Suprax
zastaralé informace, vyhledat novějšísp.zn.sukls65631/2014
SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU
1. NÁZEV PŘÍPRAVKU
SUPRAX 200 mg potahované tablety SUPRAX, prášek pro perorální suspenzi
2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
Suprax 200 mg potahované tablety:
Jedna tableta obsahuje cefiximum 200 mg (odpovídá cefiximum trihydricum 223,84 mg).
Suprax, prášek pro perorální suspenzi:
5 ml suspenze obsahuje cefiximum 100 mg (odpovídá cefiximum trihydricum 111,92 mg). Pomocná látka se známým účinkem: 5 ml suspenze obsahuje 2,5 g sacharosy.
Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.
3. LÉKOVÁ FORMA
Potahované tablety: bílé bikonvexní potahované tablety elipsovitého tvaru s naznačenou dělící rýhou na jedné straně, označené EM vlevo od této rýhy, 72 vpravo od naznačené dělící rýhy; na druhé straně tablety bez označení.
Půlicí rýha má pouze usnadnit dělení tablety pro snazší polykání, nikoliv její rozdělení na stejné dávky.
Prášek pro perorální suspenzi: bílý jemný prášek jahodové vůně.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikace
Cefixim je perorální cefalosporinové antibiotikum III. generace, které se používá k léčbě akutních i chronických infekcí různé závažnosti vyvolaných citlivými bakteriemi a odpovídajících na perorální léčbu:
- infekcí horních dýchacích cest (např. otorinolaryngeální infekce: otitis media, sinusitida, tonzilitida, faryngitida, laryngitida),
- infekcí dolních dýchacích cest: pneumonie, akutní bronchitidy a akutní exacerbace chronické bronchitidy,
- infekcí ledvin a vývodných močových cest (např. cystitida, cystouretritida, nekomplikovaná pyelonefritida, uretritida, akutní gonoroická uretiritida),
- infekcí žlučových cest.
Potvrzené infekce vyvolané stafylokoky se neléčí přípravkem Suprax, protože stafylokoky jsou vůči němu rezistentní.
4.2 Dávkování a způsob podání
Dávkování je třeba přizpůsobit v závislosti na věku pacienta, jeho tělesné hmotnosti, symptomech a na funkci ledvin; podává se perorálně jednou nebo dvakrát denně (viz bod 4.4).
Dávkování
Dospělí a dospívající starší než 12 let
Obvyklá denní dávka jsou 2 potahované tablety. Užívají se buď najednou, anebo rozděleně ve dvou denních dávkách (jedna potahovaná tableta ráno a jedna večer).
Pediatrická _ populace
Suspenze se nesmí podávat nezralým kojencům a novorozencům.
Děti mladší než 12 let
Obvyklá denní dávka je 8 mg/kg tělesné hmotnosti. Doporučená denní dávka se podává najednou, anebo rozděleně ve dvou denních dávkách (4 mg/kg tělesné hmotnosti ráno a 4 mg/kg tělesné hmotnosti večer).
Podle závažnosti a lokalizace infekce je možné denní dávku zvýšit až na 2 x 6 mg cefiximu/kg tělesné hmotnosti.
Dospívající starší než 12 let
Dávkování v této věkové skupině je stejné jako u dospělých pacientů.
Dávkování suspenze pacientům shrnuje tabulka (Tabulka 1):
Tělesná hmotnost |
Denní dávka | ||
do 6 kg: |
1x 2,5ml (1x / odměrky) |
nebo 2x 1,25ml (2x% odměrné lžičky) | |
6-12,5 kg: |
1x 5ml (1x 1 odměrka) |
nebo 2x 2,5ml |
(2x/ odměrné lžičky) |
12,5-25 kg: |
1x 10ml (1x 2 odměrky) |
nebo 2x 5ml |
(2x1 odměrné lžičky) |
25-37,5 kg: |
1x 15ml (1x 3 odměrky) |
nebo 2x 7,5ml |
(2x1/ odměrné lžičky) |
přes 37,5 kg nebo nad 12 let |
1x 20ml (1x 4 odměrky) |
nebo 2x 10ml |
(2x2 odměrné lžičky) |
Suspenze se odměřuje pomocí přiložené odměrné lžičky, která je kalibrována pro dávku 1,25 ml; 2,5 ml a 5,0 ml.
5 ml suspenze obsahuje 100 mg léčivé látky.
Při těžké poruše funkce ledvin je třeba snížit dávku.
U dospělých a dětí nad 12 let s clearance kreatininu nižší než 20 ml/min/1,73m2 je doporučená dávka 1 x 200 mg. Obdobně u mladších dětí je doporučená denní dávka 1 x 4 mg cefiximu/kg tělesné hmotnosti.
Trvání léčby
Při běžných bakteriálních infekcích se řídí průběhem onemocnění a dostatečná doba léčby je obvykle 5-10 dní.
Při infekcích beta-hemolytickými streptokoky se doporučuje pokračovat minimálně 10 dní, aby se předešlo pozdním komplikacím (revmatické horečce, glomerulonefritidě).
Při nekomplikovaných infekcích močových cest u žen stačí obvykle 1- 3 dny trvající terapie.
Při nekomplikované kapavce zpravidla postačuje jednorázové podání 400 mg cefiximu. Úspěšnost léčby kapavky je nutno překontrolovat kultivačně za 3 - 4 dny po ukončení léčby.
Způsob podání Perorální podání.
Přípravek může být podáván před jídlem nebo během jídla; potrava neovlivňuje absorpci léčivé látky. Potahované tablety je třeba zapít dostatečným množstvím tekutiny.
Suspenze se odměřuje pomocí přiložené odměrné lžičky, která je kalibrována pro dávku 1,25 ml; 2,5 ml a 5,0 ml. Přípravek Suprax je možné rozpouštět jen vodou. Nesmí se použít mléko nebo ovocný čaj. Suspenzi je třeba před každým použitím silně protřepat. Po protřepání je třeba nechat zmizet vzniklou pěnu.
Další informace o přípravě suspenze před podáváním viz bod 6.6.
4.3 Kontraindikace
Hypersenzitivita na cefalosporiny nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.
4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití
Závažné kožní nežádoucí účinky
U některých pacientů léčených cefiximem byly hlášeny závažné kožní nežádoucí účinky, jako je toxická epidermální nekrolýza, Stevens-Johnsonův syndrom a léková vyrážka s eosinofilií a systémovými symptomy (DRESS). Pokud se závažné kožní nežádoucí účinky vyskytnou, je třeba přerušit léčbu cefiximem a přijmout vhodnou léčbu a/nebo opatření.
Hypersenzitivita na peniciliny
Cexifim je třeba podávat s opatrností u pacientů s hypersenzitivitou na peniciliny v anamnéze. Je možná zkřížená senzitivita s jinými beta-laktamovými antibiotiky. Z toho důvodu je nutné věnovat zvláštní pozornost pacientům s anamnézou těžké alergie nebo s bronchiálním astmatem. V případě anafylaktické reakce je nutné okamžité podání adrenalinu, kyslíku a steroidů a zajistit volné dýchací cest.
Hemolytická anemie
U cefalosporinů (jako skupiny léků) byla popsána léky navozená hemolytická anemie, včetně těžkých případů s fatálními následky. Byla hlášena rekurence hemolytické anemie po opětovném podání cefalosporinů u pacientů s hemolytickou anemií spojenou s cefalosporiny (včetně cefiximu).
Akutní selhání ledvin
Stejně jako ostatní cefalosporiny může cefixim způsobit akutní selhání ledvin včetně tubulointersticiální nefritidy jako základní patologický stav. Pokud dojde k akutnímu selhání ledvin, je třeba přerušit léčbu cefiximem a přijmout vhodnou léčbu a/nebo opatření.
Porucha funkce ledvin
V případě těžké poruchy funkce ledvin s clearance kreatininu < 10 ml/min/1,73 m2 se Suprax podává zvlášť opatrně (viz body 4.2 a 5.2).
Jiné
U pacientů s těžkým gastrointestinálním onemocněním, které je provázeno zvracením a průjmy, je léčba přípravkem Suprax nevhodná, protože nelze zaručit dostatečnou absorpci látky (v tomto případě se doporučuje parenterální léčba vhodným antibiotikem).
Dlouhodobé nebo opakované podávání přípravku Suprax může vyvolat superinfekci rezistentními bakteriemi nebo kvasinkami.
Při těžkém a přetrvávajícím průjmu v průběhu nebo po léčbě je třeba uvážit možnost vzniku pseudomembranózní kolitidy! V takovém případě je nutné okamžitě léčbu přerušit a zahájit vhodnou léčbu. Přípravky ovlivňující střevní peristaltiku jsou kontraindikovány.
Pediatrická populace
Bezpečnost cefiximu u nezralých kojenců a novorozenců nebyla stanovena.
U dětí mladších než 12 let je doporučeno podávání prášku pro perorální suspenzi.
Upozornění pro pacienty s diabetes mellitus:
5 ml připravené suspenze obsahuje 2,5 g sacharosy (0,21 chlebové jednotky).
Pacienti trpící vzácnými dědičnými problémy intolerance fruktosy při malabsorpci glukosy a galaktosy, nebo sacharoso-izomaltázové deficienci by neměli tento přípravek užívat.
4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
Vliv na laboratorní vyšetření:
- Podávání cefiximu může vést k falešně pozitivním výsledkům při stanovení glukosy v moči pomocí Benedictova činidla, Fehlingova činidla nebo Clinitestu. Je doporučeno provést testy založené na enzymatických reakcích oxidace glukosy (např. Tes-Tape).
- Během léčby cefiximem může dojít k falešně pozitivnímu výsledku Coombsova textu.
Kombinace přípravku Suprax s aminoglykosidovými antibiotiky, s polymyxinem B, s kolistinem anebo s vysokými dávkami kličkových diuretik (např. furosemidu) může vyvolat poruchu renálních funkcí. Ty je třeba při takové kombinaci pečlivě monitorovat, a to zejména u pacientů s již sníženou funkcí ledvin.
Cefixim je třeba podávat s opatrností pacientům léčeným antikoagulancii kumarinového typu, např. draselnou solí warfarinu. Vzhledem k tomu, že cefixim může zvýšit účinek antikoagulancií, může dojít k prodloužení protrombinového času s krvácením nebo bez něho.
Nifedipin zvyšuje u zdravých dobrovolníků biologickou dostupnost cefiximu, ale klinický význam tohoto zvýšení nebyl prokázán.
V současnosti nebyly pozorovány u přípravku Suprax interakce na úrovni metabolismu.
Mukolytika acetylcysteinového typu mohou být podávána současně s přípravkem Suprax.
4.6 Fertilita, těhotenství a kojení
Bezpečnost cefiximu u těhotných žen nebyla stanovena. Užití cefiximu v průběhu těhotenství, zejména v prvním trimestru, vyžaduje důkladné vyhodnocení poměru rizika a prospěchu.
Kojení
Není známo, zda se cefixim vylučuje do mateřského mléka. Užití cefiximu během kojení se nedoporučuje, pokud to lékař nepovažuje za nezbytné.
Fertilita
Reprodukční studie provedené na myších a potkanech v dávkách až 400krát vyšších, než je dávka pro člověka, neodhalily žádné důkazy poškození fertility nebo poškození plodu cefiximem. Nejsou dostupné klinické údaje týkající se fertility člověka.
4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
Nejsou známy.
4.8 Nežádoucí účinky
Pro hodnocení nežádoucích účinků jsou použity následující kategorie četnosti: časté (> 1/100 až <1/10); méně časté (> 1/1000 až <1/100); vzácné (> 1/10000 až <1/1000); velmi vzácné (<1/10000); není známo (z dostupných údajů nelze určit)
Níže uvedené nežádoucí účinky byly sledované během klinických studií a/nebo po uvedení na trh. Infekce a infestace
Vzácné: dlouhodobé nebo opakované podávání může způsobit superinfekce rezistentními bakteriemi nebo blastomycetami
Poruchy krve a lymfatického systému Vzácné: eozinofilie
Velmi vzácné: leukopenie, agranulocytóza, pancytopenie, trombocytopenie (která se spontánně upraví po ukončení léčby), koagulopatie
Není známo: hemolytická anemie, granulocytopenie Poruchy imunitního systému
Vzácné: hypersenzitivní reakce různé závažnosti, anafylaktický šok Není známo: reakce podobné sérové nemoci
Poruchy nervového systému Méně časté: bolest hlavy Vzácné: závrať
Velmi vzácné: přechodná hyperaktivita, zvýšený sklon ke křečím
Hrudní, respirační a mediastinální poruchy Není známo: dyspnoe
Gastrointestinální poruchy
Časté: řídké stolice, průjem
Měně časté: bolest břicha, nauzea, zvracení
Vzácné: ztráta chuti k jídlu, nadýmání
Velmi vzácné: pseudomembranózní kolitida (různého stupně závažnosti)
Není známo: dyspepsie
Tyto nežádoucí účinky bývají častější, když se denní dávka přípravku Suprax užívá v jedné dávce. Poruchy jater a žlučového systému
Velmi vzácné: žloutenka způsobená hepatitidou nebo cholestázou
Poruchy kůže a podkožní tkáně
Méně časté: kožní vyrážky (exantém, erytém)
Vzácné: svědění, mukozitida
Velmi vzácné: erythema exsudativum multiforme, toxická epidermální nekrolýza
Není známo: léková vyrážka s eosinofilií a systémovými symptomy (DRESS), Stevens-Johnsonův syndrom
Poruchy ledvin a močových cest
Není známo: akutní selhání ledvin včetně tubolointersticiální nefritidy jako základní patologický proces
Celkové poruchy a reakce v místě aplikace Není známo: horečka, otok obličeje
Vyšetření
Méně časté: reverzibilní zvýšení hladin jaterních enzymů v séru (aspartátaminotransferáza, alaninaminotransferáza, alkalická fosfatáza)
Vzácné: přechodné zvýšení urey v moči
Velmi vzácné: zvýšení kreatininu v krvi
Není známo: zvýšení bilirubinu v krvi
Hypersenzitivní reakce:
Hypersenzitivní reakce jsou významně častější po intramuskulámím nebo intravenózním podání než po perorálním podání cefalosporinů.
Příznaky těžké akutní alergické reakce jsou: otok obličeje, otok jazyka a laryngu s konstrikcí dýchacích cest, palpitace, dušnost, hypotenze až šokový stav. Tyto reakce vyžadují okamžitou lékařskou pomoc.
Další alergické reakce následkem senzibilizace jsou: vzácně léková horečka a velmi vzácně byly hlášeny reakce podobné sérové nemoci, hemolytická anemie a intersticiální nefritida.
Hlášení podezření na nežádoucí účinky
Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:
Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48 100 41 Praha 10
Webové stránky: http: //www .sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek
4.9 Předávkování
Příznaky předávkování přípravkem Suprax nebyly nikdy popsány.
Neexistuje specifické antidotum. Jsou doporučeny obecně platné podpůrné postupy. Peritoneální dialýza ani hemodialýza nejsou vhodné k eliminaci cefiximu.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: jiná beta-laktamová antibiotika, cefalosporiny III. generace ATC kód: J01DD08
Cefixim, léčivá látka přípravku Suprax, je cefalosporinové antibiotikum III. generace pro perorální podání.
Mechanismus účinku
Účinek je baktericidní; mechanismus účinku je založen na inhibici syntézy buněčné stěny.
Vysoká odolnost vůči beta-laktamázám umožňuje působení cefiximu i na četné bakterie rezistentní vůči penicilinům nebo některým cefalosporinům. Cefixim má vysokou afinitu k penicilin vázajícím proteinům (penicillin-binding proteins- PBP) 1 (1a, 1b a 1c) a 3 a zabraňuje vzniku zkřížených reakcí.
Klinická, účinnost
Cefixim má široké spektrum účinku na grampozitivní a gramnegativní bakterie. A to zvláště ve srovnání s ostatními perorálními cefalosporiny.
Suprax _je obecně účinný u následujících _patogenů:
Streptococcus pneumoniae, Streptococcus pyogenes, Streptococcus agalactiae, Haemophilus influenzae, H. parainfluenzae, Moraxella (Branhamella) catarrhalis, Neisseria gonorrhoeae, Escherichia coli, Proteus mirabilis, Proteus species (včetně indol pozitivních druhů), Proteus vulgaris, Klebsiella pneumoniae, Klebsiella oxytoca, Enterobacter spp., Pasteurella multocida,
Morganella morganii, Providencia spp., Salmonella spp., Shigella spp., Citrobacter amalonaticus, Citrobacter diversus, Serratia marcescens.
Patogeny rezistentní na cefixim:
Pseudomonas spp., Enterokoky, Listeria monocytogenes, většina kmenů Stafylokoků (jak koaguláza pozitivní, tak i kmeny koaguláza negativní a methicilin rezistentní), většina kmenů anaerobních bakterií.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Absorpce
Po perorálním podání cefiximu u zdravých dobrovolníků je obecně dosaženo vrcholových koncentrací v séru za 3 až 4 hodiny. Po jednorázovém podání perorálních dávek 50, 100 a 200 mg byly průměrné sérové koncentrace u 12 zdravých dobrovolníků západního typu 1,02; 1,46 a 2,63 mg/l a u 12 dobrovolníků japonského původu 0,69; 1,13 a 1,95 mg/l. Po perorálním podání 400 mg cefiximu se dosahuje průměrné vrcholové hladiny v séru mezi 2,5-4,9 pg/ml.
Pediatrická populace
Po jednorázovém podání perorálních dávek 1,5; 3,0 a 6,0 mg/kg cefiximu japonským dětským pacientům byly maximální sérové koncentrace za přibližně 3 až 4 hodiny 1,14; 2,01 a 3,97 mg/l. U dětí mladších než 12 let dávka 4 mg cefiximu/kg tělesné hmotnosti vedla k vrcholové hladině cefiximu v séru 1,8 pg/ml a dávka 8 mg/ kg tělesné hmotnosti se projevila hladinou 3,6 pg/ml.
Distribuce
Na plazmatické bílkoviny v krevním oběhu se váže přibližně 70% cefiximu, hodnota nezávisí na koncentraci v rozmezí 0,5 až 30 mg/l.
Po jednorázovém podání 400 mg perorálně přesáhne v moči minimální inhibiční koncentraci (MIC) patogenů po dobu přesahující 24 hodin.
Cefixim se objevuje ve vysokých koncentracích ve žluči. Po dávce 2 x 200 mg/den v průběhu dvou dnů pacientům čekajícím na cholecystektomii se dosáhlo průměrné koncentrace ve žluči 199,3 pg/ml 13 až 17 hodin po poslední dávce. Přibližně 10% podané dávky se vylučuje do žluče.
Hladiny cefiximu byly stanoveny v následujících tkáních nebo orgánech: tonzily (5 hodin po podání 4 mg/ml cefiximu byly průměrné tkáňové koncentrace v pravé a levé tonzile 0,74 a 0,53 pg/g); plicní tkáň (7,8 hodin po podání 200 mg byla průměrná tkáňová koncentrace 0,99 pg/g zatímco 8 hodin po podání 400 mg 1,76 pg/g); otorea (2-3 hodiny po podání 100 mg cefiximu dvakrát denně v průběhu léčby trvající několik dní byla koncentrace vyšší než 1 pg/ml); sputum (0,02-0,05 pg/ml po dávce 100 mg), sliznice maxilárních sinů, žluč a tkáň žlučníku.
Biotransformace a eliminace
Nejsou žádné údaje o metabolismu cefiximu. Po perorálním podání zdravým dobrovolníkům nebyly identifikovány žádné biologicky aktivní metabolity cefiximu v plazmě nebo moči.
Eliminační poločas cefiximu je 2-4 hodiny a nezávisí na dávce a lékové formě.
Přibližně 10 - 20% z 200 až 400 mg perorální dávky cefiximu se vylučuje v nezměněné formě močí v průběhu 24 hodin; je to asi 50 - 55% absorbované části látky.
Porucha funkce ledvin
Studie u pacientů s různým stupněm dysfunkce ledvin, kterým byly podávány jednorázové perorální dávky cefiximu 400 mg, naznačily, že je u pacientů s těžkou dysfunkcí ledvin (clearance kreatininu <20 ml/min) a u pacientů na hemodialýze nebo na kontinuální ambulantní peritoneální dialýze
(CAPD, continual ambulatory peritoneal dialysis) změněný eliminační poločas, perorální clearance (CL/F) renální clearance a AUC ve srovnání se zdravými subjekty.
Tabulka 2 Farmakokinetické vlastnosti (průměrné hodnoty) cefiximu u zdravých dobrovolníků a u pacientů s různými stupni dysfunkce ledvin
Studovaná |
CLCr |
C max |
Tmax (h) |
T1/2P (h) |
AUC |
CL/F |
Renální |
skupina |
(ml/min/ 1,73m2) |
(mg/l) |
(mgh /l) |
(ml/kg/h) |
clearance (ml/kg/h) | ||
Zdraví dobrovolníci |
111 |
4,9 |
4,9 |
3,2 |
40 |
141 |
22 |
Dysfunkce ledvin | |||||||
Velmi mírná |
71 |
5,8 |
4,0 |
4,7 |
57 |
127 |
22 |
Mírná |
51 |
7,6 |
4,5 |
7,0 |
90 |
70 |
10 |
Střední |
28 |
7,5 |
3,5 |
7,2 |
100 |
80 |
3,7 |
Závažná |
9,8 |
9,6 |
6,0 |
11,5# |
188# |
41# |
2,1# |
Hemodialýza |
1,3 |
6,2 |
4,8 |
8,2 |
94 |
73 |
0,4# |
CAPD |
3,0 |
10,2 |
5,0 |
14,9# |
220# |
42# |
0,5# |
Rozdíl je statisticky významný v porovnání se zdravými dobrovolníky
Zkratky: CLCr = clearance kreatininu, T 1/2p = eliminační poločas, CL/F = perorální clearance
CAPD = kontinuální ambulantní peritoneální dialýza
# p<0,05 ve srovnání se zdravými dobrovolníky
5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti
Ve studiích u tří druhů zvířat (potkani, myši, králíci) nebyly nalezeny známky teratogenního účinku cefiximu. Obdobně neměl cefixim žádný detekovatelný vliv na perinatální a postnatální vývoj nebo na fertilitu potkanů.
Množství in vitro a in vivo testů na mutagenitu bylo negativních. Mutagenitu cefiximu u lidí lze s dostatečnou jistotou vyloučit.
Předklinické údaje neodhalily žádné zvláštní riziko pro člověka na základě konvenčních studií bezpečnostní farmakologie, toxicity po opakovaném podání, schopnosti působit jako antigen, genotoxicity a reprodukční toxicity.
6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE 6.1 Seznam pomocných látek
Suprax 200 mg potahované tablety:
Jádro tablety: magnesium-stearát, předbobtnalý škrob (kukuřičný), mikrokrystalická celulosa, dihydrát hydrogenofosforečnanu vápenatého
Potahová vrstva tablety: natrium-lauryl-sulfát, lehký tekutý parafín, oxid titaničitý (E171), hypromelosa.
Suprax, prášek pro perorální suspenzi:
Natrium-benzoát, xanthanová klovatina, jahodové aroma (maltodextrin, arabská klovatina, propylenglykol, triacetin, maltol), sacharosa.
6.2 Inkompatibility
Neuplatňuje se.
6.3 Doba použitelnosti
2 roky.
Po naředění: Uchovávejte při teplotě 25 °C (pokojové teplotě), suspenze může být užívána po dobu 14 dní.
6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání
Uchovávejte při teplotě do 25 °C.
Po přípravě suspenze: viz bod 6.3.
6.5 Druh obalu a obsah balení
Suprax 200 mg potahované tablety:
PVC/PVDC/Al blistr, krabička.
Velikost balení: 10 nebo 20 potahovaných tablet.
Suprax, prášek pro perorální suspenzi:
Lahvička z tmavého skla s dětským bezpečnostním uzávěrem, odměrka z plastové hmoty, krabička. Velikost balení: 26,5 g prášku pro přípravu 50 ml suspenze.
53,0 g prášku pro přípravu 100 ml suspenze.
Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.
6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a zacházení s ním
Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo dopad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.
Příprava suspenze:
Bezprostředně před přípravou suspenze ze suché substance je třeba lahvičku důkladně protřepat, aby se suchá substance rozvolnila.
Potom se lahvička naplní až na objem označený na štítku pitnou vodou a znova se důkladně protřepe. Suspenze se nechá odstát; pak se znova doplní vodou ke značce a znova protřepe. Nyní je suspenze připravena k použití.
Před každým použitím se musí suspenze silně protřepat.
7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
Gedeon Richter Plc.
Gyomroi út 19-21,
1103 Budapešť,
Maďarsko
8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO
Suprax 200 mg potahované tablety: 15/1341/93-C
Suprax, prášek pro perorální suspenzi: 15/1340/93-C
9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/DATUM PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
Datum první registrace: 29.12.1993
Datum posledního prodloužení registrace: 26.10.2011
10. DATUM REVIZE TEXTU
29.9.2014
11/11