Příbalový Leták

Plegridy 63 Mikrogramů+Plegridy 94 Mikrogramů

PŘÍLOHA I

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

^ Tento léčivý přípravek podléhá dalšímu sledování. To umožní rychlé získání nových informací o bezpečnosti. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili jakákoli podezření na nežádoucí účinky. Podrobnosti o hlášení nežádoucích účinků viz bod 4.8.

1. NÁZEV PŘÍPRAVKU

Plegridy 63 mikrogramů injekční roztok v předplněné injekční stříkačce. Plegridy 94 mikrogramů injekční roztok v předplněné injekční stříkačce.

2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jedna 63mikrogramová předplněná injekční stříkačka obsahuje peginterferonum beta-1a* 63 mikrogramů v 0,5 ml injekčního roztoku.

Jedna 94mikrogramová předplněná injekční stříkačka obsahuje peginterferonum beta-1a* 94 mikrogramů v 0,5 ml injekčního roztoku.

Dávka označuje množství interferonu beta-1a vázaného v peginterferonu beta-1a a nebere v úvahu připojený PEG zbytek.

*Léčivá látka, peginterferon beta-1a, je kovalentní konjugát interferonu beta-1a, produkovaného ovariálními buňkami čínského křečka, a methoxy poly(ethyleneglykolu) s molekulovou hmotností 20,000 daltonů (20 kDa) za použití O-2-methylpropionaldehydové vazby.

Účinnost tohoto přípravku nelze srovnávat s jinými pegylovanými nebo nepegylovanými proteiny stejné terapeutické třídy. Více informací viz bod 5.1.

Pomocné látky se známým účinkem

Jedna injekční stříkačka obsahuje 0,13 mg sodíku. Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3.    LÉKOVÁ FORMA

Injekční roztok (injekce).

Čirý a bezbarvý roztok s pH 4,5-5,1.

4.    KLINICKÉ ÚDAJE

4.1    Terapeutické indikace

Přípravek Plegridy je indikován k léčbě dospělých pacientů s relabující-remitující roztroušenou sklerózou (viz bod 5.1).

4.2    Dávkování a způsob podání

Léčba má být zahájena pod dohledem lékaře, který má zkušenosti s léčbou roztroušené sklerózy.

Účinnost přípravku Plegridy byla prokázána oproti placebu. Nejsou dostupné přímé srovnávací údaje pro přípravek Plegridy versus nepegylovaný interferon beta, ani údaje o účinnosti přípravku Plegridy po převedení pacienta z léčby nepegylovaným interefonem beta. Toto je třeba vzít v úvahu při převádění pacientů z pegylovaného na nepegylovaný interferon a obráceně. Viz také bod 5.1.

Doporučená dávka přípravku Plegridy je 125 mikrogramů podaných subkutánně každé 2 týdny (14 dní).

Zahájení léčby

Je doporučováno, aby pacienti zahájili léčbu 1. dávkou 63 mikrogramů (den 0), ve 2. dávce zvýšili na 94 mikrogramů (den 14) a 3. dávkou dosáhli plné dávky 125 mikrogramů (den 28), a potom pokračovali s plnou dávkou (125 mikrogramů) každé dva týdny (14 dní), (viz Tabulka 1). Balení k zahájení léčby obsahuje první dvě dávky (63 mikrogramů a 94 mikrogramů).

Tabulka 1: Rozpis titrace při zahájení

éčby

Dávka

Čas*

Množství (mikrogramy)

Označení injekční stříkačky

1. Dávka

Den 0

63

Oranžová

2. Dávka

Den 14

94

Modrá

3. Dávka

Den 28

125 (plná dávka)

Šedá

*Dávkování každé 2 týdny (14 dní).

Titrace dávky při zahájení léčby může pomoci zmírnit příznaky podobné chřipce, které se mohou při zahájení léčby interferony objevit. Profylaktické a souběžné podávání protizánětlivých, analgetických a/nebo antipyretických léčiv může zabránit rozvoji nebo zmírnit chřipkové příznaky, které někdy léčbu interferony provází (viz bod 4.8).

Pokud dojde k vynechání dávky, měla by být podána co nejdříve.

•    Zbývá-li 7 a více dnů do další plánované dávky: Pacienti mají okamžitě dostat vynechanou dávku. Léčba pak může pokračovat další plánovanou dávkou dle rozpisu.

•    Zbývá-li méně než 7 dní do další plánované dávky: Pacienti musí začít nové 2týdenní dávkovací schéma, začínající od okamžiku podání vynechané dávky. Pacient nesmí dostat dvě dávky přípravku Plegridy v rozmezí kratším než 7 dnů.

Zvláštní populace

Starší populace

Bezpečnost a účinnost přípravku Plegridy u pacientů starších než 65 let nebyla z důvodu omezeného počtu těchto pacientů zařazovaných do klinických studií dostatečně prozkoumána.

Porucha funkce ledvin

Na základě dat ze studií při mírné, středně závažné a závažné poruše funkce ledvin a při konečném stádiu ledvinového onemocnění není žádná úprava dávkování u pacientů s poruchou funkce ledvin nutná (viz body 4.4 a 5.2).

Porucha funkce jater

Přípravek Plegridy nebyl u pacientů s poruchou funkce jater zkoušen (viz bod 4.4).

Pediatrická populace

Bezpečnost a účinnost přípravku Plegridy u dětí a dospívajících ve věku 0 až 18 let s roztroušenou sklerózou nebyly stanoveny. Nejsou k dispozici žádné údaje.

Přípravek Plegridy je určen k subkutánnímu podání.

Doporučuje se, aby zdravotnický pracovník zacvičil pacienta ve správné technice samostatného podání subkutánní injekce za použití předplněné injekční stříkačky. Pacienty je třeba poučit, aby místa pro podání subkutánní injekce střídali. Obvyklá místa podání subkutánní injekce jsou břicho, paže a stehno.

Každá předplněná injekční stříkačka Plegridy se dodává s nasazenou jehlou. Předplněné injekční stříkačky jsou určeny pouze na jedno použití a po použití se musí zlikvidovat.

Opatření, která je nutno učinit před zacházením s léčivým přípravkem nebo před jeho podáním

Po vyjmutí z chladničky se má přípravek Plegridy nechat před aplikací ohřát na pokojovou teplotu (asi 30 minut). K ohřátí přípravku Plegridy se nesmí používat externí zdroje tepla, jako je horká voda.

Plegridy předplněná injekční stříkačka nesmí být použita v případě, že je roztok zabarven, zakalen nebo obsahuje plovoucí částice. Tekutina ve stříkačce musí být čirá a bezbarvá.

4.3    Kontraindikace

-    Hypersensitivita na přirozený nebo rekombinantní interferon beta nebo peginterferon nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.

-    Zahájení léčby během těhotenství (viz bod 4.6).

-    Pacienti se stávající těžkou depresí a/nebo sebevražednými myšlenkami (viz body 4.4 a 4.8).

4.4    Zvláštní upozornění a opatření pro použití Poškození jater

V souvislosti s léčivými přípravky obsahujícími interferon beta bylo zaznamenáno zvýšení sérových hodnot jaterní aminotransferázy, hepatitida, autoimunitní hepatitida a vzácné případy selhání jater. V souvislosti s užíváním přípravku Plegridy bylo pozorováno zvýšení jaterních enzymů. U pacientů má být sledován výskyt příznaků poškození jater (viz bod 4.8).

Deprese

Přípravek Plegridy má být podáván s opatrností pacientům, kteří v minulosti trpěli depresivním onemocněním (viz bod 4.3). Deprese se vyskytuje ve zvýšené míře u pacientů s roztroušenou sklerózou a v souvislosti s používáním interferonu. Pacienti musí být poučeni, že v případě výskytu jakékoliv známky deprese a/nebo sebevražedných myšlenek mají neprodleně informovat svého ošetřujícího lékaře.

Tito pacienti pak musí být v průběhu léčby pečlivě sledováni a odpovídajícím způsobem léčeni. Je třeba zvážit i přerušení léčby přípravkem Plegridy (viz bod 4.8).

Hypersenzitivní reakce

Jako vzácná komplikace při léčbě interferonem beta, včetně přípravku Plegridy, byly hlášeny závažné hypersenzitivní reakce. Pokud se objeví závažné hypersenzitivní reakce, peginterferon beta-1a má být vysazen (viz bod 4.8).

Reakce v místě podání injekce

Při subkutánní aplikaci interferonu beta byly hlášeny reakce v místě podání, včetně nekrózy v místě podání.

Pacienti mají být poučeni o používání aseptické injekční techniky, aby se minimalizovalo riziko reakcí v místě podání injekce. Způsob aplikace samotným pacientem má být pravidelně kontrolován, zvláště pokud se reakce v místě podání objevily. Pacienty je třeba poučit, aby informovali svého lékaře, jestliže zjistí jakékoli postižení kůže v místě podání, případně provázené otokem nebo výpotkem. U jednoho pacienta léčeného přípravkem Plegridy se v klinické studii objevila nekróza v místě podání. Rozhodnutí přerušit terapii po výskytu jedné nekrózy v místě podání záleží na rozsahu nekrózy (viz bod 4.8).

Snížené počty periferních krevních elementů

U pacientů léčených interferonem beta byly hlášeny případy sníženého počtu krvinek v periferní krvi ve všech buněčných řadách, včetně vzácné pancytopenie a závažné trombocytopenie. U pacientů léčených přípravkem Plegridy byly pozorovány cytopenie, včetně vzácné závažné neutropenie a trombocytopenie. U pacientů je třeba monitorovat příznaky sníženého počtu krevních elementů v periferní krvi (viz bod 4.8).

Poruchy ledvin a močových cest

Nefrotický syndrom

Během léčby přípravky obsahujícími interferon beta byly hlášeny případy nefrotického syndromu spojeného s různými základními nefropatiemi, které zahrnují kolabující fokálně segmentální glomerulosklerózu (FSGS), nefropatii s minimálními změnami (MCD), membranoproliferativní glomerulonefritidu (MPGN) a membranózní glomerulopatii (MGN). Příhody byly hlášeny v různých časových bodech během léčby a mohou se objevit po několika letech léčby interferonem beta. Doporučuje se pravidelně sledovat časné příznaky, např. edém, proteinurie a poruchy funkce ledvin, zejména u pacientů s vysokým rizikem onemocnění ledvin. Je nutná rychlá léčba nefrotického syndromu a je třeba zvážit ukončení léčby přípravkem Plegridy.

Závažná porucha funkce ledvin

U pacientů se závažnou poruchou funkce ledvin je nutné při podávání přípravku Plegridy postupovat opatrně.

Trombotická mikroangiopatie (TMA)

V souvislosti s přípravky obsahujícími interferon beta byly hlášeny případy trombotické mikroangiopatie (TMA) projevující se jako trombotická trombocytopenická purpura (TTP) nebo hemolyticko-uremický syndrom (HUS), včetně fatálních případů. Případy byly hlášeny v různých časových bodech během léčby a mohou se objevit několik týdnů až několik let po zahájení léčby interferonem beta. Mezi časné klinické příznaky patří trombocytopenie, nově nastupující hypertenze, horečka, symptomy týkající se centrální nervové soustavy (např. zmatenost, paréza) a zhoršená funkce ledvin. Mezi laboratorní nálezy naznačující TMA patří snížený počet krevních destiček, zvýšená hladina laktát dehydrogenázy (LDH) v séru v důsledku hemolýzy a schistocyty (fragmenty erytrocytů) v krevním nátěru. Proto, pokud jsou zjištěny klinické příznaky TMA, doporučuje se provést další kontrolu počtu krevních destiček, hladiny LDH v séru, krevních nátěrů a funkce ledvin. Jestliže je diagnostikována TMA, je třeba okamžitě zahájit léčbu (a zvážit výměnu plazmy), přičemž se doporučuje okamžitě přerušit léčbu přípravkem Plegridy.

Laboratorní abnormality

S podáváním interferonů jsou spojeny změny hodnot laboratorních vyšetření. K obvyklým vyšetřením vyžadovaným pro sledování pacientů s RS je rovněž doporučeno provést také celkový krevní obraz a vyšetření diferenciálního počtu bílých krvinek, vyšetření počtu krevních destiček a biochemické vyšetření krve, včetně jaterních funkčních testů (např. aspartát aminotransferáza (AST), alanin aminotransamináza (ALT)), před zahájením léčby a v pravidelných intervalech po zavedení léčby přípravkem Plegridy, a poté periodicky při absenci klinických příznaků.

U pacientů s myelosupresí může být třeba intenzivněj šího sledování celkového krevního obrazu, s diferenciálem a počtem krevních destiček.

Při podávání přípravků s interferonem beta byla pozorována hypotyreóza a hypertyreóza. Pravidelné testy funkce štítné žlázy se doporučují u pacientů s anamnézou dysfunkce štítné žlázy nebo na základě klinické indikace.

Záchvat

Přípravek Plegridy je zapotřebí podávat s opatrností u pacientů se záchvaty v anamnéze, těm, kteří jsou léčeni antiepileptiky, zejména pokud není jejich epilepsie pod adekvátní kontrolou antiepileptiky (viz bod 4.8).

Onemocnění srdce

U pacientů užívajících interferon beta bylo hlášeno zhoršení srdečního onemocnění. Incidence kardiovaskulárních příhod byla podobná u přípravku Plegridy (125 mikrogramů každé 2 týdny) a skupin léčených placebem (7 % v každé skupině). U pacientů, kterým byl podáván přípravek Plegridy ve studii ADVANCE, nebyly zaznamenány žádné vážné kardiovaskulární příhody. U pacientů s již existujícím rozpoznatelným srdečním onemocněním, jako je kongestivní srdeční selhání, onemocnění koronárních cév nebo arytmie, by však mělo být sledováno případné zhoršení jejich stavu, zejména při zahájení léčby.

Imunogenicita

Pacienti mohou proti přípravku Plegridy vyvinout protilátky. Údaje o pacientech léčených dva roky přípravkem Plegridy naznačují, že méně než 1% (5/715) z nich vyvinulo perzistentní neutralizační protilátky proti interferonu beta-1a v peginterferonu beta-1a. Neutralizační protilátky mohou snižovat klinickou účinnost. Vznik protilátek proti interferonové části peginterferonu beta-1a však neměl žádný zřejmý vliv na bezpečnost ani klinickou účinnost, přičemž analýza je limitována nízkým výskytem immunogenicity.

3 % pacientů (18/681) vyvinula perzistentní protilátky proti PEG části peginterferonu beta-1a. V provedené klinické studii neměla tvorba protilátek proti PEG části peginterferonu beta-1a žádný zřejmý vliv na bezpečnost ani klinickou účinnost (včetně roční míry relapsů, MRI lézí a progrese postižení).

Porucha funkce jater

U pacientů se závažnou poruchou funkce jater by se mělo dbát zvýšené opatrnosti a je třeba je při podávání přípravku Plegridy pečlivě sledovat. U pacientů je třeba sledovat příznaky poškození jater a je třeba dbát zvýšené opatrnosti, pokud jsou interferony užívány souběžně s jinými léčivými přípravky, které mohou způsobovat poškození jater (viz body 4.8 a 5.2).

Obsah sodíku

Jedna injekční stříkačka obsahuje méně než 1 mmol (23 mg) sodíku, a proto se považuje za v podstatě „bez sodíku“.

4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Nebyly provedeny žádné interakční studie. Klinické studie naznačují, že pacientům s roztroušenou sklerózou je možné během relapsů podávat přípravek Plegridy a kortikosteroidy. Bylo zjištěno, že interferony snižují aktivitu dependentních enzymů jaterního cytochromu P450 u lidí a zvířat. Se zvýšenou pozorností je třeba postupovat při podávání přípravku Plegridy v kombinaci s léčivými přípravky, které mají úzký terapeutický index a jejichž clearance je ve větší míře závislá na jaterním cytochromu P450 jako např. s některými skupinami antiepileptik a antidepresiv.

4.6 Fertilita, těhotenství a kojení

Ženy ve fertilním věku

Ženy ve fertilním věku musí používat vhodnou antikoncepci. Pokud pacientka otěhotní nebo plánuje otěhotnět během používání přípravku Plegridy, měla by být informována o potenciálních nebezpečích a je zapotřebí zvážit přerušení léčby (viz bod 5.3). U pacientek s vysokou mírou relapsů před zahájením léčby je třeba posoudit riziko závažného relapsu po vysazení přípravku Plegridy v případě těhotenství oproti možnému zvýšenému riziku samovolného potratu.

Těhotenství

Údaje o podávání přípravku Plegridy těhotným ženám jsou omezené. Dostupné údaje naznačují, že může existovat zvýšené riziko samovolného potratu. Zahájení léčby je během těhotenství kontraindikováno (viz bod 4.3).

Kojení

Není známo, zda se peginterferon beta-1a vylučuje do lidského mateřského mléka. Vzhledem k možnosti závažných nežádoucích reakcí u kojených dětí, je nutno rozhodnout, zda přerušit kojení nebo léčbu přípravkem Plegridy.

Fertilita

Nejsou k dispozici žádné údaje o účincích peginferferonu beta-1a na fertilitu lidí. Při velmi vysokých dávkách byl u zvířat pozorován anovulační účinek (viz bod 5.3). Nejsou dostupné žádné informace o účincích peginterferonu beta-1a na fertilitu samců u zvířat.

4.7    Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Nežádoucí příhody související s centrálním nervovým systémem spojené s užíváním interferonu beta mohou ovlivnit schopnost pacientů řídit a obsluhovat stroje (viz bod 4.8).

4.8    Nežádoucí účinky

Shrnutí bezpečnostního profilu

Nejčastějšími nežádoucími účinky na přípravek (ADR) (s častějším výskytem než u placeba) u přípravku Plegridy 125 mikrogramů, podávaného subkutánně každé 2 týdny, byly: zarudnutí v místě vpichu, příznaky podobné chřipce, horečka, bolest hlavy, bolesti svalů, zimnice, bolest v místě podání, slabost, svědění v místě podání a bolesti kloubů.

Nejčastěji hlášenými nežádoucími účinky, které vedly k ukončení léčby přípravkem Plegridy 125 mikrogramů podávaného subkutánně každé 2 týdny, byly příznaky podobné chřipce (<1%).

Tabulkový přehled nežádoucích účinků

V klinických studiích s 1468 pacienty, kterým byl podáván přípravek Plegridy po dobu 177 týdnů (celková expozice ekvivalentní 1932 pacientorokům), 1093 pacientů používalo přípravek Plegridy nejméně 1 rok a 415 pacientů používalo přípravek Plegridy nejméně 2 roky. Zkušenost z randomizované, nekontrolované fáze (rok 2) u studie ADVANCE a u dvouleté pokračovací studie bezpečnosti ATTAIN byla shodná se zkušeností u jednoroční placebem-kontrolované fáze studie ADVANCE.

Tabulka shrnuje nežádoucí účinky (incidence vyšší než u placeba a s důvodnou možností kauzality) u 512 pacientů léčených přípravkem Plegridy, dávka 125 mikrogramů subkutánně každé 2 týdny, a u 500 pacientů, kterým bylo podáváno placebo po dobu 48 týdnů.

Nežádoucí účinky jsou uváděny ve formě MedDRA preferovaných termínů podle tříd orgánových systémů podle databáze MedDRA. Frekvence nežádoucích účinků jsou vyjádřeny podle následujících kategorií:

-    Velmi časté (>1/10)

-    Časté (>1/100 až <1/10)

-    Méně časté (>1/1 000 až <1/100)

-    Vzácné (>1/10 000 až <1/1 000)

-    Velmi vzácné (<1/10 000)

-    Není známo (z dostupných údajů nelze určit)

Třída orgánových systémů podle databáze MedDRA

Nežádoucí účinek

Frekvenční kategorie

Poruchy krve a lymfatického systému

T rombocytopenie

Méně časté

Trombotická mikroangiopatie včetně trombotické trombocytopenické purpury/hemolyticko-uremický syndrom*

Vzácné

Poruchy imunitního systému

Hypersenzitivní reakce

Méně časté

Poruchy nervového systému

Bolest hlavy

Velmi časté

Záchvat

Méně časté

Respirační, hrudní a mediastinální poruchy

Plicní arteriální hypertenze^

Není známo

Gastrointestinální poruchy

Nauzea

Časté

Zvracení

Poruchy kůže a podkožní tkáně

Pruritus

Časté

Kopřivka

Méně časté

Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně

Bolest svalů

Velmi časté

Bolest kloubů

Poruchy ledvin a močových cest

Nefrotický syndrom, glomeruloskleróza

Vzácné

Celkové poruchy a reakce v místě aplikace

Erytém v místě podání

Velmi časté

Chřipce podobné příznaky

Horečka

Zimnice

Bolestivost v místě podání

Slabost

Pruritus v místě podání

Hypertermie

Časté

Bolest

Otok v místě podání

Pocit tepla v místě podání

Hematom v místě podání

Vyrážka v místě podání

Zduření v místě podání

Změna barvy v místě podání

Zánět v místě podání

Nekróza v místě podání

Vzácné

Vyšetření

Zvýšení tělesné teploty

Časté

Zvýšení alanin aminostransferázy

Zvýšení aspartát aminotransferázy

Zvýšení gama-glutamyl-transferázy

Snížený hemoglobin

Snížení počtu krevních destiček

Méně časté

Třída orgánových systémů podle databáze MedDRA

Nežádoucí účinek

Frekvenční kategorie

Snížení počtu bílých krvinek

Časté

Psychiatrické poruchy

Deprese

Časté

* Tyto nežádoucí účinky se vztahují k celé skupině přípravků obsahujícíc

i interferon beta (viz bod

Znění textu pro skupinu přípravků obsahujících interferon, viz dále Plicní arteriální hypertenze.

Popis vybraných nežádoucích účinků

Příznaky podobné chřipce

Onemocnění podobné chřipce se vyskytlo u 47 % pacientů, kterým byl podáván přípravek Plegridy 125 mikrogramů každé 2 týdny, a u 13 % pacientů, kterým bylo podáváno placebo. Výskyt chřipkových příznaků (např. onemocnění podobné chřipce, zimnice, vysoká horečka, bolest pohybového aparátu, bolest svalů, bolest, horečka) byl nejvyšší při zahájení léčby a obvykle poklesl během prvních 6 měsíců. Z pacientů, kteří nahlásili chřipkové příznaky, jich 90 % nahlásilo mírné až středně závažné potíže. Žádné z nich nebyly považovány za závažné. Méně než 1 % pacientů, kterým byl během placebem kontrolované fáze studie ADVANCE podán přípravek Plegridy, ukončilo léčbu kvůli chřipkovým příznakům.

Reakce v místě aplikace

Reakce v místě aplikace (např. zarudnutí, bolest, pruritus, nebo otok v místě aplikace) bylo nahlášeno u 66 % pacientů, kterým byl podáván přípravek Plegridy 125 mikrogramů každé 2 týdny, ve srovnání s 11 % u pacientů dostávajících placebo. Zarudnutí v místě aplikace bylo nejčastěji hlášenou reakcí v místě podání. Z pacientů, kteří měli reakce v místě aplikace, jich 95 % nahlásilo tyto reakce jako mírné až středně závažné. U jednoho pacienta z 1468 pacientů, kterým byl podáván přípravek Plegridy v rámci klinického zkoušení, se vyskytla nekróza v místě aplikace, která se po standardní léčbě zhojila.

Abnormality jaterních aminotransferáz

V porovnání s placebem byl výskyt zvýšených hodnot jaterních transamináz vyšší u pacientů používajících přípravek Plegridy. Většina elevací enzymů byla < 3 krát nad horním limitem normálu (ULN). Zvýšení alaninaminotransferázy a aspartátaminotransferázy (> 5 krát ULN) byla hlášena u 1 % a < 1 % pacientů léčených placebem v uvedeném pořadí a u 2 % a < 1 % pacientů léčených přípravkem Plegridy v uvedeném pořadí. U dvou pacientů, kteří měli abnormality jaterních testů již před zahájením léčby přípravkem Plegridy v klinickém hodnocení, byly pozorovány elevace jaterních transamináz v séru v kombinaci s elevací bilirubinu. Oba případy byly vyřešeny po vysazení přípravku Plegridy.

Poruchy krve

U 7 % pacientů, kterým byl podáván přípravek Plegridy, a u 1 % pacientů v placebo skupině byly pozorovány snížené počty bílých krvinek o < 3,0 x 109/l. Střední počet bílých krvinek zůstal u pacientů léčených přípravkem Plegridy v normálních mezích. Snížené počty bílých krvinek nebyly spojené se zvýšeným rizikem infekcí nebo závažných infekcí. Výskyt potenciálně klinicky významného snížení počtu lymfocytů (< 0,5 x 109/l) (< 1 %), neutrofilů (< 1,0 x 109/l) (< 1 %) a krevních destiček (< 100 x 109/l)

(< 1 %) byl u pacientů léčených přípravkem Plegridy podobný jako u pacientů léčených placebem. U pacientů léčených přípravkem Plegridy byly nahlášeny dva závažné případy: u jednoho pacienta (< 1 %) se vyskytla závažná trombocytopenie (počet krevních destiček < 10 x 109/l), u druhého pacienta (< 1 %) se vyskytla závažná neutropenie (počet neutrofilů < 0,5 x 109/l). U obou pacientů se počet buněk po vysazení přípravku Plegridy vrátil k normálu. U pacientů léčených přípravkem Plegridy byly pozorovány mírné poklesy středního počtu červených krvinek (RBC). Výskyt potenciálně klinicky významného snížení počtu červených krvinek RBC (< 3,3 x 1012/l) byl obdobný u pacientů, kterým byl podáván přípravek Plegridy a pacientů na placebu.

Hypersenzitivnl reakce

Hypersenzitivní reakce byly nahlášeny u 16 % pacientů léčených přípravkem Plegridy 125 mikrogramů každé 2 týdny a u 14 % pacientů, kterým bylo podáváno placebo. U méně než 1 % pacientů léčených přípravkem Plegridy se vyskytla závažná hypersenzitivní reakce (např. angioedém, kopřivka), k zotavení došlo krátce po léčbě antihistaminiky a/nebo kortikosteroidy.

Deprese a sebevražedné myšlenky

Celkový výskyt nežádoucích účinků souvisejících s depresí a sebevražednými myšlenkami byl 8 % jak ve skupině, které byl podáván přípravek Plegridy 125 mikrogramů každé 2 týdny, tak i ve skupině, které bylo podáváno placebo. Výskyt závažných nežádoucích příhod souvisejících s depresí a sebevražednými myšlenkami byl podobný a nízký (< 1 %) jak u pacientů léčených přípravkem Plegridy 125 mikrogramů každé 2 týdny, tak i ve skupině, které bylo podáváno placebo.

Záchvat

U pacientů, kterým byl podáván přípravek Plegridy (125 mikrogramů každé 2 týdny), i v placebo skupině byl výskyt záchvatů nízký a srovnatelný (< 1 % v každé skupině).

Plicní arteriální hypertenze

U přípravků s interferonem beta byly hlášeny případy plicní arteriální hypertenze (PAH). Příhody byly hlášeny v různých časových bodech až do několika let od zahájení léčby interferonem beta.

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky prostřednictvím národního systému hlášení nežádoucích účinků uvedeného v Dodatku V.

4.9 Předávkování

V případě předávkování je možné pacienta hospitalizovat, aby mohl být sledován, a je třeba podávat vhodnou podpůrnou léčbu.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Cytostatika a imunomodulační léčiva; imunostimulancia; interferony ATC kód: L03AB13.

Plegridy je interferon beta-1a konjugovaný s jednou lineární 20000 Da molekulou methoxy poly(ethyleneglykol)-O-2-methylpropionaldehydu (20 kDa mPEG-O-2-methylpropionaldehyd) na stupni substituce 1 mol polymeru/mol bílkoviny. Průměrná molekulová hmotnost je kolem 44 kDa, ze kterých proteinová část činí přibližně 23 kDa.

Mechanismus účinku

Úplný mechanismus účinku peginterferonu beta-1a u roztroušené sklerózy (RS) není znám. Plegridy se váže k interferonovému receptoru typu I na povrchu buněk a vyvolává kaskádu intracelulárních reakcí vedoucích k regulaci interferon-responsivní exprese genů. Biologický účinek, který může být pomocí přípravku Plegridy zprostředkován, zahrnuje zvýšenou produkci protizánětlivých cytokinů (např. IL-4, IL-10, IL-27), tlumení prozánětlivých cytokinů (např. IL-2, IL-12, IFN-y, TNF-a) a inhibici migrace aktivovaných T buněk přes hematoencefalickou bariéru; uplatňovat se však mohou i další mechanismy. Vzhledem k tomu, že patofyziologie RS není plně objasněna, není známo, zda je mechanismus účinku přípravku Plegridy u RS zprostředkován stejnou cestou (cestami) jako biologické účinky popsané výše.

Farmakodynamické účinky

Přípravek Plegridy je interferon beta-1a konjugovaný k jedné lineární 20 kDa methoxy poly(ethyleneglykol) molekule na alfa-amino skupině N-konce aminokyselinového zbytku.

Interferony tvoří skupinu přirozeně se vyskytujících bílkovin, jejichž tvorba je indukována buňkami jako odpověď na biologické a chemické podněty, a které zprostředkovávají nespočet buněčných odpovědí, které se řadí mezi antivirové, antiproliferativní a imunomodulační. Farmakologické vlastnosti přípravku Plegridy j sou obdobné j ako u interferonem beta- 1a, a má se za to, že j sou zprostředkovány proteinovou částí molekuly.

Farmakodynamické odpovědi byly hodnoceny měřením indukce interferon-responzivních genů, včetně těch, které kódují 2',5'-oligoadenylát syntetázu (2',5'-OAS), protein A myxovirové rezistence (MxA) a několik chemokinů a cytokinů, stejně jako neopterin (D-erythro-1, 2, 3,-trihydroxypropylpterin), produkt interferon-indukovatelného enzymu, GTP-cyklohydroláza I. Genová indukce u zdravých lidí byla u přípravku Plegridy rozsáhlejší ve smyslu nej vyšší hladiny a expozice (plocha pod křivkou účinku) než u nepegylovaného interferonu beta-1a (IM), přičemž oběma byla podána stejná dávka dle aktivity (6 MIU). U přípravku Plegridy byla tato odpověď stabilní a dlouhodobá, s elevacemi detekovanými až po dobu 15 dní v porovnání se 4 dny u nepegylovaného interferonu beta-1a. Zvýšené koncentrace neopterinu byly pozorovány jak u zdravých lidí, tak u pacientů s roztroušenou sklerózou léčených přípravkem Plegridy, se stabilní a prolongovanou elevací po dobu 10 dní, oproti 5 dnům pozorovaným u nepegylovaného interferonu beta-1a. Po dvoutýdenním dávkovacím intervalu se koncentrace neopterinu se vrací na výchozí hodnotu.

Klinická účinnost a bezpečnost

Účinnost a bezpečnost přípravku Plegridy byla posuzována na základě dat z prvního, placebem-kontrolovaného roku 2leté randomizované, dvojitě zaslepené, klinické studie u pacientů s relabující-remitující roztroušenou sklerózou (studie ADVANCE). 1512 pacientů bylo randomizováno do skupin, ve kterých byl pacientům podáván přípravek Plegridy v dávce 125 mikrogramů subkutánně každé 2 (n=512) nebo 4 (n=500) týdny, přičemž v placebo skupině bylo 500 pacientů (n=500).

Primární sledovanou proměnnou byla roční míra relapsů (ARR) v průběhu 1 roku. Uspořádání studie a demografie pacientů jsou uvedeny v Tabulce 2.

Nejsou k dispozici žádné údaje ze studií klinické účinnosti/bezpečnosti, ve kterých by byl přímo srovnáván pegylovaný interferon beta-1a s nepegylovaným, ani údaje o pacientech, u kterých došlo k převedení léčby z nepegylovaného na pegylovaný interferon či obráceně.

Uspořádání studie

Historie onemocnění

Pacienti s RRMS, s nejméně 2 relapsy v předchozích 3 letech a 1 relapsem v předcházejícím roce, s EDSS skóre < 5,0

Sledování

1 rok

Populace ve studii

83 % dosud neléčených pacientů

47 % > 2 relapsy v předcházejícím roce

38 % nejméně 1 Gd+ léze při výchozím hodnocení

92 % > 9 T2 lézí při výchozím hodnocení

16    % EDSS > 4

17    % dříve léčeno

Základní charakteristiky

Průměrný věk (rok)

37

Průměrné/Medián trvání nemoci (roky)

3,6/2,0

Průměrný počet relapsů během posledních 3 let

2,5

Průměrné EDSS skóre při výchozím hodnocení

2,5

EDSS: Expanded Disability Status Scale, Rozšířená stupnice stavu postižení Gd+: gadolinium-enhancující

Přípravek Plegridy podávaný každé 2 týdny významně snížil roční míru relapsů (ARR) o 36% ve srovnání s placebem (p=0,0007) během jednoho roku (Tabulka 3), přičemž konzistentní snížení ARR bylo pozorováno v podskupinách definovaných demografickými parametry a základními charakteristikami onemocnění. Přípravek Plegridy rovněž významně snížil riziko relapsu o 39% (p=0,0003), riziko trvalé progrese postižení potvrzené ve 12 týdnech o 38% (p=0,0383) a ve 24 týdnech (post-hoc analýza) o 54% (p=0,0069), počet nových nebo nově se zvětšujících T2 lézí o 67% (p<0,0001), počet Gd-enhancujících lézí o 86% (p<0,0001) a počet nových T1 hypointenzních lézí ve srovnání s placebem o 53% (p<0,0001). Léčebný účinek byl pozorován již po 6 měsících, přičemž u přípravku Plegridy 125 mikrogramů podávaného každé 2 týdny bylo zjištěno 61% snížení (p<0,0001) nových nebo nově se zvětšujících T2 lézí ve srovnání s placebem. Jak u výsledků týkajících se relapsů, tak MRI, prokázal v prvním roce léčby přípravek Plegridy 125 mikrogramů podávaný každé 2 týdny numericky větší léčebný účinek než přípravek Plegridy podávaný v 4týdenním dávkovacím režimu.

Výsledky po 2 letech potvrdily, že účinnost přetrvávala i po prvním, placebem kontrolovaném roce studie.

V post-hoc analýze 2 letých dat vykazovali pacienti, kterým byl přípravek Plegridy podáván každé 2 týdny, statisticky významné snížení ve srovnání s pacienty, kterým byl přípravek Plegridy podáván každé 4 týdny, pro ARR (24 %, p = 0,0209), riziko relapsu (24 %, p = 0,0212), riziko progrese postižení přetrvávající po dobu 24 týdnů (36 %, p = 0,0459), a MRI (nové/zvětšující se T2 60 %, Gd+ 71 % a nové T1 hypointenzní léze 53 %; p < 0,0001 pro všechny).

Výsledky této studie jsou prezentovány v Tabulce 3.

Placebo

Plegridy

Plegridy

125 mikrogramů

125 mikrogramů

každé 2 týdny

každé 4 týdny

Klinické závěry

N

500

512

500

Roční míra relapsů

0,397

0,256

0,288

Relativní podíl

0,64

0,72

95% CI

0,50 - 0,83

0,56 - 0,93

Hodnota P

p=0,0007

p=0,0114

Procento pacientů s relapsem

0,291

0,187

0,222

HR

0,61

0,74

95% CI

0,47 - 0,80

0,57 - 0,95

Hodnota P

p=0,0003

p=0,020

Podíl pacientů s 12 týdnů potvrzenou progresí postižení*

0,105

0,068

0,068

HR

0,62

0,62

95% CI

0,40 - 0,97

0,40 - 0,97

Hodnota P

p=0,0383

p=0,0380

Podíl pacientů s 24 týdnů potvrzenou progresí postižení *

0,084

0,040

0,058

HR

0,46

0,67

95% CI

(0,26 - 0,81)

(0,41 - 1,10)

Hodnota P

p=0,0069

p=0,1116

MRI závěry

N

476

457

462

Průměrný [Medián] počet nových nebo

13,3 [6,0]

4,1 [1,0]

9,2 [3,0]

nově se zvětšujících T2 hyperintenzních lézí (rozpětí)

(0 - 148)

(0 - 69)

(0 - 113)

Podíl průměrného počtu lézí (95%

0,33 (0,27; 0,40)

0,72 (0,60; 0,87)

CI)

Hodnota P

p<0,0001

p=0,0008

Průměrný [Medián] počet Gd-

1,4a [0,0]

0,2 [0,0]

0,9 [0,0]

enhancujících lézí (rozsah)

(0 - 39)

(0 - 13)

(0 - 41)

% snížení vs placebo

86

36

Hodnota P

p<0,0001

p=0,0738

Průměrný [Medián] počet nových T1

3,8 [1,0]

1,8 [0,0]

3,1 [1,0]

hypointenzních lézí (rozsah)

(0 - 56)

(0 - 39)

(0 - 61)

% snížení vs placebo

53

18

Hodnota P

p<0,0001

0,0815

HR: Poměr rizik

CI: Interval spolehlivosti

* Trvalá progrese invalidity byla definována jako nárůst EDSS o nejméně 1 bod oproti výchozí hodnotě u EDSS > 1 nebo 1,5bodový nárůst u pacientů s výchozím EDSS 0, přetrvávající po dobu 12/24 týdnů. An=477

Pacienti, u kterých selhala předchozí léčba RS, nebyli do studie zahrnuti.

Podskupiny pacientů s vyšší aktivitou nemoci byly definovány na základě počtu relapsů a MRI kritérií, jak je uvedeno níže, s následujícími výsledky pro účinnost:

-    U pacientů s > 1 relapsem v předchozím roce a > 9 T2 lézemi nebo > 1 Gd+ lézí (n=1401) byla roční míra relapsů v 1 roce 0,39 u placeba, 0,29 u přípravku Plegridy podávaného každé 4 týdny a 0,25 u přípravku Plegridy podávaného každé 2 týdny.

Výsledky v této podskupině byly konzistentní s výsledky v celkové populaci.

-    U pacientů s > 2 relapsy v předchozím roce a nejméně 1 Gd+ lézí (n=273), byla roční míra relapsů v 1 roce 0,47 u placeba, 0,35 přípravku Plegridy podávaného každé 4 týdny, a 0,33 u přípravku Plegridy podávaného každé 2 týdny.

Výsledky v této podskupině byly numericky konzistentní s výsledky v celkové populaci, ale nebyly statisticky významné.

Pediatrická populace

Evropská agentura pro léčivé přípravky udělila odklad povinnosti předložit výsledky studií s přípravkem Plegridy u jedné nebo více podskupin pediatrické populace v léčbě roztroušené sklerózy (informace o použití u dětí viz bod 4.2).

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Peginterferon beta-1a má ve srovnání s nepegylovaným interferonem beta-1a delší poločas eliminace v séru. Obdobně jako ve studiích jedné dávky a opakovaných dávek u zdravých lidí, byla sérová koncentrace peginterferonu beta-1a úměrná dávce v rozmezí 63 až 188 mikrogramů. Farmakokinetika zjištěná u pacientů s roztroušenou sklerózou byla konzistentní s farmakokinetikou u zdravých jedinců.

Absorpce

Po subkutánním podání peginterferonu beta-1a pacientům s roztroušenou sklerózou bylo nejvyšší koncentrace dosaženo 1 až 1,5 dne po aplikaci. Po opakovaném podávání 125 mikrogramů každé dva týdny byla Cmax (průměr ± SE) 280 ± 79 pg/ml.

Subkutánní podání jednotlivých dávek 63 (6MIU), 125 (12MIU), a 188 (18 MIU) mikrogramů peginterferonu beta-1a vedlo k přibližně 4, 9, a 13násobně vyšším expozičním (AUQ68h) hodnotám a přibližně 2, 3,5 a 5násobně vyšší Cmax ve srovnání s intramuskulární aplikací 30 (6MIU) mikrogramů nepegylovaného beta-1a.

Distribuce

Po opakovaném subkutánním podávání 125 mikrogramových dávek každé dva týdny, byl distribuční objem neupravený dle biologické dostupnosti (průměr ± SE) 481 ± 105 l.

Biotransformace a eliminace

Za hlavní cestu vylučování přípravku Plegridy je považována eliminace močí (ledvinami). Proces kovalentní konjugace PEG části k proteinu může změnit in vivo vlastnosti nemodifikované bílkoviny, včetně snížené ledvinové clearance a snížené proteolýzy, čímž se prodlužuje poločas v oběhu. Proto je poločas (t1/2) peginterferonu beta-1a u zdravých dobrovolníků přibližně 2násobně delší než nepegylovaného interferonu beta-1a. U pacientů s roztroušenou sklerózou byl tJ/2 (průměr ± SE) peginterferonu beta-1a v rovnovážném stavu 78 ± 15 hodin. Průměrná clearance peginterferonu beta-1a v rovnovážném stavu byla 4,1 ± 0,4 l/hod.

Zvláštní populace

Porucha funkce ledvin

Studie, při které byla jedna dávka podána zdravým jedincům a jedincům s různým stupněm poruchy funkce ledvin (s mírnou, středně závažnou a závažnou poruchou funkce ledvin, stejně jako u jedinců s konečným stádiem chronického onemocnění ledvin), ukázala částečné zvýšení AUC (13-62 %) a Cmax (42-71 %) u jedinců s mírnou (odhadovaná míra glomerulární filtrace 50 až < 80 ml/min/1,73 m2), středně závažnou (odhadovaná míra glomerulární filtrace 30 až < 50 ml/min/1,73 m2) a závažnou (odhadovaná míra glomerulární filtrace <30 ml/min/1,73 m2) poruchou funkce ledvin, ve srovnání s jedinci s normální funkcí ledvin (odhadovaná míra glomerulární filtrace > 80 ml/min/1,73 m2). Jedinci v konečném stádiu chronického onemocnění ledvin, kteří potřebovali 2 - 3 hemodialýzy týdně, měli podobnou AUC a Cmax jako jedinci s normální funkcí ledvin. Každá hemodialýza snížila koncentraci peginterferonu beta-1a přibližně o 24 %, což naznačuje, že hemodialýza částečně odstraňuje peginterferon beta-1a ze systémové cirkulace.

Jaterní funkce

Farmakokinetika peginterferonu beta-1a nebyla hodnocena u pacientů s poruchou funkce jater.

Starší pacienti

Klinické zkušenosti u pacientů starších 65 let jsou omezené. Výsledky populační farmakokinetické analýzy (u pacientů nad 65 let) však ukazují, že věk nemá na clearance peginterferonu beta-1a vliv.

Pohlaví

V    populační farmakokinetické analýze nebyl zjištěn žádný vliv pohlaví na farmakokinetiku peginterferonu beta-1a.

Rasa

V    populační farmakokinetické analýze nebyl zjištěn žádný vliv rasy na farmakokinetiku peginterferonu beta-1a.

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Toxicita

Opakované subkutánní podání peginterferonu beta-1a opicím rhesus v dávkách až 400násobně (založeno na expozici, AUC) převyšujících doporučené terapeutické dávky: po první a druhé týdenní dávce nebyly pozorovány žádné jiné účinky než známá mírná farmakologická odpověď opic rhesus na interferon beta-1a. Vzhledem k tomu, že byla expozice od 3. týdne z důvodu tvorby protilátek proti humánnímu interferonu beta-1a opicemi rhesus značně snížena, byly toxikologické studie s opakovanými dávkami omezeny na 5 týdnů. Na základě těchto studií proto dlouhodobá bezpečnost chronického podávání přípravku Plegridy pacientům nemůže být posuzována.

Mutageneze

Peginterferon beta-1a nebyl při testu bakteriální reverzní mutace in vitro (Amesův test) mutagenní, ani klastogenní při in vitro analýze na vzorku lidských lymfocytů.

Karcinogeneze

Na zvířatech nebyl karcinogenní účinek Peginterferonu beta-1a testován. Podle známé farmakologie interferonu beta-1a a klinických zkušeností s interferonem beta se očekává nízký karcinogenní potenciál.

Reprodukční toxicita

Reprodukční toxicita peginterferonu beta-1a u březích zvířat nebyla testována. Studie fertility a vývoje u opic rhesus byly prováděny s nepegylovaným interferonem beta-1a. Při podávání velmi vysokých dávek byly u pokusných zvířat zjištěny negativní vlivy na ovulaci a zvýšená incidence abortů. Nejsou dostupné žádné informace o potenciálních účincích peginterferonu beta-1a na fertilitu samců. Při opakovaném podávání peginterferonu beta-1a pohlavně zralým samicím opic byly pozorovány účinky na délku menstruačního cyklu a hladiny progesteronu. Byla prokázána reverzibilita účinku na délku menstruačního cyklu. Není známo, zda je možné extrapolovat tato neklinická data na člověka.

Údaje ze studií s jinými sloučeninami interferonu beta neprokázaly teratogenní potenciál. K dispozici jsou jen omezené údaje o účincích interferonu beta-1a na peri- a postnatální období.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1    Seznam pomocných látek

Trihydrát octanu sodného Kyselina octová 98%

Arginin-hydrochlorid Polysorbát 20 Voda na injekci

6.2    Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3    Doba použitelnosti

3 roky

Přípravek Plegridy může být uchováván při pokojové teplotě (do 25 °C) po dobu až 30 dnů, avšak musí být chráněn před světlem. Jestliže je přípravek Plegridy uchováván při pokojové teplotě po dobu celkem 30 dnů, měl by být buď použit, nebo zlikvidován. Pokud není zřejmé, zda byl přípravek Plegridy uchováván při pokojové teplotě 30 dní nebo více, je třeba jej zlikvidovat.

6.4    Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte v chladničce (2 °C - 8 °C).

Chraňte před mrazem.

Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem.

Další informace o uchovávání při pokojové teplotě (do 25 °C) viz bod 6.3.

6.5    Druh obalu a obsah balení

1ml předplněná injekční stříkačka, vyrobená ze skla (Typ I), uzavřená brombutylovou pryžovou zátkou a pevným termoplastickým polypropylenovým krytem jehly a obsahující 0,5 ml roztoku.

Balení k zahájení léčby přípravkem Plegridy obsahuje 1 x 63mikrogramovou předplněnou injekční stříkačku (injekční stříkačka označená oranžovou barvou, 1. dávka) a 1 x 94mikrogramovou předplněnou injekční stříkačku (injekční stříkačka označená modrou barvou, 2. dávka) v uzavřených plastových zásobnících.

6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

BIOGEN IDEC LIMITED

Innovation House

70 Norden Road

Maidenhead

Berkshire

SL6 4AY

Velká Británie

8.    REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)

EU/1/14/934/001

9.    DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

Datum první registrace: 18. července 2014

10. DATUM REVIZE TEXTU

Podrobné informace o tomto léčivém přípravku jsou k dispozici na webových stránkách Evropské agentury pro léčivé přípravky http://www.ema.europa.eu.

^ Tento léčivý přípravek podléhá dalšímu sledování. To umožní rychlé získání nových informací o bezpečnosti. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili jakákoli podezření na nežádoucí účinky. Podrobnosti o hlášení nežádoucích účinků viz bod 4.8.

1. NÁZEV PŘÍPRAVKU

Plegridy 125 mikrogramů injekční roztok v předplněné injekční stříkačce.

2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jedna 125mikrogramová předplněná injekční stříkačka obsahuje peginterferonum beta-1a* 125 mikrogramů v 0,5 ml injekčního roztoku.

Dávka označuje množství interferonu beta-1a vázaného v peginterferonu beta-1a a nebere v úvahu připojený PEG zbytek.

*Léčivá látka, peginterferon beta-1a, je kovalentní konjugát interferonu beta-1a, produkovaného ovariálními buňkami čínského křečka, a methoxy poly(ethyleneglykolu) s molekulovou hmotností 20,000 daltonů (20 kDa) za použití O-2-methylpropionaldehydové vazby.

Účinnost tohoto přípravku nelze srovnávat s jinými pegylovanými nebo nepegylovanými proteiny stejné terapeutické třídy. Více informací viz bod 5.1.

Pomocné látky se známým účinkem

Jedna injekční stříkačka obsahuje 0,13 mg sodíku. Úplný seznam pomocných látek, viz bod 6.1.

3.    LÉKOVÁ FORMA

Injekční roztok (injekce).

Čirý a bezbarvý roztok s pH 4,5-5,1.

4.    KLINICKÉ ÚDAJE

4.1    Terapeutické indikace

Přípravek Plegridy je indikován k léčbě dospělých pacientů s relabující-remitující roztroušenou sklerózou (viz bod 5.1).

4.2    Dávkování a způsob podání

Léčba má být zahájena pod dohledem lékaře, který má zkušenosti s léčbou roztroušené sklerózy.

Účinnost přípravku Plegridy byla prokázána oproti placebu. Nejsou dostupné přímé srovnávací údaje pro přípravek Plegridy versus nepegylovaný interferon beta, ani údaje o účinnosti přípravku Plegridy po převedení pacienta z léčby nepegylovaným interefonem beta. Toto je třeba vzít v úvahu při převádění pacientů z pegylovaného na nepegylovaný interferon a obráceně. Viz také bod 5.1.

Doporučená dávka přípravku Plegridy je 125 mikrogramů podaných subkutánně každé 2 týdny (14 dní).

Zahájení léčby

Je doporučováno, aby pacienti zahájili léčbu 1. dávkou 63 mikrogramů (den 0), ve 2. dávce zvýšili na 94 mikrogramů (den 14) a 3. dávkou dosáhli plné dávky 125 mikrogramů (den 28), a potom pokračovali s plnou dávkou (125 mikrogramů) každé dva týdny (14 dní), (viz Tabulka 1). Balení k zahájení léčby obsahuje první dvě dávky (63 mikrogramů a 94 mikrogramů).

Tabulka 1: Rozpis titrace při zahájení

éčby

Dávka

Čas*

Množství (mikrogramy)

Označení injekční stříkačky

1. Dávka

Den 0

63

Oranžová

2. Dávka

Den 14

94

Modrá

3. Dávka

Den 28

125 (plná dávka)

Šedá

*Dávkování každé 2 týdny (14 dní).

Titrace dávky při zahájení léčby může pomoci zmírnit příznaky podobné chřipce, které se mohou při zahájení léčby interferony objevit. Profylaktické a souběžné podávání protizánětlivých, analgetických a/nebo antipyretických léčiv může zabránit rozvoji nebo zmírnit chřipkové příznaky, které někdy léčbu interferony provází (viz bod 4.8).

Pokud dojde k vynechání dávky, měla by být podána co nejdříve.

•    Zbývá-li 7 a více dnů do další plánované dávky: Pacienti mají okamžitě dostat vynechanou dávku. Léčba pak může pokračovat další plánovanou dávkou dle rozpisu.

•    Zbývá-li méně než 7 dní do další plánované dávky: Pacienti musí začít nové 2týdenní dávkovací schéma, začínající od okamžiku podání vynechané dávky. Pacient nesmí dostat dvě dávky přípravku Plegridy v rozmezí kratším než 7 dnů.

Zvláštní populace

Starší populace

Bezpečnost a účinnost přípravku Plegridy u pacientů starších než 65 let nebyla z důvodu omezeného počtu těchto pacientů zařazovaných do klinických studií dostatečně prozkoumána.

Porucha funkce ledvin

Na základě dat ze studií při mírné, středně závažné a závažné poruše funkce ledvin a při konečném stádiu ledvinového onemocnění není žádná úprava dávkování u pacientů s poruchou funkce ledvin nutná (viz body 4.4 a 5.2).

Porucha funkce jater

Přípravek Plegridy nebyl u pacientů s poruchou funkce jater zkoušen (viz bod 4.4).

Pediatrická populace

Bezpečnost a účinnost přípravku Plegridy u dětí a dospívajících ve věku 0 až 18 let s roztroušenou sklerózou nebyly stanoveny. Nejsou k dispozici žádné údaje.

Přípravek Plegridy je určen k subkutánnímu podání.

Doporučuje se, aby zdravotnický pracovník zacvičil pacienta ve správné technice samostatného podání subkutánní injekce za použití předplněné injekční stříkačky. Pacienty je třeba poučit, aby místa pro podání subkutánní injekce střídali. Obvyklá místa podání subkutánní injekce jsou břicho, paže a stehno.

Každá předplněná injekční stříkačka Plegridy se dodává s nasazenou jehlou. Předplněné injekční stříkačky jsou určeny pouze na jedno použití a po použití se musí zlikvidovat.

Opatření, která je nutno učinit před zacházením s léčivým přípravkem nebo před jeho podáním

Po vyjmutí z chladničky se má přípravek Plegridy nechat před aplikací ohřát na pokojovou teplotu (asi 30 minut). K ohřátí přípravku Plegridy se nesmí používat externí zdroje tepla, jako je horká voda.

Plegridy předplněná injekční stříkačka nesmí být použita v případě, že je roztok zabarven, zakalen nebo obsahuje plovoucí částice. Tekutina ve stříkačce musí být čirá a bezbarvá.

4.3    Kontraindikace

-    Hypersensitivita na přirozený nebo rekombinantní interferon beta nebo peginterferon nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.

-    Zahájení léčby během těhotenství (viz bod 4.6).

-    Pacienti se stávající těžkou depresí a/nebo sebevražednými myšlenkami (viz body 4.4 a 4.8).

4.4    Zvláštní upozornění a opatření pro použití Poškození jater

V souvislosti s léčivými přípravky obsahujícími interferon beta bylo zaznamenáno zvýšení sérových hodnot jaterní aminotransferázy, hepatitida, autoimunitní hepatitida a vzácné případy selhání jater. V souvislosti s užíváním přípravku Plegridy bylo pozorováno zvýšení jaterních enzymů. U pacientů má být sledován výskyt příznaků poškození jater (viz bod 4.8).

Deprese

Přípravek Plegridy má být podáván s opatrností pacientům, kteří v minulosti trpěli depresivním onemocněním (viz bod 4.3). Deprese se vyskytuje ve zvýšené míře u pacientů s roztroušenou sklerózou a v souvislosti s používáním interferonu. Pacienti musí být poučeni, že v případě výskytu jakékoliv známky deprese a/nebo sebevražedných myšlenek mají neprodleně informovat svého ošetřujícího lékaře.

Tito pacienti pak musí být v průběhu léčby pečlivě sledováni a odpovídajícím způsobem léčeni. Je třeba zvážit i přerušení léčby přípravkem Plegridy (viz bod 4.8).

Hypersenzitivní reakce

Jako vzácná komplikace při léčbě interferonem beta, včetně přípravku Plegridy, byly hlášeny závažné hypersenzitivní reakce. Pokud se objeví závažné hypersenzitivní reakce, peginterferon beta-1a má být vysazen (viz bod 4.8).

Reakce v místě podání injekce

Při subkutánní aplikaci interferonu beta byly hlášeny reakce v místě podání, včetně nekrózy v místě podání. Pacienti mají být poučeni o používání aseptické injekční techniky, aby se minimalizovalo riziko reakcí v

místě podání injekce. Způsob aplikace samotným pacientem má být pravidelně kontrolován, zvláště pokud se reakce v místě podání objevily. Pacienty je třeba poučit, aby informovali svého lékaře, jestliže zjistí jakékoli postižení kůže v místě podání, případně provázené otokem nebo výpotkem. U jednoho pacienta léčeného přípravkem Plegridy se v klinické studii objevila nekróza v místě podání. Rozhodnutí přerušit terapii po výskytu jedné nekrózy v místě podání záleží na rozsahu nekrózy (viz bod 4.8).

Snížené počty periferních krevních elementů

U pacientů léčených interferonem beta byly hlášeny případy sníženého počtu krvinek v periferní krvi ve všech buněčných řadách, včetně vzácné pancytopenie a závažné trombocytopenie. U pacientů léčených přípravkem Plegridy byly pozorovány cytopenie, včetně vzácné závažné neutropenie a trombocytopenie. U pacientů je třeba monitorovat příznaky sníženého počtu krevních elementů v periferní krvi (viz bod 4.8).

Poruchy ledvin a močových cest

Nefrotický syndrom

Během léčby přípravky obsahujícími interferon beta byly hlášeny případy nefrotického syndromu spojeného s různými základními nefropatiemi, které zahrnují kolabující fokálně segmentální glomerulosklerózu (FSGS), nefropatii s minimálními změnami (MCD), membranoproliferativní glomerulonefritidu (MPGN) a membranózní glomerulopatii (MGN). Příhody byly hlášeny v různých časových bodech během léčby a mohou se objevit po několika letech léčby interferonem beta. Doporučuje se pravidelně sledovat časné příznaky, např. edém, proteinurie a poruchy funkce ledvin, zejména u pacientů s vysokým rizikem onemocnění ledvin. Je nutná rychlá léčba nefrotického syndromu a je třeba zvážit ukončení léčby přípravkem Plegridy.

Závažná porucha funkce ledvin

U pacientů se závažnou poruchou funkce ledvin je nutné při podávání přípravku Plegridy postupovat opatrně.

Trombotická mikroangiopatie (TMA)

V souvislosti s přípravky obsahujícími interferon beta byly hlášeny případy trombotické mikroangiopatie (TMA) projevující se jako trombotická trombocytopenická purpura (TTP) nebo hemolyticko-uremický syndrom (HUS), včetně fatálních případů. Případy byly hlášeny v různých časových bodech během léčby a mohou se objevit několik týdnů až několik let po zahájení léčby interferonem beta. Mezi časné klinické příznaky patří trombocytopenie, nově nastupující hypertenze, horečka, symptomy týkající se centrální nervové soustavy (např. zmatenost, paréza) a zhoršená funkce ledvin. Mezi laboratorní nálezy naznačující TMA patří snížený počet krevních destiček, zvýšená hladina laktát dehydrogenázy (LDH) v séru v důsledku hemolýzy a schistocyty (fragmenty erytrocytů) v krevním nátěru. Proto, pokud jsou zjištěny klinické příznaky TMA, doporučuje se provést další kontrolu počtu krevních destiček, hladiny LDH v séru, krevních nátěrů a funkce ledvin. Jestliže je diagnostikována TMA, je třeba okamžitě zahájit léčbu (a zvážit výměnu plazmy), přičemž se doporučuje okamžitě přerušit léčbu přípravkem Plegridy.

Laboratorní abnormality

S podáváním interferonů jsou spojeny změny hodnot laboratorních vyšetření. K obvyklým vyšetřením vyžadovaným pro sledování pacientů s RS, je rovněž doporučeno provést také celkový krevní obraz a vyšetření diferenciálního počtu bílých krvinek, vyšetření počtu krevních destiček a biochemické vyšetření krve, včetně jaterních funkčních testů (např. aspartát aminotransferáza (AST), alanin aminotransamináza (ALT)), před zahájením léčby a v pravidelných intervalech po zavedení léčby přípravkem Plegridy, a poté periodicky při absenci klinických příznaků.

U pacientů s myelosupresí může být třeba intenzivnějšího sledování celkového krevního obrazu, s diferenciálem a počtem krevních destiček.

Při podávání přípravků s interferonem beta byla pozorována hypotyreóza a hypertyreóza. Pravidelné testy funkce štítné žlázy se doporučují u pacientů s anamnézou dysfunkce štítné žlázy nebo na základě klinické indikace.

Záchvat

Přípravek Plegridy je zapotřebí podávat s opatrností u pacientů se záchvaty v anamnéze, těm, kteří jsou léčeni antiepileptiky, zejména pokud není jejich epilepsie pod adekvátní kontrolou antiepileptiky (viz bod 4.8).

Onemocnění srdce

U pacientů užívajících interferon beta bylo hlášeno zhoršení srdečního onemocnění. Incidence kardiovaskulárních příhod byla podobná u přípravku Plegridy (125 mikrogramů každé 2 týdny) a skupin léčených placebem (7 % v každé skupině). U pacientů, kterým byl podáván přípravek Plegridy ve studii ADVANCE, nebyly zaznamenány žádné vážné kardiovaskulární příhody. U pacientů s již existujícím rozpoznatelným srdečním onemocněním, jako je kongestivní srdeční selhání, onemocnění koronárních cév nebo arytmie, by však mělo být sledováno případné zhoršení jejich stavu, zejména při zahájení léčby.

Imunogenicita

Pacienti mohou proti přípravku Plegridy vyvinout protilátky. Údaje o pacientech léčených dva roky přípravkem Plegridy naznačují, že méně než 1% (5/715) z nich vyvinulo perzistentní neutralizační protilátky proti interferonu beta-1a v peginterferonu beta-1a. Neutralizační protilátky mohou snižovat klinickou účinnost. Vznik protilátek proti interferonové části peginterferonu beta-1a však neměl žádný zřejmý vliv na bezpečnost ani klinickou účinnost, přičemž analýza je limitována nízkým výskytem immunogenicity.

3 % pacientů (18/681) vyvinula perzistentní protilátky proti PEG části peginterferonu beta-1a. V provedené klinické studii neměla tvorba protilátek proti PEG části peginterferonu beta-1a žádný zřejmý vliv na bezpečnost ani klinickou účinnost (včetně roční míry relapsů, MRI lézí a progrese postižení).

Porucha funkce jater

U pacientů se závažnou poruchou funkce jater by se mělo dbát zvýšené opatrnosti a je třeba je při podávání přípravku Plegridy pečlivě sledovat. U pacientů je třeba sledovat příznaky poškození jater a je třeba dbát zvýšené opatrnosti, pokud jsou interferony užívány souběžně s jinými léčivými přípravky, které mohou způsobovat poškození jater (viz body 4.8 a 5.2).

Obsah sodíku

Jedna injekční stříkačka obsahuje méně než 1 mmol (23 mg) sodíku, a proto se považuje za v podstatě „bez sodíku“.

4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Nebyly provedeny žádné interakční studie. Klinické studie naznačují, že pacientům s roztroušenou sklerózou je možné během relapsů podávat přípravek Plegridy a kortikosteroidy. Bylo zjištěno, že interferony snižují aktivitu dependentních enzymů jaterního cytochromu P450 u lidí a zvířat. Se zvýšenou pozorností je třeba postupovat při podávání přípravku Plegridy v kombinaci s léčivými přípravky, které mají úzký terapeutický index a jejichž clearance je ve větší míře závislá na jaterním cytochromu P450 jako např. s některými skupinami antiepileptik a antidepresiv.

4.6 Fertilita, těhotenství a kojení

Ženy ve fertilním věku

Ženy ve fertilním věku musí používat vhodnou antikoncepci. Pokud pacientka otěhotní nebo plánuje otěhotnět během používání přípravku Plegridy, měla by být informována o potenciálních nebezpečích a je zapotřebí zvážit přerušení léčby (viz bod 5.3). U pacientek s vysokou mírou relapsů před zahájením léčby je třeba posoudit riziko závažného relapsu po vysazení přípravku Plegridy v případě těhotenství oproti možnému zvýšenému riziku samovolného potratu.

Těhotenství

Údaje o podávání přípravku Plegridy těhotným ženám jsou omezené. Dostupné údaje naznačují, že může existovat zvýšené riziko samovolného potratu. Zahájení léčby je během těhotenství kontraindikováno (viz bod 4.3).

Kojení

Není známo, zda se peginterferon beta-1a vylučuje do lidského mateřského mléka. Vzhledem k možnosti závažných nežádoucích reakcí u kojených dětí, je nutno rozhodnout, zda přerušit kojení nebo léčbu přípravkem Plegridy.

Fertilita

Nejsou k dispozici žádné údaje o účincích peginferferonu beta-1a na fertilitu lidí. Při velmi vysokých dávkách byl u zvířat pozorován anovulační účinek (viz bod 5.3). Nejsou dostupné žádné informace o účincích peginterferonu beta-1a na fertilitu samců u zvířat.

4.7    Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Nežádoucí příhody související s centrálním nervovým systémem spojené s užíváním interferonu beta mohou ovlivnit schopnost pacientů řídit a obsluhovat stroje (viz bod 4.8).

4.8    Nežádoucí účinky

Shrnutí bezpečnostního profilu

Nejčastějšími nežádoucími účinky na přípravek (ADR) (s častějším výskytem než u placeba) u přípravku Plegridy 125 mikrogramů, podávaného subkutánně každé 2 týdny, byly: zarudnutí v místě vpichu, příznaky podobné chřipce, horečka, bolest hlavy, bolesti svalů, zimnice, bolest v místě podání, slabost, svědění v místě podání a bolesti kloubů.

Nejčastěji hlášenými nežádoucími účinky, které vedly k ukončení léčby přípravkem Plegridy 125 mikrogramů podávaného subkutánně každé 2 týdny, byly příznaky podobné chřipce (<1%).

Tabulkový přehled nežádoucích účinků

V klinických studiích s 1468 pacienty, kterým byl podáván přípravek Plegridy po dobu 177 týdnů (celková expozice ekvivalentní 1932 pacientorokům), 1093 pacientů používalo přípravek Plegridy nejméně 1 rok a 415 pacientů používalo přípravek Plegridy nejméně 2 roky. Zkušenost z randomizované, nekontrolované fáze (rok 2) u studie ADVANCE a u dvouleté pokračovací studie bezpečnosti ATTAIN byla shodná se zkušeností u jednoroční placebem-kontrolované fáze studie ADVANCE.

Tabulka shrnuje nežádoucí účinky (incidence vyšší než u placeba a s důvodnou možností kauzality) u 512 pacientů léčených přípravkem Plegridy, dávka 125 mikrogramů subkutánně každé 2 týdny, a u 500 pacientů, kterým bylo podáváno placebo po dobu 48 týdnů.

Nežádoucí účinky jsou uváděny ve formě MedDRA preferovaných termínů podle tříd orgánových systémů podle databáze MedDRA. Frekvence nežádoucích účinků jsou vyjádřeny podle následujících kategorií:

-    Velmi časté (>1/10)

-    Časté (>1/100 až <1/10)

-    Méně časté (>1/1 000 až <1/100)

-    Vzácné (>1/10 000 až <1/1 000)

-    Velmi vzácné (<1/10 000)

-    Není známo (z dostupných údajů nelze určit)

Třída orgánových systémů podle databáze MedDRA

Nežádoucí účinek

Frekvenční kategorie

Poruchy krve a lymfatického systému

T rombocytopenie

Méně časté

Trombotická mikroangiopatie včetně trombotické trombocytopenické purpury/hemolyticko-uremický syndrom*

Vzácné

Poruchy imunitního systému

Hypersenzitivní reakce

Méně časté

Poruchy nervového systému

Bolest hlavy

Velmi časté

Záchvat

Méně časté

Respirační, hrudní a mediastinální poruchy

Plicní arteriální hypertenze^

Není známo

Gastrointestinální poruchy

Nauzea

Časté

Zvracení

Poruchy kůže a podkožní tkáně

Pruritus

Časté

Kopřivka

Méně časté

Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně

Bolest svalů

Velmi časté

Bolest kloubů

Poruchy ledvin a močových cest

Nefrotický syndrom, glomeruloskleróza

Vzácné

Celkové poruchy a reakce v místě aplikace

Erytém v místě podání

Velmi časté

Chřipce podobné příznaky

Horečka

Zimnice

Bolestivost v místě podání

Slabost

Pruritus v místě podání

Hypertermie

Časté

Bolest

Otok v místě podání

Pocit tepla v místě podání

Hematom v místě podání

Vyrážka v místě podání

Zduření v místě podání

Změna barvy v místě podání

Zánět v místě podání

Nekróza v místě podání

Vzácné

Vyšetření

Zvýšení tělesné teploty

Časté

Zvýšení alanin aminostransferázy

Zvýšení aspartát aminotransferázy

Zvýšení gama-glutamyl-transferázy

Snížený hemoglobin

Snížení počtu krevních destiček

Méně časté

Třída orgánových systémů podle databáze MedDRA

Nežádoucí účinek

Frekvenční kategorie

Snížení počtu bílých krvinek

Časté

Psychiatrické poruchy

Deprese

Časté

* Tyto nežádoucí účinky se vztahují k celé skupině přípravků obsahujícíc

i interferon beta (viz bod

Znění textu pro skupinu přípravků obsahujících interferon, viz dále Plicní arteriální hypertenze.

Popis vybraných nežádoucích účinků

Příznaky podobné chřipce

Onemocnění podobné chřipce se vyskytlo u 47 % pacientů, kterým byl podáván přípravek Plegridy 125 mikrogramů každé 2 týdny, a u 13 % pacientů, kterým bylo podáváno placebo. Výskyt chřipkových příznaků (např. onemocnění podobné chřipce, zimnice, vysoká horečka, bolest pohybového aparátu, bolest svalů, bolest, horečka) byl nejvyšší při zahájení léčby a obvykle poklesl během prvních 6 měsíců. Z pacientů, kteří nahlásili chřipkové příznaky, jich 90 % nahlásilo mírné až středně závažné potíže. Žádné z nich nebyly považovány za závažné. Méně než 1 % pacientů, kterým byl během placebem kontrolované fáze studie ADVANCE podán přípravek Plegridy, ukončilo léčbu kvůli chřipkovým příznakům.

Reakce v místě aplikace

Reakce v místě aplikace (např. zarudnutí, bolest, pruritus, nebo otok v místě aplikace) bylo nahlášeno u 66 % pacientů, kterým byl podáván přípravek Plegridy 125 mikrogramů každé 2 týdny, ve srovnání s 11 % u pacientů dostávajících placebo. Zarudnutí v místě aplikace bylo nejčastěji hlášenou reakcí v místě podání. Z pacientů, kteří měli reakce v místě aplikace, jich 95 % nahlásilo tyto reakce jako mírné až středně závažné. U jednoho pacienta z 1468 pacientů, kterým byl podáván přípravek Plegridy v rámci klinického zkoušení, se vyskytla nekróza v místě aplikace, která se po standardní léčbě zhojila.

Abnormality jaterních aminotransferáz

V porovnání s placebem byl výskyt zvýšených hodnot jaterních transamináz vyšší u pacientů používajících přípravek Plegridy. Většina elevací enzymů byla < 3 krát nad horním limitem normálu (ULN). Zvýšení alanin aminotransferázy a aspartát aminotransferázy (>5 krát ULN) byla hlášena u 1 % a < 1 % pacientů léčených placebem v uvedeném pořadí a u 2 % a < 1 % pacientů léčených přípravkem Plegridy v uvedeném pořadí. U dvou pacientů, kteří měli abnormality jaterních testů již před zahájením léčby přípravkem Plegridy v klinickém hodnocení, byly pozorovány elevace jaterních transamináz v séru v kombinaci s elevací bilirubinu. Oba případy byly vyřešeny po vysazení přípravku Plegridy.

Poruchy krve

U 7 % pacientů, kterým byl podáván přípravek Plegridy, a u 1 % pacientů v placebo skupině byly pozorovány snížené počty bílých krvinek o < 3,0 x 109/l. Střední počet bílých krvinek zůstal u pacientů léčených přípravkem Plegridy v normálních mezích. Snížené počty bílých krvinek nebyly spojené se zvýšeným rizikem infekcí nebo závažných infekcí. Výskyt potenciálně klinicky významného snížení počtu lymfocytů (< 0,5 x 109/l) (< 1 %), neutrofilů (< 1,0 x 109/l) (< 1 %) a krevních destiček (< 100 x 109/l)

(< 1 %) byl u pacientů léčených přípravkem Plegridy podobný jako u pacientů léčených placebem. U pacientů léčených přípravkem Plegridy byly nahlášeny dva závažné případy: u jednoho pacienta (< 1 %) se vyskytla závažná trombocytopenie (počet krevních destiček < 10 x 109/l), u druhého pacienta (< 1 %) se vyskytla závažná neutropenie (počet neutrofilů < 0,5 x 109/l). U obou pacientů se počet buněk po vysazení přípravku Plegridy vrátil k normálu. U pacientů léčených přípravkem Plegridy byly pozorovány mírné poklesy středního počtu červených krvinek (RBC). Výskyt potenciálně klinicky významného snížení počtu červených krvinek RBC (< 3,3 x 1012/l) byl obdobný u pacientů, kterým byl podáván přípravek Plegridy a pacientů na placebu.

Hypersenzitivnl reakce

Hypersenzitivní reakce byly nahlášeny u 16 % pacientů léčených přípravkem Plegridy 125 mikrogramů každé 2 týdny a u 14 % pacientů, kterým bylo podáváno placebo. U méně než 1 % pacientů léčených přípravkem Plegridy se vyskytla závažná hypersenzitivní reakce (např. angioedém, kopřivka), k zotavení došlo krátce po léčbě antihistaminiky a/nebo kortikosteroidy.

Deprese a sebevražedné myšlenky

Celkový výskyt nežádoucích účinků souvisejících s depresí a sebevražednými myšlenkami byl 8 % jak ve skupině, které byl podáván přípravek Plegridy 125 mikrogramů každé 2 týdny, tak i ve skupině, které bylo podáváno placebo. Výskyt závažných nežádoucích příhod souvisejících s depresí a sebevražednými myšlenkami byl podobný a nízký (< 1 %) jak u pacientů léčených přípravkem Plegridy 125 mikrogramů každé 2 týdny, tak i ve skupině, které bylo podáváno placebo.

Záchvat

U pacientů, kterým byl podáván přípravek Plegridy (125 mikrogramů každé 2 týdny), i v placebo skupině byl výskyt záchvatů nízký a srovnatelný (< 1 % v každé skupině).

Plicní arteriální hypertenze

U přípravků s interferonem beta byly hlášeny případy plicní arteriální hypertenze (PAH). Příhody byly hlášeny v různých časových bodech až do několika let od zahájení léčby interferonem beta.

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky prostřednictvím národního systému hlášení nežádoucích účinků uvedeného v Dodatku V.

4.9 Předávkování

V případě předávkování je možné pacienta hospitalizovat, aby mohl být sledován, a je třeba podávat vhodnou podpůrnou léčbu.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Cytostatika a imunomodulační léčiva; imunostimulancia; interferony ATC kód: L03AB13.

Plegridy je interferon beta-1a konjugovaný s jednou lineární 20000 Da molekulou methoxy poly(ethyleneglykol)-O-2-methylpropionaldehydu (20 kDa mPEG-O-2-methylpropionaldehyd) na stupni substituce 1 mol polymeru/mol bílkoviny. Průměrná molekulová hmotnost je kolem 44 kDa, ze kterých proteinová část činí přibližně 23 kDa.

Mechanismus účinku

Úplný mechanismus účinku peginterferonu beta-1a u roztroušené sklerózy (RS) není znám. Plegridy se váže k interferonovému receptoru typu I na povrchu buněk a vyvolává kaskádu intracelulárních reakcí vedoucích k regulaci interferon-responsivní exprese genů. Biologický účinek, který může být pomocí přípravku Plegridy zprostředkován, zahrnuje zvýšenou produkci protizánětlivých cytokinů (např. IL-4, IL-10, IL-27), tlumení prozánětlivých cytokinů (např. IL-2, IL-12, IFN-y, TNF-a) a inhibici migrace aktivovaných T buněk přes hematoencefalickou bariéru; uplatňovat se však mohou i další mechanismy. Vzhledem k tomu, že patofyziologie RS není plně objasněna, není známo, zda je mechanismus účinku přípravku Plegridy u RS zprostředkován stejnou cestou (cestami) jako biologické účinky popsané výše.

Farmakodynamické účinky

Přípravek Plegridy je interferon beta-1a konjugovaný k jedné lineární 20 kDa methoxy poly(ethyleneglykol) molekule na alfa-amino skupině N-konce aminokyselinového zbytku.

Interferony tvoří skupinu přirozeně se vyskytujících bílkovin, jejichž tvorba je indukována buňkami jako odpověď na biologické a chemické podněty, a které zprostředkovávají nespočet buněčných odpovědí, které se řadí mezi antivirové, antiproliferativní a imunomodulační. Farmakologické vlastnosti přípravku Plegridy jsou obdobné jako u interferonem beta-1a, a má se za to, že jsou zprostředkovány proteinovou částí molekuly.

Farmakodynamické odpovědi byly hodnoceny měřením indukce interferon-responzivních genů, včetně těch, které kódují 2',5'-oligoadenylát syntetázu (2',5'-OAS), protein A myxovirové rezistence (MxA) a několik chemokinů a cytokinů, stejně jako neopterin (D-erythro-1, 2, 3,-trihydroxypropylpterin), produkt interferon-indukovatelného enzymu, GTP-cyklohydroláza I. Genová indukce u zdravých lidí byla u přípravku Plegridy rozsáhlejší ve smyslu nejvyšší hladiny a expozice (plocha pod křivkou účinku) než u nepegylovaného interferonu beta-1a (IM), přičemž oběma byla podána stejná dávka dle aktivity (6 MIU). U přípravku Plegridy byla tato odpověď stabilní a dlouhodobá, s elevacemi detekovanými až po dobu 15 dní v porovnání se 4 dny u nepegylovaného interferonu beta-1a. Zvýšené koncentrace neopterinu byly pozorovány jak u zdravých lidí, tak u pacientů s roztroušenou sklerózou léčených přípravkem Plegridy, se stabilní a prolongovanou elevací po dobu 10 dní, oproti 5 dnům pozorovaným u nepegylovaného interferonu beta-1a. Po dvoutýdenním dávkovacím intervalu se koncentrace neopterinu se vrací na výchozí hodnotu.

Klinická účinnost a bezpečnost

Účinnost a bezpečnost přípravku Plegridy byla posuzována na základě dat z prvního, placebem-kontrolovaného roku 2leté randomizované, dvojitě zaslepené, klinické studie u pacientů s relabující-remitující roztroušenou sklerózou (studie ADVANCE). 1512 pacientů bylo randomizováno do skupin, ve kterých byl pacientům podáván přípravek Plegridy v dávce 125 mikrogramů subkutánně každé 2 (n=512) nebo 4 (n=500) týdny, přičemž v placebo skupině bylo 500 pacientů (n=500).

Primární sledovanou proměnnou byla roční míra relapsů (ARR) v průběhu 1 roku. Uspořádání studie a demografie pacientů jsou uvedeny v Tabulce 2.

Nejsou k dispozici žádné údaje ze studií klinické účinnosti/bezpečnosti, ve kterých by byl přímo srovnáván pegylovaný interferon beta-1a s nepegylovaným, ani údaje o pacientech, u kterých došlo k převedení léčby z nepegylovaného na pegylovaný interferon či obráceně.

Uspořádání studie

Historie onemocnění

Pacienti s RRMS, s nejméně 2 relapsy v předchozích 3 letech a 1 relapsem v předcházejícím roce, s EDSS skóre < 5,0

Sledování

1 rok

Populace ve studii

83 % dosud neléčených pacientů

47 % > 2 relapsy v předcházejícím roce

38 % nejméně 1 Gd+ léze při výchozím hodnocení

92 % > 9 T2 lézí při výchozím hodnocení

16    % EDSS > 4

17    % dříve léčeno

Základní charakteristiky

Průměrný věk (rok)

37

Průměrné/Medián trvání nemoci (roky)

3,6/2,0

Průměrný počet relapsů během posledních 3 let

2,5

Průměrné EDSS skóre při výchozím hodnocení

2,5

EDSS: Expanded Disability Status Scale, Rozšířená stupnice stavu postižení Gd+: gadolinium-enhancující

Přípravek Plegridy podávaný každé 2 týdny významně snížil roční míru relapsů (ARR) o 36% ve srovnání s placebem (p=0,0007) během jednoho roku (Tabulka 3), přičemž konzistentní snížení ARR bylo pozorováno v podskupinách definovaných demografickými parametry a základními charakteristikami onemocnění. Přípravek Plegridy rovněž významně snížil riziko relapsu o 39% (p=0,0003), riziko trvalé progrese postižení potvrzené ve 12 týdnech o 38% (p=0,0383) a ve 24 týdnech (post-hoc analýza) o 54% (p=0,0069), počet nových nebo nově se zvětšujících T2 lézí o 67% (p<0,0001), počet Gd-enhancujících lézí o 86% (p<0,0001) a počet nových T1 hypointenzních lézí ve srovnání s placebem o 53% (p<0,0001). Léčebný účinek byl pozorován již po 6 měsících, přičemž u přípravku Plegridy 125 mikrogramů podávaného každé 2 týdny bylo zjištěno 61% snížení (p<0,0001) nových nebo nově se zvětšujících T2 lézí ve srovnání s placebem. Jak u výsledků týkajících se relapsů, tak MRI, prokázal v prvním roce léčby přípravek Plegridy 125 mikrogramů podávaný každé 2 týdny numericky větší léčebný účinek než přípravek Plegridy podávaný v 4týdenním dávkovacím režimu.

Výsledky po 2 letech potvrdily, že účinnost přetrvávala i po prvním, placebem kontrolovaném roce studie.

V post-hoc analýze 2 letých dat vykazovali pacienti, kterým byl přípravek Plegridy podáván každé 2 týdny, statisticky významné snížení ve srovnání s pacienty, kterým byl přípravek Plegridy podáván každé 4 týdny, pro ARR (24 %, p = 0,0209), riziko relapsu (24 %, p = 0,0212), riziko progrese postižení přetrvávající po dobu 24 týdnů (36 %, p = 0,0459), a MRI (nové/zvětšující se T2 60 %, Gd+ 71 % a nové T1 hypointenzní léze 53 %; p < 0,0001 pro všechny).

Výsledky této studie jsou prezentovány v Tabulce 3.

Placebo

Plegridy

Plegridy

125 mikrogramů

125 mikrogramů

každé 2 týdny

každé 4 týdny

Klinické závěry

N

500

512

500

Roční míra relapsů

0,397

0,256

0,288

Relativní podíl

0,64

0,72

95% CI

0,50 - 0,83

0,56 - 0,93

Hodnota P

p=0,0007

p=0,0114

Procento pacientů s relapsem

0,291

0,187

0,222

HR

0,61

0,74

95% CI

0,47 - 0,80

0,57 - 0,95

Hodnota P

p=0,0003

p=0,020

Podíl pacientů s 12 týdnů potvrzenou progresí postižení*

0,105

0,068

0,068

HR

0,62

0,62

95% CI

0,40 - 0,97

0,40 - 0,97

Hodnota P

p=0,0383

p=0,0380

Podíl pacientů s 24 týdnů potvrzenou progresí postižení *

0,084

0,040

0,058

HR

0,46

0,67

95% CI

(0,26 - 0,81)

(0,41 - 1,10)

Hodnota P

p=0,0069

p=0,1116

MRI závěry

N

476

457

462

Průměrný [Medián] počet nových nebo

13,3 [6,0]

4,1 [1,0]

9,2 [3,0]

nově se zvětšujících T2 hyperintenzních lézí (rozpětí)

(0 - 148)

(0 - 69)

(0 - 113)

Podíl průměrného počtu lézí (95%

0,33 (0,27; 0,40)

0,72 (0,60; 0,87)

CI)

Hodnota P

p<0,0001

p=0,0008

Průměrný [Medián] počet Gd-

1,4a [0,0]

0,2 [0,0]

0,9 [0,0]

enhancujících lézí (rozsah)

(0 - 39)

(0 - 13)

(0 - 41)

% snížení vs placebo

86

36

Hodnota P

p<0,0001

p=0,0738

Průměrný [Medián] počet nových T1

3,8 [1,0]

1,8 [0,0]

3,1 [1,0]

hypointenzních lézí (rozsah)

(0 - 56)

(0 - 39)

(0 - 61)

% snížení vs placebo

53

18

Hodnota P

p<0,0001

0,0815

HR: Poměr rizik

CI: Interval spolehlivosti

* Trvalá progrese invalidity byla definována jako nárůst EDSS o nejméně 1 bod oproti výchozí hodnotě u EDSS > 1 nebo 1,5bodový nárůst u pacientů s výchozím EDSS 0, přetrvávající po dobu 12/24 týdnů. An=477

Pacienti, u kterých selhala předchozí léčba RS, nebyli do studie zahrnuti.

Podskupiny pacientů s vyšší aktivitou nemoci byly definovány na základě počtu relapsů a MRI kritérií, jak je uvedeno níže, s následujícími výsledky pro účinnost:

-    U pacientů s > 1 relapsem v předchozím roce a > 9 T2 lézemi nebo > 1 Gd+ lézí (n=1401) byla roční míra relapsů v 1 roce 0,39 u placeba, 0,29 u přípravku Plegridy podávaného každé 4 týdny a 0,25 u přípravku Plegridy podávaného každé 2 týdny.

Výsledky v této podskupině byly konzistentní s výsledky v celkové populaci.

-    U pacientů s > 2 relapsy v předchozím roce a nejméně 1 Gd+ lézí (n=273), byla roční míra relapsů v 1 roce 0,47 u placeba, 0,35 přípravku Plegridy podávaného každé 4 týdny, a 0,33 u přípravku Plegridy podávaného každé 2 týdny.

Výsledky v této podskupině byly numericky konzistentní s výsledky v celkové populaci, ale nebyly statisticky významné.

Pediatrická populace

Evropská agentura pro léčivé přípravky udělila odklad povinnosti předložit výsledky studií s přípravkem Plegridy u jedné nebo více podskupin pediatrické populace v léčbě roztroušené sklerózy (informace o použití u dětí viz bod 4.2).

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Peginterferon beta-1a má ve srovnání s nepegylovaným interferonem beta-1a delší poločas eliminace v séru. Obdobně jako ve studiích jedné dávky a opakovaných dávek u zdravých lidí, byla sérová koncentrace peginterferonu beta-1a úměrná dávce v rozmezí 63 až 188 mikrogramů. Farmakokinetika zjištěná u pacientů s roztroušenou sklerózou byla konzistentní s farmakokinetikou u zdravých jedinců.

Absorpce

Po subkutánním podání peginterferonu beta-1a pacientům s roztroušenou sklerózou bylo nejvyšší koncentrace dosaženo 1 až 1,5 dne po aplikaci. Po opakovaném podávání 125 mikrogramů každé dva týdny byla Cmax (průměr ± SE) 280 ± 79 pg/ml.

Subkutánní podání jednotlivých dávek 63 (6MIU), 125 (12MIU), a 188 (18 MIU) mikrogramů peginterferonu beta-1a vedlo k přibližně 4, 9, a 13násobně vyšším expozičním (AUQ68h) hodnotám a přibližně 2, 3,5 a 5násobně vyšší Cmax ve srovnání s intramuskulární aplikací 30 (6MIU) mikrogramů nepegylovaného beta-1a.

Distribuce

Po opakovaném subkutánním podávání 125 mikrogramových dávek každé dva týdny, byl distribuční objem neupravený dle biologické dostupnosti (průměr ± SE) 481 ± 105 l.

Biotransformace a eliminace

Za hlavní cestu vylučování přípravku Plegridy je považována eliminace močí (ledvinami). Proces kovalentní konjugace PEG části k proteinu může změnit in vivo vlastnosti nemodifikované bílkoviny, včetně snížené ledvinové clearance a snížené proteolýzy, čímž se prodlužuje poločas v oběhu. Proto je poločas (t1/2) peginterferonu beta-1a u zdravých dobrovolníků přibližně 2násobně delší než nepegylovaného interferonu beta-1a. U pacientů s roztroušenou sklerózou byl tJ/2 (průměr ± SE) peginterferonu beta-1a v rovnovážném stavu 78 ± 15 hodin. Průměrná clearance peginterferonu beta-1a v rovnovážném stavu byla 4,1 ± 0,4 l/hod.

Zvláštní populace

Porucha funkce ledvin

Studie, při které byla jedna dávka podána zdravým jedincům a jedincům s různým stupněm poruchy funkce ledvin (s mírnou, středně závažnou a závažnou poruchou funkce ledvin, stejně jako u jedinců s konečným stádiem chronického onemocnění ledvin), ukázala částečné zvýšení AUC (13-62 %) a Cmax (42-71 %) u jedinců s mírnou (odhadovaná míra glomerulární filtrace 50 až < 80 ml/min/1,73 m2), středně závažnou (odhadovaná míra glomerulární filtrace 30 až < 50 ml/min/1,73 m2) a závažnou (odhadovaná míra glomerulární filtrace <30 ml/min/1,73 m2) poruchou funkce ledvin, ve srovnání s jedinci s normální funkcí ledvin (odhadovaná míra glomerulární filtrace > 80 ml/min/1,73 m2). Jedinci v konečném stádiu chronického onemocnění ledvin, kteří potřebovali 2 - 3 hemodialýzy týdně, měli podobnou AUC a Cmax jako jedinci s normální funkcí ledvin. Každá hemodialýza snížila koncentraci peginterferonu beta-1a přibližně o 24%, což naznačuje, že hemodialýza částečně odstraňuje peginterferon beta-1a ze systémové cirkulace.

Jaterní funkce

Farmakokinetika peginterferonu beta-1a nebyla hodnocena u pacientů s poruchou funkce jater.

Starší pacienti

Klinické zkušenosti u pacientů starších 65 let jsou omezené. Výsledky populační farmakokinetické analýzy (u pacientů nad 65 let) však ukazují, že věk nemá na clearance peginterferonu beta-1a vliv.

Pohlaví

V    populační farmakokinetické analýze nebyl zjištěn žádný vliv pohlaví na farmakokinetiku peginterferonu beta-1a.

Rasa

V    populační farmakokinetické analýze nebyl zjištěn žádný vliv rasy na farmakokinetiku peginterferonu beta-1a.

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Toxicita

Opakované subkutánní podání peginterferonu beta-1a opicím rhesus v dávkách až 400násobně (založeno na expozici, AUC) převyšujících doporučené terapeutické dávky: po první a druhé týdenní dávce nebyly pozorovány žádné jiné účinky než známá mírná farmakologická odpověď opic rhesus na interferon beta-1a. Vzhledem k tomu, že byla expozice od 3. týdne z důvodu tvorby protilátek proti humánnímu interferonu beta-1a opicemi rhesus značně snížena, byly toxikologické studie s opakovanými dávkami omezeny na 5 týdnů. Na základě těchto studií proto dlouhodobá bezpečnost chronického podávání přípravku Plegridy pacientům nemůže být posuzována.

Mutageneze

Peginterferon beta-1a nebyl při testu bakteriální reverzní mutace in vitro (Amesův test) mutagenní, ani klastogenní při in vitro analýze na vzorku lidských lymfocytů.

Karcinogeneze

Na zvířatech nebyl karcinogenní účinek Peginterferonu beta-1a testován. Podle známé farmakologie interferonu beta-1a a klinických zkušeností s interferonem beta se očekává nízký karcinogenní potenciál.

Reprodukční toxicita

Reprodukční toxicita peginterferonu beta-1a u březích zvířat nebyla testována. Studie fertility a vývoje u opic rhesus byly prováděny s nepegylovaným interferonem beta-1a. Při podávání velmi vysokých dávek byly u pokusných zvířat zjištěny negativní vlivy na ovulaci a zvýšená incidence abortů. Nejsou dostupné žádné informace o potenciálních účincích peginterferonu beta-1a na fertilitu samců. Při opakovaném podávání peginterferonu beta-1a pohlavně zralým samicím opic byly pozorovány účinky na délku menstruačního cyklu a hladiny progesteronu. Byla prokázána reverzibilita účinku na délku menstruačního cyklu. Není známo, zda je možné extrapolovat tato neklinická data na člověka.

Údaje ze studií s jinými sloučeninami interferonu beta neprokázaly teratogenní potenciál. K dispozici jsou jen omezené údaje o účincích interferonu beta-1a na peri- a postnatální období.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1    Seznam pomocných látek

Trihydrát octanu sodného Kyselina octová 98%

Arginin-hydrochlorid Polysorbát 20 Voda na injekci

6.2    Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3    Doba použitelnosti

3 roky

Přípravek Plegridy může být uchováván při pokojové teplotě (do 25 °C) po dobu až 30 dnů, avšak musí být chráněn před světlem. Jestliže je přípravek Plegridy uchováván při pokojové teplotě po dobu celkem 30 dnů, měl by být buď použit, nebo zlikvidován. Pokud není zřejmé, zda byl přípravek Plegridy uchováván při pokojové teplotě 30 dní nebo více, je třeba jej zlikvidovat.

6.4    Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte v chladničce (2 °C - 8 °C).

Chraňte před mrazem.

Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem.

Další informace o uchovávání při pokojové teplotě (do 25 °C) viz bod 6.3.

6.5    Druh obalu a obsah balení

1ml předplněná injekční stříkačka, vyrobená ze skla (Typ I), uzavřená brombutylovou pryžovou zátkou a pevným termoplastickým polypropylenovým krytem jehly a obsahující 0,5 ml roztoku.

Velikosti balení: Krabička se dvěma nebo šesti 125mikrogramovými předplněnými injekčními stříkačkami (injekční stříkačky označené šedou barvou) v uzavřených plastových zásobnících.

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

BIOGEN IDEC LIMITED

Innovation House

70 Norden Road

Maidenhead

Berkshire

SL6 4AY

Velká Británie

8.    REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)

EU/1/14/934/003

EU/1/14/934/004

9.    DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

Datum první registrace: 18. července 2014

10. DATUM REVIZE TEXTU

Podrobné informace o tomto léčivém přípravku jsou k dispozici na webových stránkách Evropské agentury pro léčivé přípravky http://www.ema.europa.eu.

^ Tento léčivý přípravek podléhá dalšímu sledování. To umožní rychlé získání nových informací o bezpečnosti. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili jakákoli podezření na nežádoucí účinky. Podrobnosti o hlášení nežádoucích účinků viz bod 4.8.

1. NÁZEV PŘÍPRAVKU

Plegridy 63 mikrogramů injekční roztok v předplněném peru. Plegridy 94 mikrogramů injekční roztok v předplněném peru.

2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jedno 63mikrogramové předplněné pero obsahuje peginterferonum beta-1a* 63 mikrogramů v 0,5 ml injekčního roztoku.

Jedno 94mikrogramové předplněné pero obsahuje peginterferonum beta-1a* 94 mikrogramů v 0,5 ml injekčního roztoku.

Dávka označuje množství interferonu beta-1a vázaného v peginterferonu beta-1a a nebere v úvahu připojený PEG zbytek.

*Léčivá látka, peginterferon beta-1a, je kovalentní konjugát interferonu beta-1a, produkovaného ovariálními buňkami čínského křečka, a methoxy poly(ethyleneglykolu) s molekulovou hmotností 20,000 daltonů (20 kDa) za použití O-2-methylpropionaldehydové vazby.

Účinnost tohoto přípravku nelze srovnávat s jinými pegylovanými nebo nepegylovanými proteiny stejné terapeutické třídy. Více informací viz bod 5.1.

Pomocné látky se známým účinkem

Jedno předplněné pero obsahuje 0,13 mg sodíku. Úplný seznam pomocných látek, viz bod 6.1.

3.    LÉKOVÁ FORMA

Injekční roztok (injekce).

Čirý a bezbarvý roztok s pH 4,5-5,1.

4.    KLINICKÉ ÚDAJE

4.1    Terapeutické indikace

Přípravek Plegridy je indikován k léčbě dospělých pacientů s relabující-remitující roztroušenou sklerózou (viz bod 5.1).

4.2    Dávkování a způsob podání

Léčba má být zahájena pod dohledem lékaře, který má zkušenosti s léčbou roztroušené sklerózy.

Účinnost přípravku Plegridy byla prokázána oproti placebu. Nejsou dostupné přímé srovnávací údaje pro přípravek Plegridy versus nepegylovaný interferon beta, ani údaje o účinnosti přípravku Plegridy po převedení pacienta z léčby nepegylovaným interefonem beta. Toto je třeba vzít v úvahu při převádění pacientů z pegylovaného na nepegylovaný interferon a obráceně. Viz také bod 5.1.

Doporučená dávka přípravku Plegridy je 125 mikrogramů podaných subkutánně každé 2 týdny (14 dní).

Zahájení léčby

Je doporučováno, aby pacienti zahájili léčbu 1. dávkou 63 mikrogramů (den 0), ve 2. dávce zvýšili na 94 mikrogramů (den 14) a 3. dávkou dosáhli plné dávky 125 mikrogramů (den 28), a potom pokračovali s plnou dávkou (125 mikrogramů) každé dva týdny (14 dní), (viz Tabulka 1). Balení k zahájení léčby obsahuje první dvě dávky (63 mikrogramů a 94 mikrogramů).

Tabulka 1: Rozpis titrace při zahájení

éčby

Dávka

Čas*

Množství (mikrogramy)

Označení předplněného pera

1. Dávka

Den 0

63

Oranžové

2. Dávka

Den 14

94

Modré

3. Dávka

Den 28

125 (plná dávka)

Šedé

*Dávkování každé 2 týdny (14 dní).

Titrace dávky při zahájení léčby může pomoci zmírnit příznaky podobné chřipce, které se mohou při zahájení léčby interferony objevit. Profylaktické a souběžné podávání protizánětlivých, analgetických a/nebo antipyretických léčiv může zabránit rozvoji nebo zmírnit chřipkové příznaky, které někdy léčbu interferony provází (viz bod 4.8).

Pokud dojde k vynechání dávky, měla by být podána co nejdříve.

•    Zbývá-li 7 a více dnů do další plánované dávky: Pacienti mají okamžitě dostat vynechanou dávku. Léčba pak může pokračovat další plánovanou dávkou dle rozpisu.

•    Zbývá-li méně než 7 dní do další plánované dávky: Pacienti musí začít nové 2týdenní dávkovací schéma, začínající od okamžiku podání vynechané dávky. Pacient nesmí dostat dvě dávky přípravku Plegridy v rozmezí kratším než 7 dnů.

Zvláštní populace

Starší populace

Bezpečnost a účinnost přípravku Plegridy u pacientů starších než 65 let nebyla z důvodu omezeného počtu těchto pacientů zařazovaných do klinických studií dostatečně prozkoumána.

Porucha funkce ledvin

Na základě dat ze studií při mírné, středně závažné a závažné poruše funkce ledvin a při konečném stádiu ledvinového onemocnění není žádná úprava dávkování u pacientů s poruchou funkce ledvin nutná (viz body

4.4 a 5.2).

Porucha funkce jater

Přípravek Plegridy nebyl u pacientů s poruchou funkce jater zkoušen (viz bod 4.4).

Pediatrická populace

Bezpečnost a účinnost přípravku Plegridy u dětí a dospívajících ve věku 0 až 18 let s roztroušenou sklerózou nebyly stanoveny. Nejsou k dispozici žádné údaje.

Přípravek Plegridy je určen k subkutánnímu podání.

Doporučuje se, aby zdravotnický pracovník zacvičil pacienta ve správné technice samostatného podání subkutánní injekce za použití předplněného pera. Pacienty je třeba poučit, aby místa pro podání subkutánní injekce střídali. Obvyklá místa podání subkutánní injekce jsou břicho, paže a stehno.

Každé předplněné pero Plegridy se dodává s nasazenou jehlou. Předplněná pera jsou určena pouze na jedno použití a po použití se musí zlikvidovat.

Opatření, která je nutno učinit před zacházením s léčivým přípravkem nebo před jeho podáním

Po vyjmutí z chladničky se má přípravek Plegridy nechat před aplikací ohřát na pokojovou teplotu (asi 30 minut). K ohřátí přípravku Plegridy se nesmí používat externí zdroje tepla, jako je horká voda.

Předplněné pero Plegridy nesmí být použito, dokud se ve stavovém okénku nezobrazí zelené pruhy. Předplněné pero Plegridy nesmí být použito v případě, že je roztok zabarven, zakalen nebo obsahuje plovoucí částice. Tekutina v okénku zobrazujícím léčivo musí být čirá a bezbarvá.

4.3    Kontraindikace

-    Hypersensitivita na přirozený nebo rekombinantní interferon beta nebo peginterferon nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.

-    Zahájení léčby během těhotenství (viz bod 4.6).

-    Pacienti se stávající těžkou depresí a/nebo sebevražednými myšlenkami (viz body 4.4 a 4.8).

4.4    Zvláštní upozornění a opatření pro použití Poškození jater

V souvislosti s léčivými přípravky obsahujícími interferon beta bylo zaznamenáno zvýšení sérových hodnot jaterní aminotransferázy, hepatitida, autoimunitní hepatitida a vzácné případy selhání jater. V souvislosti s užíváním přípravku Plegridy bylo pozorováno zvýšení jaterních enzymů. U pacientů má být sledován výskyt příznaků poškození jater (viz bod 4.8).

Deprese

Přípravek Plegridy má být podáván s opatrností pacientům, kteří v minulosti trpěli depresivním onemocněním (viz bod 4.3). Deprese se vyskytuje ve zvýšené míře u pacientů s roztroušenou sklerózou a v souvislosti s používáním interferonu. Pacienti musí být poučeni, že v případě výskytu jakékoliv známky deprese a/nebo sebevražedných myšlenek mají neprodleně informovat svého ošetřujícího lékaře.

Tito pacienti pak musí být v průběhu léčby pečlivě sledováni a odpovídajícím způsobem léčeni. Je třeba zvážit i přerušení léčby přípravkem Plegridy (viz bod 4.8).

Hypersenzitivní reakce

Jako vzácná komplikace při léčbě interferonem beta, včetně přípravku Plegridy, byly hlášeny závažné hypersenzitivní reakce. Pokud se objeví závažné hypersenzitivní reakce, peginterferon beta-1a má být vysazen (viz bod 4.8).

Reakce v místě podání injekce

Při subkutánní aplikaci interferonu beta byly hlášeny reakce v místě podání, včetně nekrózy v místě podání. Pacienti mají být poučeni o používání aseptické injekční techniky, aby se minimalizovalo riziko reakcí v místě podání injekce. Způsob aplikace samotným pacientem má být pravidelně kontrolován, zvláště pokud se reakce v místě podání objevily. Pacienty je třeba poučit, aby informovali svého lékaře, jestliže zjistí jakékoli postižení kůže v místě podání, případně provázené otokem nebo výpotkem. U jednoho pacienta léčeného přípravkem Plegridy se v klinické studii objevila nekróza v místě podání. Rozhodnutí přerušit terapii po výskytu jedné nekrózy v místě podání záleží na rozsahu nekrózy (viz bod 4.8).

Snížené počty periferních krevních elementů

U pacientů léčených interferonem beta byly hlášeny případy sníženého počtu krvinek v periferní krvi ve všech buněčných řadách, včetně vzácné pancytopenie a závažné trombocytopenie. U pacientů léčených přípravkem Plegridy byly pozorovány cytopenie, včetně vzácné závažné neutropenie a trombocytopenie. U pacientů je třeba monitorovat příznaky sníženého počtu krevních elementů v periferní krvi (viz bod 4.8).

Poruchy ledvin a močových cest

Nefrotický syndrom

Během léčby přípravky obsahujícími interferon beta byly hlášeny případy nefrotického syndromu spojeného s různými základními nefropatiemi, které zahrnují kolabující fokálně segmentální glomerulosklerózu (FSGS), nefropatii s minimálními změnami (MCD), membranoproliferativní glomerulonefritidu (MPGN) a membranózní glomerulopatii (MGN). Příhody byly hlášeny v různých časových bodech během léčby a mohou se objevit po několika letech léčby interferonem beta. Doporučuje se pravidelně sledovat časné příznaky, např. edém, proteinurie a poruchy funkce ledvin, zejména u pacientů s vysokým rizikem onemocnění ledvin. Je nutná rychlá léčba nefrotického syndromu a je třeba zvážit ukončení léčby přípravkem Plegridy.

Závažná porucha funkce ledvin

U pacientů se závažnou poruchou funkce ledvin je nutné při podávání přípravku Plegridy postupovat opatrně.

Trombotická mikroangiopatie (TMA)

V souvislosti s přípravky obsahujícími interferon beta byly hlášeny případy trombotické mikroangiopatie (TMA) projevující se jako trombotická trombocytopenická purpura (TTP) nebo hemolyticko-uremický syndrom (HUS), včetně fatálních případů. Případy byly hlášeny v různých časových bodech během léčby a mohou se objevit několik týdnů až několik let po zahájení léčby interferonem beta. Mezi časné klinické příznaky patří trombocytopenie, nově nastupující hypertenze, horečka, symptomy týkající se centrální nervové soustavy (např. zmatenost, paréza) a zhoršená funkce ledvin. Mezi laboratorní nálezy naznačující TMA patří snížený počet krevních destiček, zvýšená hladina laktát dehydrogenázy (LDH) v séru v důsledku hemolýzy a schistocyty (fragmenty erytrocytů) v krevním nátěru. Proto, pokud jsou zjištěny klinické příznaky TMA, doporučuje se provést další kontrolu počtu krevních destiček, hladiny LDH v séru, krevních nátěrů a funkce ledvin. Jestliže je diagnostikována TMA, je třeba okamžitě zahájit léčbu (a zvážit výměnu plazmy), přičemž se doporučuje okamžitě přerušit léčbu přípravkem Plegridy.

Laboratorní abnormality

S podáváním interferonů jsou spojeny změny hodnot laboratorních vyšetření. K obvyklým vyšetřením vyžadovaným pro sledování pacientů s RS je rovněž doporučeno provést také celkový krevní obraz a vyšetření diferenciálního počtu bílých krvinek, vyšetření počtu krevních destiček a biochemické vyšetření krve, včetně jaterních funkčních testů (např. aspartát aminotransferáza (AST), alanin aminotransamináza

(ALT)), před zahájením léčby a v pravidelných intervalech po zavedení léčby přípravkem Plegridy, a poté periodicky při absenci klinických příznaků.

U pacientů s myelosupresí může být třeba intenzivněj šího sledování celkového krevního obrazu, s diferenciálem a počtem krevních destiček.

Při podávání přípravků s interferonem beta byla pozorována hypotyreóza a hypertyreóza. Pravidelné testy funkce štítné žlázy se doporučují u pacientů s anamnézou dysfunkce štítné žlázy nebo na základě klinické indikace.

Záchvat

Přípravek Plegridy je zapotřebí podávat s opatrností u pacientů se záchvaty v anamnéze, těm, kteří jsou léčeni antiepileptiky, zejména pokud není jejich epilepsie pod adekvátní kontrolou antiepileptiky (viz bod 4.8).

Onemocnění srdce

U pacientů užívajících interferon beta bylo hlášeno zhoršení srdečního onemocnění. Incidence kardiovaskulárních příhod byla podobná u přípravku Plegridy (125 mikrogramů každé 2 týdny) a skupin léčených placebem (7 % v každé skupině). U pacientů, kterým byl podáván přípravek Plegridy ve studii ADVANCE, nebyly zaznamenány žádné vážné kardiovaskulární příhody. U pacientů s již existujícím rozpoznatelným srdečním onemocněním, jako je kongestivní srdeční selhání, onemocnění koronárních cév nebo arytmie, by však mělo být sledováno případné zhoršení jejich stavu, zejména při zahájení léčby.

Imunogenicita

Pacienti mohou proti přípravku Plegridy vyvinout protilátky. Údaje o pacientech léčených dva roky přípravkem Plegridy naznačují, že méně než 1% (5/715) z nich vyvinulo perzistentní neutralizační protilátky proti interferonu beta-1a v peginterferonu beta-1a. Neutralizační protilátky mohou snižovat klinickou účinnost. Vznik protilátek proti interferonové části peginterferonu beta-1a však neměl žádný zřejmý vliv na bezpečnost ani klinickou účinnost, přičemž analýza je limitována nízkým výskytem immunogenicity.

3 % pacientů (18/681) vyvinula perzistentní protilátky proti PEG části peginterferonu beta-1a. V provedené klinické studii neměla tvorba protilátek proti PEG části peginterferonu beta-1a žádný zřejmý vliv na bezpečnost ani klinickou účinnost (včetně roční míry relapsů, MRI lézí a progrese postižení).

Porucha funkce jater

U pacientů se závažnou poruchou funkce jater by se mělo dbát zvýšené opatrnosti a je třeba je při podávání přípravku Plegridy pečlivě sledovat. U pacientů je třeba sledovat příznaky poškození jater a je třeba dbát zvýšené opatrnosti, pokud jsou interferony užívány souběžně s jinými léčivými přípravky, které mohou způsobovat poškození jater (viz body 4.8 a 5.2).

Obsah sodíku

Jedno předplněné pero obsahuje méně než 1 mmol (23 mg) sodíku, a proto se považuje za v podstatě „bez sodíku“.

4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Nebyly provedeny žádné interakční studie. Klinické studie naznačují, že pacientům s roztroušenou sklerózou je možné během relapsů podávat přípravek Plegridy a kortikosteroidy. Bylo zjištěno, že interferony snižují aktivitu dependentních enzymů jaterního cytochromu P450 u lidí a zvířat. Se zvýšenou pozorností je třeba postupovat při podávání přípravku Plegridy v kombinaci s léčivými přípravky, které mají úzký terapeutický index a jejichž clearance je ve větší míře závislá na jaterním cytochromu P450 jako např. s některými

skupinami antiepileptik a antidepresiv.

4.6 Fertilita, těhotenství a kojení

Ženy ve fertilním věku

Ženy ve fertilním věku musí používat vhodnou antikoncepci. Pokud pacientka otěhotní nebo plánuje otěhotnět během používání přípravku Plegridy, měla by být informována o potenciálních nebezpečích a je zapotřebí zvážit přerušení léčby (viz bod 5.3). U pacientek s vysokou mírou relapsů před zahájením léčby je třeba posoudit riziko závažného relapsu po vysazení přípravku Plegridy v případě těhotenství oproti možnému zvýšenému riziku samovolného potratu.

Těhotenství

Údaje o podávání přípravku Plegridy těhotným ženám jsou omezené. Dostupné údaje naznačují, že může existovat zvýšené riziko samovolného potratu. Zahájení léčby je během těhotenství kontraindikováno (viz bod 4.3).

Kojení

Není známo, zda se peginterferon beta-1a vylučuje do lidského mateřského mléka. Vzhledem k možnosti závažných nežádoucích reakcí u kojených dětí, je nutno rozhodnout, zda přerušit kojení nebo léčbu přípravkem Plegridy.

Fertilita

Nejsou k dispozici žádné údaje o účincích peginferferonu beta-1a na fertilitu lidí. Při velmi vysokých dávkách byl u zvířat pozorován anovulační účinek (viz bod 5.3). Nejsou dostupné žádné informace o účincích peginterferonu beta-1a na fertilitu samců u zvířat.

4.7    Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Nežádoucí příhody související s centrálním nervovým systémem spojené s užíváním interferonu beta mohou ovlivnit schopnost pacientů řídit a obsluhovat stroje (viz bod 4.8).

4.8    Nežádoucí účinky

Shrnutí bezpečnostního profilu

Nejčastějšími nežádoucími účinky na přípravek (ADR) (s častějším výskytem než u placeba) u přípravku Plegridy 125 mikrogramů, podávaného subkutánně každé 2 týdny, byly: zarudnutí v místě vpichu, příznaky podobné chřipce, horečka, bolest hlavy, bolesti svalů, zimnice, bolest v místě podání, slabost, svědění v místě podání a bolesti kloubů.

Nejčastěji hlášenými nežádoucími účinky, které vedly k ukončení léčby přípravkem Plegridy 125 mikrogramů podávaného subkutánně každé 2 týdny, byly příznaky podobné chřipce (<1%).

Tabulkový přehled nežádoucích účinků

V klinických studiích s 1468 pacienty, kterým byl podáván přípravek Plegridy po dobu 177 týdnů (celková expozice ekvivalentní 1932 pacientorokům), 1093 pacientů používalo přípravek Plegridy nejméně 1 rok a 415 pacientů používalo přípravek Plegridy nejméně 2 roky. Zkušenost z randomizované, nekontrolované fáze (rok 2) u studie ADVANCE a u dvouleté pokračovací studie bezpečnosti ATTAIN byla shodná se zkušeností u jednoroční placebem-kontrolované fáze studie ADVANCE.

Tabulka shrnuje nežádoucí účinky (incidence vyšší než u placeba a s důvodnou možností kauzality) u 512 pacientů léčených přípravkem Plegridy, dávka 125 mikrogramů subkutánně každé 2 týdny, a u 500 pacientů, kterým bylo podáváno placebo po dobu 48 týdnů.

Nežádoucí účinky jsou uváděny ve formě MedDRA preferovaných termínů podle tříd orgánových systémů podle databáze MedDRA. Frekvence nežádoucích účinků jsou vyjádřeny podle následujících kategorií:

-    Velmi časté (>1/10)

-    Časté (>1/100 až <1/10)

-    Méně časté (>1/1 000 až <1/100)

-    Vzácné (>1/10 000 až <1/1 000)

-    Velmi vzácné (<1/10 000)

-    Není známo (z dostupných údajů nelze určit)

Třída orgánových systémů podle databáze MedDRA

Nežádoucí účinek

Frekvenční kategorie

Poruchy krve a lymfatického systému

T rombocytopenie

Méně časté

Trombotická mikroangiopatie včetně trombotické trombocytopenické purpury/hemolyticko-uremický syndrom*

Vzácné

Poruchy imunitního systému

Hypersenzitivní reakce

Méně časté

Poruchy nervového systému

Bolest hlavy

Velmi časté

Záchvat

Méně časté

Respirační, hrudní a mediastinální poruchy

Plicní arteriální hypertenze^

Není známo

Gastrointestinální poruchy

Nauzea

Časté

Zvracení

Poruchy kůže a podkožní tkáně

Pruritus

Časté

Kopřivka

Méně časté

Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně

Bolest svalů

Velmi časté

Bolest kloubů

Poruchy ledvin a močových cest

Nefrotický syndrom, glomeruloskleróza

Vzácné

Celkové poruchy a reakce v místě aplikace

Erytém v místě podání

Velmi časté

Chřipce podobné příznaky

Horečka

Zimnice

Bolestivost v místě podání

Slabost

Pruritus v místě podání

Hypertermie

Časté

Bolest

Otok v místě podání

Pocit tepla v místě podání

Hematom v místě podání

Vyrážka v místě podání

Zduření v místě podání

Změna barvy v místě podání

Zánět v místě podání

Nekróza v místě podání

Vzácné

Vyšetření

Zvýšení tělesné teploty

Časté

Zvýšení alanin aminostransferázy

Zvýšení aspartát aminotransferázy

Třída orgánových systémů podle databáze MedDRA

Nežádoucí účinek

Frekvenční kategorie

Zvýšení gama-glutamyl-transferázy

Snížený hemoglobin

Snížení počtu krevních destiček

Méně časté

Snížení počtu bílých krvinek

Časté

Psychiatrické poruchy

Deprese

Časté

* Tyto nežádoucí účinky se vztahují k celé skupině přípravků obsahujícíc

i interferon beta (viz bod

4.4).

T Znění textu pro skupinu přípravků obsahujících interferon, viz dále Plicní arteriální hypertenze.

Popis vybraných nežádoucích účinků

Příznaky podobné chřipce

Onemocnění podobné chřipce se vyskytlo u 47 % pacientů, kterým byl podáván přípravek Plegridy 125 mikrogramů každé 2 týdny, a u 13 % pacientů, kterým bylo podáváno placebo. Výskyt chřipkových příznaků (např. onemocnění podobné chřipce, zimnice, vysoká horečka, bolest pohybového aparátu, bolest svalů, bolest, horečka) byl nejvyšší při zahájení léčby a obvykle poklesl během prvních 6 měsíců. Z pacientů, kteří nahlásili chřipkové příznaky, jich 90 % nahlásilo mírné až středně závažné potíže. Žádné z nich nebyly považovány za závažné. Méně než 1 % pacientů, kterým byl během placebem kontrolované fáze studie ADVANCE podán přípravek Plegridy, ukončilo léčbu kvůli chřipkovým příznakům.

Reakce v místě aplikace

Reakce v místě aplikace (např. zarudnutí, bolest, pruritus, nebo otok v místě aplikace) bylo nahlášeno u 66 % pacientů, kterým byl podáván přípravek Plegridy 125 mikrogramů každé 2 týdny, ve srovnání s 11 % u pacientů dostávajících placebo. Zarudnutí v místě aplikace bylo nejčastěji hlášenou reakcí v místě podání. Z pacientů, kteří měli reakce v místě aplikace, jich 95 % nahlásilo tyto reakce jako mírné až středně závažné. U jednoho pacienta z 1468 pacientů, kterým byl podáván přípravek Plegridy v rámci klinického zkoušení, se vyskytla nekróza v místě aplikace, která se po standardní léčbě zhojila.

Abnormality jaterních aminotransferáz

V porovnání s placebem byl výskyt zvýšených hodnot jaterních transamináz vyšší u pacientů používajících přípravek Plegridy. Většina elevací enzymů byla < 3 krát nad horním limitem normálu (ULN). Zvýšení alanin aminotransferázy a aspartát aminotransferázy (> 5 krát ULN) byla hlášena u 1 % a < 1 % pacientů léčených placebem v uvedeném pořadí a u 2 % a < 1 % pacientů léčených přípravkem Plegridy v uvedeném pořadí. U dvou pacientů, kteří měli abnormality jaterních testů již před zahájením léčby přípravkem Plegridy v klinickém hodnocení, byly pozorovány elevace jaterních transamináz v séru v kombinaci s elevací bilirubinu. Oba případy byly vyřešeny po vysazení přípravku Plegridy.

Poruchy krve

U 7 % pacientů, kterým byl podáván přípravek Plegridy, a u 1 % pacientů v placebo skupině byly pozorovány snížené počty bílých krvinek o < 3,0 x 109/l. Střední počet bílých krvinek zůstal u pacientů léčených přípravkem Plegridy v normálních mezích. Snížené počty bílých krvinek nebyly spojené se zvýšeným rizikem infekcí nebo závažných infekcí. Výskyt potenciálně klinicky významného snížení počtu lymfocytů (< 0,5 x 109/l) (< 1 %), neutrofilů (< 1,0 x 109/l) (< 1 %) a krevních destiček (< 100 x 109/l)

(< 1 %) byl u pacientů léčených přípravkem Plegridy podobný jako u pacientů léčených placebem. U pacientů léčených přípravkem Plegridy byly nahlášeny dva závažné případy: u jednoho pacienta (< 1 %) se vyskytla závažná trombocytopenie (počet krevních destiček < 10 x 109/l), u druhého pacienta (< 1 %) se vyskytla závažná neutropenie (počet neutrofilů < 0,5 x 109/l). U obou pacientů se počet buněk po vysazení přípravku Plegridy vrátil k normálu. U pacientů léčených přípravkem Plegridy byly pozorovány mírné poklesy středního počtu červených krvinek (RBC). Výskyt potenciálně klinicky významného snížení počtu červených krvinek RBC (< 3,3 x 1012/l) byl obdobný u pacientů, kterým byl podáván přípravek Plegridy a pacientů na placebu.

Hypersenzitivní reakce

Hypersenzitivní reakce byly nahlášeny u 16 % pacientů léčených přípravkem Plegridy 125 mikrogramů každé 2 týdny a u 14 % pacientů, kterým bylo podáváno placebo. U méně než 1 % pacientů léčených přípravkem Plegridy se vyskytla závažná hypersenzitivní reakce (např. angioedém, kopřivka), k zotavení došlo krátce po léčbě antihistaminiky a/nebo kortikosteroidy.

Deprese a sebevražedné myšlenky

Celkový výskyt nežádoucích účinků souvisejících s depresí a sebevražednými myšlenkami byl 8 % jak ve skupině, které byl podáván přípravek Plegridy 125 mikrogramů každé 2 týdny, tak i ve skupině, které bylo podáváno placebo. Výskyt závažných nežádoucích příhod souvisejících s depresí a sebevražednými myšlenkami byl podobný a nízký (< 1 %) jak u pacientů léčených přípravkem Plegridy 125 mikrogramů každé 2 týdny, tak i ve skupině, které bylo podáváno placebo.

Záchvat

U pacientů, kterým byl podáván přípravek Plegridy (125 mikrogramů každé 2 týdny), i v placebo skupině byl výskyt záchvatů nízký a srovnatelný (< 1 % v každé skupině).

Plicní arteriální hypertenze

U přípravků s interferonem beta byly hlášeny případy plicní arteriální hypertenze (PAH). Příhody byly hlášeny v různých časových bodech až do několika let od zahájení léčby interferonem beta.

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky prostřednictvím národního systému hlášení nežádoucích účinků uvedeného v Dodatku V.

4.9 Předávkování

V případě předávkování je možné pacienta hospitalizovat, aby mohl být sledován, a je třeba podávat vhodnou podpůrnou léčbu.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Cytostatika a imunomodulační léčiva; imunostimulancia; interferony ATC kód: L03AB13.

Plegridy je interferon beta-1a konjugovaný s jednou lineární 20000 Da molekulou methoxy poly(ethyleneglykol)-O-2-methylpropionaldehydu (20 kDa mPEG-O-2-methylpropionaldehyd) na stupni substituce 1 mol polymeru/mol bílkoviny. Průměrná molekulová hmotnost je kolem 44 kDa, ze kterých proteinová část činí přibližně 23 kDa.

Mechanismus účinku

Úplný mechanismus účinku peginterferonu beta-1a u roztroušené sklerózy (RS) není znám. Plegridy se váže k interferonovému receptoru typu I na povrchu buněk a vyvolává kaskádu intracelulárních reakcí vedoucích

k regulaci interferon-responsivní exprese genů. Biologický účinek, který může být pomocí přípravku Plegridy zprostředkován, zahrnuje zvýšenou produkci protizánětlivých cytokinů (např. IL-4, IL-10, IL-27), tlumení prozánětlivých cytokinů (např. IL-2, IL-12, IFN-y, TNF-a) a inhibici migrace aktivovaných T buněk přes hematoencefalickou bariéru; uplatňovat se však mohou i další mechanismy. Vzhledem k tomu, že patofyziologie RS není plně objasněna, není známo, zda je mechanismus účinku přípravku Plegridy u RS zprostředkován stejnou cestou (cestami) jako biologické účinky popsané výše.

Farmakodynamické účinky

Přípravek Plegridy je interferon beta-1a konjugovaný k jedné lineární 20 kDa methoxy poly(ethyleneglykol) molekule na alfa-amino skupině N-konce aminokyselinového zbytku.

Interferony tvoří skupinu přirozeně se vyskytujících bílkovin, jejichž tvorba je indukována buňkami jako odpověď na biologické a chemické podněty, a které zprostředkovávají nespočet buněčných odpovědí, které se řadí mezi antivirové, antiproliferativní a imunomodulační. Farmakologické vlastnosti přípravku Plegridy jsou obdobné jako u interferonem beta-1a, a má se za to, že jsou zprostředkovány proteinovou částí molekuly.

Farmakodynamické odpovědi byly hodnoceny měřením indukce interferon-responzivních genů, včetně těch, které kódují 2',5'-oligoadenylát syntetázu (2',5'-OAS), protein A myxovirové rezistence (MxA) a několik chemokinů a cytokinů, stejně jako neopterin (D-erythro-1, 2, 3,-trihydroxypropylpterin), produkt interferon-indukovatelného enzymu, GTP-cyklohydroláza I. Genová indukce u zdravých lidí byla u přípravku Plegridy rozsáhlejší ve smyslu nejvyšší hladiny a expozice (plocha pod křivkou účinku) než u nepegylovaného interferonu beta-1a (IM), přičemž oběma byla podána stejná dávka dle aktivity (6 MIU). U přípravku Plegridy byla tato odpověď stabilní a dlouhodobá, s elevacemi detekovanými až po dobu 15 dní v porovnání se 4 dny u nepegylovaného interferonu beta-1a. Zvýšené koncentrace neopterinu byly pozorovány jak u zdravých lidí, tak u pacientů s roztroušenou sklerózou léčených přípravkem Plegridy, se stabilní a prolongovanou elevací po dobu 10 dní, oproti 5 dnům pozorovaným u nepegylovaného interferonu beta-1a. Po dvoutýdenním dávkovacím intervalu se koncentrace neopterinu se vrací na výchozí hodnotu.

Klinická účinnost a bezpečnost

Účinnost a bezpečnost přípravku Plegridy byla posuzována na základě dat z prvního, placebem-kontrolovaného roku 2leté randomizované, dvojitě zaslepené, klinické studie u pacientů s relabující-remitující roztroušenou sklerózou (studie ADVANCE). 1512 pacientů bylo randomizováno do skupin, ve kterých byl pacientům podáván přípravek Plegridy v dávce 125 mikrogramů subkutánně každé 2 (n=512) nebo 4 (n=500) týdny, přičemž v placebo skupině bylo 500 pacientů (n=500).

Primární sledovanou proměnnou byla roční míra relapsů (ARR) v průběhu 1 roku. Uspořádání studie a demografie pacientů jsou uvedeny v Tabulce 2.

Nejsou k dispozici žádné údaje ze studií klinické účinnosti/bezpečnosti, ve kterých by byl přímo srovnáván pegylovaný interferon beta-1a s nepegylovaným, ani údaje o pacientech, u kterých došlo k převedení léčby z nepegylovaného na pegylovaný interferon či obráceně.

Uspořádání studie

Historie onemocnění

Pacienti s RRMS, s nejméně 2 relapsy v předchozích 3 letech a 1 relapsem v předcházejícím roce, s EDSS skóre < 5,0

Sledování

1 rok

Populace ve studii

83 % dosud neléčených pacientů

47 % > 2 relapsy v předcházejícím roce

38 % nejméně 1 Gd+ léze při výchozím hodnocení

92 % > 9 T2 lézí při výchozím hodnocení

16    % EDSS > 4

17    % dříve léčeno

Základní charakteristiky

Průměrný věk (rok)

37

Průměrné/Medián trvání nemoci (roky)

3,6/2,0

Průměrný počet relapsů během posledních 3 let

2,5

Průměrné EDSS skóre při výchozím hodnocení

2,5

EDSS: Expanded Disability Status Scale, Rozšířená stupnice stavu postižení Gd+: gadolinium-enhancující

Přípravek Plegridy podávaný každé 2 týdny významně snížil roční míru relapsů (ARR) o 36% ve srovnání s placebem (p=0,0007) během jednoho roku (Tabulka 3), přičemž konzistentní snížení ARR bylo pozorováno v podskupinách definovaných demografickými parametry a základními charakteristikami onemocnění. Přípravek Plegridy rovněž významně snížil riziko relapsu o 39% (p=0,0003), riziko trvalé progrese postižení potvrzené ve 12 týdnech o 38% (p=0,0383) a ve 24 týdnech (post-hoc analýza) o 54% (p=0,0069), počet nových nebo nově se zvětšujících T2 lézí o 67% (p<0,0001), počet Gd-enhancujících lézí o 86% (p<0,0001) a počet nových T1 hypointenzních lézí ve srovnání s placebem o 53% (p<0,0001). Léčebný účinek byl pozorován již po 6 měsících, přičemž u přípravku Plegridy 125 mikrogramů podávaného každé 2 týdny bylo zjištěno 61% snížení (p<0,0001) nových nebo nově se zvětšujících T2 lézí ve srovnání s placebem. Jak u výsledků týkajících se relapsů, tak MRI, prokázal v prvním roce léčby přípravek Plegridy 125 mikrogramů podávaný každé 2 týdny numericky větší léčebný účinek než přípravek Plegridy podávaný v 4týdenním dávkovacím režimu.

Výsledky po 2 letech potvrdily, že účinnost přetrvávala i po prvním, placebem kontrolovaném roce studie.

V post-hoc analýze 2 letých dat vykazovali pacienti, kterým byl přípravek Plegridy podáván každé 2 týdny, statisticky významné snížení ve srovnání s pacienty, kterým byl přípravek Plegridy podáván každé 4 týdny, pro ARR (24 %, p = 0,0209), riziko relapsu (24 %, p = 0,0212), riziko progrese postižení přetrvávající po dobu 24 týdnů (36 %, p = 0,0459), a MRI (nové/zvětšující se T2 60 %, Gd+ 71 % a nové T1 hypointenzní léze 53 %; p < 0,0001 pro všechny).

Výsledky této studie jsou prezentovány v Tabulce 3.

Placebo

Plegridy

Plegridy

125 mikrogramů

125 mikrogramů

každé 2 týdny

každé 4 týdny

Klinické závěry

N

500

512

500

Roční míra relapsů

0,397

0,256

0,288

Relativní podíl

0,64

0,72

95% CI

0,50 - 0,83

0,56 - 0,93

Hodnota P

p=0,0007

p=0,0114

Procento pacientů s relapsem

0,291

0,187

0,222

HR

0,61

0,74

95% CI

0,47 - 0,80

0,57 - 0,95

Hodnota P

p=0,0003

p=0,020

Podíl pacientů s 12 týdnů potvrzenou progresí postižení*

0,105

0,068

0,068

HR

0,62

0,62

95% CI

0,40 - 0,97

0,40 - 0,97

Hodnota P

p=0,0383

p=0,0380

Podíl pacientů s 24 týdnů potvrzenou progresí postižení *

0,084

0,040

0,058

HR

0,46

0,67

95% CI

(0,26 - 0,81)

(0,41 - 1,10)

Hodnota P

p=0,0069

p=0,1116

MRI závěry

N

476

457

462

Průměrný [Medián] počet nových nebo

13,3 [6,0]

4,1 [1,0]

9,2 [3,0]

nově se zvětšujících T2 hyperintenzních lézí (rozpětí)

(0 - 148)

(0 - 69)

(0 - 113)

Podíl průměrného počtu lézí (95%

0,33 (0,27; 0,40)

0,72 (0,60; 0,87)

CI)

Hodnota P

p<0,0001

p=0,0008

Průměrný [Medián] počet Gd-

1,4a [0,0]

0,2 [0,0]

0,9 [0,0]

enhancujících lézí (rozsah)

(0 - 39)

(0 - 13)

(0 - 41)

% snížení vs placebo

86

36

Hodnota P

p<0,0001

p=0,0738

Průměrný [Medián] počet nových T1

3,8 [1,0]

1,8 [0,0]

3,1 [1,0]

hypointenzních lézí (rozsah)

(0 - 56)

(0 - 39)

(0 - 61)

% snížení vs placebo

53

18

Hodnota P

p<0,0001

0,0815

HR: Poměr rizik

CI: Interval spolehlivosti

* Trvalá progrese invalidity byla definována jako nárůst EDSS o nejméně 1 bod oproti výchozí hodnotě u EDSS > 1 nebo 1,5bodový nárůst u pacientů s výchozím EDSS 0, přetrvávající po dobu 12/24 týdnů. An=477

Pacienti, u kterých selhala předchozí léčba RS, nebyli do studie zahrnuti.

Podskupiny pacientů s vyšší aktivitou nemoci byly definovány na základě počtu relapsů a MRI kritérií, jak je uvedeno níže, s následujícími výsledky pro účinnost:

-    U pacientů s > 1 relapsem v předchozím roce a > 9 T2 lézemi nebo > 1 Gd+ lézí (n=1401) byla roční míra relapsů v 1 roce 0,39 u placeba, 0,29 u přípravku Plegridy podávaného každé 4 týdny a 0,25 u přípravku Plegridy podávaného každé 2 týdny.

Výsledky v této podskupině byly konzistentní s výsledky v celkové populaci.

-    U pacientů s > 2 relapsy v předchozím roce a nejméně 1 Gd+ lézí (n=273), byla roční míra relapsů v 1 roce 0,47 u placeba, 0,35 přípravku Plegridy podávaného každé 4 týdny, a 0,33 u přípravku Plegridy podávaného každé 2 týdny.

Výsledky v této podskupině byly numericky konzistentní s výsledky v celkové populaci, ale nebyly statisticky významné.

Pediatrická populace

Evropská agentura pro léčivé přípravky udělila odklad povinnosti předložit výsledky studií s přípravkem Plegridy u jedné nebo více podskupin pediatrické populace v léčbě roztroušené sklerózy (informace o použití u dětí viz bod 4.2).

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Peginterferon beta-1a má ve srovnání s nepegylovaným interferonem beta-1a delší poločas eliminace v séru. Obdobně jako ve studiích jedné dávky a opakovaných dávek u zdravých lidí, byla sérová koncentrace peginterferonu beta-1a úměrná dávce v rozmezí 63 až 188 mikrogramů. Farmakokinetika zjištěná u pacientů s roztroušenou sklerózou byla konzistentní s farmakokinetikou u zdravých jedinců.

Absorpce

Po subkutánním podání peginterferonu beta-1a pacientům s roztroušenou sklerózou bylo nejvyšší koncentrace dosaženo 1 až 1,5 dne po aplikaci. Po opakovaném podávání 125 mikrogramů každé dva týdny byla Cmax (průměr ± SE) 280 ± 79 pg/ml.

Subkutánní podání jednotlivých dávek 63 (6MIU), 125 (12MIU), a 188 (18 MIU) mikrogramů peginterferonu beta-1a vedlo k přibližně 4, 9, a 13násobně vyšším expozičním (AUQ68h) hodnotám a přibližně 2, 3,5 a 5násobně vyšší Cmax ve srovnání s intramuskulární aplikací 30 (6MIU) mikrogramů nepegylovaného beta-1a.

Distribuce

Po opakovaném subkutánním podávání 125 mikrogramových dávek každé dva týdny, byl distribuční objem neupravený dle biologické dostupnosti (průměr ± SE) 481 ± 105 l.

Biotransformace a eliminace

Za hlavní cestu vylučování přípravku Plegridy je považována eliminace močí (ledvinami). Proces kovalentní konjugace PEG části k proteinu může změnit in vivo vlastnosti nemodifikované bílkoviny, včetně snížené ledvinové clearance a snížené proteolýzy, čímž se prodlužuje poločas v oběhu. Proto je poločas (t1/2) peginterferonu beta-1a u zdravých dobrovolníků přibližně 2násobně delší než nepegylovaného interferonu beta-1a. U pacientů s roztroušenou sklerózou byl tJ/2 (průměr ± SE) peginterferonu beta-1a v rovnovážném stavu 78 ± 15 hodin. Průměrná clearance peginterferonu beta-1a v rovnovážném stavu byla 4,1 ± 0,4 l/hod.

Zvláštní populace

Porucha funkce ledvin

Studie, při které byla jedna dávka podána zdravým jedincům a jedincům s různým stupněm poruchy funkce ledvin (s mírnou, středně závažnou a závažnou poruchou funkce ledvin, stejně jako u jedinců s konečným stádiem chronického onemocnění ledvin), ukázala částečné zvýšení AUC (13-62 %) a Cmax (42-71 %) u jedinců s mírnou (odhadovaná míra glomerulární filtrace 50 až < 80 ml/min/1,73 m2), středně závažnou (odhadovaná míra glomerulární filtrace 30 až < 50 ml/min/1,73 m2) a závažnou (odhadovaná míra glomerulární filtrace <30 ml/min/1,73 m2) poruchou funkce ledvin, ve srovnání s jedinci s normální funkcí ledvin (odhadovaná míra glomerulární filtrace > 80 ml/min/1,73 m2). Jedinci v konečném stádiu chronického onemocnění ledvin, kteří potřebovali 2 - 3 hemodialýzy týdně, měli podobnou AUC a Cmax jako jedinci s normální funkcí ledvin. Každá hemodialýza snížila koncentraci peginterferonu beta-1a přibližně o 24 %, což naznačuje, že hemodialýza částečně odstraňuje peginterferon beta-1a ze systémové cirkulace.

Jaterní funkce

Farmakokinetika peginterferonu beta-1a nebyla hodnocena u pacientů s poruchou funkce jater.

Starší pacienti

Klinické zkušenosti u pacientů starších 65 let jsou omezené. Výsledky populační farmakokinetické analýzy (u pacientů nad 65 let) však ukazují, že věk nemá na clearance peginterferonu beta-1a vliv.

Pohlaví

V    populační farmakokinetické analýze nebyl zjištěn žádný vliv pohlaví na farmakokinetiku peginterferonu beta-1a.

Rasa

V    populační farmakokinetické analýze nebyl zjištěn žádný vliv rasy na farmakokinetiku peginterferonu beta-1a.

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Toxicita

Opakované subkutánní podání peginterferonu beta-1a opicím rhesus v dávkách až 400násobně (založeno na expozici, AUC) převyšujících doporučené terapeutické dávky: po první a druhé týdenní dávce nebyly pozorovány žádné jiné účinky než známá mírná farmakologická odpověď opic rhesus na interferon beta-1a. Vzhledem k tomu, že byla expozice od 3. týdne z důvodu tvorby protilátek proti humánnímu interferonu beta-1a opicemi rhesus značně snížena, byly toxikologické studie s opakovanými dávkami omezeny na 5 týdnů. Na základě těchto studií proto dlouhodobá bezpečnost chronického podávání přípravku Plegridy pacientům nemůže být posuzována.

Mutageneze

Peginterferon beta-1a nebyl při testu bakteriální reverzní mutace in vitro (Amesův test) mutagenní, ani klastogenní při in vitro analýze na vzorku lidských lymfocytů.

Karcinogeneze

Na zvířatech nebyl karcinogenní účinek Peginterferonu beta-1a testován. Podle známé farmakologie interferonu beta-1a a klinických zkušeností s interferonem beta se očekává nízký karcinogenní potenciál.

Reprodukční toxicita

Reprodukční toxicita peginterferonu beta-1a u březích zvířat nebyla testována. Studie fertility a vývoje u opic rhesus byly prováděny s nepegylovaným interferonem beta-1a. Při podávání velmi vysokých dávek byly u pokusných zvířat zjištěny negativní vlivy na ovulaci a zvýšená incidence abortů. Nejsou dostupné žádné informace o potenciálních účincích peginterferonu beta-1a na fertilitu samců. Při opakovaném podávání peginterferonu beta-1a pohlavně zralým samicím opic byly pozorovány účinky na délku menstruačního cyklu a hladiny progesteronu. Byla prokázána reverzibilita účinku na délku menstruačního cyklu. Není známo, zda je možné extrapolovat tato neklinická data na člověka.

Údaje ze studií s jinými sloučeninami interferonu beta neprokázaly teratogenní potenciál. K dispozici jsou jen omezené údaje o účincích interferonu beta-1a na peri- a postnatální období.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1    Seznam pomocných látek

Trihydrát octanu sodného Kyselina octová 98%

Arginin-hydrochlorid Polysorbát 20 Voda na injekci

6.2    Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3    Doba použitelnosti

3 roky

Přípravek Plegridy může být uchováván při pokojové teplotě (do 25 °C) po dobu až 30 dnů, avšak musí být chráněn před světlem. Jestliže je přípravek Plegridy uchováván při pokojové teplotě po dobu celkem 30 dnů, měl by být buď použit, nebo zlikvidován. Pokud není zřejmé, zda byl přípravek Plegridy uchováván při pokojové teplotě 30 dní nebo více, je třeba jej zlikvidovat.

6.4    Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte v chladničce (2 °C - 8 °C).

Chraňte před mrazem.

Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem.

Další informace o uchovávání při pokojové teplotě (do 25 °C) viz bod 6.3.

6.5    Druh obalu a obsah balení

Součástí jednorázového pružinového injekčního pera s názvem Plegridy Pen je předplněná injekční stříkačka Plegridy. Uvnitř pera je 1 ml předplněná injekční stříkačka, vyrobená ze skla (Typ I), uzavřená brombutylovou pryžovou zátkou a pevným termoplastickým polypropylenovým krytem jehly a obsahující 0,5 ml roztoku.

Balení k zahájení léčby přípravkem Plegridy obsahuje 1 x 63mikrogramové předplněné pero (pero označené oranžovou barvou, 1. dávka) a 1 x 94mikrogramové předplněné pero (pero označené modrou barvou, 2. dávka) v ochranných plastových zásobnících.

6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

BIOGEN IDEC LIMITED

Innovation House

70 Norden Road

Maidenhead

Berkshire

SL6 4AY

Velká Británie

8.    REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)

EU/1/14/934/002

9.    DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

Datum první registrace: 18. července 2014

10. DATUM REVIZE TEXTU

Podrobné informace o tomto léčivém přípravku jsou k dispozici na webových stránkách Evropské agentury pro léčivé přípravky http://www.ema.europa.eu.

Tento léčivý přípravek podléhá dalšímu sledování. To umožní rychlé získání nových informací o bezpečnosti. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili jakákoli podezření na nežádoucí účinky. Podrobnosti o hlášení nežádoucích účinků viz bod 4.8.

1. NÁZEV PŘÍPRAVKU

Plegridy 125 mikrogramů injekční roztok v předplněném peru.

2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jedno 125mikrogramové předplněné pero obsahuje peginterferonum beta-1a* 125 mikrogramů v 0,5 ml injekčního roztoku.

Dávka označuje množství interferonu beta-1a vázaného v peginterferonu beta-1a a nebere v úvahu připojený PEG zbytek.

*Léčivá látka, peginterferon beta-1a, je kovalentní konjugát interferonu beta-1a, produkovaného ovariálními buňkami čínského křečka, a methoxy poly(ethyleneglykolu) s molekulovou hmotností 20,000 daltonů (20 kDa) za použití O-2-methylpropionaldehydové vazby.

Účinnost tohoto přípravku nelze srovnávat s jinými pegylovanými nebo nepegylovanými proteiny stejné terapeutické třídy. Více informací viz bod 5.1.

Pomocné látky se známým účinkem

Jedno předplněné pero obsahuje 0,13 mg sodíku. Úplný seznam pomocných látek, viz bod 6.1.

3.    LÉKOVÁ FORMA

Injekční roztok (injekce).

Čirý a bezbarvý roztok s pH 4,5-5,1.

4.    KLINICKÉ ÚDAJE

4.1    Terapeutické indikace

Přípravek Plegridy je indikován k léčbě dospělých pacientů s relabující-remitující roztroušenou sklerózou (viz bod 5.1).

4.2    Dávkování a způsob podání

Léčba má být zahájena pod dohledem lékaře, který má zkušenosti s léčbou roztroušené sklerózy.

Účinnost přípravku Plegridy byla prokázána oproti placebu. Nejsou dostupné přímé srovnávací údaje pro přípravek Plegridy versus nepegylovaný interferon beta, ani údaje o účinnosti přípravku Plegridy po převedení pacienta z léčby nepegylovaným interefonem beta. Toto je třeba vzít v úvahu při převádění pacientů z pegylovaného na nepegylovaný interferon a obráceně. Viz také bod 5.1.

Doporučená dávka přípravku Plegridy je 125 mikrogramů podaných subkutánně každé 2 týdny (14 dní).

Zahájení léčby

Je doporučováno, aby pacienti zahájili léčbu 1. dávkou 63 mikrogramů (den 0), ve 2. dávce zvýšili na 94 mikrogramů (den 14) a 3. dávkou dosáhli plné dávky 125 mikrogramů (den 28), a potom pokračovali s plnou dávkou (125 mikrogramů) každé dva týdny (14 dní), (viz Tabulka 1). Balení k zahájení léčby obsahuje první dvě dávky (63 mikrogramů a 94 mikrogramů).

Tabulka 1: Rozpis titrace při zahájení

éčby

Dávka

Čas*

Množství (mikrogramy)

Označení předplněného pera

1. Dávka

Den 0

63

Oranžové

2. Dávka

Den 14

94

Modré

3. Dávka

Den 28

125 (plná dávka)

Šedé

*Dávkování každé 2 týdny (14 dní).

Titrace dávky při zahájení léčby může pomoci zmírnit příznaky podobné chřipce, které se mohou při zahájení léčby interferony objevit. Profylaktické a souběžné podávání protizánětlivých, analgetických a/nebo antipyretických léčiv může zabránit rozvoji nebo zmírnit chřipkové příznaky, které někdy léčbu interferony provází (viz bod 4.8).

Pokud dojde k vynechání dávky, měla by být podána co nejdříve.

•    Zbývá-li 7 a více dnů do další plánované dávky: Pacienti mají okamžitě dostat vynechanou dávku. Léčba pak může pokračovat další plánovanou dávkou dle rozpisu.

•    Zbývá-li méně než 7 dní do další plánované dávky: Pacienti musí začít nové 2týdenní dávkovací schéma, začínající od okamžiku podání vynechané dávky. Pacient nesmí dostat dvě dávky přípravku Plegridy v rozmezí kratším než 7 dnů.

Zvláštní populace

Starší populace

Bezpečnost a účinnost přípravku Plegridy u pacientů starších než 65 let nebyla z důvodu omezeného počtu těchto pacientů zařazovaných do klinických studií dostatečně prozkoumána.

Porucha funkce ledvin

Na základě dat ze studií při mírné, středně závažné a závažné poruše funkce ledvin a při konečném stádiu ledvinového onemocnění není žádná úprava dávkování u pacientů s poruchou funkce ledvin nutná (viz body

4.4 a 5.2).

Porucha funkce jater

Přípravek Plegridy nebyl u pacientů s poruchou funkce jater zkoušen (viz bod 4.4).

Pediatrická populace

Bezpečnost a účinnost přípravku Plegridy u dětí a dospívajících ve věku 0 až 18 let s roztroušenou sklerózou nebyly stanoveny. Nejsou k dispozici žádné údaje.

Přípravek Plegridy je určen k subkutánnímu podání.

Doporučuje se, aby zdravotnický pracovník zacvičil pacienta ve správné technice samostatného podání subkutánní injekce za použití předplněného pera. Pacienty je třeba poučit, aby místa pro podání subkutánní injekce střídali. Obvyklá místa podání subkutánní injekce jsou břicho, paže a stehno.

Každé předplněné pero Plegridy se dodává s nasazenou jehlou. Předplněná pera jsou určena pouze na jedno použití a po použití se musí zlikvidovat.

Opatření, která je nutno učinit před zacházením s léčivým přípravkem nebo před jeho podáním

Po vyjmutí z chladničky se má přípravek Plegridy nechat před aplikací ohřát na pokojovou teplotu (asi 30 minut). K ohřátí přípravku Plegridy se nesmí používat externí zdroje tepla, jako je horká voda.

Předplněné pero Plegridy nesmí být použito, dokud se ve stavovém okénku nezobrazí zelené pruhy. Předplněné pero Plegridy nesmí být použito v případě, že je roztok zabarven, zakalen nebo obsahuje plovoucí částice. Tekutina v okénku zobrazujícím léčivo musí být čirá a bezbarvá.

4.3    Kontraindikace

-    Hypersensitivita na přirozený nebo rekombinantní interferon beta nebo peginterferon nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.

-    Zahájení léčby během těhotenství (viz bod 4.6).

-    Pacienti se stávající těžkou depresí a/nebo sebevražednými myšlenkami (viz body 4.4 a 4.8).

4.4    Zvláštní upozornění a opatření pro použití Poškození jater

V souvislosti s léčivými přípravky obsahujícími interferon beta bylo zaznamenáno zvýšení sérových hodnot jaterní aminotransferázy, hepatitida, autoimunitní hepatitida a vzácné případy selhání jater. V souvislosti s užíváním přípravku Plegridy bylo pozorováno zvýšení jaterních enzymů. U pacientů by mábýt sledován výskyt příznaků poškození jater (viz bod 4.8).

Deprese

Přípravek Plegridy má být podáván s opatrností pacientům, kteří v minulosti trpěli depresivním onemocněním (viz bod 4.3). Deprese se vyskytuje ve zvýšené míře u pacientů s roztroušenou sklerózou a v souvislosti s používáním interferonu. Pacienti musí být poučeni, že v případě výskytu jakékoliv známky deprese a/nebo sebevražedných myšlenek mají neprodleně informovat svého ošetřujícího lékaře.

Tito pacienti pak musí být v průběhu léčby pečlivě sledováni a odpovídajícím způsobem léčeni. Je třeba zvážit i přerušení léčby přípravkem Plegridy (viz bod 4.8).

Hypersenzitivní reakce

Jako vzácná komplikace při léčbě interferonem beta, včetně přípravku Plegridy, byly hlášeny závažné hypersenzitivní reakce. Pokud se objeví závažné hypersenzitivní reakce, peginterferon beta-1a má být vysazen (viz bod 4.8).

Reakce v místě podání injekce

Při subkutánní aplikaci interferonu beta byly hlášeny reakce v místě podání, včetně nekrózy v místě podání.

Pacienti mají být poučeni o používání aseptické injekční techniky, aby se minimalizovalo riziko reakcí v místě podání injekce. Způsob aplikace samotným pacientem má být pravidelně kontrolován, zvláště pokud se reakce v místě podání objevily. Pacienty je třeba poučit, aby informovali svého lékaře, jestliže zjistí jakékoli postižení kůže v místě podání, případně provázené otokem nebo výpotkem. U jednoho pacienta léčeného přípravkem Plegridy se v klinické studii objevila nekróza v místě podání. Rozhodnutí přerušit terapii po výskytu jedné nekrózy v místě podání záleží na rozsahu nekrózy (viz bod 4.8).

Snížené počty periferních krevních elementů

U pacientů léčených interferonem beta byly hlášeny případy sníženého počtu krvinek v periferní krvi ve všech buněčných řadách, včetně vzácné pancytopenie a závažné trombocytopenie. U pacientů léčených přípravkem Plegridy byly pozorovány cytopenie, včetně vzácné závažné neutropenie a trombocytopenie. U pacientů je třeba monitorovat příznaky sníženého počtu krevních elementů v periferní krvi (viz bod 4.8).

Poruchy ledvin a močových cest

Nefrotický syndrom

Během léčby přípravky obsahujícími interferon beta byly hlášeny případy nefrotického syndromu spojeného s různými základními nefropatiemi, které zahrnují kolabující fokálně segmentální glomerulosklerózu (FSGS), nefropatii s minimálními změnami (MCD), membranoproliferativní glomerulonefritidu (MPGN) a membranózní glomerulopatii (MGN). Příhody byly hlášeny v různých časových bodech během léčby a mohou se objevit po několika letech léčby interferonem beta. Doporučuje se pravidelně sledovat časné příznaky, např. edém, proteinurie a poruchy funkce ledvin, zejména u pacientů s vysokým rizikem onemocnění ledvin. Je nutná rychlá léčba nefrotického syndromu a je třeba zvážit ukončení léčby přípravkem Plegridy.

Závažná porucha funkce ledvin

U pacientů se závažnou poruchou funkce ledvin je nutné při podávání přípravku Plegridy postupovat opatrně.

Trombotická mikroangiopatie (TMA)

V souvislosti s přípravky obsahujícími interferon beta byly hlášeny případy trombotické mikroangiopatie (TMA) projevující se jako trombotická trombocytopenická purpura (TTP) nebo hemolyticko-uremický syndrom (HUS), včetně fatálních případů. Případy byly hlášeny v různých časových bodech během léčby a mohou se objevit několik týdnů až několik let po zahájení léčby interferonem beta. Mezi časné klinické příznaky patří trombocytopenie, nově nastupující hypertenze, horečka, symptomy týkající se centrální nervové soustavy (např. zmatenost, paréza) a zhoršená funkce ledvin. Mezi laboratorní nálezy naznačující TMA patří snížený počet krevních destiček, zvýšená hladina laktát dehydrogenázy (LDH) v séru v důsledku hemolýzy a schistocyty (fragmenty erytrocytů) v krevním nátěru. Proto, pokud jsou zjištěny klinické příznaky TMA, doporučuje se provést další kontrolu počtu krevních destiček, hladiny LDH v séru, krevních nátěrů a funkce ledvin. Jestliže je diagnostikována TMA, je třeba okamžitě zahájit léčbu (a zvážit výměnu plazmy), přičemž se doporučuje okamžitě přerušit léčbu přípravkem Plegridy.

Laboratorní abnormality

S podáváním interferonů jsou spojeny změny hodnot laboratorních vyšetření. K obvyklým vyšetřením vyžadovaným pro sledování pacientů s RS je rovněž doporučeno provést také celkový krevní obraz a vyšetření diferenciálního počtu bílých krvinek, vyšetření počtu krevních destiček a biochemické vyšetření krve, včetně jaterních funkčních testů (např. aspartát aminotransferáza (AST), alanin aminotransamináza (ALT)), před zahájením léčby a v pravidelných intervalech po zavedení léčby přípravkem Plegridy, a poté periodicky při absenci klinických příznaků.

U pacientů s myelosupresí může být třeba intenzivněj šího sledování celkového krevního obrazu, s diferenciálem a počtem krevních destiček.

Při podávání přípravků s interferonem beta byla pozorována hypotyreóza a hypertyreóza. Pravidelné testy funkce štítné žlázy se doporučují u pacientů s anamnézou dysfunkce štítné žlázy nebo na základě klinické indikace.

Záchvat

Přípravek Plegridy je zapotřebí podávat s opatrností u pacientů se záchvaty v anamnéze, těm, kteří jsou léčeni antiepileptiky, zejména pokud není jejich epilepsie pod adekvátní kontrolou antiepileptiky (viz bod 4.8).

Onemocnění srdce

U pacientů užívajících interferon beta bylo hlášeno zhoršení srdečního onemocnění. Incidence kardiovaskulárních příhod byla podobná u přípravku Plegridy (125 mikrogramů každé 2 týdny) a skupin léčených placebem (7 % v každé skupině). U pacientů, kterým byl podáván přípravek Plegridy ve studii ADVANCE, nebyly zaznamenány žádné vážné kardiovaskulární příhody. U pacientů s již existujícím rozpoznatelným srdečním onemocněním, jako je kongestivní srdeční selhání, onemocnění koronárních cév nebo arytmie, by však mělo být sledováno případné zhoršení jejich stavu, zejména při zahájení léčby.

Imunogenicita

Pacienti mohou proti přípravku Plegridy vyvinout protilátky. Údaje o pacientech léčených dva roky přípravkem Plegridy naznačují, že méně než 1% (5/715) z nich vyvinulo perzistentní neutralizační protilátky proti interferonu beta-1a v peginterferonu beta-1a. Neutralizační protilátky mohou snižovat klinickou účinnost. Vznik protilátek proti interferonové části peginterferonu beta-1a však neměl žádný zřejmý vliv na bezpečnost ani klinickou účinnost, přičemž analýza je limitována nízkým výskytem immunogenicity.

3 % pacientů (18/681) vyvinula perzistentní protilátky proti PEG části peginterferonu beta-1a. V provedené klinické studii neměla tvorba protilátek proti PEG části peginterferonu beta-1a žádný zřejmý vliv na bezpečnost ani klinickou účinnost (včetně roční míry relapsů, MRI lézí a progrese postižení).

Porucha funkce jater

U pacientů se závažnou poruchou funkce jater by se mělo dbát zvýšené opatrnosti a je třeba je při podávání přípravku Plegridy pečlivě sledovat. U pacientů je třeba sledovat příznaky poškození jater a je třeba dbát zvýšené opatrnosti, pokud jsou interferony užívány souběžně s jinými léčivými přípravky, které mohou způsobovat poškození jater (viz body 4.8 a 5.2).

Obsah sodíku

Jedno předplněné pero obsahuje méně než 1 mmol (23 mg) sodíku, a proto se považuje za v podstatě „bez sodíku“.

4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Nebyly provedeny žádné interakční studie. Klinické studie naznačují, že pacientům s roztroušenou sklerózou je možné během relapsů podávat přípravek Plegridy a kortikosteroidy. Bylo zjištěno, že interferony snižují aktivitu dependentních enzymů jaterního cytochromu P450 u lidí a zvířat. Se zvýšenou pozorností je třeba postupovat při podávání přípravku Plegridy v kombinaci s léčivými přípravky, které mají úzký terapeutický index a jejichž clearance je ve větší míře závislá na jaterním cytochromu P450 jako např. s některými skupinami antiepileptik a antidepresiv.

4.6 Fertilita, těhotenství a kojení

Ženy ve fertilním věku

Ženy ve fertilním věku musí používat vhodnou antikoncepci. Pokud pacientka otěhotní nebo plánuje otěhotnět během užívání přípravku Plegridy, měla by být informována o potenciálních nebezpečích a je zapotřebí zvážit přerušení léčby (viz bod 5.3). U pacientek s vysokou mírou relapsů před zahájením léčby je třeba posoudit riziko závažného relapsu po vysazení přípravku Plegridy v případě těhotenství oproti možnému zvýšenému riziku samovolného potratu.

Těhotenství

Údaje o podávání přípravku Plegridy těhotným ženám jsou omezené. Dostupné údaje naznačují, že může existovat zvýšené riziko samovolného potratu. Zahájení léčby je během těhotenství kontraindikováno (viz bod 4.3).

Kojení

Není známo, zda se peginterferon beta-1a vylučuje do lidského mateřského mléka. Vzhledem k možnosti závažných nežádoucích reakcí u kojených dětí, je nutno rozhodnout, zda přerušit kojení nebo léčbu přípravkem Plegridy.

Fertilita

Nejsou k dispozici žádné údaje o účincích peginferferonu beta-1a na fertilitu lidí. Při velmi vysokých dávkách byl u zvířat pozorován anovulační účinek (viz bod 5.3). Nejsou dostupné žádné informace o účincích peginterferonu beta-1a na fertilitu samců u zvířat.

4.7    Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Nežádoucí příhody související s centrálním nervovým systémem spojené s užíváním interferonu beta mohou ovlivnit schopnost pacientů řídit a obsluhovat stroje (viz bod 4.8).

4.8    Nežádoucí účinky

Shrnutí bezpečnostního profilu

Nejčastějšími nežádoucími účinky na přípravek (ADR) (s častějším výskytem než u placeba) u přípravku Plegridy 125 mikrogramů, podávaného subkutánně každé 2 týdny, byly: zarudnutí v místě vpichu, příznaky podobné chřipce, horečka, bolest hlavy, bolesti svalů, zimnice, bolest v místě podání, slabost, svědění v místě podání a bolesti kloubů.

Nejčastěji hlášenými nežádoucími účinky, které vedly k ukončení léčby přípravkem Plegridy 125 mikrogramů podávaného subkutánně každé 2 týdny, byly příznaky podobné chřipce (<1%).

Tabulkový přehled nežádoucích účinků

V klinických studiích s 1468 pacienty, kterým byl podáván přípravek Plegridy po dobu 177 týdnů (celková expozice ekvivalentní 1932 pacientorokům), 1093 pacientů používalo přípravek Plegridy nejméně 1 rok a 415 pacientů používalo přípravek Plegridy nejméně 2 roky. Zkušenost z randomizované, nekontrolované fáze (rok 2) u studie ADVANCE a u dvouleté pokračovací studie bezpečnosti ATTAIN byla shodná se zkušeností u jednoroční placebem-kontrolované fáze studie ADVANCE.

Tabulka shrnuje nežádoucí účinky (incidence vyšší než u placeba a s důvodnou možností kauzality) u 512 pacientů léčených přípravkem Plegridy, dávka 125 mikrogramů subkutánně každé 2 týdny, a u 500 pacientů, kterým bylo podáváno placebo po dobu 48 týdnů.

Nežádoucí účinky jsou uváděny ve formě MedDRA preferovaných termínů podle tříd orgánových systémů podle databáze MedDRA. Frekvence nežádoucích účinků jsou vyjádřeny podle následujících kategorií:

-    Velmi časté (>1/10)

-    Časté (>1/100 až <1/10)

-    Méně časté (>1/1 000 až <1/100)

-    Vzácné (>1/10 000 až <1/1 000)

-    Velmi vzácné (<1/10 000)

-    Není známo (z dostupných údajů nelze určit)

Třída orgánových systémů podle databáze MedDRA

Nežádoucí účinek

Frekvenční kategorie

Poruchy krve a lymfatického systému

T rombocytopenie

Méně časté

Trombotická mikroangiopatie včetně trombotické trombocytopenické purpury/hemolyticko-uremický syndrom*

Vzácné

Poruchy imunitního systému

Hypersenzitivní reakce

Méně časté

Poruchy nervového systému

Bolest hlavy

Velmi časté

Záchvat

Méně časté

Respirační, hrudní a mediastinální poruchy

Plicní arteriální hypertenze^

Není známo

Gastrointestinální poruchy

Nauzea

Časté

Zvracení

Poruchy kůže a podkožní tkáně

Pruritus

Časté

Kopřivka

Méně časté

Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně

Bolest svalů

Velmi časté

Bolest kloubů

Poruchy ledvin a močových cest

Nefrotický syndrom, glomeruloskleróza

Vzácné

Celkové poruchy a reakce v místě aplikace

Erytém v místě podání

Velmi časté

Chřipce podobné příznaky

Horečka

Zimnice

Bolestivost v místě podání

Slabost

Pruritus v místě podání

Hypertermie

Časté

Bolest

Otok v místě podání

Pocit tepla v místě podání

Hematom v místě podání

Vyrážka v místě podání

Zduření v místě podání

Změna barvy v místě podání

Zánět v místě podání

Nekróza v místě podání

Vzácné

Vyšetření

Zvýšení tělesné teploty

Časté

Zvýšení alanin aminostransferázy

Zvýšení aspartát aminotransferázy

Zvýšení gama-glutamyl-transferázy

Snížený hemoglobin

Snížení počtu krevních destiček

Méně časté

Třída orgánových systémů podle databáze MedDRA

Nežádoucí účinek

Frekvenční kategorie

Snížení počtu bílých krvinek

Časté

Psychiatrické poruchy

Deprese

Časté

* Tyto nežádoucí účinky se vztahují k celé skupině přípravků obsahujícíc

i interferon beta (viz bod

Znění textu pro skupinu přípravků obsahujících interferon, viz dále Plicní arteriální hypertenze.

Popis vybraných nežádoucích účinků

Příznaky podobné chřipce

Onemocnění podobné chřipce se vyskytlo u 47 % pacientů, kterým byl podáván přípravek Plegridy 125 mikrogramů každé 2 týdny, a u 13 % pacientů, kterým bylo podáváno placebo. Výskyt chřipkových příznaků (např. onemocnění podobné chřipce, zimnice, vysoká horečka, bolest pohybového aparátu, bolest svalů, bolest, horečka) byl nejvyšší při zahájení léčby a obvykle poklesl během prvních 6 měsíců. Z pacientů, kteří nahlásili chřipkové příznaky, jich 90 % nahlásilo mírné až středně závažné potíže. Žádné z nich nebyly považovány za závažné. Méně než 1 % pacientů, kterým byl během placebem kontrolované fáze studie ADVANCE podán přípravek Plegridy, ukončilo léčbu kvůli chřipkovým příznakům.

Reakce v místě aplikace

Reakce v místě aplikace (např. zarudnutí, bolest, pruritus, nebo otok v místě aplikace) bylo nahlášeno u 66 % pacientů, kterým byl podáván přípravek Plegridy 125 mikrogramů každé 2 týdny, ve srovnání s 11 % u pacientů dostávajících placebo. Zarudnutí v místě aplikace bylo nejčastěji hlášenou reakcí v místě podání. Z pacientů, kteří měli reakce v místě aplikace, jich 95 % nahlásilo tyto reakce jako mírné až středně závažné. U jednoho pacienta z 1468 pacientů, kteří dostávali přípravek Plegridy v rámci klinického zkoušení, se vyskytla nekróza v místě aplikace, která se po standardní léčbě zhojila.

Abnormality jaterních aminotransferáz

V porovnání s placebem byl výskyt zvýšených hodnot jaterních transamináz vyšší u pacientů používajících přípravek Plegridy. Většina elevací enzymů byla < 3 krát nad horním limitem normálu (ULN). Zvýšení alanin aminotransferázy a aspartát aminotransferázy (> 5 krát ULN) byla hlášena u 1 % a < 1 % pacientů léčených placebem v uvedeném pořadí a u 2 % a < 1 % pacientů léčených přípravkem Plegridy v uvedeném pořadí. U dvou pacientů, kteří měli abnormality jaterních testů již před zahájením léčby přípravkem Plegridy v klinickém hodnocení, byly pozorovány elevace jaterních transamináz v séru v kombinaci s elevací bilirubinu. Oba případy byly vyřešeny po vysazení přípravku Plegridy.

Poruchy krve

U 7 % pacientů, kterým byl podáván přípravek Plegridy, a u 1 % pacientů v placebo skupině byly pozorovány snížené počty bílých krvinek o < 3,0 x 109/l. Střední počet bílých krvinek zůstal u pacientů léčených přípravkem Plegridy v normálních mezích. Snížené počty bílých krvinek nebyly spojené se zvýšeným rizikem infekcí nebo závažných infekcí. Výskyt potenciálně klinicky významného snížení počtu lymfocytů (< 0,5 x 109/l) (< 1 %), neutrofilů (< 1,0 x 109/l) (< 1 %) a krevních destiček (< 100 x 109/l)

(< 1 %) byl u pacientů léčených přípravkem Plegridy podobný jako u pacientů léčených placebem. U pacientů léčených přípravkem Plegridy byly nahlášeny dva závažné případy: u jednoho pacienta (< 1 %) se vyskytla závažná trombocytopenie (počet krevních destiček < 10 x 109/l), u druhého pacienta (< 1 %) se vyskytla závažná neutropenie (počet neutrofilů < 0,5 x 109/l). U obou pacientů se počet buněk po vysazení přípravku Plegridy vrátil k normálu. U pacientů léčených přípravkem Plegridy byly pozorovány mírné poklesy středního počtu červených krvinek (RBC). Výskyt potenciálně klinicky významného snížení počtu červených krvinek RBC (< 3,3 x 1012/l) byl obdobný u pacientů, kterým byl podáván přípravek Plegridy a pacientů na placebu.

Hypersenzitivnl reakce

Hypersenzitivní reakce byly nahlášeny u 16 % pacientů léčených přípravkem Plegridy 125 mikrogramů každé 2 týdny a u 14 % pacientů, kterým bylo podáváno placebo. U méně než 1 % pacientů léčených přípravkem Plegridy se vyskytla závažná hypersenzitivní reakce (např. angioedém, kopřivka), k zotavení došlo krátce po léčbě antihistaminiky a/nebo kortikosteroidy.

Deprese a sebevražedné myšlenky

Celkový výskyt nežádoucích účinků souvisejících s depresí a sebevražednými myšlenkami byl 8 % jak ve skupině, které byl podáván přípravek Plegridy 125 mikrogramů každé 2 týdny, tak i ve skupině, které bylo podáváno placebo. Výskyt závažných nežádoucích příhod souvisejících s depresí a sebevražednými myšlenkami byl podobný a nízký (< 1 %) jak u pacientů léčených přípravkem Plegridy 125 mikrogramů každé 2 týdny, tak i ve skupině, které bylo podáváno placebo.

Záchvat

U pacientů, kterým byl podáván přípravek Plegridy (125 mikrogramů každé 2 týdny), i v placebo skupině byl výskyt záchvatů nízký a srovnatelný (< 1 % v každé skupině).

Plicní arteriální hypertenze

U přípravků s interferonem beta byly hlášeny případy plicní arteriální hypertenze (PAH). Příhody byly hlášeny v různých časových bodech až do několika let od zahájení léčby interferonem beta.

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky prostřednictvím národního systému hlášení nežádoucích účinků uvedeného v Dodatku V.

4.9 Předávkování

V případě předávkování je možné pacienta hospitalizovat, aby mohl být sledován, a je třeba podávat vhodnou podpůrnou léčbu.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Cytostatika a imunomodulační léčiva; imunostimulancia; interferony ATC kód: L03AB13.

Plegridy je interferon beta-1a konjugovaný s jednou lineární 20000 Da molekulou methoxy poly(ethyleneglykol)-O-2-methylpropionaldehydu (20 kDa mPEG-O-2-methylpropionaldehyd) na stupni substituce 1 mol polymeru/mol bílkoviny. Průměrná molekulová hmotnost je kolem 44 kDa, ze kterých proteinová část činí přibližně 23 kDa.

Mechanismus účinku

Úplný mechanismus účinku peginterferonu beta-1a u roztroušené sklerózy (RS) není znám. Plegridy se váže k interferonovému receptoru typu I na povrchu buněk a vyvolává kaskádu intracelulárních reakcí vedoucích k regulaci interferon-responsivní exprese genů. Biologický účinek, který může být pomocí přípravku Plegridy zprostředkován, zahrnuje zvýšenou produkci protizánětlivých cytokinů (např. IL-4, IL-10, IL-27), tlumení prozánětlivých cytokinů (např. IL-2, IL-12, IFN-y, TNF-a) a inhibici migrace aktivovaných T buněk přes hematoencefalickou bariéru; uplatňovat se však mohou i další mechanismy. Vzhledem k tomu, že patofyziologie RS není plně objasněna, není známo, zda je mechanismus účinku přípravku Plegridy u RS zprostředkován stejnou cestou (cestami) jako biologické účinky popsané výše.

Farmakodynamické účinky

Přípravek Plegridy je interferon beta-1a konjugovaný k jedné lineární 20 kDa methoxy poly(ethyleneglykol) molekule na alfa-amino skupině N-konce aminokyselinového zbytku.

Interferony tvoří skupinu přirozeně se vyskytujících bílkovin, jejichž tvorba je indukována buňkami jako odpověď na biologické a chemické podněty, a které zprostředkovávají nespočet buněčných odpovědí, které se řadí mezi antivirové, antiproliferativní a imunomodulační. Farmakologické vlastnosti přípravku Plegridy jsou obdobné jako u interferonem beta-1a, a má se za to, že jsou zprostředkovány proteinovou částí molekuly.

Farmakodynamické odpovědi byly hodnoceny měřením indukce interferon-responzivních genů, včetně těch, které kódují 2',5'-oligoadenylát syntetázu (2',5'-OAS), protein A myxovirové rezistence (MxA) a několik chemokinů a cytokinů, stejně jako neopterin (D-erythro-1, 2, 3,-trihydroxypropylpterin), produkt interferon-indukovatelného enzymu, GTP-cyklohydroláza I. Genová indukce u zdravých lidí byla u přípravku Plegridy rozsáhlejší ve smyslu nejvyšší hladiny a expozice (plocha pod křivkou účinku) než u nepegylovaného interferonu beta-1a (IM), přičemž oběma byla podána stejná dávka dle aktivity (6 MIU). U přípravku Plegridy byla tato odpověď stabilní a dlouhodobá, s elevacemi detekovanými až po dobu 15 dní v porovnání se 4 dny u nepegylovaného interferonu beta-1a. Zvýšené koncentrace neopterinu byly pozorovány jak u zdravých lidí, tak u pacientů s roztroušenou sklerózou léčených přípravkem Plegridy, se stabilní a prolongovanou elevací po dobu 10 dní, oproti 5 dnům pozorovaným u nepegylovaného interferonu beta-1a. Po dvoutýdenním dávkovacím intervalu se koncentrace neopterinu se vrací na výchozí hodnotu.

Klinická účinnost a bezpečnost

Účinnost a bezpečnost přípravku Plegridy byla posuzována na základě dat z prvního, placebem-kontrolovaného roku 2leté randomizované, dvojitě zaslepené, klinické studie u pacientů s relabující-remitující roztroušenou sklerózou (studie ADVANCE). 1512 pacientů bylo randomizováno do skupin, ve kterých byl pacientům podáván přípravek Plegridy v dávce 125 mikrogramů subkutánně každé 2 (n=512) nebo 4 (n=500) týdny, přičemž v placebo skupině bylo 500 pacientů (n=500).

Primární sledovanou proměnnou byla roční míra relapsů (ARR) v průběhu 1 roku. Uspořádání studie a demografie pacientů jsou uvedeny v Tabulce 2.

Nejsou k dispozici žádné údaje ze studií klinické účinnosti/bezpečnosti, ve kterých by byl přímo srovnáván pegylovaný interferon beta-1a s nepegylovaným, ani údaje o pacientech, u kterých došlo k převedení léčby z nepegylovaného na pegylovaný interferon či obráceně.

Uspořádání studie

Historie onemocnění

Pacienti s RRMS, s nejméně 2 relapsy v předchozích 3 letech a 1 relapsem v předcházejícím roce, s EDSS skóre < 5,0

Sledování

1 rok

Populace ve studii

83 % dosud neléčených pacientů

47 % > 2 relapsy v předcházejícím roce

38 % nejméně 1 Gd+ léze při výchozím hodnocení

92 % > 9 T2 lézí při výchozím hodnocení

16    % EDSS > 4

17    % dříve léčeno

Základní charakteristiky

Průměrný věk (rok)

37

Průměrné/Medián trvání nemoci (roky)

3,6/2,0

Průměrný počet relapsů během posledních 3 let

2,5

Průměrné EDSS skóre při výchozím hodnocení

2,5

EDSS: Expanded Disability Status Scale, Rozšířená stupnice stavu postižení Gd+: gadolinium-enhancující

Přípravek Plegridy podávaný každé 2 týdny významně snížil roční míru relapsů (ARR) o 36% ve srovnání s placebem (p=0,0007) během jednoho roku (Tabulka 3), přičemž konzistentní snížení ARR bylo pozorováno v podskupinách definovaných demografickými parametry a základními charakteristikami onemocnění. Přípravek Plegridy rovněž významně snížil riziko relapsu o 39% (p=0,0003), riziko trvalé progrese postižení potvrzené ve 12 týdnech o 38% (p=0,0383) a ve 24 týdnech (post-hoc analýza) o 54% (p=0,0069), počet nových nebo nově se zvětšujících T2 lézí o 67% (p<0,0001), počet Gd-enhancujících lézí o 86% (p<0,0001) a počet nových T1 hypointenzních lézí ve srovnání s placebem o 53% (p<0,0001). Léčebný účinek byl pozorován již po 6 měsících, přičemž u přípravku Plegridy 125 mikrogramů podávaného každé 2 týdny bylo zjištěno 61% snížení (p<0,0001) nových nebo nově se zvětšujících T2 lézí ve srovnání s placebem. Jak u výsledků týkajících se relapsů, tak MRI, prokázal v prvním roce léčby přípravek Plegridy 125 mikrogramů podávaný každé 2 týdny numericky větší léčebný účinek než přípravek Plegridy podávaný v 4týdenním dávkovacím režimu.

Výsledky po 2 letech potvrdily, že účinnost přetrvávala i po prvním, placebem kontrolovaném roce studie.

V post-hoc analýze 2 letých dat vykazovali pacienti, kterým byl přípravek Plegridy podáván každé 2 týdny, statisticky významné snížení ve srovnání s pacienty, kterým byl přípravek Plegridy podáván každé 4 týdny, pro ARR (24 %, p = 0,0209), riziko relapsu (24 %, p = 0,0212), riziko progrese postižení přetrvávající po dobu 24 týdnů (36 %, p = 0,0459), a MRI (nové/zvětšující se T2 60 %, Gd+ 71 % a nové T1 hypointenzní léze 53 %; p < 0,0001 pro všechny).

Výsledky této studie jsou prezentovány v Tabulce 3.

Placebo

Plegridy

Plegridy

125 mikrogramů

125 mikrogramů

každé 2 týdny

každé 4 týdny

Klinické závěry

N

500

512

500

Roční míra relapsů

0,397

0,256

0,288

Relativní podíl

0,64

0,72

95% CI

0,50 - 0,83

0,56 - 0,93

Hodnota P

p=0,0007

p=0,0114

Procento pacientů s relapsem

0,291

0,187

0,222

HR

0,61

0,74

95% CI

0,47 - 0,80

0,57 - 0,95

Hodnota P

p=0,0003

p=0,020

Podíl pacientů s 12 týdnů potvrzenou progresí postižení*

0,105

0,068

0,068

HR

0,62

0,62

95% CI

0,40 - 0,97

0,40 - 0,97

Hodnota P

p=0,0383

p=0,0380

Podíl pacientů s 24 týdnů potvrzenou progresí postižení *

0,084

0,040

0,058

HR

0,46

0,67

95% CI

(0,26 - 0,81)

(0,41 - 1,10)

Hodnota P

p=0,0069

p=0,1116

MRI závěry

N

476

457

462

Průměrný [Medián] počet nových nebo

13,3 [6,0]

4,1 [1,0]

9,2 [3,0]

nově se zvětšujících T2 hyperintenzních lézí (rozpětí)

(0 - 148)

(0 - 69)

(0 - 113)

Podíl průměrného počtu lézí (95%

0,33 (0,27; 0,40)

0,72 (0,60; 0,87)

CI)

Hodnota P

p<0,0001

p=0,0008

Průměrný [Medián] počet Gd-

1,4a [0,0]

0,2 [0,0]

0,9 [0,0]

enhancujících lézí (rozsah)

(0 - 39)

(0 - 13)

(0 - 41)

% snížení vs placebo

86

36

Hodnota P

p<0,0001

p=0,0738

Průměrný [Medián] počet nových T1

3,8 [1,0]

1,8 [0,0]

3,1 [1,0]

hypointenzních lézí (rozsah)

(0 - 56)

(0 - 39)

(0 - 61)

% snížení vs placebo

53

18

Hodnota P

p<0,0001

0,0815

HR: Poměr rizik

CI: Interval spolehlivosti

* Trvalá progrese invalidity byla definována jako nárůst EDSS o nejméně 1 bod oproti výchozí hodnotě u EDSS > 1 nebo 1,5bodový nárůst u pacientů s výchozím EDSS 0, přetrvávající po dobu 12/24 týdnů. An=477

Pacienti, u kterých selhala předchozí léčba RS, nebyli do studie zahrnuti.

Podskupiny pacientů s vyšší aktivitou nemoci byly definovány na základě počtu relapsů a MRI kritérií, jak je uvedeno níže, s následujícími výsledky pro účinnost:

-    U pacientů s > 1 relapsem v předchozím roce a > 9 T2 lézemi nebo > 1 Gd+ lézí (n=1401) byla roční míra relapsů v 1 roce 0,39 u placeba, 0,29 u přípravku Plegridy podávaného každé 4 týdny a 0,25 u přípravku Plegridy podávaného každé 2 týdny.

Výsledky v této podskupině byly konzistentní s výsledky v celkové populaci.

-    U pacientů s > 2 relapsy v předchozím roce a nejméně 1 Gd+ lézí (n=273), byla roční míra relapsů v 1 roce 0,47 u placeba, 0,35 přípravku Plegridy podávaného každé 4 týdny, a 0,33 u přípravku Plegridy podávaného každé 2 týdny.

Výsledky v této podskupině byly numericky konzistentní s výsledky v celkové populaci, ale nebyly statisticky významné.

Pediatrická populace

Evropská agentura pro léčivé přípravky udělila odklad povinnosti předložit výsledky studií s přípravkem Plegridy u jedné nebo více podskupin pediatrické populace v léčbě roztroušené sklerózy (informace o použití u dětí viz bod 4.2).

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Peginterferon beta-1a má ve srovnání s nepegylovaným interferonem beta-1a delší poločas eliminace v séru. Obdobně jako ve studiích jedné dávky a opakovaných dávek u zdravých lidí, byla sérová koncentrace peginterferonu beta-1a úměrná dávce v rozmezí 63 až 188 mikrogramů. Farmakokinetika zjištěná u pacientů s roztroušenou sklerózou byla konzistentní s farmakokinetikou u zdravých jedinců.

Absorpce

Po subkutánním podání peginterferonu beta-1a pacientům s roztroušenou sklerózou bylo nejvyšší koncentrace dosaženo 1 až 1,5 dne po aplikaci. Po opakovaném podávání 125 mikrogramů každé dva týdny byla Cmax (průměr ± SE) 280 ± 79 pg/ml.

Subkutánní podání jednotlivých dávek 63 (6MIU), 125 (12MIU), a 188 (18 MIU) mikrogramů peginterferonu beta-1a vedlo k přibližně 4, 9, a 13násobně vyšším expozičním (AUQ68h) hodnotám a přibližně 2, 3,5 a 5násobně vyšší Cmax ve srovnání s intramuskulární aplikací 30 (6MIU) mikrogramů nepegylovaného beta-1a.

Distribuce

Po opakovaném subkutánním podávání 125 mikrogramových dávek každé dva týdny, byl distribuční objem neupravený dle biologické dostupnosti (průměr ± SE) 481 ± 105 l.

Biotransformace a eliminace

Za hlavní cestu vylučování přípravku Plegridy je považována eliminace močí (ledvinami). Proces kovalentní konjugace PEG části k proteinu může změnit in vivo vlastnosti nemodifikované bílkoviny, včetně snížené ledvinové clearance a snížené proteolýzy, čímž se prodlužuje poločas v oběhu. Proto je poločas (t1/2) peginterferonu beta-1a u zdravých dobrovolníků přibližně 2násobně delší než nepegylovaného interferonu beta-1a. U pacientů s roztroušenou sklerózou byl tJ/2 (průměr ± SE) peginterferonu beta-1a v rovnovážném stavu 78 ± 15 hodin. Průměrná clearance peginterferonu beta-1a v rovnovážném stavu byla 4,1 ± 0,4 l/hod.

Zvláštní populace

Porucha funkce ledvin

Studie, při které byla jedna dávka podána zdravým jedincům a jedincům s různým stupněm poruchy funkce ledvin (s mírnou, středně závažnou a závažnou poruchou funkce ledvin, stejně jako u jedinců s konečným stádiem chronického onemocnění ledvin), ukázala částečné zvýšení AUC (13-62 %) a Cmax (42-71 %) u jedinců s mírnou (odhadovaná míra glomerulární filtrace 50 až < 80 ml/min/1,73 m2), středně závažnou (odhadovaná míra glomerulární filtrace 30 až < 50 ml/min/1,73 m2) a závažnou (odhadovaná míra glomerulární filtrace <30 ml/min/1,73 m2) poruchou funkce ledvin, ve srovnání s jedinci s normální funkcí ledvin (odhadovaná míra glomerulární filtrace > 80 ml/min/1,73 m2). Jedinci v konečném stadiu chronického onemocnění ledvin, kteří potřebovali 2 - 3 hemodialýzy týdně, měli podobnou AUC a Cmax jako jedinci s normální funkcí ledvin. Každá hemodialýza snížila koncentraci peginterferonu beta-1a přibližně o 24 %, což naznačuje, že hemodialýza částečně odstraňuje peginterferon beta-1a ze systémové cirkulace.

Jaterní funkce

Farmakokinetika peginterferonu beta-1a nebyla hodnocena u pacientů s poruchou funkce jater.

Starší pacienti

Klinické zkušenosti u pacientů starších 65 let jsou omezené. Výsledky populační farmakokinetické analýzy (u pacientů nad 65 let) však ukazují, že věk nemá na clearance peginterferonu beta-1a vliv.

Pohlaví

V    populační farmakokinetické analýze nebyl zjištěn žádný vliv pohlaví na farmakokinetiku peginterferonu beta-1a.

Rasa

V    populační farmakokinetické analýze nebyl zjištěn žádný vliv rasy na farmakokinetiku peginterferonu beta-1a.

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Toxicita

Opakované subkutánní podání peginterferonu beta-1a opicím rhesus v dávkách až 400násobně (založeno na expozici, AUC) převyšujících doporučené terapeutické dávky: po první a druhé týdenní dávce nebyly pozorovány žádné jiné účinky než známá mírná farmakologická odpověď opic rhesus na interferon beta-1a. Vzhledem k tomu, že byla expozice od 3. týdne z důvodu tvorby protilátek proti humánnímu interferonu beta-1a opicemi rhesus značně snížena, byly toxikologické studie s opakovanými dávkami omezeny na 5 týdnů. Na základě těchto studií proto dlouhodobá bezpečnost chronického podávání přípravku Plegridy pacientům nemůže být posuzována.

Mutageneze

Peginterferon beta-1a nebyl při testu bakteriální reverzní mutace in vitro (Amesův test) mutagenní, ani klastogenní při in vitro analýze na vzorku lidských lymfocytů.

Karcinogeneze

Na zvířatech nebyl karcinogenní účinek Peginterferonu beta-1a testován. Podle známé farmakologie interferonu beta-1a a klinických zkušeností s interferonem beta se očekává nízký karcinogenní potenciál.

Reprodukční toxicita

Reprodukční toxicita peginterferonu beta-1a u březích zvířat nebyla testována. Studie fertility a vývoje u opic rhesus byly prováděny s nepegylovaným interferonem beta-1a. Při podávání velmi vysokých dávek byly u pokusných zvířat zjištěny negativní vlivy na ovulaci a zvýšená incidence abortů. Nejsou dostupné žádné informace o potenciálních účincích peginterferonu beta-1a na fertilitu samců. Při opakovaném podávání peginterferonu beta-1a pohlavně zralým samicím opic byly pozorovány účinky na délku menstruačního cyklu a hladiny progesteronu. Byla prokázána reverzibilita účinku na délku menstruačního cyklu. Není známo, zda je možné extrapolovat tato neklinická data na člověka.

Údaje ze studií s jinými sloučeninami interferonu beta neprokázaly teratogenní potenciál. K dispozici jsou jen omezené údaje o účincích interferonu beta-1a na peri- a postnatální období.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1    Seznam pomocných látek

Trihydrát octanu sodného Kyselina octová 98%

Arginin-hydrochlorid Polysorbát 20 Voda na injekci

6.2    Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3    Doba použitelnosti

3 roky

Přípravek Plegridy může být uchováván při pokojové teplotě (do 25 °C) po dobu až 30 dnů, avšak musí být chráněn před světlem. Jestliže je přípravek Plegridy uchováván při pokojové teplotě po dobu celkem 30 dnů, měl by být buď použit, nebo zlikvidován. Pokud není zřejmé, zda byl přípravek Plegridy uchováván při pokojové teplotě 30 dní nebo více, je třeba jej zlikvidovat.

6.4    Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte v chladničce (2 °C - 8 °C).

Chraňte před mrazem.

Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem.

Další informace o uchovávání při pokojové teplotě (do 25 °C) viz bod 6.3.

6.5    Druh obalu a obsah balení

Součástí jednorázového pružinového injekčního pera s názvem Plegridy Pen je předplněná injekční stříkačka Plegridy. Uvnitř pera je 1ml předplněná injekční stříkačka, vyrobená ze skla (Typ I), uzavřená brombutylovou pryžovou zátkou a pevným termoplastickým polypropylenovým krytem jehly a obsahující 0,5 ml roztoku.

Velikosti balení: Krabička se dvěma 125mikrogramovými předplněnými pery (pera označená šedou barvou) v ochranných plastových zásobnících.

Vícenásobné balení obsahující 6 (3 balení po 2) 125mikrogramových předplněných per (pera označená šedou barvou). Balení obsahuje 3 vnitřní krabičky. Každá vnitřní krabička obsahuje 2 předplněná pera v ochranných plastových zásobnících.

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

BIOGEN IDEC LIMITED

Innovation House

70 Norden Road

Maidenhead

Berkshire

SL6 4AY

Velká Británie

8.    REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)

EU/1/14/934/005

EU/1/14/934/006

9.    DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

Datum první registrace: 18. července 2014

10. DATUM REVIZE TEXTU

Podrobné informace o tomto léčivém přípravku jsou k dispozici na webových stránkách Evropské agentury pro léčivé přípravky http://www.ema.europa.eu.

A.    VÝROBCE/VÝROBCI BIOLOGICKÉ LÉČIVÉ LÁTKY /BIOLOGICKÝCH LÉČIVÝCH LÁTEK A VÝROBCE ODPOVĚDNÝ/VÝROBCI ODPOVĚDNÍ ZA PROPOUŠTĚNÍ ŠARŽÍ

B.    PODMÍNKY NEBO OMEZENÍ VÝDEJE A POUŽITÍ

C.    DALŠÍ PODMÍNKY A POŽADAVKY REGISTRACE

D.    PODMÍNKY NEBO OMEZENÍ S OHLEDEM NA BEZPEČNÉ A ÚČINNÉ POUŽÍVÁNÍ LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

A. VÝROBCE/VÝROBCI BIOLOGICKÉ LÉČIVÉ LÁTKY /BIOLOGICKÝCH LÉČIVÝCH LÁTEK A VÝROBCE ODPOVĚDNÝ/VÝROBCI ODPOVĚDNÍ ZA PROPOUŠTĚNÍ ŠARŽÍ

Název a adresa výrobce/výrobců biologické léčivé látky/biologických léčivých látek

Biogen Inc.

250 Binney Street Cambridge, MA 02142 USA

Biogen Inc.

5000 Davis Drive

Research Triangle Park, NC 27709-4627 USA

Název a adresa výrobce odpovědného/výrobců odpovědných za propouštění šarží

Biogen (Denmark) Manufacturing ApS Biogen Allé 1 DK-3400 Hillered Dánsko

B. PODMÍNKY NEBO OMEZENÍ VÝDEJE A POUŽITÍ

Výdej léčivého přípravku je vázán na lékařský předpis s omezením (viz příloha I: Souhrn údajů o přípravku, bod 4.2).

C.    DALŠÍ PODMÍNKY A POŽADAVKY REGISTRACE

   Pravidelně aktualizované zprávy o bezpečnosti

Držitel rozhodnutí o registraci předloží první pravidelně aktualizovanou zprávu o bezpečnosti pro tento léčivý přípravek do 6 měsíců od jeho registrace. Držitel rozhodnutí o registraci dále předkládá pravidelně aktualizované zprávy o bezpečnosti pro tento léčivý přípravek v souladu s požadavky uvedenými v seznamu referenčních dat Unie (seznam EURD) stanoveném v čl. 107c odst. 7 směrnice 2001/83/ES a zveřejněném na evropském webovém portálu pro léčivé přípravky.

D.    PODMÍNKY NEBO OMEZENÍ S OHLEDEM NA BEZPEČNÉ A ÚČINNÉ POUŽÍVÁNÍ LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

   Plán řízení rizik (RMP)

Držitel rozhodnutí o registraci uskuteční požadované činnosti a intervence v oblasti farmakovigilance podrobně popsané ve schváleném RMP uvedeném v modulu 1.8.2 registrace a ve veškerých schválených následných aktualizacích RMP.

Aktualizovaný RMP je třeba předložit:

•    na žádost Evropské agentury pro léčivé přípravky,

•    při každé změně systému řízení rizik, zejména v důsledku obdržení nových informací, které mohou vést k významným změnám poměru přínosů a rizik, nebo z důvodu dosažení význačného milníku (v rámci farmakovigilance nebo minimalizace rizik).

Pokud se shodují data předložení aktualizované zprávy o bezpečnosti (PSUR) a aktualizovaného RMP, je možné je předložit současně.

OZNAČENÍ NA OBALU A PŘÍBALOVÁ INFORMACE

A. OZNAČENÍ NA OBALU

Předplněná injekční stříkačka - balení k zahájení léčby


1. NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU


Plegridy 63 mikrogramů injekční roztok v předplněné injekční stříkačce Plegridy 94 mikrogramů injekční roztok v předplněné injekční stříkačce

peginterferonum beta-1a


2. OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK


1 předplněná injekční stříkačka obsahuje peginterferonum beta-1a 63 mikrogramů v 0,5 ml. 1 předplněná injekční stříkačka obsahuje peginterferonum beta-1a 94 mikrogramů v 0,5 ml.


3. SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK


Trihydrát octanu sodného, kyselina octová 98%, arginin-hydrochlorid, polysorbát 20, voda na injekci.


4. LÉKOVÁ FORMA A OBSAH BALENÍ


Injekční roztok Balení k zahájení léčby

1 předplněná injekční stříkačka s 63 mikrogramy 1 předplněná injekční stříkačka s 94 mikrogramy


5. ZPŮSOB A CESTA/CESTY PODÁNÍ


Subkutánní podání

Před použitím si přečtěte příbalovou informaci. Pouze k jednorázovému použití.


Tabulka na vnitřní straně krabičky Záznam o injekcích Den 0 (63 mikrogramů)

Den 14 (94 mikrogramů)

Datum

Místo aplikace


6. ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN MIMO DOHLED A DOSAH DĚTÍ


Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí.


8. POUŽITELNOST


EXP

Pokud není chladnička k dispozici, je možné injekční stříkačky uchovávat při pokojové teplotě (do 25°C) po dobu až 30 dnů.


9. ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ


Uchovávejte v chladničce.

Chraňte před mrazem.

Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem.


10. ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ NEBO ODPADU Z NICH, POKUD JE TO VHODNÉ


11. NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI


Biogen Idec Ltd. Innovation House 70 Norden Road Maidenhead Berkshire SL6 4AY Velká Británie


12. REGISTRAČNÍ ČÍSLO/ČÍSLA


EU/1/14/934/001


13. ČÍSLO ŠARŽE


č.S.


14.    KLASIFIKACE PRO VÝDEJ


Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis.


Plegridy 63 Plegridy 94

Předplněné pero - balení k zahájení léčby


1. NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU


Plegridy 63 mikrogramů injekční roztok v předplněném peru Plegridy 94 mikrogramů injekční roztok v předplněném peru

peginterferonum beta-1a


2. OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK


1 předplněné pero obsahuje peginterferonum beta-1a 63 mikrogramů v 0,5 ml. 1 předplněné pero obsahuje peginterferonum beta-1a 94 mikrogramů v 0,5 ml.


3. SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK


Trihydrát octanu sodného, kyselina octová 98%, arginin-hydrochlorid, polysorbát 20, voda na injekci.


4. LÉKOVÁ FORMA A OBSAH BALENÍ


Injekční roztok

Balení k zahájení léčby 1 předplněné pero s 63 mikrogramy 1 předplněné pero s 94 mikrogramy


5. ZPŮSOB A CESTA/CESTY PODÁNÍ


Subkutánní podání

Před použitím si přečtěte příbalovou informaci.

Pouze k jednorázovému použití.


Tabulka na vnitřní straně krabičky Záznam o injekcích Den 0 (63 mikrogramů)

Den 14 (94 mikrogramů)

Datum

Místo aplikace zde otevřít


6. ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN MIMO DOHLED A DOSAH DĚTÍ


Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí.


8. POUŽITELNOST


EXP

Pokud není chladnička k dispozici, je možné pera uchovávat při pokojové teplotě (do 25°C) po dobu až 30 dnů.


9. ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ


Uchovávejte v chladničce.

Chraňte před mrazem.

Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem.


10.    ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ

NEBO ODPADU Z NICH, POKUD JE TO VHODNÉ_


11. NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI


Biogen Idec Ltd. Innovation House 70 Norden Road Maidenhead Berkshire SL6 4AY Velká Británie


12. REGISTRAČNÍ ČÍSLO/ČÍSLA


EU/1/14/934/002


13. ČÍSLO ŠARŽE


č.S.


14.    KLASIFIKACE PRO VÝDEJ


Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis.


Plegridy 63 Plegridy 94

VNĚJŠÍ KRABIČKA Předplněná injekční stříkačka 125 pg


1. NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU


Plegridy 125 mikrogramů injekční roztok v předplněné injekční stříkačce peginterferonum beta-1a


2. OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK


Jedna předplněná injekční stříkačka obsahuje peginterferonum beta-1a 125 mikrogramů v 0,5 ml.


3. SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK


Trihydrát octanu sodného, kyselina octová 98%, arginin-hydrochlorid, polysorbát 20, voda na injekci.


4. LÉKOVÁ FORMA A OBSAH BALENÍ


Injekční roztok

2 předplněné injekční stříkačky 6 předplněných injekčních stříkaček


5. ZPŮSOB A CESTA/CESTY PODÁNÍ


Subkutánní podání

Před použitím si přečtěte příbalovou informaci. Pouze k jednorázovému použití.


6. ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN MIMO DOHLED A DOSAH DĚTÍ


Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí.


7. DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ


9. ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ


Uchovávejte v chladničce.

Chraňte před mrazem.

Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem.


10. ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ NEBO ODPADU Z NICH, POKUD JE TO VHODNÉ


11. NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI


Biogen Idec Ltd. Innovation House 70 Norden Road Maidenhead Berkshire SL6 4AY Velká Británie


12. REGISTRAČNÍ ČÍSLO/ČÍSLA


EU/1/14/934/003

EU/1/14/934/004


13. ČÍSLO ŠARŽE


č.S.


14.    KLASIFIKACE PRO VÝDEJ


Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis.


15. NÁVOD K POUŽITÍ


16. INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU


VNĚJŠÍ KRABIČKA Předplněné pero 125 pg


1. NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU


Plegridy 125 mikrogramů injekční roztok v předplněném peru peginterferonum beta-1a


2. OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK


Jedno předplněné pero obsahuje peginterferonum beta-1a 125 mikrogramů v 0,5 ml.


3. SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK


Trihydrát octanu sodného, kyselina octová 98%, arginin-hydrochlorid, polysorbát 20, voda na injekci.


4. LÉKOVÁ FORMA A OBSAH BALENÍ

Injekční roztok 2 předplněná pera


5. ZPŮSOB A CESTA/CESTY PODÁNÍ


Subkutánní podání

Před použitím si přečtěte příbalovou informaci.

Pouze k jednorázovému použití.


zde otevřít


6. ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN MIMO DOHLED A DOSAH DĚTÍ


Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí.


7. DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ


9. ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ


Uchovávejte v chladničce.

Chraňte před mrazem.

Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem.


10. ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ NEBO ODPADU Z NICH, POKUD JE TO VHODNÉ


11. NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI


Biogen Idec Ltd. Innovation House 70 Norden Road Maidenhead Berkshire SL6 4AY Velká Británie


12. REGISTRAČNÍ ČÍSLO/ČÍSLA


EU/1/14/934/005


13. ČÍSLO ŠARŽE


č.S.


14.    KLASIFIKACE PRO VÝDEJ


Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis.


15. NÁVOD K POUŽITÍ


16. INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU


ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA VNĚJŠÍM OBALU VÍCENÁSOBNÉ BALENÍ VNĚJŠÍ KRABIČKA Předplněné pero 125 pg vícenásobné balení (Obsahuje blue box)


1. NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU


Plegridy 125 mikrogramů injekční roztok v předplněném peru peginterferonum beta-1a


2. OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK


Jedno předplněné pero obsahuje peginterferonum beta-1a 125 mikrogramů v 0,5 ml.


3. SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK


Trihydrát octanu sodného, kyselina octová 98%, arginin-hydrochlorid, polysorbát 20, voda na injekci.


4. LÉKOVÁ FORMA A OBSAH BALENÍ


Injekční roztok 6 předplněných per

Vícenásobné balení: 6 (3 balení po 2) předplněných per se 125 mikrogramy.


5. ZPŮSOB A CESTA/CESTY PODÁNÍ


Subkutánní podání

Před použitím si přečtěte příbalovou informaci.

Pouze k jednorázovému použití.


6. ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN MIMO DOHLED A DOSAH DĚTÍ


Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí.


7. DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ


9. ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ


Uchovávejte v chladničce.

Chraňte před mrazem.

Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem.


10. ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ NEBO ODPADU Z NICH, POKUD JE TO VHODNÉ


11. NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI


Biogen Idec Ltd. Innovation House 70 Norden Road Maidenhead Berkshire SL6 4AY Velká Británie


12. REGISTRAČNÍ ČÍSLO/ČÍSLA


EU/1/14/934/006


13. ČÍSLO ŠARŽE


č.S.


14.    KLASIFIKACE PRO VÝDEJ


Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis.


15. NÁVOD K POUŽITÍ


16. INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU


ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA MEZIOBALU VÍCENÁSOBNÉ BALENÍ VNITŘNÍ KRABIČKA Předplněné pero 125 pg vícenásobné balení (Neobsahuje blue box)


1. NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU


Plegridy 125 mikrogramů injekční roztok v předplněném peru peginterferonum beta-1a


2. OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK


Jedno předplněné pero obsahuje peginterferonum beta-1a 125 mikrogramů v 0,5 ml.


3. SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK


Trihydrát octanu sodného, kyselina octová 98%, arginin-hydrochlorid, polysorbát 20, voda na injekci.


4. LÉKOVÁ FORMA A OBSAH BALENÍ


Injekční roztok

2 předplněná pera. Součást vícenásobného balení, nesmí být prodáváno samostatně.


5. ZPŮSOB A CESTA/CESTY PODÁNÍ


Subkutánní podání

Před použitím si přečtěte příbalovou informaci.

Pouze k jednorázovému použití.


zde otevřít


6. ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN MIMO DOHLED A DOSAH DĚTÍ


Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí.


7. DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ


9. ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ


Uchovávejte v chladničce.

Chraňte před mrazem.

Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem.


10. ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ NEBO ODPADU Z NICH, POKUD JE TO VHODNÉ


11. NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI


Biogen Idec Ltd. Innovation House 70 Norden Road Maidenhead Berkshire SL6 4AY Velká Británie


12. REGISTRAČNÍ ČÍSLO/ČÍSLA


EU/1/14/934/006


13. ČÍSLO ŠARŽE


č.S.


14.    KLASIFIKACE PRO VÝDEJ


Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis.


15. NÁVOD K POUŽITÍ


16. INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU


1. NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU


Plegridy 63 mikrogramů injekční roztok v předplněné injekční stříkačce Plegridy 94 mikrogramů injekční roztok v předplněné injekční stříkačce

peginterferonum beta-1a


2. NÁZEV DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI


Biogen Idec Ltd.


3. POUŽITELNOST


EXP


4. ČÍSLO ŠARŽE


Lot


5. JINÉ


Balení k zahájení léčby Subkutánní podání

Před použitím si přečtěte příbalovou informaci.

Uchovávejte v chladničce.

Chraňte před mrazem.

Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem.


1. NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU


Plegridy 125 mikrogramů injekční roztok v předplněné injekční stříkačce peginterferonum beta-1a


2. NÁZEV DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI


Biogen Idec Ltd.


3. POUŽITELNOST


EXP


4. ČÍSLO ŠARŽE


Lot


5. JINÉ


Subkutánní podání

Před použitím si přečtěte příbalovou informaci.

Uchovávejte v chladničce.

Chraňte před mrazem.

Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem.


1.    NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU A CESTA/CESTY PODÁNÍ


Plegridy 63 pg injekce Plegridy 94 pg injekce

peginterferonum beta-1a s.c.


2. ZPŮSOB PODÁNÍ


3. POUŽITELNOST


EXP


4. ČÍSLO ŠARŽE


Lot


5.    OBSAH UDANÝ JAKO HMOTNOST, OBJEM NEBO POČET


0,5 ml


6. JINÉ


1.    NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU A CESTA/CESTY PODÁNÍ


Plegridy 125 pg injekce

peginterferonum beta-1a s.c.


2. ZPŮSOB PODÁNÍ


3. POUŽITELNOST


EXP


4. ČÍSLO ŠARŽE


Lot


5.    OBSAH UDANÝ JAKO HMOTNOST, OBJEM NEBO POČET


0,5 ml


6. JINÉ


1.    NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU A CESTA/CESTY PODÁNÍ


Plegridy 63 pg injekce Plegridy 94 pg injekce

peginterferonum beta-1a s.c.


2. ZPŮSOB PODÁNÍ


3. POUŽITELNOST


EXP


4. ČÍSLO ŠARŽE


Lot


5.    OBSAH UDANÝ JAKO HMOTNOST, OBJEM NEBO POČET


0,5 ml


6. JINÉ


1.    NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU A CESTA/CESTY PODÁNÍ


Plegridy 125 pg injekce

peginterferonum beta-1a s.c.


2. ZPŮSOB PODÁNÍ


3. POUŽITELNOST


EXP


4. ČÍSLO ŠARŽE


Lot


5.    OBSAH UDANÝ JAKO HMOTNOST, OBJEM NEBO POČET


0,5 ml


6. JINÉ


B. PŘÍBALOVÁ INFORMACE

Příbalová informace: informace pro uživatele

Plegridy 63 mikrogramů injekční roztok v předplněné injekční stříkačce Plegridy 94 mikrogramů injekční roztok v předplněné injekční stříkačce Plegridy 125 mikrogramů injekční roztok v předplněné injekční stříkačce

Peginterferonum beta-1a

'V Tento přípravek podléhá dalšímu sledování. To umožní rychlé získání nových informací o bezpečnosti. Můžete přispět tím, že nahlásíte jakékoli nežádoucí účinky, které se u Vás vyskytnou. Jak hlásit nežádoucí účinky je popsáno v závěru bodu 4.

Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek používat, protože obsahuje pro Vás důležité údaje.

-    Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.

-    Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře, lékárníka nebo zdravotní sestry.

-    Tento přípravek byl předepsán výhradně Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné známky onemocnění jako Vy.

-    Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři, lékárníkovi nebo zdravotní sestře. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Viz bod 4.

Co naleznete v této příbalové informaci

1.    Co je přípravek Plegridy a k čemu se používá

2.    Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Plegridy používat

3.    Jak se přípravek Plegridy používá

4.    Možné nežádoucí účinky

5.    Jak přípravek Plegridy uchovávat

6.    Obsah balení a další informace

7.    Návod na injekční podání přípravku Plegridy

1. Co je přípravek Plegridy a k čemu se používá Co je přípravek Plegridy

Léčivou látkou v přípravku Plegridy je peginterferonum beta-1a. Peginterferon beta-1a je modifikovaná forma interferonu s prodlouženým účinkem. Interferony jsou přírodní látky vytvářené v těle, které pomáhají chránit před infekcemi a nemocemi.

K čemu se přípravek Plegridy používá

Tento léčivý přípravek se používá k léčbě relabující-remitující roztroušené sklerózy (RS) u dospělých ve věku 18 let a starších.

RS je dlouhodobé onemocnění postihující centrální nervový systém (CNS), včetně mozku a míchy, při kterém imunitní systém organismu (jeho přirozené obranné mechanismy) poškozuje ochrannou vrstvu (myelin), která obklopuje nervy mozku a míchy. To narušuje přenos signálů mezi mozkem a ostatními částmi těla a způsobuje příznaky RS. Pacienti s relabující-remitující RS mají mezi jednotlivými vzplanutími onemocnění (relapsy) období, kdy nemoc není aktivní (období remise).

Každý má svoji vlastní skupinu příznaků RS. Mezi ně může patřit:

-    pocit ztráty rovnováhy nebo závratě, problémy s chůzí, ztuhlost a svalové stahy, únava, pocit necitlivosti v obličeji, rukou či nohou,

-    akutní či chronická bolest, problémy s močením a střevní problémy, sexuální problémy a problémy s viděním,

-    obtíže při přemýšlení a soustředění se, deprese.

Jak přípravek Plegridy působí

Zdá se, že přípravek Plegridy působí tak, že zabraňuje imunitnímu systému, aby poškozoval Váš mozek a míchu. To může pomoci snížit počet relapsů, které máte, a zpomalit invalidizující účinky RS. Přestože léčba přípravkem Plegridy nevyléčí RS, může zabránit zhoršování Vašeho stavu.

2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Plegridy používat

Nepoužívejte přípravek Plegridy

-    Nepoužívejte přípravek Plegridy:

-    Jestliže jste alergický(á) na peginterferon beta-1a, interferon beta-1a nebo na kteroukoli další složku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6). Příznaky alergické reakce jsou popsány v bodě 4.

-    Jestliže trpíte těžkou depresí nebo přemýšlíte o spáchání sebevraždy.

-    Nezačínejte používat přípravek Plegridy, pokud jste těhotná.

Upozornění a opatření

-    Jestliže máte nebo jste v minulosti měl(a):

-    depresi nebo problémy nepříznivě ovlivňující Vaši náladu,

-    myšlenky na spáchání sebevraždy,

-    obraťte se na svého lékaře. Váš lékař Vám přesto může přípravek Plegridy předepsat, ale je důležité Vašemu lékaři oznámit, že jste v minulosti měl(a) depresi nebo podobné problémy postihující Vaši náladu.

-    Jestliže máte některý ze stavů uvedených níže:

-    závažné poruchy funkce ledvin nebo jater,

-    podráždění v místě podání injekce, které může vést k poškození kůže nebo tkáně (nekróza v místě aplikace). Jestliže jste připraven(a) si aplikovat injekci, postupujte přesně podle instrukcí v bodě 7

Návod na injekční podání přípravku Plegridy” na konci této příbalové informace. To sníží riziko vzniku reakcí v místě aplikace.

- epilepsii nebo jiné záchvatovité poruchy, které navzdory léčbě nejsou pod kontrolou,

-    srdeční problémy, které mohou způsobit příznaky j ako j sou bolest na hrudi (angina pectoris), zvláště po jakékoli aktivitě, otoky kotníků, dušnost (městnavé srdeční selhání) nebo nepravidelný srdeční rytmus (arytmie),

-    problémy se štítnou žlázou,

- nízký počet bílých krvinek nebo krevních destiček, což může způsobit zvýšené riziko infekce nebo krvácení,

-    jestliže se Vás kterýkoli z těchto stavů týká, obraťte se na svého lékaře, lékárníka nebo zdravotní sestru dříve, než je Vám podána injekce přípravku Plegridy. Při použití přípravku Plegridy se tyto stavy mohou zhoršit.

Další faktory, které je třeba zvážit při používání přípravku Plegridy

-    Bude nutné Vám zkontrolovat krevní obraz (stanovení počtu krevních buněk), provést biochemické vyšetření krve a stanovit hladiny jaterních enzymů. Tato vyšetření budou provedena před zahájením používání přípravku Plegridy, pravidelně po zahájení léčby přípravkem Plegridy a dále pak pravidelně během léčby, i když nebudete mít žádné zvláštní příznaky. Tyto krevní testy se budou provádět navíc k testům, které jsou obvykle prováděny při sledování Vaší RS.

-    Pravidelně, popřípadě kdykoli to bude Váš lékař považovat za nutné, bude kontrolována funkce Vaší štítné žlázy.

-    Během léčby se v malých cévách mohou vyskytnout krevní sraženiny. Tyto krevní sraženiny by mohly ovlivnit funkci ledvin. K tomu může dojít několik týdnů až několik let po zahájení léčby přípravkem Plegridy. Může se stát, že lékař bude chtít zkontrolovat krevní tlak, krevní obraz (počet krevních destiček) a funkci ledvin.

Pokud došlo k nechtěnému bodnutí sebe sama nebo někoho jiného jehlou přípravku Plegridy, je třeba postiženou oblast okamžitě umýt mýdlem a vodou, a co nejdříve kontaktovat lékaře nebo zdravotní sestru.

Děti a dospívající

Přípravek Plegridy není určen k použití u dětí a dospívajících mladších 18 let. Bezpečnost a účinnost přípravku Plegridy nejsou v této věkové skupině známy.

Další léčivé přípravky a přípravek Plegridy

Přípravek Plegridy je třeba používat opatrně s léky, které jsou v těle rozkládány skupinou bílkovin zvaných "cytochrom P450" (např. některé léky používané k léčbě epilepsie nebo deprese).

-    Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat, zejména o těch, které se používají k léčbě epilepsie nebo deprese. To zahrnuje všechny léky, které jsou dostupné bez lékařského předpisu.

Někdy budete muset připomenout ostatním zdravotnickým pracovníkům, že j ste léčen(a) přípravkem Plegridy. Například, pokud jsou Vám předepsána jiná léčiva či provedeno vyšetření krve. Přípravek Plegridy může ovlivnit jiné léčivé přípravky nebo výsledek testu.

Těhotenství a kojení

-    Jestliže jste těhotná, nezahajujte léčbu přípravkem Plegridy.

-    Jestliže byste mohla otěhotnět, musíte během používání přípravku Plegridy používat antikoncepci.

-    Jestliže plánujete otěhotnět nebo otěhotníte během používání přípravku Plegridy, poraďte se se svým lékařem. Měla byste se svým lékařem projednat, zda v léčbě pokračovat.

-    Jestliže chcete kojit během užívání přípravku Plegridy, poraďte se nejprve s lékařem.

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů

Přípravek Plegridy může vyvolat pocit na zvracení (viz bod 4 "Možné nežádoucí účinky"). Jestliže Vám bude nevolno nebo zaznamenáte-li cokoli, co by mohlo ovlivnit Vaši schopnost řídit, neřiďte ani neobsluhujte stroje.

Přípravek Plegridy obsahuje sodík

Jedna injekční stříkačka obsahuje méně než 1 mmol sodíku (23 mg), to znamená, že je v podstatě “bez sodíku”.

3. Jak se přípravek Plegridy používá

Vždy používejte tento přípravek přesně podle pokynů svého lékaře nebo lékárníka. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.

Obvyklá dávka:

Jedna injekce přípravku Plegridy 125 mikrogramů každých 14 dní (každé dva týdny). Snažte se při každé injekci podávat přípravek Plegridy ve stejnou dobu ve stejný den.

Zahájení léčby přípravkem Plegridy

Pokud je pro Vás přípravek Plegridy nový, lékař Vám možná doporučí, abyste postupně zvyšoval(a) dávku tak, abyste si mohl(a) na účinky přípravku Plegridy zvyknout dříve, než dostanete plnou dávku. Budete mít k dispozici Balení k zahájení léčby, které obsahuje první dvě injekce: jednu injekční stříkačku označenou oranžovou barvou s Plegridy 63 mikrogramů (na den 0) a jednu injekční stříkačku označenou modrou barvou s Plegridy 94 mikrogramů (na den 14).

Potom dostanete balení k udržování léčby obsahující injekční stříkačky označené šedou barvou s Plegridy 125 mikrogramů (na den 28 a dále na každé dva týdny).

Přečtěte si pokyny uvedené v bodě 7 "Návod na injekční podání přípravku Plegridy " na konci této příbalové informace dříve, než začnete přípravek Plegridy používat.

Používejte záznamovou tabulku vytištěnou na vnitřní straně víčka vnější krabičky Balení k zahájení léčby, abyste měl(a) přehled o dnech podání injekcí.

Podávání injekce pacientem

Přípravek Plegridy má být podáván injekčně pod kůži (subkutánní injekce). Střídejte místa, která používáte pro aplikaci injekce. Nepoužívejte stejné místo podání pro po sobě jdoucí injekce.

Jestliže jste byl(a) vyškolen(a), můžete si přípravek Plegridy podávat injekčně sám(sama) bez pomoci lékaře.

-    Než začnete, přečtěte si a dodržujte pokyny uvedené v návodu v bodě 7, "Návod na injekční podání přípravku Plegridy".

-    Máte-li při manipulaci s injekční stříkačkou problémy, zeptejte se svého lékaře nebo zdravotní sestry, kteří mohou pomoci.

Jak dlouho používat přípravek Plegridy

Váš lékař Vám sdělí, jak dlouho budete muset přípravek Plegridy používat. Je důležité pokračovat v pravidelném používání přípravku Plegridy. Pokud Vás o to lékař nepožádá, neprovádějte žádné změny.

Jestliže jste použil(a) více přípravku Plegridy, než jste měl(a)

Je nutné, abyste si podal(a) pouze jednu injekci přípravku Plegridy každé 2 týdny.

-    Jestliže jste použil(a) více než jednu injekci přípravku Plegridy během 7 dnů, ihned kontaktujte svého lékaře nebo zdravotní sestru.

Jestliže jste zapomněl(a) použít přípravek Plegridy

Přípravek Plegridy si musíte podat jednou za 2 týdny. Tento pravidelný rozvrh pomáhá rozložit léčbu co nej rovnoměrněj i.

Pokud si přesto zapomenete svou obvyklou dávku podat, aplikujte ji co nejdříve a dále pokračujte jako obvykle. Nepodávejte však více než jednu injekci během 7 dnů. Nepodávejte dvě injekce najednou, abyste nahradili vynechanou injekci.

-    Máte-li jakékoli další otázky, týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře, lékárníka nebo zdravotní sestry.

4.    Možné nežádoucí účinky

Podobně jako všechny léky může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.

Závažné nežádoucí účinky

-    Poruchy jater

(časté - mohou postihnout až 1 z 10 lidí)

Pokud se u Vás vyskytne některý z následujících příznaků:

-    zežloutnutí kůže nebo očního bělma,

-    svědění po celém těle,

-    pocit na zvracení (nauzea),    zvracení,

-    snadný vznik modřin na kůži,

-    ihned kontaktujte svého lékaře. Může se jednat o příznaky případné poruchy funkce jater.

-    Deprese

(časté - mohou postihnout až 1 z 10 lidí)

Pokud:

-    pociťujete neobvyklé pocity smutku, úzkosti či bezcennosti nebo

-    máte sebevražedné myšlenky,

-    ihned kontaktujte svého lékaře.

-    Závažná alergická reakce

(méně časté - mohou postihnout až 1 ze 100 lidí)

Pokud se u Vás vyskytne některý z následujících příznaků:

-    obtížné dýchání,

-    otok v obličeji (rtů, jazyka nebo hrdla),

-    kožní vyrážka nebo zarudnutí,

-    ihned kontaktujte lékaře.

-    Záchvaty

(méně časté - mohou postihnout až 1 ze 100 lidí)

Máte-li záchvat:

-    ihned kontaktujte lékaře.

-    Poškození v místě podání

(vzácné - mohou postihnout až 1 z 1000 lidí)

Pokud se u Vás vyskytne některý z následujících příznaků:

-    jakékoli poškození kůže společně s otoky, záněty nebo výpotky v oblasti místa podání,

-    poraďte se se svým lékařem.

-    Poruchy funkce ledvin, včetně zjizvení, které může snížit funkci ledvin

(vzácné - mohou postihnout až 1 z 1000 lidí)

Pokud se u Vás vyskytnou některé nebo všechny z následujících příznaků:

-    zpěněná moč,

-    únava,

-    otoky, hlavně v oblasti kotníků a očních víček, a přibývání na hmotnosti,

-    informujte svého lékaře, protože se může jednat o příznaky případné poruchy funkce ledvin.

-    Poruchy krve

(vzácné - mohou postihnout až 1 z 1000 lidí)

Mohou se vytvořit krevní sraženiny v malých cévách, které mohou ovlivnit funkci ledvin (trombotická trombocytopenická purpura nebo hemolyticko-uremický syndrom). Mezi příznaky může patřit zvýšená tvorba modřin, krvácení, horečka, výrazná slabost, bolest hlavy, závrať či pocit na omdlení. Může se stát, že lékař zjistí, že máte změny v krevním obraze či změny funkce ledvin.

Pokud se u Vás vyskytnou některé nebo všechny z následujících příznaků:

-    zvýšená tvorba modřin nebo krvácení,

-    extrémní slabost,

-    bolest hlavy, závratě nebo pocit na omdlení,

-    ihned informujte svého lékaře.

Ostatní nežádoucí účinky Velmi časté nežádoucí účinky:

(mohou postihnout více než 1 z 10 lidí)

-    příznaky podobné chřipce. Tyto příznaky nejsou skutečnou chřipkou, viz níže. Nikoho tedy nemůžete nakazit.

-    bolest hlavy,

-    bolest svalů (myalgie),

-    bolest kloubů, rukou, nohou nebo krku (artralgie),

-    zimnice,

-    horečka,

-    pocit slabosti a únavy (astenie)

-    zarudnutí, svědění nebo bolest v okolí místa podání.

-    Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z těchto nežádoucích účinků, poraďte se se svým lékařem.

Příznaky podobné chřipce: nejedná se o skutečnou chřipku

Chřipce podobné příznaky jsou častější na začátku používání přípravku Plegridy. S pokračujícím podáváním injekcí postupně odeznívají. Níže j sou uvedeny jednoduché způsoby, jak tyto příznaky podobné chřipce mírnit, pokud se objeví.

Tři jednoduché způsoby, jak mírnit příznaky podobné chřipce:

1.    Injekci přípravku Plegridy si podávejte těsně před ulehnutím ke spánku. Tak můžete tyto účinky prospat.

2.    Půl hodiny před injekcí přípravku Plegridy užijte paracetamol nebo ibuprofen a pokračujte s jejich užíváním po dobu až jednoho dne. O správné dávce se poraďte se svým lékařem či lékárníkem.

3.    Jestliže máte horečku, pijte hodně vody, abyste si udržel(a) dostatečnou hydrataci.

Časté nežádoucí účinky

(mohou postihnout až 1 z 10 lidí)

-    pocit na zvracení, zvracení,

-    svědění kůže (pruritus),

-    zvýšení tělesné teploty,

-    změny v okolí místa podání, jako je otok, zánět, modřiny, teplo, vyrážka nebo změny barvy,

-    změny v krvi, které mohou způsobit únavu nebo snížit schopnost bojovat s infekcí,

-    zvýšení hladiny jaterních enzymů v krvi (prokáže se při krevních testech).

- Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z těchto nežádoucích účinků, poraďte se se svým lékařem.

Méně časté nežádoucí účinky

(mohou postihnout až 1 ze 100 lidí)

-    kopřivka,

-    změny v krvi, které mohou způsobovat podlitiny nebo krvácení neznámého původu.

- Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z těchto nežádoucích účinků, poraďte se se svým lékařem.

Ostatní nežádoucí účinky

(frekvence není známa - z dostupných údajů nelze určit)

-    plicní arteriální hypertenze: Onemocnění typické závažným zúžením krevních cév v plicích, což následně vede k vysokému krevnímu tlaku v krevních cévách, kterými proudí krev ze srdce do plic. Plicní arteriální hypertenze byla pozorována v různých časových odstupech od počátku léčby přípravky obsahujícími interferon beta a to až do několika let od zahájení léčby.

Hlášení nežádoucích účinků

Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři, lékárníkovi nebo zdravotní sestře. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo prostřednictvím národního systému hlášení nežádoucích účinků uvedeného v Dodatku V. Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.

5. Jak přípravek Plegridy uchovávat

Uchovávejte tento přípravek mimo dohled a dosah dětí.

Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti, uvedené na krabičce a štítku za "EXP". Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.

-    Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem. Balení otevřete pouze, pokud budete potřebovat novou injekční stříkačku.

-    Uchovávejte v chladničce při teplotě mezi 2 °C a 8 °C.

-    Chraňte před mrazem. Jakýkoli náhodně zmrazený přípravek Plegridy zlikvidujte.

-    Přípravek Plegridy je možné uchovávat mimo chladničku při pokojové teplotě (do 25 °C) po dobu až 30 dní, avšak musí být chráněn před světlem.

-    Balení lze dle potřeby z chladničky vyjmout a pak opět je do chladničky vrátit více než jednou.

-    Ujistěte se, že doba, po kterou jsou injekční stříkačky mimo chladničku, není delší než celkem 30 dní.

-    Injekční stříkačku, která je uchovávána mimo chladničku po dobu delší než 30 dnů, zlikvidujte.

-    Pokud si nejste jist(a) počtem dnů, po které byla injekční stříkačka uchovávána mimo chladničku, zlikvidujte ji.

-    Nepoužívejte tento přípravek, pokud si všimnete následujícího:

-    Jestliže je injekční stříkačka rozbitá.

-    Jestliže j e roztok zabarvený, zakalený nebo j sou v něm vidět plovoucí částice.

-    Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

6. Obsah balení a další informace

Co přípravek Plegridy obsahuje

Léčivou látkou je: peginterferonum beta-1a.

Jedna 63mikrogramová předplněná injekční stříkačka obsahuje peginterferonum beta-1a 63 mikrogramů v 0,5 ml injekčního roztoku.

Jedna 94mikrogramová předplněná injekční stříkačka obsahuje peginterferonum beta-1a 94 mikrogramů v 0,5 ml injekčního roztoku.

Jedna 125mikrogramová předplněná injekční stříkačka obsahuje peginterferonum beta-1a 125 mikrogramů v 0,5 ml injekčního roztoku.

Dalšími složkami jsou: trihydrát octanu sodného, kyselina octová 98%, arginin-hydrochlorid, polysorbát 20 a voda na injekci.

Jak přípravek Plegridy vypadá a co obsahuje toto balení

Plegridy je čirý bezbarvý injekční roztok v předplněné injekční stříkačce.

Velikosti balení:

-    Balení k zahájení léčby přípravkem Plegridy obsahuje jednu předplněnou injekční stříkačku s obsahem 63 mikrogramů, která je označena oranžovou barvou, a jednu předplněnou injekční stříkačku s obsahem 94 mikrogramů, která je označena modrou barvou.

-    Injekční stříkačky s obsahem 125 mikrogramů, které jsou označeny šedou barvou, jsou dodávány v balení po dvou nebo šesti předplněných injekčních stříkačkách.

Ve všech baleních jsou jehly nasazené na injekční stříkačky a připravené k injekčnímu podání.

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

Držitel rozhodnutí o registraci

Biogen Idec Ltd.

Innovation House 70 Norden Road Maidenhead Berkshire SL6 4AY Velká Británie

Výrobce

Biogen (Denmark) Manufacturing ApS

Biogen Allé 1

Hillerod

DK-3400

Dánsko

Další informace o tomto přípravku získáte u místního zástupce držitele rozhodnutí o registraci:

Belgie/Belgique/Belgien

Biogen Belgium NV/SA W +3222191218

Lietuva

UAB "JOHNSON & JOHNSON"

W +370 5 278 68 88

Bt^rapnn

Tn EBOOAPMA

W +359 2 962 12 00

Luxembourg/Luxemburg

Biogen Belgium NV/SA W +3222191218

Česká republika

Biogen (Czech Republic) s.r.o. W +420 255 706 200

Magyarország

Biogen Hungary Kft. W +36 1 899 9883

Danmark

Biogen Denmark A/S W +45 77 41 57 57

Malta

Pharma. MT Ltd.. W +356 21337008

Deutschland

Biogen GmbH W +49 (0) 89 99 6170

Nederland

Biogen Netherlands B.V. W +31 20 542 2000

Eesti

UAB "JOHNSON & JOHNSON" Eesti filiaal W +372 617 7410

Norge

Biogen Norway AS W +47 23 40 01 00

EXXáda

Genesis Pharma SA W +30 210 8771500

Osterreich

Biogen Austria GmbH W +43 1 484 46 13

Espaňa

Biogen Spain S.L. W +34 91 310 7110

Polska

Biogen Poland Sp. z o.o. W +48 22 351 51 00

France

Biogen France SAS W +33 (0)1 41 37 9595

Portugal

Biogen Portugal

Sociedade Farmaceutica, Unipessoal Lda. W +351 21 318 8450

Hrvatska

Medis Adria d.o.o. W +385 1 230 34 46

Románia

Johnson & Johnson Romania S.R.L. W +40 21 207 18 00

Ireland

Biogen Idec (Ireland) Ltd. W +353 (0)1 463 7799

Slovenija

Biogen Pharma d.o.o. W +386 1 511 02 90

Ísland

Icepharma hf W +354 540 8000

Slovenská republika

Biogen Slovakia s.r.o. W +421 2 323 34008

Italia

Biogen Italia s.r.l.

W +39 02 584 9901

Suomi/Finland

Biogen Finland Oy W +358 207 401 200

Kúrcpog

Sverige

Biogen Sweden AB ® +46 8 594 113 60


Genesis Pharma Cyprus Ltd ® +3572 2 769946

Latvija    United Kingdom

UAB "JOHNSON & JOHNSON" filiale Latvija Biogen Idec Limited ® +371 678 93561    ® +44 (0) 1628 50 1000

Tato příbalová informace byla naposledy revidována <{MM.RRRR}> <{měsíc RRRR}>.

Další zdroje informací

Podrobné informace o tomto léčivém přípravku jsou k dispozici na webových stránkách Evropské agentury pro léčivé přípravky http://www.ema.europa.eu.

7. Návod na injekční podání přípravku Plegridy DŘÍVE NEŽ ZAČNETE

Přečtěte si tento návod k použití dříve, než začnete přípravek Plegridy používat a pokaždé, když dostanete nové balení. Tato informace nenahrazuje konzultaci s Vaším lékařem nebo zdravotní sestrou o Vašem zdravotním stavu a léčbě.

Před prvním použitím předplněné injekční stříkačky Plegridy Vám (nebo osobě, která o Vás pečuje) musí lékař nebo zdravotní sestra ukázat, jak správně připravit a aplikovat Vaši předplněnou injekční stříkačku Plegridy.

Dávkovací rozvrh

Každá předplněná injekční stříkačka je určena pro jedno použití a nelze ji znovu použít. Z balení vyberte správnou předplněnou injekční stříkačku Plegridy. Balení k zahájení léčby obsahuje první dvě předplněné injekční stříkačky Plegridy k postupné úpravě dávky.

Kdy

Jaká dávka

Které balení

Den 0

(63 mikrogramů)

První injekce:

63 mikrogramů, zvolte oranžovou stříkačku

BALENI K ZAHÁJENÍ LÉČBY

Den 14

(94 mikrogramů)

Druhá injekce:

94 mikrogramů, zvolte modrou stříkačku

Den 28 a pak každé

dva týdny

(125 mikrogramů)

Podání plné dávky: 125 mikrogramů, zvolte šedou stříkačku

125 MIKROGRÁMOVÉ BALENÍ

Nepoužívejte více než jednu předplněnou injekční stříkačku během 14 dnů (každé 2 týdny).

PŘÍPRAVA NA PODÁNÍ INJEKCE

Seznamte se s částmi předplněné injekční stříkačky

píst tělo injekční léčivo kryt jehly

STŘÍKAČKY


Připravte pracovní plochu

Najděte si dobře osvětlenou, čistou, rovnou plochu, jako např. stůl, a připravte si veškeré pomůcky, které budete potřebovat, abyste si injekci mohl(a) podat, nebo aby Vám mohla být podána.

Připravte si potřebný materiál. K podání injekce budete potřebovat:

-    ubrousek s alkoholem,

-    gázový polštářek,

-    adhezivní obvaz/náplast,

-    nádobu na ostré předměty odolnou proti propíchnutí pro likvidaci použitých injekčních stříkaček.

Vyjměte z chladničky

Vyjměte jedno balení přípravku Plegridy z chladničky a vyberte příslušnou předplněnou injekční stříkačku z balení.

Po vyjmutí první předplněné injekční stříkačky vraťte balení zpět do chladničky. Pokud nemáte k dispozici chladničku, postupujte dle bodu 5 "Jak uchovávat přípravek Plegridy".

Zkontrolujte balení a předplněnou stříkačku

Zkontrolujte datum použitelnosti uvedené na předplněné injekční stříkačce a krabičce.

Nepoužívejte předplněnou injekční stříkačku Plegridy po uplynutí doby použitelnosti.

Před podáním nechte přípravek Plegridy ohřát na pokojovou teplotu. To trvá asi 30 minut.

K zahřátí předplněné injekční stříkačky Plegridy nepoužívejte vněj ších zdrojů tepla, jako je horká voda.

Zkontrolujte, že je roztok čirý a bezbarvý.


Nepoužívejte předplněnou injekční stříkačku Plegridy, je-li roztok zabarvený, zakalený nebo obsahuje-li plovoucí částice.

Můžete vidět bublinku. To je normální.



PODÁNÍ INJEKCE

Předplněná injekční stříkačka Plegridy je určena k podání pod kůži (subkutánní injekce).

Aplikujte předplněnou injekční stříkačku Plegridy přesně tak, jak Vám ukázal Váš lékař nebo zdravotní sestra.

Nepodávejte injekci do místa, kde je kůže podrážděná, zarudlá, pohmožděná, infikovaná nebo zjizvená. Střídejte místa, kam aplikujete injekci. Nepoužívejte stejné místo podání pro po sobě následující injekce.

Dokud nebudete připraven(a) k podání injekce, neodstraňujte kryt jehly.

Umyjte si ruce mýdlem a vodou.

1. Zvolte místo podání injekce_



Předplněná injekční stříkačka Plegridy má být aplikována do stehna, břicha nebo zadní strany nadloktí.

Zvolte si místo podání a otřete kůži ubrouskem s alkoholem.

Před podáním injekce nechte zvolené místo podání oschnout.

Před podáním injekce se této oblasti znovu nedotýkejte.

2. Sejměte kryt jehly_

Tahem v přímém směru sejměte z jehly kryt jehly a odstraňte jej.

Jehly se nedotýkejte.

Nenasazujte kryt jehly znovu na předplněnou injekční stříkačku Plegridy.

3. Připravte místo podání a předplněnou injekční

Kůži v okolí vyčištěného místa podání stiskněte pomocí palce a ukazováčku.

Držte předplněnou injekční stříkačku Plegridy kolmo k místu podání.


stříkačku umístěte do správné polohy





4. Aplikujte injekci_

Jehlu vpíchněte do vytvořené kožní řasy rychlým pohybem jako při házení šipek.

Do kožní řasy musí proniknout celá jehla.

Kožní řasa může být po vpíchnutí jehly uvolněna.


Jedním plynulým pohybem pomalu stlačujte píst, dokud není injekční stříkačka prázdná.


To má trvat asi 5 sekund.

Předplněnou injekční stříkačku nevytahujte z místa vpichu.

5. Počkejte pět sekund

Jehlu nechte zapíchnutou po dobu 5 sekund.

6. Vyjměte injekční stříkačku z místa podání

Jehlu vytáhněte přímým směrem vzhůru. Nenasazujte kryt jehly znovu na předplněnou injekční stříkačku Plegridy.

Předplněnou injekční stříkačku Plegridy znovu nepoužívejte.

PO PODÁNÍ INJEKCE Ošetřete místo podání

Za použití sterilní gázy stlačujte místo vpichu po dobu několika sekund.

Je-li v místě krev, setřete ji.

V případě potřeby použijte náplast.

Zlikvidujte předplněnou injekční stříkačku

Vyhoďte použitou předplněnou injekční stříkačku Plegridy do speciální zabezpečené odpadní nádoby, například do odpadní nádoby na ostré předměty.

Poraďte se se svým lékařem, lékárníkem nebo zdravotní sestrou, jak odpadní nádobu správně zlikvidovat.

Zaznamenejte datum a místo podání

Poznamenejte si datum a místo podání každé injekce.

U prvních injekcí můžete použít záznamovou tabulku vytištěnou na vnitřní straně víčka vnější krabičky Balení k zahájení léčby.

Zkontrolujte místo podání injekce

Po 2 hodinách zkontrolujte, zda místo podání není zarudlé, oteklé nebo bolestivé.

Jestliže se u Vás vyskytne kožní reakce, která nezmizí během několika dní, kontaktujte svého lékaře nebo zdravotní sestru.

Všeobecná upozornění

Předplněná injekční stříkačka Plegridy není určena k opakovanému použití.

Předplněnou injekční stříkačku Plegridy nedávejte žádné další osobě.

Příbalová informace: informace pro uživatele

Plegridy 63 mikrogramů injekční roztok v předplněném peru Plegridy 94 mikrogramů injekční roztok v předplněném peru Plegridy 125 mikrogramů injekční roztok v předplněném peru

Peginterferonum beta-1a

'V Tento přípravek podléhá dalšímu sledování. To umožní rychlé získání nových informací o bezpečnosti. Můžete přispět tím, že nahlásíte jakékoli nežádoucí účinky, které se u Vás vyskytnou. Jak hlásit nežádoucí účinky je popsáno v závěru bodu 4.

Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek používat, protože obsahuje pro Vás důležité údaje.

-    Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.

-    Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře, lékárníka nebo zdravotní sestry.

-    Tento přípravek byl předepsán výhradně Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné známky onemocnění jako Vy.

-    Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři, lékárníkovi nebo zdravotní sestře. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Viz bod 4.

Co naleznete v této příbalové informaci

1.    Co je přípravek Plegridy a k čemu se používá

2.    Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Plegridy používat

3.    Jak se přípravek Plegridy používá

4.    Možné nežádoucí účinky

5.    Jak přípravek Plegridy uchovávat

6.    Obsah balení a další informace

7.    Návod na injekční podání přípravku Plegridy

1. Co je přípravek Plegridy a k čemu se používá Co je přípravek Plegridy

Léčivou látkou v přípravku Plegridy je peginterferonum beta-1a. Peginterferon beta-1a je modifikovaná forma interferonu s prodlouženým účinkem. Interferony jsou přírodní látky vytvářené v těle, které pomáhají chránit před infekcemi a nemocemi.

K čemu se přípravek Plegridy používá

Tento léčivý přípravek se používá k léčbě relabující-remitující roztroušené sklerózy (RS) u dospělých ve věku 18 let a starších.

RS je dlouhodobé onemocnění postihující centrální nervový systém (CNS), včetně mozku a míchy, při kterém imunitní systém organismu (jeho přirozené obranné mechanismy) poškozuje ochrannou vrstvu (myelin), která obklopuje nervy mozku a míchy. To narušuje přenos signálů mezi mozkem a ostatními částmi těla a způsobuje příznaky RS. Pacienti s relabující-remitující RS mají mezi jednotlivými vzplanutími onemocnění (relapsy) období, kdy nemoc není aktivní (období remise).

Každý má svoji vlastní skupinu příznaků RS. Mezi ně může patřit:

-    pocit ztráty rovnováhy nebo závratě, problémy s chůzí, ztuhlost a svalové stahy, únava, pocit necitlivosti v obličeji, rukou či nohou,

-    akutní či chronická bolest, problémy s močením a střevní problémy, sexuální problémy a problémy s viděním,

-    obtíže při přemýšlení a soustředění se, deprese.

Jak přípravek Plegridy působí

Zdá se, že přípravek Plegridy působí tak, že zabraňuje imunitnímu systému, aby poškozoval Váš mozek a míchu. To může pomoci snížit počet relapsů, které máte, a zpomalit invalidizující účinky RS. Přestože léčba přípravkem Plegridy nevyléčí RS, může zabránit zhoršování Vašeho stavu.

2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Plegridy používat

Nepoužívejte přípravek Plegridy

-    Nepoužívejte přípravek Plegridy:

-    Jestliže jste alergický(á) na peginterferon beta-1a, interferon beta-1a nebo na kteroukoli další složku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6). Příznaky alergické reakce jsou popsány v bodě 4.

-    Jestliže trpíte těžkou depresí nebo přemýšlíte o spáchání sebevraždy.

-    Nezačínejte používat Plegridy, pokud jste těhotná.

Upozornění a opatření

-    Jestliže máte nebo jste v minulosti měl(a):

-    depresi nebo problémy nepříznivě ovlivňující Vaši náladu,

-    myšlenky na spáchání sebevraždy,

-    obraťte se na svého lékaře. Váš lékař Vám přesto může přípravek Plegridy předepsat, ale je důležité Vašemu lékaři oznámit, že jste v minulosti měl(a) depresi nebo podobné problémy postihující Vaši náladu.

-    Jestliže máte některý ze stavů uvedených níže:

-    závažné poruchy funkce ledvin nebo jater,

-    podráždění v místě podání injekce, které může vést k poškození kůže nebo tkáně (nekróza v místě aplikace). Jestliže jste připraven(a) si aplikovat injekci, postupujte přesně podle instrukcí v bodě 7

Návod na injekční podání přípravku Plegridy” na konci této příbalové informace. To sníží riziko vzniku reakcí v místě aplikace.

- epilepsii nebo jiné záchvatovité poruchy, které navzdory léčbě nejsou pod kontrolou,

-    srdeční problémy, které mohou způsobit příznaky j ako j sou bolest na hrudi (angina pectoris), zvláště po jakékoli aktivitě, otoky kotníků, dušnost (městnavé srdeční selhání) nebo nepravidelný srdeční rytmus (arytmie),

-    problémy se štítnou žlázou,

- nízký počet bílých krvinek nebo krevních destiček, což může způsobit zvýšené riziko infekce nebo krvácení,

-    jestliže se Vás kterýkoli z těchto stavů týká, obraťte se na svého lékaře, lékárníka nebo zdravotní sestru dříve, než je Vám podána injekce přípravku Plegridy. Při použití přípravku Plegridy se tyto stavy mohou zhoršit.

Další faktory, které je třeba zvážit při používání přípravku Plegridy

-    Bude nutné Vám zkontrolovat krevní obraz (stanovení počtu krevních buněk), provést biochemické vyšetření krve a stanovit hladiny jaterních enzymů. Tato vyšetření budou provedena před zahájením používání přípravku Plegridy, pravidelně po zahájení léčby přípravkem Plegridy a dále pak pravidelně během léčby, i když nebudete mít žádné zvláštní příznaky. Tyto krevní testy se budou provádět navíc k testům, které jsou obvykle prováděny při sledování Vaší RS.

-    Pravidelně, popřípadě kdykoli to bude Váš lékař považovat za nutné, bude kontrolována funkce Vaší štítné žlázy.

-    Během léčby se v malých cévách mohou vyskytnout krevní sraženiny. Tyto krevní sraženiny by mohly ovlivnit funkci ledvin. K tomu může dojít několik týdnů až několik let po zahájení léčby přípravkem Plegridy. Může se stát, že lékař bude chtít zkontrolovat krevní tlak, krevní obraz (počet krevních destiček) a funkci ledvin.

Pokud došlo k nechtěnému bodnutí sebe sama nebo někoho jiného jehlou přípravku Plegridy, je třeba postiženou oblast okamžitě umýt mýdlem a vodou, a co nejdříve kontaktovat lékaře nebo zdravotní sestru.

Děti a dospívající

Přípravek Plegridy není určen k použití u dětí a dospívajících mladších 18 let. Bezpečnost a účinnost přípravku Plegridy nejsou v této věkové skupině známy.

Další léčivé přípravky a Plegridy

Přípravek Plegridy je třeba používat opatrně s léky, které jsou v těle rozkládány skupinou bílkovin zvaných "cytochrom P450" (např. některé léky používané k léčbě epilepsie nebo deprese).

-    Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat, zejména o těch, které se používají k léčbě epilepsie nebo deprese. To zahrnuje všechny léky, které jsou dostupné bez lékařského předpisu.

Někdy budete muset připomenout ostatním zdravotnickým pracovníkům, že j ste léčen(a) přípravkem Plegridy. Například, pokud jsou Vám předepsána jiná léčiva či provedeno vyšetření krve. Přípravek Plegridy může ovlivnit jiné léčivé přípravky nebo výsledek testu.

Těhotenství a kojení

-    Jestliže jste těhotná, nezahajujte léčbu přípravkem Plegridy.

-    Jestliže byste mohla otěhotnět, musíte během používání přípravku Plegridy používat antikoncepci.

-    Jestliže plánujete otěhotnět nebo otěhotníte během používání přípravku Plegridy, poraďte se se svým lékařem. Měla byste se svým lékařem projednat, zda v léčbě pokračovat.

-    Jestliže chcete kojit během užívání přípravku Plegridy, poraďte se nejprve s lékařem.

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů

Přípravek Plegridy může vyvolat pocit na zvracení (viz bod 4 "Možné nežádoucí účinky"). Jestliže Vám bude nevolno nebo zaznamenáte-li cokoli, co by mohlo ovlivnit Vaši schopnost řídit, neřiďte ani neobsluhujte stroje.

Přípravek Plegridy obsahuje sodík

Jedno předplněné pero obsahuje méně než 1 mmol sodíku (23 mg), to znamená, že je v podstatě “bez sodíku”.

3. Jak se přípravek Plegridy používá

Vždy používejte tento přípravek přesně podle pokynů svého lékaře nebo lékárníka. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.

Obvyklá dávka:

Jedna injekce přípravku Plegridy 125 mikrogramů každých 14 dní (každé dva týdny). Snažte se při každé injekci podávat přípravek Plegridy ve stejnou dobu ve stejný den.

Zahájení léčby přípravkem Plegridy

Pokud je pro Vás přípravek Plegridy nový, lékař Vám možná doporučí, abyste postupně zvyšoval(a) dávku tak, abyste si mohl(a) na účinky přípravku Plegridy zvyknout dříve, než dostanete plnou dávku. Budete mít k dispozici Balení k zahájení léčby, které obsahuje první dvě injekce: jedno předplněné pero označené oranžovou barvou s Plegridy 63 mikrogramů (na den 0) a jedno předplněné pero označené modrou barvou s Plegridy 94 mikrogramů (na den 14).

Potom dostanete balení k udržování léčby obsahující předplněná pera označená šedou barvou s Plegridy 125 mikrogramů (na den 28 a dále na každé dva týdny).

Přečtěte si pokyny uvedené v bodě 7 "Návod na injekční podání přípravku Plegridy " na konci této příbalové informace dříve, než začnete přípravek Plegridy používat.

Používejte záznamovou tabulku vytištěnou na vnitřní straně víčka vnější krabičky Balení k zahájení léčby, abyste měl(a) přehled o dnech podání injekcí.

Podávání injekce pacientem

Přípravek Plegridy má být podáván injekčně pod kůži (subkutánní injekce). Střídejte místa, která používáte pro aplikaci injekce. Nepoužívejte stejné místo podání pro po sobě jdoucí injekce.

Jestliže jste byl(a) vyškolen(a), můžete si přípravek Plegridy podávat injekčně sám(sama) bez pomoci lékaře.

-    Než začnete, přečtěte si a dodržujte pokyny uvedené v návodu v bodě 7, "Návod na injekční podání přípravku Plegridy".

-    Máte-li při manipulaci s předplněným perem problémy, zeptejte se svého lékaře nebo zdravotní sestry, kteří mohou pomoci.

Jak dlouho používat přípravek Plegridy

Váš lékař Vám sdělí, jak dlouho budete muset přípravek Plegridy používat. Je důležité pokračovat v pravidelném používání přípravku Plegridy. Pokud Vás o to lékař nepožádá, neprovádějte žádné změny.

Jestliže jste použil(a) více přípravku Plegridy, než jste měl(a)

Je nutné, abyste si podal(a) pouze jednu injekci přípravku Plegridy každé 2 týdny.

-    Jestliže jste použil(a) více než jednu injekci přípravku Plegridy během 7 dnů, ihned kontaktujte svého lékaře nebo zdravotní sestru.

Jestliže jste zapomněl(a) použít přípravek Plegridy

Přípravek Plegridy si musíte podat jednou za 2 týdny. Tento pravidelný rozvrh pomáhá rozložit léčbu co nej rovnoměrněj i.

Pokud si přesto zapomenete svou obvyklou dávku podat, aplikujte ji co nejdříve a dále pokračujte jako obvykle. Nepodávejte však více než jednu injekci během 7 dnů. Nepodávejte dvě injekce najednou, abyste nahradili vynechanou injekci.

-    Máte-li jakékoli další otázky, týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře, lékárníka nebo zdravotní sestry.

4.    Možné nežádoucí účinky

Podobně jako všechny léky může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.

T-W r    V r    Vil    i i V* 1

Závažné nežádoucí účinky

-    Poruchy jater

(časté - mohou postihnout až 1 z 10 lidí)

Pokud se u Vás vyskytne některý z následujících příznaků:

-    zežloutnutí kůže nebo očního bělma,

-    svědění po celém těle,

-    pocit na zvracení (nauzea),    zvracení,

-    snadný vznik modřin na kůži,

-    ihned kontaktujte svého lékaře. Může se jednat o příznaky případné poruchy funkce jater.

-    Deprese

(časté - mohou postihnout až 1 z 10 lidí)

Pokud:

-    pociťujete neobvyklé pocity smutku, úzkosti či bezcennosti nebo

-    máte sebevražedné myšlenky,

-    ihned kontaktujte svého lékaře.

-    Závažná alergická reakce

(méně časté - mohou postihnout až 1 ze 100 lidí)

Pokud se u Vás vyskytne některý z následujících příznaků:

-    obtížné dýchání,

-    otok v obličeji (rtů, jazyka nebo hrdla),

-    kožní vyrážka nebo zarudnutí,

-    ihned kontaktujte lékaře.

-    Záchvaty

(méně časté - mohou postihnout až 1 ze 100 lidí)

Máte-li záchvat:

-    ihned kontaktujte lékaře.

-    Poškození v místě podání

(vzácné - mohou postihnout až 1 z 1000 lidí)

Pokud se u Vás vyskytne některý z následujících příznaků:

-    jakékoli poškození kůže společně s otoky, záněty nebo výpotky v oblasti místa podání,

-    poraďte se se svým lékařem.

-    Poruchy funkce ledvin, včetně zjizvení, které může snížit funkci ledvin

(vzácné - mohou postihnout až 1 z 1000 lidí)

Pokud se u Vás vyskytnou některé nebo všechny z následujících příznaků:

-    zpěněná moč,

-    únava,

-    otoky, hlavně v oblasti kotníků a očních víček, a přibývání na hmotnosti,

-    informujte svého lékaře, protože se může jednat o příznaky případné poruchy funkce ledvin.

-    Poruchy krve

(vzácné - mohou postihnout až 1 z 1000 lidí)

Mohou se vytvořit krevní sraženiny v malých cévách, které mohou ovlivnit funkci ledvin (trombotická trombocytopenická purpura nebo hemolyticko-uremický syndrom). Mezi příznaky může patřit zvýšená tvorba modřin, krvácení, horečka, výrazná slabost, bolest hlavy, závrať či pocit na omdlení. Může se stát, že lékař zjistí, že máte změny v krevním obraze či změny funkce ledvin.

Pokud se u Vás vyskytnou některé nebo všechny z následujících příznaků:

-    zvýšená tvorba modřin nebo krvácení,

-    extrémní slabost,

-    bolest hlavy, závratě nebo pocit na omdlení,

-    ihned informujte svého lékaře.

Ostatní nežádoucí účinky Velmi časté nežádoucí účinky:

(mohou postihnout více než 1 z 10 lidí)

-    příznaky podobné chřipce. Tyto příznaky nejsou skutečnou chřipkou, viz níže. Nikoho tedy nemůžete nakazit.

-    bolest hlavy,

-    bolest svalů (myalgie),

-    bolest kloubů, rukou, nohou nebo krku (artralgie),

-    zimnice,

-    horečka,

-    pocit slabosti a únavy (astenie),

-    zarudnutí, svědění nebo bolest v okolí místa podání.

-    Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z těchto nežádoucích účinků, poraďte se se svým lékařem.

Příznaky podobné chřipce: nejedná se o skutečnou chřipku

Chřipce podobné příznaky jsou častější na začátku používání přípravku Plegridy. S pokračujícím podáváním injekcí postupně odeznívají. Níže j sou uvedeny jednoduché způsoby, jak tyto příznaky podobné chřipce mírnit, pokud se objeví.

Tři jednoduché způsoby, jak mírnit příznaky podobné chřipce:

1.    Injekci přípravku Plegridy si podávejte těsně před ulehnutím ke spánku. Tak můžete tyto účinky prospat.

2.    Půl hodiny před injekcí přípravku Plegridy užijte paracetamol nebo ibuprofen a pokračujte s jejich užíváním po dobu až jednoho dne. O správné dávce se poraďte se svým lékařem či lékárníkem.

3.    Jestliže máte horečku, pijte hodně vody, abyste si udržel(a) dostatečnou hydrataci.

Časté nežádoucí účinky

(mohou postihnout až 1 z 10 lidí)

-    pocit na zvracení, zvracení,

-    svědění kůže (pruritus),

-    zvýšení tělesné teploty,

-    změny v okolí místa podání, jako je otok, zánět, modřiny, teplo, vyrážka nebo změny barvy,

-    změny v krvi, které mohou způsobit únavu nebo snížit schopnost bojovat s infekcí,

-    zvýšení hladiny jaterních enzymů v krvi (prokáže se při krevních testech).

-    Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z těchto nežádoucích účinků, poraďte se se svým lékařem.

Méně časté nežádoucí účinky

(mohou postihnout až 1 ze 100 lidí)

-    Kopřivka,

-    změny v krvi, které mohou způsobovat podlitiny nebo krvácení neznámého původu.

-    Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z těchto nežádoucích účinků, poraďte se se svým lékařem.

Ostatní nežádoucí účinky

(frekvence není známa - z dostupných údajů nelze určit)

- plicní arteriální hypertenze: Onemocnění typické závažným zúžením krevních cév v plicích, což následně vede k vysokému krevnímu tlaku v krevních cévách, kterými proudí krev ze srdce do plic. Plicní arteriální hypertenze byla pozorována v různých časových odstupech od počátku léčby přípravky obsahujícími interferon beta a to až do několika let od zahájení léčby.

Hlášení nežádoucích účinků

Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři, lékárníkovi nebo zdravotní sestře. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo prostřednictvím národního systému hlášení nežádoucích účinků uvedeného v Dodatku V. Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.

5. Jak přípravek Plegridy uchovávat

Uchovávejte tento přípravek mimo dohled a dosah dětí.

Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti, uvedené na krabičce a štítku za "EXP". Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.

-    Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem. Balení otevřete pouze, pokud budete potřebovat nové předplněné pero.

-    Uchovávejte v chladničce při teplotě mezi 2 °C a 8 °C.

-    Chraňte před mrazem. Jakýkoli náhodně zmrazený přípravek Plegridy zlikvidujte.

-    Přípravek Plegridy je možné uchovávat mimo chladničku při pokojové teplotě (do 25 °C) po dobu až 30 dní, avšak musí být chráněn před světlem.

-    Balení lze dle potřeby z chladničky vyjmout a pak opět je do chladničky vrátit více než jednou.

-    Ujistěte se, že doba, po kterou jsou předplněná pera mimo chladničku, není delší než celkem 30 dní.

-    Předplněné pero, které je uchováváno mimo chladničku po dobu delší než 30 dnů, zlikvidujte.

-    Pokud si nejste jist(a) počtem dnů, po které bylo předplněné pero uchováváno mimo chladničku, zlikvidujte jej.

Nepoužívejte tento přípravek, pokud si všimnete následujícího:

-    Jestliže je předplněné pero rozbité.

-    Jestliže j e roztok zabarvený, zakalený nebo j sou v něm vidět plovoucí částice.

Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

6. Obsah balení a další informace

Co přípravek přípravek Plegridy obsahuje

Léčivou látkou je: peginterferonum beta-1a.

Jedno 63mikrogramové předplněné pero obsahuje peginterferonum beta-1a 63 mikrogramů v 0,5 ml injekčního roztoku.

Jedno 94mikrogramové předplněné pero obsahuje peginterferonum beta-1a 94 mikrogramů v 0,5 ml injekčního roztoku.

Jedno 125mikrogramové předplněné pero obsahuje peginterferonum beta-1a 125 mikrogramů v 0,5 ml injekčního roztoku.

Dalšími složkami jsou: trihydrát octanu sodného, kyselina octová 98%, arginin-hydrochlorid, polysorbát 20 a voda na injekci.

Jak přípravek Plegridy vypadá a co obsahuje toto balení

Plegridy je čirý bezbarvý injekční roztok v předplněném peru.

Velikosti balení:

-    Balení k zahájení léčby přípravkem Plegridy obsahuje jedno předplněné pero s obsahem 63 mikrogramů, které je označeno oranžovou barvou, a jedno předplněné pero s obsahem 94 mikrogramů, které je označeno modrou barvou.

-    Injekční pera s obsahem 125 mikrogramů, která jsou označena šedou barvou, jsou dodávána v balení po dvou nebo šesti předplněných perech.

Ve všech baleních jsou jehly nasazené na předplněná pera a připravené k injekčnímu podání.

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

Držitel rozhodnutí o registraci

Biogen Idec Ltd.

Innovation House 70 Norden Road Maidenhead Berkshire SL6 4AY Velká Británie

Výrobce

Biogen (Denmark) Manufacturing ApS

Biogen Allé 1 Hillerad DK-3400 Dánsko

Další informace o tomto přípravku získáte u místního zástupce držitele rozhodnutí o registraci:

Belgie/Belgique/Belgien

Biogen Belgium NV/SA W +3222191218

Btarapna

Tn EBOOAPMA

W +359 2 962 12 00

Česká republika

Biogen (Czech Republic) s.r.o.

W +420 255 706 200

Danmark

Biogen Denmark A/S W +45 77 41 57 57

Deutschland

Biogen GmbH W +49 (0) 89 99 6170

Eesti

UAB "JOHNSON & JOHNSON" Eesti filiaal W +372 617 7410

EXXáSa

Genesis Pharma SA W +30 210 8771500

Espaňa

Biogen Spain S.L.

W +34 91 310 7110

France

Biogen France SAS W +33 (0)1 41 37 9595

Hrvatska

Medis Adria d.o.o.

W +385 1 230 34 46

Ireland

Biogen Idec (Ireland) Ltd.

W +353 (0)1 463 7799

Ísland

Icepharma hf W +354 540 8000

Italia

Biogen Italia s.r.l.

W +39 02 584 9901

Kúnpoq

Genesis Pharma Cyprus Ltd W +3572 2 769946

Latvija

UAB "JOHNSON & JOHNSON" filiale Latvij W +371 678 93561

Lietuva

UAB "JOHNSON & JOHNSON"

W +370 5 278 68 88

Luxembourg/Luxemburg

Biogen Belgium NV/SA W +3222191218

Magyarország

Biogen Hungary Kft.

W +36 1 899 9883

Malta

Pharma. MT Ltd..

W +356 21337008

Nederland

Biogen Netherlands B.V.

W +31 20 542 2000

Norge

Biogen Norway AS W +47 23 40 01 00

Osterreich

Biogen Austria GmbH W +43 1 484 46 13

Polska

Biogen Poland Sp. z o.o.

W +48 22 351 51 00

Portugal

Biogen Portugal

Sociedade Farmaceutica, Unipessoal Lda. W +351 21 318 8450

Románia

Johnson & Johnson Romania S.R.L.

W +40 21 207 18 00

Slovenija

Biogen Pharma d.o.o.

W +386 1 511 02 90

Slovenská republika

Biogen Slovakia s.r.o.

W +421 2 323 34008

Suomi/Finland

Biogen Finland Oy W +358 207 401 200

Sverige

Biogen Sweden AB W +46 8 594 113 60

11Ů nited Kingdom

Biogen Idec Limited W +44 (0) 1628 50 1000

Tato příbalová informace byla naposledy revidována <{MM.RRRR}> <{měsíc RRRR}>.

Další zdroje informací

Podrobné informace o tomto léčivém přípravku jsou k dispozici na webových stránkách Evropské agentury pro léčivé přípravky http://www.ema.europa.eu.

DŘÍVE NEŽ ZAČNETE

Přečtěte si tento návod k použití dříve, než začnete přípravek Plegridy používat a pokaždé, když dostanete nové balení. Tato informace nenahrazuje konzultaci s Vaším lékařem nebo zdravotní sestrou o Vašem zdravotním stavu a léčbě.

Před prvním použitím předplněného pera Plegridy Vám (nebo osobě, která o Vás pečuje) musí lékař nebo zdravotní sestra ukázat, jak správně připravit a použít předplněné pero Plegridy.

Dávkovači rozvrh

Předplněné pero Plegridy je určeno k jednorázovému použiti. Nelze použít opakovaně. Z balení vyberte správné předplněné pero Plegridy. Balení k zahájení léčby obsahuje Vaše první dvě předplněná pera Plegridy k postupné úpravě dávky.

Kdy

Jaká dávka

Které balení

Den 0

(63 mikrogramů)

První injekce:

63 mikrogramů, zvolte oranžové pero

fi

BALENÍ K ZAHÁJENÍ LÉČBY

Den 14

(94 mikrogramů)

Druhá injekce:

94 mikrogramů, zvolte modré pero

Den 28 a pak každé

dva týdny

(125 mikrogramů)

Podání plné dávky: 125 mikrogramů, zvolte šedé pero

125 MIKROGRAMOVÉ BALENÍ

Nepoužívejte více než jedno předplněné pero během 14 dnů (každé 2 týdny).

PŘÍPRAVA NA PODÁNÍ INJEKCE

Seznamte se s částmi předplněného pera Před použitím (Obrázek A)

Zobrazuji se zelené pruhy Tělo    Okénko zobrazující léčivo Víčko


^1

Aim

Stavové okénko    Před aplikací je viditelné léčivo

Obrázek A

Po použití (Obrázek B)

Zobrazuje se zelený zaškrtávaci symbol

Tělo Okénko zobrazující léčivo Krytjehly

■i^1

Stavové okénko

1 I

Po aplikaci je viditelný žlutý píst Jehla

Obrázek B

Poznámka: Jehla je zakrytá krytem jehly a není vidět

(viz Obrázek B). Nedotýkejte se krytu jehly, ani na něj netlačte,

mohl(a) byste se o jehlu poranit.

Připravte pracovní plochu

Najděte si dobře osvětlenou, čistou, rovnou plochu, jako např. stůl, a připravte si veškeré pomůcky, které budete potřebovat, abyste si injekci mohl(a) podat, nebo aby Vám mohla být podána.

Připravte si potřebný materiál. K podání injekce budete potřebovat:

-    ubrousek s alkoholem,

-    gázový polštářek,

-    adhezivní obvaz/náplast,

-    nádobu na ostré předměty odolnou proti propíchnutí pro likvidaci použitých per.

Vyjměte z chladničky

Vyjměte jedno balení přípravku Plegridy z chladničky a vyberte příslušné předplněné pero z balení.

Po vyjmutí prvního předplněného pera vraťte balení zpět do chladničky. Pokud nemáte k dispozici chladničku, postupujte dle bodu 5 " Jak uchovávat přípravek Plegridy".

Zkontrolujte balení a předplněné pero

Zkontrolujte datum použitelnosti uvedené na předplněném peru (Obrázek C) a krabičce.

Nepoužívejte předplněné pero Plegridy po uplynutí doby použitelnosti.

Před podáním nechte přípravek Plegridy ohřát na pokojovou teplotu. To trvá asi 30 minut.

K zahřátí předplněného pera Plegridy nepoužívejte vnějších zdrojů tepla, jako je horká voda.

Zkontrolujte předplněné pero Plegridy


Zkontrolujte stavové okénko předplněného pera. Ujistěte se, že zelené pruhy jsou viditelné.

Jestliže se ve stavovém okénku nezobrazují zelené pruhy, předplněné pero nepoužívejte.


V okénku zobrazujícím léčivo (Obrázek E) zkontrolujte, že roztok je čirý a bezbarvý.

Nepoužívejte předplněné pero Plegridy, je-li roztok zabarvený, zakalený nebo obsahuje-li plovoucí částice.

Můžete vidět bublinku, to je normální.


Doba


použitelnosti


Obrázek C


Stavové


okénko


Obrázek D


Okénko


zobrazujíc!


ecivo


Obrázek E


PODÁNÍ INJEKCE

Předplněné pero Plegridy je určeno k podání pod kůži (subkutánní injekce).

Aplikujte předplněné pero Plegridy přesně tak, jak Vám ukázal Váš lékař nebo zdravotní sestra. Nepodávejte injekci do místa, kde je kůže podrážděná, zarudlá, pohmožděná, infikovaná nebo zjizvená. Střídejte místa, kam aplikujete injekci. Nepoužívejte stejné místo podání pro po sobě následující injekce.

Dokud nebudete připraven(a) k injekci, neodstraňujte víčko.

Umyjte si ruce mýdlem a vodou.

Předplněné pero Plegridy má být aplikováno do stehna, břicha nebo zadní strany nadloktí.

Zvolte si místo podání a otřete kůži ubrouskem s alkoholem.

Před podáním injekce nechte zvolené místo podání oschnout.

Před podáním injekce se této oblasti znovu nedotýkejte.


Břicho


Obrázek F


2. Sejměte víčko (Obrázek G)_

Sejměte víčko a odstraňte jej.

Víčko na předplněné pero Plegridy znovu nenasazujte.

Jehla je zakrytá krytem jehly a není vidět. Nedotýkejte se krytu jehly, ani na něj netlačte, mohl(a) byste se o jehlu poranit.

Jakmile je sejmuto víčko, je předplněné pero Plegridy připraveno k použití.



3. Umístěte pero a proveďte kontrolu (Obrázek H)

Umístěte předplněné pero Plegridyna vámi zvolené místo podání injekce.

Předplněné pero Plegridy držte kolmo k místu podání injekce tak, abyste viděl(a) na zelené pruhy ve stavovém okénku.

Jestliže se ve stavovém okénku nezobrazují zelené pruhy, předplněné pero Plegridy nepoužívejte.



Zatlačte pero do místa vpichu a držte jej. Zatlačením pera dolů se vpíchne jehla a automaticky se spustí injekce.

Pero nezvedejte.

Dokud není podání injekce dokončeno, perem nepohybujte.

Během celého injekčního procesu pero pevně tiskněte.

Počkejte, až ustane cvakání a objeví se zelený

zaškrtávací symbol._

Během injekčního procesu (Obrázek J):

- Předplněné pero Plegridy několikrát “zacvaká”.

- Ve stavovém okénku se budou pohybovat zelené pruhy.

Když je podání injekce dokončeno, cvakání předplněného pera ustane. To by mělo trvat asi 5 sekund.

Ujistěte se, že se ve stavovém okénku objevil zelený zaškrtávací symbol.


Obrázek I



5. Odstraňte pero z místa podání injekce (Obrázek K)


Zvedněte předplněné pero Plegridy z místa podání. Vysune se kryt jehly a celou jehlu zakryje.



PO PODÁNÍ INJEKCE Ošetřete místo podání

Za použití sterilní gázy stlačujte místo vpichu po dobu několika sekund. Je-li v místě krev, setřete ji.

V případě potřeby použijte náplast.


Ověřte podání dávky

Zkontrolujte stavové okénko. Ve stavovém okénku byste měl(a) vidět zelený zaškrtávací symbol (Obrázek L).

Zkontrolujte okénko zobrazující léčivo.

V okénku zobrazujícím léčivo byste měl(a) vidět žlutý píst (Obrázek M).

Vysunutý žlutý píst značí, že byla úspěšně podána celá dávka.

Pero znovu nepoužívejte.



Zlikvidujte předplněné pero

Vyhoďte použité předplněné pero Plegridy do speciální zabezpečené odpadní nádoby, například do odpadní nádoby na ostré předměty.

Poraďte se se svým lékařem, lékárníkem nebo zdravotní sestrou, jak odpadní nádobu správně zlikvidovat.

Zaznamenejte datum a místo podání

Poznamenejte si datum a místo podání každé injekce.

U prvních injekcí můžete použít záznamovou tabulku vytištěnou na vnitřní straně víčka vnější krabičky Balení k zahájení léčby.

Zkontrolujte místo podání injekce

Po 2 hodinách zkontrolujte, zda místo podání není zarudlé, oteklé nebo bolestivé.

Jestliže se u Vás vyskytne kožní reakce, která nezmizí během několika dní, kontaktujte svého lékaře nebo zdravotní sestru.

Všeobecná upozornění

Předplněné pero Plegridy není určeno k opakovanému použití.

Předplněné pero Plegridy nedávejte žádné další osobě.

118