Příbalový Leták

Synthadon Pro Psy A Kočky 5 Mg/Ml

1. NÁZEV VETERINÁRNÍHO LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU


Synthadon 5 mg/ml injekční roztok pro kočky a psy


2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ


1 ml obsahuje:


Léčivá látka: Methadoni hydrochloridum 5 mg

odpovídá methadonum 4,47 mg


Pomocné látky: Methylparaben (E218) 1,0 mg

Propylparaben 0,2 mg


Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.


3. LÉKOVÁ FORMA


Injekční roztok.

Čirý, bezbarvý až světle žlutý roztok.


4. KLINICKÉ ÚDAJE


4.1 Cílové druhy zvířat


Psi a kočky.


4.2 Indikace s upřesněním pro cílový druh zvířat


Analgezie u psů a koček.

Premedikace k celkové anestezii nebo neuroleptanalgezii u psů a koček v kombinaci s neuroleptiky.


4.3 Kontraindikace


Nepoužívat ve známých případech přecitlivělosti na léčivou látku, nebo na některou z pomocných látek.

Nepoužívat u zvířat s pokročilým respiračním selháním.

Nepoužívat u zvířat s těžkou jaterní a renální dysfunkcí.


4.4 Zvláštní upozornění pro každý cílový druh


Vzhledem k individuální variabilitě v reakci na účinky metadonu by se zvířata měla pravidelně sledovat, aby byla zajištěna dostatečná účinnost po požadovanou délku trvání účinku. Před použitím přípravku musí být zvíře důkladně klinicky vyšetřeno. U koček lze ještě dlouho po vymizení analgetického účinku pozorovat dilataci zorniček. Dilatace zorniček tak není odpovídajícím kritériem pro hodnocení klinické účinnosti podané dávky.

K dosažení účinné plazmatické hladiny mohou chrti vyžadovat vyšší dávky než jiná plemena.


4.5 Zvláštní opatření pro použití


Zvláštní opatření pro použití u zvířat


Metadon může v ojedinělých případech vyvolávat respirační depresi a stejně jako u jiných opioidů je třeba dbát zvýšené pozornosti při léčbě zvířat s poruchou funkce dýchání nebo u zvířat, kterým jsou podávána léčiva, která mohou vyvolávat respirační depresi. Pro zajištění bezpečného používání přípravku je třeba léčená zvířata pravidelně monitorovat, včetně vyšetření srdeční frekvence a dechové frekvence.


Jelikož je metadon metabolizován játry, může být u zvířat s poruchou funkce jater ovlivněna intenzita a délka trvání jeho účinku. V případě ledvinové, srdeční nebo jaterní dysfunkce nebo šoku může být s použitím přípravku spojena vyšší míra rizika. U psů mladších 8 týdnů a koček mladších 5 měsíců nebyla bezpečnost metadonu prokázána. Účinek opioidu v případech poranění hlavy je závislý na typu a závažnosti poranění a poskytnuté respirační podpoře. U koček s klinickými příznaky onemocnění nebyla bezpečnost plně stanovena. Vzhledem k riziku excitace by se mělo k opakovanému podání u koček přistupovat opatrně. Použití ve výše uvedených případech musí být v souladu se zvážením poměru terapeutického prospěchu a rizika příslušným veterinárním lékařem.


Zvláštní opatření určené osobám, které podávají veterinární léčivý přípravek zvířatům


Metadon může po zasažení kůže nebo náhodném sebepoškození injekčně aplikovaným přípravkem způsobit respirační depresi. Při manipulaci s přípravkem se zabraňte kontaktu s kůží, očima a ústy
a použijte nepropustné rukavice. V případě zasažení kůže nebo očí postiženou oblast ihned omyjte velkým množstvím vody. Odstraňte potřísněný oděv.

Lidé se známou přecitlivělostí na metadon by se měli vyhnout kontaktu s veterinárním léčivým přípravkem. Metadon může způsobovat úmrtí plodu v děloze. Těhotným ženám se nedoporučuje manipulovat s přípravkem.

V případě náhodného sebepoškození injekčně aplikovaným přípravkem vyhledejte ihned lékařskou pomoc a ukažte příbalovou informaci praktickému lékaři, ale NEŘIĎTE, jelikož může dojít k sedaci.


PRO LÉKAŘE: Metadon je opioid, jehož toxicita může způsobovat klinické účinky včetně respirační deprese nebo apnoe, sedace, hypotenze a bezvědomí. V případě respirační deprese zahajte umělou plicní ventilaci. Pro potlačení těchto příznaků se doporučuje podávání antagonisty opioidů naloxonu.


4.6 Nežádoucí účinky (frekvence a závažnost)


Kočky: Může se vyskytnout respirační deprese. Byly pozorovány mírné excitační reakce: olizování pysků, hlasité projevy, močení, defekace, mydriáza, hypertermie a průjem. Byl hlášen výskyt hyperalgezie. Všechny tyto reakce byly přechodné.

Psi: Může se vyskytnout respirační deprese. Byly pozorovány mírné reakce: lapání po dechu, olizování pysků, slinění, hlasité projevy, nepravidelné dýchání, podchlazení, strnulý pohled a třes. Během první hodiny po podání dávky může v ojedinělých případech dojít k výskytu močení a defekace. Všechny tyto reakce byly přechodné.


4.7 Použití v průběhu březosti, laktace nebo snášky


Metadon prostupuje přes placentu.

Studie na laboratorních zvířatech prokázaly nežádoucí účinky na reprodukci.

Nebyla stanovena bezpečnost veterinárního léčivého přípravku pro použití během březosti a laktace u cílových druhů.

Použití veterinárního léčivého přípravku není doporučováno během březosti.


4.8 Interakce s dalšími léčivými přípravky a další formy interakce


Souběžné použití s neuroleptiky je uvedeno v kapitole 4.9.

Metadon může potencovat účinky analgetik, inhibitorů centrálního nervového systému a látek, které způsobují respirační depresi. Současné nebo následné použití veterinárního léčivého přípravku s buprenorfinem může vést k nedostatečné účinnosti.


4.9 Podávané množství a způsob podání


Analgezie

Psi: 0,5 až 1 mg metadon hydrochloridu/kg ž. hm., subkutánně, intramuskulárně nebo intravenózně (to odpovídá 0,1 až 0,2 ml/kg)

Kočky: 0,3 až 0,6 mg metadon hydrochloridu/kg ž. hm., intramuskulárně (to odpovídá 0,06 až 0,12 ml/kg)


K zajištění správného dávkování, musí být přesně stanovena živá hmotnost zvířete a k podání přípravku musí být použita injekční stříkačka s vhodným dělením stupnice, které umožňuje přesné odměření množství přípravku, které má být podáno.


Vzhledem k individuální variabilitě v odpovědi na podání metadonu, která zčásti závisí na na podané dávce, stáří pacienta, individuálních rozdílech v citlivosti na bolest a celkovém zdravotním stavu, musí být optimální režim dávkování stanoven na individuální bázi. U psů je nástup účinku 1 hodinu po subkutánním podání, asi 15 minut po intramuskulárním podání a do 10 minut po intravenózním podání. Trvání účinku po intramuskulárním nebo intravenózním podání je přibližně 4 hodiny. U koček je nástup účinku 15 minut po podání a trvání účinku je v průměru 4 hodiny. Zvíře by mělo být pravidelně kontrolováno, aby se posoudilo, zda je následně nutná další analgezie.


Premedikace nebo neuroleptanalgezie

Psi:

• Metadon HCl 0,5-1 mg/kg, IV, SC nebo IM


Kombinace např. s:

• Metadon HCl 0,5 mg/kg, IV + např. midazolam nebo diazepam

Úvod propofolem, udržování isofluranem v kyslíku.


• Metadon HCl 0,5 mg/kg + např. acepromazin

Úvod thiopentalem nebo propofolem do dosažení účinku, udržování isofluranem v kyslíku nebo úvod diazepamem a ketaminem.


• Metadon HCl 0,5 -1,0 mg/kg, IV nebo IM + α2 - agonista (např. xylazin nebo medetomidin)

Úvod propofolem, udržování isofluranem v kombinaci s fentanylem nebo celková intravenózní anestezie (TIVA): udržování propofolem v kombinaci s fentanylem.


Protokol TIVA: úvod propofolem, do dosažení účinku. Udržování propofolem a remifentanilem.

Chemicko-fyzikální kompatibilita byla prokázána pouze pro ředění 1:5 s následujícími infúzními roztoky: chlorid sodný 0,9 %, Ringerův roztok a glukóza 5%.


Kočky:

• Metadon HCl 0,3-0,6 mg/kg, IM

- Úvod benzodiazepinem (např. midazolam) a disociativním anestetikem (např. ketamin);

- S trankvilizéry (např. acepromazinem) a NSAID (meloxikam) nebo sedativem (např. α2 - agonista);

- Úvod propofolem, udržování isofluranem v kyslíku.


Dávky závisí na požadovaném stupni analgezie a sedace, požadované délce trvání účinku a současném použití jiných analgetik a anestetik.

Při použití v kombinaci s jinými přípravky se mohou používat nižší dávky.

Pro bezpečné použití s jinými léčivy je třeba se podrobně seznámit s podmínkami registrace uvednými v souharnu údajů o přípravku a navazujících údajích připojených k přísklušnému přípravku..


Zátka injekční lahvičky se nesmí propíchnout více než 20krát.


4.10 Předávkování (symptomy, první pomoc, antidota), pokud je to nutné


1,5 násobné předávkování mělo za následek účinky popsané v bodu 4.6.


Kočky: V případě předávkování (> 2 mg/kg) lze pozorovat následující příznaky: zvýšené slinění, excitace, paralýza zadních končetin a ztráta vzpřimovacího reflexu. U některých koček byly také zaznamenány záchvaty, křeče a hypoxie. Dávka 4 mg/kg může být u koček fatální. Byla popsána respirační deprese.


Psi: Byla popsána respirační deprese.


Účinky metadonu lze antagonizovat naloxonem. Naloxon se v takových případech podává v dávce nutné k dosažení účinku. Jako počáteční dávka se doporučuje intravenózní podání naloxonu v dávce 0,1 mg/kg.


4.11 Ochranné lhůty


Není určeno pro potravinová zvířata.


5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI


Farmakoterapeutická skupina: Analgetika, opioidy, deriváty difenylpropylaminu

ATCvet kód: QN02AC52


5.1 Farmakodynamické vlastnosti


Metadon je strukturálně nepříbuzný s jinými opioidními analgetiky a existuje ve formě racemické směsi. Každý enantiomer má samostatný způsob účinku; d-isomer nekompetitivně antagonizuje receptor NMDA a inhibuje zpětné vychytávání noradrenalinu; l-isomer je agonista opioidního receptoru typu μ.

Existují dva podtypy těchto receptorů μ1 a μ2. U analgetických účinků metadonu se předpokládá, že jsou zprostředkovány podtypy μ1 i μ2, přičemž u podtypu μ2 se zdá, že vyvolává respirační deprese a inhibici gastrointestinální motility. Podtyp μ1 vyvolává supraspinální analgezii a receptory μ2 vyvolávají spinální analgezii.

Metadon má schopnost produkovat hlubokou analgezii. Tu lze využít k premedikaci a v kombinaci s trankvilizéry nebo sedativy může metadon pomáhat při navození sedace. . Doba trvání účinků se může lišit od 1,5 do 6,5 hodiny. Opioidy vyvolávají na dávce závislou respirační depresi. Velmi vysoké dávky mohou způsobit křeče.


5.2 Farmakokinetické údaje


U psů se metadon absorbuje velmi rychle (Tmax 5-15 min) po intramuskulární injekci od 0,3 do 0,5 mg/kg. Při vyšších dávkách Tmax nastupuje později, což ukazuje na to, že zvýšení dávky vede k prodloužení absorpční fáze. Míra a rozsah systémové expozice psů na metadon po intramuskulárním podání se zdá být charakterizována na dávce nezávislou (lineární) kinetikou. Biologická dostupnost je vysoká a pohybuje se mezi 65,4 a 100 %, s průměrnou hodnotou přibližně 90 %. Po subkutánním podání 0,4 mg/kg se metadon vstřebává pomaleji (Tmax 15-140 min) a biologická dostupnost je 79 ± 22 %. U psů byl distribuční objem v ustáleném stavu (Vss) 4,84 l/kg u samců a 6,11 l/kg u samic. Terminální poločas je v rozsahu 0,9-2,2 hodin po intramuskulárním podání, a je nezávislý na dávce a pohlaví. Po intravenózním podání může být terminální poločas mírně delší. Po subkutánním podání se terminální poločas pohybuje v rozmezí 6,4 až 15 hodin. Celková plazmatická clearence (CL) metadonu po intravenózním podání dosahuje 2,92 až 3,56 l/h/kg nebo cca 70 % až 85 % srdečního plazmatického výdeje u psů (4,18 l/h/kg).


U koček se metadon po intramuskulární injekci také rychle absorbuje (maxima koncentrací se vyskytují do 20 min), ale když je přípravek nedopatřením aplikován subkutánně (nebo v jiné špatně vaskularizované oblasti), bude absorpce pomalejší. Terminální poločas se pohybuje v rozmezí 6 až 15 hodin. Clearence je střední až nízká s průměrnou (směr. odchylka - SD) hodnotou 9,06 (3,3) ml/kg/min.


Metadon silně váže na bílkoviny (60 až 90 %). Opioidy jsou lipofilní a jedná se o slabé báze. Tyto fyzikálně-chemické vlastnosti umožňují intracelulární akumulaci. V důsledku toho mají opioidy velký distribuční objem, který výrazně převyšuje objem celkové tělesné vody. Malé množství (3 až 4% u psů) podané dávky se vylučuje v nezměněné formě močí; zbytek je metabolizován v játrech a následně se vylučuje.


6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE


6.1 Seznam pomocných látek


Methylparaben (E 218)

Propylparaben

Chlorid sodný

Hydroxid sodný (pro úpravu pH)

Kyselina chlorovodíková (pro úpravu pH)

Voda na injekci


6.2 Inkompatibility


Nemíchejte s jiným veterinárním léčivým přípravkem, vyjma infuzních roztoků uvedených v bodu 4.9.

Produkt je nekompatibilní s injekčními přípravky s obsahem meloxikamu nebo jinými nevodnými roztoky.


6.3 Doba použitelnosti


Doba použitelnosti veterinárního léčivého přípravku v neporušeném obalu: 30 měsíců

Doba použitelnosti po prvním otevření vnitřního obalu: 28 dní

Doba použitelnosti po naředění podle návodu: 4 hodiny chraňte před světlem.


6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání


Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem.


6.5 Druh a složení vnitřního obalu


Druh obalu:

Čirá, bezbarvá lahvička ze skla typu I

Teflonem potažená brombutylová pryžová zátka 20 mm

Hliníkový uzávěr 20 mm


Velikost balení:

Papírová krabička obsahující 1 lahvičku o obsahu 5, 10, 20, 25, 30 nebo 50 ml.


Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.


6.6 Zvláštní opatření pro zneškodňování nepoužitého veterinárního léčivého přípravku nebo odpadu, který pochází z tohoto přípravku


Všechen nepoužitý veterinární léčivý přípravek nebo odpad, který pochází z tohoto přípravku, musí být likvidován podle místních právních předpisů.


7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI


Le Vet Beheer B.V.

Wilgenweg 7

3421 TV Oudewater

Nizozemsko

8. Registrační číslo(a)


96/054/15-C


9. Datum registrace/ prodloužení registrace


27. 5. 2015


10, DATUM REVIZE TEXTU


Květen 2015


DALŠÍ INFORMACE


Veterinární léčivý přípravek je vydáván pouze na předpis.


Přípravek obsahuje návykové látky. Veterinární léčivý přípravek je vydáván pouze na předpis s modrým pruhem.


1. NÁZEV VETERINÁRNÍHO LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU


Synthadon 10 mg/ml injekční roztok pro kočky a psy


2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ


1 ml obsahuje:


Léčivá látka: Methadoni hydrochloridum 10 mg

odpovídá methadonum 8,9 mg


Pomocné látky: Methylparaben (E218) 1,0 mg

Propylparaben 0,2 mg


Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.


3. LÉKOVÁ FORMA


Injekční roztok.

Čirý, bezbarvý až světle žlutý roztok.


4. KLINICKÉ ÚDAJE


4.1 Cílové druhy zvířat


Psi a kočky.


4.2 Indikace s upřesněním pro cílový druh zvířat


Analgezie u psů a koček.

Premedikace k celkové anestezii nebo neuroleptanalgezii u psů a koček v kombinaci s neuroleptiky.


4.3 Kontraindikace


Nepoužívat ve známých případech přecitlivělosti na léčivou látku, nebo na některou z pomocných látek.

Nepoužívat u zvířat s pokročilým respiračním selháním.

Nepoužívat u zvířat s těžkou jaterní a renální dysfunkcí.


4.4 Zvláštní upozornění pro každý cílový druh


Vzhledem k individuální variabilitě v reakci na účinky metadonu by se zvířata měla pravidelně sledovat, aby byla zajištěna dostatečná účinnost po požadovanou délku trvání účinku. Před použitím přípravku musí být zvíře důkladně klinicky vyšetřeno. U koček lze ještě dlouho po vymizení analgetického účinku pozorovat dilataci zorniček. Dilatace zorniček tak není odpovídajícím kritériem pro hodnocení klinické účinnosti podané dávky.

K dosažení účinné plazmatické hladiny mohou chrti vyžadovat vyšší dávky než jiná plemena.


4.5 Zvláštní opatření pro použití


Zvláštní opatření pro použití u zvířat


Metadon může v ojedinělých případech vyvolávat respirační depresi a stejně jako u jiných opioidů je třeba dbát zvýšené pozornosti při léčbě zvířat s poruchou funkce dýchání nebo u zvířat, kterým jsou podávána léčiva, která mohou vyvolávat respirační depresi. Pro zajištění bezpečného používání přípravku je třeba léčená zvířata pravidelně monitorovat, včetně vyšetření srdeční frekvence a dechové frekvence.


Jelikož je metadon metabolizován játry, může být u zvířat s poruchou funkce jater ovlivněna intenzita a délka trvání jeho účinku. V případě ledvinové, srdeční nebo jaterní dysfunkce nebo šoku může být s použitím přípravku spojena vyšší míra rizika. U psů mladších 8 týdnů a koček mladších 5 měsíců nebyla bezpečnost metadonu prokázána. Účinek opioidu v případech poranění hlavy je závislý na typu a závažnosti poranění a poskytnuté respirační podpoře. U koček s klinickými příznaky onemocnění nebyla bezpečnost plně stanovena. Vzhledem k riziku excitace by se mělo k opakovanému podání u koček přistupovat opatrně. Použití ve výše uvedených případech musí být v souladu se zvážením poměru terapeutického prospěchu a rizika příslušným veterinárním lékařem.


Zvláštní opatření určené osobám, které podávají veterinární léčivý přípravek zvířatům


Metadon může po zasažení kůže nebo náhodném sebepoškození injekčně aplikovaným přípravkem způsobit respirační depresi. Při manipulaci s přípravkem se zabraňte kontaktu s kůží, očima a ústy
a použijte nepropustné rukavice. V případě zasažení kůže nebo očí postiženou oblast ihned omyjte velkým množstvím vody. Odstraňte potřísněný oděv.

Lidé se známou přecitlivělostí na metadon by se měli vyhnout kontaktu s veterinárním léčivým přípravkem. Metadon může způsobovat úmrtí plodu v děloze. Těhotným ženám se nedoporučuje manipulovat s přípravkem.

V případě náhodného sebepoškození injekčně aplikovaným přípravkem vyhledejte ihned lékařskou pomoc a ukažte příbalovou informaci praktickému lékaři, ale NEŘIĎTE, jelikož může dojít k sedaci.


PRO LÉKAŘE: Metadon je opioid, jehož toxicita může způsobovat klinické účinky včetně respirační deprese nebo apnoe, sedace, hypotenze a bezvědomí. V případě respirační deprese zahajte umělou plicní ventilaci. Pro potlačení těchto příznaků se doporučuje podávání antagonisty opioidů naloxonu.


4.6 Nežádoucí účinky (frekvence a závažnost)


Kočky: Může se vyskytnout respirační deprese. Byly pozorovány mírné excitační reakce: olizování pysků, hlasité projevy, močení, defekace, mydriáza, hypertermie a průjem. Byl hlášen výskyt hyperalgezie. Všechny tyto reakce byly přechodné.

Psi: Může se vyskytnout respirační deprese. Byly pozorovány mírné reakce: lapání po dechu, olizování pysků, slinění, hlasité projevy, nepravidelné dýchání, podchlazení, strnulý pohled a třes. Během první hodiny po podání dávky může v ojedinělých případech dojít k výskytu močení a defekace. Všechny tyto reakce byly přechodné.


4.7 Použití v průběhu březosti, laktace nebo snášky


Metadon prostupuje přes placentu.

Studie na laboratorních zvířatech prokázaly nežádoucí účinky na reprodukci.

Nebyla stanovena bezpečnost veterinárního léčivého přípravku pro použití během březosti a laktace u cílových druhů.

Použití veterinárního léčivého přípravku není doporučováno během březosti.


4.8 Interakce s dalšími léčivými přípravky a další formy interakce


Souběžné použití s neuroleptiky je uvedeno v kapitole 4.9.

Metadon může potencovat účinky analgetik, inhibitorů centrálního nervového systému a látek, které způsobují respirační depresi. Současné nebo následné použití veterinárního léčivého přípravku s buprenorfinem může vést k nedostatečné účinnosti.


4.9 Podávané množství a způsob podání


Analgezie

Psi: 0,5 až 1 mg metadon hydrochloridu/kg ž. hm., subkutánně, intramuskulárně nebo intravenózně (to odpovídá 0,05 až 0,1 ml/kg)

Kočky: 0,3 až 0,6 mg metadon hydrochloridu/kg ž. hm., intramuskulárně (to odpovídá 0,03 až
0,06 ml/kg)


K zajištění správného dávkování, musí být přesně stanovena živá hmotnost zvířete a k podání přípravku musí být použita injekční stříkačka s vhodným dělením stupnice, které umožňuje přesné odměření množství přípravku, které má být podáno.


Vzhledem k individuální variabilitě v odpovědi na podání metadonu, která zčásti závisí na na podané dávce, stáří pacienta, individuálních rozdílech v citlivosti na bolest a celkovém zdravotním stavu, musí být optimální režim dávkování stanoven na individuální bázi. U psů je nástup účinku 1 hodinu po subkutánním podání, asi 15 minut po intramuskulárním podání a do 10 minut po intravenózním podání. Trvání účinku po intramuskulárním nebo intravenózním podání je přibližně 4 hodiny. U koček je nástup účinku 15 minut po podání a trvání účinku je v průměru 4 hodiny. Zvíře by mělo být pravidelně kontrolováno, aby se posoudilo, zda je následně nutná další analgezie.


Premedikace nebo neuroleptanalgezie

Psi:

• Metadon HCl 0,5-1 mg/kg, IV, SC nebo IM


Kombinace např. s:

• Metadon HCl 0,5 mg/kg, IV + např. midazolam nebo diazepam

Úvod propofolem, udržování isofluranem v kyslíku.


• Metadon HCl 0,5 mg/kg + např. acepromazin

Úvod thiopentalem nebo propofolem do dosažení účinku, udržování isofluranem v kyslíku nebo úvod diazepamem a ketaminem.


• Metadon HCl 0,5 -1,0 mg/kg, IV nebo IM + α2 - agonista (např. xylazin nebo medetomidin)

Úvod propofolem, udržování isofluranem v kombinaci s fentanylem nebo celková intravenózní anestezie (TIVA): udržování propofolem v kombinaci s fentanylem.


Protokol TIVA: úvod propofolem, do dosažení účinku. Udržování propofolem a remifentanilem.

Chemicko-fyzikální kompatibilita byla prokázána pouze pro ředění 1:5 s následujícími infúzními roztoky: chlorid sodný 0,9 %, Ringerův roztok a glukóza 5%.


Kočky:

• Metadon HCl 0,3-0,6 mg/kg, IM

- Úvod benzodiazepinem (např. midazolam) a disociativním anestetikem (např. ketamin);

- S trankvilizéry (např. acepromazinem) a NSAID (meloxikam) nebo sedativem (např. α2 - agonista);

- Úvod propofolem, udržování isofluranem v kyslíku.


Dávky závisí na požadovaném stupni analgezie a sedace, požadované délce trvání účinku a současném použití jiných analgetik a anestetik.

Při použití v kombinaci s jinými přípravky se mohou používat nižší dávky.

Pro bezpečné použití s jinými léčivy je třeba se podrobně seznámit s podmínkami registrace uvednými v souharnu údajů o přípravku a navazujících údajích připojených k přísklušnému přípravku.


Zátka injekční lahvičky se nesmí propíchnout více než 20krát.


4.10 Předávkování (symptomy, první pomoc, antidota), pokud je to nutné


1,5 násobné předávkování mělo za následek účinky popsané v bodu 4.6.


Kočky: V případě předávkování (> 2 mg/kg) lze pozorovat následující příznaky: zvýšené slinění, excitace, paralýza zadních končetin a ztráta vzpřimovacího reflexu. U některých koček byly také zaznamenány záchvaty, křeče a hypoxie. Dávka 4 mg/kg může být u koček fatální. Byla popsána respirační deprese.


Psi: Byla popsána respirační deprese.


Účinky metadonu lze antagonizovat naloxonem. Naloxon se v takových případech podává v dávce nutné k dosažení účinku. Jako počáteční dávka se doporučuje intravenózní podání naloxonu v dávce 0,1 mg/kg.


4.11 Ochranné lhůty


Není určeno pro potravinová zvířata.


5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI


Farmakoterapeutická skupina: Analgetika, opioidy, deriváty difenylpropylaminu

ATCvet kód: QN02AC52


5.1 Farmakodynamické vlastnosti


Metadon je strukturálně nepříbuzný s jinými opioidními analgetiky a existuje ve formě racemické směsi. Každý enantiomer má samostatný způsob účinku; d-isomer nekompetitivně antagonizuje receptor NMDA a inhibuje zpětné vychytávání noradrenalinu; l-isomer je agonista opioidního receptoru typu μ.

Existují dva podtypy těchto receptorů μ1 a μ2. U analgetických účinků metadonu se předpokládá, že jsou zprostředkovány podtypy μ1 i μ2, přičemž u podtypu μ2 se zdá, že vyvolává respirační deprese a inhibici gastrointestinální motility. Podtyp μ1 vyvolává supraspinální analgezii a receptory μ2 vyvolávají spinální analgezii.

Metadon má schopnost produkovat hlubokou analgezii. Tu lze využít k premedikaci a v kombinaci s trankvilizéry nebo sedativy může metadon pomáhat při navození sedace. Doba trvání účinků se může lišit od 1,5 do 6,5 hodiny. Opioidy vyvolávají na dávce závislou respirační depresi. Velmi vysoké dávky mohou způsobit křeče.


5.2 Farmakokinetické údaje


U psů se metadon absorbuje velmi rychle (Tmax 5-15 min) po intramuskulární injekci od 0,3 do 0,5 mg/kg. Při vyšších dávkách Tmax nastupuje později, což ukazuje na to, že zvýšení dávky vede k prodloužení absorpční fáze. Míra a rozsah systémové expozice psů na metadon po intramuskulárním podání se zdá být charakterizována na dávce nezávislou (lineární) kinetikou. Biologická dostupnost je vysoká a pohybuje se mezi 65,4 a 100 %, s průměrnou hodnotou přibližně 90 %. Po subkutánním podání 0,4 mg/kg se metadon vstřebává pomaleji (Tmax 15-140 min) a biologická dostupnost je 79 ± 22 %. U psů byl distribuční objem v ustáleném stavu (Vss) 4,84 l/kg u samců a 6,11 l/kg u samic. Terminální poločas je v rozsahu 0,9-2,2 hodin po intramuskulárním podání, a je nezávislý na dávce a pohlaví. Po intravenózním podání může být terminální poločas mírně delší. Po subkutánním podání se terminální poločas pohybuje v rozmezí 6,4 až 15 hodin. Celková plazmatická clearence (CL) metadonu po intravenózním podání dosahuje 2,92 až 3,56 l/h/kg nebo cca 70 % až 85 % srdečního plazmatického výdeje u psů (4,18 l/h/kg).


U koček se metadon po intramuskulární injekci také rychle absorbuje (maxima koncentrací se vyskytují do 20 min), ale když je přípravek nedopatřením aplikován subkutánně (nebo v jiné špatně vaskularizované oblasti), bude absorpce pomalejší. Terminální poločas se pohybuje v rozmezí 6 až 15 hodin. Clearence je střední až nízká s průměrnou (směr. odchylka - SD) hodnotou 9,06 (3,3) ml/kg/min.


Metadon silně váže na bílkoviny (60 až 90 %). Opioidy jsou lipofilní a jedná se o slabé báze. Tyto fyzikálně-chemické vlastnosti umožňují intracelulární akumulaci. V důsledku toho mají opioidy velký distribuční objem, který výrazně převyšuje objem celkové tělesné vody. Malé množství (3 až 4% u psů) podané dávky se vylučuje v nezměněné formě močí; zbytek je metabolizován v játrech a následně se vylučuje.


6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE


6.1 Seznam pomocných látek


Methylparaben (E 218)

Propylparaben

Chlorid sodný

Hydroxid sodný (pro úpravu pH)

Kyselina chlorovodíková (pro úpravu pH)

Voda na injekci


6.2 Inkompatibility


Nemíchejte s jiným veterinárním léčivým přípravkem, vyjma infuzních roztoků uvedených v bodu 4.9.

Produkt je nekompatibilní s injekčními přípravky s obsahem meloxikamu nebo jinými nevodnými roztoky.


6.3 Doba použitelnosti


Doba použitelnosti veterinárního léčivého přípravku v neporušeném obalu: 30 měsíců

Doba použitelnosti po prvním otevření vnitřního obalu: 28 dní

Doba použitelnosti po naředění podle návodu: 4 hodiny chraňte před světlem.


6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání


Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem.


6.5 Druh a složení vnitřního obalu


Druh obalu:

Čirá, bezbarvá lahvička ze skla typu I

Teflonem potažená brombutylová pryžová zátka 20 mm

Hliníkový uzávěr 20 mm


Velikost balení:

Papírová krabička obsahující 1 lahvičku o obsahu 5, 10, 20, 25, 30 nebo 50 ml.


Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.


6.6 Zvláštní opatření pro zneškodňování nepoužitého veterinárního léčivého přípravku nebo odpadu, který pochází z tohoto přípravku


Všechen nepoužitý veterinární léčivý přípravek nebo odpad, který pochází z tohoto přípravku, musí být likvidován podle místních právních předpisů.


7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI


Le Vet Beheer B.V.

Wilgenweg 7

3421 TV Oudewater

Nizozemsko

8. Registrační číslo(a)


96/055/15-C


9. Datum registrace/ prodloužení registrace


27. 5. 2015


10, DATUM REVIZE TEXTU


Květen 2015


DALŠÍ INFORMACE


Veterinární léčivý přípravek je vydáván pouze na předpis.


Přípravek obsahuje návykové látky. Veterinární léčivý přípravek je vydáván pouze na předpis s modrým pruhem.



1