Příbalový Leták

zastaralé informace, vyhledat novější

Ralnea 4 Mg

zastaralé informace, vyhledat novější

Příloha č.2 k rozhodnutí o změně registrace sp.zn.sukls7176/2013; 7177/2013; 7178/2013

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1. NÁZEV PŘÍPRAVKU

Ralnea 2 mg, tablety s prodlouženým uvolňováním Ralnea 4 mg, tablety s prodlouženým uvolňováním Ralnea 8 mg, tablety s prodlouženým uvolňováním

2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Každá tableta s prodlouženým uvolňováním obsahuje ropinirolum 2 mg, 4 mg nebo 8 mg (ve formě ropiniroli hydrochloridum).

Pomocné látky:

Každá tableta s prodlouženým uvolňováním obsahuje 156,48 mg, 154,32 mg nebo 149,99 mg laktosy. Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3.    LÉKOVÁ FORMA

2 mg: Růžové, oválné, bikonvexní potahované tablety.

4 mg: Světle hnědavé, oválné, bikonvexní potahované tablety.

8 mg: Narůžovělé, oválné, bikonvexní potahované tablety.

4.    KLINICKÉ ÚDAJE

4.1    Terapeutické indikace

Léčba Parkinsonovy choroby za následujících    podmínek:

-    Zahajovací léčba v monoterapii s    cílem    oddálit zavedení levodopy

-    V kombinaci s levodopou v průběhu choroby, kdy účinek levodopy slábne nebo přestává být konzistentní a objevují se fluktuace terapeutického účinku (fluktuace typu „end of dose" nebo ,,on-off')

4.2    Dávkování a způsob podávání

Perorální podání.

Dospělí

Doporučuje se individuální titrace dávky v závislosti na účinnosti a snášenlivosti přípravku. Přípravek Ralnea tablety s prodlouženým uvolňováním by se měl užívat jednou denně, každý den ve stejnou dobu. Tyto tablety s prodlouženým uvolňováním lze užívat s jídlem i bez něj.

Ralnea tablety s prodlouženým uvolňováním se musí polykat celé a nesmí se žvýkat, drtit ani dělit.

Úvodní titrace

Zahajovací dávka tablet ropinirolu s prodlouženým uvolňováním je 2 mg jednou denně po dobu prvního týdne. Tato dávka by se měla zvyšovat na 4 mg jednou denně od druhého týdne léčby. Terapeutickou odpověď lze pozorovat při dávce 4 mg ropinirolu tablet s prodlouženým uvolňováním jednou denně.

Pro pacienty zahajující léčbu dávkou tablet ropinirolu s prodlouženým uvolňováním 2 mg/d, kteří zaznamenají nesnesitelné nežádoucí účinky, může být výhodné přejít na léčbu potahovanými tabletami ropinirolu (s okamžitým uvolňováním) v nižší denní dávce rozdělené do tří stejných dávek.

Léčebný režim

Pacienti by měli být udržováni na nejnižší dávce tablet ropinirolu s prodlouženým uvolňováním, při které lze dosáhnout symptomatické kontroly.

Jestliže nelze zajistit nebo udržet symptomatickou kontrolu při dávce tablet ropinirolu s prodlouženým uvolňováním 4 mg jednou denně, lze denní dávku zvyšovat o 2 mg v týdenních nebo delších intervalech do dosažení dávky 8 mg tablet ropinirolu s prodlouženým uvolňováním denně.

Jestliže stále není dosaženo symptomatické kontroly nebo tuto kontrolu nelze udržet při dávce 8 mg tablet ropinirolu s prodlouženým uvolňováním jednou denně, lze tuto denní dávku zvyšovat o 2 mg až 4 mg v intervalech 2 týdnů nebo v delších intervalech. Maximální denní dávka tablet ropinirolu s prodlouženým uvolňováním je 24 mg.

Doporučuje se předepisovat pacientům minimální počet tablet ropinirolu s prodlouženým uvolňováním, který je nezbytný k dosažení požadované dávky při využití nejvyšší dostupné síly tablet ropinirolu s prodlouženým uvolňováním.

Jestliže je léčba přerušena po dobu jednoho dne nebo po delší dobu, je třeba uvážit opětovné zahájení titrace dávky (viz výše).

Jestliže se ropinirol podává jako přídavná terapie při léčbě levodopou, lze postupně snižovat dávku levodopy v závislosti na klinické odpovědi. V klinických studiích byla dávka levodopy postupně snižována zhruba o 30 % u pacientů dostávajících současně ropinirol. Při pokročilé Parkinsonově chorobě a při kombinaci s užíváním levodopy může během počáteční titrace dávky ropinirolu dojít k dyskinezím. Jestliže k tomu dojde, měla by se dávka levodopy snížit.

Při přechodu z léčby jiným dopaminovým agonistou na ropinirol je třeba před zahájením léčby ropinirolem dodržet doporučení držitele rozhodnutí o registraci ohledně ukončení léčby.

Podobně, jako je tomu u jiných dopaminových agonistů, je třeba ukončovat léčbu ropinirolem postupným snižováním denní dávky v průběhu jednoho týdne.

Přechod z tablet s okamžitým uvolňováním na přípravek Ralnea tablety s prodlouženým uvolňováním Pacienti mohou být z tablet ropinirolu s okamžitým uvolňováním na přípravek Ralnea tablety s prodlouženým uvolňováním převedeni přes noc. Dávka přípravku Ralnea tablety s prodlouženým uvolňováním by měla vycházet z celkové denní dávky tablet ropinirolu s okamžitým uvolňováním, které pacient užíval. Následující tabulka ukazuje doporučenou dávku přípravku Ralnea tablety s prodlouženým uvolňováním pro pacienty převáděné z tablet ropinirolu s okamžitým uvolňováním:

Převedení z tablet ropinirolu s okamžitým uvolňováním na přípravek Ralnea tablety s prodlouženým uvolňováním

Tablety ropinirolu s okamžitým uvolňováním Celková denní dávka (mg)

Přípravek Ralnea tablety s prodlouženým uvolňováním Celková denní dávka (mg)

0,75 - 2,25

2

3 - 4,5

4

6

6

7,5 - 9

8

12

12

15 - 18

16

21

20

24


24


Po převedení na přípravek Ralnea tablety s prodlouženým uvolňováním lze dávku upravit v závislosti na terapeutické odpovědi (viz „Počáteční titrace“ a „Terapeutický režim“ výše).

Děti a dospívající

Vzhledem k nedostatku údajů o bezpečnosti a účinnosti se užívání přípravku Ralnea tablety s prodlouženým uvolňováním se u dětí mladších 18 let nedoporučuje.

Starší osoby

Clearance ropinirolu se u pacientů starších 65 let snižuje. Jakýkoliv vzrůst dávkování by měl být postupný a titrovaný podle symptomatické odpovědi. Pro velice staré osoby lze uvážit pomalejší titraci během zahájení léčby.

Pacienti se zhoršenou funkcí ledvin

U pacientů s mírným až středně závažným zhoršením funkce ledvin (clearance kreatininu mezi 30 a 50 ml/min) nebyla pozorována žádná změna clearance ropinirolu, což ukazuje, že v této populaci není nutná žádná úprava dávek.

4.3    Kontraindikace

-    Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli z pomocných látek.

-    Závažné poškození ledvin (clearance kreatininu <30 ml/min).

-    Zhoršení j aterní funkce.

4.4    Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Ropinirol je spojován se somnolencí a epizodami náhlého nástupu spánku, zejména u pacientů s Parkinsonovou chorobou. Náhlý nástup spánku během denních činností, v některých případech bez uvědomění si varovných známek, byl hlášen méně často. Pacienty je třeba o tom informovat a poradit jim, aby byli opatrní při řízení vozidel nebo provozování strojního zařízení během léčby ropinirolem. Pacienti, kteří zaznamenali somnolenci a/nebo epizodu náhlého nástupu spánku, se musí zdržet řízení vozidel a obsluhy strojů. Navíc lze zvážit snížení dávky nebo ukončení léčby.

Pacienti se závažnými psychiatrickými nebo psychotickými poruchami nebo s anamnézou těchto poruch by neměli být léčeni dopaminovými agonisty, pokud možný prospěch nepřevažuje nad riziky.

Pacienti by měli být pravidelně monitorováni z důvodu možnosti rozvoje impulzivních poruch. Pacienti a jejich ošetřovatelé by měli být upozorněni, že u pacientů léčených agonisty dopaminu včetně ropinirolu se mohou rozvinout symptomy impulzivních poruch včetně patologického hráčství, zvýšeného libida, hypersexuality, nutkavého utrácení nebo nakupování, záchvatovitého a nutkavého přejídání. Pokud se tyto příznaky objeví, mělo by se zvážit snížení dávky nebo postupné vysazení přípravku.

U pacientů se závažným kardiovaskulárním onemocněním (zejména při koronární nedostatečnosti) se vzhledem k riziku hypotenze doporučuje měření tlaku, a to zejména při zahájení léčby

Přípravek Ralnea obsahuje laktosu. Pacienti se vzácnými dědičnými problémy s intolerancí galaktosy, vrozeným nedostatkem laktasy nebo malabsorpcí glukosy a galaktosy by tento přípravek neměli užívat.

4.5    Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Mezi ropinirolem a levodopou nebo domperidonem nebyla zaznamenána žádná farmakokinetická interakce, která by znamenala nutnost úpravy dávkování těchto léčivých přípravků.

Neuroleptika a další centrálně působící dopaminoví antagonisté, jako je sulpirid nebo metokloparamid, mohou snižovat účinnost ropinirolu, a proto je třeba se vyhnout současnému užívání těchto léčivých přípravků.

U nemocných léčených vysokými dávkami estrogenů byly pozorovány zvýšené koncentrace ropinirolu v krevní plazmě. U pacientek, které již dostávají substituční hormonální terapii (HRT), lze zahájit léčbu ropinirolem normálním způsobem. Může však nastat nutnost úpravy dávky ropinirolu v souladu s klinickou odpovědí, pokud se podávání HRT ukončuje nebo zavádí během léčby ropinirolem.

Ropinirol se v zásadě metabolizuje isoenzymem CYP1A2 cytochromu P450. Farmakokinetická studie (s tabletami ropinirolu s okamžitým uvolňováním 2 mg třikrát denně) u pacientů s Parkinsonovou chorobou ukázala, že ciprofloxacin snižoval Cmax a AUC ropinirolu o 60 respektive 84 % s možností rizika nežádoucích příhod. Proto se u pacientů, kteří již dostávají ropinirol, může požadovat úprava dávky ropinirolu při zavádění nebo ukončování léčby přípravky, o kterých je známo, že inhibují CYP1A2, jako je ciprofloxacin, enoxacin nebo fluvoxamin.

Farmakokinetické studie interakce mezi ropinirolem (tablety ropinirolu s okamžitým uvolňováním 2 mg třikrát denně) a teofylinem, substrátem CYP1A2, neukázala u pacientů s Parkinsonovou chorobou žádnou změnu farmakokinetiky ropinirolu ani teofylinu.

Je známo, že kouření indukuje metabolismus CYP1A2 a proto, pokud pacienti přestanou nebo začnou kouřit během léčby ropinirolem, může být nutná úprava dávky.

4.6    Těhotenství a kojení

O použití ropinirolu u těhotných žen neexistují žádné adekvátní údaje.

Studie na zvířatech ukázaly reprodukční toxicitu (viz bod 5.3). Jelikož je potenciální riziko pro lidi neznámé, doporučuje se nepoužívat ropinirol během těhotenství, pokud potenciální prospěch pro pacientku nepřeváží nad potenciálním rizikem pro plod.

Ropinirol by neměly užívat kojící matky, protože tento přípravek může potlačovat laktaci.

4.7    Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Pacienti léčení ropinirolem, u nichž se objevila somnolence a/nebo epizody náhlého nástupu spánku, musí být informováni, že se mají zdržet řízení či činností, při kterých může zhoršená bdělost tyto nebo jiné osoby ohrozit rizikem závažného poranění nebo smrti (například při obsluze strojů), dokud takové opakující se epizody a somnolence neustoupí (viz bod 4.4).

4.8    Nežádoucí účinky

Hlášené nežádoucí účinky se uvádějí níže podle třídy orgánových systémů a frekvence. Uvádí se, zda byly tyto nežádoucí účinky hlášeny v klinických studiích v monoterapii nebo při použití jako přídatné terapie k léčbě levodopou.

Účinky se podle frekvence definují jako: velmi časté (>1/10), časté (>1/100 až <1/10), méně časté (>1/1000 až <1/100), vzácné (>1/10 000 až <1/1000), velmi vzácné (<1/10 000), s neznámou frekvencí (nelze stanovit z dostupných údajů).

V každé skupině četnosti jsou nežádoucí účinky seřazeny podle klesající závažnosti.

Nežádoucí lékové reakce hlášené z klinických studií Parkinsonovy choroby při použití tablet ropinirolu s prodlouženým uvolňováním v dávkách do 24 mg/d

V monoterapii


Při přídatné terapii


Psychiatrické poruchy

Časté

halucinace

halucinace

Poruchy nervového systému

Velmi časté

somnolence

dyskineze

Časté

Závratě (včetně vertiga)

Somnolence, závratě (včetně vertiga)

Cévní poruchy

Časté

Posturální hypotenze, hypotenze

Méně časté

Posturální hypotenze, hypotenze

Gastrointestinální poruchy

Velmi časté

Nevolnost

Časté

Zácpa

Nevolnost, zácpa

Celkové poruchy a reakce v místě aplikace

Časté

Periferní edém

Periferní edém

Navíc k výše uvedeným nežádoucím lékovým reakcím byly při podávání tablet ropinirolu s okamžitým uvolňováním pacientům s Parkinsonovou chorobou během klinických studií (při dávkách do 24 mg/d) a po uvedení na trh hlášeny následující události.

Při monoterapii

Při pomocné terapii

Poruchy imunitního systému

S neznámou frekvencí

Reakce z přecitlivělosti (včetně kopřivky, angioedému, vyrážky, svědění)

Reakce z přecitlivělosti (včetně kopřivky, angioedému, vyrážky, svědění)

Psychiatrické poruchy

Časté

Stavy zmatenosti

Méně časté

Psychotické reakce (kromě halucinací) včetně deliria, bludů, vztahovačnosti

Psychotické reakce (kromě halucinací) včetně deliria, bludů, vztahovačnosti

S neznámou frekvencí

Poruchy kontroly impulzů (patologické hráčství, hypersexualita, zvýšené libido, nutkavé utrácení nebo nakupování a záchvatovité a nutkavé přejídání (viz bod 4.4)

Poruchy kontroly impulzů (patologické hráčství, hypersexualita, zvýšené libido, nutkavé utrácení nebo nakupování a záchvatovité a nutkavé přejídání (viz bod 4.4)

Poruchy nervového systému

Velmi časté

Synkopa

Somnolence

Méně časté

Náhlý nástup spánku, nadměrná somnolence během dne*

Náhlý nástup spánku, nadměrná somnolence během dne*

Cévní poruchy

Méně časté

Posturální hypotenze, hypotenze (vzácně závažná)

Posturální hypotenze, hypotenze (vzácně závažná)

Gastrointestinální poruchy

Velmi časté

Nevolnost

Časté

Zvracení, pálení žáhy, bolest břicha

Pálení žáhy

Poruchy jater a žlučových cest

S neznámou frekvencí

Hepatické reakce (zejména zvýšené hladiny jaterních enzymů)

Hepatické reakce (zejména zvýšené hladiny jaterních enzymů)

Celkové poruchy a reakce v místě aplikace

Časté

Otok dolních končetin

* Ropinirol souvisel se somnolencí a méně často souvisel s nadměrnou somnolencí v denní dobu a epizodami náhlého nástupu spánku.

4.9 Předávkování

Symptomy předávkování ropinirolem se vztahují k jeho dopaminergní aktivitě. Tyto symptomy lze zmírnit příslušnou léčbou dopaminovými antagonisty, jako j sou neuroleptika nebo metoklopramid.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: dopaminoví agonisté, kód ATC: N04BC04.

Ropinirol je neergolinový D2/D3 dopaminový agonista, který stimuluje striatální dopaminové receptory. Ropinirol zmírňuje nedostatek dopaminu, který charakterizuje Parkinsonovu chorobu, stimulací striatálních dopaminových receptorů.

Ropinirol působí v hypotalamu a hypofýze s výslednou inhibicí sekrece prolaktinu.

Klinická účinnost

36-týdenní, dvojitě zaslepená, zkřížená studie probíhající ve třech obdobích provedená se 161 pacienty s časnou fází Parkinsonovy choroby prokázala non-inferioritu monoterapie tabletami ropinirolu s prodlouženým uvolňováním v porovnání s terapií tabletami ropinirolu s okamžitým uvolňováním při hodnocení primárního ukazatele účinnosti, tj. léčebného rozdílu ve změně od vstupu do studie na základě skóre motorického vyšetření UPDRS (Unified Parkinson’s Disease Rating Scale) (bylo definováno tříbodové rozpětí non-inferiority pro skóre motorického vyšetření UPDRS). Upravený střední rozdíl léčby mezi tabletami s prodlouženým uvolňováním a tabletami s okamžitým uvolňováním v ovlivnění primárního ukazatele účinnosti studie byl -0,7 bodu (95% IS: [-1,51; 0,10], p=0,0842).

Po převedení z tablet s okamžitým uvolňováním ropinirolu na tablety s prodlouženým uvolňováním ze dne na den nedošlo ke zhoršení profilu nežádoucích účinků a méně než 3 % pacientů požadovalo úpravu dávkování (zvýšení o jednu hladinu v dávkovacím schématu, žádný pacient nevyžadoval snížení dávkování).

24-týdenní, dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná, paralelní studie používající tablety s prodlouženým uvolňováním ropinirolu k adjuvantní terapii u 391 pacientů s Parkinsonovou chorobou, jejichž stav nebyl optimálně kontrolován levodopou prokázala klinicky relevantní a statisticky signifikantní superioritu ve srovnání s placebem při hodnocení primárního ukazatele účinnosti, tj. změny od vstupu do studie v „awake time off" (tj. čas strávený ve stavu špatné pohyblivosti) (upravený střední rozdíl v léčbě byl -1,7 hodin (95% IS: [-2.34; -1,09], p<0,0001 ). Toto zjištění bylo podpořeno sekundárními parametry účinnosti, tj. změnou od vstupu do studie v celkovém „awake time on" (tj. čas strávený ve stavu dobré pohyblivosti) (+1,7 hodin (95% IS: [1,06; 2,33], p<0,0001) a v celkovém „awake time on" bez obtěžujících dyskinez (+1,5 hodin (95% IS: [0,85; 2,13], p<0,0001 ). Důležité je, že od vstupu do studie nebylo zjištěno žádné zvýšení v „awake time on" s obtěžujícími dyskinezemi, a to ani na základě údajů z denních karet, ani z údajů UPDRS skóre.

Studium účinku ropinirolu na srdeční depolarizaci

Podrobná studie QT provedená u zdravých dobrovolníků mužského i ženského pohlaví dostávajících dávky 0,5, 1, 2 a 4 mg v tabletách ropinirolu s okamžitým uvolňováním jednou denně ukázala maximální prodloužení trvání intervalu QT při dávce 1 mg 3,46 ms (bodový odhad) ve srovnání s placebem. Horní hranice jednostranného 95% intervalu spolehlivosti pro nejvyšší střední účinek byla nižší než 7,5 ms. Účinek ropinirolu při vyšších dávkách nebyl systematicky hodnocen.

Dostupné klinické údaje z podrobné studie QT neukazují riziko prodloužení QT při dávkách ropinirolu do 4 mg/d. Riziko prodloužení QT nelze vyloučit, protože nebyly provedeny podrobné studie intervalu QT při dávkách do 24 mg/d.

5.2    Farmakokinetické vlastnosti

Absorpce

Biologická dostupnost ropinirolu je zhruba 50 % (36-57 %). Po perorálním podání tablet ropinirolu s prodlouženým uvolňováním koncentrace v krevní plazmě pomalu stoupají s mediánem času do dosažení Cmax obecně mezi 6 až 10 h.

Ve studii ustáleného stavu u 25 pacientů s Parkinsonovou chorobou dostávajících 12 mg tablet ropinirolu s prodlouženým uvolňováním jednou denně zvyšovalo jídlo s vysokým obsahem tuku systémovou expozici ropinirolu v průměru o 20 % vzhledem k AUC a v průměru o 44 % vzhledem k Cmax. Tmax byl prodloužen o 3,0 h. Není však pravděpodobné, že by tyto změny byly klinicky relevantní (například na základě zvýšeného výskytu nežádoucích účinků).

Systémová expozice ropinirolu je pro tablety ropinirolu s prodlouženým uvolňováním a tablety ropinirolu s okamžitým uvolňováním při stejné denní dávce srovnatelná.

Distribuce

Ropinirol se váže na proteiny krevní plazmy v malé míře (10-40 %). Konzistentně se svými vysoce lipofilními vlastnostmi vykazuje ropinirol velký distribuční objem (zhruba 7 litrů/kg).

Metabolismus

Ropinirol se primárně odstraňuje prostřednictvím metabolismu CYP1A2 a jeho metabolity se hlavně vylučují močí. Hlavní metabolit je při sledování dopaminergní funkce v modelech na zvířatech nejméně 100x méně účinný než ropinirol.

Eliminace

Ropinirol se odstraňuje ze systémové cirkulace s průměrným poločasem eliminace zhruba 6 h.

Vzrůst systémové expozice (Cmax a AUC) ropinirolu je zhruba proporcionální pro terapeutické rozmezí dávek. Po jednorázovém a opakovaném perorálním podání nebyla pozorována žádná změna clearance perorálně podaného ropinirolu. Byla pozorována široká interindividuální variabilita farmakokinetických parametrů. Po podávání tablet ropinirolu s prodlouženým uvolňováním v ustáleném stavu byla interindividuální variabilita pro Cmax mezi 30 % a 55 % a pro AUC mezi 40 % a 70 %.

5.3    Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Reprodukční toxicita

Podání ropinirolu gravidním samicím potkanů při dávkách toxických pro matku mělo za následek pokles tělesné hmotnosti plodu 60 mg/kg/d (zhruba dvojnásobek AUC dosahované při maximální dávce používané u lidí), vzrůst úmrtí plodu při 90 mg/kg/d (zhruba trojnásobek AUC dosahované při maximální dávce používané u lidí) a malformace prstů při 150 mg/kg/d (zhruba pětinásobek AUC dosahované při maximální dávce používané u lidí). U potkanů nebyly žádné teratogenní účinky při 120 mg/kg/d (zhruba čtyřnásobek AUC dosahované při maximální dávce užívané u lidí) a nebyl pozorován žádný účinek na vývoj u králíků.

Toxikologie

Toxikologický profil je zásadně dán farmakologickou aktivitou ropinirolu: změny chování, hyperprolaktinemie, pokles krevního tlaku a srdeční tepové frekvence, ptóza a slinění. Pouze u bílých potkanů byla pozorována degenerace sítnice v dlouhodobé studii při nejvyšší dávce (50 mg/kg/d), která pravděpodobně souvisela se zvýšenou expozicí světlu.

Genotoxicita

V obvyklém souboru zkoušek in vitro a in vivo nebyla pozorována genotoxicita.

Karcinogenita

Na základě dvouletých studií prováděných u myší a potkanů při dávkách do 50 mg/kg/d nebyl získán žádný důkaz karcinogenního účinku u myší. U potkanů byly jedinými lézemi vztahujícími se k ropinirolu hyperplazie Leydigových buněk a testikulární adenom následkem prolaktinemického účinku ropinirolu. Tyto léze byly považovány za druhově specifický jev a nepředstavují riziko vzhledem ke klinickému použití ropinirolu.

Bezpečnostní farmakologie

Studie in vitro ukázaly, že ropinirol inhibuje proudy zprostředkované hERG. IC50 je pětkrát vyšší než očekávaná maximální koncentrace v krevní plazmě pacientů léčených nejvyšší doporučenou dávkou (24 mg/d), viz bod 5.1.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1    Seznam pomocných látek

Jádro tablety:

Hypromelosa Monohydrát laktosy Koloidní bezvodý oxid křemičitý Karbomer

Hydrogenovaný ricinový olej Magnesium-stearát

Potahová vrstva:

Potahová soustava Opadry Y-1-7000 bílá (složená z hypromelosy, oxidu titaničitého (E171), makrogolu 400)

Červený oxid železitý (E172)

Žlutý oxid železitý (E172)

Černý oxid železitý (E172) - pouze síly 4 mg a 8 mg

6.2    Inkompatibility Neuplatňuje se.

6.3    Doba použitelnosti

30 měsíců

6.4    Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte při teplotě pod 30°C.

Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před vlhkostí.

6.5    Druh obalu a velikost balení

Obal blistr (OPA/Al/PVC/Al) po 7 tabletách, krabička.

Velikost balení: 21, 28, 42 a 84 tablet s prodlouženým uvolňováním.

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

6.6    Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Žádné zvláštní požadavky.

Všechen nepoužitý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

KRKA, d.d., Novo mesto, Šmarješka cesta 6, 8501 Novo mesto, Slovinsko

8.    REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)

Ralnea 2 mg: 27/187/12-C Ralnea 4 mg: 27/188/12-C Ralnea 8 mg: 27/189/12-C

9.    DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

14.3.3012

10.    DATUM REVIZE TEXTU

13.2.2013