Prostin E2
sp.zn.: sukls106243/2011
SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU
1. NÁZEV PŘÍPRAVKU PROSTIN E2
2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
Jedna vaginální tableta obsahuje dinoprostonum 3 mg. Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.
3. LÉKOVÁ FORMA
Vaginální tablety.
Popis _přípravku: Bílé, vypouklé, podlouhlé tablety na jedné straně vyraženo UPJOHN 715
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1. Terapeutické indikace
Přípravek Prostin E2 je indikován k indukci porodu v předpokládaném termínu nebo těsně před ním u žen se zralým děložním čípkem a s jednočetným těhotenstvím s plodem v klasické poloze.
4.2. Dávkování a způsob podání
Počáteční dávka je 3 mg (1 tableta) vysoko do zadní klenby poševní. Druhá tableta může být zavedena po 6-8 hodinách, nenastane-li zatím porodní činnost. Maximální denní dávka je 6 mg.
4.3 Kontraindikace
Přípravek Prostin E2 nesmí být podán pacientkám s přecitlivělostí na dinoproston nebo jakoukoli složku přípravku.
Dinoproston by neměl být podán pacientkám, u kterých je kontraindikováno podání oxytocinu, např. v následujících případech:
• mnohočetné těhotenství
• vysoká multiparita (šest nebo více předchozích donošených těhotenství)
• nedošlo dosud ke vstoupení hlavičky do pánve
• předchozí chirurgický výkon na děloze, např. císařský řez nebo hysterotomie
• kefalopelvický nepoměr
• srdeční frekvence s podezřením na počínající hypoxii plodu
• neodkladné stavy v porodnictví, kde riziko výkonu v poměru k jeho přínosu pro plod i pro matku hovoří ve prospěch chirurgického zásahu
• neobjasněný vaginální výtok a/nebo abnormální děložní krvácení v průběhu současného těhotenství
• jiné naléhání plodu než hlavičkou
4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití
Přípravek Prostin E2 by měl být podáván s opatrností pacientkám s nedostatečnou kardiovaskulární, jatemí či ledvinnou funkcí, s astmatem, s glaukomem nebo se zvýšeným nitroočním tlakem nebo s rupturou plodových blan.
Během podávání dinoprostonu se doporučuje elektronické monitorování děložní činnosti a srdeční aktivitu plodu. Pokud u pacientky dojde ke vzniku děložního hypertonu či k hyperkontraktilitě nebo pokud se objeví neobvyklá srdeční aktivita plodu, je nutné provést opatření směřující k úpravě těchto stavů u plodu i u matky.
Podobně jako u všech uterotonik je nutné vzít v úvahu riziko ruptury dělohy.
U žen starších 35 let, žen s komplikacemi během těhotenství a žen těhotných déle než 40 týdnů se projevilo zvýšené riziko poporodní diseminované intravaskulární koagulopatie. Tyto faktory mohou navíc zvýšit riziko spojené s vyvoláním porodních stahů (viz bod 4.8). U těchto žen by proto měl být dinoproston používán s opatrností. Je třeba zajistit, aby byla co nejdříve zachycena rozvíjející se fibrinolýza bezprostředně po porodu.
4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
V přítomnosti exogenního prostaglandinu může dojít k zesílené odpovědi na oxytocin. Současné podání s jinými látkami s oxytocinovým účinkem se nedoporučuje.
Následné užití oxytocinu po podání dinoprostonu ve formě cervikálního gelu, intravaginálního gelu nebo vaginálních tablet se doporučuje nejdříve za 6 hodin.
4.6 Fertilita, těhotenství a kojení Těhotenství
Přípravek je indikován pro použití v těhotenství, které je v termínu porodu či krátce před ním.
Prostaglandin E2 vyvolal u potkanů a králíku zvýšené kosterní abnormality. Dinoproston se u potkanů a králíků jeví jako embryotoxický a každá dávka, která vyvolává trvale zvýšený děložní tonus, může vystavit embryo nebo plod riziku (viz bod 4.4).
Kojení
Prostaglandiny se vylučují do mléka ve velmi malých koncentracích. Nebyly pozorovány měřitelné rozdíly v mléce matek rodících předčasně nebo v termínu.
4.7 Vliv na schopnost řídit a obsluhovat stroje
S ohledem na indikaci se nepředpokládá možnost snížení pozornosti, které by mohlo mít vliv na řízení motorových vozidel nebo obsluhu strojů.
4.8 Nežádoucí účinky
Účinky na matku: následující nežádoucí účinky byly hlášeny při užití endocervikálního a vaginálního gelu a vaginálních tablet:
Poruchy imunitního systému: reakce z přecitlivělosti (např. anafylaktické reakce, anafylaktický šok, anafylaktoidní reakce)
Gastrointestinálníporuchy: průjem, nauzea, zvracení
Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně: bolest v zádech
Stavy spojené s těhotenstvím, šestinedělím a perinatálním období: abnormální kontrakce dělohy (zvýšená frekvence, tonus či trvání), ruptura dělohy
Poruchy reprodukčního systému a prsu: pocity tepla v pochvě
Celkové poruchy a reakce v místě aplikace: horečka
Následující nežádoucí příhody byly hlášeny pouze při užití vaginálních tablet:
Cévní poruchy: hypertenze
Respirační, hrudní a mediastinální poruchy: astma, bronchospazmus
Stavy spojené s těhotenstvím, šestinedělím a perinatálním období: abrupce placenty, plicní embolizace plodové vody, rychlé děložní stahy
Účinky na plod: následující nežádoucí příhody byly hlášeny při užití endocervikálního a vaginálního gelu a vaginálních tablet:
Stavy spojené s těhotenstvím, šestinedělím a perinatálním období: porod mrtvého dítěte, úmrtí novorozence
Vyšetření: plodová tíseň /alterace srdeční frekvence plodu Sledování po uvedení přípravku na trh
Poruchy krve a lymfatického systému: zvýšené riziko poporodní diseminované intravaskulární koagulopatie bylo popsáno u pacientek, jejichž porodní stahy byly vyvolány farmakologickými prostředky, buď dinoprostonem nebo oxytocinem (viz bod 4.4). Četnost těchto nežádoucích příhod je velmi nízká (<1 na 1000 porodů).
Hlášení podezření na nežádoucí účinky
Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:
Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48 100 41 Praha 10
Webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek
4.9 Předávkování
Hlavním příznakem předávkování jsou děložní hypertonie a příliš silné nebo příliš časté děložní kontrakce. Vzhledem k přechodnému působení PGE2-indukované myometriální hyperstimulace se zdá nejúčinnější léčbou v naprosté většině případů nespecifická, konzervativní péče, např. změna porodní polohy a podání kyslíku. K léčbě nadměrné stimulace po podání PGE2 z důvodu zrání děložního hrdla, je možné použít B-adrenergní látky.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: gynekologikum, uterotonikum, prostaglandin E2 ATC skupina G02AD02.
Mechanizmus účinku
Stimulace dělohy
Dinoproston stimuluje myometrium gravidní dělohy ke kontrakcím způsobem, které je podobné kontrakcím dělohy při porodu. Nebylo zjištěno, zda toto působení vyplývá z přímého účinku dinoprostonu na myometrium, či nikoliv. Nicméně myometriální kontrakce indukované vaginálním podáním dinoprostonu jsou dostatečné k tomu, aby ve většině případů vyvolaly vypuzení děložního obsahu.
Zrání děložního hrdla
Endocervikálně aplikovaný dinoproston usnadňuje preindukční změknutí děložního hrdla, jeho stažení a roztažení. Tyto změny, které se nazývají zrání děložního hrdla, nastávají spontánně v průběhu normálního průběhu těhotenství a umožňují vyprázdnění obsahu dělohy snížením děložní resistence v okamžiku, kdy se zvyšuje aktivita myometria.
Jiné účinky
Dinoproston také působí stimulaci hladkého svalstva gastrointestinálního traktu u člověka. Tento účinek může být zodpovědný za zvracení a/nebo průjem, který se občas objeví při použití dinoprostonu pro vyvolání zrání děložního hrdla.
U laboratorních zvířat i u lidí mohou velké dávky dinoprostonu snížit krevní tlak, pravděpodobně v důsledku jeho účinku na hladké svalstvo cévního systému. Dinoproston může také zvýšit tělesnou teplotu; tyto účinky se ovšem neprojevily při užití dávky určené pro vyvolání zrání děložního hrdla.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Absorpce
Vaginálně podaný dinoproston je rychle absorbován. Maximální plazmatické koncentrace při aplikaci endocervikálního gelu je dosaženo během 30-45 minut. Dinoproston se v plazmě váže ze 73% na lidský albumin.
Nárůst metabolitů prostaglandinu v plasmě byl významně vyšší u vaginálního gelu než u vaginálních tablet, což naznačuje vyšší biologickou dostupnost gelu.
Po aplikaci vaginálních tablet se absorpce PGE2 (měřená přítomností PGE2 metabolitů) zvyšuje a dosahuje maximální plasmatické koncentrace během 40 minut.
Distribuce a metabolizmus
Intravenózní podání má za následek velmi rychlou distribuci a metabolizmus, po 15 minutách zůstávají v krvi pouze 3% nezměněné látky. V krvi a moči člověka bylo identifikováno minimálně 9 metabolitů prostaglandinu E2.
PGE2 je rychle metabolizován na 13, 14-dihydro-15-keto PGE2, který konvertuje na 13, 14-dihydro-15-keto PGA2. Dinoproston se u člověka kompletně metabolizuje. Největší část je metabolizována v plicích, zbytek v játrech a ledvinách.
Látka a její metabolity jsou vylučovány primárně ledvinami, malé množství je vylučováno stolicí.
5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti
Kancerogenita, mutageneze, poškození fertility
Biologické zkoušky kancerogenity nebyly u zvířat prováděny vzhledem k omezeným indikacím a krátké době podání. V mikronukleovém testu ani v Amesově testu nebyly pozorovány důkazy o mutagenicitě.
6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1 Seznam pomocných látek
Monohydrát laktosy, mikrokrystalická celulosa, koloidní bezvodý oxid křemičitý, kukuřičný škrob, magnesium-stearát
6.2 Inkompatibility
Neuplatňuje se.
6.3. Doba použitelnosti
2 roky
6.4. Zvláštní opatření pro uchovávání
Uchovávejte při teplotě 2-8°C.
6.5. Druh obalu a obsah balení
Al/LDPE blistr, krabička.
Velikost balení: 4 tablety.
6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku
Žádné zvláštní požadavky.
7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
Pfizer spol. s r.o., Stroupežnického 17, 150 00 Praha 5, Česká republika
8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO
81/177/86-C
9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
Datum první registrace: 24.11.1986 Datum posledního prodloužení: 15.1.2014
10. DATUM REVIZE TEXTU
15.1.2014
6/6