Příbalový Leták

Surgam Léčiva

sp.zn. sukls209338/2010 a sp.zn. sukls208364/2015

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1. NÁZEV PŘÍPRAVKU

Surgam Léčiva 300 mg tablety

2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jedna tableta obsahuje acidum tiaprofenicum 300 mg.

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3. LÉKOVÁ FORMA

Tableta

Popis přípravku: bílé nebo téměř bílé čočkovité tablety s půlicí rýhou, z jedné strany značeny 009 a G po obou stranách půlicí rýhy, z druhé strany logotypem RU.

Tabletu lze rozdělit na stejné dávky.

4.    KLINICKÉ ÚDAJE

4.1    Terapeutické indikace

-    Surgam Léčiva je indikovaný u akutních i chronických revmatických kloubních onemocnění: revmatoidní artritidy, osteoartrózy, ankylozující spondylartritidy (Bechtěrevova nemoc).

-    Surgam Léčiva je možné podat i u všech typů mimokloubního revmatismu, při pooperačních zánětech a bolestivých stavech, při bolestech zad, při bolestivých poraněních pohybového ústrojí.

4.2    Dávkování a způsob podání

Výskyt nežádoucích účinků může být snížen podáváním nejnižší účinné dávky po nejkratší dobu nutnou ke zlepšení příznaků (viz bod 4.4).

Dávkování

Dospělým a dospívajícím od 15 let se podává 2* denně 300 mg (1 tableta). Dávku možno snížit, nejmenší jednotlivá dávka je 'A tablety, nejmenší denní dávka je 1 tableta (rozděleně ve 2 dávkách). Dávka 600 mg za den nemá být překračována.

Dospívajícím od 12 let se obvykle podává 2* denně A tablety (10 mg/kg tělesné hmotnosti a den rozděleně ve 2 dávkách).

Pacienty starší 70 let lze při dlouhodobé léčbě udržovat podáváním A tablety 2* denně.

Délka léčby se pohybuje podle druhu onemocnění a stádia zánětu od několika dnů po několik týdnů i déle.

Způsob podání

Tablety se polykají při jídle nebo těsně po jídle a zapíjejí se vodou.

4.3    Kontraindikace

-    Hypersenzitivita na léčivou látku, její deriváty nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.

-    Alergická reakce na kyselinu acetylsalicylovou nebo jiné nesteroidní antiflogistikum v anamnéze (kopřivka, kožní vyrážka, alergická rýma, angioneurotický edém, anafylaktická reakce).

-    Anamnéza gastrointestinálního krvácení nebo perforace ve vztahu k předchozí léčbě nesteroidními antirevmatiky.

-    Aktivní nebo anamnesticky rekurentní peptický vřed/hemoragie (dvě nebo více epizod prokázané ulcerace nebo krvácení).

-    Asthma bronchiale v anamnéze.

-    Závažné srdeční selhání.

-    Závažná porucha funkce jater nebo ledvin.

-    Třetí trimestr těhotenství.

4.4    Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Nežádoucí účinky mohou být minimalizovány užitím nejnižší účinné dávky po co nejkratší možnou dobu nezbytnou ke zlepšení příznaků (viz bod 4.2, a Gastrointestinální a kardiovaskulární rizika níže).

Přípravek Surgam Léčiva nemá být podáván společně s jinými nesteroidními antirevmatiky, včetně selektivních inhibitorů cyklooxygenázy-2.

Starší pacienti

U starších pacientů je zvýšený výskyt nežádoucích účinků, zejména gastrointestinálního krvácení a perforací, které mohou být fatální (viz bod 4.8).

Gastrointestinální krvácení, ulcerace a perforace

Gastrointestinální krvácení, ulcerace a perforace, které mohou být fatální, byly hlášeny u všech nesteroidních antirevmatik kdykoli během léčby, s varujícími příznaky, ale i bez nich, i bez předchozí anamnézy závažných gastrointestinálních příhod.

U pacientů s anamnézou peptického vředu, zejména pokud byl komplikován krvácením nebo perforací (viz bod 4.3), a u starších osob stoupá riziko gastrointestinálního krvácení, ulcerací a perforací se zvyšující se dávkou nesteroidního antirevmatika. Tito pacienti by měli zahajovat léčbu nejnižší možnou dávkou.

U těchto pacientů, a také u pacientů současně potřebujících nízké dávky kyseliny acetylsalicylové nebo jiné léčivé látky, které pravděpodobně zvyšují gastrointestinální riziko (viz níže a bod 4.5), by měla být zvážena kombinovaná léčba s protektivními přípravky (např. misoprostolem nebo inhibitory protonové pumpy).

Pacienti s anamnézou gastrointestinální toxicity, obzvláště ve starším věku, by měli hlásit všechny neobvyklé abdominální příznaky (zejména gastrointestinální krvácení), především na počátku léčby. U pacientů současně užívajících přípravky, které mohou zvyšovat riziko ulcerace nebo krvácení (např. perorální kortikosteroidy, antikoagulancia jako warfarin, SSRI nebo antiagregancia jako kyselina acetylsalicylová - viz bod 4.5), je nutná opatrnost.

Pokud se během užívání přípravku Surgam Léčiva objeví gastrointestinální krvácení nebo vředy, musí být léčba ukončena.

Pacientům s gastrointestinálními chorobami v anamnéze (ulcerózní kolitida, Crohnova choroba) musí být nesteroidní antirevmatika podávána s opatrností, protože se jejich stav může touto léčbou zhoršit (viz bod 4.8).

Poměr možného prospěchu a eventuálního rizika je třeba zvážit v následujících případech:

-    u pacientů s rekurentní rinosinusitidou, nosními polypy nebo chronickou kopřivkou, protože hrozí riziko vzniku pseudoalergické reakce;

-    u hemofiliků nebo pacientů s jinými poruchami srážlivosti krve, protože existuje zvýšené riziko krvácení;

-    u pacientů s poruchou funkce ledvin a jater;

-    při onemocnění močového měchýře a prostaty. Kyselina tiaprofenová může vyvolat zánět či dráždění močového měchýře, proto při objevení se symptomatologie ze strany močového ústrojí je nutno přípravek vysadit. Tyto symptomy pak zpravidla rychle vymizí;

-    u pacientů se systémovým onemocněním lupus erytematodes a smíšeným onemocněním pojivových tkání existuje zvýšené riziko vzniku aseptické meningitidy (viz bod 4.8).

Na začátku léčby přípravkem Surgam Léčiva je vhodné monitorovat objem moči a funkci ledvin u pacientů se srdeční nedostatečností, jaterní cirhózou, nefrotickým syndromem chronickou ledvinnou nedostatečností a u pacientů léčených diuretiky.

Kyselina tiaprofenová potencuje účinky antikoagulancií (kumarinových a indandionových derivátů), proto je nutné při zahájení a ukončení léčby přípravkem Surgam Léčiva monitorovat hemokoagulační parametry a přizpůsobit dávku antikoagulancií.

Kardiovaskulární a cerebrovaskulární účinky

Je třeba poučit a monitorovat pacienty s anamnézou hypertenze a/nebo mírného až středně těžkého městnavého srdečního selhání, protože v souvislosti s léčbou NSAID byly hlášeny případy retence tekutin a vzniku edémů.

Klinické studie a epidemiologické údaje poukazují na to, že podávání některých NSAID (obzvláště ve vysokých dávkách a po dlouhou dobu) může souviset s mírným zvýšením rizika arteriálních trombotických příhod (např. infarktu myokardu nebo cévní mozkové příhody). Neexistují dostatečné údaje, které by mohly vyloučit toto riziko pro kyselinu tiaprofenovou.

Podávání kyseliny tiaprofenové je třeba pečlivě zvážit u pacientů s nedostatečně kompenzovanou hypertenzí, kongestivním srdečním selháním, ICHS, onemocněním periferních tepen a/nebo cerebrovaskulárním onemocněním. Obdobně je třeba zvažovat zahájení dlouhodobé léčby u pacientů s rizikovými faktory pro kardiovaskulární choroby (např. hypertenze, hyperlipidemie, diabetes mellitus, kouření).

V souvislosti s užíváním nesteroidních antirevmatik bylo hlášeno zvýšené riziko fibrilace síní.

Kožní reakce

Velmi vzácně byly v souvislosti s léčbou nesteroidními antirevmatiky hlášeny závažné kožní reakce, z nichž některé byly fatální, včetně exfoliativní dermatitidy, Stevens-Johnsonova syndromu a toxické epidermální nekrolýzy (viz bod 4.8). Těmito reakcemi jsou pacienti nejvíce ohroženi na počátku léčby: nástup reakce se nejčastěji objevuje během prvního měsíce léčby. Při prvních známkách výskytu vyrážky, slizničních lézí nebo jakýchkoli jiných příznaků hypersenzitivity musí být přípravek Surgam Léčiva vysazen.

Při léčbě přípravkem není vhodné kouření a pití alkoholických nápojů.

Přípravek se nepodává dětem do 12 let.

4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Léky s tendencí k vyvolání hypoprotrombinemie, trombocytopenie, GIT ulcerace nebo hemoragie Nedoporučuje se současné podávání přípravku Surgam Léčiva a léků, které mají tendenci k vyvolání hypoprotrombinemie, trombocytopenie nebo GIT ulcerace či hemoragie.

Perorální antikoagulancia, heparin a streptokináza

Nedoporučuje se současné podávání přípravku Surgam Léčiva a perorálních antikoagulancií, heparinu a streptokinázy. Nesteroidní antirevmatika mohou zvýšit účinky antikoagulancií, jako např. warfarinu (viz bod 4.4).

Antiagregancia a selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI)

Současné podávání antiagregancií a SSRI při léčbě nesteroidními antiflogistiky zvyšuje riziko gastrointestinálního krvácení (viz bod 4.4).

Kaliové suplementy

Současné podávání kaliových suplementů při léčbě nesteroidními antiflogistiky zvyšuje riziko GIT ulcerací a hemoragií.

Kortikosteroidy

Současné podávání kortikosteroidů při léčbě nesteroidními antiflogistiky zvyšuje riziko gastrointestinálních vředů nebo krvácení (viz bod 4.4).

Paracetamol

Souběžné dlouhodobé podávání paracetamolu s nesteroidními antiflogistiky zvyšuje riziko nefrotoxicity.

Antihypertenziva a diuretika

Nesteroidní antiflogistika tím, že snižují syntézu prostaglandinů v ledvinách, mohou snižovat účinek antihypertenziv (P-blokátorů, ACE-inhibitorů, antagonistů angiotensinu II) a diuretik, zvláště triamterenu.

Nesteroidní antiflogistika

Souběžné podávání dvou nebo více nesteroidních antiflogistik zvyšuje gastrointestinální toxicitu těchto kombinací. Současně přitom dochází i ke změnám farmakokinetických parametrů podávaných farmak, což může změnit i jejich terapeutický účinek. Proto se nedoporučuje současné podávání nesteroidních antiflogistik a přípravku Surgam Léčiva.

Cefamandol a kyselina valproová

Cefamandol a kyselina valproová při současné aplikaci s nesteroidními antiflogistiky může vést k hypoprotrombinemii s rizikem krvácení.

Cyklosporin, zlato a další léky s rizikem nefrotoxicity

Nesteroidní antiflogistika zvyšují riziko nefrotoxicity cyklosporinu, zlata a všech léků s rizikem nefrotoxicity.

Lithium

U pacientů užívajících lithium je třeba častější kontroly sérových hladin lithia, protože nesteroidní antiflogistika snižují renální clearance lithia a tak zvyšují jeho krevní hladinu.

Methotrexát

Nesteroidní antiflogistika snižují vazbu methotrexátu na plazmatické bílkoviny a snižují i jeho eliminaci ledvinami. Po dobu souběžného podávání je třeba dávkování methotrexátu a jeho hladiny pečlivě monitorovat.

Fenytoin a jiné deriváty hydantoinu, perorální antidiabetika ze skupiny sulfonylurey Kyselina tiaprofenová může vést k uvolnění některých léků z vazby na plazmatické bílkoviny (fenytoinu a jiných derivátů hydantoinu, perorálních antidiabetik ze skupiny sulfonylurey) a tak zvýšit jejich hladinu v krvi.

Digoxin

Současné podání kyseliny tiaprofenové u pacientů léčených digoxinem snižuje lehce jeho plazmatickou hladinu.

Pentoxifylin

Současné podávání pentoxifylinu může vést ke zvýšenému riziku krvácení.

Tenofovir

Současné podávání tenofoviru s nesteroidními antirevmatiky může zvýšit riziko renálního selhání.

4.6    Fertilita, těhotenství a kojení Těhotenství

Inhibice syntézy prostaglandinů může mít nežádoucí vliv na těhotenství a fetální/embryonální vývoj. Data z epidemiologických studií naznačují zvýšené riziko potratů a srdečních malformací po užívání inhibitorů syntézy prostaglandinů v počátku těhotenství. Absolutní riziko kardiovaskulárních malformací se zvýšilo z méně než 1 % na přibližně 1,5 %. Předpokládá se, že se riziko zvyšuje s dávkou a trváním terapie. U zvířat se prokázalo, že podání inhibitorů syntézy prostaglandinů vede k zvýšení pre- a postimplantačních ztrát a k fetální/embryonální letalitě. Navíc byla hlášena zvýšená incidence různých malformací včetně kardiovaskulárních po podání inhibitorů syntézy prostaglandinů zvířatům v průběhu organogenetické periody.

V    průběhu prvního a druhého trimestru nesmí být kyselina tiaprofenová podána, pokud to není zcela nezbytné.

Pokud j e kyselina tiaprofenová podávaná ženám, které chtěj í otěhotnět nebo j sou v prvním a druhém trimestru těhotenství, musí být dávka co nejnižší a doba léčby co nejkratší.

Během třetího trimestru těhotenství všechny inhibitory syntézy prostaglandinů mohou vystavovat plod:

-    kardiopulmonální toxicitě (předčasný uzávěr ductus arteriosus a pulmonální hypertenze);

-    renální dysfunkci, která může progredovat v renální selhání s oligohydroamnion.

matku a novorozence na konci těhotenství:

-    potenciálnímu prodloužení krvácení, anti-agregační efekt se může vyskytnout i ve velmi malých dávkách;

-    inhibici děložních kontrakcí vedoucí k opoždění nebo prodloužení porodu.

Proto je kyselina tiaprofenová kontraindikována ve třetím trimestru těhotenství.

Kojení

Kyselina tiaprofenová přechází do mateřského mléka, proto není vhodné používání přípravku Surgam Léčiva v době kojení.

Fertilita

Užívání přípravku Surgam Léčiva může snížit plodnost žen a nedoporučuje se tedy ženám, které chtějí otěhotnět. U žen, které mají obtíže s otěhotněním nebo jsou vyšetřovány pro neplodnost, by mělo být zváženo ukončení léčby přípravkem Surgam Léčiva.

4.7    Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Jelikož léčivý přípravek může způsobit závratě, únavu a ospalost, může být ovlivněna schopnost řídit nebo obsluhovat stroje.

4.8. Nežádoucí účinky

V    následující tabulce jsou shrnuty nežádoucí účinky kyseliny tiaprofenové rozdělené do skupin dle terminologie MedDRA s uvedením frekvence výskytu: velmi časté (>1/10); časté (>1/100 až <1/10);

méně časté (>1/1 000 až <1/100); vzácné (>1/10 000 až < 1/1 000); velmi vzácné (<1/10 000), není známo (z dostupných údajů nelze určit):

MedDRA třídy orgánových systémů

Frekvence

Nežádoucí účinek

Infekce a infestace

není známo

cystitida

Poruchy krve a lymfatického systému

není známo

anemie z důvodu krvácení trombocytopenie

Poruchy imunitního systému

není známo

astma, zejména u jedinců alergických na kyselinu acetylsalicylovou nebo jiná nesteroidní protizánětlivá léčiva, anafylaktický šok

Poruchy metabolismu a výživy

časté

edém

hyperkalemie

není známo

retence vody a sodíku (viz 4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití)

Psychiatrické poruchy

vzácné

dezorientace

Poruchy nervového systému

časté

únava závratě bolesti hlavy ospalost

není známo

aseptická meningitida (zejména u pacientů se systémovým onemocněním lupus erytematodes a smíšeným onemocněním pojivových tkání)

Poruchy ucha a labyrintu

není známo

vertigo

tinitus

Srdeční poruchy

vzácné

srdeční selhání

Gastrointestinální poruchy

velmi časté

bolest v nadbřišku

časté

křeče v břiše

nauzea

zvracení

dyspepsie

průjem

není známo

plynatost, stomatitida, exacerbace kolitidy a Crohnovy choroby, peptický vřed, okultní nebo aktivní gastrointestinální krvácení a perforace, zácpa, gastritida

Poruchy kůže a podkožní tkáně

není známo

purpura, erythema multiforme a bulózní dermatitida (Steven - Johnsonův syndrom nebo toxická epidermální nekrolýza) reakce fotosensitivity, angioedém, vyrážka kopřivka, svědění

Poruchy ledvin a močových cest

velmi vzácné

akutní intersticiální nefritida renální selhání

není známo

bolesti močového měchýře, dysurie, polakysurie, může se objevit hematurie

Vyšetření

časté

abnormální hodnoty jaterních testů

není známo

prodloužení doby krvácení

V souvislosti s léčbou NSAID byly hlášeny edémy, hypertenze a srdeční selhání. Klinické studie a epidemiologické údaje poukazují na to, že užívaní některých NSAID, (obzvláště ve vysokých dávkách a po dlouhou dobu), může souviset s mírným zvýšením rizika arteriálních trombotických příhod (např. infarktu myokardu anebo cévní mozkové příhody; viz bod 4.4).

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48 100 41 Praha 10

webové stránky: http://www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek 4.9 Předávkování

Předávkování u derivátů kyseliny propionové může probíhat asymptomaticky, nebo jen s mírnou ospalostí, nauzeou a bolestmi břicha. Byl též pozorován i těžší průběh s krvácením z GIT, selháním ledvin a kómatem.

Léčebně se u pacientů při vědomí doporučuje vyvolat zvracení nebo výplach žaludku, podat aktivní uhlí a antacida k omezení nežádoucích účinků na GIT.

Při těžších projevech je nutná celkově podpůrná a symptomatická terapie. Při event. závažných hypersenzitivních reakcích lze podat glukokortikoidy. Antidotum není známo, hemodialýza při renálním selhání může být pomocí, ale nevede ke snížení krevních hladin kyseliny tiaprofenové.

5.    FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

Farmakoterapeutická skupina: nesteroidní protizánětlivá a protirevmatická léčiva, deriváty kyseliny propionové, ATC kód: M01AE11

5.1    Farmakodynamické vlastnosti

Kyselina tiaprofenová je derivát propionové kyseliny. Má silné antiflogistické účinky, které se vysvětlují jejími účinky v zánětlivých tkáních: redukcí aktivity prostaglandinů, inhibicí jejich syntézy a pravděpodobně i útlumem aktivit jiných lokálních mediátorů zánětlivé odpovědi. Zvláště účinně ovlivňuje vazomotorické a exsudativní projevy akutního zánětu a tlumí i bolest, která jej doprovází. Působí též antipyreticky a má i reverzibilní antiagregační účinek na trombocyty.

Při pokusech na zvířatech neovlivňuje syntézu proteoglykanů v kloubní chrupavce.

5.2    Farmakokinetické vlastnosti

Po perorálním podání se kyselina tiaprofenová rychle vstřebává, převážně z duodena. Přítomnost potravy ani aluminiových antacid resorpci neovlivňuje. Vrcholových hladin v plazmě dosahuje za cca l hodinu po podání na lačno, asi za 2 hodiny při podání s jídlem. Váže se na plazmatické bílkoviny asi z 98 % (hlavně na albumin). Biologická dostupnost činí 90%. Difunduje do všech tekutin a tkání, v synoviální tekutině dosahuje špičkové hladiny za 4 hodiny. Kyselina tiaprofenová prostupuje placentární bariérou a v malém množství do mateřského mléka.

Biologický poločas je 1,5—1,7 hodiny a ve stáří se prodlužuje cca na 2,5 hodiny. Hlavními metabolity jsou 5-(hydroxybenzyl)-a methyl-2-thiofenoctová kyselina a 5-(4 hydroxybenzoyl)-a methyl-2-thiofenoctová kyselina.

Kyselina tiaprofenová a její metabolity jsou vylučovány především ve formě konjugovaných glukuronidů přibližně z 60 % ledvinami a ze 40 % žlučí do stolice. Při snížení funkce ledvin (clearance pod 30 ml/min) se biologický poločas prodlužuje na 4-5,7 hodiny.

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Akutní toxicita kyseliny tiaprofenové (LD50) v mg/kg: per os    i. v.

myš    600-780    600-640

potkan    190-253    350-370

králík    380    340

Při studiích chronické toxicity snášeli paviáni denní dávku 30 mg/kg po 52 týdnů dobře, zatímco u psů po téže dávce došlo za 24 týdnů ke 3 úhynům z 8, u potkanů k 16 z 35.

Mutagenita ani karcinogenita nebyla v testech zjištěna.

Při podávání 20 mg/kg/den kyseliny tiaprofenové potkanům nedošlo ke snížení fertility samců ani samic. Dávka 75 mg/kg/den vedla u samic králíků ke snížení počtu implantací. Při dávkách 100 mg/kg/den byla u myší zjištěna fetotoxicita, ale teratogenita zjištěna nebyla. Studie u zvířat v druhé polovině gravidity vedla k prodloužení gestace, dystonii (funkční poruše děložních kontrakcí), opoždění porodu a k předčasnému uzávěru ductus arteriosus, patrně pro inhibici děložních prostaglandinů, opožděný a protrahovaný porod byl příčinou vyššího počtu mrtvě narozených plodů.

6.    FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1    Seznam pomocných látek

kukuřičný škrob poloxamer 188 magnesium-stearát mastek

6.2    Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3    Doba použitelnosti

3 roky

6.4    Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte při teplotě do 25 °C v původním vnitřním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem a vlhkostí.

6.5    Druh obalu a obsah balení

Druh obalu: blistr (průhledný bezbarvý PVC /Al), krabička Velikost balení: 20 tablet

6.6    Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Žádné zvláštní požadavky.

7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Zentiva, k. s., U kabelovny 130, 102 37 Praha 10 - Dolní Měcholupy, Česká republika

8.    REGISTRAČNÍ ČÍSLO

29/185/91-C

9.    DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

Datum první registrace: 24.5.1991

Datum posledního prodloužení registrace: 27.7.2016

10. DATUM REVIZE TEXTU

27.7.2016

9/9