo nažloutlé granule.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1    Terapeutické indikace

Symptomy dolních močových cest (LUTS) spojené s benigní hyperplazií prostaty (BPH).

4.2    Dávkování a způsob podání

Dávkování Perorální podání

Dospělí

1 tobolka denně.

Porucha funkce ledvin

Není nutná úprava dávky u pacientů s clearance kreatininu nad 10 ml/min (viz bod 4.4).

Porucha funkce jater

Není nutná úprava dávky u pacientů s mírnou až střední těžkou poruchou jater (viz bod 4.3). Pediatrická populace

Bezpečnost a účinnost tamsulosinu u dětí a dospívajících mladších 18 let nebyla prokázána. Dostupná data jsou popsána v bodě 5.1.

Způsob podání

Tobolka se užívá každý den ve stejnou dobu po snídani nebo po prvním denním jídle, zapíjí se sklenicí vody a polyká se celá. Tobolka se nesmí rozlomit nebo rozžvýkat, protože se tím naruší modifikované uvolňování účinné složky. V případech, kdy pacienti mají potíže s polykáním (např. dysfagie), může být tobolka otevřena a obsah spolknut bez žvýkání.

4.3 Kontraindikace

Hypersenzitivita na léčivou látku, včetně lékově indukovaného angioedému, nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.

Ortostatická hypotenze v anamnéze.

Těžká porucha funkce jater.

4.4    Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Stejně jako u jiných antagonistů ai-adrenergních receptorů, může během léčby tamsulosinem dojít v jednotlivých případech ke snížení tlaku a v důsledku toho vzácně i k mdlobám. Při prvních známkách ortostatické hypotenze (závratě, slabost) by si měl pacient sednout nebo lehnout a vyčkat, dokud symptomy nezmizí.

Před zahájením léčby je třeba vyloučit jiné onemocnění, které má podobné příznaky jako benigní hyperplazie prostaty. Před zahájením léčby je proto nutné provést vyšetření per rectum, pravidelně jej opakovat a, pokud je to potřeba, stanovit hladinu prostatického specifického antigenu (PSA).

K léčbě pacientů s těžkou poruchou funkce ledvin (clearance kreatininu < 10 ml/min) je třeba přistupovat s opatrností, neboť pro tyto pacienty nejsou k dispozici údaje z klinických studií.

Během operací katarakty a glaukomu byl u některých pacientů, kteří užívají současně tamsulosin-hydrochlorid nebo jej v minulosti užívali, pozorován peroperační syndrom fluktuující duhovky (IFIS -varianta syndromu malé zornice). IFIS může zvýšit riziko očních komplikací během operace a po operaci.

Přerušení léčby tamsulosin-hydrochloridem 1-2 týdny před operací katarakty nebo galukomu se neoficiálně považuje za dostatečné, ale dosud nebyl stanoven přínos přerušení léčby. IFIS byl také hlášen u pacientů, kteří přerušili léčbu tamsulosinem na delší dobu před těmito operacemi.

Zahájení léčby tamsulosin-hydrochloridem u pacientů, u nichž je plánována operace katarakty nebo glaukomu, se nedoporučuje. Během předoperační přípravy mají chirurgové a oftalmologové vzít v úvahu, že pacient, u něhož je operace katarakty plánována, užívá nebo užíval tamsulosin, a zajistit příslušná opatření k zvládnutí případného peroperačního syndromu fluktuující duhovky během operace.

Tamsulosin-hydrochlorid nemá být podáván v kombinaci se silnými inhibitory CYP3A4 u pacientů s fenotypem se slabou schopností metabolizace CYP2D6.

Tamsulosin-hydrochlorid je třeba užívat s opatrností v kombinaci se silnými a středně silnými inhibitory CYP3A4 (viz bod 4.5).

4.5    Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Studie interakcí byly provedeny pouze u dospělých.

Nebyly zaznamenány žádné interakce při současném podávání tamsulosin-hydrochloridu s atenololem, enalaprilem a theofylinem.

Společné podávání s cimetidinem zvyšuje plazmatické hladiny tamsulosinu, zatímco podávání tamsulosinu společně s furosemidem plazmatické hladiny tamsulosinu snižuje. Protože však hladiny zůstávají v rozmezí normálních hodnot, není třeba upravit dávkování.

Za podmínek in vitro ani diazepam ani propranolol, trichlormethiazid, chlormadinon, amitriptylin, diklofenak, glibenklamid, simvastatin a warfarin nemění in vitro volnou frakci tamsulosinu v lidské plazmě. Ani tamsulosin nemění volné frakce diazepamu, propranololu, trichlormethiazidu a chlormadinonu.

Diklofenak a warfarin však mohou zrychlit eliminaci tamsulosinu.

Současné podávání tamsulosin-hydrochloridu se silnými inhibitory CYP3A4 může vést ke zvýšené expozici tamsulosin-hydrochloridu. Současné podávání s ketokonazolem (známým silným inhibitorem CYP3A4) vedlo k vzestupu AUC a Cmax tamsulosin-hydrochloridu o faktor 2,8, respektive 2,2. Tamsulosin-hydrochlorid nemá být podáván v kombinaci se silnými inhibitory CYP3A4 u pacientů s fenotypem se slabou schopností metabolizace CYP2D6.

Tamsulosin-hydrochlorid má být podáván s opatrností v kombinaci se silnými a středně silnými inhibitory CYP3A4.

Současné podávání tamsulosin-hydrochloridu s paroxetinem, silným inhibitorem CYP2D6, vedlo u Cmax a AUC tamsulosin-hydrochloridu ke zvýšení o faktor 1,3, respektive 1,6, ale tyto vzestupy se nepovažují za klinicky významné.

U pacientů užívajících zároveň další antagonisty adrenergních alfa1-receptorů se může vyvinout reakce ve formě hypotenze.

4.6    Fertilita, ttěhotenství a kojení

Tamipro není určen pro léčbu žen.

V    krátkodobých a dlouhodobých klinických studií s tamsulosinem byly pozorovány poruchy ejakulace. Po uvedení přípravku na trh byly hlášeny příhody jako porucha ejakulace, retrográdní ejakulace a neschopnost ejakulace.

4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Nebyly provedeny žádné studie, zjišťující vliv na schopnost řídit a obsluhovat stroje. Pacient však musí být poučen o možném výskytu závratě.

4.8    Nežádoucí účinky

Četnost výskytu nežádoucích účinků je vyjádřena podle následující konvence: velmi časté (>1/10), časté (>1/100 až <1/10), méně časté (>1/1 000 až <1/100), vzácné (>1/10 000 až <1/1000), velmi vzácné (<1/10 000), není známo (z dostupných údajů nelze určit).

V    každé skupině četnosti jsou nežádoucí účinky seřazeny podle klesající závažnosti.

Třída orgánových systémů

Časté

Méně časté

Vzácné

Velmi

vzácné

Není známo

Poruchy nervového systému

Závratě

(1,3%)

Bolest hlavy

Synkopa

Poruchy oka

Rozmazané

vidění*,

zhoršení

zraku*

Srdeční poruchy

Palpitaces

Cévní poruchy

Ortostatická

hypotenze

Respirační, hrudní a mediastinální poruchy

Rinitida

Epistaxe*

Gastrointestinální

Zácpa,

Sucho

poruchy

průjem,

nauzea,

zvracení

v ústech*

Poruchy kůže a podkožní tkáně

Vyrážka,

svědění,

kopřivka

Angioedém

Stevens-

Johnsonův

syndrom

Erythema

multiforme*,

exfoliativní

dermatitida*

Poruchy reprodukčního systému a prsu

Poruchy

ejakulace,

retrográdní

ejakulace,

selhání

ejakulace

Priapismus

Celkové poruchy a reakce v místě aplikace

Astenie

*Zaznamenáno po uvedení přípravku na trh.

Během operace katarakty nebo glaukomu byly pozorovány případy varianty syndromu malé zornice, známé jako peroperační syndrom fluktuující duhovky (Floppy Iris Syndrome - IFIS) související s léčbou tamsulosinem (viz též bod 4.4).

Zkušenosti po uvedení na trh

Kromě nežádoucích účinků uvedených výše byly v souvislosti s užíváním tamsulosinu hlášeny fibrilace síní, arytmie, tachykardie a dyspnoe. Vzhledem k tomu, že tyto účinky byly hlášeny z celého světa po uvedení přípravku na trh, nelze spolehlivě určit frekvenci jejich výskytu ani roli tamsulosinu při jejich vzniku.

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48 100 41 Praha 10

Webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek

4.9    Předávkování

Symptomy

Předávkování tamsulosin-hydrochloridem může vést až k těžkým hypotenzním účinkům. Těžké hypotenzní účinky byly pozorovány v případech s různou mírou předávkování.

Léčba

V případě akutní hypotenze vyvolané předávkováním je třeba zahájit podporu činnosti kardiovaskulárního systému. Krevní tlak a srdeční frekvenci lze upravit položením pacienta do horizontální polohy. Pokud to nevede k žádoucímu výsledku, lze použít látky zvětšující intravazální objem a, pokud je to nutné, podat vazokonstrigencia. Má být zahájena celková podpůrná léčba a sledovány funkce ledvin. Dialýza nebude pravděpodobně účinná, protože se tamsulosin ve vysoké míře váže na plazmatické bílkoviny.

Pro snížení absorpce mohou být použita taková opatření, jako je vyvolání zvracení. Při předávkování velkým množstvím látky se může použít výplach žaludku a podání aktivního uhlí a osmoticky působících laxativ, jako je síran sodný.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: léčiva k terapii benigní hyperplazie prostaty, antagonisté alfa-adrenergních receptorů, ATC kód: G04CA02

Mechanismus účinku

Tamsulosin se selektivně a kompetitivně váže na postsynaptické a1-adrenoreceptory, které umožňují kontrakci hladkých svalů, čímž způsobují relaxaci prostatické a uretrální hladké svaloviny.

Farmakodynamické účinky

Tamsulosin zvyšuje maximální průtok moči snížením napětí hladkých svalů v prostatě a močové trubici, a tím zmírňuje obstrukci.

Tento léčivý přípravek též zlepšuje komplex dráždivých a obstrukčních příznaků, u kterých nestabilita močového měchýře a napětí hladkých svalů dolních močových cest hrají důležitou roli.

Alfa-blokátory mohou snížit krevní tlak tím, že sníží periferní resistenci. Ve studiích s tamsulosinem u normotenzních pacientů nebylo pozorováno snížení krevního tlaku, které by mělo jakýkoli klinický význam.

Účinky tamsulosinu na symptomy vyprazdňování a plnění během dlouhodobé léčby přetrvávají. Nutnost chirurgické léčby se tak významně oddaluje.

Pediatrická populace

Byla provedena dvojitě zaslepená, randomizovaná, placebem kontrolovaná studie u dětí s neurogenním močovým měchýřem, při které byly srovnávány různé dávky tamsulosinu. Celkem 161 dětí (ve věku od 2 do 16 let) bylo randomizováno a léčeno jednou ze tří dávek tamsulosinu (nízká [0,001 až 0,002 mg/kg], střední [0,002 až 0,004 mg/kg] a vysoká [0,004 až 0,008 mg/kg]) a nebo bylo podáno placebo. Jako primární cíl studie byl stanoven počet pacientů, u kterých došlo ke snížení tlaku, při kterém dochází k úniku moči (Leak point pressure LPP) na 40 cm H2O, (stanoveno na základě dvou hodnocení ve stejném dni). Sekundární cíle byly: skutečná a procentuální změna oproti výchozímu LPP, zlepšení nebo stabilizace hydronefrózy a hydroureteru, změny v objemu moči získané katetrizací a dále počet pomočení v době katetrizace (zaznamenáno v katetrizačním deníku). Mezi placebem a jakoukoli ze 3 podaných dávek tamsulosinu nebyl zjištěn žádný statisticky významný rozdíl, a to jak pro primární, tak i sekundární cíl. Nebyla zaznamenána žádná léčebná odpověď ani na jednu z podaných dávek.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Absorpce

Tamsulosin je rychle absobován ze střeva a jeho biologická dostupnost je téměř úplná. Absorpce se zpomalí, pokud je jídlo konzumováno před požitím léčivého přípravku. Stejnoměrnost absorpce lze podpořit užíváním tamsulosinu vždy po snídani nebo po prvním denním jídle.

Tamsulosin vykazuje lineární kinetiku.

Maximální plazmatické koncentrace je dosaženo přibližně šest hodin po podání jednotlivé dávky tamsulosinu užitého po hlavním jídle. Ustáleného stavu se dosáhne pátého dne po vícenásobném užití, přičemž Cmax je přibližně o dvě třetiny vyšší než po podání jednotlivé dávky. Přestože to bylo prokázáno pouze u starších pacientů, stejný výsledek lze očekávat i u mladších pacientů.

Mezi pacienty existuje značná variabilita v plazmatických hladinách tamsulosinu, a to po jednorázovém i opakovaném podání.

Distribuce

U člověka se více než 99 % podaného tamsulosinu váže na plazmatické bílkoviny, jeho distribuční objem je malý (okolo 0,2 l/kg).

Biotransformace

Tamsulosin je při prvním průchodu játry málo metabolizován. Většina podaného tamsulosinu je přítomná v plazmě v nezměněné formě. Tamsulosin je metabolizován v játrech.Ve studiích na potkanech bylo zjištěno, že tamsulosin způsobuje pouze malou indukci mikrosomálních jaterních enzymů.

Výsledky získané in vitro naznačují, že na metabolismu tamsulosin-hydrochloridu se podílejí zejména CYP3A4 a CYP2D6, v menší míře pak ostatní CYP isoenzymy. Inhibice enzymů CYP3A4 a CYP2D6 může vést ke zvýšené expozici tamsulosin hydrochloridu (viz bod 4.4 a 4.5).

Žádný z metabolitů látky nevykazuje aktivitu vyšší, než tamsulosin samotný.

Eliminace

Tamsulosin a jeho metabolity jsou vylučovány převážně močí, kde je asi 9 % podané látky přítomno v nezměněné formě.

Biologický poločas tamsulosinu je asi10 hodin (při podání po jídle), v ustáleném stavu pak 13 hodin.

5.3    Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Toxicita po podávání jednotlivých i opakovaných dávek byla zkoumána u myší, potkanů a psů. Reprodukční toxicita byla zkoumána u potkanů, karcinogenita u myší a potkanů. Genotoxicita byla sledována in vivo i in vitro.

Celkový profil toxicity pozorovaný po podání vysokých dávek tamsulosinu odpovídá farmakologickému účinku alfa-adrenergních antagonistů.

Po velmi vysokých dávkách se objevily změny EKG u psů. Tyto změny se považují za klinicky nevýznamné. Tamsulosin nevykazuje žádné relevantní genotoxické vlastnosti.

Po podávání tamsulosinu byl zjištěn zvýšený výskyt proliferativních změn v mléčné žláze potkaních a myších samic. Tyto nálezy, které jsou pravděpodobně způsobeny hyperprolaktinemií a objevují se jen po vysokých dávkách, jsou považovány za klinicky nevýznamné.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE 6.1 Seznam pomocných látek

Obsah tobolky:

natrium-alginát, kopolymer MA/EA 1:1, glycerol-dibehenát, maltodextrin, natrium-lauryl-sulfát, makrogol 6000, polysorbát 80, hydroxid sodný, simetikonová emulze (simetikon, methylcelulosa, kyselina sorbová), koloidní bezvodý oxid křemičitý.

Vrchní část tobolky :

želatina, čištěná voda, červený oxid železitý (E172), oxid titaničitý (E171), žlutý oxid železitý (E172).

Spodní část tobolky:

želatina, čištěná voda, červený oxid železitý (E172), oxid titaničitý (E171), žlutý oxid železitý (E172).

6.2    Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3    Doba použitelnosti

3 roky

6.4    Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte při teplotě do 30°C.

6.5    Druh obalu a obsah balení

Blistr: PVC/PVDC/Al blistr, krabička.

Lahvička: HDPE lahvička s bezpečnostním PP uzávěrem.

Velikost balení: 30 a 100 tobolek

Na trhu nemusí být k dispozici všechny velikosti balení.

6.6    Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku

Žádné zvláštní požadavky.

7.    DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

PharmaSwiss Česká republika s.r.o., Jankovcova 1569/2c, 170 00 Praha 7, Česká republika

8.    REGISTRAČNÍ ČÍSLO

87/027/07-C

9.    DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

Datum první registrace: 24.1.2007

Datum posledního prodloužení registrace: 2.5.2012

10.    DATUM REVIZE TEXTU

8.4.2015

7/7