Pregnyl 1500
sp.zn.: sukls170656/2010, sukls170657/2010
SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU
1. NÁZEV PŘÍPRAVKU
Pregnyl 1 500 Pregnyl 5 000
2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
Přípravek Pregnyl se skládá z lyofilizovaného prášku pro přípravu injekčního roztoku a rozpouštědla pro rekonstituci. Léčivá látka [humánní choriový gonadotropin (hCG)] je získána z moči gravidních žen a má účinky jako luteinizační hormon (LH).
Jedna ampulka s práškem obsahuje gonadotropinum chorionicum humanum 1 500 nebo 5 000 IU. Pomocné látky se známým účinkem:
Tento léčivý přípravek obsahuje méně než 1 mmol sodíku (23 mg) v 1 ml rozpuštěného přípravku, tj. je v podstatě „bez sodíku“.
Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.
3. LÉKOVÁ FORMA
Prášek a rozpouštědlo pro injekční roztok.
Prášek je bílý suchý lyofilizát ve formě koláče nebo prášku. Rozpouštědlo je čirý a bezbarvý roztok.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikace
U žen:
• Indukce ovulace u subfertility z důvodu anovulace nebo narušeného zrání folikulů.
• Příprava folikulů pro punkci v programech řízené hyperstimulace ovárií (u lékařsky asistované reprodukce).
• Podpora luteální fáze.
U mužů:
• Hypogonadotropní hypogonadismus (také případy idiopatických dysspermií vykázaly pozitivní odpověď na léčbu gonadotropiny).
• Opožděná puberta spojená s nedostatečnou hypofyzámí funkcí.
• Kryptorchismus, který není způsoben anatomickou obstrukcí.
4.2 Dávkování a způsob podání
Dávkování u žen:
• Indukce ovulace u subfertilitv z důvodu anovulace nebo narušeného zrání folikulů Obvykle jedna injekce 5 000 - 10 000 IU přípravku Pregnyl na závěr léčby přípravkem s obsahem FSH.
• Příprava folikulů pro punkci v programech řízené hyperstimulace ovárií (u lékařsky asistované reprodukce).
Obvykle jedna injekce 5 000 - 10 000 IU přípravku Pregnyl na závěr léčby přípravkem s obsahem FSH.
• Podpora luteální fáze
Postupně dvě až tři injekce, každá s obsahem 1 000 až 3 000 IU mohou být aplikovány během 9 dnů po ovulaci nebo embryo transferu (například 3., 6. a 9. den po indukci ovulace).
Dávkování u mužů:
• Hypogonadotropní hypogonadismus
1 000 - 2 000 IU přípravku Pregnyl dvakrát až třikrát týdně. Je-li hlavním problémem subfertilita, lze navíc aplikovat denně nebo dvakrát až třikrát týdně přípravek obsahující folikuly stimulační hormon (FSH). Tato léčba musí trvat nejméně 3 měsíce, než je možno očekávat jakékoliv zlepšení spermatogeneze. Po dobu této léčby je nutno přerušit substituční léčbu testosteronem. Po dosažení zlepšení je někdy možno toto zlepšení udržet podáváním samotného hCG.
• Opožděná puberta spojená s nedostatečnou hypofyzární funkcí 1 500 IU dvakrát až třikrát týdně po dobu nejméně 6 měsíců.
• Kryptorchismus, který není způsoben anatomickou obstrukcí
- děti mladší než 2 roky: 250 IU dvakrát týdně po dobu 6 týdnů,
- děti mladší než 6 let: 500 - 1 000 IU dvakrát týdně po dobu 6 týdnů,
- děti starší než 6 let: 1 500 IU dvakrát týdně po dobu 6 týdnů.
V případě potřeby je možno tuto léčbu zopakovat.
Způsob podání
Po přidání rozpouštědla k lyofilizovanému prášku by se měl rekonstituovaný roztok přípravku Pregnyl pomalu aplikovat intramuskulárně nebo subkutánně.
4.3 Kontraindikace
• Přecitlivělost na humánní gonadotropiny nebo na kteroukoliv pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.
• Zjištěné nebo suspektní tumory závislé na pohlavních hormonech, jako např. karcinom vaječníku, prsu a dělohy u ženy a karcinom prostaty nebo karcinom prsu u muže.
• Malformace pohlavních orgánů, které nejsou slučitelné s těhotenstvím.
• Fibroidní nádory dělohy, které nejsou slučitelné s těhotenstvím.
4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití
U žen:
• U těhotenství, ke kterým dojde po indukci ovulace přípravky s obsahem gonadotropinů, je zvýšený výskyt vícečetných těhotenství.
• Infertilní ženy podrobující se asistované reprodukci, zvláště pak IVF (in vitro fertilizace), mají často tubální abnormality; z tohoto důvodu může být zvýšená incidence ektopických těhotenství. Proto je důležité včas provést ultrazvukové vyšetření k potvrzení intrauterinního těhotenství.
• Četnost neúspěšně zakončených těhotenství u žen, které se podrobují asistované reprodukci, je vyšší než u normální populace.
• Je třeba vyloučit přítomnost nekontrolovaných endokrinopatií jiných než gonadálních (např. poruchy thyroidní, dřeně nadledvin nebo hypofyzámí).
• Incidence vrozených malformací po technikách asistované reprodukce může být lehce vyšší než po spontánním početí. Tato mírně vyšší incidence je připisována rozdílům v charakteristikách rodičů (např. věk matky, vlastnosti spermatu) a vyšší incidenci vícečetných těhotenství po technikách asistované reprodukce. Nic nesvědčí pro to, že by užívání gonadotropinů při technikách asistované reprodukce bylo spojeno se zvýšeným rizikem vrozených malformací.
• Nežádoucí hyperstimulace ovárií
U pacientek léčených pro poruchy plodnosti z důvodu anovulace nebo nedostatečného dozrávání folikulů může vést předchozí podávání přípravku obsahujícího FSH k nežádoucí hyperstimulaci ovárií. Proto je třeba před léčbou FSH a v pravidelných intervalech během léčby hodnotit vývoj folikulů ultrazvukem a určovat hladiny estradiolu. Hladina estradiolu se může zvýšit velmi prudce, například více než dvojnásobek za den dva nebo tři po sobě následující dny, a případně dosáhnout nadměrně vysokých hodnot. Diagnózu nežádoucí ovariální hyperstimulace lze potvrdit ultrazvukovým vyšetřením. Při výskytu takovéto nežádoucí ovariální hyperstimulace (tj. nikoliv jako součást léčebné přípravy před IVF/ET, GIFT nebo ICSI) je třeba podávání přípravku obsahujícího FSH ihned přerušit. V takovém případě je třeba vyhnout se otěhotnění a přípravek Pregnyl nepodávat, protože v tomto stádiu by podání gonadotropinu s účinkem LH mohlo kromě vícečetné ovulace indukovat také ovariální hyperstimulační syndrom (OHSS). Toto upozornění je důležité zvláště u pacientek se syndromem polycystických ovárií. Klinickými příznaky mírného ovariálního hyperstimulačního syndromu jsou gastrointestinální potíže (bolest, nauzea, průjem), bolestivé prsy a mírné až střední zvětšení ovárií a ovariálních cyst. Ve spojitosti s ovariálním hyperstimulačním syndromem byly hlášeny přechodné abnormality testů jaterních funkcí naznačující dysfunkci jater, které mohou být doprovázené morfologickými změnami v jaterní biopsii.
V ojedinělých případech se může vyskytnout těžký ovariální hyperstimulační syndrom, který může být život ohrožující. Vyznačuje se velkými ovariálními cystami (riziko ruptury), ascitem, přírůstkem hmotnosti, často hydrothoraxem a v ojedinělých případech trombembolickými jevy.
• Ženy s obecně uznávanými rizikovými faktory trombózy, například s pozitivní osobní nebo rodinnou anamnézou, těžkou obezitou (BMI > 30 kg/m2) nebo trombofilií, mohou mít
v průběhu léčby gonadotropiny nebo po ní zvýšené riziko venózního nebo arteriálního trombembolismu. U těchto žen je třeba zvážit prospěch z léčby IVF proti rizikům. Je však třeba poznamenat, že samotné těhotenství také přináší zvýšené riziko trombózy.
• Přípravek Pregnyl by se neměl užívat ke snižování tělesné hmotnosti. HCG nijak neovlivňuje tukový metabolismus, distribuci tuků nebo chuť k jídlu.
U mužů:
Léčba hCG vyvolává zvýšenou produkci androgenů. Proto:
• pacienti s latentním nebo zřejmým srdečním selháním, renální dysfunkcí, hypertenzí, epilepsií či migrénou (nebo výskytem těchto stavů v anamnéze) mají být pod pečlivým lékařským dohledem, protože v ojedinělých případech může dojít ke zhoršení nebo recidivě těchto stavů v důsledku zvýšené produkce androgenů.
• používání hCG u prepubertálních chlapců vyžaduje zvýšenou pozornost, protože by mohlo dojít k předčasnému uzavření epifýz nebo k předčasnému pohlavnímu vývoji. Je třeba pravidelně kontrolovat kostní vývoj .
4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
Nebyly provedeny žádné studie interakce. Interakce s běžně užívanými léčivými přípravky tedy nelze vyloučit.
Po podání může přípravek Pregnyl až po dobu 10 dní interferovat s imunologickým stanovením sérového/močového hCG, což vede k falešně pozitivnímu výsledku těhotenského testu.
4.6 Fertilita, těhotenství a kojení
Přípravek Pregnyl může být použit k podpoře luteální fáze, později v průběhu těhotenství by se však neměl užívat.
Kojení
Přípravek Pregnyl nesmí být používán v období kojení.
4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
Není známo, že by tento lék jakkoliv ovlivňoval pozornost a schopnost soustředění.
4.8 Nežádoucí účinky Poruchy imunitního systému
Vzácně se může vyskytnout generalizovaná vyrážka nebo horečka.
Celkové poruchy a reakce v místě aplikace
Přípravek Pregnyl může způsobovat reakce v místě vpichu, jako např. modřina, bolest, zarudnutí, otok a svědění. V ojedinělých případech byly zaznamenány alergické reakce, které se většinou projevovaly jako bolest a/nebo vyrážka v místě vpichu.
U žen:
Cévní poruchy
Ve vzácných případech byl s léčbou FSH/hCG spojen trombembolismus, obvykle spojený s těžkým OHSS.
Respirační, hrudní a mediastinální poruchy Hydrothorax jako komplikace těžkého OHSS.
Gastrointestinální poruchy
Bolest břicha a gastrointestinální příznaky, jako například nevolnost a průjem, související s lehkým OHSS. Ascites jako komplikace těžkého OHSS.
Poruchy reprodukčního systému a prsu
Nežádoucí hyperstimulace ovárií, mírný nebo těžký ovariální hyperstimulační syndrom (OHSS, viz bod 4.4).
Bolestivé prsy, mírné až střední zvětšení ovárií a ovariálních cyst spojené s lehkým OHSS. Velké ovariální cysty (riziko ruptury), obvykle spojené s těžkým OHSS.
Vyšetření
Zvýšení tělesné hmotnosti jako známka těžkého OHSS.
U mužů:
Poruchy metabolismu a výživy
V ojedinělých případech byla po podání vysokých dávek pozorována retence vody a sodíku; to je považováno za důsledek nadměrné produkce androgenů.
Poruchy reprodukčního systému a prsu
Léčba hCG může sporadicky způsobit gynekomastii.
Hlášení podezření na nežádoucí účinky
Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:
Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48 100 41 Praha 10
Webové stránky: www .sukl .cz/nahlasit-nezadouci-ucinek
4.9 Předávkování
Bylo prokázáno, že akutní toxicita přípravků s obsahem gonadotropinů získaných z moči je velmi nízká. Existuje však riziko, že příliš vysoké dávky hCG mohou vést k ovariálnímu hyperstimulačnímu syndromu (OHSS; viz bod 4.4).
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: gonadotropiny: ATC kód: G03G A01
Přípravek Pregnyl obsahuje hCG, který má účinky jako luteinizační hormon (LH). LH je nezbytný pro normální růst a maturaci ženských a mužských gamet a pro gonadální produkci steroidních hormonů.
U žen:
Přípravek Pregnyl je podáván jako substituce endogenního LH uprostřed cyklu, aby indukoval konečnou fázi maturace folikulů vedoucí k ovulaci. Dále je přípravek Pregnyl podáván jako substituce endogenního LH v průběhu luteální fáze.
U mužů:
Přípravek Pregnyl je podáván ke stimulaci Leydigových buněk pro podporu produkce testosteronu.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Distribuce
U mužů je maximální plazmatické hladiny dosaženo přibližně za 6 hodin po jednorázové i.m. aplikaci hCG a za 16 hodin po s.c. aplikaci hCG. U žen je maximální plazmatické hladiny dosaženo přibližně za 20 hodin. Přestože byla pozorována vysoká variabilita mezi jednotlivými osobami, rozdíl související s pohlavím po i.m. aplikaci může být způsoben tloušťkou tukové vrstvy v gluteální krajině, která je u ženy větší než u muže.
Biotransformace
hCG je přibližně z 80 % metabolizován, převážně v ledvinách.
Eliminace
Bylo zjištěno, že intramuskulámí a subkutánní aplikace hCG je bioekvivalentní vzhledem k rozsahu absorpce a zdánlivému poločasu eliminace, který je asi 33 hodin. Vzhledem k doporučenému režimu dávkování a poločasu eliminace nelze předpokládat výskyt kumulace.
5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti
Nejsou k dispozici žádné údaje.
6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1 Seznam pomocných látek
Prášek pro injekční roztok obsahuje: mannitol, hydrogenfosforečnan sodný, dihydrogenfosforečnan sodný, sodná sůl karmelózy.
Ampulka s rozpouštědlem obsahuje: chlorid sodný (9 mg), voda na injekci (1 ml), hydroxid sodný nebo kyselina chlorovodíková (k úpravě pH)
6.2 Inkompatibility
Studie kompatibility nejsou k dispozici, a proto tento léčivý přípravek nesmí být mísen s jinými léčivými přípravky.
6.3 Doba použitelnosti
3 roky
6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání
Uchovávejte při teplotě 2 °C - 8 °C. Uchovávejte v krabičce, aby byl přípravek chráněn před světlem. Po naředění je třeba roztok ihned spotřebovat.
Přípravek Pregnyl se nesmí používat po uplynutí doby použitelnosti uvedené na obalu.
6.5 Druh obalu a obsah balení Pregnyl 1 500 IU
- Jedno balení obsahuje 3 nebo 50 ampulek z čirého bezbarvého skla třídy I se dvěma modrými pruhy s práškem pro injekční roztok odpovídající 1 500 IU hCG a 3 nebo 50 ampulek z čirého bezbarvého skla třídy I s rozpouštědlem
Pregnyl 5 000 IU
- Jedno balení obsahuje 1, 3 nebo 50 ampulek z čirého bezbarvého skla třídy I se žlutým pruhem s práškem pro injekční roztok odpovídající 5 000 IU hCG a 1, 3 nebo 50 ampulek z čirého bezbarvého skla třídy I s rozpouštědlem
Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.
6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním
Injekci připravíme přidáním rozpouštědla k prášku.
Otevřenou ampulku nelze opět uzavřít tak, aby byla dále zaručena sterilita obsahu. Proto je třeba roztok aplikovat ihned po rekonstituci.
Nepoužívejte tento přípravek, pokud si všimnete, že vzniklý roztok obsahuje částice nebo není čirý.
Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.
7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
N.V.Organon Kloosterstraat 6 5340 BH Oss Nizozemsko
8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)
Pregnyl 1 500: 56/279/91-B/C Pregnyl 5 000: 56/279/91-C/C
9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE / PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
Datum první registrace: 28.8.1991
Datum posledního prodloužení registrace: 20.8.2014
10. DATUM REVIZE TEXTU
20.8.2014
7/7