Rennie Ice
zastaralé informace, vyhledat novějšíPříloha č. 1 k rozhodnutí o změně registrace sp.zn. sukls228383/2012
SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU
1. NÁZEV PŘÍPRAVKU
Rennie Ice
2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
1 žvýkací tableta obsahuje:
Calcii carbonas 680 mg (272 mg elementárního kalcia)
Magnesii subcarbonas ponderosus 80 mg
Jedna žvýkací tableta obsahuje 475mg sacharózy a xylitol ( směs xylitolu a polydextrosy). Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.
3. LÉKOVÁ FORMA
Žvýkací tablety
Bílé až krémově bílé čtvercové žvýkací tablety s konkávním povrchem s vůní čerstvé máty, na obou stranách vyraženo „RENNIE“.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1. Terapeutické indikace
Symptomatická léčba bolestí epigastria a jiných symptomů vyskytujících se při gastroesofageálním refluxu a žaludeční hyperaciditě - regurgitace, pyróza, nausea, vomitus, pocit plnosti, meteorismus, flatulence.
Přípravek mohou užívat dospělí a mladiství od 15 let věku.
4.2. Dávkování a způsob podání
1 nebo 2 tablety cucat či žvýkat dle potřeby. Tablety není třeba zapíjet vodou. Doporučuje se užít tablety jednu hodinu po hlavním jídle a před spaním.
V případě pálení žáhy nebo bolesti užít 1-2 tablety během trvání obtíží; do maximální denní dávky 8 g calcium carbonátu,což odpovídá 11 tabletám za den.
Nedoporučuje se přípravek užívat dlouhodobě, bez porady s lékařem ne déle než 14 dní. Pediatrická populace
Rennie Ice mohou užívat mladiství od 15 let věku ve stejných indikacích a dávkách jako dospělí.
4.3. Kontraindikace
- Přecitlivělost na léčivé látky nebo kteroukoli pomocnou látku přípravku.
- Závažná renální insuficience (clearance kreatininu je menší než 30ml/min).
- Hyperkalcémie a/nebo onemocnění vedoucí k hyperkalcémii
- Preexistující hypofosfatémie.
- Nefrolitiáza způsobená ledvinovými kameny obsahujícími depozita kalcia.
4.4. Zvláštní upozornění a opatření pro použití
Je třeba se vyvarovat dlouhodobému užívání (ne déle než 14 dní) a překračování maximální denní dávky (11 tablet za den).
Pokud symptomy při užívání Rennie Ice přetrvávají déle než 7 dní, nebo jsou pouze částečně zmírněny, je potřebné další lékařské vyšetření. Rennie Ice stejně jako jiná antacida může maskovat symptomy maligního onemocnění žaludku.
Opatrnosti je třeba u pacientů se zhoršenými renálními funkcemi, kdy lze přípravek podávat pouze při zajištěném pravidelném monitorování plasmatických hladin kalcia,fosfátů a magnesia a ztrát kalcia močí. Přípravek by neměl být užíván u pacientů s hyperkalciurií.
Dlouhodobé užívání nebo užívání vysokých dávek může vést k hyperkalcemii, hypermagnesemii a milk-alkali syndromu (hyperkalcemie, alkalóza, renální poškození), zvláště u pacientů s renální insuficiencí. Přípravek by neměl být užíván zároveň s velkými dávkami mléka a mléčných výrobků. Dlouhodobé užívání přípravku zvyšuje riziko vzniku renálních konkrementů.
Jedna tableta obsahuje 475 mg sacharózy, a proto je nutné u pacientů s diabetes mellitus zahájení léčby přípravkem Rennie Ice předem konzultovat s ošetřujícím lékařem.
Pacienti trpící vzácnými dědičnými onemocněními spojenými s nesnášenlivostí fruktosy, glukoso-galaktosovou malabsorpcí nebo nedostatečností sacharazy-isomaltazy, by neměli tento přípravek užívat.
4.5. Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
Změna acidity žaludeční šťávy, k níž dochází např. při užívání antacid, může ovlivnit rychlost a míru absorpce současně podávaných léčiv. Bylo prokázáno, že antacida obsahující kalcium a magnesium brání absorpci některých antibiotik (např. tetracyklinů a chinolonů) a srdečních glykosidů (např. digoxinu, digitoxinu), levothyroxinu, a eltrombopagu.
To by se mělo brát v úvahu, pokud se budou podávat současně.
Thiazidová diuretika snižují vylučování kalcia močí. Vzhledem ke zvýšenému riziku hyperkalcemie je při současném užívání thiazidových diuretik zapotřebí pravidelně monitorovat hladinu kalcia v séru.
Soli kalcia snižují absorbci fluoridů a přípravků obsahujících železo.
Soli kalcia a magnesia mohou snižovat absorpci fosfátů.
Kvůli možným změnám rychlosti absorpce současně podávaných léčivých přípravků se doporučuje neužívat antacidum ve stejnou dobu, ale až za 2 hodiny po užití jiných léčivých přípravků.
4.6. Fertilita, těhotenství a kojení
Po užití přípravku v těhotenství nebylo pozorováno žádné zvýšené riziko vzniku vrozených defektů, a proto může být přípravek v souladu s pokyny užíván během těhotenství i kojení. Je však třeba se vyhnout dlouhodobému užívání vysokých dávek. Těhotné ženy by měli omezit příjem přípravku s ohledem na maximální doporučenou dávku (viz bod 4.2).
Během těhotenství a kojení je třeba vzít v úvahu, že calcium carbonát obsažený v přípravku dodá značné množství kalcia navíc k příjmu kalcia potravou. Z tohoto důvodu by těhotné ženy měly omezit užití přípravku na jeden týden a vyvarovat se současného zvýšeného příjmu mléka (1 litr obsahuje až 1,2 gramy elementárního kalcia) a mléčných výrobků, tak aby se předešlo předávkování kalciem, které pak může vést k milk-alkali syndromu, což je vzácné, ale závažné onemocnění, které vyžaduje lékařskou péči.
4.7. Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
Neočekává se, že by přípravek ovlivňoval pozornost při řízení a obsluhování strojů.
4.8. Nežádoucí účinky
Uvedené nežádoucí účinky jsou založeny na spontánních hlášeních, není tedy k dispozici frekvence jejich výskytu (dle CIIOMS III).
Poruchy imunitního systému
Není známo (z dostupných údajů nelze určit):
Byly hlášeny hypersenzitivní reakce. Klinické symptomy mohou zahrnovat vyrážku, svědění, angioedém a anafylaxi.
Poruchy metabolismu a výživy
Není známo (z dostupných údajů nelze určit):
Zvláště u pacientů s poruchou renální funkce může dlouhodobé užívání vysokých dávek vést k hypermagnesemii nebo hyperkalcémii a alkalóze, které mohou vést k žaludečním symptomům, přetrvávajícím bolestem hlavy, únavě, slabosti, zmatenosti, nucení na moč,polyurii, polydipsii, dehydrataci a svalové slabosti(viz níže).
Gastrointestinální poruchy
Není známo (z dostupných údajů nelze určit):
Může se objevit nausea, zvracení, žaludeční dyskomfort a průjem.
Poruchy svalové, kosterní soustavy a pojivové tkáně Není známo (z dostupných údajů nelze určit):
Může se objevit svalová slabost.
Nežádoucí účinky, které se objevují pouze v souvislosti s milk-alkali syndromem (viz bod 4.9.)
Gastrointestinální poruchy
Není známo (z dostupných údajů nelze určit):
V souvislosti s milk-alkali syndromem se může objevit ztráta chuti k jídlu.
Celkové poruchy a reakce v místě aplikace Není známo (z dostupných údajů nelze určit):
V souvislosti s milk-alkali syndromem se může objevit kalcinóza a astenie.
Poruchy nervového systému
Není známo (z dostupných údajů nelze určit):
V souvislosti s milk-alkali syndromem se může objevit bolest hlavy.
Poruchy ledvin a močových cest
Není známo (z dostupných údajů nelze určit):
V souvislosti s milk-alkali syndromem se může objevit azotémie.
4.9. Předávkování
Zejména u pacientů se zhoršenou funkcí ledvin může vést dlouhodobé užívání vysokých dávek uhličitanu vápenatého a uhličitanu hořečnatého k renální insuficienci, hypermagnesemii, k hyperkalcémii a alkalóze, což může vést ke gastrointestinálním symptomům (nausea, zvracení, zácpa) a k abnormální svalové slabosti.
V těchto případech je třeba lék vysadit a dodat dostatečné množství tekutin. V některých případech předávkování (např. milk-alkali syndrom) mohou být nutné jiné způsoby rehydratace (např. infúze).
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1. Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Antacida, kombinace a komplexy sloučenin hliníku, vápníku a hořčíku
ATC kód: A02AD01
Rennie ICE je antacidum obsahující uhličitan vápenatý a uhličitan hořečnatý.
Účinek přípravku Rennie ICE je lokální, spočívá v neutralizaci žaludeční kyseliny a není závislý na absorpci léčivých látek. Uhličitan vápenatý má rychlý nástup účinku, vysokou neutralizační schopnost a prolongovaný účinek. Tento efekt je současně zesílen uhličitanem hořečnatým, který má rovněž vysokou neutralizační kapacitu.
Neutralizační (vazebná) kapacita 1 tablety Rennie ICE v in vitro testu je 15,3 mmol H+._
Neutralizační efekt se u zdravých dobrovolníků dostavuje rychle. Požití 2 tablet přípravku nalačno vede ke zvýšení pH v žaludku o více než jednu jednotku během pěti minut a dle studie dr. Martina et al. je zvýšení pH žaludečního obsahu nad počáteční hodnoty (z 2 na 3,5) dosaženo během 2,7 minut.
V případě experimentálního použití arteficiálního gastroduodenálního modelu (dle dr.Vatiera) je maximální teoretická antacidní síla 92,7 mmolH+ při rychlosti vyprazdňování žaludku 0 ml/min; při rychlosti vyprazdňování žaludku 1,5 ml/min, 3 ml/min či 4,5 ml/min; se antacidní síla pro návrat k pH 1,0 pohybuje v rozmezí od 28 mmolH+ do 41 mmolH+ až do 72 mmolH+ vše vztaženo pro jednu tabletu Rennie.
5.2. Farmakokinetické vlastnosti
V žaludku:
Uhličitan vápenatý a uhličitan hořečnatý reagují s nadbytkem kyseliny chlorovodíkové v žaludeční šťávě za tvorby vody a rozpustných minerálních solí.
Kalcium a magnesium mohou být z těchto rozpustných solí absorbovány. Stupeň absorpce je individuální a závislý na dávce. Cca 10 % kalcia a 15-20 % magnesia je absorbováno. Malé množství absorbovaného kalcia a magnesia je u jinak zdravých jedinců obvykle rychle vylučováno ledvinami. V případě zhoršené funkce ledvin můžou být zvýšené hladiny kalcia a magnesia v séru.
Rozpustné chloridy, vzniklé reakcí kalcia a magnesia s kyselinou chlorovodíkovou v žaludku, se vlivem žluče, pankreatických a střevních exkretů mění v nerozpustné soli, které jsou vylučovány stolicí.
5.3. Preklinické údaje vztahující se k bezpečnosti přípravku
Dlouhodobé zkušenosti s přípravkem v humánní medicíně nevyžadují uvádět preklinická data, jejichž výčet je pro předepisujícího lékaře relevantní.
6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE 6.1. Seznam pomocných látek
Sacharosa, bramborový škrob, předbobtnalý kukuřičný škrob, magnesium-stearát, mastek, tekutý parafín, směs xylitolu a polydextrosy, chladivé aroma, mátové aroma.
6.2. Inkompatibility
Neuplatňuje se.
6.3. Doba použitelnosti
3 roky
6.4. Zvláštní opatření pro uchovávání
Uchovávat při teplotě do 25 °C v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem.
6.5. Druh obalu a obsah
Průhledné AL/PVC blistry, krabička.
Velikosti balení: 6, 12, 24, 36, 48, 96 žvýkacích tablet.
6.6. Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku, zacházení s ním
Žádné zvláštní požadavky Orální podání.
Tablety je třeba nechat rozpustit v ústech (cucat). Není nutné je zapíjet vodou.
7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
Bayer s.r.o., Praha, Česká republika.
8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO
09/427/12-C
9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE / DATUM PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
20.6.2012
10. DATUM POSLEDNÍ REVIZE TEXTU
16.1.2013
6/6