Příbalový Leták

Protevasc 35 Mg Tablety S Prodlouženým Uvolňováním

Sp.zn.sukls215779/2012

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

Tento léčivý přípravek podléhá dalšímu sledování. To umožní rychlé získání nových informací o bezpečnosti. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili jakákoli podezření na nežádoucí účinky. Podrobnosti o hlášení nežádoucích účinků viz bod 4.8

1.    NÁZEV PŘÍPRAVKU

Protevasc 35 mg tablety s prodlouženým uvolňováním

2.    KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jedna tableta obsahuje trimetazidini dihydrochloridum 35 mg.

Pomocné látky se známým účinkem: sójový lecithin (E322) (viz bod 4.4).

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3.    LÉKOVÁ FORMA

Tableta s prodlouženým uvolňováním.

Růžové kulaté bikonvexní tablety o průměru přibližně 8 mm, bez označení.

4.    KLINICKÉ ÚDAJE

4.1    Terapeutické indikace

Trimetazidin je indikován u dospělých jako přídatná léčba k symptomatické léčbě pacientů se stabilní anginou pectoris, kteří jsou nedostatečně kontrolováni nebo netolerují antianginózní léčbu první volby.

4.2 Dávkování a způsob podání

Dávkování

Dávka je jedna tableta trimetazidinu 35 mg 2 krát denně v průběhu jídla.

Zvláštní populace

Pacienti s poruchou funkce ledvin

U pacientů se středně těžkou poruchou funkce ledvin (clearance kreatininu 30-60 ml/min) (viz body 4.4 a 5.2) je doporučená dávka 1 tableta 35 mg ráno v průběhu snídaně.

Starší pacienti

U starších pacientů může dojít ke zvýšení hladiny trimetazidinu v důsledku snížené funkce ledvin způsobené věkem (viz bod 5.2). U pacientů se středně těžkou poruchou funkce ledvin (clearance kreatininu 30-60 ml/min) je doporučená dávka 1 tableta 35 mg ráno v průběhu snídaně.

Při titraci dávky u starších pacientů je třeba postupovat s opatrností (viz bod 4.4).

Pediatrická populace

Bezpečnost a účinnost u dětí ve věku do 18 let nebyla dosud stanovena. Nejsou dostupné žádné údaje.

Způsob podání Perorální podání.

4.3 Kontraindikace

-    Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.

-    Známá hypersenzitivita na produkty ze sóji nebo arašídů.

-    Parkinsonova choroba, příznaky parkinsonismu, tremor, syndrom neklidných nohou a další příbuzné poruchy hybnosti.

-    Závažná porucha funkce ledvin (clearance kreatininu < 30 ml/min).

4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Trimetazidin může způsobit nebo zhoršit příznaky parkinsonismu (tremor, akinézu, hypertonii), které by měly být pravidelně vyšetřovány, zvláště u starších pacientů. V nejasných případech by měli být pacienti doporučeni na příslušné neurologické vyšetření.

Výskyt pohybových poruch jako jsou příznaky parkinsonismu, syndrom neklidných nohou, třesy, nestabilní chůze by měly vést k definitivnímu ukončení léčby trimetazidinem.

Tyto případy mají nízký výskyt a jsou obvykle reverzibilní po přerušení léčby. Většina pacientů se uzdravila během 4 měsíců po ukončení léčby trimetazidinem. Pokud příznaky parkinsonismu přetrvávají déle než čtyři měsíce po přerušení léčby, je třeba vyžádat posudek neurologa.

V souvislosti s nestabilitou při chůzi nebo hypotenzí může docházet k pádům, zvláště u pacientů, kteří užívají antihypertenziva (viz bod 4.8).

Opatrnosti je třeba při předepisování trimetazidinu pacientům, u kterých se očekává zvýšená expozice:

-    středně těžká porucha funkce ledvin (viz body 4.2 a 5.2),

-    starší pacienti, kterým je více než 75 let (viz bod 4.2)

V    případě těžké poruchy funkce jater se vzhledem k nedostatku klinických zkušeností podávání přípravku nedoporučuje.

Přípravek Protevasc není indikován k léčbě záchvatů anginy pectoris ani pro počáteční léčbu nestabilní anginy pectoris nebo infarktu myokardu. Tento léčivý přípravek nemá být užíván v předhospitalizační fázi nebo během prvních dní hospitalizace.

V    případě záchvatu anginy pectoris je třeba přehodnotit koronární onemocnění a přizpůsobit léčbu (farmokoterapii a revaskularizaci v případě potřeby).

Sója

Přípravek Protevasc 35 mg tablety s prodlouženým uvolňováním obsahuje sójový lecithin. Pacienti se známou alergií na sóju a arašídy nesmí tento přípravek užívat.

4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Klinické studie provedené s trimetazidinem neprokázaly žádné interakce s jinými léčivy, ani u starší populace.

4.6 Fertilita, těhotenství a kojení

Těhotenství

Z pokusů na zvířatech nejsou žádná hlášení týkající se teratogenity; nicméně vzhledem k nedostatečným klinickým důkazům - protože nelze s úplnou jistotou vyloučit možnost způsobení malformací - je nejlepší se zcela vyhnout podání trimetazidinu během těhotenství.

Kojení

Není známo, zda trimetazidin přechází do mateřského mléka. Proto je třeba se vyhnout podávání přípravku Protevasc během kojení.

4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Trimetazidin nemá hemodynamické účinky v klinických studiích, nicméně po uvedení na trh byly zaznamenány případy závratě a ospalosti (viz bod 4.8), které mohou mít vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje.

4.8 Nežádoucí účinky

Vzácně se vyskytují gastrointestinální příznaky (nauzea, zvracení).

Byla hlášení reverzibilního parkinsonismu (frekvence není známá). Trimetazidin je také schopný zhoršit stav pacientů trpících Parkinsonovou chorobou nebo demencí s Lewyho tělísky (Lewy body disease, DLBD).

Možné nežádoucí účinky trimetazidinu jsou shrnuty v následující tabulce, jsou seřazeny dle orgánových systémů a frekvence výskytu, nezahrnují ojedinělé případy.

Frekvence výskytu je definována následovně:

Velmi časté (>1/10)

Časté (>1/100 až <1/10)

Méně časté (>1/1000 až <1/100)

Vzácné (>1/10000 až < 1/1000)

Velmi vzácné (<1/10000)

Není známo (z dostupných údajů nelze určit)

Třídy orgánových systémů

Frekvence

Preferovaný název

Poruchy nervového systému

Časté

Závrať, bolest hlavy

Není známo

Příznaky parkinsonismu (tremor, akinéza, hypertonie), nestabilní chůze, syndrom neklidných nohou, ostatní příbuzné poruchy hybnosti, obyčejně reverzibilní po vysazení léčby.

Poruchy spánku (nespavost, ospalost)

Srdeční poruchy

Vzácné

Palpitace, extrasystoly, tachykardie

Cévní poruchy

Vzácné

Arteriální hypotenze, ortostatická hypotenze, která může být spojena s malátností, závratí nebo pádem, zvláště u pacientů užívajících antihypertenziva, zčervenání.

Gastrointestinální poruchy

Časté

Bolest břicha, průjem, dyspepsie, nauzea a

zvracení

Není známo

Zácpa

Poruchy kůže a podkožní tkáně

Časté

Vyrážka, svědění, kopřivka

Není známo

Akutní generalizovaná exantematózní pustulóza (AGEP), angioedém

Celkové poruchy a reakce v místě aplikace

Časté

Astenie

Poruchy krve a lymfatického systému

Není známo

Agranulocytóza T rombocytopenie Trombocytopenická purpura

Poruchy jater a žlučových cest

Není známo

Hepatitida

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48 100 41 Praha 10

Webové stránky: www .sukl .cz/nahlasit-nezadouci-ucinek

4.9 Předávkování

Dosud nebyl hlášen žádný případ předávkování.

5.    FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1    Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: kardioterapie, jiná kardiaka ATC kód: C01EB15 Mechanismus účinku

Trimetazidin inhibuje B-oxidaci mastných kyselin blokováním dlouhého řetězce mitochondriální 3-ketoacyl CoA thiolázy, který zvyšuje oxidace glukosy. Ischemická buňka, kde je energie získaná během oxidace glukosy, vyžaduje menší spotřebu kyslíku než u procesu B-oxidace. Zesílení oxidace glukosy optimalizuje procesy buněčné energie, tím udržuje vhodný energetický metabolismus během ischémie.

Farmakodynamické účinky

U pacientů s ischemickou chorobou srdeční má trimetazidin metabolické účinky, zachovává intracelulární hladiny vysoce energetických fosfátů v myokardu. Antiischemické účinky jsou dosaženy bez průvodních hemodynamických účinků.

Klinická účinnost a bezpečnost

Klinické studie prokázaly účinnost a bezpečnost trimetazidinu v léčbě u pacientů s chronickou anginou pectoris, buď samostatně, nebo pokud byl přínos jiných antianginózních léků nedostatečný.

V    randomizované, dvojitě slepé, placebem kontrolované studii s 426 pacienty (TRIMPOL-II), trimetazidin (60 mg/den) přidaný k metoprololu 100 mg denně (50 mg dvakrát denně) po dobu 12 týdnů léčby signifikantně zlepšil statistické parametry zátěžových testů a klinické symptomy v porovnání s placebem: celkovou dobu zátěže + 20,1 s, p=0,023, celkovou vynaloženou práci + 0,54 METs (metabolický ekvivalent), p=0,001, dobu do vzniku deprese ST úseku o 1 mm + 33,4 s, p=0,003, doba do začátku anginy + 33,9 s, p= 0,001, výskyt anginózních záchvatů za týden - 0,73, p=0,014 a týdenní spotřebu krátkodobě působících nitrátů, - 0,63, p=0,032, bez hemodynamických změn.

V    randomizované, dvojitě zaslepené, placebem kontrolované studii s 223 pacienty (Sellier), 1 tableta trimetazidinu 35 mg s řízeným uvolňováním (dvakrát denně) přidaná k 50 mg atenololu (jednou denně) po dobu 8 týdnů způsobila signifikantní prodloužení (+ 34,4 s, p=0,03) doby do vzniku deprese ST úseku o 1 mm u zátěžových testů, v podskupině pacientů (n=173), v porovnání s placebem, 12 hodin po podání přípravku.

Signifikantní rozdíl byl také prokázán u doby do začátku anginy pectoris (p=0,049). Signifikantní rozdíl nebyl nalezen mezi skupinami pro další sekundární cílové parametry účinnosti (celková doba zátěže, celková vynaložená práce a klinické cílové parametry účinnosti).

Ve tříměsíční, dvojitě zaslepené, randomizované studii (Vasco studie) s 1962 pacienty byly testovány atenolol 50 mg/den, dvě dávky trimetazidinu (70 mg/den a 140 mg/den) versus placebo. V celkové populaci, zahrnující asymptomatické i symptomatické pacienty, neprokázal trimetazidin přínos v ergometrických cílových parametrech účinnosti (celková doba zátěže, dobu do vzniku deprese ST úseku o 1 mm a doba do začátku anginy pectoris) a v klinických cílových parametrech účinnosti. Avšak v podskupině symptomatických pacientů (n=1574) definovaných v následné analýze trimetazidin (140 mg) signifikantně zlepšil celkovou dobu zátěže (+ 23,8 s versus +13,1 s placebo; p=0,001) a dobu do začátku anginy pectoris (+ 46,3 s versus + 32,5 s placebo; p=0,005).

Pokusy u zvířat Trimetazidin:

-    pomáhá zachovat energetický metabolismus srdce a neurosenzorické tkáně při ischemii a hypoxii,

-    snižuje intracelulární acidózu a změny v transportu iontů, které nastávají při ischemii,

-    snižuje migraci a infiltraci neutrofilů v ischemické a reperfuzní srdeční tkáni; dále snižuje rozsah experimentálního infarktu,

-    dosahuje svého účinku bez jakéhokoli přímého účinku na hemodynamiku.

Testy u člověka

Dle kontrolovaných studií u pacientů s anginou pectoris je trimetazidin schopen:

-    prodloužit čas do nástupu námahové anginy pectoris vyvolané zátěží od 15. dne léčby,

-    snížit frekvenci anginózních záchvatů,

-    významně snížit spotřebu nitrátů,

-    zlepšit levokomorovou dysfunkci během ischemie,

-    dosáhnout svého účinku bez jakéhokoli přímého účinku na hemodynamiku.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Po perorálním podání je maximální plasmatická koncentrace dosažena průměrně za 5 hodin po požití. Po 24 hodinách jsou plasmatické koncentrace stále rovny nebo vyšší než 75 % maximální plasmatické koncentrace po 11 hodinách.

Rovnovážného stavu je dosaženo nejpozději po 60 hodinách. Farmakokinetické parametry přípravku Protevasc nejsou ovlivněny požitím potravy.

Zdánlivý distribuční objem je 4,8 l/kg (což svědčí o dobré tkáňové distribuci); vazba trimetazidinu na proteiny krevní plasmy je nízká: in vitro stanovená hodnota je 16 %. Trimetazidin je eliminován převážně močí, většinou v nezměněné formě.

Průměrný eliminační poločas přípravku Protevasc je 7 hodin u mladých zdravých dobrovolníků a 12 hodin u jedinců starších 65 let.

Celková clearance trimetazidinu je výsledkem renální clearance přímo korelované s clearance kreatininu a v menším měřítku hepatální clearance, která klesá s věkem.

Specifická klinická studie provedená u starší populace v dávce 2 tablety denně ve dvou denních dávkách a zahrnující farmakokinetickou analýzu populace prokázala zvýšenou plasmatickou koncentraci, která však nevedla ke zvýšení počtu nežádoucích účinků ve srovnání s placebem.

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Vysoké dávky trimetazidinu podávané psům (intravenózně 16x převyšující terapeutické dávky, perorálně 60x převyšující terapeutické dávky) vyvolaly klinické příznaky vazodilatace, která se manifestovala edémem, erythémem, podrážděním patra a celkovou únavou zvířat.

6.    FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1    Seznam pomocných látek

Jádro tablety:

-    mikrokrystalická celulosa (typ 102)

-    předbobtnalý škrob (částečně předbobtnalý kukuřičný škrob)

-    hypromelosa

-    koloidní bezvodý oxid křemičitý

-    magnesium-stearát

Potahová vrstva:

-    částečně hydrolyzovaný polyvinylalkohol

-    mastek

-    oxid titaničitý (E171)

-    makrogol 3350

-    sójový lecithin (E322)

-    červený oxid železitý (E172)

-    žlutý oxid železitý (E172)

-    černý oxid železitý (E172) 6.2 Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3 Doba použitelnosti

3 roky

6.4    Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte při teplotě do 25 °C.

Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před vlhkostí.

6.5    Druh obalu a obsah balení

Velikost balení: 30, 60, 120 a 180 potahovaných tablet v Al/PVC blistrech a papírové krabičce.

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

6.6    Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Žádné zvláštní požadavky.

Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky

7.    DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Gedeon Richter Plc.

H-1103 Budapešť Gyomroi út 19-21.

Maďarsko

8.    REGISTRAČNÍ ČÍSLO

83/686/11-C

9.    DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

Datum první registrace: 26.10.2011

Datum posledního prodloužení registrace: 8.8.2014

10.    DATUM REVIZE TEXTU

18.3.2015

7/7