Příbalový Leták

Pyrazinamid Krka 500 Mg

Tento dokument je odbornou informací k léčivému přípravku, který je předmětem specifického léčebného programu. Odborná informace byla předložena žadatelem o specifický léčebný program. Nejedná se o dokument schválený Státním ústavem pro kontrolu léčiv.    _■____

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1.    NÁZEV PŘÍPRAVKU

Pyrazinamid Krká 500 mg, tablety

2.    KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

1 tableta obsahuje 500 mg léčivé látky pyrazinamid.

Pomocné látky viz bod 6.1.

3.    LÉKOVÁ FORMA

Tablety

Popis tablet: bílé, kulaté, lehce bikonvexní, s půlící rýhou na jedné straně.

4.    KLINICKÉ ÚDAJE

4.1    Terapeutické indikace

Všechny typy tuberkulóz (v kombinaci s dalšími tuberkulostatiky).

4.2    Dávkování a způsob podání

DávKování musí vždy být přizpůsobeno věku a potřebám pacienta, musí proto být vždy předepsáno lékařem. Denní dávka se vypočítává dle ideální tělesné váhy.

Obvyklá denní dávka pyrazinamidu u dospělých je 15-30 mg/kg tělesné váhy. Maximální denní dávka by neměla překročit 2 g. Je také možno dávku postupně zvyšovat, tj. 50 mg až 70 mg/kg tělesné váhy denně, 2x nebo 3x týdně. U dávkování dvakrát týdně by neměla denní dávka přesáhnout 4 g, u dávkování 3x týdně by neměla přesáhnout 3 g.

Obvyklá denní dávka pyrazinamidu u dětí je také 15 mg až 30 mg/kg tělesné váhy, maximální denní dávka nesmí překročit 2 g. Děti mohou být také léčeny zvyšující se denní dávkou 50 až 70 mg/kg tělesné váhy, 2x nebo 3x týdně. U dávkování 2x týdně nesmí denní dávka překročit 4 g, zatímco u dávkování 3x týdně nesmí překročit 3 g.

Starší pacienti jsou obvykle léčeni dávkami pyrazinamidu, které jsou blíže spodním limitům pro léčbu dospělých pacientů.

Obvyklá dávka u pacientů s mírným renálním poškozením je 12 mg až 20 mg/kg tělesné váhy na den. Tito pacienti mohou být také léčeni denní dávkou 40 mg/kg tělesné váhy 3x týdně, nebo 60 mg/kg těl. váhy 2x týdně. Pacienti s clearance kreatininu nižším než 50 ml/min by neměli být léčeni pyrazinamidem.

Pacienti podstupující hemodialýzu nebo peritoneální hemodialýzu mohou užívat stejné dávky jako dospělí pacienti. Tito pacienti mohou být také léčeni denní dávkou 40 mg/kg těl. váhy 3x týdně, nebo 60 mg/kg těl. váhy 2x týdně, nejlépe 24 hodin před dialýzou.

Jsou-li pacienti s poškozením jater léčeni obvyklými dávkami, je pyrazinamid kumulován v těle. Proto by měli užívat dávky nižší.

Tablety se užívají celé, v jedné dávce, po snídani, s trochou tekutiny.

4.3    Kontraindikace

Známá hypersenzitivita na pyrazinamid nebo na kteroukoli pomocnou látku přípravku, závažné poškození jater, akutní dna.

4.4    Zvláštní upozornění a zvláštní opatření pro použití

Pyrazinamid musí být podáván s opatrností u pacientů se známou přecitlivělostí na ethionamid, isoniazid, niacin nebo další chemicky příbuzné látky, protože mohou být přecitlivělí také na pyrazinamid.

Před zahájením léčby pyrazinamidem se doporučuje vyšetřit koncentrace kyseliny močové v séru a jatemí testy (především ALT a AST).

Pyrazinamid musí být podáván s opatrností u pacientů s jaterním onemocněním a tam kde je zvýšené riziko jatemího poškození spojeného s dalšími látkami (např. závislost na alkoholu). Jakmile se vyskytne podezření na poškození jaterních funkcí, je třeba provést jatemí testy každé 2-4 týdny. Jestliže symptomy poškození jaterních funkcí přetrvávají, je třeba léčbu přerušit.

U pacientů s dnou by měl být pyrazinamid užíván se zvýšenou opatrností. Pyrazinamid inhibuje vylučování urátu ledvinami, což se může projevit jako hyperurikemie bez symptomů onemocnění. Jestliže se vyskytnou příznaky onemocnění hyperurikemie (akutní dna), léčba by měla být přerušena. U pacientů s poškozením renálních funkcí se může pyrazinamid kumulovat v těle.

U pacientů s diabetem je při léčbě pyrazinamidem obtížné udržovat žádané koncentrace cukru v krvi. U pacientů s porfyrií může pyrazinamid zapříčinit akutní záchvat porfyrie.

4.5    Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

V průběhu léčby pyrazinamidem se nedoporučuje konzumace alkoholu, protože pyrazinamid může zapříčinit toxický účinek alkoholu.

Při současném užívání pyrazinamidu a isoniazidu mohou být hodnoty isoniazidu v séru sníženy, především u pacientů s pomalejším metabolismem isoniazidu.

Současné podání ethionamidu a pyrazinamidu zvyšuje riziko poškození jater, především u diabetických pacientů. Je třeba pravidelně provádět jaterní testy při kombinaci těchto přípravků. Jestliže se vyskytnou symptomy poškození jater, je třeba léčbu kombinací těchto látek ukončit. Pyrazinamid může urychlit metabolismus cyklosporinu, což může snížit koncentrace cyklosporinu v séru a tím i jeho imunosupresivní účinek. U pacientů léčených cyklosporinem je třeba při zahájení i ukončení léčby pyrazinamidem sledovat koncentrace cyklosporinu v séru.

Současné podání pyrazinamidu a fenytoinu může vést ke zvýšení koncentrace fenytoinu v séru s možnými následnými projevy intoxikace fenytoinem. Jestliže se vyskytnou v průběhu léčby fenytoinem nežádoucí účinky CNS (např. ataxie, hyperreflexie, nystagmus a třes), musí být přípravky vysazeny, musí být sledována koncentrace fenytoinu v séru a dávky fenytoinu upraveny.

Pyrazinamid může snižovat účinek urikosurik (alopurinol, kolchicin, prebenecid, sulfinpyrazon). Při současné léčbě pyrazinamidu a urikosurik mohou hodnoty kyseliny močové v séru vzrůst a proto by měly být dávky urikosurik zvýšeny.

Současné užití pyrazinamidu a alopurinolu může snížit metabolismus pyrazinamidových metabolitů. Alopurinol výrazně neovlivňuje metabolismus pyrazinamidu.

Zidovudin může účinně snižovat koncentrace pyrazinamidu v séru a zvyšovat riziko anemie. Pyrazinamid může zesílit účinek přípravků na hypoglykemii.

Pyrazinamid může ovlivnit spolehlivost testovacích proužků na přítomnost močových ketonáz (ACETEST® a KETOSTIX®); způsobuje červeno-hnědé zabarvení.

Pyrazinamid může interferovat se stanovením koncentrace železa v séru při užití Ferrochem® II; způsobuje zdánlivě nižší hodnoty železa v séru.

4.6    Těhotenství a kojení

Přestože nebylo prokázáno, že by pyrazinamid způsoboval poškození plodu, nemůže být riziko vyloučeno. Těhotné ženy by měly užívat pyrazinamid pouze po pečlivém zvážení potenciálního prospěchu pro matku a rizika pro plod. Pyrazinamid je vylučován v malých množstvích do mateřského mléka, proto se kojení v průběhu léčby přípravkem nedoporučuje.

4.7    Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Není známo že by pyrazinamid ovlivňoval psychomotorické schopnosti řídit a obsluhovat stroje.

4.8    Nežádoucí účinky

Nej závažnějším i nežádoucími účinky jsou poruchy jaterních funkcí (žloutenka, zvětšení jater, asymptomatické zvýšení aktivity transamináz až vzácné případy akutní atrofie jater a smrti) a jsou závislé na dávkování.

Nausea, inapetence a atralgie (s nebo bez zvýšených hodnot kyseliny močové v séru) jsou nejčastějšími nežádoucími účinky pyrazinamidové terapie.

Zvracení, myalgie a atralgie se zvýšenou tělesnou teplotou, hypersenzitivními reakcemi (kožní vyrážka, kopřivka, pruritus, fotosenzitivita) sideroblastická anemie a trombocytopenie byly hlášeny méně často.

Akné, pelagra, porfyrie, bolestivé močení (dysurie) a záněty ledvin (intersticiální nefritida) jsou vzácné nežádoucí účinky pyrazinamidové terapie.

4.9    Předávkování

Zkušenosti s předávkováním pyrazinamidem jsou omezené. V jednom případě předávkování byl hlášen vzestup aktivity jaterních transamináz. Aktivita transamináz se spontánně vrátila, po vysazení přípravku, k normálu.

Při užití většího množství tablet, je třeba učinit následující opatření:

Výplach žaludku, podání živočišného uhlí a monitorování jaterních funkcí a hodnot kyseliny močové v séru. Léčba je symptomatická. Je důležité, aby byl pacient dobře hydratován. Vyloučení pyrazinamidu se může zlepšit hemodialýzou.

5.    FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1    Farmakodynamické vlastnosti

Fannakoterapeutická skupina: tuberkulostatika, ATC kód: J04AK01

Pyrazinamid je užíván k zahájení léčby terapie proti tuberkulóze, kdy je cílem zničit bacily v průběhu jejich pomnožení v buňce. Pyrazinamid je vždy používán v kombinaci se dvěma nebo třemi liniemi antituberkulózních přípravků.

Pyrazinamid má baktericidní účinek proti Mycobacterium tuberculosis aleje neúčinný proti dalším mykobakteriím. In vitro je účinný jen při kyselém pH, kompletně inaktivní při neutrálním pH. Při tuberkulózním zánětu je, stejně jako ve vnitřním kompartementu makrofágů, pH kyselé. Proto je pyrazinamid účinný proti oběma, pomale i středně rychle rostoucím bacilům, a dokonce i proti intracelulárním bacilům v kyselém prostředí makrofágů. Při postupném ústupu zánětu, kdy pH stoupá, klesá aktivita pyrazinamidu. To vysvětluje proč je pyrazinamid tak účinný a nepostradatelný v počátečních stádiích tuberkulotického zánětu.

5.2    Farmakokinetické vlastnosti

Pyrazinamid je kompletně absorbován v gastrointestinálním traktu. Nejvyšší plazmatické koncentrace dosahuje v průběhu dvou hodin po podání. Je široce distribuován do všech orgánů a tělesných tekutin včetně mozkomíšního moku. V mozkomíšním moku dosahuje stejných koncentrací jako v séru. Jen kolem 5 % pyrazinamidu se váže na plazmatické proteiny. Je metabolizován v játrech a hlavním metabolitem je pyrazinová kyselina, která je sama o sobě účinná proti Mycobacterium tuberculosis. Nejvyšších hodnot pyrazinamidu v krvi je dosaženo po 6ti hodinách po podání. Pyrazinamid a jeho metabolity jsou nejvíce vylučovány ledvinami. Průměrný poločas vyloučení je kolem 12ti hodin. Je také vylučován do mateřského mléka. Pyrazinamid může být z těla odstraněn hemodialýzou.

5.3    Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Po perorálním podání byl u potkanů a myší LD50 pyrazinamidu 3g/kg. Pyrazinamid je slabě genotoxický u myší při dávkách překračujících 50ti násobek terapeutických dávek u lidí. Nejsou k dispozici žádné studie o možném reprodukčním účinku. Nebyly publikovány ani žádné teratologické studie. Dle NCI (Mezinárodní institut rakoviny), IARC (Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny) a OSHA (Bezpečnost a zdraví...) nemá pyrazinamid žádný karcinogenní účinek.

6.    FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1    Seznam pomocných látek

Kukuřičný škrob, předbobtnalý škrob, sodná sůl karboxymethylškrobu (typ A), mastek, magnesium-stearát, natrium-lauryl-sulfát.

6.2    Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3    Doba použitelnosti

5 let

6.4    Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte při teplotě do 25°C.

Uchovávejte v původním obalu aby byl přípravek chráněn před světlem a vlhkostí.

6.5    Druh obalu a velikost balení

Skleněná láhev, hliníkový uzávěr, krabička.

Velikost balení: 100 tablet

6.6 Návod k použití přípravku, zacházení s ním

Žádné zvláštní požadavky.

Všechen nepoužitý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

7.    DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

i

KRKÁ, d.d., Novo město, Slovinsko

8.    REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)

9.    DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

10. DATUM REVIZE TEXTU

4