Příbalový Leták

Tagren

sp.zn. sukls140317/2016

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1. NÁZEV PŘÍPRAVKU

Tagren 250 mg

potahované tablety

2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jedna potahovaná tableta obsahuje ticlopidini hydrochloridum 250 mg. Pomocná látka se známým účinkem: propylenglykol.

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3. LÉKOVÁ FORMA

Potahovaná tableta.

Kulaté, lehce bikonvexní tablety se zkosenými hranami, téměř bílé barvy.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1    Terapeutické indikace

Prevence tromboembolických příhod u nemocných s přechodnými ischemickými záchvaty, cerebrovaskulárními příhodami, ischemickou chorobou srdeční, obliterující chorobou periferních arterií.

Prevence tromboembolických příhod při rekanalizaci a rekonstrukci zákroků na arteriích (koronární bypass, koronární stent), při hemodialýze a extrakorporálním oběhu.

4.2    Dávkování a způsob podání

Dávkování

Způsob podání

Obvyklou dávkou tiklopidinu při všech indikacích je 500 mg denně rozdělené ve dvou denních dávkách užívaná během jídla nebo po jídle. Vysoké dávky až 1 000 mg denně je možno brát pouze po krátké časové období za přísného dohledu lékaře. Nemocní podrobující se dialýze obvykle užívají 250 mg denně, dávka je určena lékařem, který zváží klinický stav nemocného a dávku heparinu. Tiklopidin je určen pro dlouhodobou léčbu.

Pediatrická populace

Použití u dětí a dospívajících se nedoporučuje vzhledem k nedostatečným zkušenostem z klinických studií.

4.3 Kontraindikace

Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1, u nemocných s hemoragickou diatézou (jako je hemofilie, trombocytopenie, von Willebrandova choroba), u nemocných s existujícím onemocněním provázeném aktivním patologickým krvácením (jako je peptický vřed, epistaxe, metrorhagie), u nemocných s poruchami krvetvorby (jako je leukopenie, závažná anémie, agranulocytóza, trombocytopenie), u nemocných s akutní fází hemoragické cévní mozkové příhody, u nemocných se závažnou poruchou funkce jater a v průběhu těhotenství a kojení.

4.4    Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Aby byly hematologické nežádoucí účinky (neutropenie, agranulocytóza, trombocytopenie, trombotická trombocytopenická purpura nebo aplastická anemie) včas odhaleny, doporučuje se monitorovat krevní obraz před zahájením léčby a každých 14 dnů během prvních třech měsíců léčby. Pokud pacient léčbu přeruší před koncem třetího měsíce, doporučuje se zkontrolovat celkový krevní obraz 14 dnů po přerušení léčby.

Častější monitorování krevního obrazu během prvních třech měsíců léčby a monitorování krevního obrazu po třech měsících léčby se doporučuje, jen pokud se objeví následující příznaky: klinické známky infekce, horečka, slabost, bledost, petechie, purpura, tmavá moč, žloutenka, neurologické změny nebo laboratorní příznaky začínajících hematologických nežádoucích účinků (např. leukopenie, snížené hodnoty hematokritu, trombocytopenie). Léčbu je třeba přerušit, pokud je počet neutrofilů snížen pod 1,2 x 109/l, počet krevních destiček pod 80 x 109/l, nebo se objeví trombotická trombocytopenická purpura nebo aplastická anemie.

Současné užívání tiklopidinu a antikoagulačních léků nebo nesteroidních protizánětlivých léků se nedoporučuje. Jestliže jsou současně podávány tiklopidin a nesteroidní protizánětlivé léky pro dosažení maximálního antiagregačního účinku, mají být užívány za přísného lékařského dohledu a s častým sledováním krvácivosti.

U nemocných se zvýšeným rizikem krvácení z traumatických poranění, chirurgických výkonů (včetně extrakce zubů) nebo s patologickými stavy má být tiklopidin užíván s opatrností. Pacienti mají být vždy varováni o možnosti krvácení (též vnitřního krvácení).

Léčba tiklopidinem musí být přerušena nejméně 10 dnů před plánovaným chirurgickým výkonem, v naléhavých případech se prodloužená krvácivost normalizuje 1 až 2 hodiny po intravenózní injekci 20 mg metylprednizolonu.

Pediatrická populace

Bezpečnost a účinnost tiklopidinu u novorozenců a dětí nebyla dostatečně zkoumána.

4.5    Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Potrava neinhibuje absorpci tiklopidinu. Jestliže je lék užíván s jídlem nebo po jídle, jeho biologická dostupnost se zvýší a výskyt nežádoucích účinků na gastrointestinální trakt je snížen.

Vzhledem k tomu, že SSRI mají vliv na aktivaci krevních destiček a zvyšují riziko krvácení, má být současné podávání SSRI a tiklopidinu prováděno s opatrností.

Tiklopidin působí synergicky s nesteroidními protizánětlivými léky. Když jsou tyto léky užívány současně, prodlužuje se krvácivost a zvyšuje se riziko hemoragie.

Současné užívání perorálních antikoagulantů nebo heparinu a tiklopidinu nezvyšuje účinek každého jednotlivého léku, avšak zvyšuje riziko hemoragie.

Z důvodu zvýšeného rizika krvácení má být současné podávání pentoxifylinu a tiklopidinu prováděno s opatrností.

Kortikosteroidy snižují krvácivost, avšak neinhibují antiagregační účinek tiklopidinu.

Tiklopidin prodlužuje poločas eliminace a snižuje sérovou clearance teofylinu (zvýšená toxicita), prodlužuje poločas antipyrinu a snižuje sérovou koncentraci digoxinu a cyklosporinu.

Antacida redukují absorpci tiklopidinu. Cimetidin snižuje sérovou clearance tiklopidinu zhruba o 50 %.

Tiklopidin zvyšuje plazmatické hladiny fenytoinu. Opatrnost je nutná při současném podávání fenytoinu s tiklopidinem; může být užitečné opakované měření koncentrací fenytoinu v krvi.

V různých klinických studiích tiklopidinu nebyly zaznamenány žádné klinicky významné interakce s beta-blokátory, antagonisty vápníku a diuretiky.

4.6    Fertilita, těhotenství a kojení

Těhotenství

Tiklopidin prochází placentou. Teratologické studie u zvířat prokázaly fetotoxický účinek tiklopidinu. U lidí nebyly žádné podobné studie provedeny. Proto je tiklopidin během těhotenství kontraindikován.

Kojení

Studie na zvířatech prokázaly, že je tiklopidin vylučován mateřským mlékem. U lidí nebyly provedeny žádné podobné studie. Vzhledem k možnosti výskytu závažných nežádoucích účinků na tiklopidin při výživě kojenců je kojení během léčby tiklopidinem kontraindikováno. Je třeba zvážit, zda přerušit kojení nebo přerušit podávání léku při úvaze důležitosti léku pro matku.

4.7    Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Tagren nemá žádný nebo má zanedbatelný vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje.

Nemocní se zvýšeným rizikem krvácení z traumatických poranění (při práci či sportech) mají být vždy poučeni o možnosti vnitřního krvácení.

4.8    Nežádoucí účinky

Souhrn bezpečnostního profilu

Nežádoucí účinky tiklopidinu se obvykle objeví na začátku léčby, a proto musí být pacient během prvních týdnů léčby pod lékařským dohledem.

Nežádoucí účinky, které se mohou během užívání tiklopidinu vyskytnout jsou klasifikovány do

následujících skupin podle četnosti:

velmi časté (>1/10)

časté (>1/100 až <1/10)

méně časté (>1/1 000 až <1/100)

vzácné (>1/10 000 až <1/1 000)

velmi vzácné (<1/10 000)

není známo (z dostupných údajů nelze určit)

Tabulkový seznam nežádoucích účinků

Velmi

časté

Časté

Méně časté

Vzácné

Velmi vzácné

Poruchy krve a

lymfatického

systému

agranulocytóza, neutropenie s klinickými příznaky jako je zimnice,

horečka, bolest v krku a ulcerace v ústech

(vyskytnou se nejčastěji po 4 až 8 týdnech léčby a jsou obvykle reverzibilní)

trombotická trombocytopenick á purpura1

aplastická

anémie2,

izolovaná

trombocytopeni

e,

trombocytopeni e s neutropenií, hemolytická anemie s retikulocytózou, pancytopenie, trombocytóza, eozinofilie a leukémie

Poruchy

sepse, imunní

imunitního

systému

trombocytopeni e, angioedém, alergická pneumonitida, systémový lupus (s pozitivní ANA), sérová nemoc

Poruchy

nervového

systému

bolest hlavy, závratě

paralýza, periferní neuropatie, parestezie, slabost, bolest na hrudi, bolest břicha, kloubů nebo svalů

Poruchy ucha a labyrintu

tinitus

Cévní poruchy

krvácení

(epistaxe,

ekchymóza,

petechie,

podspojivkov

é nebo

podkožní

hematomy,

hemoptýza,

hematemeze,

meléna,

hematurie,

metroragie,

dlouhotrvajíc

í krvácení

nebo

prosakování krve ze zranění a poranění)

vnitřní krvácení (krvácení do mozku, hemothorax, krvácení do kloubů,

retroperitoneálníh o prostoru nebo perikardia)

vaskulitida, hypotenze, neobjasněný šok

Gastrointestinál ní poruchy

o • 3

průjem

zvracení, bolest břicha, nadmutí břicha, plynatost a dyspepsie

nechutenství,

žaludeční

vřed

Poruchy jater a žlučových cest

hepatitida,

žloutenka

jaterní nekróza, selhání jater

Poruchy kůže a podkožní tkáně

kožní vyrážka (makulopapulár ní nebo urtikariární)4

purpura

Stevens-

Johnsonův

syndrom,

erythema

multiforme,

exfoliativní

dermatitida

Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně

artropatie,

myositida

Poruchy ledvin

selhání ledvin,

a močových cest

akutní

intersticiální

nefritida,

nefrotický

syndrom

Vyšetření

zvýšená

aktivita

jaterníc

h

enzymů

hyponatrémie

Popis vybraných nežádoucích účinků

Sérové hladiny cholesterolu a triglyceridů se mohou zvýšit o 10 %. Poměr HDL/LDL cholesterolu je obvykle nezměněn. V současnosti neexistuje důkaz, že tyto změny by mohly znamenat další kardiovaskulární riziko. Zvýšené hladiny bilirubinu byly pozorovány vzácně.

1    Nejzávažnějším nežádoucím účinkem tiklopidinu (někdy s fatálním koncem) je trombotická trombocytopenická purpura. Vyskytuje se hlavně během prvních třech měsíců léčby a nejčastěji po 3 až 4 týdnech léčby. Klinicky se manifestuje jako horečka, bledost, petechie, purpura, tmavá moč, žloutenka a neurologické poruchy (neschopnost mluvit, křeče, paréza, poruchy vědomí až kóma). Klinické příznaky obvykle předcházejí laboratorním nálezům (trombocytopenie, anémie a objevení se schistocyt v periferní krvi). Léčba tiklopidinem musí být ihned přerušena a pacient musí dostat infuzi plazmy a pokud je to nutné transfuzi krevních destiček nebo náhradu plazmy (plazmaferéza). Transfuze krevních destiček není doporučena, protože může zhoršit nebo uspíšit trombózu. Pokud je léčba včasná, většina pacientů se bez následků zotaví.

2Aplastická anémie se objevuje ještě vzácněji a je velmi závažným nežádoucím účinkem tiklopidinu. Vyskytuje se hlavně během prvních třech měsíců léčby, nejčastěji po 4 až 8 týdnech léčby. Její klinické projevy jsou horečka, bledost kůže a sliznic, petechie, někdy také krvácení dásní a zánět a ulcerace sliznic. Krevní obraz ukazuje pancytopenii; cytologické a histologické vyšetření kostní dřeně odhalí snížený počet myeloidních a lymfatických kmenových buněk. Léčba tiklopidinem musí být ihned přerušena. Včasná vhodná léčba (transfuze koncentrátu erytrocytů a trombocytů, léčba antibiotiky, imunosupresivními léky, transplantace kostní dřeně a léky stimulující kostní dřeň) mohou snížit mortalitu pacientů.

3    Nejčastějším nežádoucím účinkem je průjem, který se vyskytuje u 20 % pacientů a je závažný u 2 % pacientů. Vyskytuje se obvykle během prvních třech měsíců léčby a spontánně odezní během 1 až

2    týdnů. Jestliže je průjem závažný nebo dlouhotrvající, musí se léčba přerušit.

4    Kožní vyrážka se obvykle vyskytne během prvních třech měsíců léčby (v průměru po 11 dnech). Po přerušení léčby vymizí během několika dnů. Obvykle se po obnovení léčby znovu nevrátí.

Pokud se vyskytnou závažné nežádoucí účinky, léčba se musí přerušit.

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48 100 41 Praha 10

Webové stránky: http://www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek

4.9 Předávkování

Jednotlivé perorální dávky tiklopidinu 1 600 mg/kg a 500 mg/kg byly letální pro potkany respektive myši. Symptomy akutní toxicity byly gastrointestinální hemoragie, křeče, hypotermie, dušnost, ztráta rovnováhy a abnormální způsob chůze.

Příznaky

V postmarketingovém klinickém sledování byl popsán jeden případ záměrného předávkování tiklopidinem. Muž stáří 38 let požil jednorázově 24 tablet (ekvivalentní 6 000 mg tiklopidinu). Byl uváděn pouze prodloužený čas krvácivosti a zvýšená hodnota S-ALT (S-GPT). Nemocný se uzdravil bez následků a bez jakékoliv léčby.

Léčba

Při akutním předávkování se doporučuje okamžité odstranění tablet z gastrointestinálního traktu (indukce zvracení nebo výplach žaludku). Nemocný musí být sledován a v případě potřeby symptomaticky léčen. Prodloužený čas krvácivosti se normalizuje po intravenózní injekci 20 mg metylprednisolonu; antiagregační účinek tiklopidinu může být částečně zpomalen transfuzí čerstvých destiček.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1    Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: antiagregancia kromě heparinu, ATC kód: B01A C05.

Tiklopidin inhibuje agregaci destiček indukovanou ADP a rovněž slabě inhibuje účinky trombinu, kolagenu, kyseliny arachidonové, adrenalinu a agregaci indukovanou PAF. Tiklopidin inhibuje obě fáze destičkové agregace a vykazuje účinek závislý na dávce i čase. Inhibuje vazbu na GP IIb/IIIa na membráně trombocytu a následné interakce mezi destičkami. Rovněž inhibuje vazbu Willebrandova faktoru, fibronektinu a trombospondinu na výše zmíněný komplex a přímou aktivaci koagulační kaskády. Farmakologické účinky tiklopidinu jsou: snížená agregace destiček a ukládání na ateromatózních plátech, poškozeném endotelu arterií a umělých površích, normalizace času přežívání trombocytů, vzrůst viskozity červených krvinek a pokles agregability červených krvinek, snížení koncentrace fibrinogenu, snížení krevní viskozity a vzrůst filtrovatelnosti krve, inhibice uvolňování TxB2, PTG a PF4 a mírné prodloužení krvácivosti.

Maximální účinek na agregaci destiček je dosažen po 3 až 5 dnech. Aktivita tiklopidinu na membráně trombocytu je trvalá, mizí současně s vytvářením nových destiček. Jeho účinek na agregaci destiček je přerušen po 3 až 5 dnech od skončení léčby a účinek na krvácivost po 7 až 10 dnech.

5.2    Farmakokinetické vlastnosti

Absorpce

Zhruba 80 až 90 % perorální dávky tiklopidinu se rychle absorbuje. Maximální hladiny v krevní plazmě jsou dosaženy zhruba 3 až 4 hodiny po podání, koncentrace odpovídající ustálenému stavu po opakovaných dávkách po 3 až 5 dnech.

Distribuce

Distribuční studie u lidí nebyly prováděny. Studie na zvířatech prokázaly vysoké koncentrace tiklopidinu v játrech, ledvinách, duodenu a tukových tkáních. Koncentrace ve zvířecích plodech, placentách a amniotické tekutině nejsou zanedbatelné. Distribuční objem nebyl přesně stanovován, avšak vzhledem ke zkouškám na zvířatech je pravděpodobně malý. Více než 95 % tiklopidinu je reverzibilně vázáno na plazmatické bílkoviny. Poločas distribuce je zhruba 4 hodiny.

Biotransformace

Tiklopidin je značnou měrou metabolizován v játrech cytochromoxidázou. Hlavní metabolické pochody jsou N-dealkylace a N-oxidace s otevřením tiofenového kruhu. U zvířat bylo zjištěno 13 metabolitů a u lidí 4 neaktivní stabilní metabolity.

Okolo 60 % tiklopidinu se vylučuje močí a zhruba 25 až 30 % stolicí, většinou ve formě metabolitů. Méně než 1 % je vyloučeno v nezměněné formě. Poločas eliminace po jednorázovém podání tiklopidinu je 24±7,5 hodin, po 14denním podávání je 33,2±3,8 hodin. Bylo zjištěno, že se tiklopidin vylučuje mateřským mlékem zvířat, přičemž poměr koncentrací tiklopidinu v mléce a v krevním séru

je >1.

Zvláštní populace Starší pacienti

Clearance tiklopidinu klesá se stářím. U zdravých dobrovolníků ve stáří 65 až 76 let byla AUC0-48 po jednorázových a vícenásobných dávkách tiklopidinu 250 mg 2 až 3x vyšší a poločas eliminace byl delší než u populace zdravých dobrovolníků.

Porucha funkce jater

U nemocných s dekompenzovanou jaterní cirhózou byly zjištěny trojnásobné koncentrace tiklopidinu v krevním séru v ustáleném stavu při srovnání se zdravými dobrovolníky nebo nemocnými s nepoškozenými játry.

Porucha funkce ledvin

Hodnoty AUC tiklopidinu byly zvýšeny u nemocných s mírným a středním zhoršením funkce ledvin a plazmatická clearance byla snížena, avšak v agregaci destiček indukované ADP nebyly žádné významné rozdíly. Významné prodloužení času krvácivosti bylo nalezeno pouze u nemocných se střední poruchou funkce ledvin.

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Předklinické údaje u zvířat prokázaly, že tiklopidin v terapeutických dávkách není toxický. V dávkách odpovídajících 14násobku až 40násobku doporučené denní dávky nemá žádné karcinogenní, mutagenní ani teratogenní účinky, ani žádný účinek na fertilitu. Tiklopidin nezpůsoboval u zvířat žádnou sensibilizaci.

Teratologické studie byly provedeny u myší, potkanů a králíků. Dávky 400 mg/kg/den u potkanů, 200 mg/kg/den u myší a 100 mg/kg/den u králíků vedly k toxicitě pro matku stejně tak jako pro plod, avšak nebyl zde žádný důkaz teratogenního potenciálu tiklopidinu.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1 Seznam pomocných látek

Jádro tablety: mikrokrystalická celulosa, kukuřičný škrob, povidon,

kyselina citronová, magnesium-stearát, kyselina stearová.

Potahová vrstva:

hypromelosa,

mastek,

oxid titaničitý,

propylenglykol.

6.2 Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3    Doba použitelnosti

5 let

6.4    Zvláštní opatření pro uchovávání

Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání.

6.5    Druh obalu a obsah balení

Druh obalu: Al/PVC blistr, krabička.

Velikost balení: 30 a 90 potahovaných tablet

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

6.6    Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Lék má být užíván během jídel nebo po jídlech.

Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

7.    DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

KRKA, d.d., Novo mesto, Šmarješka cesta 6, 8501 Novo mesto, Slovinsko

8.    REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)

16/348/98-C

9.    DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

Datum první registrace: 9.12.1998

Datum posledního prodloužení registrace: 4.1.2012

10.    DATUM REVIZE TEXTU 8.6.2016